Weer helemaal in de ban van The Fab Fo Cultuur Kunst Jimmy Carl Black leeft tussen podia en Monica Ingetogen kerstconcert zonder vuurwerk Jeroen Henneman sp een spelletje met heti» fij E Nieuwe cd Borsato op intc WOENSDAG 15 DECEMBER 1999 wi fNS Kinderwedstrijd Penningkabinet leiden Wat doen we met onze guldens als we overgaan op eu ro's? Kinderen die een origineel antwoord wisten hebben een prijs gewonnen van het Koninklijk Penningkabinet in Leiden, i Timothy Kleyn uit Leiden, Tess Hoppenbrouwers uit Koudekerk aan de IJssel en Jetske Littooy uit Heiloo zijn in de prijzen geval- j len. Timothy bedacht een brug van guldens en een energiezui nige 'geldauto'. Tess maakte een standbeeld van de koningin van munten (lichaam) en bankbiljetten (kleren). En Jetske ver- zon een bootje van papiergeld waarmee je over de Leidse grach- ten kunt varen tot je bij het Penningkabinet bent. De winnaars krijgen een originele gulden uit 1897 met een portret van een 10-jarige koningin Wilhelmina. Charlie Brown zet er een punt achter san francisco Charles Schulz, de tekenaar van de Peanuts- strip. met onsterfelijke helden als Charlie Brown, Snoopy, Linus en Lucy, zet er een punt achter. De 77-jarige Schulz onderging eerder deze maand een operatie en kreeg te horen dat hij kan ker heeft. De zeer populaire strip maakte zijn debuut op 2 okto ber 1950. Uiteindelijk verschenen de avonturen van Schulz' al ter ego Charlie en zijn vrienden in ruim 2.600 dagbladen in zo'n 75 landen. Schulz heeft in zijn contract een clausule laten opne- I men waarin staat dat de strip met zijn overlijden moet ophou- I I den te bestaan. Amerikaanse dichter Dorn overleden boulder De Amerikaanse dichter Edward Dom is afgelopen vrijdag overleden. Dom, die 70 jaar is geworden, schreef onder meer het werk 'Gunslinger', dat door de dichter Robert Duncan werd omschreven als de 'Amerikaanse Canterbury Tales.' Nadat de in 1929 geboren Dom in Illinois de universiteit had doorlo pen, meldde hij zich aan bij het Black Mountain College, dat in de donkerste jaren van de depressie in de bergen van North Ca rolina was opgericht door een aantal ontevreden docenten en studenten. Behalve meer dan 30 dichtbundels publiceerde Dom een roman en een verhalenbundel. Jorge Edwards wint Cervantes-prijs madrid De Chileense schrijver Jorge Edwards heeft de Cervan tes-prijs gewonnen. De onderscheiding is de belangrijkste Spaanse prijs voor Spaanstalige literatuur. Edwards bekendste boek is 'Persona non grata', waarin zijn ervaringen als ambassa deur op Cuba aan de orde komen. De schrijver werd na de staatsgreep door generaal Pinochet in 1973 als ambassadeur ontslagen. Hij vluchtte naar Barcelona. Edwards is voorstander I van een proces tegen Pinochet. Paul McCartney terug in The Cavern Club muziek recensie susanne lammers Drie Koren Kerstconcert: Jongerenkoor Eben Haëzer o.l.v. Jan Verhoef, Mannen koor David o I v Leo van Lagen en Jon gerenkoor Gloria o.l.v Peter Wildeman. M m v Martin Zonnenberg (orgel en vleugel) en André Hobo (orgel) Gehoord: 14/12, Hooglandse Kerk, Leiden Buiten koud en nat, binnen hartverwarmende klanken. Het kerstconcert gisteravond in de Hooglandse Kerk werd gegeven door drie koren die niet hun domicilie in Leiden hebben. Twee jongerenkoren. Eben Haëzer uit Katwijk en Gloria uit Gouda, en een mannenkoor, David uit Lisse, bundelden hun krachten voor dit ingetogen en stichtende kerstconcert. Na de Intrada opent ds. J. Geene het concert met een kort welkomstwoord, schriftlezing en gebed. Daarop volgt een sa menzang en vervolgens zingen de koren in korte blokjes hun stemmige kerstliederen. Het re pertoire kenmerkt zich door eenvoud en pretentieloosheid, laat zich makkelijk beluisteren. Men onderstreept de inhoud van de boodschap, niet de vorm. Geen muzikaal vuurwerk, maar wel recht uit het hart. Het Goudse Gloria begint met 'Komt allen tezamen'. De stemgroepen zijn mooi in ba lans, het lied klinkt fris en on opgesmukt, ook al is het tempo soms wat bedaagd. In 'Nu daagt het in het Oosten' nemen de heren het wat te zwaar op en dat gaat ten koste van de hoor baarheid van de vrouwenstem men. Pas in 'Looft God, gij christenen' hoor je hoe gemak kelijk en soepel de sopranen kunnen zingen. De 'Kerstzang' van Sander van Marion, waar mee Gloria afsluit, haalt niet het beste in het koor boven. De vreemde accenten doen eerder denken aan een locomotief dan aan een engelenkoor. David, uit Lisse, is vooral sterk in de diepste diepten. De bassen kunnen buitengewoon subtiel zijn. zo blijkt in 'Stille nacht'. Rommeliger is 'O Beth lehem in Efratha', al is dat ook te wijten aan de pianobegelei ding van Martin Zonnenberg. Het koor zet de fortes te zwaar aan en heeft erg de neiging aan zijn teksten te trekken. Daaron der lijdt de verstaanbaarheid en vooral de expressie. Het Katwijkse jongerenkoor Eben Haëzer klinkt in het begin nog wat weinig uitgesproken, al verbazen ze wel met 'Christus geboren, redder van het heelal' op de wijs van "Voi che sapete'. de aria van Cherubino uit 'Le Nozze di Figaro'. Hun 'Op een nacht bij Bethlehem' tekent fijnzinnig de sfeer van het veld waar de herders waken bij hun kudden. Zij sluiten het concert af met een enthousiast en mooi afgewerkt 'Night of miracles'. Een fraai, evenwichtig einde van dit kerstconcert den mee in z'n bijna thousiasme. Voor eers Dave Gilmour kwam gieke aanpak neer op metamorfose: als kof Pink Floyd staat hij ei een zoutpilaar bij, n hij zomaar het bewij kunnen swingen. Dei king tussen hem (ooi stem) en McCartney niet foutloos, maar de gen werden vrolijk oi tot een extra attractie voorbeeld een enkele even in de herhaling ti Ondanks alle sp was Macca niet te po verzoeknummers, wa oude bekenden vooi riepen. Zijn menu bi minder bekend repei Elvis, Chuck Berry en chard, afgewisseld do een enkel Beatles-nu finale 'I Saw Her Star re', die iedereen in de de kelder (een in 1982 de replica van de oorsj ke Cavern) naar at happen. Daarna vol 'Party' en toen was di eens op. McCartney slag geslagen en ec duidelijk gemaakt d klap van de dood van genote Linda, anderhi leden, intussen aardig Bovendien heeft man van de 'silly li weer eens aangetoond kunnen rocken als J non, aan wie hij toch refereerde met 'Twi rock', het eerste numi ooit samen speelden sen hen de vonken d springen. beeldende kunst recensie bernadette van der goes Expositie: Recente schilderijen en sculptu ren van Jeroen Henneman Te zien: t/m 2/1. do. t/m zo 10.30-17 30 uur. twee de kerstdag, oudejaarsdag en nieuwjaars dag geopend, eerste Kerstdag gesloten, Bleijenberg Galerie, Touwbaan 1, Leider dorp. Speciaal voor zijn tentoonstel ling bij galerie Bleijenberg maakte Jeroen Henneman drie grote wandsculpturen. Gevat in rechthoekige metalen lijsten zien we een glas I waarin een vloei stof wordt gegoten, een schenken de koffie kan boven een weg- werpbe- kertje, en een tafel waarop een aqua- relleer- doos, pa pier, pens elen en een glas water zijn uitgestald. Voorwer pen die Henne man knip- van realistische stille genlijk is hij vooral het doen van vormei ten. En het interes Henneman is nu ji zo openlijk doet datj na op de voet kunt geldt voor de wan( maar misschien noj voor de schilderijei gens het grootste expositie uitmaken. In de werken uiij Complementary foi hij steeds twee id< 'Bovenlicht' van Jeroen Henneman. foto H te uit glimmende aluminiumplaten en vervolgens zodanig verboog en in elkaar knutselde dat ze van enige afstand bekeken net echt lijken. Sinds de bloei van de Hol landse schilderkunst in de gou den eeuw worden stillevens vaak gezien als letterlijke af beeldingen van de werkelijk heid. Ook Hennemans wands culpturen staan in die traditie. Kijk hoe natuurgetrouw hij de rondingen van de koffiekan uit beeldt, het water in het glas laat schitteren. Tegelijkertijd weet je dat het allemaal maar illusie is. Er zijn geen aquarelleerdoos. papier en penselen. Er zijn slechts stukken aluminium, holle en bolle vormen, schadu wen en lichtvlekken. Henne man speelt een spelletje en wij doen met hem mee. Toch gaat het hem niet in de eerste plaats om het afbeelden puur abstracte schild je wat langer naar d kijkt, krijgen ze diepte neer je ze bovendien del van twee denkbe ben loodrecht met e bindt, ontstaan h driedimensionale obj feite beeldt HennenH schemergebied tussefi tie en figuratie af. „Ik laat mijn doeta schilderen zei hij vol gen Vrij Nederland, is dat wel het beste het schilderij 'Corri een snelle blik op werpt, ziet een lafl gang met aan de wa groot aantal schilde langere beschouwing een vergissing. Er is Henneman heeft all de schilderijen afgeb perspectief en de ogf toeschouwer doen de Paul McCartney terug in Cavern Club in Liverpool, waar hij in 1961 voor het eerst speelde met de Beatles. liverpool louis du mouun The Biggest Little Gig' had Mc Cartney z'n verrassende rentree in The Cavem gedoopt. Een treffender omschrijving van de ze promotiestunt ten behoeve van z'n jongste cd 'Run Devil Run' is amper denkbaar. De le gende rond en ook de grootte van de ondergrondse speel plaats zorgden voor zoveel commotie dat plotseling de he le wereld hem weer voor 'hot' hield. De gekste voorstellen werden verzonnen door wan hopige fans zonder kaartje - sommigen boden zelfs seks aan om naar binnen te kunnen. De hoeveelheid aanvragen voor persplaatsen kwam in de buurt van die voor de loting van het EK voetbal in Brussel. Dat ge beurde allemaal nadat hetzelf de pure rock 'n' roll-album eer der slechts in kleine kring als een geslaagde sprong terug in de tijd was opgevallen. Slim bedacht dus, dit alterna tieve tussendoortje, maar daar om niet minder oprecht. Wie McCartney (57) zag stoeien met het repertoire uit z'n vlegeljaren kan alleen maar geloven in zijn grote liefde voor het revolutio naire werk dat voorafging aan de cultuurshock die The Beatles teweegbrachten. Macca, kort gekapt en afgeslankt, ging te keer als een jonge hond en sleepte daarbij z'n vier bandle- Ex-lid van The Mothers of Invention toen nog steeds met Zappamuziek ;na irzi S0' 1L ifri bei tL at at Beter dan seks, die duivel se 'Macca'. Mochten er mensen zijn geweest die hun alom begeerde kaartje voor het exclusieve optre den van Paul McCartney in The Cavern Club in Liver pool hadden verpatst voor een nummertje tussen de lakens, dan hebben die toch de verkeerde keuze gemaakt. Want 36 jaar na het laatste concert (welge teld 12.953 dagen) van The Beades in het donkere hol in Mathews Street schreef deze verloren godenzoon er opnieuw historie. Met een vlammende rock 'n' roll-sessie, waarmee hij na krap een uur de 320 uitver korenen groggy van geluk achterliet. Buiten was de vreugderoes over de actie ve terugkeer van een voor malige Beatle naar de plek waar het allemaal begon trouwens nauwelijks min der groot: de halve stad was weer even helemaal in de ban van The Fab Four. i HAARLEM JAN KUYS Nog steeds een enorme bos haar en hetzelfde smalle, donkere gezicht. De donkere ogen stralen, een voortduren de grijns ..Hi man. how are you? Yeah. 1 really dig you. man." Dit is Jimmy Carl Black (61), die al 41 jaar als zanger en drummer meeloopt in de popmuziek. Vooral bekend als lid van de controver siële rockgroep The Mothers of Inven- j tion van Frank Zappa. Een oude hippie, I maar wel een echte. Authentiek Je voelt zijn uitstraling en zijn profes sionaliteit. Weliswaar doen zijn krom me benen hem niet meer bewegen als \Toeger en heeft ook zijn stem aan kracht ingeboet, maar authentiek blijft het allemaal wel. Vanzelfsprekend is hij bereid zijn lange levensverhaal nog eens kon te vertellen, mits hij de gele genheid krijgt Roddie Gilliard en zijn Muffin Men de hemel in te prijzen. Want deze Engelse muzikanten uit Li verpool hebben Jimmy Carl Black op nieuw meegenomen op tournee over het vasteland van Europa. The Muffin Men spelen uitsluitend het gecompli ceerde en caleidoscopische Zappa-re pertoire en wel op zo n manier dat het voor de kenners puur genieten is. Met deze professionals wil Black graag wer ken. De groep geeft hem gelegenheid zich op het podium uit te leven en pro fiteert tegelijkertijd van zijn oude cult- status als lid van The Mothers of Inven tion. Zo snijdt het mes aan twee kanten. Op het podium is hij de volbloed ar tiest. In de kleedkamer is Black aan zienlijk ingetogener. De vermoeidheid eist zijn tol. Joints, bier en 's nachts doorhalen zijn niet bevorderlijk voor de conditie van een 61-jarige. En na 41 jaar op het podium is de grootste verrassing wel van het popbtstaan af. Vooral wan neer je - na triomftochten langs San Francisco, Londen, New York, om maar enkele vooraanstaande concertplaatsen te noemen - bent aangewezen op zalen in Huil, Harrowgate, Haarlem en Delft. Desondanks vertelt hij blijmoedig over de pieken en dalen in zijn muzikale le ven. Indian Black kreeg in Texas muziek met de paplepel ingegoten. Hij begon op de piano toen hij 6 was en switchte naar de trompet op 12-jarige leeftijd. Als mi litair ontdekte hij de rock 'n' roll, die in die tijd geen trompetten kende. Van daar dat hij begon te drummen. Om streeks 1964 trok hij als zovelen naar Califomië. waar hij The Soul Giants be gon. De groep had snel een nieuwe gi tarist nodig. Ene Frank Zappa meldde zich. Binnen een maand was Zappa de leider van de groep, die meteen een nieuwe naam kreeg: The Mothers. De groep heeft 5 een aantal lp's uit gebracht als op We're only in it for the money* Jimmy Carl Black zijn min of meer anonieme drumstatus verlaat. Als enige van de groep stelt hij zich op de plaat hoogstpersoonlijk voor 'Hi boys and girls. I am Jimmy Carl Black and I am the Indian of the group'. Wonderlijk Snoeg zal dit zinnetje zijn status bepa- i voor de rest van zijn leven. Jimmy Carl Black blijft voor altijd 'the Indian of the group'. Daarvan is hij zich welbe wust. „Weet je, man. ik ben verder hele maal niets en ik kan ook verder hele maal niets. The Indian of the group is het enige dat ik heb. Daar moet ik van zien te leven. Het is het enige dat me nog een beetje inkomen geeft." Énd 1969 viel The Mothers of Inven tion uit elkaar. Drummer Black speelde in enkele nieuwe groepen. Zonder veel succes. Hij zoekt nu zijn heil in Europa. Muziek is zijn leven. „Het zit in mijn bloed", zegt hij, terwijl hij enthousiast vertelt over een nieuwe cd. die hij vol gend jaar wil maken met zijn drie zoons. Dat Zappa's muziek veertig jaar later nog steeds enthousiast door jongeren wordt ontvangen, verbaast hem niet. Zappa trok altijd jonge mensen aan. Meer dan ouderen. Ook tegenwoordig hebben we bij concerten jonge mensen op de eerste rij, die alle nummers van Zappa kunnen meezingen. Ze genieten ervan, dat is het ongelooflijke." Brandmerk Het ongelooflijke zit 'm voor Jimmy Carl Black vooral in de koppeling tus sen de muziek en de status van The Mothers of Invention. Die groep was berucht, deugde in de ogen van het burgerdom voor geen meter. Deed voor die tijd wanstaltige acts op het podium, hekelde hippies en het burgermansbe- staan en maakte voor die tijd ongehoor de seksuele toespelingen. The Mothers of Invention was een verderfelijke groep en daarom vindt Black het zo verba zingwekkend dat tieners van nu die nummers meezingen. Zelf heeft hij im mers wel degelijk de nadelen ondervon den van het Zappa-brandmerk. Ook Jimmy Carl Black behoorde tot het uit schot van The Mothers. „Dat heeft mij mijn hele carrière achtervolgd." Zappa maakte van The Mothers niet temin een geolied ensemble, dat op elk moment en op elke plaats een willekeu rige selectie uit een repertoire van drie honderd door hem geschreven liedjes kon spelen, zonder dat het twee keer op dezelfde manier werd gedaan. Black: „Je kon maar beter in staat zijn om te rug te grijpen in je geheugen om juist dat ene nummer te kunnen spelen dat hij wilde, want anders had je een pro bleem. En dan nog gebeurde het op de Zappa-manier van die dag. In de zeven jaar dat ik met Zappa speelde, speelden we dezelfde show nooit twee keer." De baas-knecht verhouding in Zap pa's band is legendarisch. De meesten van zijn muzikanten hebben letterlijk geen cent overgehouden aan hun tour nees over de aardbol. Lange juridische procedures van voormalige bandleden hebben daar niets aan kunnen verande ren. En dat is een van de redenen waar om Jimmy Carl Black nog steeds toert. „Ik ben een gelukkig man", besluit hij. „Ik woon met Monica in Traunstein." Begint te zingen: ,J\. little bit of Monica in my life." Hij vindt het prettig wonen daar in Duitsland, maar wil op niet al te lange termijn terug. Naar Texas of Mexico. De leeftijd begint een rol te spelen. De energie raakt op. Maar de show must go on. Nog even. Nog maar 25 concerten en dan een tijd je naar Monica. In Traunstein. Jimmy Carl Black en The Muffin Men treden nog op in Siholde op 17/12 en in Delft op 18/12. Informatie: 015- 2625279. en ht: )v( ee Ri im st, ss De nieuwe cd van Marco Bor sato gaat op 1 januari op in ternet in première. Tweedui zend mensen die een prijs vraag bij Planet Internet win nen, kunnen 'Luid en Duide lijk' dan op een geheime loca tie op het World Wide Web beluisteren. Volgens een woordvoerder van Planet Internet wordt de cd één keer afgespeeld 'als een soort radiouitzending', waar door de muziek niet digitaal is te kopiëren. De 201 naars krijgen ieder ei inlognaam en wachtw De cd, waarvoor d men inmiddels zijn ligt op 10 januari in kels. Op oudeja treedt Borsato op tiji M Nationale Millenniun de Dam in Amsterdan zegde hij zijn eigen niumconcert in de jj| omdat de dure kaart welijks verkocht wen optreden van Borsati Dam begint om 21.30 The Mothers of Invention afgebeeld op de hoes van hun langspeler 'We're only in It for the money', met helemaal links Frank Zappa en tweede van rechts drummer Jimmy Carl Black, 'the Indian of the group'. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22