Sancta Maria over drie jaar volledig verlaten r 7 Een trein en een bus voor de Willem van den Bergh We zijn nu wel verlost van het klooster-imago Duin Bollenstreek euwe regel gaat nog n brommers voorbij Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 Raspoliticus hield van mensen 21 orhoutse aangereden door brommer >jQUT« Een 81-jarige Voorhoutse is gisteren gewond ge zoen zij werd aangereden op de Leidsevaart in haar iplaats. De vrouw stond op de bus te wachten en werd ge- door een 17-jarige bromfietser uit Leiden. Die was de il over het stuur verloren, omdat hij werd geramd door een lige Warmondse bromfietser die bij het inhalen van twee rs te ver naar links reed. Het slachtoffer is met beenletsel het ziekenhuis gebracht. Isingen op A44 en Heereweg ^bm/usse Twee automobilistes uit Den Haag en Rijswijk i gistermiddag hoofd- en nekletsel op bij een aanrijding op U bij Sassenheim. De twee reden in de richting van Oegst- en moesten vanwege het verkeer remmen. Een 38-jarige jommer die achter hen reed, remde te laat en botste met uto op de voorliggers. Eenzelfde aanrijding deed zich later liddag voor op de Heereweg in Lisse. Daar zag een 40-jari- jjegomse te laat dat de 39-jarige Lissese voor haar remde, [illegomse hield nekklachten over aan de botsing. K presenteert feestkrant Do De stichting Bevordering Centrale festiviteiten Katwijk (heeft gisteren het eerste exemplaar van de 'Courant van euw' gedrukt. De krant geeft een overzicht van gebeurtenis- i Katwijk de afgelopen honderd jaar. Ook het programma- icht van de millenniumfeesten 'Katwijk 2000plus' van 27 mber tot 6 januari staan in het blad vermeld. De krant is 40 na s dik en verschijnt in een oplage van 20.000 stuks. Van en morgen worden de kranten gratis huis-aan-huis ver- d in Katwijk, Valkenburg en een deel van Rijnsburg. rstman in Noordwijkerhout pwuKERHOUTDe kerstman komt op vrijdag 17 december bekeurt voorlopig niet etsers moeten wennen nieuwe verkeersmaatre- hen verbiedt op het ld te rijden. Vanmorgen de Katwijkse Hoorne ten belangrijke verkeers- i het dorp, nauwelijks rommer op de weg te )e bromfietsers maakten al gebruik van het 'ver- e' fietspad. En daarmee ze in overtreding. jgensteliing tot Katwijk, brommers in het hele Ie rijbaan worden opge- gelden in veel andere nten uitzonderingen, etsers mogen op bepaal- eelten, aangegeven door rkeersbord, gebruik blij- iken van fietspaden. Vol- t politie maakt dat de si er niet duidelijker op. Bo- n is er kritiek op het tijd- in de invoering. Juist in jd van het jaar valt zowel itend- als de avondspits cteur De Jager weg bij congrescentrum Leeuwenhorst toordwijkerhout. Met zijn arrenslee trekt hij door het (centrum en biedt hij het winkelend publiek een attentie ('erder deelt wethouder Winnie Rusman erwtensoep uit en nkt WD-raadslid Leon Hogervorst glühwein. Tussen 19.00 n 21.00 uur treedt ook, op verschillende plaatsen in het lum, de zanggroep 'Dune en Forest'op. Prijzen puzzelactie Leidsch Dagblad uitgereikt noordwuk hanan nhass Eén puzzelactie, twee Noord- wijkse prijswinnaars. Wilma Steenvoorden én zorgcentrum voor verstandelijk gehandicap ten Willem van den Bergh vie len gisteren in de prijzen. Tij dens de prijsuitreiking van de Leidsch Dagblad Puzzelactie nam deelneemster Steenvoor den de hoofdprijs, een veer tiendaagse reis naar Cuba, in ontvangst. Het zorgcentrum kreeg een cheque overhandigd ter waarde van 15.000 gulden, het bedrag dat de actie op bracht. „Dubbel feest,'' zoals directeur D. Kooistra zei. „Ik had nooit gedacht dat ik die prijs zou winnen", reageer de puzzelaarster Wilma Steen- voorden-Does, die zelf werk zaam is in de zorg. Ze was en thousiast en een tikkeltje ze nuwachtig tegelijk voor de door haar gewonnen reis. „Ik ben nog nooit zo lang en ver van huis geweest." Haar echtgenoot, Frans Steenvoorden, kon het nog amper geloven. „We hebben echt geluk gehad, al staat Cuba niet op mijn lijstje van favoriete vakantiebestemmingen. Het is dus een reis die ik anders niet zou maken. Maar ik neem wel Havanna-sigaren mee terug!" Namens het zorgcentrum Willem van den Bergh nam di recteur Kooistra de 15.000 gul den in ontvangst. Dat bedrag is bijeengebracht in de zes weken durende actie waaraan meer dan 4.500 krantenlezers mee deden. Zij stuurden een oplos sing in, en plakten daarbij ten minste drie gulden aan postze gels voor het goede doel. Dat geld komt nu goed te recht. Het Noordwijkse zorg centrum voor verstandelijk ge handicapten wil met het geld de locomotief van het treintje van het zorgcentrum opknap pen en een recreatiebus kopen. De locomotief kampt met pro blemen aan motor, koppeliing en banden, maar rijdt dankzij de bijdrage naar verwachting komend voorjaar weer over het terrein. Kosten: zes- tot tien duizend gulden. Een anonieme gever heeft aangeboden om de kosten van de locomotief voor zijn rekening te nemen. Daar om kan het geld volledig be steed worden aan de aanschaf van de bus, die ruim twintig duizend gulden gaat kosten. Hij is bedoeld voor het vervoer van ouderen die in een zelf standige woonvorm in de dor pen rondom het Van den Bergh-complex wonen. Met de bus kunnen ze elkaar opzoe ken. Van den Bergh was een van de veertig kandidaten voor de prijs. Een onafhankelijk comité onder voorzitterschap van voormalig rector-magnificus van Universiteit Leiden L. Leer touwer bepaalde naar welk goede doel het geld ging. Van den Bergh was één van de vele zorginstellingen op het lijstje. Leertouwer: „De overheid steekt niet genoeg geld in de zorgsector. Die kijkt alleen wat er in het regeeraickoord staat. De trein en de bus, dat zijn voor Van den Bergh uitsteken de en ook haalbare doelen." De nominatie van Van den Bergh voor de prijs was te dan ken aan de partner van zorg- centrumparkwacht Pim van Wouw. Toen zij ervan hoorde. D. Kooistra, directeur van het zorgcentrum Willem van den Bergh, neemt samen met een bewoner 15.000 gulden in ontvangst. Door de opbrengsten van de Leidsch Dagblad-puzzelactie viel ook puzzelaarster Wilma Steenvoorden met een reis naar Cuba in de prijzen. foto dkk hogewoning klom ze in de pen en schreef een brief naar het comité van de puzzelactie. Van Wouw zelf zal de komst van de nieuwe bus niet meer meemaken Door bezuinigingen moet hij binnenkort zijn Melkert-baan inleveren. „Niks aan te doen. Ze konden niet anders, er is ge woon geen geld. Maar het is wel moeilijk om elders aan de slag te gaan. Ik ben 49 jaar, ik heb mijn leeftijd tegen. Dat Van den Bergh nu dit bedrag heeft gekregen voor de trein, is mijn afscheidscadeau voor de bewoners. De vreugde over heerst." rob onderwater in de duisternis. Dat maakt de aanpassing voor automobilis ten en bromfietsers moeilijker. De landelijke voorlichtings campagne is in Katwijk kenne lijk aan bromfietsers voorbijge gaan, bleek vanmorgen op de Hoorneslaan. Bromfietsster Brenda van der Plas reageerde verbaasd op de mededeling dat het fietspad voor haar taboe is. „Mogen brommers niet meer op de weg? Daar weet ik niks van. Ik wil het trouwens niet eens weten. Het interesseert mij allemaal niks." Eén van de weinige brom mers die vanmorgen wel van de weg gebruik maakte, bleek bij nader inzien een snorfietser en die molenen uitgerekend wel op het fietspad blijven. De snorfietser koos trouwens voor de weg vanwege de gladheid op het fietspad vanmorgen. De politie toonde zich van morgen niet verbaasd over de onwetendheid bij de bromfiet sers. „Mensen moeten wennen aan de veranderde situatie. Panden niet gesloopt maar bestemming nog onzeker Een van de weinige bromfietsers die vanmorgen op de Hoorneslaan in Katwijk wél van de rijbaan gebruik maakte. foto dickhogewoning Vandaar dat we voorlopig nog niet bekeuren. Maar op gege ven moment houdt dat natuur lijk op, dan gaan we wel bon nen schrijven", zei voorlichter Wendy van Nassau. Binnen drie jaar staan alle gebouwen van het gedeelte van ziekenhuis Langeveld dat vroeger Sancta Maria heette leeg. De meeste patiënten verhuizen voor die tijd naar Noordwijkerhout (voorheen St. Bavo) en een aantal van hen gaat naar Endegeest in Oegstgeest. Het is nog niet duidelijk wat er met de leegkomende panden in Noordwijk gaat gebeuren. Bastiaansen ziet wel graag dat er huizen gebouwd worden op de locatie in Noordwijker hout, al beseft hij dat die kans niet erg groot is. „Het is de op tie die het meeste geld oplevert, maar we hebben nu eenmaal te maken met de streekplannen en met het Pact van Teylingen en die laten woningbouw niet toe." Wel kunnen er - nu vele pan den in Noordwijkerhout ge sloopt worden zoals Aloyisius noordwu k/noordwu kerhout monique witteman De gebouwen worden zeker niet gesloopt, zei J. Bastiaansen, lid van de raad van bestuur van Langeveld gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst. „We zijn in overleg met zowel de gemeente Noordwijk als Noordwijkerhout. Het gaat hier om zeer waardevolle gebou wen, die een nieuwe bestem ming zullen krijgen." en Tarcicius en in het voorjaar ook St. Marie - nieuwe bestem mingen voor de niet gesloopte panden gevonden worden. Daarbij moet gedacht worden aan bestemmingen als recrea tie, de bouw van een oplei dingscentrum, een congrescen trum of 'gewoon groen'. Overi gens wil Langeveld, tegenwoor dig GGZ Rijnland geheten, er ook wel heel graag een nieuw pand bouwen voor de achttien autisten, die waarschijnlijk al per 1 januari 2000 aan de zorg van langeveld worden toever trouwd; een nieuwe taak voor het psychiatrisch ziekenhuis. Over het algemeen geldt ech ter dat het ziekenhuis Lange veld steeds minder patiënten krijgt. De kortdurende zorg wordt in de nabije toekomst zo veel mogelijk in de eigen woon omgeving van de patiënten ge boden. Tijdens de informatiebijeen komst lieten bewoners van de Noord wijkerhoutse wijk De Boekhorst weten ongerust te zijn. Zij vrezen dat er in de toe komst 'zwaardere' patiënten in Noordwijkerhout komen. Nu al doen er in de wijk geruchten de ronde dat er mensen met een TBS-status en verslaafden ko men. Bastiaansen probeerde die te ontzenuwen. „Dat is niet onze taak. Daar zijn speciale ziekenhuizen voor. Bij ons zijn er wel enkele patiënten met een TBS-status, maar die nemen we alleen aan ais het verantwoord is en veilig is. Bovendien moet hun TBS op zeer korte termijn beëindigd zijn." Jaap Bedijn 1936-1999 inwanrooy op congressen en cur- heeft het voormalig iminarie en klooster fnhorst in Noordwijker- ;een windeieren gelegd, lend algemeen-direc- eijer dc Jager kan dan ook «kennen dat de beleids- ts destijds goed hebben L De laatste tien jaar on- bezielende leiding ver- tóe de jaaromzet van enhorst zelfs tot 45 mil- ülden. „Het was een feest mogen rondlopen", zegt er bij zijn afscheid trots. wniddels 52-jarige Lisse- tordt met ingang van 1 ja- directeur-Nederland van i Tulip, de keten waarvan enhorst sinds april zelf deel uitmaakt. Vandaag 1 De Jager afscheid van ersoneel. Van '81 tot '87 ij 'tweede man' van hel scentrum. Na een uit- van twee jaar naar het tie- en congrescentrum in Maastricht, keerde hij ah eerste man. Nu vindt tijd voor nieuw bloed, •ercieel directeur Paul El- neemt het van hem over. 28 jaar geleden in gang e koerswijziging van fnhorst - toen het jon- twnaat werd opgeheven 5' het huidige congres- van internationale al- m nieuwe toekomst bie- lager: „En het is sinds achting van het centrum !°ed gegaan. Tegenwoor- Jg dan iedereen in con- doen, destijds was het in de markt. Noordwijk zich toen alleen nog °P het toerisme. De hore- was zelfs bang voor concurrentie. Wij mochten niet eens lid worden van de VW. Met de komst van de jongens Mol en De Boer bij Hotels van Oranje is er een mentaliteits verandering gekomen. Nu komt er in Noordwijk zelfs een con gresbureau, waarvan Hotels van Oranje, Huis ter Duin en Leeuwenhorst de grote partici panten zijn." Het zeer goed geoutilleerde Leeuwenhorst telt nu zestig vergaderzalen, 502 hotelkamers (830 bedden), vier restaurants, vier bars en een zwembad. Vierhonderd medewerkers zor gen voor de 150.000 bezoekers die jaarlijks over de vloer ko men. Het congrescentrum wil graag nog verder uitbreiden. Daartoe heeft het een optie ge nomen op een stuk grond van twee hectare, waar nu nog het Leeuwenhorst-college is geves tigd. De school is van deze grond gedoemd te verdwijnen. De strijd spitst zich alleen nog toe op de vraag of het middel baar onderwijs zich verplaatst naar groeigemeente Voorhout, zoals het schoolbestuur wil, of elders in Noordwijkerhout wordt ondergebracht, zoals de politiek wil. „Het is een span nend stukje politiek", zegt De Jager, die vanaf de zijlijn toe kijkt hoe het afloopt. „Het ver dwijnen van de school is onze laatste mogelijkheid om op de ze locatie uit te breiden. Lukt dat niet, dan brengen we be paalde diensten bij een van de andere veertig hotels van de Golden Tulip-keten onder." De scheidende directeur ziet middels een uitbreiding van Leeuwenhorst nog kansen om foto dick hogewoning 'grote internationale bedrijven' onderdak te bieden. Zo ge bruikt Shell Nederland nu al vijftien jaar een aparte vleugel van het complex om interne in ternationale opleidingen voor eigen personeel te verzorgen. Het hele jaar door. „Er lopen nog wat aanvragen van grote bedrijven", zegt De Jager, die uit concurrentie-oogpunt ech ter niet het achterste van zijn tong wil laten zien. Het succes komt Leeuwen horst, dat twee jaar geleden nog de prijs voor de beste onderne mersvisie (BOV) won en door gaans zeer hoog scoort op rang lijsten voor internationale con gressen in Nederland, niet zo maar aanwaaien. „Ook wij moeten jaarlijks vier vijf ton aan reclame spenderen. Alleen de deur openzetten is niet ge noeg. We hebben het voordeel dat het voor congressen en cur sussen noodzakelijk is dat je el kaar ziet en ontmoet. Met al die moderne communicatiemidde len verandert de markt welis waar, maar dan moet je je op vang een beetje aanpassen." De Jager zegt in zijn periode geen enkele concessie te heb ben gedaan om de strategie van Leeuwenhorst - congrescen trum zijn - geweld aan te doen. „Het is een keuze geweest en een goede. Ons voornaamste probleem was afrekenen met het stoffige imago van semina rie. Daarom zijn we in het weekend niet alleen ingesteld op het toerisme van senioren - dan denk ik aan 65- en 70-plus- sers - maar ook op beurzen en markten voor het publiek. Op die manier haal je mensen over de vloer om te kijken wat Leeu wenhorst nu precies te bieden heeft. We zijn inmiddels wel van het klooster-imago verlost, hoor." De Jager neemt 'met wee moed' afscheid. „De grote kracht van Leeuwenhorst is de geweldige betrokkenheid van de medewerkers. Kijk, mooie kamers kan iedereen bouwen. Maar gastvrijheid in de praktijk brengen, daar gaat het om. Daarom moeten wij als leiding zorgen voor een goed sociaal arbeidsklimaat. De 'knowhow' zit op de werkvloer. Ik noem mezelf ook een manager met een bijzonder oog voor de menselijke aspecten." Ereburger en oud- wethouder van Noordwijk Jaap Be dijn is afgelopen zon dag in zijn woon plaats overleden. Be dijn (PvdA) was van 1970 tot 1994 actief in de Noordwijkse poli tiek. Zestien jaar van zijn 24-jarige raads lidmaatschap diende de raspoliticus als wethouder. Bedijn stond in het dagelijks leven en als politicus graag tussen de mensen. De aan dacht voor zijn mede mensen stond altijd centraal in zijn werk en het liefst zou hij ie dereen in Noordwijk persoonlijk kennen. „Ik hou veel van men sen", zij hij vijf jaar geleden in het Leidsch Dagblad. Be dijn hield zich voor namelijk bezig met wat wel de 'softe sec tor' wordt genoemd: welzijn, onderwijs, sociale zaken en woonruimteverdeling. Hij had een voortrekkersrol bij de komst van de Northgoschool. 'Misschien wel mijn grootste politieke succes', noemde hij de nieuwe school zelf. Dat hij oog had voor men selijk contact, bleek ook wel uit het feit dat hij na zijn aftrc den als wethouder en raadslid aanbleef als ambtenaar van de burgerlijke stand, zodat hij op verzoek huwelijken kon vol trekken. Bij zijn afscheid van de raad in 1994 ontving hij de zilveren legpenning van de gemeente Noordwijk en werd hij be noemd tot ereburger van het dorp. Voordat Bedijn zich in de plaatselijke politiek stortte, was hij actief in de vakbewe ging. Vrienden, collega's en bekenden karakteriseren hem dan ook als 'een sociaal-de mocraat in hart en nieren'. 'Een boom van een vent, met een stem die klinkt als een klok', is niet meer. Donderdag wordt hij begra ven op de algemene begraaf plaats aan de Oude Zeeweg in Noordwijk. Jaap Bedijn werd 63 jaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21