Verkeer Rijnfront regionaal probleem Bewoners en bedrijven vrezen parkeerprobleem Regio Eerste HSL-gedupeerde verhuist naar Boterhuispolder CDA en LO: 'Haasten met Rijnfront leidt tot knoeiwerk' 'Charme is niet achter modern hek verdwenen' yhof moet wachten tweede uitvalsweg lecreatie is lopen en liggen akstraf voor bedreiging tichting SOK wil meer met Koudenhoorn SDAG 15 DECEMBER 1999 19 rel geworden man rijdt tuin in gTEN Een 76-jarige Leidschendammer werd gisteren eurseweg in zijn auto plotseling onwel. Om een aanrij- voorkomen, probeerde hij zijn wagen nog langs de weg eren. Dat lukte niet. De auto schampte een geparkeerde eed een stenen erfafscheiding kapot en kwam pas in een stilstand. De man is door agenten en daarna door am- epersoneel gereanimeerd en naar het LUMC overge- reken heeft mooiste bedrijfstuin gKJDE' De tuin rondom de Heineken Brouwerij is door terwoudse Comité Tuinbeoordeling gekozen tot de ie bedrijfstuin van het dorp. Volgens het comité heeft het de prijs gekregen, 'omdat de tuin er zeer verzorgd uitziet jweer een mooie aanblik oplevert'. sen in Voorschoten moten Dansliefhebbers kunnen zondag terecht in het luis Alettahof aan het Aletta jacobsplantsoen in Voor- j. Daar kan van 20.30 tot 23.30 uur in kerstsfeer aan stijl- jisen worden gedaan. leiderdorp afke van der toolen De eerste Bospolder-agrariër heeft zijn nieuwe stek gevonden. M. Bosman, een van de onderne mers die uit de Leiderdorpse polder moet ver trekken vanwege de aanleg van de HSL, gaat met zijn bedrijf naar de Boterhuispolder. Alle raads fracties vinden dit een goed idee, bleek gisteren tijdens een vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening. Wethouder V. Molkenboer (PvdA) feliciteerde Bosman na afloop van de vergadering met dit re sultaat. De veehouder noemt het zelf de best mo gelijke oplossing - afgezien van blijven waar hij zit. „Maar dat kan nu eenmaal niet. Het is een mooie locatie. Ik mag niet mopperen.'' Kanttekeningen waren er wel bij de groene toe komst van de Boterhuispolder. De vraag was of deze verhuizing ertoe leidt, dat ook andere HSL- gedupeerden - zoals tuinders - grond in de be schermde Boterhuispolder kunnen claimen. Vol gens wethouder Molkenboer is dat niet zo. „De Boterhuispolder is buitengebied, het luistert heel nauw waf daar mag en niet mag. Daar kan je geen tuinbouw naartoe verhuizen. Mag ook niet van de provincie. Het bedrijf van de heer Bos man kan nét." De gemeente wil de Boterhuispolder omvor men tot een parkachtig gebied, met een beperkt aantal woningen en vooral veel mogelijkheden voor recreatie. Het perceel waar het bedrijf van Bosman naartoe gaat, heeft de gemeente een aantal jaren geleden gekocht toen er nog plan nen waren voor grootschalige woningbouw in de Boterhuispolder. D66 pleitte er gisteren voor dat de gemeente financieel het best mogelijke uit de deal haalt, door die grond aan het rijk te verko pen, die het dan aan Bosman geeft in ruil voor zijn grond in de Bospolder. Bosman is niet alleen veehouder maar heeft ook een destructiebedrijf. Hij vernietigt voor de gemeente dode honden, katten, en andere kleine dieren. De agrariër ver wacht dat de zaak komende zomer rond is. Het jaar daarop zou hij kunnen verhuizen. /voorschoten •jarige man uit Voor- is gisteren door de po ter veroordeeld tot een van twee weken we- Ireiging. Op 6 juni vorig hij betrokken in een de met een 35-jarige noot. ■jarige zat met vrouw in de auto en reed met rkant van zijn auto een e stoep op. Daar liep de man. Die maakte de ur duidelijk dat hij tegen ils handelde. Toen de lilist zijn 'bochtje ach teruit' toch afmaakte, sloeg de voetganger de achterruit aan diggelen. Het glas viel over het driejarige zoontje van de auto mobilist. „Mijn kind zat onder het glas en mijn vrouw was hys terisch. Die man moest weg. Weg bij mijn gezin, weg bij mijn kind," zei de automobilist. Uit het portier van zijn auto greep de man een mes, stapte uit en bedreigde de voetganger. „Nu moet je oprotten anders maak ik je kapot," zou hij geroepen hebben. De 35-jarige Voorscho tenaar, die niet op de zitting was, is voor de vernieling van de ruit veroordeeld tot een boe te van vijfhonderd gulden. Grote zorgen over vele knelpunten 17 «afke van der toolen r V. Molkenboer ;ft zich gisteren in de nissie voor verkeer s verweerd tegen de Üging. dat hij in de onnodig een onaan- verkeerssituatie laat l De bewoners van dorpse nieuwbouw- irontwaardigd omdat ;ds maar via één au- rerbinding hebben met ïwereld: de Buitenhof kan voorlopig niet an- irde de wethouder, deden namen daar ge- mee, op voorwaarde plet dat de situatie niet uurt dan nodig is. obleem is dat de Ley- :rs moeten wachten tweede uitvalsweg tot iterheem klaar is en tussen de Torenwacht en de provinciale weg vrijgeeft. Groenlinkser R. Vos, WD'er H. Zilverentant en PvdA'er R. Thunnissen wilden hierover uitleg van de wethouder. „Twee ontsluitingen zijn altijd beter dan één", gaf deze volmondig toe. Molkenboer wees de raads leden er echter op, dat er veel bouwverkeer over de weg moet. „Als je bedenkt dat het de kort ste route naar de provinciale weg is, dan zou al dat verkeer zich er 's ochtends en 's avonds doorheen moeten persen. Dat is te gevaarlijk." Als de gemeen te de weg voor alle Leyhof-be- woners openstelt, is zij ook aansprakelijk, mochten er on gelukken gebeuren. De wethou der beloofde in contact te blij ven met Interheem, die onlangs stelde dat de weg niet voor juli 2000 beschikbaar is. „Ik beloof steeds te vragen of het niet eer der kan." wassenaar De rieten kap en de hele eerste verdie ping van een villa aan de Lfjsterlaan in Wassenaar zijn gisteravond verloren gegaan bij een uitslaande brand. De brandweer, die kon voorkomen dat het vuur zich uitbreidde naar andere huizen, schat de schade op twee miljoen gulden. Zij vermoedt dat de brand te maken heeft met het werk dat een loodgieter eerder op de dag aan de boiler op de eerste verdieping verrichtte. De bewoners van het pand bleven ongedeerd. Zij konden zichzelf, en een aantal van hun kunststukken, in veiligheid bren gen. foto hielco kuipers Oegstgeest wil met onder meer Rijnsburg en Leiden overleggen wat de beste oplossing is voor het verkeer dat van en naar het nieuwe bedrijventerrein Rijnfront moet. Daarbij mogen van Oegstgeest ook de provincie (de 'baas' van de N206) en Rijkswaterstaat (verantwoordelijk voor de A44) niet ontbreken. Verreweg de meeste bezwaar makers zijn bezorgd over de toename van het auto-, maar vooral het vrachtverkeer. Zo kunnen op de Valkenburgerweg volgens bewoonster M. Ooster man oop zijn best één auto en één fietser elkaar passeren. „Bij meer gemotoriseerd verkeer ko men de fietsers, met name de scholieren, in de knel. Daarmee wordt de Valkenburgerweg er alleen maar onveiliger op." H. Timp van de Universiteit „Met elkaar moeten we een lange termijn visie voor die toe komstige verkeerssituatie ont wikkelen", zei wethouder M. Smitsloo gisteravond tijdens een inspraakavond over Rijn front. „De verkeersproblema tiek houdt namelijk niet op bij de gemeentegrenzen en lijkt de komende jaren alleen maar groter te worden." Leiden vreest dat het Leeuwen hoek-terrein na de bouw van Rijnfront regelmatig 'dichtslibt'. „Wij vermoeden dat het 'sluip- verkeer' straks enorm toe neemt." I. de Mol drong er namens bloemenveiling Flora bij de ge meente Oegstgeest op aan de verkeersstromen 'in een breder perspectief te zien. „Wij maken ons ernstige zorgen over de vele knelpunten die er nu al zijn. Daarom moeten we geen ad- hoc-beslissingen nemen, maar verder in de toekomst kijken en een constructief verkeersplan opstellen dat gemeentegrenzen overschrijdt." Precies zoiets had wethouder Smitsloo, zei hij, ook al in ge dachten. oegstgeest peter blok zoeterwoude nienke ledegang Ondernemers uit de Grote Pol der en de gemeente Zoeterwou- de praten nog voor het eind van het jaar over de parkeersituatie op het industrieterrein aan de Rijndijk. Wethouder S. Stuijt beloofde gisteravond tijdens een inspraakavond op zeer kor te termijn het Platform Onder nemers om de tafel te roepen. Volgens het bestemmings plan mag in de nabije toekomst niet meer buiten de bedrijfster reinen geparkeerd worden. Zo wel omwonenden als bedrijven zetten hun vraagtekens bij de gevolgen die dat besluit met zich meebrengt. Bewoners in de directe omgeving vrezen dat hun straten overspoeld worden met auto's. Een eerder voorge steld pasjessysteem biedt vol gens hen geen soelaas, omdat er te weinig controle op is. Zij vragen een plan voor het afeet ten van de woonwijk. Ondernemers in de Grote Polder hebben op hun beurt twijfels over de parkeercapaci- teit op de terreinen zelf. Ze zijn bang dat werknemers straks een half uur in de rij staan voor ze het terrein op- en afkunnen. Volgens Stuijt loopt het alle maal niet zo'n vaart. Het ge sprek met de ondernemers is bedoeld om mogelijke proble men bij voorbaat uit de weg te ruimen. Het CDA en Leefbaar Oegst geest (LO) eisen dat burge meester en wethouders van Oegstgeest in januari goed doordachte plannen voor het nieuw te bouwen bedrijventer rein Rijnfront presenteert. An ders gaan beide collegepartijen mogelijk niet akkoord met een verdere ontwikkeling van Rijn front, dat de nieuwe werkplek voor ruim vijfduizend mensen moet worden. Dat kondigden CDA'er E. van den Bosch en J. Hartevelt van LO gisteravond aan bij een inspraakavond over Rijnfront. Zowel het CDA als LO vindt dat burgemeester en wethou ders met een 'race tegen de klok' bezig zijn. „Dat kan de kwaliteit van de plannen nooit ten goede komen", zei Van den Bosch. „Haastwerk leidt meest al tot knoeiwerk." J. Hartevelt (LO) wil dat bur gemeester en wethouders meer de tijd nemen en dat ook de ge meenteraad 'nog ruimschoots de tijd en de gelegenheid krijgt om alle voors en tegens van Rijnfront op een rijtje te zetten. „Ik heb grote problemen met de termijnen die het college hanteert. Die zijn bij een derge lijk omvangrijk plan gewoon veel en veel te kort. Daarnaast vind ik het schrijnend dat de raad in januari het plan al moet goed- of afkeuren. Ik vrees na drukkelijk voor een situatie waarbij de raad met de rug te gen de muur staat en met veel gezucht en gesteun toch maar akkoord gaal." Wethouder M. Smitsloo vindt ook dat de tijdsdruk hoog is. „Ik vind dat, net als u, onplezierig. Maar hogere overheidsorganen zoals de provincie spelen na tuurlijk ook een rol in het pro ject Rijnfront en die stellen deadlines." Smitsloo ontkent overigens dat die tijdsdruk tot rommelwerk leidt. „In januari komen we wel degelijk met een goed doortimmerd plan naar de commissie en de raad." Discussie over toekomst Koudenhoorn: eatieve avond moest het worden, tu niet blokkeren, niets is te gek", luidt imoediging van burgemeester I. van der ten na achten. „U kunt van alles roepen nedat dan ook." Maar voor veel Warmon- ïat het bij een discussie over de toekomst ludenhoorn maar over één ding: meer re- of het eiland houden zoals het is. En sis, wat verstaat het gemeentebestuur ei- onder recreatie1. Zolang dat nog niet dui- is heeft het weinig zin om na te denken Herlei ontwikkelingsvarianten van Kou- om, vinden veel dorpsbewoners, tersport is geen recreatie", laat een van oudere Warmonders meteen weten. Hij let opgezocht: „Recreatie, dat is wande- Instemmend geknik van zijn buren: „Ja, de is lopen. En liggen. Maar niet sporten, vrijetijdsbesteding." En dergelijke activi- hoeven er van hen niet te komen op Kou- om. de vraag voor wie Koudenhoorn nou ei- leuker moet worden, leidt tot vragen. De onders die het eiland met rust willen la- fbben geen behoefte aan de komst van Leidenaars. „Voor ons is het eiland pri- le kunt er vliegeren, wandelen, naar vo- Iten. Wat moet daar nou nog bij komen?" W zien juist veel heil in de komst van groepen toeristen en dagjesmensen. Het middenstand goed doen en Warmond maken. En dat maakt de kans op het be an zelfstandigheid weer groter, •ehoudende Warmonders voeren als ar- t aan dat Koudenhoorn een 'waardevol kndschap' is. Meer recreatie vernietigt al zo spaarzame groen in de Randstad. „Fietsers verstoren de natuur al. Als ergens een fietspad komt merk je dat meteen. Vroeger had je hier in de omgeving nog kemphanen. Die zijn allemaal verdwenen." De voorstanders van een 'gezellig, druk Kou denhoorn' begrijpen niet waar al die behoud zucht vandaan komt. „Wat u een 'waardevol natuurlandschap' noemt is gewoon aangelegd. Van nature hoort deze groene puist helemaal niet in het landschap thuis." Enigszins scham per merkt iemand op dat de 'natuurliefhebbers' niet consequent zijn: „Breek dan gewoon de toegangsbrug af en geef Koudenhoorn terug aan de natuur." Onder de voorstanders van meer activiteiten bevindt zich ook een aantal Leidenaars. „Ko men die Warmonders die het nu allemaal zo mooi \inden dan niet verder dan 't Warmon derhek? Warmond is, behalve een paar mooie huizen en straten, gewoon helemaal niets. Maar als de meeste Warmonders zelf heel tevreden zijn met hoe het nu is moeten ze het 't War monderhek maar weer dicht doen. Misschien is dat dan de beste oplossing in deze discussie." Geheel onverwacht is de bijdrage van WD- raadslid J. Kwestro, die 'niet als raadslid, maar op persoonlijke titel' met het voorstel komt om het hele eiland om te vormen. De vier varianten die B en W in hun startnotitie 'recreatieve ont wikkelingsmogelijkheden Koudenhoorn' op sommen gaan Kwestro lang niet ver genoeg. Hij heeft een wel heel bruisend beeld bi) de toe komst van Koudenhoorn, met veel 'blokhutach tige situaties', horeca, jachthavens, ligplaatsen, een evenementenplein met tal van activiteiten en een 'prachtige drijfhaven'. „En dit is nog maar een beginnetje, wat ik nu opnoem. Tot 1 januari hebben belangstellenden nog de gelegenheid om schriftelijk te reageren op de startnotitie. erna straatsma j. towe Stichting Ontwik- Koudenhoorn (SOK) wil formondse recreatie-ei- tirichten naar voorbeeld Vlletlanden of het Sne- titeiland. De SOK pleit 'eer recreatie, meer wa rt en meer horeca. De 31 van de gemeente ont eigen s SOK een goede ton heeft de SOK zich *?emeester en wethou- •ögemeld om gezamen lijk verder te praten over de toekomstmogelijkheden van Koudenhoorn. Het bestuur be staat uit fervente zeilliefheb- bers. Voorzitter C. Tromp is onder meer bekend van de or ganisatie van de jaarlijkse Turf- en Strontrace. Bestuurslid R. van Eijk legde tijdens de discussiebijeen komst over de toekomst van Koudenhoorn uit, dat de stich ting zich zorgen maakt over de economische ontwikkeling van het dorpscentrum. „Net als een deel van Koudenhoorn lijkt ook de Dorpsstraat een stiltegebied te worden." Om het tij te keren moet er volgens SOK snel een recreatieplan ko men, dat meer leven in het dorp brengt. „Wij willen als een serieuze partner met de gemeente praten over de ont wikkeling van Koudenhoorn." Wethouder K. van den Aard weg (recreatie) was geïnteres seerd in de plannen en wensen van SOK. „Het bestuur is van ochtend bij het college langs- geweest en hun verhaal sprak mij erg aan." Koos Paardekooperprijs voor Zoeterwoudse boerderij Altijd Zorg zoeterwoude jan preenen Hij is er geboren en getogen en wil er ook sterven. Maar voor het zover is, wil Wim van Veen te weten komen hoe oud kaas boerderij 'Altijd Zorg' aan de Weipoortseweg in Zoeterwoude nu precies is. Aan de achterkant staat op de gevel het jaartal 1783, maar evenals zijn vrouw Riek acht Van Veen het 'heel goed mogelijk' dat het monu mentale pand met zijn eeuwen oude leilinden nóg ouder is. Als ode aan de familie en de boer derij reikte voorzitter Ko Baart van de Stichting Oud Zoeter woude gisteravond in het mul tifunctionele centrum 'Ons Huis' de Koos Paardekooper prijs uit. Paardekooper was mede-op- richter van de stichting. Als aannemer heeft hij veel karak teristieke gebouwen in ere her steld. Toen hij in 1995 overleed, liet hij een bedrag na waarvan de stichting eens in de twee jaar een deel aanwendt om een pand le bekronen dat 'ten min ste vijftig jaar, beeldbepalend en goed onderhouden' is. 'Altijd Zorg' voldoet daar in alle opzichten aan. „Het is op vallend dat het na zoveel jaar nog een echte boerderij is met een boer die zijn bedrijf uitoe fent. En ondanks die drukte tijd heeft om het te verven en te on derhouden. Wij kijken altijd of een gebouw niet protserig en kitscherig is geworden. Dat is hier zeker niet het geval. De charme is niet achter een mo dem hek verdwenen", lichtte juryvoorzitter Jan van Gent de keuze toe. Wim en Riek van Veen inha leerden de woorden als échte kaas, de specialiteit van Altijd Zorg. En dus ook van zoon Sjaak en diens echtgenote Ka rin, die de boerderij 'al min of meer hebben overgenomen'. Wim van Veen: „Wij wonen nu in het zomerhuis. We zijn 65 jaar, dan wordt het tiid om het wat rustiger aan te doen. Niet dat we stilzitten, we helpen nog wel mee." Ze beschouwen het onder houden van de boerderij als hun levenswerk. „Daarom vin den we het ook geen probleem dat we er in de loop der jaren het nodige geld in nebben ge stoken", zegt Van Veen. „In 1953 is er een heel nieuw rieten dak op gegaan. Dat kostte toen 6000 gulden. Tien jaar geleden is één helft van het dak opge knapt. Dat was toen al 19.000 gulden en drie jaar geleden is de andere helft voor 29.000 gul den onder handen genomen. Hij kan zich nog kwaad ma ken als hij eraan denkt hoeveel tijd en energie verloren zijn ge gaan toen muren moesten wor den gevoegd. „Omdat de boer derij onder Monumentenzorg valt. zijn we daar vijf jaar over bezig geweest. We hebben te maken met een speciale voeg. Op een gegeven moment was ik het zat. Ik zei tegen die mensen, dat er nou eindelijk iets moest gebeuren. En gelukkig gebeur de het toen ook." Mede daarom kregen de Van Vecnen gisteravond een aarde werk bord met het embleem van de stichting en de naam Van Kees Paardekooper, die zelf ook in de historie van Altijd Zorg is gedoken. Wim van Veen: „Helaas heeft hij de tijd niet gekregen om erachter te komen wanneer deze boerderii is neergezet en wie er allemaa. hebben gewoond. Duidelijk is dat er een keer brand is ge weest. Waarschijnlijk heeft er nog een vleugel aan gezeten. Dat kun je zien, omdat een van de muren gepleisterd is. We weten ook dat mijn ouders in 1913 vanuit Alphen naar deze plek zijn gekomen en dat Cor- nelis de Boer, de oprichter van Huize Emmaus. hier heeft ge woond. We willen graag het moment meemaken dat de Van Veenen hier honderd jaar op zitten." ""MARWIJK VERZEKERINGEN Bel Kees vd Kommer 071 516 24 62 Het echtpaar Van Veen beschouwt het onderhouden van boerderij Altijd Zorg als zijn levenswerk. fotos mark lamers/henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19