xtra miljoenen naar volkshuisvesting' Hoe luistervinkjes leren zingen 7 - ivo lx Leiden Regio emmen staken opnieuw: ondhuwelijk blijft duur Buffertanks voor warmte Universiteit wil meer vrouwen in topfuncties Eindelijk onbezorgd NDERZOEK X30ZU3CIN0 17 trouwen kost 3500 gulden m r en l •lijksvoltrekking in de i kost volgend jaar ;n. Een motie met het het tarief te verlagen gulden - de prijs van luwelijk op zaterdag - psteren voor de tweede p rij even veel voor- als temmers. Om te bepalen daarna moest gebeuren, loco-burgemeester T. •n gemeentesecretaris fries het reglement van i de Gemeentewet raad- Hun conclusie was dat itie is verworpen als de in twee keer staken, or treedt automatisch bi< rief in werking dat burge en wethouders in de z hebben voorgesteld: „"jllden. ia afgaand aan de tweede >a, ling voerde M. Vlasveld De Groenen) een discus- er de procedure met Van ?r(j lasveld was van mening tarief van het avondhu- j and cel voor schoppende Leidenaar welijk moest worden bepaald door het opgooien van een muntje. Dat zou volgens het re glement van orde de manier zijn om met stakende stemmen om te gaan. Van Rij wierp tegen dat het opgooien van een muntje weliswaar de 'normale' procedure is, maar dat de raad ook anders kan beslissen. „En wij hebben vorige keer besloten tot herstemming, dus dat gaan we nu doen", aldus de loco burgemeester. Uit protest over de volgens haar onjuiste procedure verliet Vlasveld tijdens de stemming de raadzaal, waardoor zij haar achteraf beslissende stem niet kon uitbrengen. Met zeventien voor en zeventien stemmen te gen plus een reglement van or de dat niet voorziet in dit soort situaties, moest uiteindelijk de Gemeentewet uitkomst bieden. En die bepaalt heel duidelijk dat een voorstel dat tweemaal te maken krijgt met stakende stemmen, daarmee is verwor pen. ic/leiden» i-jarige Leidenaar is giste- nor de politierechter ver- - eld tot vier weken cel, an twee voorwaardelijk wee jaar proeftijd. De man lugustus vorig jaar aange- tn toen hij zich bemoeide arrestatie van een vriend. De Leidenaar, die dron ken was, ging daarbij door het lint. Hij vernielde de ruit van de politiewagen en schopte een agent in het kruis en het ge zicht. De agent kreeg een schade vergoeding van 550 gulden voor diverse kneuzingen die hij die avond opliep. College komt met emancipatienota leiden onno havermans leiden Twee kolossale tanks bepalen voor even het beeld bij het Jacques Urlusplant- soen. Het zijn twee zogeheten buffertanks die warmte gaan bufferen voor energiezuinig stoken. Energiebedrijf NUON graaft momen teel in het Jacques Uriusplantsoen voor de verwarming van de twee flatgebouwen daar en voor de verwarming van verzorgingshuis Rijn en Vliet en Verpleeghuis Zuvdtwijck. De warmtekrachtinstallatie levert alle benodigde warmte en produceert gelijktijdig elektriciteit Door deze combinatie van opwekking van warmte en elektriciteit treedt een aanzienlijke energiebesparing op. FOTO HENK BOUWMAN r Vergeer wil opbrengst van verkoop Bouwfondsaandelen bestemmen voor sociale woningbouw liljoenen die Leiden binnenhaalt door de verkoop louwfondsaandelen moeten worden besteed aan iel aarvoor het Bouwfonds na de oorlog is opge- de volkshuisvesting. Een SP-motie van die strek- con gisteren bij de gemeenteraad rekenen op veel athie, maar op geen enkele steun. sepkoop nodig is om tegenvallers bij de opbrenst van de aande el wil eerst meer duide- len EZH op te vangen, zoals over de vraag of de op- burgemeester en wethouders van de aandelenver- vrezen. De verkoop van de aandelen Bouwfonds levert de gemeente 48 miljoen gulden op, terwijl het aandelenpakket voor slechts vijf miljoen in de boe ken staat. Het verschil, 43 mil joen, willen B en W in de alge mene reserve storten, om jaar lijks alleen de rente uit te geven. Dat levert jaarlijks een dikke twee ton op, acht ton meer dan de laatste dividenduitkering.. SP-fractievoorzitter C. Ver geer pleitte ervoor om die 800.000 gulden jaarlijks te be steden aan sociale volkshuis vesting. Het gat in de begroting dat ontstaat wanneer het divi dend op de EZH-aandelen te genvalt, moet volgens de SP maar op een andere manier worden gedekt. Andere partijen beoordeel den het voorstel van Vergeer als sympathiek, maar te vroeg. „Het zou fijn zijn als de ge meente de meeropbrengst in het Stimuleringsfonds Volks huisvesting zou kunnen stor ten", reageerde G. van den Berg (PvdA). „Het is nu te vroeg om daarover te besluiten, maar het liefst zouden we het geld beste den aan volkshuisvesting." De meeste fracties sloten zich daarbij aan. Ook wethouder van financiën B. Vos (WD) moest toegeven dat het voorstel van de SP wel sympathiek is. Hij zegde toe om volgend voorjaar met een voor stel te komen over de besteding van de Bouwfondsmiljoenen. Daarop besloot Vergeer zijn motie in te trekken. „Dan dien ik hem opnieuw in bij de dis cussie over de Leidse bijdrage aan het Stimuleringsfonds Volkshuisvestingaldus de SP'er. Die discussie wordt naar verwachting in maart 2000 ge voerd. Binnen twee jaar moeten aan de Universiteit Leiden tenmin ste tien vrouwen hoogleraar of universitair hoofddocent wor den, ook als er geen vacature is. De faculteiten moeten bij vaca tures voor topbanen gericht zoeken naar vrouwen. Ook wil de universiteit door middel van exit-interviews aan de weet ko men waarom sommige vrou wen vertrekken. Dat staat in de emancipatienota, die het colle ge van bestuur donderdag openbaar maakt. Momenteel werken in Leiden twintig vrouwelijke hooglera ren. Eind vorig jaar waren dat er nog maar dertien, vijf pro cent van alle Leidse hooglera ren. Daarnaast zijn er nog twaalf bijzondere hoogleraren. Die worden niet door de uni versiteit, maar door een fonds of instelling aangesteld en be taald. Het aantal vrouwelijke universitair hoofddocenten lag eind vorig jaar op 24. Dat is 12 procent van het totaal. Een ac tuele telling is nog niet ge maakt. Het aantal vrouwen aan de wetenschappelijke top neemt toe, maar het gaat nog altijd erg langzaam. Vrouwen vervullen aan de universiteit vooral on dersteunende functies, zo blijkt uit cijfers van de Vereniging van Samenwerkende Universiteiten (VSNU). Inmiddels is landelijk 37,4 procent van het personeel vrouw, maar aan de top gaapt nog een groot gat. Tegenover 133 vrouwelijke hoogleraren staan liefst 2341 mannelijke. De VSNU-cijfers (van 31 de cember 1998) laten ook in Lei den een scheve verhouding zien. Hoogleraren: 13 vrouwen tegen 241 mannen; universitair hoofddocenten: 24 tegen 177; docenten: 124 tegen 340; overi ge onderzoekers: 234 tegen 381; ander personeel: 827 tegen 886. De instroom van studenten laat de laatste jaren juist een lichte meerderheid aan meisjes zien. Ook onder de jonge on derzoekers groeit het aandeel van de vrouwen: in Leiden werkten vorig jaar 255 vrouwe lijke assistenten in onderzoek (aio's) en student-assistenten, tegen 296 mannelijke. Ze stro men echter niet door. Struikel blok voor een mooie loopbaan in de wetenschap is de vergrij zing aan de top. Daar hebben jonge mannen ook last van, maar statistisch gezien zijn de mannen nu eenmaal in het voordeel. Om jong talent echt een kans te bieden is zeker 150 miljoen gulden nodig. Dat hebben de universiteiten, de Nederlandse organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO) en de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen (KNAW) berekend. Ze hebben pas dertig miljoen bij elkaar. Onderzoekster Wil Portegijs toonde drie jaar geleden in haar rapport Jammer dat u gaat al aan dat vrouwelijke weten schappers de universiteit verla ten omdat er zelden banen vrij komen. Vorig jaar zette ze dat op verzoek van het ministerie nogmaals op een rijtje: de eerst komende tien jaar zit de acade mische arbeidsmarkt muurvast. Om daar wat aan te doen, heb ben de VSNU en de NWO on langs een stimuleringsprogram ma opgesteld, dat binnen vijf jaar dertig vrouwelijke universi tair docenten moet helpen be vorderen tot hoofddocent. De Leidse universiteit doet daar met haar eigen nota nog een schepje bovenop: tien extra topfuncties binnen twee jaar. In de nota staan ook enkele voor de hand liggende maatregelen, zoals uitbreiding van de kinder opvang, betere vervanging bij zwangerschaps- en ouder schapsverlof en bevordering van werk in deeltijd. Dergelijke maatregelen zijn trouwens aan trekkelijk voor de arbeidsom standigheden van vrouwen èn mannen. yiPARfTiN.E HS I'JK PENSIOENEN Bel Kees vd Kommer 071 5162462 DOOR OHNO HAVERMANS Bart Houx promoveerde op invloed van sociaal gedrag op het lied van zebravinken r het front der wetenschap, dat is het streven van de niversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen kidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de lacht Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen tón een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt n dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het il Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Bart Houx. lende ratten worden ze wel i*md. Zebravinkjes doen oed het wetenschappe- nderzoek. De vakgroep agsbiologie in Leiden ntze vaak onder de loep. stal draait het om de vraag ie mannetjes leren zingen, gebeurt er in het vogel tje? Zulk onderzoek is be- tijk voor de speurtocht van furobiologie naar de wer- lan de hersenen bij het le- fan taal. Gedragsbiologie rijft gedrag van de bui tot, neurobiologie van de tokant. „Het lijkt erop dat lijkbare processen een rol t Dat is opvallend, want natuurlijk grote verschil den de hersenen van een en een vink", zegt Bart omoveerde twee maan- eleden op de invloed van &1 gedrag op het leren zin- an zebravinken. „Het on- >ek naar vocale communi st centraal in het Leid- iragsbiologische onder- De meesten weten dit |®aar de meeste mensen N waarschijnlijk meer Vogelzang in aanraking pet enig ander diergedrag. 'R op hondenpoep na th,en Waarom maken vo- ®e geluiden? Wat is er no- 1,11 ze te maken? We doen met zebravinken ■'die makkelijk zijn te *n. Na parkieten en kana- jjri het de meest gehou- Nsvogels. En in tegen- tot bijvoorbeeld tor- [jjpn, die hun roekoekoe Khzelf kunnen laten ho- rioeten zebravinkjes Ieren zingen door naar soortgenoten te luisteren." Vooral de mannetjes zingen. Dat geldt voor de meeste vo gels. „Zet je ze bij anderen, dan nemen ze de liedjes die ze ho ren over. Spreeuwen kunnen zelfs allerlei geluiden nadoen. De eerste keer dat ik een vogel hoorde hinniken als een paard, was ik diep onder de indruk. Maar zebravinken nemen geen andere geluiden over. Die leren alleen de zang van hun soort genoten. Dat is op zichzelf niet zo spectaculair. Maar de vraag is hoe ze gestimuleerd wor den." Diverse onderzoekers gingen Houx al voor. Daarbij was ge bleken dat jonge vinken niets leerden als de liedjes uit een luidspreker kwamen. „Er moet dus iets zijn in de sociale om gang tussen een jong mannetje en zijn vader of een andere ou dere soortgenoot." Het onder zoek richtte zich op de vraag of jonge zebravinken de zang kunnen uitlokken. Er waren aanwijzingen dat vogels die ge leerd hadden met hun snavel op een knop te drukken om een liedje te kunnen horen wèl van een luidspreker konden le ren. Daarom zocht Houx naar ge drag waaruit zou blijken dat de vader zich laat stimuleren om te gaan zingen. „Er is geen aanwijzing gevonden dat het jong de zang uitlokt. Wel vliegt hij snel naar zijn vader toe als die gaat zingen. Een jonge ze- b ra vink is zeer geïnteresseerd in de bron van net geluid." Houx besloot het knop-pik ex periment nog eens over te Bart Houx. doen en ontdekte dat het niet uitmaakt of de zebravinkjes al dan niet op een knop moeten pikken om een liedje te horen. „Ze pikten veel op de knop en wilden dus graag een liedje ho ren. Ze gingen ook naar de luidspreker toe om een betere positie te hebben. Maar ze leerden in mijn qnderzoek ook zonder op de knop te drukken. Waarom leerden ze vroeger dan niet van de luidspreker? Ik heb sterke aanwijzingen dat dat komt door de geluidskwali teit, die vroeger niet zo best FOTO HIELCO KUIPERS was. Daarnaar is zeker meer onderzoek nodig." Ook andere bevindingen wa gen om nader onderzoek. Want waarom leren vinken minder van een luidspreker dan van een levende soortge noot? En waarom hippen ze zo gretig naar de geluidsbron, of dat nou hun vader is of een ge luidsbox? „Het zijn echte luis tervinkjes. Maar gaan ze luiste ren omdat ze leergierig zijn of omdat ze het liedje al geleerd hebben? Waarom zitten er gro te verschillen in hoeveel ze le ren? Waarom worden bepaalde liedjes beter geleerd en hoe be- invloedt het zangleren de evo lutie? En hoe zit het eigenlijk bij de vrouwtjes?' Houx houdt zich niet met dat vervolgonderzoek bezig. Hij is overgestapt naar het centrum voor welzijn van dieren aan het Rudolf Magnus Instituut voor Neurowetenschappen van de Universiteit van Utrecht. „Ik ben een stap verder gegaan. Ik kijk nu naar het welzijn van dieren. In mijn huidige onder zoek gaat het om de relatie tus sen stress en de lichaamstem peratuur. Toch kostte het me enige moeite om uit het onder zoek met de zebravinken te stappen. Na een aanloop van twee jaar hebben we nu een gestandaardiseerde methode ontwikkeld om grote groepen hetzelfde liedje te leren. Dat kan worden gebruikt voor ver der onderzoek." „Maar het past mooi in het on derzoeksprogramma van Lei den. Daar wordt nu nader on derzocht welke hersengebie- den van de zebravinkjes actief zijn bij het horen, leren en re produceren van zang. Wat ge beurt er in die koppies? Je moet altijd voorzichtig zijn met vergelijkingen, maar als je kijkt wat er in die koppies gebeurt en hoe de taalontwikkelingen bij mensen verlopen, dan zijn er zeker parallellen. Vinkjes le ren gedurende één periode en daarna niet meer. Dat zie je ook bij mensen. Tot ze een jaar of zeven zijn leren ze spelen derwijs. daarna gaat het steeds moeilijker. Net als bij de vogels kun je je afvragen in hoeverre interactie tussen mensen be langrijk is: Ieren mensen daar om taal beter van een leraar dan van cassettes? Mijn onder zoek liet zien dat interactie minder belangrijk is dan altijd werd gedacht en dat bijkomen de factoren zoals geluidkwali teit en aandacht, ook een rol spelen." tdeLeidsch Dagblad. VIU'HIIÜYEY ANNO 1899 Vrijdag 15 December PERSOVERZICHT - Wanneer begint de twintigste eeuw? Deze vraag plaatst de Amsterdamsche Cou- rantboven het volgende artikeltje: Over de vraag of met 1 Januari 1900 de twintigste eeuw begint, zijn de geleerden het nog niet eens, hoewel het. dunkt ons, nu toch tijd wordt, dat men daaromtrent tot overeenstemming gerake. Het komt er bij de beantwoording der vraag op aan, hoe men begonnen is te tellen, toen de Christelijke jaartelling werd vastgesteld. Zonder dit te weten kan men tweeërlei redeneerin gen volgen, die o.i. beide tot logische gevolgtrekkin gen leiden. Men kan bijv. als volgt redeneeren. Als men geboren wordt, is men na verloop van één jaar zijn tweede jaar ingetreden en na zijn tiende jaar in zijn elfde, na zijn 100ste in zijn 101ste jaar. Volgens deze redeneering zou men zeggen, dat eerst aan het einde van 1900 de negentiende eeuw ten einde is, en men dus op 1 Januari 1901 de twin tigste eeuw ingaat. Volgt men een andere redeneering, dan kan men zeggen: een eeuw is 100 jaar, of 100 maal één jaar, ergo 19 x 100 jaar=1900, dus als ik 1900 tel. heb ik 19 voltallige eeuwen en begin ik dus na 1900 aan de twintigste eeuw. Intusschen, waar er verschil van gevoelen heer- scht, komt het ons wenschelijk voor, dat de quaestie vóór 1 Januari a.s. wordt uitgemaakt. ANNO 1974 Maandag 16 december DEN HAAG - Tot commissaris van de koningin in Zeeland is benoemd dr. C. Boertien (47) van de Anti Revolutionaire Partij, sinds 1965 lid van de Tweede Kamer. In het kabinet Biesheuvel was hij minister voorOntwikkelingssamenwerking. De benoeming van de heer Boertien is met gemengde gevoelens in Zeeland ontvangen. De heer H. Eversdijk, fractie voorzitter van het CDA in de Zeeuwse staten, zei in een eerste reactie: „We zijn natuurlijk blij dat ie mand uit CDA-kringen is benoemd, maar we zijn zeer teleurgesteld in het feit dat het kabinet de voor keur heeft gegeven aan de heer Boertien boven onze eigen zeer geschikte kandidaat (het CDA heeft na de heer Biesheuvel Rinse Zijlstra naar voren gescho ven). ROELOFARENDSVEEN - Het bloemenexportbedrijf Heemskerk-Van Helden b.v. heeft voor ruim 40 van haar personeelsleden een uitkering aangevraagd, krachtens de Werkloosheidswet. Directeur P. L. van Kessel: „Het was al lang van te voren te voorzien dat de invoering van de tachogreaaf problemen zou op leveren voor de vervoerders van aan bederf onderhe vige produkten als bloemen en groenten. Gevolg van het rijtijdenbesluit is, dat de bloemen in het buiten land onbetaalbaar worden en we niet meer kunnen concurreren met de bloemenhandel uit met name Is raël en Italië. Onze vervoerskosten zijn, doordat we drie chauffeurs met één zending moeten meesturen, zo hoog geworden dat we wel kunnen stoppen met ons bedrijf De problemen voor Heemskerk-Van Helden rezen, omdat tijdens de chauffeursstaking het loon voor de 40 man personeel wel moest worden doorbetaald, terwijl er geen bloemen verzendklaar behoefden te worden gemaakt. „Als de regering vindt dat we toch sociale lasten moeten betalen terwijl ons personeel niet kan werken, hebben we ook recht op een WW- uitkering. En mocht dat niet gebeuren dan zullen we niet aarzelen de betaling van de sociale premies stop te zetten". LEIDEN - De 'gelukkige' stier van veehouder Ketting werd vanochtend ge tooid met een feestlint G roenoord hal- directeur André de Jong over handigde de ei genaar enkele geschenken. FOTO ARCHIEF LHOSCH DAGBLAD Foto*» hl dta rubriek kunnen worden nabesteld door bümcn v—rtlwi dagen an plaatsing een Ingevulde cheque (geen 13 bij 18 in /wiirt wit) op le Muren naar het Leldach ichrljvings kaart) ter waarde van vijf gulden (voor Dagblad, t.a.v7 leidse h Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Celden of door'contante betaling aar Dagblad aan de Roosevelutraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17