Geloof Samenleving Eijk benoemt twee nieuwe vicarissen VANDAAG 15 BEROEPINGSWERK Priester van seksueel misbruik beschuldigd Kinderen van één Vader Bisschopp op jubeld in Sint Pie -1 °pjy eh J I WOENSDAG 15 DECEMBER 1999 DCC Als vroeger een koning of koningin zich bekeer de, duurde het meestal niet lang of de hele na tie ging overstag. Zo was de situatie ook in Ge orgië rond de vierde eeuw na Christus. Bij toe val kwam het vorstelijk paar in contact met het christelijke meisje Nino, van wie gezegd werd dat ze puur en vroom was en trouw aan haar God. De met haar gezondheid kwakkelende koningin vroeg het meisje wat ze moest doen. Zij antwoordde dat bidden tot Christus haar beter zou maken. En dat gebeurde. De koning op zijn beun ver dwaalde een keer in de mist. en riep die vreemde God Christus aan voor hulp. En zowaar, de mist trok op en hij kon weer huiswaarts. Het koninklijk paar vroeg de keizer in Constantinopel of hij priesters en bisschoppen wilde sturen om het hele land te kerstenen. Nino hield aan haar bemoeienissen een heiligenstatus over. Ze is bescherm heilige van Georgië. 'Jezus van het volk' wint wedstrijd Dit schilderij van een zwar te Jezus is door de Natio nal Catholic Reporter ge kozen als win naar van een prijsvraag, die tot doel had 'het beeld van Jezus te mo derniseren'. Het Ameri kaanse katho lieke weekblad koos het schil derij - getiteld Jezus van het volk - uit on geveer 1700 inzendingen. Het werk siert straks de voor pagina van het speciale mil lennium nummer van de Reporter. fOTO AP Site voor gemengd gehuwden new york Gemengd gehuwden in de Verenigde Staten kunnen op de internetsite van de Grieks-Orthodoxe Kerk in Amerika te recht om hun ervaringen en problemen te delen. Priester Char les Joanides staat paraat om echtparen waarvan een van de partners niet-orthodox is van advies te dienen. Het grieks-or- thodoxe aartsbisdom van Amerika reageert met de website op de groeiende praktijk van huwelijken tussen mensen van ver schillende christelijke gezindten. Tweederde van alle huwelij ken die in het bisdom worden gesloten is tegenwoordig inter kerkelijk. Kruis van verdienste voor predikant pen haag De hervormde emerituspredikant G. Hamoen uit De Mcern is onderscheiden met het Verdienstkreiiz am Bande des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland. Hamoen ver leende in de jaren 1958 - 1960 in Berlijn geestelijke zorg aan tal loze Duitse vluchtelingen die op weg waren van het oosten naar het westen. Als predikant voor buitengewone werkzaamheden vertrok Hamoen op 25-jarige leeftijd naar Berlijn waar hij lei ding gaf aan het 'Hollanderheim'. Op zijn initiatief droeg Ne derland bij aan de restauratie van de gemeente Alt-Glienecke in Berlijn. Hamoen kreeg het kruis van verdienste gisteren uit han den van ambassadeur E. von Puttkamer. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Vreeland (SoW), mw. R Abma. kandidaat uit Am sterdam. die dit beroep heeft aangenomen Aangenomen: naar Harderwijk (Dnelanden). mw F A H A. de Kok te Dordrecht CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Hengelo: J. Breman te Doetinchem en W.J.A. Ester te Nieuwe Pekela. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Capelle aan den IJssel-Middelwatering. W. Vis- scher te Amersfoort. Bedankt: voor Emmeloord. JJ. Tams te Middelburg-Centrum. groningen anp Bisschop Eijk van Groningen heeft pastoor dr. J. van den Hende (35) uit Oosterwolde benoemd tot vicaris-generaal van het bis dom Groningen als opvolger van pater C. Grasveld. Pastoor L. van Ulden (57) van Sneek blijft vicaris met behoud van zijn huidige bevoegdheden. Na het overlijden van bisschop Möller dit voorjaar werden beide functies vacant. Grasveld liet weten dat hij plaats wilde ma ken voor een jongere vicaris. De benoemin gen gaan per 1 januari 2000 in. Van den Hende neemt alle taken van Grasveld over, met uitzondering van liturgie en de contac ten met religieuzen. Van Ulden is verder verantwoordelijk voor katechese en oecu mene in het bisdom Groningen. Van den Hende studeerde aan de Katho lieke Theologische Universiteit te Utrecht. Op verzoek van de toenmalige bisschop van Groningen studeerde hij kerkrecht aan de Gregoriana Universiteit in Rome. Hij promoveerde aan die universiteit in 1995. In 1991 wijdde hulpbisschop Niënhaus van Utrecht hem tot priester. Vanaf 1993 is hij pastoor in Gorredijk, Oosterwolde en Zorg- vlied in de Zuidoosthoek van Friesland. Hij blijft voor een deel van zijn tijd aan die pa rochies verbonden. De Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Groningen sprak in septem ber uit dat de nieuwe vicaris-generaal thuis moet zijn in het bisdom en het vertrouwen genieten van pastores en parochiebestu ren. „Ik ben geboren en getogen in het bis dom", zegt Van den Hende. „Ik werk al zes jaar als pastoor in het bisdom. In die func tie moet je groeien. Dat is ook zo met vica ris. Maar ik heb alle vertrouwen in de sa menwerking met de collega's." Van den Hende, die geen lid van de VPW is, heeft geen contacten met de progressieve Acht Mei Beweging en het behoudende Contact Rooms-Katholieken. „Ik ben priester van de Rooms-Katholieke Kerk. Dat staat bij mij voorop." Rustplaats Maria niet met Kerst kl jeruzalem anp Pelgrims kunnen met Kerst mis nog niet de steen bezich tigen waarop de hoogzwange re Maria op haar weg naar Bethlehem uitrustte. De op gravingen van de rots en de kerk die er omheen is ge bouwd lopen door geldgebrek ernstige vertraging op. Het werkzaamheden wordt pas volgend jaar zomer vol tooid. De steen, 'kathisma' (de zetel) genoemd, en de funda menten van de vijfde-— Byzantijnse kerk werdj dekt in de winter toen de weg van Jen naar Hebron werd De achthoekige Kathist in gebruik tot de n eeuw, markeert de plaa volgens het apocriefe busevangelie Maria ezel steeg om uit te Het is een van de vroeg |U ken die gewijd is aan 'u en de grootste Bvza V kerk op Palestijnse bódi e rotterdam anp De Russisch-Orthodoxe Kerk stelt een onderzoek in naar be schuldigingen van seksueel misbruik aan het adres van een Groningse priester en monnik. In afwachting van de uitkom sten mag deze niet voorgaan in de diensten op zaterdag en zondag. Zijn tijdelijke onthef fing uit enkele functies is een gevolg van een oekaze van aartsbisschop Simon van Bel gië. die tijdelijk ook het bisdom Den Haag en Nederland onder zijn hoede heeft. De op last van Simon ingestelde commissie bestaat uit de Rotterdamse aartspriester G. Krasnotsvetov, archimandriet Adriaan van het russisch-orthodoxe klooster in Den Haag en de Amsterdamse aartspriester A. Voogd. Het on derzoek moet binnen enkele weken afgerond zijn. Een in naam van Krasnotsve tov opgesteld persbericht maakt melding van de beschul diging van seksueel misbruik. De priester zou een Moldavi- sche jongen onder valse voor wendselen naar Nederland hebben gelokt om hem hier te misbruiken. Om de man tot zwijgen te dwingen, zou hij met aangifte bij de vreemdelingen politie hebben gedreigd. Krasnotsvetov, tevens secre taris van het bisdom, ontkende dinsdag dat hij het persbericht heeft opgesteld. Hij vermoedt dat iemand in de Groningse pa rochie zijn naam eronder heeft gezet. De Rotterdamse aartspriester bevestigde wel dat de beschuldiging van seksueel misbruik deel van het onder zoek uitmaakt. Het slepende conflict in de parochie Heilige Transfiguratie heeft volgens hem echter veel meer kanten. Zo is onder meer over de keuze voor de Juliaanse of Griekse ka lender ruzie gemaakt. Met de sanctie heeft Simon de priester verantwoordelijk ge steld voor het conflict in de pa rochie, aldus Krasnotsvetov. De Groningse aartspriester mag zijn andere functies, zoals voor gaan in doop- en huwelijks diensten en het horen van de biecht, blijven uitoefenen. De man is stichter van het Nico- laasklooster in het Friese He- melum, waar hij met zijn broer woont. God is een aardige man. Hij heeft Dianne Vreeken (8 jaar, afkomstig uit Noordwijkerhout) vertelt over haar geloof ons de wereld gegeven. Eerst heeft Hij het licht en donker ge maakt, toen het land. Daarna de dieren. Ik geloof erin dat God echt bestaat. Ik geloof dat alles weer goed komt op aarde. Ik geloof dat Jezus naar beneden komt uit de hemel en dat Hij dan vrede maakt op de hele we reld. Ik bid dat er vrede op aarde komt en dat er geen ruzie meer is. Dat we genoeg te eten en eten drinken hebben. Ik bid altijd 's avonds voordat ik ga slapen. Maar ik denk niet zo heel vaak aan geloof. Als ik ergens aan denk dan is dat meestal dat ik elke zater dag mag paardrijden. Dat doe ik graag. Blokfluiten is ook leuk. Ik fluit een heleboel liedjes. En voor de rest hou ik erg van knutse len. Voor de kerst gaan we in de kerk een musical uitvoeren. Het is in Maar meestal ga ik in mijn gewone kleren naar de kerk. een bos en ik ben een uil. De uil heeft afgeluisterd dat er een nieuwe koning is geboren. Dat gaat hij aan de dieren ver tellen. De dieren gaan op zoek naar de nieuwe koning. Dat is dan Jezus. Het is eigenlijk een soort bijbelverhaal, maar dan met dieren. Ik vind het best wel leuk in de kerk. Ma ma werkt bij de kindernevendienst en als ze dienst heeft dan ga ik.mee. Dan zit je eerst heel even in de kerk. Daarna be gint de kindernevendienst. Je maakt een tekening of een puzzel en je mag dan ook een stukje verhaal voorlezen. Voorlezen vind ik leuk! Als de grote mensen bezig zijn met een lied, dan komen we weer terug en dan gaat er een bel. Soms lees ik ge- dichtjes voor in de kerk. Dan doe ik nette kleren aan. Qk ROME/DEN BOSCH ANP WEEROVERZICHT BUITENLAND De Nederlandse pen houden op 7 noi tr volgend jaar in de Sin w in Rome een viering kader van het Jubeljai Paus Johannes Pat njj woont de dienst bij. daarin ook voorgaat gens een woordvoen het bisschoppelijk 2000 nog niet bekend De jubileumvier' plaats op het hooi Sint Willibrord, schermheilige van Rooms-Katholieke E - Nederland. Op vera de bisschoppen heefi m ticaan 7 november 2 geroepen tot Nedi dag. De Nederlands re, provincie mag zich u( Romé presenteren. D fn cieze invulling van je nog onderwerp van m Veel groepen uit land zullen rondom d dag in Rome verblij trekken ongeveer 1O0I van gilden en sdii met de Stichting Pe naar de Eeuwige zullen met tromn vaandels aan de vierii werken. Na de mis de pelgrims aan een kerkenpad me deelnemen. In het kader van df van de 2000ste gebo van Jezus zijn deze i ;o Nederland 500.000 kaarten van kindei 1750 parochies en 80i len gestuurd. Kardii monis, bisschop Hi j van Den Bosch en schop De Jong van t mond reageerden een gesprek met lt van basisscholen op wensen. Uit honderden gen zijn uiteini kaarten gekozen. 0| van de 11-jarige 'Mama ik mis je hi ik een keer weer la men. Waarom omd heeeeel erg mis.' 1 wenst 'Dat de arme kunnen-lewen '.Del Stella schreef 'Aan want het is de eersH mis zonder opa.' Mi stuurde haar juffroi kaart, omdat ze de 'li is van de hele wereldvaar niv <id dacl I aar 1 nd o 11 in mm ndelal Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Oenemarken: Overwegend veel bewolking en geregeld winterse neerslag. Mid- dagtemperatuur rond of net onder het vriespunt. Engeland. Schotland, Wales, Ier land: In Ierland en het zuidwesten van Engeland op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Elders half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd wat regen of sneeuw. Mid- dagtemperatuur rond 3 graden, in Ierland warmer. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een sneeuwbui. Middag- temperatuur rond 2 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een regen- of sneeuwbui. Maxima rond 2 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd een winterse bui. In het Rhnedal een stevige Mistral en daardoor meer zon. Middagtem- peratuur tussen 3 en 6 graden, langs de Middellandse zee iets warmer, in de heuvels rond Lyon een stuk kouder. Spanje: Woensdag bewolkt en geregeld regen, in de bergen ook sneeuw. Donderdag van het zuidwesten uit opklaringen en droger Vooral langs de oostkust veel wind. Maxima dalend naar 4 graden in het noorden en 15 in het uiterste zuiden. Portugal: Woensdag bewolkt en nog wat re gen. donderdag waarschijnlijk droog en ook wat zon. Middag- temperatuur van 4 graden in het noorden tot 14 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Veel bewolking en pittige buien. Donderdag droger, meer zon, maar ook meer wind. Middagtem- peratuur dalend naar 10 graden. Marokko: Westkust: half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden mogelijk een bui. Maxima meest rond 18 graden. Tunesië: Geleidelijk meer bewolking en toenemende kans op een pittige bui. Bovendien soms een stevige wind. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 19 graden. Madeira: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, in het noorden ook een paar wolkenvelden en droog, 's Middags op de stranden ongeveer 20 graden. Duitsland: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuwbuien. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Oostenrijk: Overwegend bewolkt en mogelijk wat sneeuw. Maxima dalend tot rond het vriespunt. Zwitserland: Overwegend bewolkt en vooral in het noorden mogelijk wat sneeuw. In het zuiden droog en geregeld zon. Middagtempera tuur dalend tot rond het vries punt. in het zuiden lokaal hoger. Polen: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd wat sneeuw. Mid dagtemperatuur dalend tot iets onder nul. Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd wat sneeuw. Mid dagtemperatuur dalend tot iets onder nul. Hongarije: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, op veel plaatsen overgaand in sneeuw. Middagtemperatuur dalend rond het vriespunt. Italië: Overwegend veel bewolking en stevige regen van. In het uiterste zuiden en in het noorden waar schijnlijk droog en meer zon. Middagtemperatuur van 4 graden in het noorden tot 18 in het uiter ste zuiden. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en gere geld een bui. Bovendien vaak veel wind. Middagtemperatuur dalend tot 13 graden. Griekenland en Kreta: Nu en dan zon en voornamelijk op het vaste land van tijd tot tijd wat regen of een bui. Middagtem peratuur van 14 graden in het noorden tot 19 in het zuiden. Malta: Meer wind en bewolking, maar waarschijnlijk nog wel droog. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima van 11 graden op de Dardenellen tot tegen de 20 in het zuiden en op Cyprus. DONDERDAG 16 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 43 Zon onder 16.27 Maan op 13.28 Maan onder00.08 Umuiden Katwijk Hoog 09.06 21.46 08.39 21.19 Laag 04 34- 17 16 04 15 - 16 57 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KHgerlurt zwav he rwaar bew «er 1 06 4 3 0 -aft bewolkt onweer W warmtefront las Palmas Lissabon onbewolkt half bew n3 wzw5 16 15 15 0.0 'i'ii'ii'i' regen sneeuw koufront Locarno Londen half bew. licht bew. 0 1 w3 10 8 •1 0 0.0 3.0 opklaringen hagel lagedruk Linemburg Madrid regen zwaar be wzw 7 4 11 8 8.0 01 mist windrichting H hogedruk Waap Mallorca half bew 4 17 15 8 zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M, Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas. chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 53173 goec 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531597 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.5'stal 071- 5356 230 JBIM MÊ RUBRIEKSADVER1 Maandag t/m vrijdag van 8. 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging» het automatisch afschrijven van hs abonnements- geld, ontvangen 1 jjir. be,al,n9 - n r VERZENDING PER P0f a 1 Voor abonnementen die per post!» Dn; worden verzonden geldt een toeslx Qsse aan portokosten per verschijndag, g en LEIDSCH DAGBLAD OP CAStf 1 Voor mensen die moeilijk lezer i fOT hebben of blind zijn (of een andfele leeshandicap hebben), is eenu]o van het regionale nieuws uit F-:' Dagblad op geluidscassette b-r-'C inde 15 92' agsl TDtZi Ral der SSfr ijk- leurt van vani hriji >t. enk informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken lec Auteursrechten voorbeha Dagbladuitgeverij DaiN E-MAIL redactie. Id§damiate. hdc.nl l E Mana wnw4 18 14 04 Moskou zwaar bew ozo2 6 0 OX) München zwaar bew. zzw3 5 1 0.3 Warschau licht bew. z3 3 -5 0.0 New Orleans zwaar bew w4 19 12 0.1 Nice half bew WTTW 2 11 7 0.0 Wenen onbewolkt z4 8 -2 0.0 New York zwaar bew n5 9 2 7.0 Oslo onbewolkt wzw 1 -3 -13 0.0 Zönch half bew. wzw 6 5 3 1.0 Tel Aviv half bew. z8 19 13 3.0 Panp zwaar bew. w4 8 5 0.0 Bangkok half bew. zw4 30 0.0 Tokyo onbewolkt o2 13 5 0.0 P-ug sneeuw z7 0 08 Buenos Am W7W2 24 18 0.0 Toronto half bew. o5 4 0 3.0 Rome onbewolkt 14 Casablanca zzw 1 18 04 Turns licht bew z3 9 40 Split MO 2 Jtfianrcstxsg ws 0 15 Vancouver let* bew wzw5 7 40 Stockholm sneeuwbui 2 -5 zwaar bew 18 8 N H U 1 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond! feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel 071-5269111 Jent bek sta; draj De ma; env\ te ja.o chie h trzoi at di ben ajnl huis- ögti

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16