ei den Regio Snelheid op singels 'in principe' omlaag Een poppenhuis om naar te kijken Die vete met het politiekorps is van vader op zoon doorgegeven frije sluitingstijden oreca nu definitief Eindelijk cht thuis i Boxtel: sancties zijn sancties Vuile grond NEM-ter rein mogelijk voor kerst weg Gemeenteraad zwaait gemeentesecretaris uit ISDAG 15 DECEMBER 1999 15 »buc-jan berendsen gemeenteraad is gister- akkoord gegaan met titingstijden voor de oreca. Met ingang van nd jaar is er voor cafés ir een permanente ont- ng van het sluitingsuur likken, geen eindtijd Zij mogen echter van g tot en met donderdag 01.00 uur geen bezoe- meer toelaten. Op vrijdag iterdag is dat 02.00 uur. 1 april 1998 begon een met andere sluitingstij - voor de horeca. In totaal p tachtig bedrijven mee. van het experiment was iderzoeken of door een lelijke uitstroom van ho ezoekers de overlast zou nderen. Dat blijkt niet pval te zijn. De totale is niet afgenomen maar ook niet toegenomen. De geluidsoverlast op straat en vanuit de horeca is wél af genomen. Bovendien heeft de politie aangegeven dat het nieuwe sluitingstijdenregime beter te handhaven is evenals de rust op straat. Immers, er zijn rond één of twee uur 's nachts minder groepen stap pers tegelijkertijd op straat en de kans dat die elkaar tegen komen met alle gevolgen van- dien is dus ook kleiner. De vrije sluitingstijden gel den ook voor broodjeszaken, snackbars en shoarmazaken mits zij na middernacht geen alcohol verkopen. Er mag ter plaatse ook geen alcohol wor den gedronken. Coffeeshops zijn uitgesloten van de vrije sluitingstijden en voor terrassen blijft een slui tingstijd van middernacht gel den. Leiden streeft naar verlaging van vijftig tiaar dertig kilometer ïting Binnenvest krijgt 45.000 gulden liana Welzijn Fonds heeft gulden toegekend aan chting de Binnenvest in Het geld is bedoeld erbouwing en inrichting »t dienstencentrum. Het is een dagopvang voor li thuislozen. Er komen ks ruim honderd mensen op twintig mensen werd gerekend. De ruimte is daar door te klein geworden en moet worden verbouwd. Er worden muren uitgebroken, spullen vervangen, geschilderd en de akoestiek wordt verbeterd want het is een luidruchtige ruimte. Het Juliana Fonds vindt het belangrijk dat mensen zelfstan dig zijn en blijven en geeft geld aan instellingen die daar aan meewerken. HANS JACOBS er Van Boxtel heeft zich (sproken. Een gemeente h niet aan de voorwaar- ludt voor financiële steun kader van het grote ste- eid krijgt in het uiterste [een geld. Dat geldt voor steden die volgende laandag met de minister invenant sluiten, maar in het bijzonder voor Dat kreeg immers sa- net Utrecht een ernstige huwing omdat de inge- plannen niet in orde idse wethouder Pecht- POTHEKEN jlPlanjer 071 516 24 62 old denkt dat zijn partijgenoot zich heeft versproken. Het con venant met Leiden wordt niet opgezegd, zo meent hij. Van Boxtel herhaalde het tijdens de persconferentie desgewenst klip en klaar. „Als steden niet aan de voorwaarden voldoen, leidt dat tot sancties. In het ui terste geval krijgen ze geen geld en zeggen we het convenant op," aldus de bewindsman. Hij verwacht overigens niet dat het zover zal komen. „We komen er met Leiden door verder overleg wel uit," zei Van Boxtel. Van Boxtel is met opzet streng. „Het is niet de bedoe ling dat de steden een pot met geld krijgen waarmee ze kun nen doen wat ze willen. Er moeten duidelijke afspraken zijn over de inzet van het geld," stelt de minister. Leiden maakt aanspraak op 281 miljoen gul den. Dat geld moet worden in gezet voor de Binnenstad, het Oostelijk Havengebied en Lei- den-Noord. „De bijdrage moet dienen als vliegwiel voor inves teringen in en uit de eigen ge meente, van het bedrijfsleven met name. Ik reken erop dat je de bijdrage van het rijk met vijf kunt vermenigvuldigen. Reken maar uit, dan is het een enorme investeringsimpuls voor de ste den in Nederland," legt hij uit. De maximumsnelheid op de Leidse singels gaat in principe omlaag van vijftig naar dertig kilometer per uur. Blijkt dat onmogelijk, dan moet de gemeente so wieso zulke (verkeersrem- mende) maatregelen ne men, dat de veiligheid van fietsers en voetgangers 'aantoonbaar wordt ver groot'. Wethouder T. van Rij (verkeer) krijgt elf maanden de tijd om hier voor voorstellen te beden ken. leiden robbert minkhorst Onder grote druk van de colle gepartijen Groenlinks en D66 en de voltallige oppositie zijn PvdA, WD en wethouder Van Rij gezwicht voor de wensen van de bewoners. Met name het wijkcomité Vreewijk heeft de afgelopen maanden aange drongen op een snelheidslimiet op de Witte Singel en op meer veiligheid voor fietsers en voet gangers. Gisteravond dienden Groenlinks en D66 tijdens de raadsvergadering een motie in waarvan de inhoud voor een groot deel tegemoet komt aan wat bewoners willen. Vreewijk verlangde per se een snelheids beperking. Verlaging van de maximumsnelheid wordt uit gangspunt. Om dat te eisen vonden alle fracties te ver gaan - op de SP en LWG/De Groenen In het Verkeersveiligheidsac- tieplan, waarover gisteravond werd gesproken, benoemt de gemeente de singels als 'wijk- ontsluitingswegen'. Een vondst, omdat landelijke richtlijnen al leen uitgaan van gebiedsont- sluitingswegen en erftoegangs- wegen. Leiden ziet de singels als ontsluitingswegen, maar ze zijn niet als zodanig ingericht. Zo hebben ze onder meer geen vrijliggende fietspaden. Om toch de maximumsnelheid op vijftig kilometer te kunnen hou den, bedacht de gemeente een nieuwe categorie wegen. Twee weken terug probeerden Groenlinks, D66 en de opposi tie wethouder Van Rij tijdens een commissievergadering al op andere gedachten te bren gen. Dat lukte niet. Aanvankelijk zag het daar ook gisteravond niet naar uit. „Wat ik toen proefde", blikte fractie leider Stella ter Harmsel van Groenlinks terug, „was een soort machteloosheid. We ken nen de problemen, maar we kunnen niets doen. Dat kan toch niet zo zijn? Het is toch onze uitdaging om spelregels te Drie jaar geëist tegen Leidenaar na inrijden op agent den haag/leiden persbureau cerberus Drie jaar onvoorwaardelijke celstraf eiste de Haagse officier van justitie gisteren te gen een 45-jarige Leidenaar wegens poging tot doodslag op een agent. Op 1 februari probeerde een agent in Leiden een gesto len auto aan te houden. De chauffeur stop te niet, maar gaf vol gas. De auto schampte de benen van de agent, waarop de politie man zijn dienstwapen trok en een keer op de auto schoot. In de daklozen- en drugsscene deed al snel het verhaal de ronde dat de verdachte achter het stuur van de auto had gezeten. De verdachte ontkent alles en is er van overtuigd dat de politie hem om*persoon lijke redenen de schuld in de schoenen probeert te schuiven. „De politie is nogal gebrand op mij en mijn familie en die ge schiedenis gaat al veertig jaar terug", be gon de verdachte. De rechters lieten hem de bijzondere geschiedenis tot in detail uiteenzetten. „Mijn vader was in Leiden 25 jaar agent, inbreker en alcoholist. Op mijn zeventiende ging ik voor het eerst met mijn pa de agent op inbrekerspad. Hij stond al tijd op de uitkijk. Het lukte het korps maar niet om mijn pa te ontslaan. Toen hij ein delijk weg was, leek het wel of die vete met het politiekorps van vader op zoon is door gegeven." En niet alleen hijzelf, zijn hele familie zou volgens hem voortdurend extra aan dacht van de politie krijgen. De zus van de verdachte, ook een verslaafde, werd giste ren als getuige gehoord. Ze zou vlak na het schietincident tegen een agent hebben ge zegd dat haar broer tegen haar had opge schept over het incident met de schietende agent, maar weigerde die verklaring toen te ondertekenen. Ondanks het ontbreken van die handtekening werd de vrouw gisteren afgevoerd door de politie. De officier van justitie liet haar arresteren wegens mein eed omdat ze ontkende dat ze ooit een be lastende verklaring tegen haar broer had afgelegd. Voor de verdachte was dat een bevestiging van zijn verhaal, voor officier van justitie mr. M. Horstman allerminst. Naast de verklaring van de zus bestond er tal van ander bewijs tegen de verdachte, die zelfs herkend zou zijn. Bovendien stond de verdachte niet al leen terecht voor de poging tot doodslag op de agent. In de eis van de officier van justitie zaten ook nog een snelkraak in Oegstgeest en een winkeldiefstal in Roelof- arendsveen verwerkt. Daarom vorderde of ficier Horstman bovenop de celstraf een schadevergoeding van bijna tienduizend gulden. Over twee weken doet de rechtbank uit spraak. «al gesproken is een pop- uis om mee te spelen, het poppenhuis dat door feers Hannie en Koos (anderen is gemaakt, is Set voor bedoeld. Het is om naar te kijken. Niet n te zitten. „Ik laat geen t met mijn poppenhuis zegt de maakster. Ter- zelf als een kind zo blij is laar creatie. geen kleintjes met hun jes aan mogen zitten, omdat Hannie zoveel tijd jestoken in haar troetel- Hel risico dal er iets ka- wil ze niet nemen. Het 1.20 meter hoog en 1.50 meter breed, tamelijk fors voor 'poppenhuis-begrippen'. „Oh kijk. dat lampje heb ik gemaakt van een kaarsendover en de stoeltjes zijn gemaakt van saté prikkers. En wat ik wel grappig van mezelf vind, is dat ik van een sjaalhouder een staand lampje heb gemaakt. Je wordt creatief als je iets niet kunt vin den." Het poppenhuis is geen Hol lands ldompenhuis geworden, maar is ingericht in een klassie ke stijl waarin drie culturen verwerkt zijn. De pilaren zijn Grieks en de Romeinse en Egyptische kenmerken komen terug in kleding en interieur. Hannie en Koos van Vlaanderen bij hun bovenmaats poppenhuis: Je wordt creatief als je iets niet kunt De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt. Is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Ene-Jan Berendsen TELEFOON O 71 S3 M «19 vinden." Het huis is tot in het kleinste detail uitgewerkt. Alles is zelf gemaakt en met veel zorg in el kaar gezet. Puur priegelwerk. Van de lampjes tot de vaasjes en van de meubeltjes tot de scliilderijtjes. Bijzonder is dat alle lampjes en open haardjes licht geven. Net echt. Drie jaar geleden kreeg Hannie reuma en belandde in de WAO. Ze kreeg van een kennis een boek over hoe je een poppen huis maakt. „Ik dacht, ik pro beer het gewoon." Ruim twee jaar later is het huis af en mooi er dan ze ooit had durven dro men. De laatste twee maanden is ze het huis aan het perfectio neren. Maar het geld is op. „Mijn man en ik hebben maar een WAO-uitkering en poppen huizen maken is een dure hob- by." Daarom wil ze haar twee ande re, wat simpelere huizen, ver kopen. „Omdat het zoveel geld kost hebben we bewust geko zen om goedkoop, alledaags materiaal te gebruiken en daar mee de kosten te drukken." Crèmepotdeksels, reageer- buisdoppen. satéprikkers en kralen zijn omgetoverd in lam pen, vazen en meubels. Het huis is desondanks precies zo FOTO HIELCO KUIPERS geworden als in het boek. met hier en daar eigen creatieve in breng. Momenteel is ze als een kind zo blij met de aandacht die aan haar poppenhuis wordt be steed. Trots vertelt ze: „Als er kennissen langskomen dan gaan ze eerst naar boven bij het poppenhuis kijken. Ze zijn daar dan niet meer weg te slaan." Wapeas weg! Heb 't lef. wapens weg! Onder dit motlo wordt door de politie een landelijke inleveractie slag en steekwapens gehouden. De actie loopt tot en met 24 de cember maar in het gebied van politieregio Hollands Midden met daarin Leiden kunnen wa penbezitters hun gevaarlijke spullen tot en met 1 januari anoniem en zonder strafvervol ging op de politiebureaus kwijt. Zonder kans op strafvervolging tenzij met de ingeleverde wa pens midrijven zijn gepleegd. Het gebruik van wapens heeft tot een toename van gewelds incidenten geleid, vooral in uit gaanscentra en op middelbare scholen. Daarom zijn die scho len aangeschreven om toch vooral aan de actiè mee te doen. De actie richt zich speci aal op de jeugd vanaf 13 iaar. Tijdens de 'Nacht van 't lef van zaterdag 18 op zondag 19 de cember. ondersteunt de horeca de actie. Bij diverse horecaza ken waar portiers staan, kun nen wapens worden ingele verd. Daartoe worden speciale inleverbakken neergezet. De politie hoopt vooral allerlei messen, boksbeugels, ploerten doders. wurgstokjes. werpster ren en katapulten te mogen ontvangen. Vuurwapens vallen niet onder de actie. Bij het inleveren hier van worden de persoonsgege vens van de bezitter genoteerd en moet een afstandsverklaring worden ondertekend. Tevens wordt er gecontroleerd en on derzocht of ze gebruikt zijn bij schietincidenten. Alle ingele verde wapens worden vernie- tigd. hanneke van bochove eric-jan berendsen Een meerder heid van de po litiek wil de snelheid van het verkeer op de Witte Singel omlaag hebben. Lukt dat niet. dan moet de veiligheid van het langzame verkeer 'aan toonbaar beter'. FOTO HIELCO KUIPERS bedenken die werken?" PvdA en WD wierpen tegen dat het plaatsen van gebods borden weinig zal nelpen. Daarvoor gedragen automobi listen zich te slecht. E. van der Veen (PvdA): „Borden zeggen mij niet zoveel. Voor mij is de verkeersveiligheid nummer een. Het gedrag van automobi listen kun je alleen beïnvloeden door goede, fysieke maatrege len te nemen." Drempels bij voorbeeld. opperde Van der Veen, of verkeerssluizen. De weerstand tegen de motie van Groenlinks en D66 veroor zaakte beroering op de publie ke tribune. Omwonenden van de Witte Singel maakten op- en aanmerkingen op de reacties van de PvdA en WD. Wethou der en loco-burgemeester Van Rij moest ze tot stilte manen. Van Rij trachtte in eerste in stantie de tegenstanders bij el kaar te brengen. Hij zag belang rijke overeenkomsten in de ver schillende uiüatingen. „We moeten zoveel mogelijk de vei ligheid van het langzame ver keer vergroten. We moeten zor gen dat het autoverkeer zo langzaam mogelijk rijdt. Dan kan een snelheidslimiet de bes te oplossing ziin." De wethouder vroeg om een schorsing om zo over het voor stel van Groenlinks en D66 te kunnen nadenken. Tijdens die schorsing bleek dat die partijen hun motie staande hielden. Daarvoor zouden ze steun krij gen van in elk geval een meer derheid in de gemeenteraad. Na een kleine wijziging die voor de omwonenden van de singels geen gevolgen heeft, konden zowel burgemeester en wet houders als de PvdA en WD zich in het voorstel vinden. Te gelijk werd ook een andere mo tie aangenomen. Die pleit voor een snelheidsverlaging tot der tig kilometer per uur op de rou te vanaf de Zeevaartschool naar Molen de Valk. leiden* niet onnodige risico's lopen." Van der Kley is het met De Laat eens. „We kennen onze verant woordelijkheden, we kennen de arbeidsomstandighedenwet. Wij zijn er ook niet bij g«' als mensen ziek worden." Wethouder A. Pechtold vindt overigens dat de provincie Zuid-Holland de verontreinigde veel eerder had moeten laten weghalen. Dat blijkt uit een me mo van hem aan de gemeente raad. De opgeslagen grond maakt deel uit van het sane ringsplan voor het hele gebied dat door de provincie is goed gekeurd. „De vraag wie de uit voering van de sanering en dus ook de afvoer van de grond moet betalen, is eigenlijk altijd blijven liggen", schrijft Pecht old. „Met als gevolg dat de ver ontreinigde grond letterlijk ook is blijven liggen." De wethou der kondigt aan dat hij snel contact legt met de provincie, om zo te achterhalen welke stappen zij neemt. Pechtold werd door CDA en LWG/De Groenen gevraagd om een reactie op een artikel in de ze krant. De wethouder meldt dat het bericht 'voor de nodige verontrusting heeft gezorgd on der bewoners van onder andere de Rijn- en Schiekade en toe komstige bewoners'. „De tele foon heeft bij de gemeente roodgloeiend gestaan." De vervuilde grond is inmid dels opnieuw onderzocht. Daaruit blijkt dat hergebruik el ders niet is toegestaan. De grond is licht verontreinigd met kwik en op een aantal plekken robbert minkhorst De achtergebleven verontrei nigde grond op het vroegere NEM-terrein in Leiden ver dwijnt daar al mogelijk voor de kerst. Dat laat ontwikkelaar Wil- ma Bouw weten. Het bedrijf bouwt op het terrein 131 wo ningen. De grond ligt opgeslagen langs het spoor Leiden-Alphen aan den Rijn en is met een lint afgezet van de rest van het ter rein. Het mag niet betreden worden. De driehonderd kuub is vervuild met zware metalen. Over de grond.is onrust ont staan nadat vier bouwvakkers ernstige longklachten hadden gekregen. Drie van de vier werknemers hebben in het zie kenhuis gelegen. Een verband tussen de vervuiling en de ziek te bij de bouwvakkers is echter niet aangetoond. De vervuiling is 'immobiel', wat inhoudt dat die niet weglekt en er niets kan gebeuren zolang niet in de grond wordt gegraven. Een verontruste vereniging van huizenkopers heeft zich in middels door Wilma Bouw op de hoogte laten stellen. Afgelo pen maandag brachten boven dien kaderleden van de Bouw en Houtbond FNV een bezoek aan het bouwterrein. Projectco ördinator H. van der Kley heeft bondsbestuurder H. de Laat la ten weten dat Wilma de vervui ling zo snel mogelijk wiJ oprui men. „Nog voor de kerst", zegt De Laat in een toelichting, „want dan is de druk van de ke tel. Zo laat je de werknemers zwaar vervuild door zink. De gemeenteraad heeft gister avond afscheid genomen van de hoogste ambtenaar van Leiden, gemeentesecretaris K. de Vries. Hij kreeg gisteravond aan het slot van de gemeente raadsvergadering, na een kor te speech van loco-burge meester T. van Rij, de traditio nele karaf voor vertrekkende raadsleden. De Vries neemt vandaag met een officiële re ceptie afscheid van de ge meente Leiden. Hij gaat als adviseur werken voor het bu reau Twijnstra Gudde. Van Rij memoreerde dat De Vries meer dan acht jaar tij dens de raadsvergaderingen een stille, ondersteunende rol heeft gespeeld. „Vaak zat hij tijdens de vergadering moeilij ke stukken door te nemen wanneer er de volgende mor gen weer een vergadering van net gemeentelijk manage mentteam was", aldus Van Rij. Hij roemde de gemeente secretaris voor zijn rol bij de reorganisatie die resulteerde in een gemeentelijke organisa tie 'die we nu al weer willen gaan veranderen'. „Een paar jaar geleden kregen we al het signaal dat je werk er op zat, en dat je misschien eens er gens anders naar uit ging kij ken." Met een simpel wja blieft, het ga je goed overhan digde de loco-burgemeester zijn hoogste ambtenaar de ka raf en een fles Zuid-Afrikaanse wijn. De Vries vertelde dat hij ei genlijk een verhandeling had willen houden over het be stuur van de stad, maar dat hij dat gezien het late tijdstip toch maar niet deed. Voor wie dat verhaal toch een keer wil de horen, had hij een voorstel. „Ik wil nog wel een keer terug komen, maar dan moet ik wel een tarief in rekening bren gen.''

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15