arde strijd om zachte knuffels 'We moeten als bond meer naar buiten treden' Telers verwijten fruitveiling Greenery geldverkwisting Economie Winkelketen doet proef met ingenaaid beveiligingsetiket tegen kledingdiefstal 14 DECEMBER 1999 3« 11 Een kledingwinkelketen doet een proef met inge naaide beveiligingsetiketten. Mocht het experi ment slagen, dan vervangt het etiket vanaf voor jaar 2000 op grote schaal de zogeheten weaver, het huidige beveiligingslabel. Vorige week pakte de politie een bende op die overal in Nederland dure kostuums stal door de weavers te verwijde ren. Initiatiefnemer van de test is het Baamse kle- dingbeveiligingsbedrijf Checkpoint van F. de Haas. Om kledingdieven de pas af te snijden, komt Checkpoint met de ingenaaide etiketten. Die zitten bijvoorbeeld verborgen in de revers van colberts en jacks en leren merkjes achterop spijkerbroeken en zijn bestand tegen wassen, strijken en stomen. Ze worden alleen gedeactiveerd (in jargon: op geblazen) bij de kassa, tegelijk met het scannen van de prijs. De Haas: „Slechts de betalende klant kan zonder problemen door de detectie- poort bij de uitgang. Wie 'vergeet te betalen', is geheid de klos." De naam van de winkelketen, geeft hij niet prijs. „We hadden het tot maart helemaal stil willen houden, zodat we bij gebleken succes de branche een kant-en-klaar product konden pre senteren.'' Onderhandelingen met andere be drijven zijn gaande, aldus De Haas. H. van der Heiden van Mitex, de vereniging van ondernemers in de modedetailhandel: „Het is een kat-en-muisspel. Wij bedenken, in nauwe samenwerking met Checkpoint en Nedcap, steeds nieuwe middelen tegen diefstal. Camera's in de winkels, weavers, detectiepoorten, beveili gingspersoneel. De kwaadwillenden vinden daar telkens wat op, dus moeten we weer investe ren." Zo ontdekte het gilde dat de detectiepoorten niet afgingen als de kleding met weavers waren verpakt in diepvriestassen met aluminiumfolie. UTRECHT CPO HENK VAN ESS Zelfs de zeeppompjes worden gejat bij fruitveiling The Gre enery in Nieuwegein. Niemand die het nog interesseert, want na bijna 100 jaar staat de vei- lingklok op 21 december defi nitief stil. „Vroeger stond het hier zwart van de mensen," mijmert een bejaarde hande laar die hoofdschuddend toe ziet hoe een partij 'goede pe ren' voor een afbraakprijs van eigenaar wisselt. „Niemand eet meer fruit." Iedereen is het er over eens: eigenaar The Greenery heeft de tent kapot gemaakt. Natuurlijk, de tijden zijn zwaar. De prijzen zijn laag. De concurrentie groot. De supermarkten zijn machtig. Maar telers, kopers, verladers, leveranciers en tus senhandelaren verwijten de mammoetveiling onnodige geldverkwisting en wanbeleid. Oude voorzitters van de ge fuseerde veilingen kregen mil joenen guldens aan gouden handdrukken, net als de com pleet vervangen Raad van Be stuur. Het automatiseringssys teem verslond meer dan 40 miljoen gulden en werkt nog niet. De administratie is een rotzooitje, waardoor het moge lijk was dat handelaren voor zeker 1,5 miljoen gulden 'gra tis' ladingen fruit kregen. Telers worden soms aangeslagen voor 100.000 fruitkratten, terwijl ze er maar 10.000 gekregen heb ben. Anderen krijgen een on verklaarbare creditnota, soms tot 30.000 gulden. In het veilinggebouw is on voldoende toezicht. Appels en peren worden constant gesto len. Laatst verdwenen zelfs computers van bureaus. On danks haastig ingevoerde vi deobewaking wordt er nog steeds gejat. „Deze veiling is door The Greenery eigenhan dig om zeep geholpen", zegt commissionair. S. Baars. „Met een ander beleid had Midden- Nederland een bloeiende vei ling gehouden." Zijn collega C. Verheij: „The Greenery heeft de meeste kopers weggejaagd doordat we opeens entreegeld moesten betalen. Belachelijk! Ik betaal toch ook geen 100 gul den om de supermarkt in te kunnen?" Barendrecht wordt de nieu we veiling voor telers uit mid den-Nederland. Weinig fruit kwekers hebben zin in een nieuw avontuur met The Gre enery. De uittocjit van leden lijkt niet meer te stoppen. Elk jaar zeggen bijna 700 telers op. Een van hen is fruittoeleveran- cier Louis van Gaal: „Ik heb nog nooit zo'n slecht beleid meegemaakt als bij The Gre enery. Het is een zieke en chao- Nieuwe voorzitter Hans de Vries wil imago FNV Bondgenoten verbeteren FNV-bonden de eerste zes maanden van 1999 le den wonnen, raakte FNV Bondgenoten er ruim 1.000 kwijt. De Vries: „We moeten als bond meer naar buiten treden. De leden willen zien wie je bent." In het districtskantoor in Rotterdam legt De Vries uit dat de samenvoeging van de oude industrie en dienstensector de bond dwingt om verder te kijken dan de sectoren. „De bedrijfstakken raken steeds meer vervlochten", legt De Vries uit. „Neem een bedrijf als Stork, een traditionele ma chinebouwer. Tegenwoordig hebben ze ook een serviceafdeling die enorm floreert." Door die vervlechting moet de bond 'groter' gaan denken, meent De Vries. Als voorbeeld noemt hij de reïntegratie van arbeidsongeschik ten. „Werknemers die afkomstig zijn uit een be paalde sector moeten in andere sectoren kunnen reïntegrerenaldus De Vries, die ook doelt op een mondiale blik. „Er zijn steeds meer multina tionals waarbij beslissingen aan de andere kant van het kanaal worden genomen, zoals bij Corus, het oude Hoogovens. Daar bepalen de onderne mingsraden wat er gebeurt." Hij bepleit daarom de samenwerking met andere Europese bonden. DeVriesbeeonziincanièreooitalsopbouwwer- paar jaar werd hij regiobestuurder bij de FNV In dustriebond, waar hij onder andere de scheeps werven onder zijn hoede had. „Het is soms on voorstelbaar om te zien hoeveel er veranderd is in zes jaar. Het was een tijd waarin soms honder den ontslagen vielen op één dag. Dat is nu niet voor te stellen met het tekort aan personeel vertelt De Vries. Die periode heeft volgens hem zeker bijgedragen aan de tekorten nu. „Bedrijfs- scholen en voorzieningen zoals het Leerlingwe zen werden achter elkaar afgebroken. Er werd niet geluisterd als we daar commentaar op had den. Het gevolg is dat er steeds minder jongeren werden opgeleid in die sectoren en het imago verslechterde", legt De Vries uit. „Het was puur een geldkwestie. In 1998 nam De Vries plaats aan de tafel als on derhandelaar voor de CAO's ln de metaal- en elektrotechnische industrie. Daar onderhandelt hij onder meer over de metaal-CAO; 'het dikste CAO-boekje van het land'. „In de metaalsector heerste altijd een sfeer van wantrouwen", beaamt De Vries. „Door die achterdocht timmer den beide partijen alles in de CAO volledig dicht Je moest steeds bedacht zijn op 'Haarlemmer dijkjes'. Dat zijn trucjes om elkaar onderuit te ha- Zo'n 'metersdikke' CAO als in de metaal moet volgens hem weer dunner worden. „Mensen wil len steeds meer arbeidsvoorwaarden op maat", legt De Vries uit. Twee weken geleden verhoogde FNV Bondgenoten haar looneis voor het komen de CAO-seizoen van 3 naar 4 procent. Volgens De Vries is er bij een te hoge looneis het gevaar dat de arbeid uiteindelijk weer de dupe wordt. „Nederland is conjunctuurgevoelig", meent De Vries. „We kennen hier veel buikproducten.De Vries waarschuwt dat er in het buitenland veel meer geïnvesteerd wordt in research en kennis. „Shell opende onlangs een zonnecellenfabriek in Duitsland. En we hebben al meerder bedrijven zien vertrekken. In landen als Duitsland ontwik kelen ze veel meer nieuwe producten. Kwaliteits producten waar ze een hogere prijs voor kunnen vragen." Volgens De Vries kent Nederland veel dienstverlening met een 'lage toegevoegde waar de'. „Dit geeft een druk op de arbeidsvoorwaar den. Als de marges aflopen, moet er steeds meer geproduceerd worden om winst te maken. Of men begint aan de arbeidsvoorwaarden te kna gen" Het is dan ook belangrijk om 'hoogwaardi ge productie' aan te trekken in Nederland, meent De Vries. ...Maar gelukkig hebben we Philips en oktober 1993 werd de eerste Toys 'R' Us-zaak van Nederland geopend in het Arnhemse winkelcentrurri Kronenburg. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE The Greenery-veiling in Nieuwegein loopt op haar laatste benen. FOTO GPD/UN ANNETTE VLUG tische organisatie. Veel te aar dige telers hebben het bestuur niet durven wegsturen." De leden zijn verplicht hun waren aan te bieden op een veiling van de Greenery. Maar dat gebeurt vaak niet. Het 'b.g.o'-circuit bloeit als nooit tevoren, een afkorting die telers met een geheimzinnig lachje bezigen. Het betekent 'buiten Greenery om'. Telers exporte ren fruit zonder het te veilen, verkopen rechtstreeks aan su permarkten of geven hun wa ren mee aan de tussenhandel. The Greenery deelt tevergeefs boete op boete uit. Weinig telers geloven meer in de formule van strak geleid aanbod. Ze vertrouwen de lei ding niet. „De verkopers van The Greenery zijn niet slim. Ze weten vaak niet waar het over gaat. Inkopers van supermark ten zijn veel gehaaider," zegt Arie den Dekker, commissio nair in groenten en fruit. Vakbondsbestuur M. Hesper van FNV Bondgenoten, die on langs een sociaal plan voor het personeel van de Utrechtse vei ling afsloot: „Er zijn door The Greenery jonge mensen van de universiteit gepleurd die in driedelig grijs en mantelpakjes wel eens de boel op orde zou den brengen. Het was de arro gantie ten top. Hun toonzetting heeft veel irritatie gewekt." In de ruimte achter de vei- lingklok liggen vertrouwelijke dossiers voor het grijpen. Ad ministratieve stukken liggen her en de verspreid tot onder de poten van een tafeltennistafel. Gedemotiveerd personeel doodt daar de tijd. De onderne ming in Nieuwegein is spook achtig leeg. Alleen op maandag (aanvoer van fruit) en dinsdag (veilingdag) is nog enig leven in de brouwerij. Op andere dagen leggen werknemers uit verve ling een kaartje of spelen ze ta feltennis. Sommigen beginnen hun werkdag pas om 16.00 uur en gaan al na een uurtje naar huis. Geen chef die ze contro leert. Hans de Vries is de nog ongekroonde voorzitter van de grootste vakbond van Nederland: FNV Bondgenoten. Officieel is de benoeming in ja nuari, maar er zijn geen tegenkandidaten, dus is zijn aanstelling vrijwel zeker. Nu al maakt De Vries samen met de huidige voorzitter een voorsteironde langs andere bonden, vakcentra les en de politiek. Met bijna een half miljoen leden en diepe wor tels in de industrie- en dienstensector, is FNV Bondgenoten een machtige speler in het spel tussen werkgevers en werknemers. Ontstaan uit de oude Dienstenbond, Industriebond, Voe dingsbond en Vervoersbond vertegenwoordigt de bond bijna de helft van alle FNV-leden. De 'vakbondskolos' hield zich de afgelopen jaren koest naast de vakcentrale FNV. „We wilden de eenwording van de FNV niet in de wielen rij den", legt De Vries uit. .Afgesproken was dat we ons op de vlakte zouden houden tot de eenwor ding voltooid was." Nu dat allemaal minder snel Vri.. I. m™. h«4„rht ,i,n nn l.lH IC gaan, worden d,- h,-stuurden bil l-.W kost bij Wigwam/Speelboom en concur rent Toys 'R' Us 129 gulden, en bij Inter- toys 99 gulden, terwijl zusterbedrijf Bart Smit hét schip heeft 'afgeprijsa' van 169,95 naar 149,95 gulden. De echte bedreiging voor de speel goedzaak komt van buiten de branche. Drogisterijketens, zoals het Kruidvat, stunten met partijen Lego of Duplo. Die winkels hoeven op speelgoed immers niet zoveel te verdienen. De klant komt ervoor naar de winkel en neemt tegelijk shampoo en luiers mee, waar wel goed op wordt verdiend. De speciaalzaak daarentegen moet het juist hebben van die artikelen. De branche is hectisch geworden. Veertig procent van de omzet wordt ge boekt in december en die verkoop wordt steeds meer door kortlopende rages be heerst. £)e Groot van Otto Simon beves tigt dat. „Kijk maar naar de Teletubbies. Vorig jaar dé rage, nu helemaal uit. Ze zijn met te veel geweld en te veel licen ties op de markt gebracht. Teletubbies op bekers, etuis, posters, kleding en noem maar op. Zo help je een product 'naar de knoppen." Sesamstraat of Nijntje doen het wat dat betreft beter, zegt hij. „Af en toe komt er eens wat nieuws op de markt, niet te vaak. Zo hou je het publiek geïn teresseerd, in plaats van overvoerd." De winkelorganisaties worden gedic teerd door een klein aantal grote fabri kanten. Een stuk of zes supergrote Ame rikaanse en zo'n drie Japanse bedrijven hebben met 80 procent marktaandeel de mondiale speelgoedwereld stevig in handen. Nederland speelt in het inter nationale spel een marginale rol, zegt De Groot. Zo is de Furby er niet eens in een Nederlandstalige uitvoering. Apart pro grammeren is te duur en dus moeten Nederlandse consumenten het doen met een Engels sprekende pop. In Nederland zijn Jumbo en Ambi-toy in Amsterdam de laatste speelgoedfabri kanten van omvang. „Goede bedrijven, maar in de wereld spelen zij geen enkele rol meer. Ze kunnen niet op tegen de enorme reclamebudgetten van de Ame rikanen", aldus De Groot. Toch is er wel ruimte voor 'nichespe lers' - kleinere fabrikanten die een on derdeeltje van de markt pakken en zo buiten het geweld van de grote fabrikan ten blijven. SES_creatief speelgoed uit Enschede is er zo één, BCF International puzzels en spellen ook. Intertoys, Blok ker en Bart Smit kopen spullen van ze in. „Schaalvergroting en samenwerkings verbanden in deze branche zijn nodig om te overleven', zegt algemeen direc teur van BCF, G. Vlaskamp. „Uitgeverij en van spellen die geen eigen productie bedrijf hebben, zoals King in Bussum en Selecta in Deventer, laten veel van hun producten bij ons maken. Ook het speelgoed van het jaar, 'Klei het maar' van SES wordt hier gemaakt. We zijn concurrent en collega tegelijkertijd. Voor producenten van traditioneel speelgoed als puzzels en spellen zijn het moeilijke tijden. Kinderen tot een jaar of tien en ouderen vinden het nog wel leuk om een puzzel van duizend stukjes in elkaar te leggen. Maar jongeren kruipen liever achter hun pc." De vraag naar puzzels en spellen zal volgens Vlaskamp altijd blijven. „Maar we worden wel gedwongen nieuwe mo gelijkheden te bedenken. Een voorbeeld daarvan is de driedimensionale puzzel van een carrousel. Die verkoopt heel goed." Maar de speelgoedmarkt blijft onvoor spelbaar. Oude knakkers als de Flintsto- nes en Winnie de Poeh beleven na jaren weer hoogtijdagen, terwijl speelgoed dat juist op de actualiteit inhaakt soms zo maar flopt. BCF heeft dat zelf ook mee gemaakt. Vlaskamp: „We hadden hoge verwachtingen van een 'Millennium- puzzel' die we hebben ontworpen. Ziet "ér prachtig uit, veel grafische grapjes. Londen, Parijs, Milaan en Volendam van een eeuw geleden en nu in elkaar ge vlochten. Dat wordt het, dachten we. Niet dus. De puzzel slaat helemaal niet aan. Misschien omdat de mensen de buik vol hebben van het millenniumge- doe?" acht als Furby's zijn, zo hard is de concurrentiestrijd in speelgoed- 1. De 1,3 miljard gulden die Nederlanders dit jaar aan speelgoed uit- iii, gaal voor het leeuwendeel naai twee ketens en een handjevol fa- anten. Ze worden slechts gestoord in hun Monopolyspelletje door istunters, kleine kwaliteitsfabrikanten en elektronicaverkopers die steeds meer van hun omzet afsnoepen. minder goed en is hun marktaandeel maar ongeveer vijftig procent. Zo dwingt de opkomst van de elektronica de speel- goedhandel weer tot concurrentie. In de speelgoedhandel zelf lijken de kaarten geschud. Blokker staat onbe twist op één met Blokker/Marskramer- Giraffe en de pakweg 350 Intertoys en Bart Smits. Op twee staat Otto Simon in Almelo, dat de 450 zelfstandige winkels van Speelboom. Wigwam en Techno- hobby aanstuurt en zelf zes Early Lear ning Centres exploiteert. Volgens direc teur H. de Groot van Otto Simon is de strijd tussen de ketens vijftien jaar gele den gestreden. „Blokker is toen als grootste uit de strijd gekomen, Otto Si mon als tweede en dat zijn we nog steeds." Desondanks breken er geregeld prij zenslagen uit in speelgoedland, die De Groot er niet vrolijker op maken. Vorig jaar was Lego mikpunt van prijsdum- ping en ook dit jaar slaan de ketens el kaar met aanbiedingen om de oren. Die stunts zijn De Groot een doorn in het oog: „Niet goed voor het vak en niet goed voor de werkgelegenheid." De concentratie in speelgoedland heeft vol gens De Groot geleid tot een verschra ling van het aanbod. Zijn somberheid wordt door de cijfers niet gedekt. Het assortiment in de ge middelde speelgoedzaak is de afgelopen jaren volgens onderzoekers juist ver breed en verdiept, terwijl de werkgele genheid vorig jaar met 500 banen toe nam tot 5100. En verder is prijsconcur rentie economisch juist een gezond sig naal, omdat het duidelijk maakt dat de consument niet is overgeleverd aan een paar dominante marktpartijen. Er zijn soms forse prijsverschillen. Het Playmobil-piratenschip bijvoorbeeld ii u uw speelgoed bij Intertoys of bij tit, of bij Marskramer, Giraffe of in Blokker? Het maakt niet zo- uw geld komt toch allemaal op p terecht. Al deze ketens beho- namelijk tot het hoofdstedelijke ker-concern. Tot dit voorjaar kwam elke gulden die bij Toys 'R' Us werd ïed in Amsterdam terecht. De Euro- concurrentiebewakers staken daar er een stokje voor, zodat Blokker ling werd gedwongen haar aandeel e nieuwkomer tot 20 procent terug engen. Daarmee werd het Monopo- in speelgoedland een halt toege- i. en gezonde ontwikkeling, want sdien zie je dat Toys 'R' Us weer iambities heeft. Hun positie is nu lelijk duidelijk, zodat ze hun eigen legie kunnen kiezen", zegt branche- ier R Antonissen van het vakblad tlgoed+Hobby. „Daaruit blijkt dat ien kan mee-eten uit de ruif." i onlangs verschenen studie van Hoofdbedrijfschap Detailhandel bevestigt die opvatting. Alle Igoedzaken samen hebben amper derde van de totale speelgoedom handen. De rest wordt verkocht irenhuizen, drogisterijen, textiel- els, postorderbedrijven en op 'tup- reparty's'. En dan zijn er nog de iterwinkels, platenzaken en boek- ls die spelletjes voor. op de pc ver markt voor elektronisch speelgoed I met dertig procent per jaar, terwijl het 'gewone' speelgoed vorig jaar lts zes procent meer werd omgezet, st in computerspelletjes doen de speelgoedzaken het relatief

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11