Ondernemers optimistisch over 2000 r iiiii Economie Avebe stopt proeven 'genpieper' in Nederland Omvangrijke fraude in Westlandse tuinbouw E'RUGMRN IG en Crédit Commercial de France lijken voor elkaar bestemd Twee maanden iPei China verwelkomt Macau Germania serieuze kandidaat voor overname Air Holland FNV dreigt met boycot CAO-overleg Akzo Nobel gratis praten. 3AC 14 DECEMBER 1999 ■nniuni bruist als nooit tevoren Champagne is tot op de laatste druppel uitgewrongen, et het. Alle verkooprecords van de exclusieve drank cham- ie die de streek produceert, zijn gebroken. In totaal worden aar zo'n 315 miljoen flessen met de moeserende wijn ge tegen 292 miljoen vorig jaar. De waarde van de export J Nederland steeg bijna zestig procent. Overigens spant ons t wat groei betreft niet de kroon, dat doet Canada. De Cana- n sloegen 150 procent meer champagne in. Volgens analis- hebben de producenten de verkoop vorig jaar expres in de hi i gehouden, zodat ze de vraag dit jaar beter aankonden. De van een fles steeg gemiddeld slechts zes procent. ritsers kabelbedrijf in Britse handen so Ui De grootste maatschappij van tv-kabels in Zwitserland 50 it in Britse handen. De tv- en telecomaanbieder NTL betaalt j- [Cablecom Holding 3,7 miljard dollar (ruim 8 miljard gul- ).De huidige aandeelhouders van de in 1994 opgerichte on- leming zijn Siemens, Veba en Swisscom, elk voor een derde. 50 .bracht van meerdere geïnteresseerden het beste bod uit, x laarden de verkopende partijen. NTL wil over de Zwitserse ibels ook telefonie aanbieden. NTL heeft in Groot-Brittan- h n Ierland telecom-activiteiten en heeft 2,2 miljoen klanten. b: ter passagiers KLM rond kerst ^QL-oosTDe Nederlanders willen aan het einde van dit c„: vvel vliegen, maar alleen niet op oudejaarsdag. KLM ver- c: t voor de kerst 35 procent meer passagiers dan vorig jaar in Ifde periode. Tussen kerst en oud en nieuw is er zelfs een 25 ing van het aantal boekingen met 50 procent. Dan zakt de 25 kt echter in. Rond het millennium is het aantal boekingen 25 procent afgenomen, om begin januari (stijging met 35 ?s cent) weer flink te hernemen. KLM heeft rond de eeuwwis- ig maar twee vluchten in de lucht, tegen 35 een jaar gele- 55 „Het is niet zozeer de angst om te vliegen als wel de be- 25 te om bij vrienden of familie te zijn", verklaart KLM-woord- der Baas de afwijkende statistieken. 60 ïerikaanse internetdiensten fuseren i: york» De Amerikaanse internetdiensten USWeb/CKS en 5- ttman-Hart gaan fuseren. De bedrijven gaan hiertoe een ielenruil aan. Elk aandeel van USWeb/CKS wordt omge- 1 in 0,865 aandeel Whittman-Hart. USWeb/CKS bezit 57 ent van alle aandelen, Whittman-Hart krijgt 43 procent. De 5(, deelhouders moeten nog akkoord gaan. De nieuwe onder ling heeft een beurswaarde van 14 miljard dollar (ruim 30 ard gulden). Het bedrijf gaat zich richten op het adviseren bedrijven die actief zijn in de e-commerce. lustrie: Flinke groei in investeringen kBURG» De industrie verwacht volgend jaar vijf procent 2c rte investeren dan dit jaar, zo blijkt uit cijfers van het Cen- t: Bureau voor Statistiek. In 1999 is evenveel geïnvesteerd als voedings- en genotsmiddelenindustrie verwacht in 6= 122 procent meer te investeren. Dit jaar lag het investe- .10 iniveau op circa drie miljard gulden. De metaalindustrie is 72 zeer optimistisch; zij verwacht een stijging van zeventien fnt ten opzichte van 1999. De chemische industrie ziet I aanmerkelijk somberder in. Dit jaar gaf de'industrie 3,7 ird uit. Volgend jaar wordt dat 21 procent minder. Investe- en in de aardolie-industrie vielen dit jaar terug naar 800 aen tegen 3,5 miljard vorig jaar. Vanwege de hogere olie- |oo wordt een licht herstel verwacht. sie fruitveilingen gaat niet door De fusie tussen de twee grootste fruitveilingen, sters en de fruitafdeling van The Greenery, is van de l De twee organisaties konden het niet eens worden over tnschap. Volgens een woordvoerder van The Greenery t afketsen los van de bedenkingen die de Nederlandse Cvjedingingsautoriteit (NMa) eerder had geuit. De NMa bere- le dat de twee samen meer dan de helft van de Nederlandse markt in handen hebben; een berekening die overigens het duo wordt betwist. De fruittelers zijn teleurgesteld over nislukken van de fusie. De Nederlandse Fruittelers Organi- !oo vreest dat de verbetering van de positie ten opzichte van tote afnemers (supermarktketens) niet van de grond komt. •gelijk koper Marks and Spencer :.85 ütLï De Britse ondernemer Philip Green heeft laten weten ngstelling te hebben voor de overneming van de detailhan- ;;85 keten Marks and Spencer. De keten met vestigingen in Am- i'29 lam en Den Haag draait slecht en er gaan al enige tijd ge- iten over een overneming. Green zegt dat het nog niet zeker ui t er ook feitelijk een overnamebod komt. ',70 derland gebruikt euro nog weinig 79 De Europese eenheidsmunt euro, die begin dit jaar al is ingevoerd, wordt in Nederland nog maar weinig ge- L25 kt vergeleken bij andere lidstaten. Dat blijkt uit een over- 11 van de Europese Commissie. Zo is nog slechts 0,3 procent j ;80 de Nederlandse bedrijven voor hun boekhouding overge- >.20 ikeld op euro. In Frankrijk is dat 4,2 procent, in Luxemburg jn procent. Hetzelfde geldt voor het prijzen van artikelen. In T-: Ierland doet 23 procent van de bedrijven dat zowel in gul- M? sals in euro's. In Frankrijk gebruikt circa tachtig procent 525 de grootwinkelbedrijven zowel de frank als de euro. nhem enige gemeente zonder NHG 5.40 IRDam» Inwoners van Rotterdam kunnen vanaf 1 juli 2000 huis kopen met Nationale Hypotheek Garantie (NHG). De ,eente Rotterdam heeft zich gisteren aangesloten bij dit in- lut. Arnhem is nog de enige gemeente in Nederland, waar- 2$ de inwoners gebruik kunnen maken van de NHG. itten naar verhouding karig betaald iÜLi Britten werken langer maar verdienen een vijfde min- - dan het gemiddelde van andere geïndustrialiseerde landen, «is* neldde een overheidsrapport gisteren. Het ministerie van 'del en industrie wil met het onderzoek de concurrentie- cht van Groot-Brittannië vergelijken met Frankrijk. Duits- .4:3 1. de VS, Canada, Italië en Japan. Het rapport bekritiseert het rek aan goed kader en vernieuwing en hekelt en passant ook ,496 ebrekkige scholing van de actieve beroepsbevolking in 063 ot-Brittannië. De gemiddelde Britse werknemer werkt 44,9 per week en verdient bruto 15.200 pond (53.656 gulden), jemiddelde van de andere Europese landen in het onder is 60.963. Enquête Kamers van Koophandel onder 50.000 bedrijven Ondernemend Nederland is voor het jaar 2000 zeer optimistisch. Met uitzondering van de export verwacht men op alle gebieden forse groei. De Randstad presteerde dit jaar het best; het zuiden bleef achter bij het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit de jaar lijkse enquête die de Kamers van Koophandel hebben uitgevoerd onder 50.000 bedrij- DEN HAAG GPD 1999 was het derde achtereen volgende jaar met aanzienlijke groei, zo constateren de Ka mers van Koophandel tevreden. De grote binnenlandse vraag was de hoofdverantwoordelijke voor de 'historisch' hoge om zetgroei van 3,3 procent. Inves teringen bleven op een vrij hoog niveau en rendementen, met name in het kleinbedrijf, zijn nog nooit zo goed geweest. Van de kleine bedrijven maakte 79 procent voldoende rende ment. Landbouw en visserij wa ren de enige sectoren waar de resultaten tegenvallen. De exportgroei liep in 1999 terug naar 2,8 procent. De dien stensector leed het meest met een teruggang van 7,8 naar 3.6 procent. De industrie toonde een magere groei van 1,7 pro cent groei, maar de landbouw herstelde met een groei van 6 procent van het teleurstellende 1998. 'Economische windstilte' in de Aziatische regio en in buurlanden als Duitsland, noe men de onderzoekers als voor naamste oorzaak. De werkgelegenheid groeide in 1999 met 3,3 procent, wat aanzienlijk is, maar iets lager dan in 1998. In totaal kwamen er 110.000 banen bij. Opnieuw waren de kleine bedrijven met een groei van 3,9 procent pro ductiever dan de grote (2,1 pro cent). De industrie kende een duidelijke haperende groei, ter wijl de groothandel, diensten, en in mindere mate bouwnij verheid en de detailhandel, de werkgelegenheid zagen toene men. Het geringe aanbod van arbeidskrachten wordt echter steeds meer knelpunt. „Dat kan de groei in 2000 belemmeren." Peking Chinese arbeiders zijn in de hoofdstad Peking bezig met het oprichten van een enorme bouwsteiger op het Plein van de Hemelse Vrede. Op de stellage vlak voor het historisch museum van de revolutie wordt de tekst 'Hallo Macau' aangebracht. Volgende week maandag gaat de Portugese kolonie, die bekend staat als gokkersparadijs, koloniaal lustoord en roversnest, over in handen van de volksrepubliek. FOTO AP GREG BAKER SCHIPHOL'ANP De Duitse chartermaatschappij Germania is de meest serieuze kandidaat om Air Hol land over te nemen. Dat heeft bewindvoer der M. Pannevis 'van de al weken in surse ance verkerende luchtvaartmaatschappij vanochtend bevestigd. Volgens Pannevis zijn er nog twee andere kandidaten, een buitenlandse en een binnenlandse. De on bekende buitenlandse kandidaat geldt als de minst serieuze. Germania overweegt Air Holland in afge slankte vorm voort te zetten. De Duitsers willen dat doen met een Nederlandse par tij. Pannevis wil niet zeggen welke dat is. Maar volgens de bewindvoerder gaat het niet om de reisorganisatie Sudtours. Eige naar H. Mosselman van Sudtours is een van de grote aandeelhouders van Air Hol land. Pannevis hoopt de overname nog deze week rond te krijgen. „Maar de zaak is pas rond als de contracten getekend zijn." Morgen loopt de 'deadline' af en is een per soneelsbijeenkomst gepland. Al twee keer eerder was de overname van Air Holland bijna rond. Eerst met de Schreiner Luchtvaartgroep en vervolgens met de reisorganisatie ATP. Beide keren ging het mis omdat deze twee Nederlandse kandidaten zich op het laatste moment te rugtrokken. Germania bezit een vloot van 23 toestel len en vliegt in Duitsland veel voor het TUI-reisconcern, waartoe ook Travel Unie in Nederland behoort. De Duitse charter maatschappij zou Air Holland vanaf Schip hol willen voortzetten met twee tot drie Boeings 737. De plannen voorzien in werk gelegenheid voor zo'n honderd van de res-, terende driehonderd werknemers. Zo'n vijftig mensen hebben opgezegd. Niet al leen piloten en cabinepersoneel maar „van alles wat", aldus Pannevis. Zij hebben veel al onderdak gevonden bij de luchtvaart- maatschapijen Martinair en Transavia. Mogelijk voortzetting in VS VEENDAM GPD-ANP Het zetmeelconcern Avebe stopt in ons land met de proe ven met aardappelen waarvan de genetische samenstelling kunstmatig is aangepast. Avebe moet door dat besluit 15 mil joen verlies nemen. Mede daar door heeft het concern het af gelopen boekjaar een netto ver lies geleden van 19,7 miljoen. Vorig jaar bedroeg de winst nog 5,2 miljoen en in 1997 zelfs 19,8 miljoen. Waarschijnlijk verplaatst Ave be de productie van de genpie per naar het buitenland. Het bedrijf ziet zich hiertoe ge dwongen doordat het ministe rie van VROM voor het tweede jaar geen vergunning voor het experiment dreigt af te geven. Avebe is inmiddels een proce dure begonnen tegen VROM om de schade van tientallen miljoenen te verhalen. Eerder speculeerde directie voorzitter M. van Handenhoven al op overplaatsing naar de VS, waar het concern al een ver werkingsfabriek voor aardap pelzetmeel heeft. De genpieper is voor Avebe commercieel een zeer aantrekkelijk product. De zetmeel uit de amylopectime- aardappel laat zich zeer ener giezuinig winnen en verwerken tot vezelversterker voor de pa pier- en textielindustrie. Behalve voor de gen-aardap-' pelen moest Avebe ook nog geld opzij zetten voor het aan passen van de organisatie. Ave be is wereldwijd de belangrijk- De Randstad (Noord-Holland. Zuid-Holland. Utrecht) blijkt weer de ster te zijn met een ho ge groei van investeringen en omzet in vrijwel alle sectoren. In het oosten blijven de inves teringen achter (0,7 procent), maar is de export met 5,1 pro cent relatief hoog. Het noorden kent een relatief lage omzet groei en stagnerende investe ringen (-0,6 procent) maar een hogere toename van de werkge legenheid. Het zuiden heeft te kampen met een lage export- groei. waardoor de omzetgroei met 2,6 procent het laagst is van alle regio's. De vier grootste steden van Nederland (Amsterdam. Rotter dam, Den Haag en Utrecht), bleven in 1999 achter wat be treft groei, met uitzondering van de werkgelegenheid. De ex port was laag, wat mede te wij ten is aan het relatief geringe aandeel van de industrie. De overige grote steden toonden een bovengemiddelde omzet- en exportontwikkeling, terwijl in de middelgrote gemeenten de omzetgroei het geringst was. Dit laatste hangt samen met een sterke daling van de export- groei in die steden. den haag gpd In de Westlandse tuinbouw is sprake van aanzienlijke belas ting- en premiefraude en van het te werk stellen van illegalen. Dat erkent minister De Vries van sociale zaken. Hij baseert zich op de eerste uitkomsten van de controles van het West- land Interventie Team (WIT), dat sinds september actief is. Het WIT bestaat uit mensen van de belastingdienst, arbeids inspectie, vreemdelingendienst, justitie en de uitvoeringsinstel lingen GAK en GUO. Uit onderzoek bij tuinbouw bedrijven blijkt dat 27 procent van de werknemers niet in ons land mocht werken. Negentien procent van de werknemers bleek illegaal in Nederland te verblijven. En van de werkne mers die wel legaal aan het werk waren, had tien procent een uitkering van de sociale dienst. Bovendien heeft zo'n dertig procent van de bij de tuinbouwbedrijven aangetrof fen werknemers de aandacht getrokken van de belasting dienst of van een van de uitke ringsinstanties. De minister heeft dit laten weten in antwoord op schrifte lijke vragen van het PvdA-Ka merlid Bussemaker. Die toonde zich afgelopen zomer al be zorgd over de wildgroei van het aantal loonbedrijven en uit zendbureaus in de Haagse regio en in het bijzonder in het West- land. De wildgroei in uitzend- bureautjes in met name de land- en tuinbouwsector begon zo'n anderhalf jaar geleden, omdat sindsdien geen vergun ning meer nodig is om een uit zendbureau te beginnen. Uit het antwoord van minis ter De Vries blijkt dat alleen al in de maanden juni tot en met augustus van dit jaar 600 nieu we uitzendondernemingen in de land- en tuinbouwsector zijn opgericht. De Kamer van Koop handel Haaglanden zei onlangs dat het aantal uitzendbureaus in het Westland in een jaar tijd is vertienvoudigd tot 400. Toch voelt De Vries er nog niets voor weer een vergunningsysteem in te voeren. 'Eerst oplossing voor problemen in Sneek utrecht gpdOp sommige afdelingen van het concern worden volgens Roodhuizen groepsbonussen gegeven. „Dit is niet afgespro ken in de huidige CAO", aldus de bondsbestuurder. De bond staat niet negatief tegenover de prestatiebeloning, maar voor ziet problemen rond de collec tiviteit van de regelingen. FNV Bondgenoten gaat de onderhandelingen in met een structurele looneis van vier pro cent. Die looneis is volgens Roodhuizen belangrijk omdat de bond wordt afgerekend op wat ze binnenhalen. De CAO is de eerste grote die volgend jaar wordt afgesloten. Op 1 januari 2000 loopt de huidige CAO af. FNV Bondgenoten mikt op een looptijd van één jaar. „Het is een turbulente periode ge weest bij Akzo Nooel met de nodige verhuizingen. De werk nemers willen daarom een kor te CAO", legt Roodhuizen uit. De bondsbestuurder zegt 'ge schrokken' te zijn van de hoge werkdruk. Het aantal overuren moet daarom beperkt worden tot 100 uur per jaar. De onderhandelingen over een nieuwe CAO bij Akzo Nobel gaan niet door als er voor mor gen geen oplossing is voor de werknemers van Akzo Nobel in Sneek. Dit zegt FNV Bondgeno ten-bestuurder B. Roodhuizen. Hij vindt het geen moment om te onderhandelen terwijl de werknemers van de Flexa-verf- fabriek niet weten waar ze aan toe zijn. Zo'n tachtig werknemers in Sneek staken sinds vorige week omdat Akzo Nobel de fabriek in 2002 wil verplaatsen naar Groot Ammers. „Deze staking zet de toon tijdens de aanstaande on derhandelingen", meent Rood huizen. FNV Bondgenoten overlegt vandaag met andere bonden. De bond presenteerde giste ren de voorstellen voor de ko mende onderhandelingen. Naast een extra periodiek voor medewerkers die vijf jaar in hun eindschaal zitten wil Bond genoten een onderzoek naar prestatiebeloning. ste producent van zetmeelpro- dukten en levert onder meer voeding-, farmacie-, papier-, textiel- en kleefstoffenconcems. Door een zeer nat najaar kon een deel van de aardappeloogst niet worden gerooid. Ook on dervindt het concern steeds meer concurrentie in Europa. De omzet bleef met 1,6 mil jard ongeveer gelijk. De coöpe ratie van 5.155 Duitse en Ne derlandse akkerbouwers zag het aantal leden het afgelopen boekjaar dalen met 258. Nederlandse bank maakt naam met kortste overnamebod aller tijden k.fc ipam/parus gpd kortste overnamebod aller tij- Kisi .schamperen de Fransen over de w iroep. Vrijdagavond bood ING 22 d gulden voor de Franse bank 1 Commercial de France (CCF) en 'gavond trokken de Nederlanders od weer in. Toch zien analisten in van zaken de inleidende toutselingen die uiteindelijk zul- 'den tot de overname van CCF t-flN'G fgeketste bod van ING op de Vvaarin het al een belang van 'tocent heeft, wordt aan Neder- e cn Franse zijde in omfloerste ordingen omschreven. Niemand wil de stemming verpesten of de ander in de gordijnen jagen. De CCF-top laat weten dat 'dit plan op een plotselinge en ongeorganiseerde wijze is terugge trokken'. Het heeft niet het onderwerp kunnen zijn van een gedegen discussie vooraf. Over de ontstane situatie wordt donderdag in de raad van bestuur ge sproken. Volgens ING ging het om 'een vriendschappelijk bod' op alle uitstaande aandelen. Volgens analisten gaat het om een af leidingsmanoeuvre. ING haalde een vergelijkbaar trucje uit in 1998 bij de bieding rond de Belgisch bank BBL. „ING zou met CCF een goede slag slaan en één van de weinigen zijn met een echt Europees netwerk in Frank rijk, Duitsland, Nederland en België", zegt H. Brouwer, analist ftnancials bij NIB Bank. De kans dat CCF aan Nederlandse ovemamehonger kan ontsnappen is niet zo groot. Behalve ING hebben ook de Belgische bank KBC (18,2 procent) en verzekeraar Swiss Life (14,7) een groot belang. Een overname is uitslui tend mogelijk met instemming van de drie grootaandeelhouders, van wie mag worden verwacht dat zij samen optrekken. KBC en Swiss Life hebben onlangs nog gemeld de Franse bank niet te willen overnemen. Brouwer zegt volledig zeer verrast te zijn door het bod. „Ze hebben pas nog gezegd de komende maanden geen re kening te houden met overnames. Ik denk dat het bod in vertrouwelijkheid is geventileerd en, nadat CCF het be kend had gemaakt, ING het van tafel haalde." In een overnamedans is dit de beproefde truc om een beter bod los te peuteren. Andere analisten hou den het erop dat ING CCF onder druk zet om een hoger bod te accepteren. Overigens roepen buitenlandse over namepogingen in Frankrijk al gauw weerstand op. Brouwer: „Fransen vin den het moeilijk om te worden overge nomen. Dat is een psychologisch as pect, financieel economisch zou het goed zijn." Met een geslaagd bod op de negende bank van het land (650 kantoren) zou ING in één klap op de kaart staan. ING gaf de afgelopen twee jaar miljar den uit aan overnames in België (BBL), Duitsland (BHF Bank) en de VS(Equit- able of Iowa).ABN Amro ziet in Euro pa opnieuw de hielen van de concur rentie", constateert Brouwer. „Maar buiten Europa zijn ze goed bezig. In het Verre Oosten hebben ze een aantal kleinere banken overgenomen die di rect bijdragen aan de winst. En in de VS is een aantal kleinere banken in de Midwest, waar ABN .AMRO actief is. dat teleurstellende cijfers heeft be kendgemaakt. Er komen fusies en sa menwerkingsverbanden aan, waarin ABN Amro één van de grote partijen kan zijn." >utchtone Allin of een B t twee maanden een at dutchtone

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9