Ook Duitse president Rau in opspraak sboQ SLIPS sÉcsr GRATIS Alleen Kroatië plengt tranen voor Tudjman IE 4E Buitenland 'Geen gedwongen moederschap' i 'Ik hoop dat we er 250 vermoorden' DAMES- OF ERENSLIPS SLOGGI 'Amerika draagt Cubaans jongetje over aan vader' Olietanker nu helemaal in golven verdwenen Europese parlementariërs bekritiseren Rusland )AC 14 DECEMBER 1999 idi waarschuwt Groot-Brittannië Het Verenigd Koninkrijk staat voor de belangrijke keu- iet wel of niet meedoet aan de Europese integratie. Als het tegen besluit, zal het op de langere duur de schadelijke ge- i daarvan moeten dragen. Deze scherpe waarschuwing i'oorzitter Romano Prodi van de Europese Commissie van- aan de Britse regering, via een interview met de krant The 5. Het is voor het eerst dat Prodi in het openbaar de rege- jlair tot een meer pro-Europese houding oproept. De ti- van het initiatief is veelzeggend: afgelopen vrijdag blok- e het Verenigd Koninkrijk Europese besluitvorming over ting op spaartegoeden. V maakt zich zorgen over Kosovo ^ag» Kosovo dreigt volgens IKV-secretaris Mient Jan Faber glijden in twee richtingen: 'albanisering' en militarisering, banese deel komt steeds meer in handen van criminele es van Albanese afkomst, het Servische deel in handen van iche paramilitaire eenheden. De internationale vredes- tKFOR heeft volgens Faber totaal geen gezag. De secreta- nhet Interkerkelijk Vredesberaad voorspelt na een bezoek e provincie daarom een opdeling van Kosovo in enclaves, is ook zeer bezorgd over Montenegro, dat zich buiten de tussen Servië en de NAVO heeft gehouden. Desondanks iet land hevig gebombardeerd, omdat Joegoslavische le- jiheden zich in het land bevonden. De internationale ge- schap heeft wel beloofd de schade te herstellen, maar volgens Faber nog geen dollar gegeven. oot-Brittannië laat homo's in leger N» Onder dwang van een uitspraak van het Europese hof ïstitie zal Groot-Brittannië homoseksuelen niet langer uit- n van dienst in de strijdkrachten. Dat heeft minister van isie Hoon gisteren gezegd in een gesprek met de krant The 5. „Iemands seksualiteit is een privé-aangelegenheid", zei i De minister kondigde een gedragscode aan, die 'onge- seksueel gedrag tussen dienstdoende militairen strafbaar maar iemands geaardheid niet. Groot-Brittannië is in sep- er door het Europese hof op de vingers getikt, in een zaak er uit de dienst ontslagen homoseksuelen hadden aange- ïen. Het hof achtte het verbod op homoseksuelen in het een ontoelaatbare inbreuk op de persoonlijke levenssfeer. i ceer van buitenlanders neemt toe' furt Racisme en afkeer van vreemdelingen breiden zich end uit in Europa, zo heeft de Interculturele Raad van de iese Unie gisteren gemeld in het jaarrapport over 1998. ns een EU-onderzoek noemt zon 33 procent van de Euro- en zichzelf 'zeer' of 'tamelijk' racistisch. Tegelijkertijd tde strijd tegen racisme door overheden minder serieus men dan 10 jaar terug, zo meldde Jürgen Miksch van de Volgens de raad zei in 1997 zo'n 41 procent van de EU- rs dat er te veel minderheden en buitenlanders waren. In was 37 procent van de mensen die mening toegedaan. De tegen het racisme vond in 1989 nog 36 procent belangrijk, dat was in 1997 gedaald naar 22 procent. en en Noord-Ieren richten raad op itL? De Ierse en Noord-Ierse regeringen hébben gisteren Noord-Ierse Armagh besloten tot de oprichting van een ïenlijke raad. De zogeheten Noord-Zuidraad moet de on- ge samenwerking op gebieden als handel en toerisme be ren. De oprichting van de raad is afgesproken in het ak- van Goede Vrijdag uit 1998 en is mogelijk gemaakt door rming van de Noord-Ierse regering vorige maand. Op de olische bijeenkomst in Armagh, de religieuze hoofdstad iwel de katholieke als de protestantse kerk in Noord-Ier- zaten de Ierse premier Ahem en de Noord-Ierse eerste mi- Trimble tegenover elkaar. Ahem wil een dergelijke bijeen- t elke twee jaar organiseren. Trimble sprak van een nieuw rk van 'wederzijdse erkenning en respect'. twerps bestuur 'fataal voor joden' Li De Antwerpse autoriteiten hebben tijdens de Tweede oorlog de Duitse nazibezetters nooit een duimbreed in gelegd of hen gehinderd om de Antwerpse joden te de ft. Ze hebben de Duitsers juist geholpen. Deze harde msie trekt de historicus Lieven Saerens in zijn promotie- Vreemdelingen in een wereldstad. Terwijl in steden als el, Luik en Charleroi tot hooguit 42 procent van de joodse king weggevoerd werd, was dat in de Scheldestad 65 pro- „Daarmee benaderde Antwerpen het extreem hoge per- ge van Nederland dat op 70 tot 80 procent lag", zei Sae- jisteren voor de Vlaamse radio. iama-kanaal wordt overgedragen 1a-bogotaMet plechtigheden in Panama wordt vandaag anama-Kanaal formeel overgedragen aan de autoriteiten iet land. Panama werd dankzij Amerikaanse bemoeienis- 11903 gesticht. De waterweg werd afgebouwd en door de /e natie voor eeuwig afgestaan aan de VS, maar het land .daar spijt van. In 1977 kreeg de toenmalige machthebber aal Omar Torrijos het voor elkaar dat president Jimmy reen verdrag tekende. Dat bepaalt dat het tachtig kilome- nge kanaal en de strook land van acht kilomter breed aan ijde in het nieuwe millennium Panamees wordt. Feitelijk Washington het kanaal pas op het middaguur van 31 de er, maar de plechtigheden zijn op Amerikaans aandringen oegd wegens de eeuw- en jaarwisseling. ent in cel na mishandelen immigrant Een blanke agent uit New York is gisteren veroor- tot een celstraf van dertig jaar voor het martelen van de immigrant Abner Louima uit Haïti. De aanklager had le- ig geëist. De 27-jarige Justin Volpe bekende schuld. ,Ik 1 mensen pijn gedaan. Ik schaamde me en dat doe ik ids. Het spijt me verschrikkelijk", zei Volpe tegen de ir. Hij werd ook veroordeeld tot het betalen van een scha- goeding aan Louima ter waarde van ongeveer 604.000 gul- ppe stak een gebroken bezemsteel in de anus van la nadat deze was gearresteerd en schepte daar vervol- ;r op tegenover zijn collega's. Louima raakte gewond blaas, ruggenwervel en darmen. Door de mishandeling aa nam de spanning tussen de politie van New York iderheden toe. AFP Agence France Prese ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters rome hans geleunse Huisarts en voogd Siciliaanse Laura: voogd aanstelde, dat een nieuwe echofoto moet worden gemaakt en de precieze tijdsduur van de zwangerschap vastgesteld. Ruffini tegen de krant: „Er gaat alleen maar tijd verloren. Dit meisje van dertien heeft het verstand van een kind van zes. Het kan toch niet zo zijn dat zij gedwongen moe der moet worden." Laura, uit het gehucht Pozzallo, is vermoedelijk zwanger van een 14-jarige buurjongen. Volgens Ruffini kan het meisje niet duidelijk zijn over haar moederschap. „De ene keer zegt ze dat met een babytje en luiers spelen zo leuk is, de andere keer wil ze er niets van weten." De arts, zelf vader van twee jonge kinderen, ergert zich ook hevig aan de katholieke publiciteitsmachine die hem portretteert als fanatiek aborteur. „Als Laura maar één keer duidelijk tegen me had kunnen of willen zeggen dat ze het kind wil, zou ik het be sluit niet hebben genomen", zegt hij. Volgens het dagblad La Repubblica is ook de fa milie van Laura - ze komt uit een probleemgezin - voorstander van abortus, maar blijft de publie ke opinie in Italië desalniettemin verdeeld. De er gernis over de Vaticaanse vergelijking met de na zi-tijd is echter groot. „De Kerk kan zich beter herinneren hoeveel nazi-oorlogsmisdadigers ze naar Zuid-Amerika heeft laten ontsnappen", schreef de Siciliaanse auteur Vincenzo Consolo. correspondent Het 13-jarige, geestelijk gehandicapte Siciliaanse meisje Laura is verwikkeld geraakt in een onver kwikkelijke juridische abortusstrijd. Gisteren werd bekend dat bisschop Giuseppe Malandrino van de Siciliaanse stad Noto een advocaat heeft ingeschakeld om te verhinderen dat Laura wordt geaborteerd. Het door Laura's huisarts en voogd genomen abortusbesluit werd zondag door de krant Osservatore Romano, spreekbuis van het Vaticaan, afgekraakt als 'terugkeer naar de gru welen van het nazistische racisme'. De advocaat van het bisdom Noto wil bij de rechter zowel de voogdij van huisarts Ruffini aanvechten als een nieuw onderzoek naar de noodzaak van een abortus beginnen. Huisarts Ruffini en de voorstanders van abortus zien dat als een poging om tijd te winnen. Over enkele dagen zou de zwangerschap de wetteljke limiet van negentig dagen voor een vrijwillige abortus overschrijden. Daarna mag abortus alleen op medische indicatie plaatsvinden, waarbij slechts één overweging geldt: loopt de gezondheid van moeder en/of kind gevaar door een geboorte. Gisteren besloot de rechter die Laura aan de ou derlijke macht onttrok en Ruffini vorige week tot denver De twee da ders van de schietpartij in april op de Columbi ne High School in het Amerikaanse Littleton lopen met hun geweren in de kantine van de school. Bij de schietpar tij kwamen twaalf me descholieren en een leerkracht om het leven. De opname is afkom stig van de veiligheids camera's die in de schooi hangen. De beelden werden giste ren vrijgegeven. Het Amerikaanse tijdschrift Time meldde gisteren dat uit privé video-op namen van de daders blijkt dat de twee voor af geen spijt voelden tegenover hun toekom stige slachtoffers. „Ik hoop dat we er 250 van jullie vermoorden", al dus een van de twee. FOTO REUTERS 'Reisjes per privé-jet werden betaald door Westdeutsche Landesbank' De Duitse president Johannes Rau is als voorlopig laatste van een rij prominente poli tici in opspraak geraakt. De president wordt er van beschuldigd zich op kosten van een bank naar vakantie- en zakelijke bestemmingen te hebben laten vliegen toen hij nog minister-president van de deelstaat Noordrijn-Westfalen (NRW) was van 1978 tot 1998. De sociaal-democraat Rau is in mei dit jaar tot president gekozen. berlijn peter van nuusenburg correspondent Het weekblad Der Spiegel meldt gisteren dat Rau minstens vijf maal gebruik heeft gemaakt van privé-jets die door de West deutsche Landesbank (WestLB) ter beschikking werden gesteld. Rau liet zich onder andere naar zijn vakantiehuis op het Wad deneiland Spiekeroog en naar politieke bijeenkomsten van zijn partij (SPD) vliegen. Zijn woordvoerder had de beschul digingen eerst ontkend, maar gisteren liet Rau zelf weten dat hij voor 'opheldering' zal zor gen. De officier van justitie in Düsseldorf, de hoofdstad van NRW, onderzoekt inmiddels of er vervolging tegen de president moet worden ingesteld. De affaire met de door de bank betaalde vliegreisjes wordt ook door een parlementaire on derzoekscommissie onder de loep genomen. De commissie wil nog voor kerstmis met haar werk beginnen. Ook andere SPD-politici, onder wie Rau's opvolger Clement en de min ster van financiën van NRW, Schleusser, hebben van de WestLB-vliegtuigen gebruik ge maakt. Der Spiegel suggereert dat de WestLB in ruil voor deze diensten zou zijn getipt over een op handen zijnde inval van de fiscale recherche. De bank zou daardoor in staat zijn ge steld 'verdachte' dossiers tijdig uit de weg te ruimen. De affaire wordt nóg pikanter door een bericht van het Keulse boulevardblad Express. Deze krant meldde dat een voormali ge co-piloot de WestLB-vlieg tuigen gebruikte voor het smokkelen van cocaïne. Vorige maand moest de mi nister-president van Nedersak- sen Glogowski aftreden wegens een serie schandalen (onder andere gratis plezierreisjes) en zag verkeersminister Klimmt zich genoodzaakt berichten te ontkennen dat hij als SPD-lei- der van Saarland antieke boe ken en Afrikaanse beelden van een bevriende zakenman ca deau had gekregen. Deze affaires zijn echter krui mels vergeleken bij hét schan daal: de geheime rekeningen van ex-kanselier Helmut Kohl (CDU), waarmee hij het werk van CDU-afdelingen financier de. Geldig voor alle modellen en kleuren von 1 t/m 31 detember 1999. zagreb harald doornbos correspondent Droog kunnen de drie oude vrouwtjes het niet meer houden als de kist met daarin het lichaam van Franjo Tudjman op een legerwagen stapvoets over het centrale plein van Zagreb wordt gere den. Acht generaals, hun gezichten strakker dan tijdens enig actie in de oor log, vergezellen het overleden staats hoofd. „Hij was niet zomaar een man, niet zomaar een president", snottert een van de vrouwen. Alle drie gaan ze gekleed in zwart. „Wat denk je dan", zeggen ze door hun tra nen heen. „We rouwen." Tot diep in de nacht hebben ze in de regen gewacht om langs het opgebaarde lichaam van Tudjman te kunnen lopen, nu staan ze hier en straks gaan ze naar de begraaf plaats. „Heel Kroatië huilt", zeggen ze. Tranen stromen over hun wangen. Kroatië begroef gisteren met militaire eer zijn president. Het lichaam van de 77-jarige Franjo Tudjman werd in een militair konvooi vanuit het presidentiële paleis door hartje Zagreb gereden. Tien duizenden rouwenden hadden zich ver zameld langs de route. Allen keken ver slagen op het moment dat de kist langs kwam. Er werden kruisjes geslagen. Sommigen moesten huilen. Anderen ke ken gelaten voor zich uit. De stoet kwam anderhalf uur later aan op de begraafplaats Mirogoj, waar zich ongeveer 50.000 tot 70.000 mensen had den verzameld. Achter de kist liepen, af gezien van politici en kerkleiders, Tudj- man's vrouw Ankica, zijn drie kinderen en andere familieleden. De stoet werd nog zo'n honderd meter langer omdat ook een groot aantal soldaten meeliep die de tientallen medailles van Tudjman op rode fluwelen kussens met zich mee droegen. Kort na half vier 's middags kuste echt genote Ankica de vlag die op de kist had gelegen. Een trompet schalde. Militairen vuurden drie keer, waarop drie straalja gers van de luchtmacht laag over de be graafplaats scheerden. Terwijl overal in de stad de sirenes begonnen te loeien, verdween de kist in een sober, zwart marmeren graf. De afwezigheid van hoge gasten was een teken dat Tudjman slechts onder zijn ei gen Kroaten geliefd was. President De- mirel van Turkije was gisteren het enige staatshoofd in Zagreb. Hongarije en Ma cedonië hadden hun premiers gestuurd, Amerika en de West-Europese landen slechts hun ambassadeurs. Buurland Bosnië-Hercegovina was vertegenwoor digd door vice-president Ejup Ganic. Van het collectieve Bosnische president schap was de Kroaat Ante Jelavic aanwe zig, maar de moslim Alija Izetbegovic liet verstek gaan. Tudjman en Izetbegovic waren tijdens de Bosnische oorlog ('92 tot '95) presi denten van respectievelijk Kroatië en Bosnië. De oorlog tussen de Bosnische moslims en de Bosnische Kroaten, die gesteund werden door Tudjman, eindig de in 1994. Toen sloten de groepen on der Amerikaanse druk vrede. Sindsdien waren Tudjman en Izetbegovic officieel bevriend, maar in een dronken bui noemde Tudjman zijn Bosnische collega ooit een 'Algerijn' en een 'fundamenta list'. Wel aanwezig was de voormalige Duitse minister vanbuitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher. In het begin van de jaren negentig, maakte hij zich hard voor de erkenning van Kroatië, dat toen in oorlog was met lokale Serviërs en Joe goslavische troepen uit Servië. In ver scheidene Kroatische steden zijn stand beelden van Genscher opgericht, die wordt beschouwd als een oude, trouwe vriend van Tudjman. Verder heeft geen enkele Westerse leider Tudjman zelfs maar beterschap ge wenst, nadat hij op 1 november in het ziekenhuis was opgenomen. Het wordt het overleden staatshoofd nagedragen dat hij zich in de loop der jaren heeft ontpopt tot een weinig democratische nationalist. Volgens een commentator van de belangrijke oppositiekrant Jutarnji List dreigt de afwijzende hou ding van het Westen de nationalisten bij de komende verkiezingen juist te ster ken. Op 3 januari worden parlements verkiezingen gehouden. Tudjmans rechts-nationalistische HDZ dreigde die volgens de laatste peilingen te verliezen, maar lijkt door de dood van de Vader des Vaderlands' weer op meer sympathie te kunnen rekenen. Uiterlijk op 8 februari moet een opvolger voor Tudjman worden gekozen. De HDZ zal mogelijk de populaire minister van bui tenlandse zaken Mate Granic naar voren schuiven. De oppositie is er nog niet in geslaagd het eens te worden over een gemeenschappelijke kandidaat. De achtersteven van de Maltese tanker Erika, die zondag voor de Franse kust van Bretagne in tweeën brak, is gistermiddag gezonken. Gepoogd werd het stuk verder naar zee te vervoe ren om een dreigende milieu ramp te vermijden. Eerder op de dag was ook het voorste ge deelte van het schip ,dat onge veer 25.000 ton stookolie aan boord had, in de golven ver dwenen. Het achterste stuk, waarin de meeste olie zat, is gezonken op het relatief ondiepe continenta le plat en bevindt zich op onge veer 120 meter diepte. Volgens deskundigen is al mogelijk 10.000 ton uit de tanker ge stroomd. De rest zit nog in de twee stukken die zijn gezonken. Een Franse woordvoerder zei dat er een dikke zestien kilome ter lang en zes kilometer breed olietapijt is gevormd, dat op ongeveer zestig kilometer uit de kust van Frankrijk in zuidooste lijke richting drijft. Nader on derzoek heeft uitgewezen dat het gaat om een oliesoort die moeilijker te bestrijden is dan aanvankelijk werd gedacht. Pa rijs heeft inmiddels om interna tionale hulp gevraagd. Volgens de autoriteiten is nog verre van duidelijk wat de ge volgen voor het milieu zijn. Dat is mede afhankelijk van het weer. andere Cubanen met de boot naar Amerika gevlucht. De boot zonk echter en Elian was de enige die gered werd. Sindsdien verbleef de jongen, tot groot ongenoegen van zijn achterge bleven vader, bij familie in de VS. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft steeds gezegd dat de beslissing over de jongen bij de INS ligt en dat de kwestie geen politieke twistappel tussen de landen moet worden. De kwestie dreigt de twee maal per jaar plaatsvindende Cubaans-Amerikaanse immi- gratiegesprekken te verstoren die momenteel gehouden wor den. De VS willen dat alleen over technische zaken zoals de methode van visaverstrekking gesproken wordt, terwijl de Cu baanse regering de zaak van het jongetje op de voorgrond plaatst en in Havana zelfs 'spontane' demonstraties voor zijn terugkeer organiseerde. Russische soldaten wassen en scheren zich in een plaatsje in de buurt van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Russische troepen hebben gisteren opnieuw hevige gevechten geleverd met Tsjetsjeense rebellen rond Grozny. Bij de gevechten zouden aan beide zijden tientallen doden zijn geval len. FOTO REUTERS NIKOLAI GALIAYEV De parlementaire vergadering van de Raad van Europa, heeft gedreigd de Russische parlementariërs uit haar midden te weren, als Moskou het geweld in Tsjetsjenië geen halt toeroept. Moskou heeft er recht op om haar territoriale integriteit te verdedigen, maar moet daarbij haar verplichtingen als lid van de Raad van Europa niet uit het oog verliezen, aldus een resolutie. In de parlementaire vergadering van de Raad van Europa hebben parlementariërs uit de aaneengesloten landen zitting. De vergadering kan aanbevelingen doen aan het Comité van Ministers van de Raad. De Raad van Europa ziet toe op de naleving van mensenrechten in Europese staten. De voorzitter van de Organistatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), Knut Vollebaek, is vanochtend aangekomen in de hoofdstad van Dage stan, een Tsjetsjeense buurrepubliek. Volle baek is bezig aan een driedaagse rondreis door de Kaukasus, die in het teken staat van de oorlog in Tsjetsjenië. De OVSE-voorzitter verklaarde dat hij de Russen heeft gevraagd een staakt-het-vu- ren van 24 uur af te kondigen in en om de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Dit moet de achtergebleven inwoners de kans geven de belegerde stad te ontvluchten. De Amerikaanse autoriteiten gaan het 6-jarige Cubaanse jon getje Elian Gonzalez aan zijn vader op Cuba overdragen. Dat heeft de vader, Juan Miguel Gonzalez, gisteren na een on derhoud met twee ambtenaren van de Amerikaanse immigra tiedienst (INS) in Havana ge- zegd. „Deze mensen van de INS waren al die tijd aan onze kant. Zij waren het eens dat het kind hier terug moet komen en dat het kind zo snel mogelijk over gedragen moet worden", zei Gonzalez. De Verenigde Staten en Cuba hebbben ruzie gekregen over de jongen. Elian was samen met zijn moeder en een aantal

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7