'Werving soldaten onder 18 noodzaak' Amsterdam krijgt volgend jaar een Japans tintje Meerderheid voor doorwerken tot 65 Foster Parents Plan kwaad over kritiek Binnenland ebt u hinder ondervonden an de actie in de Randstad? Dijkstal is 'Kamerlid van het jaar' Toren aan het strand Flora wil niet opdraaien voor schade legionella Artsen gaan vrijuit na toedienen dodelijk middel Alleen ernstig bedreigde soorten nog beschermd cAG 14 DECEMBER 1999 jsstaatsloterij: 3,6 miljoen s i ^veen Een inwoner van Klazienaveen (Drenthe) heeft .113 gulden in de staatsloterij gewonnen. De volgende dag in; hij weer gewoon aan de slag bij zijn werkgever. De prijs- fvg aar uit KÏazienaveen schuwt elke vorm van publiciteit en iv, oveel mogelijk zijn gewone levende blijven leiden. Dit tar aar won een andere inwoner van het Drentse plaatsje een niljoen gulden. VI jpotte automaten: gratis parkeren ipAM» In delen van Amsterdam, voornamelijk in Oost en mag voorlopig gratis worden geparkeerd. De dienst Stads- cht is gisteren gestopt met de controle op betaald parke- imdat te veel automaten in de hoofdstad kapot zijn. Ge neerde automatenkrakers gaan de automaten met grof ge- te lijf, met behulp van een krik. Ze zijn afkomstig uit Oost- ia, voornamelijk uit Roemenië, aldus een woordvoerster tadstoezicht. De hoofdstad telt 2.500 automaten met een pbrengst van ruim 138 miljoen gulden. Alleen dit jaar ver in er al voor 1,2 miljoen gulden aan munten uit de automa- w rvuild baggerslib voor natuurgebied 1-tKuwENDe Kaliwaal, een oude zijarm van de Waal bij elderse Boven-Leeuwen, is aangewezen als natuurgebied. eerst wil de overheid er nog vervuild baggerslib laten stor- 1 De buurtbewoners zijn het daarmee niet eens, en proteste- d6 irmet borden tegen dat de Kaliwaal de grootste gifput van d i ïland wordt De rivierarm wordt momenteel uitgebaggerd, tde slibschepen straks de Kaliwaal kunnen binnenvaren. ta 15 december en 1 maart ligt dat werk stil vanwege de errust van de wilde ganzen in het toekomstige giftige 'na- gebied'. kenhuisbesmetting hepatitis-B ft«N« Bij acht patiënten in het Academisch Ziekenhuis lingen is hepatitis-B geconstateerd. Dat blijkt uit bloedon- Dek onder driehonderd patiënten die in 1994 en 1995 door net hepatitis-B besmette chirurg zijn geopereerd. Hepatitis i ernstige leveraandoeningen veroorzaken. De geïnfecteer- lirurg werkte van 1989 tot 1999 in ziekenhuizen in Amster- Groningen, Veghel en het Duitse Kleve. De arts was wel int tegen het virus, maar de vaccinatie bleek niet te werken er dat de chirurg daar weet van had. r in jaar cel voor fatale steekpartij AAG» Een 27-jarige man uit Den Haag is gisteren veroor- d tot tien jaar gevangenisstraf wegens doodslag op de 24-ja- Mehmet Yilmaz. Het slachtoffer werd afgelopen oudejaars- id neergestoken. De dader zou dronken zijn geweest. De - bank in Den Haag acht naast doodslag mishandeling, wa- ezit en brandstichting bewezen. Het vonnis kwam precies J en met de eis van de officier van justitie. Driehonderd I tbewoners hielden begin januari een stille protesttocht te- I iet geweld. Overigens sprak de officier van justitie tegen dat everdachte racistische motieven een rol hadden gespeeld. I thtbank liet zich daar niet over uit. otrastmiddelen niet ongevaarlijk tfLt Contrastvloeistoffen die worden gebruikt bij röntgen- 1 rzoek kunnen diverse bijwerkingen hebben. Dit blijkt uit w rzoek van de Utrechtse Wetenschapswinkel. De jodium- n lende middelen kunnen een negatief effect hebben op de ir t dklier en de speekselklieren. Ook kunnen mensen overge- worden voor jodium. Maar er zijn ook bijwerkingen ge en die waarschijnlijk niet door jodium worden veroor- 'l erbericht op lichtkrant tramhaltes 6. irdam» Bij vijf Amsterdamse tramhalten (van lijn 2) is sinds aag een lichtkrant opgesteld. Naast informatie over vertra- n vermeldt die ook het weerbericht. Als de proef aanslaat tde nieuwsvoorziening uitgebreid naar andere tram- en iefjnen in de hoofdstad. De informatie wordt met behulp van modums naar de beeldschermen bij de tramhaltes gezon- 13 december heeft een aantal medewerkers van NS Reizigers in terdam en Amsterdam een werkonderbreking gehouden. Hierdoor er in de ochtendspits slechts beperkt treinverkeer mogelijk, ral in de Randstad. Wij vinden het buitengewoon vervelend als u reiziger hinder hebt ondervonden van de werkonderbreking en flen hiervoor onze welgemeende excuses aan. ]«r a nleiding tot de spontane werkonderbreking waren recente «vallen van agressie. Agressie is een verschijnsel waar ook ons 13, Injf mee te maken heeft. Dit maatschappelijk probleem neemt laas eeds ernstiger vormen aan. In het belang van uw veiligheid Üe van onze medewerkers, zoeken wij in overleg met vakbonden ondernemingsraad voortdurend naar passende maatregelen om «ie zoveel mogelijk te beperken. goeding 't u als reiziger getroffen door de gevolgen van de werkonder- king, dan willen wij u financieel tegemoetkomen. Daarvoor teren wij de volgende regeling. treinkaartje wordt vergoed indien wij onvoldoende vervoers- gelijkheden hebben kunnen bieden. Vaste klanten met een maand- «arkaart krijgen een evenredig deel van de abonnementsprijs [oed. In plaats daarvan kan ook gekozen worden voor een vergoe- ia ig van de redelijke kosten van vervangend treinvervoer, tot een v Kimum van f 50,- per stakingsdag. Alle verzoeken tot terugbetaling «tu schriftelijk indienen bij: Klantenservice NS Reizigers, Afdeling «gbetalingen. Postbus 2368, 3500 GJ Utrecht, verzoeken u uw originele vervoerbewijs, kopie van abonnement of dlmkaart bewijzen van gemaakte kosten bij te voegen. Vermeld bank- of gironummer (portokosten worden vergoed). Al 300.000 kilo vuurwerk in beslag genomen den haag anp Politie, douane en mare chaussee hebben ruim twee weken voor de jaarwisseling al 300.000 kilo illegaal vuur werk in beslag genomen. Het openbaar ministerie (OM) verwacht uiteindelijk een re- cordhoeveelheid van 350 ton illegaal vuurwerk te onder scheppen. Vorig jaar was dat in totaal 220.000 kilo. Hoewel in 1995 ook 350.000 kilo vuurwerk door de Dienst Domeinen werd vernietigd, spreekt het OM van een recordvangst. Het vuurwerk van vier jaar gele den kwam van legale hande laren, maar voldeed niet aan de veiligheidseisen. Volgens een woordvoerder van het OM reageren vuur werkhandelaren nog niet echt op de maatregelen die justitie twee jaar geleden aanscherpte. „Er gaat blijk baar veel tijd overheen voor dat verhoogde straffen en boetes indruk maken", ver klaart hij. Hoewel het beleid de afge lopen twee jaar nauwelijks veranderde, is volgens de zegsman de pakkans wel groter geworden. „Politie en douane worden steeds ge wiekster." Of de millen niumviering iets te maken heeft met de grote hoeveel heid illegaal vuurwerk kan de woordvoerder niet zeg gen. „De verhoren wijzen dat nog niet uit." den haag gpd Nederland kan verdrag tegen 'kindsoldatennog niet tekenen Werving van soldaten onder de achttien jaar blijft nodig. Zo niet, dan kampt de krijgsmacht de komende jaren met een groter tekort aan militairen dan nu al het geval is. Dit schrijft staatssecretaris Van Hoof (Defensie) aan de Tweede Kamer. Een Kamermeerderheid is tegen het aantrekken van 17-jarigen. Als Nederland daarmee op houdt, kan het vervolgens een internationale afspraak tekenen tegen de inzet van zogenoemde kindsoldaten. den haag gpd De staatssecretaris is het met de Kamer eens dat kinderen niet moeten meevechten in een oorlog. Hij doelt daarmee op beelden 'van zeer jonge, vaak gedrogeerde kinderen die door de omstandigheden waarin zij verkeren, gedwongen worden de meest weerzinwekkende wandaden te plegen'. Maar Van Hoof benadrukt dat Nederland geen jonge kin deren in gewapende conflicten inzet. Jeugdige militairen doen niet mee aan vredesoperaties en gewapende conflicten. Zijn conclusie is dan ook dat er voor Nederland geen reden is jonge ren onder de 18 jaar uit de krijgsmacht te weren. Voor de werving is het vol gens Van Hoof van het aller grootste belang juist te mikken op de 17-jarigen. Uit onderzoek blijkt dat een minimumleeftijd van 18 jaar ernstige gevolgen heeft voor de inzetbaarheid van de troepen. Defensie zou dan veel schoolverlaters mislopen en nog maar driekwart halen van het aantal nieuwe militai ren dat jaarlijks nodig is. „De in de Defensienota beoogde uit breiding met 2.100 man zal dan ook ernstig onder druk komen te staan." Om toch de doelstelling van de internationale afspraak te halen - een absolute garantie dat kinderen niet bij gevechts handelingen worden betrokken - wil Nederland de afspraak an ders formuleren. Er moet een minimumleeftijd van 18 jaar komen voor deelname aan ge wapende conflicten en voor ge dwongen rekrutering. Maar on der voorwaarden moeten 17-ja rigen vrijwillig bij de krijgs macht kunnen komen. Zo moe ten de minderjarigen wanneer ze maar willen het leger kunnen verlaten. De afgelopen twee jaar zijn in totaal 1.862 militairen onder de 18 jaar aangenomen bij de krijgsmacht; 58 van hen waren 16 jaar oud, de rest 17 jaar. Van Hoof heeft er inmiddels voor gezorgd dat 16-jarigen niet meer kunnen instromen. Ook bleek in die periode zeven keer een militair onder de 18 jaar te zijn uitgezonden. Herhaling hiervan is volgens de staatsse cretaris voortaan uitgesloten. Ligt het aan zijn lach, zijn bab bel of toch zijn debatteer- kunsten? WD-fractievoorzit- ter Hans Dijkstal is volgens zijn collega's het Kamerlid van het jaar 1999. Dat blijkt uit de jaarlijkse peiling onder parle mentariërs van het tv-pro- gramma MiddagEditie. Dijkstal neemt de koppositie over van PvdA-collega Ad Mel- kert, die naar nummer drie is gezakt. Op twee staat de leider van de grootste oppositiepartij: CDA'er Jaap de Hoop Scheffer. Vorig jaar kwam hij nog niet verder dan de elfde plaats. Op vallend genoeg bestaat de gehe le top-vijf uit fractievoorzitters. D66-leider Thom de Graaf be zet de vierde plaats, gevolgd door GroenLinks-voorman Paul Rosenmöller op vijf. De Hoop Scheffer heeft als 'één na beste' wel een verkla ring voor de concentratie van fractieleiders in de top. „Je bent meer in beeld."'Hij gaat ervan uit dat Kamerleden zich niet gedwongen voelen op hun ei gen 'baas' te stemmen. „Maar als alle CDA-Kamerleden op mij hebben gestemd, zou ik dat leuk vinden." Dijkstal, die zelf overigens vergeten heeft zijn stembiljet op te sturen, is niet bijzonder onder de indruk van zijn eerste plaats. „Je moet het met een korreltje zout nemen", reageer de hij gisteren laconiek. „Het is een Haagse kaasstolpverkie zing, waaraan niet veel kiezers te pas komen." vussiNGENAan de boulevard langs het Zuidstrand in Vlissingen is een woontoren in aanbouw. De Sardijn- toren wordt voor Zeeuwse begrippen zeer hoog: 95 meter. Het gebouw biedt uitzicht over Walcheren, de Noordzee, de Schelde en de Zeeuws-Vlaamse kust aan de overzijde van de zeearm. FOTO ANP JAAP WOLTERBEEK Ondervraagden willen zelf wel eerder stoppen den haag anp Een meerderheid van 58 pro cent van de Nederlanders vindt dat mensen in de toe komst tot hun 65ste jaar zou den moeten doorwerken. Dit met het oog op de vergrijzing, waardoor het aantal ouderen sterk toeneemt in vergelijking met het aantal jongeren. De overheid zou hiertoe beleid moeten ontwikkelen. Dat blijkt uit een enquête van het onderzoeksbureau NI PO onder 634 personen. De peiling is gisteren gepresen teerd op het symposium Ver grijzing: Zorgen voor Morgen in in Den Haag. Opmerkelijk is dat met name ondervraagden die zelf boven de zestig jaar zijn, vinden dat mensen langer moeten blijven werken: 68 procent, tegenover 32 procent van de 60-plussers die dat niet vindt. Van de men sen onder de zestig jaar vindt 55 procent dat mensen moeten doorwerken tot hun 65ste en 45 procent vindt dat niet Overigens willen weinig mensen doorwerken als het op henzelf betrekking heeft. Nu stopt men in de praktijk vaak al rond de 55 jaar. De helft van de ondervraagden komt in aan merking voor een VUT-rege ling. Van hen geeft een ruime meerderheid van 73 procent aan daarvan gebruik te willen maken. nkomst op 19 april 1600 van het Neder B zeilschip 'De Liefde' in het zuiden van Ja- ■Patkeert het begin van vier eeuwen betrek- 7 n tussen Nederland en Japan. Het schip |e deel uit van een konvooi van vijf "epen dat in 1598 vanuit Rotterdam vertrok handelsreis naar het Verre Oosten. Al- je Liefde overleefde die reis. Het schip We bij de plaats Oita op het Japanse eiland 1641 waren de Nederlanders ruim twee fn lang de enige westerlingen in Japan. De- Wharige barbaren' mochten uitsluitend kunstmatige eilandje Deshima bij Na gasaki handel drijven met de Japanners. De Ne derlandse enclave vormde voor Japan het enige contact met de buitenwereld. In ruim veertig plaatsen in Nederland wordt vol gend jaar stilgestaan bij de vier eeuwen betrek kingen tussen beide landen. De Japanse vrou wengemeenschap in Nederland schenkt een park met vierhonderd Japanse kersenbomen. Ajax voetbalt voor het eerst in zijn geschiedenis tegen Japanners. En de grootste sushibar ter wereld aast op een vermelding in het Guinness World Book of Records. Het is slechts een greep uit een lange reeks sportieve, culturele en wetenschap pelijke activiteiten die plaatsvinden. In januari maakt de Stichting 400 jaar Nederland- Japan het programma officieel bekend aan be schermheer prins Willem-Alexander. Amsterdam nam daarop gisteren alvast een voorschot. De stad beroemt zich op zijn Verenigde Oost-Indi sche Compagnie (VOC), die aan het begin stond van een langdurige handelsrelatie tussen de twee landen. Tegenwoordig telt de regio Amsterdam veruit de meeste Japanse bedrijven. Tweederde van de ruim zesduizend Japanners in Nederland woont en werkt in Amsterdam en omgeving. In Amsterdam zullen ruim zeventig activiteiten plaatsvinden: tentoonstellingen over Japans lak, kimono's en tattoes, voorstellingen van het tradi tionele Nóh - theater en samuraifilms. Ook ko men Japanse techno-rockgroepen naar de hoofd stad, zijn er vlieger- en krijgskunstdemonstraties en karaoke wedstrijden. Ook wordt volgend jaar de eerste thuiswedstrijd van Ajax in de Arena tegen Urawa Red Diamonds uit Tokyo gespeeld. De kaartjes hiervoor gaan weg tegen spotprijzen. De wedstrijd maakt deel uit van een reeks sportactiviteiten, zoals een Ja panse wielerwedstrijd en een estafettemarathon. De betrekkingen tussen Nederland en Japan ken den ook hun donkere kanten. Opmaat voor het officiële herdenkingsjaar vormde een tentoon stelling over de Japanse bezetting van Neder lands-Indië. De expositie die dit jaar was te zien in het Rijksmuseum schetste een beeld van de Tweede Wereldoorlog en de naoorlogse periode van Nederlanders, Japanners en Indonesiërs. Volgend jaar is de tentoonstelling ook te zien in Japan. amsterdam anp ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten maar dan blijft het altijd bij va ge verhalen", zegt Van Loon. De Werkgroep Fosterparents ligt al geruime tijd overhoop met de organisatie. Twee jaar Seleden meldde de werkgroep at er geld aan de strijkstok bleef hangen, maar dat is nooit bewezen. Vorige week legde een boze ex-donateur een claim van 10.000 gulden neer bij de organisatie, omdat de do naties aan verkeerde doelen zouden zijn besteed. De Nijmeegse universiteit be gint in januari met een onder zoek naar de bestedingen van FPP-geld in vijf tot zes landen, zo is gisteren besloten. FFP heeft als beleid om dona ties niet alleen aan het kind te besteden waarvan de donateurs een foto krijgen, maar ook aan Erojecten in de omgeving van et kind. .Anders zou zo'n kind een te grote uitzonderingsposi tie krijgen. Dat leggen we al twintig jaar zo uitvoerig uit dat ik me niet kan voorstellen dat daar misverstanden over zijn", zegt de voorzitter De adoptieorganisatie Foster Parents Plan (FPP) in Amster dam is „bijzonder geschokt" en „heel erg boos" over de be schuldiging van de Werkgroep Fosterparents uit Gendt dat de organisatie fraude zou plegen. Volgens de werkgroep zou FPP geld innen voor niet-bestaande kinderen in ontwikkelingslan den en bezoekjes aan die zoge naamde kinderen in scène zet ten. De Gendtse werkgroep bracht de beschuldigingen zon dagavond naar buiten. Be stuursvoorzitter F. van Loon van Foster Parents Plan wijst al le beschuldigingen als feitelijke onjuistheden van de hand. Alle Fosterkinderen bestaan werke lijk volgens Van Loon. „We raden de werkgroep met klem aan om naar de rechter te stappen met feiten, als ze die hebben. Tot nu toe vernemen we de bezwaren alleen via de media. We hebben regelmatig contact met de werkgroep, alkmaar anp Stichting weigert aansprakelijkheid Jan Jong Holding draagt vol gens Van der Goen en de Con sumentenbond de meeste schuld aan de verspreiding van de legionellabacterie. Het water in zijn whirlpool zou niet zijn ververst, er was geen chloor aan toegevoegd en net werd con stant op een temperatuur van 37 graden gehouden. De bacte rie die bij de slachtoffers werd gevonden, was identiek aan die in het bubbelbad. De Westfriese Flora is volgens Van der Goen aansprakelijk omdat de stichting heeft ver zuimd minimale veiligheidsei sen te formuleren voor een po tentieel gevaar als een bubbel bad. Advocaat W. Hengeveld van de Flora bestreed dit. „De Flora wist niet van deze speci fieke problematiek en hoefde daar ook niets van te weten, net zomin als de RAI en de Jaar beurs dat hoeven." Namens Jan Jong Holding BV betoogde raadsman J. van FOiijn dat zijn cliënt recht heeft op een tegen-onderzoek. Volgens Van Rhijn ontkent de stand houder niet dat de legionella bacterie in zijn whirlpool is aangetroffen, maar wel dat het bubbelbad de besmettings haard heeft gevormd. De rechtbank doet 23 decem ber uitspraak. De Stichting Westfriese Flora en whirlpoolhandelaar Jan Jong Holding BV weigeren aanspra kelijkheid te aanvaarden voor de verspreiding van de legionel labacterie. De dodelijke bacte rie leidde in februari tot een ex plosieve uitbarsting van de ve- teranenziekte, waaraan 28 be zoekers van de Flora overleden. Geen van de partijen wil op draaien voor de schadevergoe ding, zo bleek gisteren in een kort geding dat was aangespan nen door advocaat B. van der Goen. Hij eist namens twee cli ënten voorschotten op schade vergoedingen van in totaal 150.000 gulden. Ook de Consumentenbond heeft zich in het kort geding ge mengd. De bond vraagt een centrale pot waarin het geld voor alle slachtoffers wordt ge stort. Van der Goen ziet weinig in de actie van de Consumen tenbond. Hij noemde de rechtszaal „niet het terrein voor collectieve acties". Hij kreeg steun van de advocaat van de Flora, die een collectieve scha devergoeding juridisch-tech- nisch complex vindt. Boven dien vertegenwoordigt de Con sumentenbond niet alle slacht offers. den haag gpd de 37-jarige assistent-chirurg bewust een zwaar verdovend medicijn aan de wilsonbekwa me patiënt hebben toegediend en dat bejaarde man daaraan is overleden. De officier van justi tie eiste twee weken geleden respectievelijk zes en twee maanden voorwaardelijke cel straf. Tijdens de zitting vertelden de artsen dat ze alleen het lij den van de man wilden ver zachten. Toen morfine niet bleek te helpen, koos het twee tal voor het middel Nesdonal, dat het bewustzijn verlaagt. De patiënt overleed daaraan. De artsen waren bekend met de werking van het middel en had den rekening moeten houden met de neveneffecten, aldus de rechtbank. Ook geraadpleegde deskundigen keurden net ge bruik van Nesdonal af omdat het geen pijnstiller is. Twee artsen hebben zich in 1995 schuldig gemaakt aan het toedienen van een zwaar ver dovend medicijn aan een 78-ja- rige terminale patiënt, waaraan deze korte tijd later overleed. Maar de artsen worden niet be straft. De president van de Haagse rechtbank verklaarde de officier van justitie niet ont vankelijk, omdat de zaak te lang heeft geduurd. De strafrechtelijke vervolging van de twee artsen van het zie kenhuis St. Antoniushove in Leidschendam heeft vier jaar gelopen. Dertig maanden lag de zaak zelfs stil. „Zo'n lange pe riode getuigt niet van respect voor het belang van de ver dachten", zo oordeelde de pre sident. De rechter achtte wel bewe zen dat de 56-jarige chirurg en Faber: Wirwar bij regels planten en dieren assen «anp Faber wil zich de komende vier jaar richten op zo'n tachtic soorten die het meest bedreigd zijn of die in de meest kwetsba re gebieden voorkomen. Daar voor komen beschermingsplan nen per leefgebied. Voor ernstig bedreigde soorten die buiten deze biotopen leven, zoals de grote vuurvlinder, de boomkik ker en de akkerkruiden, komen aparte plannen. De nieuwe aanpak is gunstig voor orchideeën. Onder de tachtig soorten die nu zijn uit gekozen, zijn vier orchideeën soorten: de harlekijn, het sol daatje, de rietorchis en de groenknolorchis. Wilde orchi deeën zijn op veel plaatsen ver dwenen door verdroging, ver mesting en verzuring. Voor de nieuwe aanpak gaat het minis terie nauwer samenwerken met natuurorganisaties en provin cies. De speciale bescherming van bedreigde planten- en diersoor ten in Nederland wordt voort aan beperkt tot bepaalde leef gebieden. Alleen voor ernstig bedreigde soorten komen nog aparte soortplannen. Volgens staatssecretaris Fa ber (Natuur) loopt de huidige aanpak vast in een wirwar van initiatieven en projecten. Zo'n 150 soorten vragen om speciale aandacht. Dat is veel meer dan in 1996 bij de presentatie van het plan van aanpak werd ge dacht. Maar feitelijk kregen slechts enkele tientallen kwets bare soorten speciale hulp. „We kunnen de droom van maximale bescherming voor el ke bedreigde soort gewoon niet verwezenlijken. Helaas, maar waar", aldus Faber. „We moe ten uitgaan van het maximaal haalbare."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5