Minister houdt vasttegen luis te vinden aan rekeningrijden rerez Samenleving moet zich noodkreet NS aantrekken' Binnenland Prijsvraag om middel Rotterdamse probeerde eigen tong af te snijden Inwoner Wageningep doodde eigen vriendin ERHUIZINGSUITVERK00P PERZISCHE TAPIJTEN Belastingdienst Gasexplosie in Dieren Minister wil discussie over transplantatie dierorganen BAG 14 DECEMBER 1999 po Voormalig minister van buitenlandse zaken H. van Mier- afj -eg gisteren in Frankrijk een hoge onderscheiding. Hij werd mandeur van het Legioen van Eer. De Franse minister van nlandse zaken H. Vedrine, hing hem de versierselen om, le na Van Mierlo ook nog een vriendschappelijke knuffel ten ut viel. Hl FOTO ANP PIERRE VERDY 1' si iooI weigert hulp GGD De directie van het Calvijn College in Goes weigert een ep op de GGD te doen om ouders en leerlingen te informe- ro iver de mazelen. Donderdag overleed op de reformatori- school een 17-jarige jongen, die niet was ingeënt, aan de lgen van mazelen. In Zeeland zijn nu honderdzestig geval kan besmetting met mazelen bekend. Twee kinderen zou- rijn opgenomen in het ziekenhuis. De GGD wil volgend ;en dialoog met de reformatorische scholen aangaan. Be- ingis tot een protocol te komen waarin staat hoe om te ^met infectieziekten. m lims TBS'ers kosten 2,5 miljoen iag Justitie is dit jaar ongeveer 2,5 miljoen gulden kwijt chadevergoeding voor TBS'ers die te lang op een plaats in Uniek moeten wachten. Op dit moment zijn er 141 TBS'ers p een plaats wachten. In totaal zijn er ongeveer duizend sen beschikbaar. TBS'ers die in een cel moeten wachten een plaats vrijkomt in een kliniek, krijgen na vijftien iden een schadevergoeding van 1.250 gulden per maand, ie maanden komt hier nog eens 250 gulden bij. a|envolken gestolen van imker Een Imker uit Drachten is bestolen van 150.000 bij- drie volken stonden in een bijenstal op het industrieter- ran Drachten. De dader is bekend in imkerkringen aange- le kasten deskundig werden afgesloten en meegenomen, hade wordt geschat op bijna 4.000 gulden. Vorige week een imker in Boskoop ook al bestolen van zijn bijen. igens verdacht van verkrachtingen Vijf Harderwijkse jongens van veertien tot en met jaar zijn aangehouden voor zedenmisdrijven met min- rige meisjes. Het gaat om verkrachtingen, aanrandingen en p[ ïigingen. Een zestienjarige jongen geldt als hoofdverdach- jongens kwamen bij elkaar op een hangplek. In één geval aar ontuchtige handelingen verricht. De andere gevallen en plaats in woningen. Drie meisjes van 13 tot cn met 15 lebben aangifte gedaan. I rechaussee op vrije voeten e De officier van justitie in Arnhem heeft een 23-jarige itmeester van de marechaussee, die zaterdag in Someren !l-jarige collega doodschoot, gisteren op vrije voeten ge- Volgens justitie is er sprake van een tragisch ongeluk. Het ilijke incident met een naar huis meegenomen dienstpis- shet derde in een jaar. Voorzitter Heerts van de Mare- sseevereniging wil daarom dat er onmiddellijk een einde de gedoogsituatie op Schiphol, waarbij marechaus- hun dienstwapen mee naar huis kunnen nemen. Volgens rts is er te weinig opbergcapaciteit voorhanden. Daarvoor een oplossing komen. mooiste Oosterse Tapijten nü voordeliger dan ooit Medio februari 2000 opent Perez echt tegenover de huidige lokatie een feel grotere, prachtige nieuwe winkel. De bestaande voorraad wordt nu erkocht met veel verhuizingsvoordeel. Com nu profiteren met hoge kortingen 110% tot wel 50%. Kom gauw genieten. Bronsteeweg 2, Heemstede, Telefoon: 023-5292509. v betalingen moeten dit jaar uiterlijk december binnen zijn. Dit is een herhaalde oproep voor belastingplichtigen die nog dit jaar een betaling aan de Belastingdienst moeten overmaken. Als gevolg van een besluit van de Europese Centrale Bank is er dit jaar op 31 december geen giraal betalingsverkeer mogelijk. Ook spoed opdrachten worden die dag niet verwerkt. Om te voorkomen dat u door deze maatregel uiteindelijkeen boetewegens te laat betalen krijgt, willen wij u graag nogmaals attenderen op her volgende. Girale betalingen aan de Belastingdienst die nog in 1999 binnen moeten zijn, moeten uiterlijk 30 december op de rekening van de Belastingdienst zijn bijgeschreven. Dat geldt ook voor automatische incasso's. Primacheques moet u uiterlijk 29 december aan de Belastingdienst aanbieden. Overleg bij twijfelnuet uw bank over de uiterste datum waarop uw betalings opdracht nog verwerkt kan worden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Netelenbos oneens met bedrijfsleven over maatregelen tegen files den haag anp Plannen van het bedrijfsleven om files terug te dringen, maken alleen kans als het rekeningrijden wordt geaccep teerd. Deze boodschap had minister Netelenbos van verkeer gisteren voor het Noordzeeberaad, waarin negen organisaties naar oplossingen zoeken voor het 'verkeers- infarct' in de Randstad. ven", aldus Netelenbos. Alleen als het bedrijfsleven zijn 'dog matische veren' afschudt, heeft een gemeenschappelijke aan pak volgens de bewindsvrouw kans van slagen. De WD greep het debat aan om de elektronische tolheffing opnieuw ter discussie te stellen. „Het draagvlak ontbreekt. De minister houdt steden een worst voor, maar ze happen niet toe", constateerde Twee de-Kamerlid Verbugt. Ze vindt dat Netelenbos gebruik moet maken van de plannen van het Het beraad wil met betaalstro- ken, flexibelere werktijden en een kilometerheffing de files te lijf gaan. Betrokken partijen staan te popelen om deze maatregelen te nemen, onder één voorwaarde: Netelenbos moet afzien van rekeningrijden. En dat is ze niet van plan, zo bleek tijdens een debat met de Tweede Kamer over het Meer jarenprogramma Infrastructuur en Transport (MIT). „Ik ga het regeerakkoord niet herschrij- Noordzeeberaad. „Die kans mag ze niet laten lopen. De voltallige Tweede Kamer drong er bij de minister op aan snel een positief besluit te ne men over de Hanzespoorlijn (Amsterdam-Lelystad-Zwolle) „In 2010 moet die er liggen", al dus CDA-Kamerlid Leers. In fe bruari valt waarschijnlijk een besluit. Dan is onderzocht of de Hanzespoorlijn en de Zuider- zeespoorlijn (Amsterdam-Lely- stad-Groningen) elkaar zullen beconcurreren. Netelenbos vreest dat zal blijken dat de spoorlijnen 'elkaar een beetje in de weg zitten'. Als de Zuider- zeespoorlijn er al komt, is dat in de vorm van een magneet- zweefbaan, aldus de minister. Wanneer die supersnelle tech niek onhaalbaar is, moet Noord-Nederland het doen met aanpassing van de bestaande spoorlijn. De Tweede Kamer was het niet eens met het voornemen van Netelenbos onder voor waarden tijdelijk goederentrei nen in natuurgebied de Mein- weg bij Roermond toe te staan. Het tracé door de Meinweg is onderdeel van de IJzeren Rijn (Antwerpse haven-Duisburg), die België snel in gebruik wil nemen. PvdA, WD en D66 rie pen de minister in motie op het gebied te sparen. Netelenbos vroeg de fracties haar niet in verlegenheid te brengen. Ze liet doorschemeren dat België op grond van het scheidingsver drag van 1839 recht heeft trei nen door de Meinweg te laten rijden. utrecht/leiden gpd Het luktsde medische weten schap maar niet een middel te gen hoofdluis te ontwikkelen. Daarom organiseert de Stich ting Kinderpostzegels een prijs vraag voor ouders en kinderen teneinde de beste remedie te vinden. Het initiatief komt van de Utrechtse hoogleraar sociale kindergeneeskunde dr. Schul pen. Hij werkt als kinderarts in het Wilhelmina Kinderzieken huis in Utrecht en is tevens scheidend hoofd van de afde ling Jeugdgezondheidszorg van de GGD in die stad. Elk jaar heeft één op de vijf scholieren in ons land last van hoofdluis. De beestjes komen al eeuwenlang voor. Na de oorlog leken bepaalde bestrijdings middelen te helpen. De hoofd luis verdween, maar stak in de jaren zeventig weer de kop op. Volgens wetenschappers was het beestje resistent geworden tegen de middelen. Steeds weer nieuwe bestrijdingsmiddelen werden ontwikkeld, maar toch blijft de luis terugkomen. Hoofdluizen zijn geen 'sprin gers'. Ze lopen alleen over van het ene op het andere hoofd. Dat gebeurt daarom vooral bij spelende kinderen. Ook via de verkleedkist, de mutsen en ca puchons op de kapstok op school verspreiden luizen zich. Of bij logeer- en knuffelpartijen thuis. De besmetting heeft ove rigens niets van doen met ge brek aan hygiëne. Luizen hou den juist vooral van schoon, vetloos haar. Op weg geholpen door een uitvindersactie onder de jeugd van tien jaar geleden kwam Schulpen op het idee voor een prijsvraag onder kinderen. „Kinderen komen met unieke vondsten. Bovendien hebben kinderen ouders, onder wie ook biologen en kwekers zijn. Dankzij die vakgroepen is ook de bladluis een halt toegeroe pen." De Stichting Kinderpost zegels heeft geld voor de actie uitgetrokken, zegt woordvoer ster Joke Schwencke: „Het be drijfsleven heeft al zoveel ver geefs bedacht. Wie weet heb ben kinderen en hun ouders het briljante idee." rotterdam gpd De veertigjarige Rotterdammer was zich haast doodgeschrok- ken toen hij zaterdagmorgen zijn 34-jarige vriendin in haar huis in Rotterdam aantrof. Hij had haar de avond ervoor nog ongeschonden gezien en nu zat zc van onder tot boven onder het bloed. Haar tong was ern stig met een scheermes be werkt. „Ik werd meteen aangehou den omdat men mij ervan ver dacht m'n vriendin te hebben toegetakeld, maar ik ben later in de middag weer vrijgelaten", zegt de 40-jarige vriend. Hij was dan ook verbijsterd over het be richt van gisteren dat hij dege ne zou zijn geweest die zijn vriendin het zwijgen zou heb ben opgelegd door een stuk van haar tong af te sniiden. „De po litie meldde wel dat ik was op gepakt, maar liet daarna niet meer weten dat ik er niks mee te maken heb gehad", zegt hij. .Alsof dit nog niet erg genoeg is. Ik had geen twee uur later moeten binnenkomen, want dan was ze doodgebloed." Zijn vriendin, met wie hij van plan is te trouwen, heeft vol gens de Rotterdammer onder invloed van drugs gehandeld. Met een scheermesje heeft ze geprobeerd haar tong eraf te snijden, maar tot opluchting van haar vriend is dat niet ge lukt. Weliswaar is de tong niet meer intact, maar de vrouw kan nog wel praten. Het gaat dan ook weer redelijk goed met haar. Binnen een paar dagen mag ze het ziekenhuis alweer verlaten. „Daarna gaat ze naar een kliniek om weer clean te worden en dan zien we wel weerverder." den haag gpd huizen Drie mannen zijn gisteren gewond geraakt bij een explosie in een sloopwoning in het Veluwse Dieren. Twee huizen zijn ingestort Bij de woningen aan de overkant van de straat die niet op de nominatie voor sloop stonden, zijn alle ruiten eruit gesprongen. Geparkeerde auto's wer den getroffen door dakpannen. Het betrokken huis was door onbekende oorzaak volgestroomd met gas. Een 51-iarige werknemer van energiebe drijf NUON uit Velp opende de voordeur om leidingen af te sluiten. Daardoor explodeerde het gas. De man werd meters ver weggeslingerd Hij liep brandwonden en een gebroken pols op, naast sneden en schrammen in zijn gezicht Twee andere monteurs stonden achter de NUON-werk- nemer. Ook zij moesten naar het ziekenhuis. FOTO GPD MARC PLUIM wageningen anp Een 29-jarige Wageninger, die vorige week is aangehouden op verdenking van de moord op zijn broer en een vrouw, blijkt zijn eigen vriendin om het leven te hebben gebracht. Dat heeft de politie vandaag be vestigd. De politie vond de 33-jarige broer en de 24-jarige vrouw woensdag dood in een huis in Wageningen. De twee lijken lagen al tien dagen in de woning. In eerste instantie meende de politie dat de vrouw de vriendin van de broer was. De politie wil nog niet zeggen hoe de twee om het leven zijn ge bracht. Wel is uit onderzoek gebleken dat de 29-jarige man eerst zijn vriendin omge bracht heeft. De broer kwam enkele uren later thuis en is toen ook vermoord. Een vriend van de verdachte vertelde woens dagavond over het drama bij de politie in Wageningen. De 29-jarige man is aangehouden in een vakantiehuisje in Gennep. Daar vond de politie ook twee vuurwapens. Het Gerech telijk Laboratorium in Rijswijk onderzoekt de wapens, maar de politie wil niet zeggen of de twee slachtoffers daarmee zijn dood geschoten. Justitie wil de verdachte psy chologisch laten onderzoeken. De politie verwacht vooralsnog niet meer aanhoudin gen. termuis opende mevrouw Borst de internetpagina die deel uit maakt van deze voorlichtings campagne. Folders, brochures en een website moeten Neder landers informeren over 'deze belangrijke nieuwe ontwikke ling'. Ze hoopt dat mensen uit eindelijk minder hun emoties laten meespelen en een ratio neel standpunt innemen. Daarbij gaat het niet alleen over de vraag of zoiets tech nisch kan. Xenotransplantatie roept ook een ethische vraag op. Organisaties als de Dieren bescherming vinden dat dieren niet gebruikt mogen worden als orgaanlcveranciers voor men sen. Zij vragen aandacht voor het stijgende aantal proefdieren dat deze ontwikkeling met zich meebrengt. Ook pleiten zij voor stopzetten van al het onderzoek op dit gebied. Minister Borst (volksgezond heid) wil de discussie over het transplanteren van dierlijke or ganen en weefsels naar mensen op gang brengen. „We moeten samen besluiten of we deze ontwikkeling omarmen en waar we grenzen moeten trekken," zei de minister gisteren bij het begin van een voorlichtings campagne over 'xenotransplan- taties'. Het transplanteren van dier lijke organen naar de mens moet helpen het tekort aan do nororganen op te lossen. On danks de Wet op Orgaandona tie die vorig jaar is ingevoerd, bestaat er nog steeds een groot tekort aan organen. Vooral pati ënten die een nieuwe nier of le ver nodig hebben komen op lange wachtlijsten te staan. Met een klik van de compu- STEVENHAGEN utrecht gpd "<er kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. De ontevredenheid onder NS'ers over agressie op de trein is als de bekende emmer eigenlijk is ze voortdurend boordevol en af en toe loopt ze over. Zo verklaart Leo Vlek van de Vervoersbond FNV de spontane acties van spoorweg personeel gisteren. Twee jaar geleden al zei Vlek naar aanleiding van een inci dent in de stoptrein Utrecht- Amsterdam dat er elke maand een conducteur het ziekenhuis wordt ingeslagen. Daarin is in elk geval nog niks veranderd, meent hij. „Vorige week woens dag drie man in Rotterdam, zondag eentje in Amsterdam, dus dat gemiddelde halen we nog steeds wel. De registratie die de NS bijhou den van incidenten in de trei nen laat de laatste anderhalf jaar een vrij constant getal zien van vierhonderd meldingen per maand. „Daarvan betreft 83 procent verbaal geweld. In de overige gevallen moeten con ducteurs het lichamelijk ontgel den", aldus NS-woordvoerster M. van Dalen. De NS en vak bondsman Vlek zijn het er over eens dat deze gegevens een re- eel beeld geven van de agressie. De lijst met incidenten en pro bleemlij nen wordt dagelijks langer. In 1991 was de dood van conducteur Jan Wietse van der Meulen in Harlingen aan leiding tot spontane acties van het NS-personeel voor meer veiligheid op de treinen. Van der Meulen werd neergestoken door een zwartrijder. Daarna kwamen de Zoetermeerlijn, de Flevolijn en de route naar Alk maar negatief in het nieuws vanwege regelmatig agressief gedrag van reizigers. Ook tus sen Amsterdam en Utrecht is het geregeld raak. De spoorwegen hebben na de dodelijke steekpartij maatrege len aangekondigd die deels ook zijn uitgevoerd. Er kwamen ex tra conducteurs, de reisregels werden aangescherpt en er werden kaartcontroles op de perrons ingevoerd. Ook gingen de boetes voor zwartrijden fors omhoog. Bovendien worden de conducteurs tegenwoordig tij dens hun opleiding getraind in de omgang met agressieve mensen. Maar lang niet alle maatregelen kwamen goed uit de verf. De toegangscontroles bij de per rons zijn verre van waterdicht en worden niet consequent uit gevoerd. De aanstelling van ex tra conducteurs was enkele ja ren geleden toch weer onder werp van bezuinigingen. Nu mogen er weer enkele honder den bij komen. Onlangs begon daarvoor opnieuw een wer vingscampagne. De afgelopen jaren bleek al verschillende ke ren dat de respons onvoldoen de was om alle vacatures te vul len. Door de invoering van de 36-urige werkweek twee jaar geleden liep het tekort aan con ducteurs zelfs nog sterker op. En dan kampen de NS ook nog eens met een hoog ziektever zuim onder conducteurs (veelal veroorzaakt door werkstress). Vlek zegt alle begrip te hebben voor de wilde actie die conduc teurs gisteren voerden. Hij ziet deze niet als alleen gericht te gen de NS-directie. Ook de rest van de samenleving moet zich de noodkreet van de NS'ers aantrekken. De politie bijvoor beeld moet sneller opdraven om weerspannige reizigers over te nemen, vindt Vlek. „Nu zeg gen ze dat ze er in een kwartier zijn, maar die tijd wordt in de praktijk vaak fors overschreden. Dan moet treinpersoneel ie mand in bedwang zien te hou den en dan laat men hem soms maar lopen om geen klappen te krijgen. Verder was het signaal vooral bedoeld voor de Haagse politiek die volgens Vlek wel roept dat de trein veiliger moei worden, maar daar geen cent voor over heeft.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3