Meesterkok als 'captain Iglo' M Het Gesprek van de Dag WEER 18 Bidden mag, ook op school Harry m begint n eigen bl Een 'rug' per uur Hertenkamp Naomi Campbell in therapie Polo met olifanten DINSDAG 14 DECEMBER 1999 COMMENTAAR Het Amsterdamse Calandlyceum is in het nieuws omdat de leiding weigert in de pauze een lokaal beschikbaar te stellen voor islamiti sche leerlingen die willen bidden. Dat zou in strijd zijn met het openbare karakter van de school. Deze feitelijk vrij onschuldige kwestie dreigt door de nogal angsthazerige opstelling van de rector inzet te worden van een nieuwe schoolstrijd tussen rekkelijken en preciezen. Wie wil bidden doet dat maar thuis of op een confessionele school, zeggen de tegenstanders. De vrijheid om te bidden is een grondrecht dat ook in het openbaar onderwijs gerespecteerd dient te worden, zeggen de voorstanders. Tussen beide standpunten zit een wereld van nuances, die door het geweld van de discussie aan het zicht onttrokken wordt. Een confessionele school is meer dan een locatie waar van tijd tot tijd wordt gebeden en een openbare school is niet een verzamel plaats van louter goddelozen. De dagelijkse werkelijkheid ademt gelukkig niet die typische Hollandse hokjesgeest, die je ook in deze discussie weer aantreft. Ie mag ervan uitgaan dat streng gelovige islamitische leerlingen voor een islamitische school kiezen. Zoals je er ook vanuit mag gaan dat islamitische leerlingen die voor een openbare school kiezen, het openbare karakter van de school res pecteren. Hun behoefte om in de pauze te bidden doet daar niets aan af. Het openbare karakter van een school blijkt bovenal uit een door alle betrokkenen betoond respect voor vrijheid aan opvattingen en bezigheden. Veel scholen stellen in de pauze of na schooltijd loka len beschikbaar voor de meest uiteenlopende activiteiten van leer lingen. In dit licht maakt het niet uit of leerlingen een lokaal vra gen voor yoga, toneelspelen of bidden, om maar eens paar activi teiten te noemen waar scholieren kennelijk mee bezig willen zijn. Dat is geen kwestie van grondrechten, maar een zaak van soepele omgangsvormen binnen de school. Toine Smulders prijst in t\>-spot culinaire geneugten van diepvriesboerenkool aan „Ja, ik word er in het dorp al flink mee gepest. Hé captain Iglo, roepen ze dan. Heeft u ook boerenkool op het menu?' Meesterkok Toine Smulders heeft het geweten dat hij zich liet filmen voor een tv-reclame van Iglo. De ruim twee minuten durende spot is de hele maand december op de buis en al in de eerste week werd Smulders overstelpt met reacties. 'De meeste gelukkig wel positief, hoor." De opluchting is terecht, want de spot was voor zowel de res taurateur/kok als de diepvries fabrikant een gewaagd avon tuur. Voor Smulders, omdat hij zijn vak en restaurant met diep vriesmaaltijden laat associëren en voor Iglo, omdat de spot heel lang de aandacht vraagt van de consument, waar ande re adverteerders tegenwoordig juist kiezen voor vaak en kort. Smulders geeft toe dat hij aan vankelijk wel aarzelde, toen hij benaderd werd voor de spot via het Gilde van Nederlandse Meesterkoks (waarvan Iglo sponsor en Smulders lid is). „Maar ik wilde die ervaring toch niet missen. Het was hart- Temidden van alle schreeuwende en flitsende reclamespot jes op tv, valt de rustige, informatieve en ultralange 'info- mercial' die Iglo de laatste maanden uitzendt, bijzonder op. In de derde spot uit deze serie prijst meesterkok Toine Smulders van kwaliteitsrestaurant De Beukenhorst in Win terswijk de culinaire geneugten van diepvriesboerenkool aan. Een gewaagd optreden. stikke leuk en achteraf zijn de reacties overwegend positief. Gelukkig hebben we een dus danig goed imago dat onze gas ten heus niet gaan denken dat we nu diepvriesingrediënten gaan gebruiken." In de spot versiert de Winters- wijkse kok met een zelf verzon nen spies van rookworst een boerenkoolmaaltijd op origine le wijze. „Ik heb de boerenkool nadien opgegeten en ik moet zeggen: het was echt een heel goed product. Ik had nooit zo'n hoge dunk van diepvries, maar hier kan ik 100 procent achter staan." Er zijn nu drie verschillende spots (voor zalm, spinazie en boerenkool) uitgezonden en een nieuwe serie wordt inmid dels gefilmd. Iglo heeft met de ze 'infomercials' zoals het be drijf de ultralange spots noemt, een bijzondere weg ingeslagen. Niet alleen vanwege de duur (twee minuten tegen 20 30 se conden voor een reguliere spot), maar ook vanwege het informatieve karakter. Rond het thema De Nederlandse Keuken wordt aandacht besteed aan het oogsten (of de vangst), de bereiding en de recepten die je met het product kunt samen stellen. Volgens marketing manager Stef Gans van Iglo is de spot be gin dit jaar uitgetest op SBS6 en daaruit bleek dat de aanpak aansloeg. „Door de enorme im pact bleek men veel beter in staat de boodschap na te vertel len." De campagne richt zich op het 'lekkere en verse' van diepvries voeding en dan met name voor oer-Nederlandse gerechten, vult voorlichter Gordijn van moederbedrijf Unilever aan: „De Nederlandse keuken be staat eigenlijk niet in ogen van veel mensen. Bij culinair denkt men toch gauw aan buiten landse gerechten. In deze spots willen we aantonen dat je ook met de Nederlandse keuken leuke dingen kunt doen." Ver der speelt de infomercial in op de gemak- en haastsamenle- ving. De productiekosten bedragen eenderde van een reguliere spot doordat er 'ongepolijster' en realistischer is gefilmd. Dat compenseert de hoge uitzend- kosten enigszins, want elke spot draait zo'n veertig keer op de meeste Nederlandstalige zen ders. De uitzending ervan wordt gepland rondom kook-, woon- en licht informatieve programma's, met name in de avonden. Volgens Gans heeft de consument na de eerste uitzen dingen inmiddels een andere kijk gekregen op Iglo: „Het merk wordt niet meer gezien als een product waar je alleen een vlam onder moet zetten, maar waar je ook creatieve din gen kunt doen en dat was pre cies onze bedoeling." Aan het eind van de spot volgt een 0800-nummer zodat de kij ker de recepten kan opvragen en nog eens rustig kan nalezen. Dat zal ook wel gebeuren bij de familie Smulders thuis, want zelfs de meesterkok is inmid dels overtuigd: „Ach ja, goeie boerenkool, daar is toch eerst de vorst overheen gegaan'. Zou zo in een reclamespot kunnen. MILLENNI nog dagen Nog 18 dagen enh we millennium br< Reden voor deze k in een dagelijkse s< rug te kijken op be gebeurtenissen die grepen op correspc rende data in de afj 1000 jaar. Deze wei dec 1872: Dubbele moord Hendrik Jut; 1911: Roald Amund Zuidpool; 15 dec IS ninkrijksdag ingesti dec 1935: Euwe wei kampioen; 17 deel Eerste vlucht gebro Wright; 18 dec 1961 theater K W Den 14 DECEMBER 1911 In het 'Roald Amundsj for Arctic Research' sta vandaag zeker even bij dat buiten Noorwegen beurt, is maar de vraag Frits lensen van het ce voor poolonderzoek. jongere generatie is Ro Amundsen waarschijn meer dan een held uit gen dagen", zegt hij va Noorwegen. „Voor oui zoals ik, is hij zeker me was een bijzonder mei in slaagde veel van wat te bereiken." Op de 14 cember 1911 schrijft d ontdekkingsreiziger \vi schiedenis als hij sami vier anderen als eerste de Zuidpool aankomt, trektocht van 55 dagen Amundsen, z'n metgei de tientallen honden li nooit bereikte punt op Dat ze daarbij verradei bied, door Amundsen ven als 'des duivels dai hebben moeten passet ze bijna vergeten. Ze si het genoegen de exped de Brit Scott, die vijf vii ter aankomt, te snel af Amundsen is blij, maai was hij als eerste mens Noordpool belandt, ee die hij niet kon winnet den zal iemand zo ver ben gestaan van waart lijk wilde zijn", aldus d die nadien nog tal van ties zal leiden. In 1928 lukt hij bij een vliegtuig HENKRUUL' Harry Mens, makelaar roerend goed te Lissei sentator, presenteert v zijn nieuwe tijdschrift, samen met RTL 5 uitbi Business Class, genoei het zondagochtendpro dat Mens voor RTL 5 p teert, zal tien keer perj halen brengen over ml pelijke en economisch werpen. In het eersten wordt onder andere e< view afgedrukt met Ni son, bekend van de Ba; Bank-affaire. Harry Mens vormt san Lidy van Lo de hoofdri van het blad, dat als v lumnisten mr. Rozeme lastingrecht), André va (beursnieuws) en prof. Fortuijn heeft. Busines ligt vanaf donderdag in kels. MENSELI Filmster KATHLEEN Tl heeft jaren over haar zie zwegen uit angst dat zij meer voor rollen zou wo1 vraagd. Er gingen de afg jaren allerlei verhalend trice, die er steeds gezvi uitzag, aan de eetziekte leed of aan alcohol versi geraakt. Nu heeft ze ha heim' onthuld. Turnerl< reumatische gewrichtso en gebruikt daarvoor De actrice zegt dat zij b over haarziekte heeftg« Ik had liever dat de m-: dachten dat ik een dran bleem had dan dat ik zh Mensen die problemen hol hebben, werken stö Mensen die ziek zijn, ki lemaal niet werken", al ner. Onlangs heb ik mijn debuut als consultant ge maakt. Een reclamebureau waarik jaren ge leden voor werkte, belde of ik genegen was de volgende dag langste komen. De beloning bedroeg2000 gulden. Zegge tweeduizend. Voor twee uur werk. Met meer bedenktijd zou ik geweigerd hebben. Ben ik inder daad hetequivalent van vijfentwintig verpleegsters? Nee, natuurlijk niet. Het bleekdat ik mij niet eens hoef de voor te bereiden. Het enige dat gevraagd werd, was het tot stand brengen van een goed ge sprek tussen topmanagers, die al jaren langs elkaar heen hadden gewerkt. Ik moet u bekennen dat ik mijn gewetensproblemen met verrassend weinig moeite aan de kant schoof. De redenering was simpel: als ik het bedrijfsleven dan toch wilde straffen voor ongeneselijke domheid kon dat net zo goed via een rekening, en ten tweede, ik besloot dat ik dit alles in het open baar zou bekennen, met het doel een volksopstand tegen consultancy te ont ketenen. Onzin natuurlijk, en met iets meer bedenk tijd had ik mijzelf tijdig doorzien, maar het was mórgen al, te snel zelfs om last van faalangst te krij gen. Stelt u zich een tikkende secondewijzer voor. Een uur telt 3600 seconden. In mijn geval zou iedere tik van de klok goed zijn voor ruim een kwartje. Als dat besef een dag langer had kunnen indalen, zou ik zijn weg gebleven. Maar ik kwam dus wel. Doornat, want ik was op de fiets en het stortregende. Om voor duizend gulden per uur ook nog een taxi te nemen, dat ging mij dan weer net te ver. Nee. ik begrijp het zelf ook niet, maar ik heb er mee leren leven. De man van het reclamebureau gaf mij een handdoek om mijn haar te drogen en stélde mij voor aan mijn gesprekspartners. Vier topmannen en een dito vrouw waren in twee groepen in verschillen de kamers bezig met het uitknippen van plaatjes uit tijdschriften. Terwijl een zacht zingende stroom van kwartjes over mij neerdaalde, elke seconde één, schoof ik aan bij de hobbytafel vande eerste groep. Ik besloot mij niet direct actief in het proces te dringen en koos voor een afwachtende maar attente basis houding. Binnen twee minuten was ik er achter dat gelukkig niemand van plan was om mij - of zichzelf - enige kritische vraag te stellen. Na ongeveer 300 kwartjes durfde ik ontspannen te informeren waar ze nu eigenlijk mee bezig waren. Welnu, vertelde de topman met de pritt-stift, ze wa ren een diepte-psychologisch portret aan het plak ken van de managers in de andere kamer, en vice versa. Via twee knutselstukjes-over-elkaar zou ver volgens een gesprek op gang komen over het beeld dat men van de anderen had. In het besef dat het maken van fouten binnen deze contekst eenvoudig onmogelijk was, babbelde ik er twee uur lang vrolijk op los. Natuurlijk weet ik niet niks van marketing, maar ik geloof dat bijvoorbeeld mijn vrouw het niet veel slechter gedaan zou hebben. Pas na thuiskomst kwam ik tot weer tot mijzelf. Het heeft lang geduurd voor ik de rekening durfde te ver sturen. Het leek me per dag onwaarschijnlijker dat ik ooit. ergens zoveel geld waard kon zijn. Maar even min durfde ik te bellen of het nu inderdaad allemaal een misverstand was geweest Het leek me uiteinde lijk het beste om te doen of het nooit was gebeurd. Na drie weken ging de telefoon. De baas van het re clamebureau. ..Fantastisch. Dit gaan we vaker doen. Maar dan wel op een beetje hoger niveau. Top. "Dat zal dan wel de Shell worden, of de Verenigde Naties. Voor een rug per uur verbaas ik me nergens meer over. Zakenman koopt Ouwehands Dierenpark 'uit liefhebberij' Ouwehands Dierenpark wordt verkocht. Na driekwart eeuw verdwijnt het park uit het bezit van de familie Ou wehand-Baars. Directeur Ge rard Baars verkoopt het be drijf aan zakenman Marcel Boekhoorn. Deze voormalig registeraccountant koopt de dierentuin 'uit liefhebberij'. „Dieren zijn mijn hobby. Ik hoef hier niet aan te verdie nen." Het lijkt te mooi om waar te zijn: je eigen tuin van twintig hectare met ruim drieduizend dieren. Maar Boekhoorn blijft er bij. De zakenman uit Ben- nekom heeft de afgelopen vijf jaar zijn geld verdiend met het opkopen van kwakkelen de bedrijven, ze opgelapt en doorverkocht. Via een kennis hoorde hij dat Ouwehands te koop was. De dierentuin op de Grebbeberg bij Rhenen be vindt zich al jaren in een zwa re concurrentieslag met die rentuinen en pretparken. „Het park heeft dringend be hoefte aan renovatie", zegt Boekhoorn. „Maar het is niet mijn bedoeling er een pret park van te maken. Het blijft een dierentuin." De 40-jarige ondernemer 'verzamelt' dieren. „Ik heb al een hele collectie toekans. Het lijkt me gewoon geweldig om van Ouwehands weer een mooie dierentuin te maken. Dus moest ik deze kans pak ken. want zoiets komt maar een keer in je leven langs. De aandelen gaan op 1 maart over. Beide partijen willen niet zeggen wat het park heeft opgeleverd. Directeur Baars blijft zelf aan het park verbon den en dat geldt voor ieder een die dat wil. Het Dierenpark was 68 jaar in handen van de familie Ouwe hand-Baars. De huidige direc teur is de kleinzoon van de Bram Ouwehand, een hande laar in zaden, die uit liefheb berij exotische dieren verza melde. In de jaren dertig groeide die hobby uit tot een dierentuin van landelijke be kendheid. Het is een aardige parodie op de hedendaagse soap-series. Herten kamp op maandagavond bij de VPRO brengt de kleinschalige pro blemen van de ruimdenkende bewoners van de gelijknamige villa mooi op het scherm. De belevenissen van Max, Grace, Patty, Wiebe, Eva en Wies leveren wekelijks een klein halfuurtje vermaak op. Vo rig jaar al zond de omroep zes afleveringen uit van de serie en blijk baar had de VPRO reden genoeg om theatergroep 'Mug met de gou den tand' er een 30-delig vervolg op te laten maken. Hertenkamp is absurd, maar dat zijn we van deze zendgemachtigde wel gewend. Het is geen humor, maar het is wel vermakelijk. Aller eerst is daar de dolgedraaide Max, die sinds de scheiding van Patty een mensenschuw, meelijwekkend persoon is geworden. Patty op haar beurt heeft een lesbische relatie met de zich zwaar overschat tende b-actrice Grace. Omdat Grace een overspelige affaire met haar regisseur heeft gehad, zwanger is geraakt en vervolgens tot abortus heeft besloten, heeft Patty haar de deur gewezen. Het New Age-stel Wiebe en Eva verkeert in een driehoeksverhoiuling met Wies, een valse intrigante die haar zogenaamde ruimhartige inborst gebruikt om zich een permanente toegang te verschaffen tot Hertenkamp. De thema's zijn wat overdreven uitgediept, maar het kan de verge lijking met elke soap zeker doorstaan. Vooral de voice-over die te rugblikt en aankondigt, zorgt daarvoor. Dat Hertenkamp de soap serie parodieert is misschien een beetje makkelijk en flauw, maar ik zou er niet naar blijven kijken als er niet ivekelijks een paar tekstju weeltjes in zaten. Wiebe spande gisteren de kroon toen hij in het spirituele centrum een introductieles moest geven. 'Elke keer als je denkt: 'hé, er is iets met me', maar je weet niet wat, maar je voelt dat er wat is dan is het bijvoorbeeld heel goed om dan een cursus bij ons te doen'Maar hoe weet je dan welke?', was de vraag uit de zaal. Wiebe: ja nou, dat doe je dan bijvoorbeeld op intuïtie. Of je gaat in de weer met: wie ben ik? Ben ik wie ik ben of ben ik wie ik moet worden en dat kunnen we dan gezamenlijk wegdansen'. Kijk, zo hou ik het nog wel even vol de komende 22 weken. WIL BUYS Supermodel Naomi Campbell is in therapie gegaan in een po ging haar woede-aanvallen in te dammen, aldus de Britse bou levardkrant News of the World gisteren. Volgens het blad heeft dc 29-jarige Campbell vier we ken in een kliniek in de Ameri kaanse stad Tucson gezeten waar je kunt leren gevoelens van woede te beheersen. Campbell kwam volgens News of the World in actie omdat ze bang was dat haar opvliegende humeur kwalijke gevolgen zou hebben voor haar relatie met de Italiaanse miljonair Flavio Bria- tore. Winters tintje Nee, de bal moet niet van A naar B, dat hebben zelfs olifanten door. Spelers van de Tiger Tops Tuskers en Tiger Mountain India strijden er juist om, tijdens hun duel op het achttiende wereldkampioenschap Olifanten-polo. De Tiger Mountains wonnen het toernooi in Nepal. foto epa Soms kan het behoorlijk uit de hand lopen. Een frontale sto ring, die voornamelijk het zui den en midden van het land zou beïnvloeden, nam gister avond onverwacht sterk in be tekenis toe en volgde ook een veel noordelijker traject. Kort na middernacht lag de kern met een luchtdrukwaarde van 986 hPa boven het noorden van Friesland en Groningen. Het heeft daar ook enige tijd ge sneeuwd. In Sint Annaparochie kwam men met 4 centimeter al even in de door velen zo be geerde kerstsfeer. In onze regio draaide het echter om regen en veel wind. Aan de achterzijde van de storing meldde Ilmuiden laat op de avond korte tijd windkracht 9 met windstoten tot 100 kilome ter per uur en in Hoofddorp werd in totaal 17, Valkenburg 15 mm opgevangen. Verder werd onweer gerapporteerd en tijdens de afgelopen nacht en vroege ochtend vielen er buien met hagel en smeltende sneeuw. Morgen ligt de kwade genius boven het noorden van Polen. Bij ons wordt dan met een noord tot noordoostenwind koude lucht aangevoerd. In de nacht en ochtend daalt de tem peratuur tot waarden rond het vriespunt; morgenmiddag wordt het nauwelijks warmer dan 3 graden. Verder vallen in de nacht en ochtend enkele sneeuwbuien waardoor het landschap plaatselijk een win ters tintje kan krijgen. Na lichte vorst in de nacht van woensdag op donderdag (in de kustgebieden kunnen eerst nog enkele winterse buien vallen) gaat de wind donderdag weer uit het westen waaien. Deze ontwikkeling heeft een stijging van de temperatuur tot gevolg. Bovendien kan er wat neerslag vallen. Regen van betekenis staat ons op vrijdag te wachten. Dan krijgen we te maken met fronten van een nieuwe storm- depressie op weg van IJsland naar zuidelijk Scandinavië. In het weekeinde wordt met een noordwestenwind koude lucht aangevoerd. Daarin ontstaan enkele winterse buien en in de nacht en ochtend is opnieuw wat vorst mogelijk. Na het weekein de wordt het mo gelijk licht winters weer met vorst in de nacht en och tend dankzij de opbouw van hoge- druk boven de Britse eilanden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2