Stille fondsen goed voor 700 miljoen Furb ratis Van Boxtel hekelt Leidens grotestedenbeleid EEBsazsnsi Nu al onrustige jaarwisseling Roemeense premier weigert te vertrekken Meeste kinderen met HIV komen uit Afrika of Caribisch gebied GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13 16 17 19 21 Steun voor Syrië-missie van Barak onstuipiigr ^Éri weer 2 WEKEN jDAG 14 DECEMBER 1999 inland «land lur en Kunst omie °f en Samenleving rek van de Dag programma's ^/Strips Verzicht 13,15,16,17,18 11 21 20 14 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Leidenaar wil 'piasmuur' aan Vrouwenkerkplein gratis schoonhouden Ter Aar klimt volgens rapporteur weer langzaam uit het dal Liever een boom dan een grijze bak in de tuin nducteurs en overleggen lucteurs en het manage- van de Nederlandse wegen in Amsterdam iggen donderdag over «nemende geweld in de •n. Gisteren legde NS- ineel in de Randstad mas- het werk neer. Ze eisen maatregelen tegen de mende agressie van pas- ister Parents chokt en boos Parents Plan is 'bijzon- geschokt' en 'heel erg t over de beschuldiging dde Werkgroep Fosterpa- uit Gendt. Volgens de roep int de organisatie voor niet-bestaande kin- In ontwikkelingslanden irden bezoekjes aan die lamde kinderen in scè- pgetje keert lig naar Cuba jarige Cubaanse jon- Elian Gonzalez keert te- ïaar Cuba. Dat heeft zijn gisteren na een onder met twee ambtenaren Zf de Amerikaanse immigra- snst (INS) gezegd. Er de een ruzie tussen Cuba 1 VS te ontstaan over het Etje, dat na een vluchtpo- uit Cuba in Amerika werd vangen. 7 idische strijd irtus bij meisje jkt zich een juridische te gaan afspelen over de lus bij het 13-jarige, gees- gehandicapte Siciliaanse e Laura. Bisschop Malan- i van de Siciliaanse stad heeft een advocaat inge- teld om te verhinderen aura wordt geaborteerd, «sluit tot de arbortus is Laura's huisarts en voogd itsers willen Holland )uitse chartermaatschap- Jermania is de meest seri overnamekandidaat van lolland. Volgens bewind- der M. Pannevis over- Germania Air Holland geslankte vorm voort te Dit in samenwerking wn Nederlandse partij. ia9 momische groei landstad hoog westen van Nederland teert iet meest van de «mische groei. Niet alleen investeringsgroei ligt in d-Holland, Zuid-Holland trecht hoog, maar ook de Hgroei. Dit blijkt uit de "éte die de Kamers van phandel hebben gehouden t 50.000 bedrijven. ektocht naar le Marslander dkaanse onderzoekers fren donderdag met be- van het enige nog wer- e ruimteschip in de om- >R van Mars uit te vinden vermiste Mars Polar Lan- aadwerkelijk geland is op •de planeet. -3,5 7 19 -8,9 14 2 Marechaussee oefent in aanpak millenniumrelschoppers Piet Overvliets i Bioscoop zoektocht naar i moet meer een Arnhemse schoonheid Michiel Schapers nog vier jaar rekening houden I captain van het met 50-plussers i Daviscup-team WASSENAAR JUDY NIHOF De dominee van de Koninklijke Marechaussee waarschuwt voor rondvliegende appels. Het kan knap pijnlijk zijn als je zo'n stuk fruit tegen het been krijgt, weet zij uit ervaring. Bij oefe ningen, zoals gisteravond op het Wassenaarse militaire ter rein Maaldrift, is het voorname lijk afgekeurd fruit dat leden van de mobiele eenheid naar hun hoofd gesmeten krijgen. Hele kisten gaan er doorheen. Het is weer eens wat anders: in het echt zijn het meestal (bak- )stenen. De dominee, werkzaam in het district Zuid-Holland/Zee land van de marechaussee, kijkt ontspannen toe hoe een pelo ton ME'ers zich in de stromen de regen voorbereidt op de ko mende jaarwisseling. Ze is erbij 'uit solidariteit', niet zozeer om geestelijke bijstand te verlenen. Maar bij het laatste onderdeel van de oefening, waarbij ME'ers moeten voorkomen dat een groep relschoppers verder optrekt, wordt haar hulp inge roepen: er is iemand door het lint gegaan. Het vinden van de honderd Fiscus sluit overeenkomst met Dresdner Bank Litxemburg De schatkist houdt aan de mogelijke verkoop van vier zogenoemde 'stille beursfondsen' aan de Dresdner Bank minimaal 700 miljoen en maximaal 3,1 miljard gulden over. Dat is het resultaat van een deal van VPV Dresdner, een dochter van de Dresdner Bank Luxemburg SA, en het ministerie van financiën over nog te betalen achter stallige belasting. Relschoppers bestormen een peloton ME'ers. foto dick hocewoninc nep-relschoppers voor oefenin gen is voor de marechaussee nooit een probleem. Het zijn le den van de Nationale Reserve, die wel houden van een verzet je. De kou, de regen en de klap pen met de wapenstok spreken blijkbaar meer aan dan een avondje voor de buis. Ze joelen en schreeuwen, bespugen de ME'ers, bekogelen hen met ap pels, eieren en stukken hout, gooien een auto om en steken hem in brand. Het lijkt wel oor log als plotseling een pantser wagen komt aanrijden. Met zijn bulldozerblad schuift de wagen het wrak aan de kant. Het ziet er allemaal beangsti gend echt uit. Niet dat de mare chaussee aanwijzingen heeft dat er tijdens de oudejaars nacht ook werkelijk zulke rellen uitbreken. „Maar je moet overal op voorbereid zijn", zegt Goos- AM STERDAM JAN PETER VERSTEECE De handel in zes van die stille beursfondsen Dordtsche Petro leum, Moeara Enim, Maxwell Petroleum, Calvé Delft, TG Oliehaven en TG Petroleumha ven heeft tot gisteren een week stilgelegen. Dat kwam omdat de Amsterdamse effectenbeurs lucht had gekregen van het feit dat koersgevoelige informatie 'op straat lag'. Eind vorige week werd inder daad bevestigd dat de Dresdner Bank Luxemburg SA interesse had in vier van de zes fondsen, die aandelen Koninklijke Olie en Unilever beheren. De TG Oliehaven en TG Petroleumha ven waren al in beheer van VPV Dresdner. De houdsterfondsen zijn in een grijs verleden ontstaan na dat grote concerns kleinere maatschappijen opkochten. De concerns transformeerden de kleine maatschappijen in be- heersfondsen. Dat deden ze door de activa (installaties, ge bouwen e.d.) er uit te halen en te vervangen door aandelen in de eigen onderneming. De aandeelhouders van die kleinere maatschappijtjes, doorgaans particulieren, kregen Vasile: Ontslag door president ongrondwettig BOEKAREST AFP-Rtr Roemenië is afgelopen nacht in een merkwaardige constitutio nele crisis verzeild geraakt. Pre sident Constantinescu ontsloeg premier Vasile en benoemde minister van arbeid Athanasiu tot tijdelijke vervanger. Vasile noemt zijn ontslag echter on grondwettig en stelt dat alleen het parlement hem kan ont slaan. De premier blijft dus aan, waardoor Roemenië nu twee premiers heeft. Vasile lijkt het gelijk aan zijn kant te hebben. Deskundigen erkennen dat de Roemeense president weinig macht heeft. Constantinescu stuurde de pre mier desondanks weg, nadat die had geweigerd af te treden. Gisteren liet Vasiles eigen chris ten-democratische partij hem vallen. De meeste ministers uit zijn kabinet legden hun func ties neer om de premier tot op stappen te bewegen. Vasile werd in maart vorig jaar eerste minister van een co alitie van christen-democraten, liberaal-democraten, liberalen en een partij van de Hongaarse minderheid. De afgetreden mi nisters waren vrijwel eensge zind in hun ontevredenheid over Vasile. Ze willen met zijn vertrek de kwaliteit van de rege ring verbeteren en hervormin gen stimuleren. De beslissing om Vasile tot opstappen te dwingen, volgt op de uitnodiging van de Europese Unie om gesprekken te gaan voeren over eventuele toetre ding. Volgens de EU moet Boe karest, wil het enige kans ma ken, wel grote haast maken met het drastisch hervormen van de economie. Roemenië slaat tus sen alle voormalige Oostblok landen een slecht figuur. Hoewel sinds het geweldda dige einde van de Ceaucescu- dictatuur, deze maand precies tien jaar geleden, een groot aantal hervormingen is doorge voerd, is de levensstandaard niet verbeterd. In tegenstelling tot in de buurlanden krimpt de economie. De gigantische staatssector is nog altijd niet ge saneerd. Buitenlandse inves teerders mopperen dat de wet geving te vaak verandert. In opiniepeilingen is de po pulariteit van Vasiles kabinet dan ook sterk gedaald. Eerder overleefde de premier wel een aantal moties van wantrouwen. Ook slaagde hij er in groepen relschoppende mijnwerkers in te tomen die loonsverhoging eisten, maar dat heeft hem klaarblijkelijk onvoldoende kre diet opgeleverd. zutphen Medewerkers van de archeologi sche dienst hebben er nog een behoorlijke kluif aan. Al wekenlang puzzelen ze zich suf op de zesduizend scherven van middeleeuws gebrandschilderd glas, die onlangs in een kuil onder een woning in Zutphen werden gevonden. Waarschijnlijk gaat het om ramen uit de Nieuwstadskerk, uit de periode 1459- 1572. In dat laatste jaar werden in Zutphen diverse kerken geplunderd door staatse troe pen. Het lood van de kerkramen werd ge bruikt om er kogels van te gieten. Onder meer door de Tachtigjarige Oorlog en de beeldenstorm is bitter weinig middeleeuws gebrandschilderd glas bewaard gebleven. Deskundigen spreken dan ook verheugd over een 'unieke vondst'. foto cpd'ab hakeboo/.1 De eerste 'levende' knuffel. Speelgoed van het jaar. Nu voor 367 Air Miles. Aanbieding is geldig t/m 31 detember 1999 ROTTERDAM ANP Het aantal allochtone kinderen dat is besmet met HIV, het virus dat aids veroorzaakt, neemt toe. Vorig jaar was 95 procent van de ouders van kinderen bij wie in Nederland HIV werd gecon stateerd afkomstig uit Afrika of het Caribisch gebied. Dat blijkt uit cijfers van arts-onderzoeker A. van Rossum van het Sophia Kinderziekehuis in Rotterdam. Tot 1994 was bijna de helft van de ouders van kinderen met HIV Nederlands. In de pe riode 1995-1997 was dit nog bij vijf kinderen het geval. Vorig jaar werden in Nederland acht tien kinderen geboren uit moe ders met HIV. Het virus is niet meer ontdekt bij kinderen met twee Nederlandse ouders. Volgens Van Rossum is de lichte groei van het aantal in fecties bij allochtone zuigelin gen in 1998 - ongeveer vier meer dan in voorgaande jaren - mogelijk een gevolg van de komst van meer asielzoekers. Het voorkomen van besmet ting bij een bevalling is volgens Van Rossum eenvoudig. Zwan gere vrouwen die HIV-positief zijn, kunnen worden behan deld zodat het aantal virussen in het bloed afneemt. Ook kun nen kinderen met een keizers- snee ter wereld worden ge bracht om bloed-bloedcontac- ten te vermijden. Volgens Van Rossum kan een verplichte test het aantal infecties drastisch te rugbrengen. Minister Borst (volksgezondheid) pleitte on langs voor een actiever testbe- leid bij zwangere vrouwen die tot risicogroepen behoren. den haag hans jacobs Leiden krijgt slechts onder voorwaarden 281 miljoen gulden van het rijk voor gro testedenbeleid. De gemeente heeft iets minder dan zes maanden de tijd om Den Haag duidelijk te maken dat het geld ook goed wordt besteed. De plan nen die Leiden nu op tafel heeft gelegd 'leveren over de hele linie problemen op' aldus minister Van Boxtel (groteste den- en integratiebeleid) gisteren. De voorstellen moeten 'scherper' vindt de bewindsman, die in het uiterste geval de bijdrage aan Leiden zal schrappen. Van Boxtel sluit volgende week maan dag met elk van de 25 zogenoemde 'gro te steden' een convenant. Daarin maakt de gemeente afspraken met het rijk over het economisch, sociaal en ruimtelijk sterker maken van de eigen stad. Alle 25 steden hebben hiervoor op 1 november voorstellen moeten indienen, die de af gelopen weken op het ministerie zijn beoordeeld. „We sluiten met elke ge meente een overeenkomst, maar aan Leiden en Utrecht stellen we nadere voorwaarden", aldus Van Boxtel bij de presentatie van de verdeelsleutel over de gemeenten. Hij heeft in totaal ruim 16,5 miljard gulden te verdelen. De meeste steden kregen van de minister een aan tekening omdat er in hun plannen één of meerdere onderdelen nog nader moeten worden uitgewerkt of verduide lijkt. Leiden werd harder aangepakt. 'Meet bare doelstellingen' ontbreken, de plan nen zijn 'niet helder geformuleerd' en daarom is 'verder overleg' nodig. Deson danks zijn de voorstellen uit het Leidse stadhuis niet afgekeurd zei Van Boxtel. De minister verwacht er met Leiden wel uit te komen. Maar de uiterste sanctie is dat het convenant wordt opgezegd. De kritiek op Leiden kwam niet hele maal onverwacht. Vorige maand nog maakte de commissie-Brinkman, die naar de plannenmakerij in een aantal steden keek, kritische aantekeningen bij de gang van zaken in Leiden. Het was Brinkman bijvoorbeeld opgevallen dat de Leidse gemeentebestuurders slecht samenwerkten. Van Boxtel sprak giste ren over 'flinke verkokering van het stadsbestuur'. Haarlem werd als voor beeld gegeven van hoe het wel moet. Pagina Leiden: Gemeente gaat uitda ging met Van Boxtel aan JERUZALEM-BEIT AWA ANP-AP Het Israëlische parlement heeft zich gisteren met een krappe meerderheid achter de plannen van premier Barak geschaard om een vredesregeling inet Sy rië te treffen. Enkele duizenden joodse kolonisten betoogden buiten de Knesset. Zij willen dat de joodse staat de betwiste Go- lanhoogte om veiligheidsrede nen behoudt. Barak erkende dat hij niet kon beloven dat een vredesre geling met Syrië mogelijk is zonder een hoge territoriale prijs te betalen. Hij doelde daarbij op de onwrikbare Syri sche eis dat de bezette Golan- hoogte wordt teruggegeven. Circa 17.000 joodse kolonisten hebben zich in het gebied ge vestigd en moeten daar weg als het weer in Syrische handen komt. Barak reist vandaag naar Washington voor gesprekken met de Syrische minister van buitenlandse zaken aJ-Sharaa. Bij een schietpartij tussen Is raëlische militairen en leden van de militante Palestijnse Ha- mas-beweging in het dorpje Beit Awa op de Westelijke Jor- daanoever zijn gisteravond twee Hamas-leden gedood. NR. 42182 LOSSE NUMMERS ƒ1.85 ZATERDAG 2,40 indirect aandelen in onder meer Koninklijke Olie en Unile ver in handen. Ze lieten die aandelen waar ze waren. Wel incasseerden ze de dividenden, die werden doorgesluisd naar de aandeelhouders of werden omgezet in nieuwe aandelen. Liquidatie werd niet overwo gen. Men wist dat de fiscus be lasting zou claimen over het verschil tussen de oorspronke lijke waarde en de huidige beurskoers van bijvoorbeeld aandelen Koninklijke en Unile ver. Nu Dresdner-dochter Veer Palthe Voüthe (VPV) en de fis cus een deal hebben gesloten, is de weg naar ontmanteling van de stille fondsen vrij. Met de fiscus is afgesproken, dat de schatkist van de werkelij ke onderliggende waarde van de vier beheersfondsen bij ver koop minimaal 2,85 procent krijgt. Dat komt neer op 700 miljoen gulden. HET WOORD IS AAN Oscar Wilde Niemand is rijk genoeg om zijn verleden terug te kun nen kopen. -r/4° «78® 477. 40% 80% 80% SSSS&# 20% 10% 10% PvdA-plan voor windtunnel fietsers DEN HAAG ANP In 25 minuten op de fiets van Almere naar Amsterdam en al tijd wind mee. De PvdA toverde gisteren tijdens het debat over hel Meerjarenprogramma In frastructuur en Transport (MIT) in de Tweede Kamer een futu ristisch plan uit de hoed. Tussen beide steden moeten boven het II meer twee glazen buizen verrijzen, waarin fietsers windkracht 4 in de rug hebben. Ze kunnen de twaalf kilometer dan binnen een half uur afleg gen. De aanlegkosten van de 'windtunnel' bedragen 48 mil joen gulden. Erg waarschijnlijk is het overigens niet dat dit plan wordt uitgevoerd. Minister Ne telenbos gaf gisteren al aan geen ruimte te zien om een aantal 'gewone' openbaar ver- voerprojecten in het meerjaren plan op te nemen. PvdA en D66 stelden gisteren de aanleg van de A4 Midden- Delfland (Delft-Schiedam) op nieuw ter discussie. Het be drijfsleven wil dit stukje auto snelweg. waarover al twintig jaar wordt gesteggeld, snel rea liseren. Netelenbos hoopt dat het met een goed plan komt. Zp wees een alternatief plan van PvdA en D66 van de hand om met een nieuwe tunnel onder de Nieuwe Waterweg de Bene- luxtunnel en het Kemelplein te ontlasten van de hand. Pagina 3: Geen aanpak files zonder rekeningrijden 1 Ja, ik wil een abonnement op hot Leidsch Dagblad. Naam: Postcode: Plaats: Telefoonnummer. (i.v.m. controle bezorging/ Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (/99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatischo botaling krijgt u bovendion een 1/5 staatslot mot jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DC WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop. zonder poetzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee servies, Antwoordnummer 100B0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 8128 030 of abonneren vla: I www.leldechdagbled.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1