Winkeliers willen alsnog meebetalen aan centrum Zoektocht naar een Arnhemse schoonheid Duin Bollenstreek dl Neem een proefabonnement, -7 WEKEN VOOR f 41 00 BEL071-5128030 Bezoekers 'tZanc balen van vandal Vragen over Bronsgeest bij provincie Werkstraf voor meppende portiers van 't Zeepaardje Station Hillegom in aanbouw DINSDAG 14 DECEMBER 1999 Botsende auto's 'allebei door groen' usse Twee automobilisten die gisteren in Lisse op de kruising van de Heereweg en de 2e Poellaan op elkaar botsten, beweren allebei door het groene licht te zijn gereden. Een 26-jarige Lisse- naar reed over de Heereweg in de richting van Sassenheim, een 25-jarige Voorhoutse naderde de kruising vanaf de 2e Poellaan in de richting Lisse. De twee automobilisten reden tegelijk de kruising op, met een aanrijding als gevolg. De politie zoekt naar getuigen die meer duidelijkheid kunnen verstrekken. Bromfietser gewond na aanrijding runsburg Een 18-jarige Noordwijkse bromfietser is gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding op de Noordwijkerweg in Rijnsburg. De bromfietser negeerde volgensde politie ter hoogte van de benzinepomp een geslotenverklaring voor bromfietsers. Een 67-jarige Rijnsburgse automobilist wilde vanaf de Noord wijkerweg het parkeerterrein van Rijnsburgse Boys oprijden en zag de bromfietser niet. De Noordwijker kwam ten val en is met hoofdletsel naar het LUMC in Leiden gebracht. Zeeverkenners bakken weer oliebollen katwuk De Katwijkse zeeverkenners beginnen donderdag voor de vijfendertigste keer aan hun jaarlijks marathon oliebollen- bakken in het clubhuis aan het Mallegat. De scouts gaan zater dag met 25.000 oliebollen de straat op om geld te verdienen voor de clubkas, 's Morgens zijn de zeeverkenners in het Zee dorp, Koestal-Overduin, Katwijk aan den Rijn en Rijnsoever, 's middags bezoeken zij de Hoornes, Valkenburg en Rijnsburg. De hele dag staat in het badcentrum een kraampje. 'Korting voor minima op rijbewijs' katwuk De Katwijkse politiek wil minima korting geven op identiteitskaarten, paspoorten en rijbewijzen. CDA'er H. van Duijvenvoorde deed dat voorstel gisteravond tijdens een verga dering van de commissie voor financieel beleid. Hij kreeg una niem steun van de overige leden. Wethouder J. van der Plas (SGP/GPV) zegde toe dat het college de suggestie in onderzoek neemt. Als blijkt dat er nog geen regeling is waarmee uitkerings gerechtigden korting op de documenten kunnen krijgen, dan wil hij voorstellen om de korting toe te voegen aan het pakket maatregelen voor armoedebestrijding in Katwijk. katwuk marian krugsman eric de jager Brandbommen, bedreigingen, omgetrapte lantaarnpalen en talloze vernielingen. De zestig vrijwilligers die wekelijks acti viteiten organiseren voor de ruim zeshonderd bezoekers van het Katwijkse wijkgebouw 't Zandgat, hebben het alle maal meegemaakt. Jongeren voeren volgens hen een waar schrikbewind uit rond het ge bouw achter de E.A. Borger - straat. En een oplossing lijkt vooralsnog niet voorhanden. Wijkgebouw 't Zandgat werd acht jaar geleden nieuw gebouwd op de plek van een voormalige kleuterschool. Het ligt afgelegen, achter de hui zen van de EA Borgerstraat En volgens de medewerkers van de wijkvereniging Noord- /Noord-Oost is die afgelegen plek een handicap. Vandalis me tiert welig op het beschut te plein. Zo erg dat het be stuur van wijkvereniging in middels ten einde raad is. „We willen een wijkvereniging zijn waar iedereen kan ko men, ook de jeugd", zegt pen ningmeester Janie de Jong- Groen. „En we hebben veel jeugd binnen. Maar wat de jeugd buiten aanricht,' is ver schrikkelijk." De ellende begon' volgens De Jong ongeveer vier jaar ge leden. Omwonenden van het in 1991 nieuw gebouwde wijk gebouw wilden graag dat het voormalige schoolplein werd opengesteld voor buurtkinde ren. „Vóór die tijd was het plein alleen open als er activi teiten in het wijkgebouw wa ren. Op zich was het verzoek van de buurtbewoners niet vreemd. Er is in deze wijk wei nig speelruimte dus ieder plekje is meegenomen." In overleg met de gemeente, school, bewoners en wijkver eniging werd het plein inge richt met speeltoestellen voor kinderen tot 10 jaar. De buurt bewoners hadden de sleutel van het hek en zouden toe zicht op de speelplaats hou den als er geen medewerkers van de wijkvereniging aanwe zig waren. A snel sloeg wat een ideale situatie leek, om in een nacht merrie. Wat oudere kinderen namen het plein in bezit. Ze voetbedden er en gaven de bal zulke harde trappen, dat kleintjes niet meer op het plein durfden te spelen. En door de beschutte ligging bleek het plein een prima plaats voor vrijages en het ro ken van een joint. „As je de jeugd aansprak op bijvoor beeld het achterlaten van rommel, kreeg je de wind van voren. Ze namen langzamer hand bezit van het plein. Gaandeweg werd de sfeer steeds grimmiger. Ruiten wer den zo vaak ingetrapt dat het woord 'toeval' niet meer van toepassing was. En de dader op het kei draaide de wijkv voor alle gemaakte As we, heel normaa wie het had gedaan verzekering van de reparaties kon dekten ze elkaar Wij vragen ons af of i van deze kinderen, niet ouder zijn dan 1! weten waar hun kind hangen en wat ze do De Jong. De Jong en haar kregen bovendien b gen ('Kijk maar uit, waar je woont en v je hebt') naar het I slingerd. Bezoekers bekogeld met steei meerdere malen wer een ingetrapt raam zi en brandende naar binnen gegooid kruisen ontsierde berghok. Eens werd gebarricadeerd met van de aanwezige b Zij moesten het gebot nooduitgang verlatei de fietsen voor h guldens schade had( lopen. „Het verhaal is bevestigt Jan de Gie Katwijkse politie. ,.i zich daar een groep op die zich niet zo als de omwonenden graag zouden zien. T er op aanspreekt, da er tegenmaatregelen natuurlijk een mooi uit het zicht te blijven gelopen twee maandi de politie tien keer in men in en om 't Zand Het dieptepunt gooien van een door jeugdige vand weken geleden. „Er een steekvlam die b dak uitkwam. En dat tachtig bezoekers bil ten", herinnert de meester zich. „Gelu een bestuurslid de tej digheid van geest brandslang te pakker er toch niet aan denk gebeurt als er brand De politie en burg hebben de restanten brandbom gezien er ken van het zelfgera plosief. Het was eenl vaarlijke bom." Inmiddels wordt i en macht gezocht oplossing. De politie leert vaak en komt al weer iets is gebeurd, is niet voldoende, Jong. „Een oplossin! voorhanden. We nel voorzorgsmaatregelei millenniumnacht. Er dreigingen geuit dat gebouw dan in vlafl opgaan. Administrati ratuur, computer kostbare zaken hale het gebouw. Voor d heid. Meer kunnen doen." Katwijk dreigt met baatbelasting 'om ondernemers desnoods te dwingen De Katwijkse winkeliers willen mogelijk toch vrijwillig bijdragen aan de herinrichting van het badcentrum. Maar dan alleen als alle ondernemers in de buidel tas ten. In de nieuwe opzet worden de kosten van klinkers en straatmeubilair niet omgeslagen over de winkeliers, maar over de eigenaren van panden in het centrum. „En dat is slechts in 20 tot 30 procent van de gevallen de win kelier zelf', zegt voorzitter Ton Prins van winkeliersver eniging PAC. inrichten van de openbare ruimte een taak van de ge meente is. Katwijk daarentegen vindt dat het nieuwe centrum zó luxe wordt aangekleed, dat de ondernemers in het gebied moeten meebetalen aan de meerwaarde. In een overleg begin novem ber liet het bestuur van de win keliersvereniging PAC nog we- De herinrichting is onderdeel van het grote renovatieproject dat de gemeente Katwijk in sa menwerking met projectont wikkelaar Foruminvest uitvoert. De winkeliers weigerden tot nu toe een cent bij te dragen aan de miljoenenrekening, omdat zij van mening waren dat het ten liever geen bijdrage te vra gen aan de leden. Inmiddels heeft wethouder J. van der Plas (financiën) uit gesprekken met winkeliers en een schriftelijke reactie van PAC begrepen dat er toch mogelijkheden zijn, mits de gemeente haar blik niet al leen op de middenstanders richt. Ook de winkeliers achten het van belang dat er op korte termijn een 'eenduidige en luxe bestrating en inrichting' in het centrum komt. „De negatieve insteek is omgeslagen in enige welwillendheid", drukt wet houder Van der Plas zich voor zichtig uit. Desalniettemin stemde de commissie voor financieel be leid gisteravond in met de voor bereidingen voor een eventueel te heffen baatbelasting. Daar mee kunnen ondernemers des noods gedwongen worden bij te dragen aan de opknapbeurt van het winkelcentrum. „De vrijwillige bijdrage staat voor op", aldus Van der Plas. „Maar we moeten baatbelasting heb ben; een stok achter de deur als de onderhandelingen in rede lijkheid niet lukken. Om dege nen die niet mee willen doen te dwingen. De ondernemers die vrijwillig meedoen, mogen na melijk niet lijden onder een paar onwilligen." Volgens Prins bestaat er nog altijd spraakverwarring over de definitie van 'ondernemers'. „Dat zijn dus niet alleen de winkeliers. Ook de eigenaren van de panden die de winke liers huren zijn ondernemers. In eerste instantie werd alleen gesproken over meebetalende winkeliers, maar dat is inmid dels omgebogen in eigenaren van panden. Daarmee zijn we blij, want dan komt iedereen aan de beurt. Het hangt van de hoogte van de bijdrage af of die kosten uiteindelijk doorbere kend worden aan huurders. Maar die moeten al extra in spanning leveren, omdat van hen wordt verwacht dat ze hun winkels luxer aankleden en hun puien naar voren halen. De gemeente gaat in onder handeling met de ondernemers over een 'redelijke bijdrage'. De eerste werkzaamheden aan de bestrating staan al voor januari op agenda. noordwu k/den haag In provinciale staten van Zuid- Holland zijn vragen gesteld over de uitbreidingsplannen van Noordwijk. Het Noordwijk se college van B en W heeft het door de provincie al akkoord bevonden ontwerp voor Groot- Bronsgeest op de reservelijst geplaatst, ten gunste van een nieuw plan voor twee halve wijkjes, Bronsgeest-Zuid en Of- fem-Zuid. De statenfracties van PvdA, CDA, Groenlinks, D66 en SGP/RPF/GPV willen nu van gedeputeerde staten weten in hoeverre de provincie daarin tot nog toe is gekend. De vragenstellers vertegen woordigen bij de provincie alle collegepartijen plus D66. Ze zijn op het spoor gezet van de Bronsgeest-perikelen door een ontmoeting met de partijen die zich in Noordwijk verzetten te gen de koerswijziging. De schriftelijke vragen aan het dagelijks bestuur van de provincie gaan in de eerste plaats over de achtergronden van die nieuwe koers. Hij ontmoette haar in de zomer van 1945. Piet Overvliet. toen 17 jaar oud, slenterde langs de marktkramen langs de Vliet in Rijnsburg. niet ver van de lampenwinkel waar hij werkte. Vlak voor Café Central zag hij een donker blond meisje rondhangen. Een diepe blik in de ogen. een kennismakings praatje, en de zaak was bekeken. Ver liefd. Dat meisje heette Corrie Gerritsen en kwam uit Arnhem. Na een harde win ter bij de frontlinie tussen bezetter en geallieerden, besloten haar ouders dat ze elders in het land op krachten moest komen. De keus viel op Rijns burg, waar haar oom en tante het café aan de Vliet beheerden. Dus bracht Corrie als een vreemde de zomer door in een hecht dorp waar iedereen ieder een kent. „Ik was zo brutaal haar aan te spreken", herinnert Piet Overvliet zich. „De meesten dorsten dat niet." Piet wijdt verder geen grootse woor den aan de liefdesaffaire. „Het wras geen intense liefde. Toch lijkt het me leuk haar weer eens te spreken. Wat het toen voorstelde? Het was iets vluchtigs." En dat bleek. Toen Corrie haar biezen pakte en terugkeerde naar Arnhem, was het met de relatie ge daan. Piet ontmoette nog dat zelfde jaar het meisje dat zijn vrouw zou wor den. de Rijnsburgse Annie Star. Piet en Annie gingen wonen in Oegstgeest, Corrie Gerritsen raakte vergeten. Meer dan een halve eeuw verstreek. Piet Overvliet beschikte over geen en kele tastbare herinnering. Geen foto, geen brief - niets. Tot het voorjaar van 1999. Piet bezocht één van de oude Rijnsburgse schoolvrienden met wie hij nog steeds contact heeft, Adrie den Heijer Diens zus haalde bij die gele genheid een oude zwart/wit-foto te voorschijn, waarop zijzelf met een paar vriendinnen te zien was. En wa rempel, ook Corrie stond erop. „Toen leefde het allemaal weer op", vertelt Piet. Inmiddels is hij 71, Corrie mis- Piet Over vliet op de plek waar hij 54 jaar gele den Corrie Gerritsen ontmoette. „Ze had een ontzettend knap ge zichtje. Zo knap zag je ze niet in Rijnsburg." schien 69 of 70. Adrie den Heijer maakt, nu longemfy seem zijn beste krachten heeft wegge nomen, een sport van dit soort speur werk. Hij zette zijn tanden in de kwes- tie-Corrie, maar tot nu toe zonder suc ces. Adrie schreef brieven naar kran ten, plaatste een oproep in een Rijns- burgs huis-aan-huisblad, deed na vraag bij de zoon van de toenmalige eigenaar van Café Central, benaderde Arnhemmers. Maar alles zonder resul taat. Trouwens, van het geslacht Ger ritsen zijn er alleen al in het Arnhemse telefoonboek een slordige tweehon derd te vinden. Adrie's belangrijkste troef was de oude foto. Hij benaderde het Gelders Dag blad, maar dat wilde het verhaal niet hebben. Toen maakte Adrie een fout. Hij stuurde de redactie van het Arn hems Dagblad ongevraagd de origine le foto toe met een beschrijving van het probleem. Toen een reactie uit bleef, pakte hij de telefoon. „Foto?", kreeg hij te horen. „Wij hebben nooit een foto gezien." Unieke foto zoek, weg aanknopingspunt. Adrie: „Ik kan me wel voor m'n kop slaan, aan beide kanten." Om Corrie toch op het spoor te ko men, is cruciaal te weten wie destijds de uitbaters waren van het café aan de Vliet. De toenmalige eigenaar Bert Paauw (dat was niet de uitbater) leeft niet meer. Zijn zoon weet het niet. Adrie blijft zoeken, maar de hoop slinkt. Elke tip is welkom (telefoon 055- 3663077). Daarom tot slot nog even het signalement van Corrie. Piet Over vliet: „Donkerblond, en ik dacht blau we ogen. Ze was vrij lang en slank, zelfs wat mager. Ik keek altijd meer naar borsten en benen, maar zo'n type was het niet. Wel had ze een ontzet tend knap gezichtje. Zo knap zag je ze niet in Rijnsburg. Behalve mijn vrouw dan, die is de uitzondering op de re gel." peter van egmond den haag/noordwuk persbureau cerberus Zestig uur onbetaalde arbeid of een maand de cel in. Tot deze straf veroordeelde de Haagse politierechter Punt gisteren twee portiers van bar/dancing 't Zeepaardje op De Grent in Noordwijk. Het duo, een 37-ja- rige Sassenhei- mer en een 41- jarige Noordwij ker, zou een las tige bezoeker met een honk balknuppel en een ploertendo der hebben ge slagen. Zelf zeiden de portiers tijdens de zitting dat ze geen wapens hadden gebruikt. „Daar staat bij 't Zeepaardje ontslag op", aldus de jongste van de twee gisteren tegen de rechter. De lastige bezoeker was volgens het uitsmijtersduo niet door hen toegetakeld maar had zichzelf verwond toen hij door een ruit sprong. Hun verhaal werd tegenge sproken door het slachtoffers en een aantal getuigen. Door slaggevend was de verklaring van een politieman in burger, die op een nabijgelegen terras zat. Deze zei de 37-jarige por tier met een zwarte laiuppel en de 41-jarige met een ploerten doder gezien te hebben. De betreffende politieman werd gisteren als getuige ge hoord. „Bent u zich ervan be wust dat uw verklaring in alle oprichten niet strookt met die van anderen en de portiers in diskrediet brengt?" wilde rech ter Punt van de man weten. De politieman handhaade rijn ver klaring. De overige belastende verkla ringen kwamen vem het slacht- offer en zijn vrienden, maar volgens de ad vocaat van de portiers, R. van Egmond, waren deze verklarin gen op elkaar afgestemd. Offi cier van justitie R. Bos noemde dit gezien de gedetailleerdheid niet waarschijnlijk. „Deze ke rels hadden veel drank op en waren erg vervelend, maar de reactie van de portiers kan niet door de beugel", zei de officier die twee maanden cel eiste. Advocaat Van Egmond vond dat het bewijs voor de klappen van de knuppel en de ploerten doder slechts van het slachtof fer en zijn vrienden afkomstig was. De verklaring van de poli tieman zou volgens hém niet betrouwbaar zijn omdat die zelf jarenlang als ophanger van jas sen en assistent-portier in een discotheek had gewerkt. De politierechter doet van daag uitspraak. Verklaring van politieman in burger cruciaal in rechtszaak hillegomEr moest lang op worden gewacht, maar er is nu toch wer kelijk met de bouw begonnen. Hillegom krijgt z'n eigen station en wordt daarmee, na Voorhout, de tweede gemeente in de Duin- en Bollenstreek met een treinhalte. De afgelopen weken is onder andere de voetbrug op z'n plaats gezet. De brug is inTsjechië gema vervolgens per oplegger naar Hillegom overgebracht. Het p van het gevaarte had wel wat weg van het spelen met meet gigantische afmetingen. foto cyntt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18