Bezwaren tegen bouw langs A4 FL.5,00 KORTING Regio BIJ DE WINTER EFTEUNG 'Liever een boom dan een grijze bak' [oordenaar' zwarte ipulier Emmastraat ïroordeeld tot boete Leiderdorpse 'plastuit' krijgt steeds meer concurrentie [ft kaartjes Oegstgeests lenniumfeest is verkocht Parkeerplaatsen op Machteld van Brabantplaats afgekeurd )AG 14 DECEMBER 1999 17 jnletsel fietser Leiderdorp Een 15-jarig meisje uit Leiderdorp liep gistermiddag etsëfop bij een ongeluk op de Engelendaal. Vanwege het teweer negeerde ze omstreeks half zes het rode licht op de ng met de Vronkenlaan. Zij kwam daardoor in botsing met b-jarige automobiliste uit Leiderdorp. Het meisje is voor üdeling overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis iri Lei- f W Oegstgeest houden spreekuur est» Burgemeester en wethouders van Oegstgeest heb- esloten op dinsdagmiddag tussen 16.00 en 17.00 uur een laiur in te stellen. Burgemeester E. Timmers houdt twee per maand een inloopspreekuur, waarvoor geen afspraak te worden gemaakt. De wethouders G. van Eisen (ruimte- Drdening en verkeer), D. de Ruijter (welzijn en sport), M. sloo (economische zaken en financiën) en H. Steens (be- lijke vernieuwing en onderwijs) houden een keer per ld 'open huis'. Voor een gesprek met een van de wethou- moet vooraf een afspraak worden gemaakt op telefoon- 071-5191700. ■stviering voor Warmondse ouderen ond' De Stichting Welzijn ouderen houdt zaterdag 18 de er een kerstmiddag voor Warmondse ouderen. Deze be- m 14.00 uur met koffie en thee in zaal Zenit bij de Neder- e Hervormde Kerk. Om 14.30 uur begint de viering in de met onder meer het Warmondse ouderenkoor en kinder- Papillon. Het kerstfeest duurt tot 16.30 uur. Warmondse :en die slecht ter been zijn kunnen vervoer aanvragen bij an Rijn (3011127) of bij Jan de Winter (3010651). Imeer opent Turks stoombad Zwembad Poelmeer in Oegstgeest opent vrijdag zijn nieuwe Turkse stoombad, zonnestudio en kantoor. Bciële opening wordt tussen 19.00 en 20.30 uur in het en recreatiebad aan de Lange Voort gehouden. e lim zeshonderd van de in rf twaalfhonderd kaartjes is de helft van het aantal gskaartjes voor het mil- nfeest bij café De Gouwe Rhijngeesterstraatweg in li eest verkocht. „Een goed vindt café-eigenaar Eric „Het geeft ons genoeg d wen vol gas ren. De -f oor het 11 lium- gelegd. hebben i'n drie de tijd kaart- t de eje bren- ■n dat n lukken, jen ik at ïrtuigd." f intreebewijzen voor het duurt van tien uur 's tot zes uur de volgende ja d, kosten 75 gulden. Vijf n met muziek uit de ja- '70, '80 en '90 treden li- „Zij wisselen elkaar af. lefcben een zeer gemêleerd ai hap naar De Gouwe we- 'njialen", aldus Verver. de kroegbaas komen et itvierders van heinde en 'P 1 veel gemeenten zijn de 'A niumfeesten afgeblazen. lezoekers komen uit de w egio. Van Rijnsburg en Burgemeester gaat streng controleren leiderdorp erna straatsma Dat er concurrentie is op het gebied van uitvindingen die het mogelijk moeten maken dat vrouwen staande plassen, zit Rob Vaneveld niet dwars. Sterker nog: de Leiderdorper vindt het prima dat zijn idee voor een 'piastuitje' navolging krijgt. Dat be spaart hem veel reclame. „Het'gaat eerst nog vooral om de acceptatie van dit soort producten. En dan is alles meegenomen." Vaneveld kwam in juli in het nieuws met zijn plan om een piaskartonnetje voor vrouwen op de Nederlandse markt te brengen. Een product dat hij in Venezuela had ontdekt. Daar wordt het ding verkocht onder de naam piss- protector. De afgelopen weken doken echter andere belangstellenden op die in Nederland een vergelijkbaar weg- werptrechtertje voor vrouwen willen introduceren. Zo heeft de voormalige Rietveld-stu dente Simone Zijp een 'plastuit' ont worpen. Ze was vorige week bij Paul de Leeuw om haar uitvinding te de monstreren. Om haar product verder te ontwikkelen en te verkopen heeft ze inmiddels met een vriend de Plastuit- compagnie opgericht. En dan is er ook nog de Uribag van Ton van den Burg. Hij ontwierp het eerste herbruikbare urinaal waarmee vrouwen kunnen plassen als er geen toilet in de buurt is. Zijn uitvinding be staat uit een latex opvangzak met plas tic deksel. De Uribag was oorspronke lijk bedoeld voor gehandicapte, bedle gerige vrouwen, maar ook andere \TOuwen blijken geïntereseerd in de plaszak. En dan is er ook nog een uitvinding van Rob van den Burgt uit Oss, die een octrooi heeft op een wegwerptrechter- tje voor vrouwen. Hij kwam op het idee voor een plastuit vanwege proble men die hij als vader had als hij met zijn dochtertje naar een openbaar toi let moest. Bij dergelijke gelegenheden is de bril meestal te vies om er op te gaan zitten. Dus moet je inventief zijn om te kunnen plassen én schoon en droog te blijven. Vaneveld, die werkt voor Fokker, laat zich niet ontmoedigen door de plotse linge concurrentie. „Hoe meer publici teit hoe beter. Of het nou om product a gaat of product b. dat maakt niet zo veel uit." Het principe van al die pro ducten is volgens de Leiderdorper toch dat het er om gaat dat vrouwen staande kunnen plassen. En aan dat nieuwe idee moeten vrouwen (maar ook mannen) nog wennen. „We leven in een vrije wereld en je kunt verwach ten dat er meer ideeën zijn. Maar ik denk dat ik een goede kans maken met mijn idee. Ik ben nu bezig met het voorbereiden van presentaties en daarna wil ik op zoek gaan naar distri buteurs. En dan denk ik dat ik eerst moet beginnen met het uitdelen van monsters, bijvoorbeeld bij grote eve nementen." Het ontwerp van Simone Zijp lijkt nog het meest op de Venezolaanse plastuit. „Het is alleen veel groter, doosvormig. Mijn plastuit is veel klei ner en lijkt me ook handiger. Maar ja, misschien moet ik toch maar eens contact met haar opnemen om te kij ken of we samen iets kunnen onderne- Noordwijk tot aan Leiderdorp en verder. Ons millenniumfes tijn is ook geen besloten feest, zoals in veel andere cafés wel het geval is." Verver verwacht geen rel schoppers op zijn feest. „Wij verkopen de kaarten alleen hier in het café. Je kunt hier dus het kaf al van het koren scheiden. En dat zullen we ook zeker doen. Het moet een knalfeest worden. Pro blemen horen daar niet bij." De café-ei genaar heeft een beveili gingsbedrijf in de arm ge nomen om een oogje in het zeil te houden. „Daar heeft de gemeente op aange drongen. Zonder voldoende veiligheidsgaranties mag ons feest niet doorgaan. Nou, dat ri sico willen we niet lopen. Wij zorgen dus dat wij ons aan alle spelregels houden." Ook mag er in De Gouwe tij dens de jaar-, eeuw- en millen niumwisseling geen sterk ge destilleerd worden geschonken. „Ik ga streng controleren", waarschuwt burgemeester E. Timmers. „Als het café twee uur voor het begin van het feest in overtreding is, gaat het niet door. Maar het lijkt me niet dat ze het zover laten komen." irdorper die anderhalf ileden de zwarte popu- n de Emmastraat onher- ar beschadigde, is door aagse rechtbank veroor- tot een boete van 500 n. of tien dagen cel. Ook hij de gemeente Leider- 528.75 gulden schade- eding betalen. De Lei- tper is in hoger beroep a. gemeente neemt geen egen met het schadebe- de maar wacht met een ci- s° procedure tot het hoger ch 6p heeft gediend. De Lei- 00 >rper, een bewoner van m( lianastraat, kwam tot zijn 'e omdat hij last had van adpluisjes die de boom ,ere'dde. Hij heeft toege- een brede ring uit de te hebben gesneden, eigen zeggen niet om de 1 te doden, maar als sig- voor de gemeente, die "rde de boom te kappen, is een kwestie van le- 0 de boom of ik. de gemeente zijn bomen belangrijker dan men- 11 zei de man destijds te- et Leidsch Dagblad. kwestie-zwarte populier or de jaren heen uitge- r d tot een zaak van slap- achtige proporties. In vond de eerste aanslag SeI boom plaats: de wortels werden doordrenkt met gif. De bewoner van de Juliana- straat, wiens cv-intallatie door de pluisjes verstopt raakte, ontkende hier iets mee te ma ken te hebben. De buurt raak te verdeeld in twee kampen: voor- en tegenstanders van kap van de populier. Het werd zo erg dat de gemeente wei gerde mededelingen over de kwestie te doen. om de oor logsstemming in de buurt niet te vergroten. In juni 1998 volgde de aan slag waarvoor de buurtbewo ner nu is veroordeeld. Buren betrapten hem, en maakten een foto van zijn daad. Omdat de man wel bekent de zaagsneden te hebben aange bracht, maar ontkent dat de boom daaraan is doodgegaan, ging een nieuwe fase van de kwestie in. De stervende boom kon niet uit zijn lijden worden verlost zolang hij werd beklopt door boomdes kundigen. Ondertussen raakte de buurt in rep en roer over de vraag wat voor soort boom de populier moest vervangen: een christusdoom met veron dersteld kindergevaarlijke doornen, of een walnoot. De populier is dit voorjaar gekapt. De nu veroordeelde dader is niet bereikbaar voor commentaar. Eerder zei hij te gen deze krant dat hij de scha de voor lief neemt. „Ik heb er graag vijfhonderd gulden voor over." SUPER DE BOER altijd op z0t* naar hit biste Er zijn acht bezwaarschriften ingediend tegen het voor keursrecht dat de gemeente Leiderdorp heeft gevestigd op het gebied rond de A4. Het gaat onder anderen om de eigenaren van twee woonhuizen aan de Hoogmadese- weg, tennishal en -club De Munnik, pannenkoekenres taurant De Hooiberg, en garagehouder Kamsteeg. Lei derdorp wil de gronden langs de rijksweg exploiteren om een betere inpassing van de A4 te betalen. leiderdorp afke van der toolen Het voorkeursrecht betekent dat de gemeente recht van eer ste koop heeft op de grond. De bedoeling is om greep te hou den op het gebied. Een van de twee woonhuizen aan de Hoog- madeseweg is inmiddels aan de gemeente te koop aangeboden. Verantwoordelijk wethouder V. Molkenboer (PvdA) heeft eer der gezegd, dat het nog ondui delijk is of de twee huizen ook werkelijk moeten wijken voor de nieuwbouw. Bij het bezit van andere be zwaarmakers ligt dat anders. Zo zijn er al onderhandelingen gaande over de eventuele ver plaatsing van de tennishal en - club. Het idee is om de sportac commodaties aan de Hoogma- deseweg te verhuizen naar de Kleine Zandput aan de andere kant van de A4. Op de vrijko mende grond komen dan hui zen. De twee tennisorganisaties zijn bang leden te verliezen door de verplaatsing en eisen compensatie. Ook pannenkoekenboerderij De Hooiberg, een eindje ver derop langs de A4, zou moeten verkassen. De rechtbank heeft overigens het voorkeursrecht op het restaurant geschorst. De gemeente was volgens de rech ter vergeten de provincie om toestemming te vragen. In dit gebied bij de afslag Hoogmade moet een bedrijventerrein ko men. Garagehouder Kamsteeg, die er grond bezit, wordt vol gens zijn advocaat geschaad in pogingen die grond aan een buitenlands bedrijf te verkopen. De commissie voor beroep en bezwaarschriften behandelt de acht bezwaarschriften vrij dagmiddag. Dachten de bewoners van de Machteld van Brabantplaats in Leiderdorp eindelijk parkeer plaatsen te hebben, staan er hekken omheen. Navraag bij de gemeente wijst uit, dat de nieu we parkeerplaatsen in de nieuwbouwwijk Leyhof niet voldoen aan de eisen. Daarom kan niemand er voorlopig met de auto op. „Een technisch probleem", zegt een woord voerder van de gemeente. „Af gelopen donderdag is bij con trole geconstateerd dat de par keerplaatsen niet helemaal vol gens de tekening zijn uitge voerd." Volgens de gemeente gaat de aannemer de boel 'zo snel mo gelijk' herstellen. „Het hangt van het weer af wanneer dat gaat gebeuren. We hebben er voor gekozen de parkeerplaat sen pas open te stellen als het werk klaar is." Leyhof-bewoner O. Hoenson ergert zich mateloos aan het ge tob met het parkeren. „De be woners zijn hier de dupe van", vindt hij. Omdat er niet vol doende parkeerplaatsen zijn worden auto's volgens hem midden op de weg neergezet, wat gevaarlijke situaties ople vert. „Het erge is dat de bewo ners eerst twee jaar in het zand hebben gezeten. Nu ligt er dan bestrating en kunnen ze hun auto nog steeds niet kwijt." c1999 tho cococoto company cotocola rh« daugn of th» rod dtw kon (o'ocoia hghr and cococoio kght caffem» oio iogi-.to'o<l tiodamariu of th» Crv.o< oio company Piet Lansber gen met een vuilniszak op weg naar de gemeentewerf. „Het is best mogelijk om zuinig met het milieu om te gaan, maar je moet er wel wat voor doen." foto hielco kuipers Zoeterwoudse familie biedt nauwelijks afval aan Coca-Cola, -light of -caffeine free light fles 1,5 liter 2,59, 3 flessen naor keuze Zoeterwoudenaars die weinig of geen afval aan de weg zetten krijgen een brief van de gemeente. Daarin wordt gevraagd waar ze hun vuil laten. In Zoeterwou- de zijn 160 zogeheten '0-aanbieders'. Een van hen is Piet Lansbergen. Hij heeft wel een groene bak voor gft, maar geen grijze container. Een interview met een 65- jarige Zoeterwoudenaar die uitlegt dat het 'best moge lijk is om zuinig met het milieu om te gaan'. zoeterwoude jan preenen Zijn buren zijn er nu aan ge wend dat Piet Lansbergen nooit een grijze bak buiten zet. Maar aanvankelijk hadden ze er moeite mee. Zeker zo'n. afval- toerist die stiekem zijn troep bij een ander dumpt. Iemand die asociaal bezig is, er alleen maar op uit om z'n portemonnee te sparen. Zoeterwoude is ander half jaar geleden overgegaan op het wegen van het afval. Minder of helemaal niet meer aanbie den van gft en restafval loont. „Ze zijn er nu aan gewend, de buren", zegt Lansbergen. „Ik heb het ze wel moeten uitleg gen. Niet dat ik dat erg vind. Misschien helpt het en hebben zij nu ook minder afval." Lansbergen en zijn vrouw gaan 'al zeker 25 jaar goed om met het milieu'. Lang voordat een groene golf over Zoeter woude spoelde. Ze vinden het geen probleem om er in weer en wind op uit te gaan op de fiets. Dan doen ze gewoon een regenpak aan. Er staat een auto voor de deur, maar die wordt alleen bij hoge uitzondering ge bruikt. „We hebben een zoon met twee kinderen in Den Haag wonen. Het is wat omslachtig om die met de trein te halen. En soms is het wel handig om een auto te hebben als je ergens op visite moet. Verder laten we 'm staan. Aan vliegvakanties doen we ook niet. We zijn tegen uitbreiding van Schiphol. Dan moet je consequent zijn. Twee maal per jaar gaan we op fiets vakantie." Bijna verontschuldigend 'be kent' Lansbergen dat hij een jaar of 25, 30 geleden wél eens het vliegtuig heeft genomen. Nu zou dat hij niet meer doen. Kwestie van ideologie. Vijf jaar geleden maakte hij met zijn vrouw nog deel uit van een eco- team in Zoeterwoude. Een groepje van acht mensen die el kaar inspireerden om zich 'groener' te gedragen. Best leuk, maar eigenlijk vond Lansber gen het een 'beetje water naar de zee dragen'. „Eigenlijk, dacht ik, zouden hier anderen moeten zitten. Mensen die nog niet zo milieubewust zijn." Zelf staken zij er niet zoveel van op. De verwarming zetten zij altijd al bijtijds lager. Papier en glas hielden ze apart. Er wordt alleen verf gekocht op waterbasis, de deur blijft dicht voor tropisch hardhout. Ook blik komt er niet in. Statiegeld in plaats van wegwerpflessen. Vodden worden opgehaald door drumfanfare De Rjntam- boers, draagbare kleding gaat naar het Leger des Heils. Voor takken komt de gemeente twee per jaar langs met een takken- wagen. „Je weet wanneer die komt en kort tevoren ga je snoeien." Op maandag en dinsdag komt de schillenboer. „Een ge pensioneerde bouwvakker. Hij neemt alleen veevoer mee. Ik verbaas me er altijd over dat hij zo weinig ophaalt. Het kost je niets. Je moet er een beetje moeite voor doen, maar je spaart er wel wat mee uit. Hon derd kilo gft per jaar." Dat de Lansbergens toch nog een groene bak hebben komt om dat ze een tuin hebben. „Ik kan niet alles meegeven, maar wat overblijft is erg overzichtelijk." Om precies te zijn negentien kilo per maand. Dat kost de fa- Exclusief bij Super De Boer bi| aankoop van 3 flessen Coco-Colo, -light of -caffeine free light 1,5 liter en tegen inlevering van de Winter Efteling coupon en uw kassobon ontvangt u fl. 5,00 korting op een entreekaartje van de Winter Efteling. Dit geldt voor maximaal 4 personen, dus bij 4 personen fl 20,00 korting milie Lansbergen 324 gulden per jaar. Daarbij komen dan nog het vastrecht (180 gulden) en dertig gulden voor het rest afval. Eens in de twee maanden bieden de Lansbergens een grij ze vuilniszak aan op de ge meentewerf. Per zak kost dat vijf gulden. „Toen we daarmee begonnen, kregen we een brief je in de bus. De gemeente vond het maar vreemd dat we dat de den. Als we een grijze bak zou den nemen, zou dat goedkoper zijn. Maar die willen we niet. We hebben liever een boom dan een bak in de tuin." Omdat losse vuilniszakken niet apart worden opgehaald, fungeert Piet Lansbergen zelf maar als vuilniswagen. Zes keer per jaar fietst hij met een vuil niszak naar de gemeentewerf. „Die zit dan wel stampvol. Voornamelijk met plastic, waar aan je echt niet ontkomt Waar om ik niet meer heb? Simpel. In de winkels moet je gewoon goed opletten. Ik weiger altijd plastic verpakking. Daarom neem ik zelf tassen mee. En we kijken waar we gaan winkelen. Het voordeel van een midden stander is dat die op maat le vert. Als we bijvoorbeeld soep willen maken en we hebben één stengel bleekselderij nodig, dan wordt dat afgesneden. Heb je maar een halve rode kool no dig. precies hetzelfde. Daar hoef je in een supermarkt niet voor te komen." Als Lansbergen even op zijn fiets wegmoet, blijkt dat hij wel héél bewust omgaat met het milieu. In de schuur hangen plastic zakken te drogen. „Die spoelen we na gebruik om en gebruiken we dan net zo lang tot ze kapot gaan. Altijd wel makkelijk als we op vakantie gaan." Toch hoopt hij dat ook zijn buren wat groener gaan den ken. Hij ergert zich eraan dat de gemeente heeft besloten het vastrecht komend jaar met 47 gulden te verhogen. Toen Zoe terwoude anderhalf jaar gele den overging op het wegen van het afval dacht de gemeente 25 procent minder restafval en 33 procent minder gft op te halen. In werkelijkheid is dat veertig en vijftig procent. Omdat daar door een tekort is ontstaan van 144.000 gulden is besloten het vastrecht op te schroeven. Lansbergen: „Ik vind het een straf voor degenen die wél mi lieuvriendelijk bezig zijn. Ik voel me de dupe van het feit dat ik een aantal mensen zakken ach terin de auto zie gooien om ze op hun werk of waar dan ook te dumpen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17