Ter Aar uit het d; Rijn Veenstreek Zes en acht jaar cel geëist tegen jeugdige overvall Jongeren uit Hoogmade overwinteren op zolder Hybride auto's bij opening rijksweg 11 Politie pakt Alphenaar na overval op Avifauna SWA wil kinderopvang bedrijventerrein opzetten Molenviergang krijgt wind weer 'in de wieken' Geen treinen in avondu Celstraffen voor hulp 1 bankoverval in Langer DINSDAG 14 DECEMBER 1999 hazerswoude Secretaris-generaal R. Pans van het ministerie van verkeer en waterstaat verricht donderdag in een hybride auto de officiële opening van rijksweg 11 tussen Alphen en Zoeterwoude. Ook de burgemeesters Koopmanschap van Zoeterwoude, Boelen van Rijnwoude en Schoof van Alphen zitten in een van de twee hy bride auto's die bij de opening zijn betrokken. Met de inzet van deze aparte auto's wil rijkswaterstaat aan dacht schenken aan het milieu. Deze auto's zijn milieuvriende lijk door efficiënter brandstofgebruik, een sterk verminderde uitstoot van C02 en andere schadelijke stoffen. Het grote voor deel van deze ten opzichte van elektrische auto's is dat de hy bride auto's de eigen accu's kunnen opladen. De opening heeft plaats tussen half drie en drie uur op het terrein van rijkswaterstaat aan de Gemeneweg 15 in Hazers- vvoude. De politie geeft circa een half uur later de weg vrij voor het verkeer. alphen aan den run De politie heeft gisteren een 17-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn opgepakt. De jongen wordt ervan verdacht kort daarvoor een kassamedewerker van het vogelpark Avifauna te hebben overval len. Omstreeks twaalf uur liep hij de amusementshal binnen en bedreigde de medewerker met een mes. Deze man vluchtte, belde de politie en gaf het signalement van de dader door. Op grond daarvan hield de politie de jongen vlakbij het vogelpark, in de Zoutmanstraat, aan. De verdachte heeft niets buitgemaakt. In 2002 naar nieuw pand Eikenlaan den haac/alphen/runwoude suzanne barbier Het openbaar ministerie heeft hoge celstraffen geëist tegen twee onverbe terlijke jeugdige criminelen uit Alphen aan den Rijn en Rijnwoude. Tegen de 20-jarige overvaller uit Alphen eiste of ficier van justitie Horstman gisteren in de Haagse rechtbank acht jaar cel voor het plegen van drie gewapende dief stallen en een poging tot doodslag in zijn woonplaats. De eis tegen een eveneens 20-jarige man uit Rijnwoude bedroeg zes jaar onvoorwaardelijk voor vier gewapende overvallen in Al phen en Leiden, waarbij hij in totaal zo'n 6000 gulden buitmaakte. De twee, die elkaar kennen uit het uitgaansle ven, werkten in één zaak samen. Zij pleegden de roofoverval afgelopen september in het Alphense vogelpark Avifauna, waarbij zij de nachtportier minutenlang onder schot hielden. Dat beide overvallers in alle gevallen te werk gingen met een plastic pistool, doet volgens de officier niets af aan de ernst van de zaak. Horstman: „De slachtoffers dachten dat er een echt wapen op hen was gericht. Op hen hebben de overvallen grote indruk ge maakt. De mensen die aan het werk waren, voelen zich nog steeds onveilig op de werkplek." De reeks van overvallen kwam aan het rollen toen de Rijnwoudenaar op 19 september op heterdaad werd be trapt, nadat hij de snackbar Hendo aan de Hoge Rijndijk in Leiden had beroofd. De man bekende daarna in de voorafgaande twee weken nog drie gewapende overvallen te hebben ge pleegd, allemaal in Alphen. Na de eer ste roofoverval op Avifauna, die hij met de andere verdachte had begaan, overviel hij een tankstation aan de Ei- senhowerlaan en cafetaria in winkel centrum Atlas. De jonge overvaller liep steeds met een bivalonuts op tegen sluitingstijd naar binnen en richtte het wapen op de werknemer. Beheerst eis te hij daarna de inhoud van de kas, waarna hij op de fiets vluchtte. Volgens de psycholoog, die met hem sprak, was de Rijnwoudenaar uit wan hoop ontspoord. Vanwege ernstige problemen met zijn moeder en zus was hij op straat gezet. Bovendien zat hij zonder werk. Daardoor kreeg hij het gevoel dat hij niets had te verlie zen. Het geld had hij niet alleen nodig voor zijn levensonderhoud, maar ook om drugs te kopen. Zijn advocaat, Roest, benadrukte dat de Rijnwoude naar moeite heeft om zijn eigen gren zen te trekken. „Hij weet dat hij straf verdient", zei de raadsman. „Maar je moet hem niet zes jaar de gevangenis insturen, omdat hij dan in een zwart gat terechtkomt." Hij maakte zich sterk voor een deels onvoorwaardelijke straf waarbij de Rijnwoudenaar onder begeleiding gaat wonen. Tegen de Alphenaar eiste Horstman acht jaar, omdat de man al een lang strafblad heeft wegens mishandeling en diefstal. Bovendien beschuldigde de officier hem van poging tot dood slag, omdat hij bij een ruzie in jonge rencentrum Madonna de uitsmijter had bedreigd met een kapot glas. „Dit is iemand die op 20-jarige leeftijd het klappen van de zweep al kent", con cludeerde Horstman. De man, die achter de bar in het vo gelpark Avifauna werkte, overviel daar na zijn ontslag tot twee keer toe de re ceptie. De eerste overval pleegde hij met twee mededaders in oktober vorig jaar. Twee mannen hielden de nacht portier onder schot terwijl ze hem dwongen de kluis open te maken. Na dat ze bijna 6000 gulden hadden buit gemaakt, namen ze de nachtwaker on der bedreiging mee naar buiten. Een jaar later herhaalde de Alphenaar deze overval op het vogelpark met de Rijn woudenaar die gisteren terechtstond. Ook deze keer moest de nachtportier mee het park in, waarna de overvallers hem aan het hek vastbond bedroeg toen 'slechts' 750 Alphenaar heeft beide be een overval op de Alphense tencentrale in november bekend. Hij stal om zijn ui nancieren. Advocaat M. Lindhout eis van het openbaar minist sief. Volgens haar was er bij Madonna geen sprake slag, hooguit mishandeling dachte was haars inziens h dat de uitsmijter zijn vriend; slagen. Met betrekking tot di len vroeg ze de rechter behal jj genoegdoening voor de slach je korte termijn ook het belar m maatschappij op lange termi m ken. Volgens Lindhout is er phenaar, die een alcohoL heeft, sprake van een omJTl zijn houding. „Als de reih een veroordeling komt van™ geeft hij hem daarmee op." alphen aan den run/regio saskia buitelaar De Sociale Werkvoorziening Al phen aan den Rijn (SWA) wil straks in het nieuwe gebouw kinderopvang bieden aan werk nemers van andere bedrijven op de Alphense bedrijventerrei nen. In 2002 verhuist de SWA naar de Eikenlaan. Volgend jaar begint de bouw van een 21.000 vierkante meter groot pand, naast het distributiecentrum van Hoogvliet. Er kunnen straks 700 mensen werken. Aanvankelijk wilde de SWA verhuizen naar het industriege bied de Schans, nabij de Gou we. De werkvoorziening voor mensen met een handicap wil alle 550 medewerkers, die nu nog verspreid zitten over vijf lo caties in Alphen, onderbrengen in één gebouw. De onderhan delingen met de gemeente over een plek op De Schans waren al bijna rond. Maar de SWA wil liever naar de Eikenlaan, zegt commercieel directeur A. Post hoorn. De kavel aan de Eiken laan is vanwege zijn rechthoe kige vorm efficiënter te gebrui ken. „Bovendien is het in deze hoek van Alphen heel aantrek kelijk om kinderopvang te reali seren voor omliggende bedrij ven", zegt Posthoorn. „We on derzoeken hoe groot de vraag daarnaar is. maar ik heb de in druk dat die behoefte wel dege lijk aanwezig is. In elk geval is er opvang nodig voor de kinde ren van onze 550 werknemers." De nieuwbouw is hard nodig, omdat het aantal werknemers in de toekomst sterk uitbreidt. Per januari verandert de instel ling naar een schap waar alle Rijnstreekgemeenten en Al kemade werkplaatsen kunnen kopen voor werklozen met be perkingen. De SWA voert dan de Wet Inschakeling Werkzoe kenden (WIW) uit voor de Rijn streekgemeenten en regelt de Instroom-Doorstroombanen (voorheen Melkertbanen) in Al phen. Dat levert de komende jaren 200 extra arbeidsplaatsen op voor gehandicapten uit Al phen en regio. Een pendel dienst moet het personeel dat met het openbaar vervoer reist van en naar het station bren gen. De nieuwbouw kost 35 mil joen gulden. De regiogemeen ten dragen een deel bij, evenals het Rijk en de SWA. Vóór de zo mer is het ontwerp af, zodat in het najaar de eerste paal de grond in kan. De SWA hoopt in de eerste maanden van 2002 te kunnen verhuizen. aarlanderveen Bosschages ne men de Molenviergang wind 'uit de wieken'. De vier molens in de polder tussen Alphen aan den Rijn, Aarlanderveen en Zwam- merdam vangen te weinig wind. Volgens de wet mag de begroei ing tot 400 meter rond een mo len niet hoger zijn dan één pro cent van de afstand tot de molen. In het gebied tussen de Nieuw- koopseweg, de Kerkvaartseweg en het tussengelegen woonwijk- je in Aarlanderveen is het be hoorlijk uit de hand gelopen. Door achterstallig onderhoud heeft de natuur er flink haar gang kunnen gaan. Daar gaat de pro vincie Zuid-Holland iets aan doen. De komende weken gaat de snoeischaar erin. De hoge po pulieren worden gekapt, zodat essen en eiken de ruimte krijgen om te groeien. Het is niet de be doeling dat er een kaal gebied ontstaat. Daarom worden de tak ken versnipperd en de boom stammen opgestapeld, zodat we zels, egels, winterkoninkjes en roodborstjes er hun schuilplaats kunnen vinden en zwammen kunnen groeien. Molenaar J. Slingerland van de Putmolen bij Aarlanderveen (die op deze foto niet te zien is) is blij met de snoeibeurt. Hij had bij de Molen stichting geklaagd over de hoge bomen en struiken. „Aan de noordkant van de molen staan bomen van zeven meter hoog. En binnen een afstand van 300 me ter staan twintig meter hoge po pulieren", zegt hij. „Bij noorden wind of matige wind doet mijn molen het bijna niet. En ook met matige wind moet ik polderwater kunnen wegmalen. Een boom houdt veel meer wind tegen dan een gebouw van dezelfde om vang. Want bladeren remmen de wind, terwijl die bij een gebouw erlangs waait en weer in kracht toeneemt." Als de aannemer van de provincie over enkele weken klaar is, kan de Molenviergang er weer even tegenaan. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN 'Wij willen iets opbouwen voor de volgende generatie' hoogmade suzanne barbier De 'brugjongeren' uit Hoogma- de zitten er relaxed bij op hun zolder in de 'Drieluik'. De kou is voor hen letterlijk uit de lucht. Sinds vorige week hoe ven zij niet langer te kleumen bij de brug over de Does. Ook de dorpsbewoners, die hele da gen aankeken tegen de grote groep rondhangende jeugd voor de deur, kunnen tevreden zijn. Zij hebben hun landelijke uitzicht, plus rust, weer terug. Zo'n dertig jongeren verzame len zich een paar avonden per week op de zolder waar de koelkast is gevuld, de kerst boom in de hoek staat te stralen en de televisie zijn eigen warm te verspreidt. Een sjekkie rollen gaat toch een stuk gemakkelij ker als je op een lekkere banik zit, met een goedkoop pilsje binnen handbereik, klinkt het van alle kanten. Niet slecht voor een club 'hangjongeren'. Of mogen ze niet meer zo genoemd worden nu ze van de straat af zijn? Schrap dat woord meteen maar helemaal, vindt de 21-jarige Sergio van der Zijl, voorzitter van de jongeren die samen de stichting De Brug-2000 vormen. „Ik heb dat altijd al zo'n raar, nietszeggend woord gevon den." loost, die dezelfde bank deelt, valt hem, niet zonder iro nie, bij .Houd toch eens op om 'ons' jongeren in een hokje te stoppen zo noemen ze dat toch altijd bij Catherine? We willen geen stempel." Overlast wilden ze de buurt niet bezor gen toen ze nog bij de brug stonden, vertelt de voorzitter. Veel jongeren uit Hoogmade voelen zich al thuis op 'hun' zolder. ..Maar tien of meer jongeren bij elkaar die alleen praten, geeft al herrie. We moeten nu bewijzen dat het ook zonder overlast kan." Hangjongeren of niet, feit blijft dat de Brug-2000 jongeren tevreden zijn dat ze een eigen plek hebben. Tegen de zolder kan geen gemeentelijke contai ner, JOP (jongeren ontmoe tingsplaats) of picknicktafel op. „Die havencontainer die de wethouder bij het voetbalveld van MMO had neergezet, dat FOTO DICK HOCEWONINC was al te gemakkelijk gepro beerd", zegt Van der Zijl. „Dat was niets: het was koud, het lekte, het was een groot tocht gat. Veel mensen uit het dorp Lyklema zinspeelt op vertrek in sept Ter Aar is uit het dal. Ruim een jaar na zijn vernii rapport noemt het bureau Van Naem en Partnei meente een middenmoter Waarnemend L. Lyklema concludeert hieruit dat het gevaar meentelijke herindeling voor Ter Aar is geweken. 0 moedt dat zijn ad-interim functie als 'trouble j, volgend jaar al kan neerleggen. De provincie sprt tv over een maand uit over het rapport dat het bi i opdracht van de provincie en gemeente maakte. I ter aar «tim brouwer de koning Volgens de onderzoekers is er in een jaar veel verbeterd in Ter Aar. Naar aanleiding van een geheim rapport van hetzelfde bureau oordeelde de provincie in het najaar van 1998 nog dat de gemeente rijp was voor her indeling. Het laatste rapport biedt echter mogelijkheden tot een zelfstandig voortbestaan. Wel larderen de onderzoekers het rapport met mitsen en ma ren. „De verbeteringen zijn nog geen veranderingen", zegt on derzoeker J. van der Zwan. Hij mist in Ter Aar nog toekomstvi sie. „In ambtelijk opzicht is er dit jaar veel veranderd, maar de politiek blijft achter. Het gaat nog te veel piano, te rustig. Hoe noemen jullie dat? Het blijft Ter Aar? Ja, dat had ik zo boven het rapport kunnen zetten." Voor Lyklema vormde de rap portage aanleiding om alle werknemers op het gemeente huis vanmorgen te trakteren op warme saucijzenbroodjes. Vol gens hem biedt het rapport ge deputeerde staten van Zuid- Holland geen ruimte om het bestaansrecht van Ter Aar te betwisten. Lyklema baseert zich onder meer op de passage over een nieuwe burgemeester voor de gemeente. Als die er komt, schrijven de oodt e moet de commissari koningin zich daar mee bezighouden. Lyi half januari het rappo 1 provincie bespreek! e schien kan ik nog ee c dan ik had gedacht, ft u vanuit dat de klus op ber 2000 geklaard is. f mitsen en maren uit port, ach, die hou scherp. Fractievoorzitter Doorn van Gemeente deelt het optimisme v ma. „Wij gaan de pun l i zetten", zegt zij. komstvisie is er, maai ben de tijd nog niet die uit te werken. We niet boven Jan. Dat vei de rapport van vorig j! d namelijk ook." Oppositiepartij PAK sief Akkoord) reageer opgetogen. Vooral de 3 kens bij het niveau vai tieke discussie baren h; mend-fractievoorzitter zorgen. „Dat probleen n we met zijn allen op 1 denk ik niet dat het PA n zo moet aantrekken. I b waamemend-burgemt e zegt dat hij al per 1 a kan vertrekken? moet hij dat maar doei hebben ons groot gelijk gege ven dat we daar niet gingen staan. Zet maar wat fatsoenlijks neer, vonden wij. Nou, dat heb ben we bereikt en daar zijn we best trots op. Je begint met niets bij de brug en kijk nou eens." De Brug-2000 pakt het seri eus aan. Er is een stichting met zeven bestuursleden, een aan vraag voor gemeentelijke subsi die en goed overleg met 'de po litiek' en de wijkagent. De 'net te' jongens van Hoogmade ma ken hun nieuwe reputatie waar. Dat moet je niet overdrijven, vinden de jongens. Van der Zijl: „We gedragen ons, dat bedoel ik met 'net'. Asociaal zijn men sen die zich niet aan de regels houden, dat gaat hier niet op. Wij hebben ongeschreven re gels, maar die gelden even goed. Het moet schoon blijven en blowen is verboden. Wie zich daar niet aan houdt, kan vertrekken en komt er de vol gende keer niet in. Ik neem de stichting inderdaad serieus. Je moet wel: als je alles met een lolletje doet, bak je er niets van." De winter overleven de Brug jongeren op deze manier wel. roepen ze vol vertrouwen. En dan? Daarna willen ze een per manente huisvesting bij MMO, desnoods een noodlokaal. Om dat ze iets willen opbouwen voor de volgende generaties, maakt Van der Zijl duidelijk. De gemeente kent die wens en denkt er over na. In de tussen tijd is het op de zolder in elk ge val droog en warm en zien de jongeren bovenal uit naar een kabelaansluiting. alphen aan pen run/leiden De treinen tussen Alphen aan den Rijn en Leiden stonden gisteravond stil en rijden ook vanavond niet. Volgende week maandag- en dinsdagavond (20 en 21 december) is er eveneens geen verkeer over het spoor mogelijk op ject, omdat er wissels vervangen. Vanaf 21 stoppen de treinen r en zetten de Nedi Spoorwegen bussen de stations in Alphen Rijn, Leiden Lamme en Leiden Centraal. den haag/langeraar persbureau cerberus Het verlenen van hand- en spandiensten bij de overval op de Rabobank in Langeraar is twee mannen uit Amstelveen en Vinkeveen gisteren bij de Haagse rechtbank op forse cel straffen komen te staan. Een 18-jarige Amstelvener werd overeenkomstig de eis veroor deeld tot 36 maanden waarvan twaalf voorwaardelijk. Een der tigjarige Vinkevener gaat voor veertien maanden de gevange nis in. Daarnaast hangt hem een voorwaardelijke straf van zeven maanden boven het hoofd en is hij onder toezicht van de reclassering gesteld. Te gen hem was dertig maanden - waarvan tien voorwaardelijk - geëist. De Rabobank werd op 22 juli van dit jaar door twee mannen op vernuftige wijze overvallen. De twee overvallers verschaften zich via het dak van de bank toegang en kwamen door het plafond naar beneden. De ge raffineerde opzet mislukte ech ter doordat het tweetal voortij dig werd ontdekt, vluchtten met de b buiten zette de chau een geldtransport, arriveerde, de achten In paniek gooiden dl Iers de buit in de s renden naar een wad stelbus, bestuurd doo kevener. Aan de hani kenteken spoorde de bestuurder op. De Vinkevener heé de twee overvallers de voren naar Langeraar I gereden. Na de oven hij hen ook weer naar gens de man is hem het om een insluipin zou hij een deel vaij krijgen. De Amstelvd het tweetal op het bank te komen en 1 bromscooter bij de ill de vlucht te vergemal Doordat de overvallen werden, maakten geen gebruik van de si strafzaak tegen de I dachte is aangehou» verhoor van een tweede overvaller is fl vluchtig.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16