God op het Web Geloof Samenleving 'Niets slechter di het ellendige levi Libanese Madonna zingt in ramadan-tent DINSDAG 14 DECEMBER 1999 VANDAAG DEC m m Vandaag staat een relatief onbekende middel- I ^1 eeuwse heilige op de rooms katholieke herden kingskalender. Zijn naam is Volkwin en het schijnt dat hij een bastaard-kleinzoon was van Karei Martel Hij werd tot bisschop benoemd juist nadat keizer Karei de Grote was overleden, in het jaar 816 na Christus. Het roer werd overgenomen door Karei de Kale. Alles ging goed, totdat Karei zomaar één van zijn dienaren tot bisschop benoemde. Nu waren de rapen gaar voor Volkwin. Hij sprak de banvloek uit over de protégé van de koning. En prompt kwam de valse bisschop te overlijden. Toen Volkwin zelf overleed tijdens een bezoek aan de Bel gische plaats Alsbeke, bleken rond zijn begrafenis en graf allerlei wonderen te geschieden. Clerus en volk zagen de bisschop vanaf dat moment als protégé van God en zo ver diende hij zijn heiligenstatus. Paus: Wereldeconomie moet humaner Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft opgeroepen tot een hervorming van de wereldeconomie. In de boodschap ter gelegenheid van de wereldvredcsdag op 1 januari vroeg hij eco nomen en politici te erkennen dat de economie ten goede moet komen aan alle mensen. De paus erkende dat de globalisering ook positieve effecten heeft. De mensheid krijgt daardoor de kans 'één grote familie te worden, die is gebaseerd op de waar den van gerechtigheid, gelijkheid en solidariteit'. Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk herhaalde zijn pleidooi voor het kwijtschelden van de schulden van de allerarmste Derde-We reldlanden. Ook hekelde hij de groeiende kloof tussen het rijke Noorden en het arme Zuiden en het lot van talloze miljoenen mensen die honger lijden. Ex-ICCO-directeur Oskam overleden bunnik C. Oskam, van 1988 tot 1998 directeur van de protes tantse ontwikkelingsorganisatie ICCO, is zaterdag op 60-jarige leeftijd in zijn woonplaats Bunnik overleden. Oskam. land bouwkundig ingenieur, werkte bijna 25 jaar bij ICCO. Daarvoor was hij ontwikkelingsdeskundige in Ecuador, Kenya en Peru. Ontwikkelingsorganisaties hebben met hun hulpprojecten het leven van de mensen om wie het gaat niet duurzaam verbeterd, constateerde Oskam in september in Genève, waar hij als waar nemer de bestuursvergadering van de Wereldraad van Kerken bijwoonde. Die organisaties kunnen zich volgens hem beter richten op hulp aan partnerorganisaties in de Derde Wereld bij het beïnvloeden van het beleid van regeringen en bedrijven. Orthodoxen: Wereldraad wijzigen ceneve De orthodoxe lidkerken dringen aan op een wijziging van de structuur van de Wereldraad van Kerken. Dat bleek tij dens de eerste bijeenkomst van een speciale Wereldraadcom missie, die zich bezighoudt met de orthodoxe bezwaren. De or thodoxe kerken vinden dat de huidige structuur van de Wereld raad hun deelname bemoeilijkt. In 1998 zijn de Georgische en Bulgaarse kerken al uitgetreden. De commissie moet alle pro blemen van de orthodoxe kerken met de Wereldraad in kaart brengen. Ook moet zij voorstellen doen over wijzigingen in de structuur. 'Koken met Jezus' discrimineerde niet brussel De makers van de Vlaamse televisierubriek 'Koken met Jezus' hebben zich niet schuldig gemaakt aan discriminatie door op absurde wijze de kookkunsten van Jezus te demonstre ren. Dat heeft de Vlaamse Geschillenraad voor radio en televisie bepaald. Twee inwoners van Brasschaat hadden een klacht in gediend. Bart Peeters en Hugo Matthysen hebben volgens hen de spot gedreven met Jezus, zijn lijden en de eucharistie. De ge schillenraad schaart zich achter het standpunt van de omroep, die het programma omschrijft als 'absurde kolder met een hoog surrealistisch gehalte'. Een woordvoerder van het aartsbisdom Mechelen-Brussel liet weten de beslissing van de raad te res pecteren. „Ik ben echter van mening dat deze rubriek niet tot de fijnste humor behoort. Ik acht Bart Peeters en Hugo Matthy sen tot sterkere dingen in staat", zei hij. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Vreeland (SoW), mw. R. Abma. kandidaat te Am sterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Rotterdam- Hillegersberg (wi|kgem. Mole- naarslaan-Honderdtienmorgen), mw, H B Graafland te Eikerzee. Bedankt: voor Lelystad, F. Wijn- horst te Ameide-Tienhoven; voor Vlaardingen (wijkgem. Holy- noord), M J Paul te Dirksland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Door de classis Groningen geëxa mineerd en beroepbaar gesteld: R.F. Telgenhof. Rietgors 83, 8271 GK IJsselmuiden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Grand Rapids, Mi chigan (USA), A.M. den Boer te Dirksland; te 's-Gravenzande, G.J. van Aalst te Ridderkerk Bedankt: voor Drachten, C A. van Dieren te Stolwijk; voor Scherpe- msse, A.J. Gunst te Benthuizen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en gere geld winterse neerslag. Middag- temperatuur rond of net onder het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met winterse neer slag. Woensdag geleidelijk op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur rond 2 graden, in Ierland wat warmer. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen, in de Ardennen en later ook elders sneeuw. Middag- temperatuur dalend tot ongeveer 2 graden, in de Ardennen vaak lichte vorst. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en perioden met regen, op veel plaatsen geleidelijk over gaand in sneeuw. Maxima dalend naar ongeveer 3 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, in de bergen sneeuwgrens dalend naar 400 sneeuw. In het Rhnedal vanaf woensdag een ste vige Mistral en geregeld zon. Mid- dagtemperatuur tussen 3 en 6 graden, langs de Middellandse zee iets warmer. Spanje: Steeds meer bewolking en van tijd tot tijd regen, boven de 1300 meter ook sneeuw. Plaatselijk veel wind. Maxima rond 8 gra den, alleen in het uiterste zuiden een stuk warmer. Portugal: Bewolkt en vooral dinsdag veel regen en wind. In de Algarve veel droger en ook wat zon Middag- temperatuur meest tussen 13 en 18 graden, woensdag van het noorden uit een stuk kouder. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vooral dinsdag weer veel wind, maar nog wel droog en wat zon. Woensdag bewolkt en regenach tig, maar wel minder wind. Mid- dagtemperatuur dalend van 20 tot 15 graden. Marokko: Westkust: droog en geregeld zon. Op sommige plaatsen ook laag hangende wolken of mist. Woens dag in het noorden meer wolken en mogelijk wat regen. Maxima in het noorden net onder 20 graden, elders daarboven. Tunesië: Zonnige perioden en waarschijn lijk overal droog. Wel geleidelijk wat meer wind. Middagtempera- tuur aan zee ongeveer 19 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog, 's Middags op de stranden ongeveer 23 graden. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen, vrijwel overal snel over gaand in sneeuw. Middagtempe- ratuur dalend tot rond het vries punt. Oostenrijk: Bewolkt en vooral in het noorden en westen flink wat sneeuw. Maxima dalend tot omstreeks 2 graden. Zwitserland: Overwegend bewolkt en op veel plaatsen flink wat sneeuw. Mid- dagtemperatuur dalend tot net boven nul, in het zuiden lokaal nog wat hoger. Polen: Overwegend veel bewolking en van het westen uit perioden met regen, op de meeste plaatsen overgaand in sneeuw. Middag- temperatuur dalend tot rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Middagtempe- ratuur omstreeks 3 graden. Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en kans op een bui, mogelijk met sneeuw. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 3 graden. Italië: In het uiterste zuiden nu en dan zon en waarschijnlijk droog. El ders overwegend bewolkt en steeds meer regen, in de bergen sneeuwgrens dalend naar 1200. Maxima van een graad of 3 in het noorden tot rond 18 in het zuiden en op Sicili. Corsica en Sardinië: Geregeld veel wind. Verder toene mende bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur omstreeks 15 graden. Griekenland en Kreta: Nu en dan zon en van tijd tot tijd een bui. Woensdag in het noor den grotere neerslagkansen. Mid dagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Malta: Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog. Middagtempe ratuur omstreeks 18 graden. WOENSDAG 15 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 42 Zon onder 16.27 Maan op 13.06 Maan onderOO.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.05 20.25 07.38 19.58 Laag 03.55* 16.15 03.36 15 56 Weerrapporten 14 december 07 uur: station weer wind ten max P eersl mm Amsterdam licht bew. w4 7 2 12.0 De Bilt regenbui zw3 8 2 12.0 Deelen half bew. w5 7 3 4.0 Eelde regen wS 6 2 12.0 Eindhoven sneeuwbui zw4 7 2 10.0 Den Helder zwaar bew. wnw5 7 1 15.0 Rotterdam onbewolkt w4 8 3 13.0 Twente regenbui wzw6 7 3 12.0 Vlissmgen half bew vmw4 7 4 11.0 Maastricht zwaar bew zw4 7 3 2.0 Aberdeen sneeuwbui n7 3 1 0.0 Athene licht bew. nw8 17 13 0.0 Barcelona licht bew wzw3 14 7 0.0 Berlijn licht bew z6 5 2 2.0 Boedapest onbewolkt wzw3 8 0 6.0 Bordeaux regen zzw3 10 8 0.0 Brussel zwaar bew. zzw2 7 3 5.0 Cyprus onbevolkt nl 20 12 2.0 Dublin zwaar bew. w5 3 -1 0.1 Frankfurt regen zzw4 6 4 6.0 Geneve zwaar bew wzw 7 7 4 9.0 Helsinki half bew. w3 2 -1 5.0 Innsbruck half bew. wnw4 6 -5 0.0 Istanbul regenbui nnw6 15 9 7.0 Kiagenfurt zwaar bew. ver. 1 4 -2 0.0 Kopenhagen zwaar bew 06 3 0 0.6 LasPalmas onbewolkt n3 22 15 0.0 Lissabon half bew. wzw 5 16 15 2.0 Locarno half bew ol 10 -1 0.0 Londen licht bew w 3 8 0 3.0 Luxemburg regen n2 4 2 8.0 Madrid zwaar bew. wzw 7 11 8 0.1 Malaga onbewolkt «4 23 15 0.0 Mallorca half bew. wzw 7 17 8 0.0 Malta onbewolkt wnw4 18 14 04 Moskou zwaar bew 020 2 6 0 0.0 München zwaar bew zzw3 5 1 0.3 Nice half bew. wow 2 11 7 0.0 Oslo onbewolkt wzw 1 -3 •13 0,0 Panjs zwaar bew w4 8 5 0.0 Praag sneeuw z7 5 0 0J Rome onbewolkt o2 14 5 0.0 Split licht bew ozo2 7 0.2 Stockholm sneeuwbui w2 •5 -6 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ■aft bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw y koufront opklaringen hagel jL lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur i luchtdruk in 1°00—hecto pascal Warschau licht bew. z3 3 -5 0.0 New Orleans zwaar bew w4 19 12 0.1 Wenen onbewolkt z4 8 -2 0.0 New York zwaar bew. n5 9 2 7.0 Zünch half bew. wzw 6 5 3 1.0 Tel Aviv half bew. z8 19 13 3.0 Bangkok half bew. zw4 30 23 0.0 Tokyo onbewolkt o2 13 5 0.0 Buenos Aires onbewolkt wzw 2 24 18 0.0 Toronto half bew. o5 4 0 3.0 Casablanca onbewolkt zzwl 18 7 0.0 Tunis licht bew. z3 17 9 4.0 Johannesburg onbewolkt w.s.0 23 15 12.0 Vancouver licht bew. wzw 5 7 0 4.0 Los Angeles zwaar bew o3 18 8 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 50 Familieberichten: 023- 531 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 - Hoofdredactie: 071- 53155 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEN Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-5143 545 ABONNEMENTE" bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van abonnements- geld, ontvangen J betaling. VERZENDING PERPO Voor abonnementen die per postl worden verzonden geldt een toes aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASi Voor mensen die moeilijk lezer hebben of blind zijn (of een an leeshandicap hebben), is een s.:' van het regionale nieuws uit N Dagblad op geluidscassette beJ informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu Auteursrechten voorbeh Dagbladuitgeverij Da E-MAIL redactie.ld@damiate.hdc.nl I E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond! feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het X internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Tali ban, van voodoo tot vaticaan. Deze aflevering: over de Kloos terorde van de Broeders en Zusters van het Internet. http://members.aol.com/omfsi Weg romantiek, weg galmende voetstap pen, gedempte stemmen en psalmen in toortsverlichte Idoostergangen. Geen uitge sleten traptreden meer die leiden naar het schemerdonker van de kloosterbibliotheek. Waar stof opdwarrelt als een codex wordt opengeslagen, waar manuscripten hoog te gen de muren staan opgestapeld en een ganzenveer over perkament krast. Meer kloosters waren al op het idee geko men om zich met een site op internet te profileren. Maar een klooster dat alleen in cyberspace bestaat, dat is nieuw. Het Fran se klooster van Onze-Lieve-Vrouwe van het Internet is de eerste. De inrichting van dit virtuele klooster is verder volstrekt traditio neel. Er is een kloosterregel en een uitge breide hiërarchie. De Orde valt uiteen in een aantal aparte kloosters, die elk tussen de vijf en vijftig leden hebben en gewijd zijn aan een bepaalde beschermheilige. Elk klooster is weliswaar virtueel, maar toch ge bonden aan een geografische plaats. De uiterst sober vormgegeven site van de Orde wil volgens de stichter, broeder Fran cois, vooral een plaats van gebed en bezin ning zijn op het jachtige internet. Elke meerderjarige rooms-katholiek kan toetre den. Lid worden kan uiteraard on-line, maar is daarom niet minder ingewikkeld. Je vult het formulier in, e-mail adres erbij, en verzenden maar. De Frère supérieur van de plaatselijke afdeling behandelt het verzoek tot toetreding en geeft het na goedkeuring door aan de overste die boven hem ge plaatst is. Uiteindelijk belandt het mailtje op het bureau van de Frère supérieur Géné- ral in Parijs en die geeft de noviet een uniek inschrijfnummer dat hij zijn hele kloosterle ven zal meedragen. Na een jaar noviciaat kan de kloosterling ervoor kiezen definitief toe te treden. In de Regel is te lezen dat de Kloosterorde van de broeders en zusters van het Internet zich onderwerpt aan Rome, maar dat de or de niet verwacht dat Rome op zijn beurt met een erkenning komt. Monniken zijn verplicht een tolerante houding in te ne men tegenover andere godsdiensten. De re gel beschrijft verder de uitgebreide proce dures en ingewikkelde regels over accepta tie en excommunicatie van broeders en zusters, precies zoals dat in de traditionele kloosters nauwkeurig is vastgelegd. Maar er zijn ook verschillen. Francois wijst erop dat de orde geen finan ciële bijdragen verlangt, geen armen gelofte en geen kuisheidsgelofte, geen hoorzaamheidsplicht en geen zwijgpli „Ik ben zelf ook niet arm, niet kuis, en noodzakelijk gehoorzaam aan een bepa religieuze autoriteit." Hij doet omstai uit de doeken dat de orde beslist geen s is. Leden kunnen desnoods onder een'v naam toetreden als zij toch vrezen voor hij 'mentale manipulatie' noemt. Klooi lingen verplichten zich alleen (maar i dat slechts tegenover zichzelf) om mei gelmaat te bidden voor de lijdende mt mens. Waarvoor je dan specifiek moet bidden, lees je in het gebeds-intentieregister. Voo moeder van Eric bijvoorbeeld, 'opdat l gezondheid verbetert'. Het register is gei met klaagbeden aan Maria en Jezus hulp te bieden bij ledematen die gean teerd dreigen te worden, zonen die van geloof dreigen af te dwalen of tantes die gebukt gaan onder een slopende ziekte zijn gebeden om het vinden van een b te bespoedigen, om angstaanvallen te lichten, om goede examenresulaten te reiken of vrede in Joegoslavië. Iemand vraagt Onze-Lieve Vrouwe van Internet om bescherming van „ons a internauten, opdat wij leiding ontval naar de juiste World Wide Web pagina, mand anders vertelt dat hij na tien jaa hebben gedwaald als agnost nu tot de 1 is teruggekeerd door ingrijpen van kath ke discussiegroepen op internet. Hij dat dit 'formidabele communicatie-in ment' ook een instrument van pred mag worden, een middel om het g nieuws te brengen aan mannen en vroi in de moderne tijd. „Zodat wij op het een solide spirituele voeding mogen den, en de kracht om missie te bedrijvi de echte en de virtuele wereld. Amen." silvan schoonhoven beiroct De Libanese zangeres Madonna zingt in één van de rama- dan-tenten in West-Beiroet. Tijdens de vastenmaand komen de mos lims in de Libanese hoofdstad bij elkaar in deze tenten om voor het aanbreken van de dag samen een maaltijd te gebruiken. Tijdens de ramadan onthouden moslims zich tussen zonsopgang en zonsonder gang van eten en drinken. foto afp Drie doden, in verschillende stadia van ontbinding, dansen vrolijk op de rand van een graf. Een vierde zorgt met bazuinge schal voor muzikale begelei ding. Ze vieren hun bevrijding uit de 'eeuwige gevangenis' die het leven voor hen is geweest. Een houtsnede met begelei dend gedicht uit een 15e-eeuw- se kroniek van Hartmann Sche del toont de instelling van de middeleeuwer ten aanzien van leven en dood. „Niet de dood was het schrikbeeld, maar on voorbereid sterven", zegt con servator H. Wüstefeld van het Museum Catharijneconvent in Utrecht. Daar is tot 26 maart 2000 de tentoonstelling 'Leven na de dood. Gedenken in de la te Middeleeuwen' te zien. „Niets is beter dan de dood, niets is slechter dan het ellendi ge leven", schreef Schedel. De dood was voor de middeleeu wer een bevrijding, maar een goede voorbereiding op het sterven was belangrijk om vage vuur en Laatste Oordeel goed door te komen en het eeuwige leven te beërven. Goede wer ken, gebeden tot Maria en de heiligen en aflaten konden de straftijd na de dood bekorten. Ook kon men zich al tijdens het leven verzekeren van gebeden voor het zielenheil. Een groot deel vai toonstelling is gewijd heten memorietafels, schilderijen staan de gevers afgebeeld naa- gieuze voorstelling va beeld het Laatste Ooi zus' kruisiging. Ze we opgesteld in kerken a ring tot gebed voor heil van de overledem Boeken over de kun sterven (ars moriend bij de voorbereidiij sterfbed. Daarin staa leen dreigende wooi de hel met zijn pek, 'wrede wormen', maa wijzingen voor een leven. Houtsnedes strijd tussen engelen om de ziel van een st( Voor een behoui komst in het hiernai ren in ieder geval de cramenten (biecht, c en laatste oliesel) ono Heiligen hielpen daarbij soms een ha houtsnede uit 1517 man uit Gorkum di brand in zijn huis vlammen werd ingei heilige Barbara neem de hand, zodat hij, kool, nog een paar u ven om de laatste san te ondergaan. Voor waren ogen, tong en spaard gebleven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14