eiden Regio 'Wij staan niet onder curatele' Parkeerprobleem deert kopers Garenmarkt niet Leidenaar wil 'piasmuur' gratis schoonhouden Wee GroenLinksers appen uit de raad Paterbrug krijgt nieuwe leuning Archeologen aan de slag op Pomona Politiek zoekt oplossing Witte Singel «pAG 14 DECEMBER 1999 971 13 etsers mishandeld Bij de politie is gisteren aangifte gedaan van mishande die vorige week vrijdag heeft plaatsgevonden. Toen fietsten den uur 's avonds op de Sumatrastraat twee Leidse jon- (16 en 18) en een 17-jarige Noordwijker. De 18-jarige werd esproken door een onbekende die hem een vuurtje vroeg, ide 18-jarige zei geen vuur te hebben, kreeg hij klappen, olgens verscheen er een tiental jongeren van 12 tot 15 jaar Ie drie ook nog eens aanvielen. rsenschudding bromfietser Een 26-jarige Leidenaar is gistermiddag gewondgeraakt en valpartij op de Sint Jorissteeg. Hij reed daar met zijn imer en moest remmen voor een automobilist die achter- e Kaardesteeg uit reed, richting Sint Jorissteeg. De brom- er liep een hersenschudding op. De automobilist reed door. eisje aangereden door bus Een 12-jarig meisje uit Leiderdorp is gisterochtend rond uur gewond geraakt bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk, ak met haar fiets ter hoogte van de Verdamstraat over en aarbij geen voorrang aan een bus. Het kind is voor controle gebracht naar het Rijnland ziekenhuis. op dit moment de laatste hand aan haar proefschrift over ont wikkelingen in de landbouw in de bronstijd en vroege ijzertijd. Dat zij nu al na anderhalf jaar de raad verlaat, vindt zij. niet netjes van zichzelf. „Ik had mij zelf voor vier jaar gekandideerd en ik was ook vast van plan om die tijd vol te maken. Dit is een beetje een egocentrische beslis sing. Ik ga voorbij aan wat de kiezer heeft gezegd." Ook bij Duijvensz, die al per 1 januari zijn raadszetel opgeeft, speelt zijn baan een doorslag gevende rol bij het besluit uit de actieve politiek te stappen. Hij werkt voor sociale zaken in de gemeente Ridderkerk en heeft het daar het afgelopen jaar steeds drukker gekregen. „Ik had zelf niet voorzien dat het werk zo zou uitbreiden. Maar daardoor kon ik het afge lopen jaar mijn raadswerk niet meer zo doen zoals ik het wil. In de raad zitten kost veel tijd. Ik wilde altijd nog wat mensen benaderen en een extra rap portje lezen. Als dat erbij in schiet, is dat voor mij onbevre digend." Duijvensz is al sinds 1984 actief in de Leidse politiek. „Ik heb in die tijd nog samen met Hans de la Mar affiches ge plakt voor de PSP." Ter Harm- sel: „Met Paul vertrekt straks ons geschiedenisboek uit de fractie." Alle betrokenen benadrukken dat er aan het vertrek van de twee fractieleden geen ruzies of tegenstellingen ten grondslag liggen. Duijvensz: „In het begin hebben we wel wat tijd nodig gehad om aan elkaar te wen nen. We hebben wel discussies onderling, maar de stemming in de fractie is steeds goed ge weest." De twee vertrekkende raads leden worden opgevolgd door Sinan Cengiz en Alien Lap. Cengiz is sinds anderhalf jaar duo-raadslid. Lap was zeven jaar lang het enige raadslid voor Groenlinks in Voorhout. eden van de Groenlinks- verlaten binnenkort de gemeenteraad. Het gaat aid Duijvensz, die bij el- tes jaar in de raad zat en de Hingh die vorig voor voor het eerst gekozen Fractievoorzitter Stella ter sel spreekt van een 'onge- samenloop van om- heden'. „Ja, natuurlijk, als een stekker, dat kun zeggen." Hingh verlaat per 1 febru- raad omdat zij naar Ant- n verhuist. Daar heeft zij aan aanvaard als coördi- van het gemeentelijke imbeleid. De Hingh legt Leiden denkt Van Boxtel tevreden te kunnen stellen Vervolg van voorpagina De minister van de grote steden, R. van Boxtel van D66, heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het grote steden beleid in Leiden. Van Boxtel stelt harde randvoorwaar den aan de afspraken met de stad. Bij de gemeente ken nen ze de op- en aanmerkingen. „We gaan de uitdaging aan", laat verantwoordelijk wethouder A. Pechtold we- *en- weest om te werken aan de hand van portefeuilles. Andere gemeenten zijn ons wat dat be treft een stuk voor. De omslag naar een meer integrale aanpak is is gewoon moeilijk." „Van Boxtel was behoorlijk kritisch", zegt Pechtold over het optreden gisteren van zijn par tijgenoot. „Er zijn sommige be hoorlijk harde randvoorwaar den gesteld. Ik ben de eerste om toe te geven dat ik hier niet blij mee ben." Maar, zegt Pechtold, het is niet het einde van de wereld. Leiden is niet onder curatele gesteld. Over een half jaar wordt het conve nant niet opgezegd." Volgens de wethouder heeft Van Boxtel zich wat dat betreft 'verspro ken'. Er is niettemin werk aan de winkel, gaat Pechtold door, en flink wat ook. „Het is niet poet sen, schaven en weer doorgaan. LEIDEN ANNET VAN AARSEN ROBBERT MINKHORST T. van Miltenburg, directeur van de dienst economische en sociale zaken en nauw betrok ken bij het Leidse grote steden beleid en het Meerjaren Ont- wikkelings Programma (MOP) geeft toe dat de Leidse plannen niet op alle punten even helder zijn. „Ze zeggen in Den Haag dat we de plannen te weinig onderbouwd hebben, dat we statistische informatie missen. We hebben geen nulmetingen gedaan en in het MOP staat ook niet wat de uiteindelijke doel stellingen zijn. Men vindt de voorstellen te weinig concreet En dat klopt wel. Maar wij ver wachten dat we tijdig de nodige aanpassingen kunnen doen." Ook kritiek op een-te geringe integrale aanpak klinkt haar niet onbekend in de oren. „We zijn in Leiden altijd gewend ge- We moeten eerst heel goed kij ken waar het mis is gegaan. Als er zoveel kritiek komt, is er in ieder geval iets mis." „We zijn in Leiden in ieder geval niet helder genoeg ge weest. Hebben geen doelstellin gen geformuleerd. We zijn te bescheiden geweest. Als be stuur zijn we te laat begonnen ons met de plannen bezig te houden. De wethouderscultuur heeft er niets mee te maken. De Stadsvisie vertaalt zich niet in het MOP. De gemeenteraad moet er voortaan eerder en sterker bij betrokken worden." Leren moet Leiden ook, van andere steden die het wel goed doen, vindt Pechtold. Bijvoor beeld van Haarlem. Ambtena ren uit beide steden hebben volgende week een eerste af spraak. Verrast is Pechtold wel enigs zins door het commentaar van uit Den Haag. „Ik kreeg ander halve maand geleden in het in formele circuit te horen dat Lei den het aardig deed. Kennelijk kan het zo snel omslaan." Eer der dit jaar bleek bovendien uit een onderzoek dat Leiden met het Grote-Stedenbeleid er juist in positieve zin uitsprong, en Haarlem (nu een van de betere) in negatieve zin. Pechtold zegt dat hij het verschil niet kan ver klaren. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Slechts een enkel woord over het parkeren op de Garenmarkt, gisteravond. „De parkeersituatie lijkt me nu al niet zo prettig", zei een bewoner tijdens de informatiebijeenkomst over dc bouw van dertig appartementen in een deel van het vroegere natuurhistorisch museum. „Wordt er wat aan gedaan?" Nee. Er komen geen parkeer plaatsen bij. De Garenmarkt is een populair parkeerterrein. Vooral 's avonds, als het parkeren op koopavon den na gratis is, is het lang zoeken naar een vrij plekje. De gemeente vindt dat een probleem voor de nieuwe bewoners, maakte projectleider W. de Wolf duidelijk. Zij moeten binnen het huidige aanbod aan plaatsen een plek zien te vinden. Het leek de meeste aanwezigen in het atrium van het Stadsbouwhuis gisteravond niet zo te de ren. Ze waren vooral geïnteresseerd in het bouw plan van architectenbureau Prins Kentie uit Amsterdam. De informatieavond was voorname lijk bedoeld om uitleg te geven over procedures en over het bouwplan en over hoe je er bezwaar tegen kunt maken, maar uiteindelijk waren het vooral potentiële kopers die op de bijeenkomst afkwamen. Aanvankelijk zou de gemeente de appartemen ten laten bouwen. Leiden heeft het gebouw ver- Zwammen zijn het hout van de Paterbrug lang zaam aan het opeten, foto henk bouwman kocht aan bouwer en ontwikkelaar Jobo. Garen markt lb maakt deel uit van een uitgebreide ruil tussen beide. Leiden verwierf daardoor het Scheltema-complex. Jobo neemt de plannen van de gemeente in zijn geheel over. De Garenmarkt lb biedt voor elk wat wils, liet architect D. Samson in zijn toelichting blijken. De appartementen variëren in grootte van 80 tot 150 vierkante meter. Van knus tot riant, van een prijs van grofweg 250.000 gulden tot ruim acht ton. Met (Frans) balkon, loggia of (gemeenschap pelijke) tuin. Voor pas afgestudeerden en voor ouders van wie de kinderen inmiddels de deur uit zijn. Het complex bestaat uit twee delen, een ge bouw uit ongeveer 1890 en een gebouw uit om streeks 1930. Aan beide gevels verandert nauwe lijks iets. „Het was heel makkelijk en goed moge lijk om het gebouw in ere te laten", zei Samson. „We konden goed overweg met de grote ruim tes." Voor Prins Kentie is het niet vreemd om een rijksmonument te verbouwen. Dit jaar won het bureau de Berlage-prijs voor het verbouwen van een jong monument in Benoordenhout in Den Haag. Vorig jaar kreeg Prins Kentie de Na tionale Restauratieprijs, voor het ombouwen van een Haarlemse kerk in studentenhuizen. Bouwer B. van Dijk zei gisteren dat de eerste apparte menten mogelijk medio 2001 klaar zijn. De renovatie van de houten leuning van de Pa terbrug was vijf jaar geleden nog niet eens afge rond, of ze staken de kop al op: paddestoelen. Kleurige oranje en witte zwammen die het knup pelbruggetje langzaam maar zeker begonnen op te eten, behandelingen met teer en speciale anti schimmelmiddelen ten spijt. Inmiddels hebben de zwammen hun werk zo goed gedaan, dat het houtwerk weer zo'n beetje aan vervanging toe is. Begin volgend jaar krijgt de gemeenteraad een voorstel voorgelegd voor een nieuwe leuning voor het bruggetje over de Witte Singel. De eerste tekenen van verval zijn al zichtbaar bij het knuppelbruggetje. Kort geleden is één van de stammetjes uit het raamwerk getrapt. Het gat dat hierdoor is ontstaan is met planken min of meer dichtgemaakt. „We houden de brug weke lijks in de gaten. Als de situatie te gevaarlijk wordt, plaatsen we dranghekken langs de leunin gen", zegt een gemeentewoordvoerder. Voordat de leuningen in 1994 werden vernieuwd, stonden er ook al jarenlang dranghekken. Bij de laatste vernieuwing van de leuningen wilde de gemeente de ouderwets-rustieke Pater brug in eerste instantie vervangen door iets mo dernere. Onder druk van de buurt werd de oude knuppelbrug toen toch in ere hersteld. De woordvoerder verwacht niet dat de discussie over een eventueel nieuw ontwerp weer zal op laaien. „Er komt gewoon een voorstel voor een vergelijkbare brug, maar dan wel met een andere houtsoort. Nee, absoluut geen tropisch hard hout, maar degelijk Europees hout. LEIDEN ONNO HA VERMANS HANNEKE VAN BOCHOVE Stadsarcheoloog Maarten Dol mans gaat zoeken naar de res ten van een Romeinse neder zetting op sportveld Pomona. Op de grens van Leiden en Oegstgeest, in het lommerrijk gebied langs de Wassenaaxse- weg, verbleven zo'n 4.500 jaar geleden al mensen. Opgravin gen moeten duidelijk maken of hier legionairs van de keizer van Rome hun kamp hadden opgeslagen, of dat boeren de nabijheid van de zee en de Ro meinse krijgers in Lugdunum hadden uitgekozen als ideale vestigingsplaats. Dolmans gaat waarschijnlijk in maart graven, vertelde hij gisteren in de aula van de Leid se Mytylschool. De archeoloog geeft zichzelf ongeveer drie we ken. Daarna moet op het voor malige sportveld de eerste paal de grond in voor het revalida tiecentrum van het Rijnlands Zeehospitium. Als de bouw volgens plan ver loopt verhuist het Zeehos in de zomer van 2002 de revalidatie, de mytyl/tyltylschool voor meervoudig gehandicapte kin- deren, en het centrum voor hart- en longziekten van Kat wijk naar Leiden. Hier is de aansluiting met drie ziekenhui zen en andere regionale voor zieningen voor gehandicapten beter. Alleen de woonvorm voor ernstig lichamelijk gehan dicapten blijft in de Katwijkse duinen achter. De stadsarcheoloog meldde zijn project gisteren tijdens de presentatie van de nieuwbouw- plannen van het Zeehos in Lei den. Directeur E.J. van Corten- berghe van het Zeehospitium overhandigde bij deze gelegen heid de bouwtekeningen van het nieuwe centrum aan wet houder Baaijens. Het revalidatiecentrum komt vlakbij de Leidse mytylschool. De school zelf ondergaat een verbouwing om plaats te bie den aan leerlingen uit Katwijk. Een nieuwe brug verbindt de beide gebouwen, zodat leerlin gen straks vanuit het revalida tiecentrum gemakkelijk de school kunnen bereiken. In het centrum komen onder meer een zwembad en een gro te gymzaal. Daar kunnen, als het Zeehos er geen gebruik van maakt, ook andere sport- en patiëntenverenigingen van ge bruikmaken. Groenlinks en D66 zoeken naar een oplossing voor de ver keerssituatie op de Witte Singel in Leiden. Vanavond dienen beide partijen tijdens de raads vergadering een motie in. Of daarin staat dat de maximum snelheid omlaag moet van vijf tig naar dertig kilometer, is nog onzeker. De politiek toonde zich tij dens de commissievergadering gevoelig voor de argumenten van bewoners, die willen dat de snelheid op de Witte Singel om laag gaat. De oppositiepartijen en de collegepartijen Groen links en D66 probeerden por tefeuillehouder Van Rij om te praten, maar die wilde van geen wijken weten. 'Schijnveiligheid' noemt hij de snelheidsbeper king. Het is de vraag of er van avond voldoende steun is om in ieder geval van de Witte Singel een 30-kilometerweg te maken. De oppositie en Groenlinks en D66 hebben 21 van de 39 stem men in handen, maar niet dui delijk is hoe de wethouders stemmen. Alles hangt dus af van de inhoud van de motie, zegt S. ter Harmsel (Groen links), waar ze overigens niets over kwijt wil. „Het is zoeken naar een oplossing waar ieder een zich in kan vinden." "Jezus Christus is gisteren en heden dezelfde en tot in eeuwigheid." Spreker: Bisschop dr. Charles Agyin Asare Woensdag 15 December t/m Vrijdag 17 December Aanvang: 19.30 uur. een plaquette op de muur en maak er een toeristische trek pleister van. Nee, voor afbraak heb ik geen goed woord over. Dat is onzorgvuldig omgaan met een stukje historie van een ander volk. De gemeente Lei den is verkeerd bezig en moet de hand in eigen boezem ste ken. Schoonmaken dus en als de gemeente dat niet doet, doe ik het wel." Muurresten (3) Inmiddels bemoéit ook de lo kale politiek zich met de pias muur. Filip van As, raadslid van de RPF/SGP/GPV en duo- raadslid Hans Vollaard hebben een brief gestuurd aan monu mentenwethouder Alexander Pechtold en de Amerikaanse ambassadeur Cynthia Schnei der. Van As en Vollaard zijn van mening dat het monument ter herinnering aan de Pilgrim Fathers niet verloren mag gaan. „Als partijen met calvinistische achtergrond zijn we bovendien extra gevoelig voor de argu menten om heilige huisjes niet te laten verdwijnen", schrijven ze. Het duo heeft een creatieve op lossing bedacht. Sloop het mo nument niet maar biedt het de Verenigde Staten aan zodat de muur daar kan worden her bouwd. Zo is het monument gered en hebben de Amerika nen een tastbare herinnering aan de Pilgrim Fathers, menen Van As en Vollaard. En dan heeft Leiden één pro bleem minder. ERIC-JAN BERENDSEN Paul Holverda (op de muur) en zijn medewerker Herman Chouffoer willen de laatste resten van de Onze Ueve Vrouwenkerk graag schoonmaken én schoonhouden. foto henk bouwman voordat ze per schip naar de Verenigde Staten gingen. On der anderen oud-president Ge orge Bush is een afstammeling van de Pilgrim Fathers. De hele kwestie wordt in de VS zo seri eus genomen dat de Ameri kaanse ambassadeur Cynthia Schneider een verhelderend geprek met wethouder monu mentenzorg Alexander Pecht old heeft aangevraagd. Als het aan Holverda ligt, hoeft dat gesprek niet plaats te vin den. „Ik ben bereid dat stukje van Leiden te onderhouden. Het is niet zo moeilijk om die urinelucht te laten verdwij nen." Hij denkt daarbij aan mi nimaal twee grote schoon maakbeurten per jaar. „Maar dat is een beetje afhankelijk van de frequentie van dc ver vuiling. Ik kom toch vaak ge noeg langs die plek dus dat hou ik wel in de gaten. En eenmaal schoon blijft het ook schoon, want vervuiling trekt vuil aan. Holverda is niet de eerste de beste want zijn bedrijf is gespe cialiseerd in de schoonmaak van medische ruimtes. En voor de gemeente houdt hij de zwembaden schoon. Diezelfde gemeente heeft overigens al toestemming van de Rijks dienst voorde Monumenten zorg en van de rechter om de muur af te breken. „Wie zijn wij om die muur te slopen", vraagt Holverda zich af. „Knap dit plein op, bevestig De Blauwe Steen, die al 700 jaar in dc Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Qnder redactie van Ad van Kaam en Ene-Jan Betendsen IEL£fOON O 71 - M S6 439 heeft zich mateloos geër- laan dat 'gedoe' rond die ur aan het Vrouwenkerk- 1- De laatste resten van de te Lieve Vrouwenkerk die e nominatie staan te wor- gesloopt. De gemeente ft geen zin meer om dat muurtje dat toch maar tfvuil aantrekt, overeind te den. En daar begrijpt Paul l'erda niks van. „Er staat toch een stukje historie top we trots moeten zijn." lirecteur/eigenaar van het namige schoonmaakbe urt de Stevenshof doet om een unieke aanbieding, •el gratis en voor niks wil hij de muurresten periodiek, schoonmaken. Zwerfvuil ver wijderen en met milieuvriende lijke middelen de penetrante urinelucht te lijf gaan. Zo hoopt Holverda niet alleen het muurtje te kunnen behou den maar ook de verhoudingen tussen Leiden en de Verenigde Staten weer enigszins te nor maliseren. Want daar in dat grote land aan de andere kant van de oceaan zijn ze boos op Leiden. Heel boos. De muur resten van de kerk zijn namelijk een waardevol symbool van de Pilgrim Fathers en hun naza ten. Engelse vluchtelingen die onderdak kregen in Leiden Rhema Christen Gemeente, Turkooislaan 131, Leiden Info: 071-5730860

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13