eiden Regio Verkoop aandelen levert 48 miljoen op 'Geen gezicht, zo'n orgel op dat dak' S—SS®9*' 'Agressie maak je elke dag mee' Us je gaat debatteren kun je zelfs beweren dat blauw groen is9 'Containerman' naar Gabriël Metzustraat Appartementen beschadigd na brand Si Sassenheimse beroofd van handtas DAG 13 DECEMBER 1999 ■and Drie Octoberstraat gj. In een slaapkamer van een woning aan de Drie October- aat ontstond in de nacht van vrijdag op zaterdag een brand. 47-jarige bewoonster slaagde er niet in het vuur te doven en pde hulp in van buren. De omwonenden schakelden de ndweer in die de vlammen snel wist te bedwingen. Waar- nlijk is de brand ontstaan doordat de vrouw in haar slaap- er heeft gerookt. wee gewonden bij steekpartij gj. Een 23-jarige man uit Den Helder en een man uit Zeve- a(28) kregen zaterdagmiddag in een woning aan de Opaal- aat ruzie die met messen werd beslecht. Een van de mannen ieg bebloed hulp bij de buren. Beide messentrekkers zijn tuhet LUMC gebracht waar de man uit Den Helder nog [eds wordt verpleegd. echtpartij Evertsenstraat gj. Op de stoep voor een woning aan de Evertsenstraat id zaterdagmiddag rond zes uur een 36-jarige Leidenaar he- bloedend aangetroffen. Hij was op de vuist gegaan met twee anen (44 en 52) eveneens uit Leiden. Het slachtoffer liep c! nbij ernstige verwondingen aan het hoofd op en werd naar 1 Rijnlandziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer en de twee an- l te mannen van wie er één de eigenaar is van de woning heb- n tegen elkaar aangifte gedaan van mishandeling. i inter in de hortus Gemeente Leiden stopt geld in algemene resen'e Kerstgroen en dennenappels. Voor wie bereid is hagel ;b sneeuw, onweer, wind en regen te trotseren, valt er ook in de r van alles te zien in de hortus. Toch weerhielden de weer- afgelopen zondag veel mensen om een bezoek te bren- taan de botanische tuin aan het Rapenburg. De winterrond- trok slechts twee belangstellenden. foto henk bouwman Het aandelenpakket van de gemeente Leiden in het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (BNG) mag dan 48 miljoen gulden opbrengen, voor de begroting van de ge meente heeft de geplande verkoop aan ABN Amro geen enkel effect. De opbrengst wordt gestort in de algemene reserve. Het verschil tussen de renteopbrengst en de huidige dividenduitkering - zo'n acht ton per jaar - is no dig om de lagere dividendopbrengst uit andere bronnen te dekken. LEIDEN «RUUD SEP De miljoenenopbrengst van de Bouwfondsaandelen leidt hier door niet tot een pot geld voor 'leuke dingen'. Toch stemmen burgemeester en wethouders uiteindelijk van harte in met de verkoop van het aandelenpak ket. Eerder trapte Leiden samen met onder andere Alphen aan den Rijn nog op de rem, omdat het bod van ABN Amro te ma ger zou zijn. De unieke positie van het Bouwfonds werd vol gens de grootaandeelhouders onvoldoende weerspiegeld in de prijs die de bank bereid was te betalen. In de onderhandelingen die de dissidenten onlangs voerden met de bank, bleek al snel dat de onderhandelingsruimte zeer beperkt was. De ABN Amro bleek nog wel bereid om een malig ongeveer 50 miljoen gul den te storten in het Stimule ringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse Gemeenten (SNV), op voorwaarde dat de gemeen ten eenzelfde bedrag inleggen. Gemeenten kunnen vervolgens uit dit fonds lokale projecten fi nancieren met goedkope lenin gen. Vanuit Leiden is enthousi ast op dit idee gereageerd. De prijs die de gemeenten vangen voor de Bouwfondsaan delen ligt ruim boven de waar de die de aandelen zouden hebben bij een gang naar de beurs. ABN Amro is bereid 608 gulden per aandeel te betalen, terwijl de beurswaarde geschat wordt op ongeveer 425 gulden. Vorig jaar werden de aandelen nog verhandeld voor 280 gul den per stuk. De Leidse gemeenteraad moet morgenavond nog in stemmen met de verkoop. Ge meenten die willen verkopen, moeten dat voor 14 januari 2000 melden bij de bank. Pas wanneer de ABN Amro 85 pro cent van de aandelen in han den kan krijgen, gaat de ver koop door. Hendrik Zuurmond kan met container en al verhuizen naar het terrein van de voormalige vuilverbranding aan de Ga briël Metzustraat. De Gevulei, de huidige eige naar van de grond, is bereid een plek te bieden aan de man die al 22 jaar in opeenvolgend een aantal caravans en een container bij de Groenoord- hallen woont Zuurmond moet weg bij de Groenoord- hallen omdat deze tegenwoor dig geen eigendom meer zijn van de gemeente. De gemeente Leiden wordt binnenkort wél eigenaar van het terrein aan de Gabriël Metzustraat. De Gevulei. de gemeenschappelijke vuilver werking voor Leiden en om streken, wil de grond voor één miljoen gulden verkopen aan de gemeente. Daarbij geldt wel dat de ge meente zelf moet opdraaien voor de kosten van eventuele verdere sanering van het ge bied. Het terrein van de oude vuilverbranding is 'functio neel gesaneerd', wat wil zeg gen dat er een leeflaag van een metér schone grond is aange bracht. Of er nog verder moet wor den gesaneerd, zal afhangen van de bestemming die de ge meente aan het gebied gaat geven. Een snackbar en twee bovenge- legen apparte menten raakten zwaar bescha digd. oro henk bouwman LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Bij een uitslaande brand aan de Haarlemmer straat zijn zaterdagochtend twee appartementen zwaar beschadigd. Rond kwart voor elf ontstond het vuur door nog onbekende oorzaak op de eer ste verdieping. Al snel sloegen de vlammen over naar de bovengelegen etage. Géén van de bewo ners was echter meer in het pand aanwezig. Ook mensen in naastgelegen huizen zijn niet in ge vaar geweest volgens de brandweer. De onder de woningen gelegen snackbar Yed Snacks liep aanzienlijke rook-, roet- en water- schade op. Daarnaast is er ook bedrijfsschade omdat de spanning van het elektriciteitsnet was tijdens het blussen waardoor de voorraad snacks in de vriezers als verloren moet worden be schouwd. Om de vuuurhaard goed te kunnen bereiken, gingen brandweerlieden ook een naastgelegen pand in. Daar werd op zolder een complete hen nepkwekerij aangetroffen. De 288 hennepplan ten met bijbehorende kweekapparatuur zijn door de politie in beslag genomen. Vandaag onder zoekt de technische recherche de appartementen boven de snackbar. Ook naar de mogelijke eige- naar(s) van de hennepkwekerij wordt een onder- zoek ingesteld. crlingen strijden om Nederlands kampioenschap ici dienen op nationale tdagen hun lokale kleder- ït te dragen. Waarom? logisch. Het vergroot de "kenbaarheid van volksverte- Drdigers. Klederdracht is symbool van oude normen warden die het verdienen aard te blijven. Het sluit htig aan bij de huidige din de politiek om zo veel [elijk te regionaliseren. En is hartstikke multicultureel weer allochtone politici bo ften in de klederdracht uit land van herkomst onze anale feestdagen vieren. Je moet er maar op komen. En je moet het maar overtui gend naar voren weten te bren gen. „Het is zulke bullshit", ver zucht Jan-Willem van Huls van het Rijnlands Lyceum uit Oegstgeest als hij de stelling over de klederdracht dragende politici zojuist gloedvol heeft verdedigd. „Voor mij persoon lijk: I couldn't care less. Wat een onzin!" „Maar dat vind ik nou het leuke van dat debatteren", reageert een medeleerling. „Als je gaat debatteren kun je zelfs beweren dat blauw groen is." Debatteams van zestien scholen streden afgelopen za terdag in het Leidse Academie gebouw om de titel Nederlands kampioen debatteren. Daar voor moesten alle teams tot vier keer toe een stelling verdedigen of aanvallen. De stellingen wa ren ruim een week eerder al naar de scholen opgestuurd, zodat de leerlingen nog enigs zins de tijd hadden om zich voor te bereiden. Maar of ze voor of tegen een bepaalde stel ling moesten pleiten, kregen ze pas een kwartier voor aanvang van iedere debatronde te ho ren. De militaire dienstplicht moet opnieuw worden inge voerd. Het team van het Leidse Stedelijk Gymnasium is druk in conclaaf om de argumenten voor de stelling op een rijtje te zetten. „Je kunt zeggen dat dienstweigeraars profiteurs zijn omdat ze wel de lusten en niet de lasten willen", oppert deba ter Maurice Mourad. Teamlid Jonathan Ruff vult aan. „Als er oorlog komt, moet je kunnen rekenen op je leger. Maar bij een beroepsleger zullen dan veel mensen ontslag nemen, waardoor alleen de armsten ge dwongen worden om te vech ten, omdat zij het geld niet kun nen missen." Ook docente Ne derlands Marjolein Asselbergs denkt mee. „Je kunt ook bena drukken dat jongeren discipline wordt bijgebracht in het leger. Normvervaging - ja, haal het er maar bij." Ze reageert bijna ver baasd op haar eigen argumen ten. „Goh, wat worden we rechts." De debatten verlopen keurig gestructureerd. In de eerste acht minuten komen zowel de voorstanders als de tegenstan ders twee keer aan de beurt, waarna de teams beide nog één minuut hebben voor een sa menvatting. Na tien minuten trekt de jury zich terug voor be raad. De voorstanders moeten de stelling voor de jury aanne melijk maken, de tegenstanders kunnen volstaan met het zaaien van twijfel en hebben het daar door op het eerste gezicht wat makkelijker. De leerlingen van het Stede lijk slagen er in ieder geval niet in om de jury te overtuigen van de noodzaak de dienstplicht opnieuw in te voeren. De argu menten van de voorstanders worden door de tegenstanders van de Rotterdamse scholenge meenschap Wolffert van Borse- len stuk voor stuk keurig voor zien van een tegenargument. Ook de leerlingen van het Rijn lands zijn naar het oordeel van de jury niet overtuigend in hun pleidooi voor klederdracht dra gende politici. Noch het Rijnlands, noch het Stedelijk weet de finale te berei ken. Het zijn de teams van de scholengemeenschap Professor Zeeman uit Zierikzee en het Jan Jonathan Ruff van het Stedelijk Gymnasium. Het team van deze school viel niet in de prijzen. foto henk bouwman van Scorelcollege uit Alkmaar die na vier gewonnen debatten in de finale staan: Nederland moet een nieuw volkslied krij gen. Nóu, niet dus. Want alweer zijn het de tegenstanders die met de eer strijken. En zo mo gen de Alkmaarders zich natio naal kampioen debatteren noe men. is al jaren een bron van cussie in de buurt. De dak- wuw op de woning aan de itenruststraat 9, gelegen tus- 'Drie Octoberstraat en ïelpenkade. Momenteel is weer hét gesprek van de (van de bewoners van Tuin- ft/Staal wij k (T uinstadwijk) im twee jaar geleden was er ake van een buurtoproer nde plannen van die bewo- kvan de Buitenruststraat in besproken. Hij wilde dakopbouw, zeg maar een ede verdieping op zijn wo- K ng. Ruimte genoeg want zijn heeft een plat dak. Plan eerden gemaakt, plannen <len bijgeschaafd. Tekenin- werden ingediend, teke- igen werden veranderd en er ren diverse vergaderingen waarin vooral bewoners van de Schelpenkade en Stadhouder slaan zich tegen het plan keer den omdat zij vreesden voor verlies van (zon)licht. Niets persoonlijks tegen de plannen maker, overigens De gemeente was tijdens die bijeenkomsten de kwaaie pier. Ambtenaren werd overvaltech- nieken verweten en onzorgvul dig handelen. Immers, er zou een nieuw bestemmingsplan komen waarin hoogtenormen voor dakopbouwen zouden worden aangepast. In plaats daarvan werden omwonenden ineens met een kant en klaar plan geconfronteerd. Een plan bovendien, dat een half jaar 'ergens' in een bureaula had gelegen en waarmee ze dia mi nute akkoord moesten gaan. De opbouw aan de Buitenruststraat De Blauwe Steen, die al 700 jaar m de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Berend sen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 Omwonenden vinden dat ze procedureel een oor zijn aan genaaid. Na bijna oneindig getouwtrek is het ultieme compromis uit de bus gerold en heeft de be woner van de Buitenruststraat inmiddels zijn dakopbouw. Hem valt niets te verwijten, hij heeft gehandeld binnen de hui dige regelgeving. De vorm van de dakopbouw en de daarbij behorende elf pijpen (schoor steen én ontluchting) zijn de bezwaarmakers van weleer echter weer in het verkeerde keelgat geschoten. „Geen ge zicht, zo'n orgel op dat dak", vindt een aantal buurtbewo ners. En zij vragen zich af of dit nu de toekomst is voor oude stadswijken. Of de gemeente dit nu voor ogen heeft? Deze vraag kan met een vol mondig ja worden beant woord. Het bestemmingsplan voor Tuinstad/,Staalwijk is in middels aangepast. Hoge en steile dakopbouwen zijn niet meer toegestaan. Ronde vor men genieten de voorkeur. Toch is volgens dat bestem mingsplan een opbouw met een puntdak niet verboden mits het de maximale afinetin- gen niet overschrijdt. Daarbij moet echter meteen worden aangetekend dat zo'n ontwerp foto wim dijkman met een puntdak nooit door de Welstandscommissie komt. Be woners van de Buitenruststraat die ook plannen hebben voor een dakopbouw kunnen dus het beste op nummer 9 bellen en vragen of ze de bouwteke ningen mogen lenen. Unifor miteit is immers geboden. Er is nog één maar. Tegen het nieuwe bestemmingsplan is door omwonenden bezwaar aangetekend en die procedure loopt bij de Raad van State. Ko mend voorjaar wordt de uit spraak verwacht. De gemeente ziet die met vertrouwen tege moet. „Het aangepaste plan is juridisch goed dichtgetim merd", aldus een woordvoer der. Het wachten is op de eerste be woner van Tuinstaalwijk die in de gemeentelijke verdediging een gaatje weet te vinden. Daktuin Niemand minder dan Peter Jan Rens was vorige week te gast in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Daar ging namelijk de film 'Blind date in Leiden' in première. In de film die eerder dit jaar in het LUMC is opgenomen speelt acteur - /presentator Rens de hoofdrol samen met de 10-jarige Freek Borlee, een ex-leukemiepati- entje. Borlee lokt Rens naar het zie kenhuis door hem een blind date in het vooruitzicht te stell- len. Rens hapt toe maar in plaats van een ontmoeting met een beeldschone vrouw wil Freek dat Peter Jan luiers ver schoont. De acteur weigert maar laat zich wél rondleiden over de kinderafdeling van het LUMC. Daarna is Rens dermate onder de indruk dat hij alsnog de luiers verschoont. De videofilm duurt twintig mi nuten en is een initiatief van de Stichting Kinderfondsen van het LUMC. Dat is een organisa tie die zich op allerlei manieren inzet voor patiënten van 0-18 jaar die noodgedwongen op de kinder- en jeugdafdeling van het LUMC verblijven. De film is bedoeld om sponsoracties ten bate van die zieke kinderen te ondersteunen en is geschikt voor scholen, bedrijven, ver enigingen en instellingen. De video is te bestellen bij Kinder fondsen LUMC: 071 - 5262814. ERIC-JAN BERENDSEN* LEIDEN ROBBERT MINKHORST VERVOLG VAN VOORPAGINA Sacha Maarschall wacht al drie kwartier vergeefs op een trein. Ze wil naar Amsterdam, samen met collega Tess Broekmans uit Den Haag, maar een nauwelijks aangekondigde wilde staking van een deel van het NS-perso- neel weerhoudt haar daar maandagmorgen van. Boos? Nee, boos is ze niet. Maarschall en Broekmans kunnen ergens de lol van hun noodgedwongen verblijf in de stationshal van Leiden Centraal nog wel inzien. „Het voordeel is dat ik al veel af heb op mijn werk. Ik kan het rustig aan doen", zegt de eerste. Broek mans: „Ik moest eigenlijk een presentatie geven. Daar had ik niet zoveel zin in." „Ik sta nu veertig minuten te wachten", meldt Mariska By- vanck. Ze was in Den Haag in de trein gestapt, maar kwam uiteindelijk niet verder dan Lei den. Byvanck hoorde zondag avond dat personeel in de och tendspits het werk zou onder breken en toch ging ze vanmor gen naar het station. Ze had geen keus. Vrienden die ook naar Amsterdam moeten, kon ze gisteravond niet meer berei ken. Vertwijfelde reizigers klam pen de twee perronopzichters aan die niet staken. Ze krijgen te horen dat de NS de dienstre geling zo snel mogelijk weer op orde wil hebben. Maar treinen zullen de eerste uren nog niet of met vertraging vertrekken. De perronopzichters steunen het doel van de actie (garanties voor meer veiligheid in de trein en op het station), maar de sta king zelf niet. Want dat doen de vakbonden ook niet, zegt een van de twee. Woensdag is er overleg tussen personeel en di rectie. Als dan alsnog wordt be sloten tot een officiële staking, legt de perronopzichter het werk ook neer. „Agréssie maak je tegenwoordig elke dag mee", zegt ze. Ze laat haar duim zien als bewijs. Er zit een litteken op. Een boze reiziger had hem ge broken. Scheldpartijen en ge spuug zijn andere uitingen van woede die ze meemaakt. „Ik kan mensen niet meer in schatten. Het wordt alleen maar erger. Vroeger werd ik een keer in het hall jaar stijf ge scholden, nu elke week." Er gens kan ze de woede bij reizi gers nog voorstellen ook. Want het treinverkeer is de laatste ja ren niet alleen vaker maar ook ernstiger ontregeld, zegt ze. „Als er een springer is, wilen mensen nog wel coulant zijn. Maar ze hebben de buik vol van de vertragingen en storingen." plotseling een jongen opdook die de tas uit haar hand rukte. Daarbij kwam de vrouw ten val en brak haar arm. De jongen ging er vandoor in de richting van het station. Aan de Boerhaavelaan is vrij dagavond een 68-jarige vrouw uit Sassenheim van haar hand tas beroofd. Zij liep daar toen er

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9