Schelde-werf hoeft geen steun meer van overheid Economie Noorden wil rap supersnelle zweeftrein credito Cooperativo voor ING trekt bod op Franse bank CCF in dejjjt^we van kkoord NS onden over samenwerking met Rabo Cargo en sociaal plan NUON investeert in telefonische bereikbaarheid Wangedrag van werknemers aan de kaak gesteld Belgische post schrapt banen 13 DECEMBER 1999 958 ;anska wil Holzmann kopen' kfurt De geruchten over de verkoop van het noodlijdende se bouwbedrijf Philipp Holzmann nemen toe. Volgens Welt Sonntaggeldt het Zweedse Skanska AB als de voornaamste didaat. Dit concern is met 39.000 man personeel de grootste Jiwonderneming in Scandinavië. Een woordvoerder van jlzmann spreekt de kandidatuur van Skanska tegen. Holz- raakte in november plotseling in de financiële problemen [werd door een spectaculaire reddingsactie van bondskanse- Schroder van een faillissement gered. onflict muziekrechten horeca geschikt rpisuMHet conflict over de heffing voor het draaien van ziek cafés en restaurants is geschikt. Het Bedrijfschap ir Horeca en Catering en de auteursrechtenorganisatie Sena iben overeenstemming bereikt over de hoogte van de ver ding. De tarieven gaan dit jaar omhoog maar zullen de ko- nde jaren niet verder stijgen. Om voor de komende jaren de 1 in de horecasector zoveel mogelijk te waarborgen, is geko- voor een langere periode waarover de huidige vergoedingen ekening worden gebracht, verklaart de Stichting ter Exploi- evan Naburige Rechten. iveespalt over pensioen in Duitsland yjN» De verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd van 65 ir 60 jaar blijft de gemoederen in Duitsland bezighouden, rkgevers- en werknemersorganisaties blijven lijnrecht tegen- ir elkaar staan. Ook de tussenkomst van bondskanselier iröder bracht gisteren geen uitkomst. Schroder wil met de :iale partners afspraken maken over terugdringing van de kloosheid. Heet hangijzer blijven de pensioenen. Volgens de beweging zal de werkloosheid flink dalen als Duitsers op 160ste in plaats van hun 65ste ophouden met werken. Vol- s werkgevers is dat onbetaalbaar. rgentinië pakt nationale schuld aan ^os aires Om tegemoet te komen aan de eisen van het In- ïationaal Monetair Fonds (IMF) komt Argentië met nieuwe nnen om het financieringstekort te verlagen. Daarnaast wil de rente verlagen om de stagnerende economie te stimule- Argentinië gaat gebukt onder een zware schuldenlast en opt op nieuwe leningen van het IMF. Volgende week gaan (IMF en Argentinië nieuwe afspraken maken over de verla- lg van de nationale schuld. Het IMF eist dat Argentinië maat- jelen neemt om het tekort te verlagen, voordat het nieuwe le- igen verstrekt aan het land. De nationale schuld bedraagt imenteel 45 procent van het nationaal inkomen. ag om gunst van Keulse lezers len In Keulen is de slag om de lokale lezer begonnen. Liefst t uitgevers komen met een gratis krant. Als eerste krant start idaag 20 Minuten Köln in een oplage van 150.000 stuks. Deze nt, met dagelijks 24 pagina's, richt zich vooral op regionaal de regio Keulen en ligt bij alle 500 haltes van het gemeente vervoerbedrijf. Volgens de uitgever, het Noorse Schibsted, Iruipt de krant zich door advertenties. Twee Duitse uitgevers iben gereageerd op het Noorse initiatief en komen elk met eigen titel. Morgen start Express Light, een afgeslankte ver van het Keulse blad Light. Als antwoord komt Axel Springer lag met een nieuw blad, met voorlopig de titel Köln Extra. n nog niet geheel millenniumproof echt» Enkele honderden pinpas- en chipknip-automaten in nere winkels en bedrijven zullen vanwege het millennium- bleem na de komende jaarwisseling niet meer werken. Tien en geleden zijn zevenhonderd bedrijven voor de tweede gemaand hun apparaten millenniumbestendig te maken, lebben tot nu toe niet gereageerd. Interpay, het bedrijf dat eldtransacties via pin/chip automaten tussen bedrijven en ken verzorgt, vreest dat enkele honderden bedrijven ook na laatste aanmaning geen actie zullen ondernemen. Mocht zo blijven dan zal Interpay in de loop van oudejaarsdag de linding met de betreffende apparaten beëindigen. Ijet van duizend Russische roebel iKQu De Russische centrale bank brengt volgend jaar biljet van duizend roebel (ongeveer 82 gulden) in omloop. De gste coupure is nu nog vijfhonderd roebel. Volgens presi- t Guerasjtsjenko van de centrale bank betekent de stap niet er een groei wordt verwacht van het huidige inflatietempo, ds de financiële crisis van augustus 1998 is de roebel fors ge allieerd. De bankpresident wilde niets kwijt over datum van ifte of over het ontwerp van het nieuwe biljet. )d van 160 miljoen voor dubbele N31 warden Vier bedrijven willen met 160 miljoen gulden de kibbeling van de N31 tussen Harlingen en Zurich voorfi- cieren. Ze hebben dit bedrag aangeboden bij de burge ester van Harlingen. Dit jaar nog verongelukten vijf mensen een ongeval op de tweebaansweg. Elk jaar verongelukken ele automobilisten op de N31. De vier bedrijven, Ballast Ne- Alynia Architecten, wegenbouwer De Opbouw en ingeni- sbureau Oranjewoude, zeggen steun te hebben van de ban- In totaal kost de verdubbeling 160 miljoen gulden. uitser zeker van topfunctie IMF üfKL; De Duitse staatssecretaris van financiën C. Koch-We- wordt vrijwel zeker de nieuwe president van het Internatio- 1 Monetair Fonds (IMF). Tijdens een bijeenkomst van EU- listers van financiën vrijdag in Helsinki bleek dat er riauwe- i oppositie tegen hem is. Volgens minister Zalm steunen tien lidstaten zijn kandidatuur. Alleen de Britten en de Fran- tzijn nog niet zo ver. De huidige IMF-topman, de Fransman idessus, kondigde vorige maand zijn vervroegde vertrek De Duitser is in het verleden directielid van de Wereldbank reest. Zalm noemde hem vrijdag een uitstekende kandidaat. allast Nedam verwacht lagere winst gEivEENHet bouw- en baggerconcern Ballast Nedam ver tilt dat de winst dit jaar nog lager zal uitpakken dan voor- i. De onderneming gaat uit van een winst van 20 miljoen den, tegen 105 miljoen in 1998. De jongste tegenvaller is te ten aan problemen rond de oplevering van een ondergronds 'tion in Berlijn, meldde Ballast Nedam vanmorgen. De Duitse lorwegmaatschappij Deutsche Bahn weigert het uitgevoerde terwerk te betalen. np argo en de bonden hebben rmiddag een akkoord be over een sociaal plan. De dreiging is hierdoor van de i- Mocht door de fusie van Cargo met de transportpoot Deutsche Bahn banen ver gaan, dan houden de aiemers vijf jaar lang hun is. Ook zullen NS er alles doen om ervoor te zorgen de gedupeerden elders weer de slag kunnen, bonden houden er reke- mee dat van de 1.600 nemers enkele honderden baan kwijt raken. NS Cargo a dat de soep niet zo heet gegegeten. „Het bedrijf is ddels al zodanig afgeslankt ^e niet verwachten dat een Bestuursvoorzitter: Verzoek om subsidie was misverstand De Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen wil geen financiële steun meer van de rijksoverheid. Volgens KSG-bestuursvoorzitter R. C. van den Heuvel heeft de scheepsbouwer geen geld nodig. Alleen als alles tegenzit, kan het bedrijf alsnog in de problemen komen. Van den Heuvel heeft er echter alle vertrouwen in dat het niet zo ver komt. weest." Van den Heuvel wil wel dat er zo snel mogelijk duide lijkheid komt over de verkoop van de 90 procent aandelen die het Rijk in de KSG heeft. De be sprekingen over de verkoop, met Damen Shipyards in Gor- kum als enige kandidaat, duren hem al veel te lang. vlissingen gpd Hij betreurde dat minister Jor- ritsma van economische zaken vrijdag inging op het vermeen de verzoek om vijftig miljoen gulden steun door de KSG. „Eén telefoontje en het misver stand was de wereld uit ge- Groepsdirecteur C. J. Moolenburgh van Damen Shipyards venvacht nog dit jaar duidelijkheid over een eventue le overname. Deze week vinden er weer besprekingen plaats met de hoofdaandeelhouder van de Schelde en het ministe rie van economische zaken. Ondanks kritische geluiden van KSG-bestuursvoorzitter R. C. van den Heuvel en voorzitter R. de Jonge van de centrale on dernemingsraad van de Schelde blijft Damen Shipyards in een overname van de werf geïnte resseerd, aldus Moolenburgh. De Gorcumse scheepsbou wer heeft, denkt onderne mingsraadvoorzitter De Jonge, alleen belangstelling voor de marinebouw. Andere bedrijfs onderdelen. zoals Schelde Ge- ars (tandwielkasten) en de ma chinefabriek, zou Damen willen afstoten. De KSG lijkt dit jaar af te ste venen op een verlies. „Om fi nancieel goed te kunnen draai en, is de verhuizing van de bin nenstad naar Vlissingen-Oost het belangrijkste", aldus De Jonge. „De verhuizing is voor de toekomst van de Schelde zelfs belangrijker dan een over name." amsterdam anp De ING Groep heeft de afgelo pen nacht bekendgemaakt dat ze het bod op de Franse bank Credit Commercial de France (CCF) heeft ingetrokken. Gis teravond nog meldde CFF dat ING bereid was bijna 10 mil jard euro (ruim 22 miljard gul den) neer te tellen voor de bank. Het bod van ING was vriendschappelijk bedoeld, maar werd door de Fransen opgevat als vijandelijk. Daar op trok ING zich terug. Volgens de ING-woordvoer- der bleek tijdens besprekingen in het weekeinde dat CCF wil de onderhandelen over pun ten die voor ING niet be spreekbaar waren. Het bod ketste mede daardoor af. ING aast al langer op CCF. De bank-verzekeraar zag in sep tember met lede ogen aan dat de KBC-Groep zijn belang in de Franse bank vergrootte. ING is met een belang van 19,9 procent een van de drie grootaandeelhouders van CCF. De andere twee zijn de Belgische KBC (18,2 procent) en de Zwitserse verzekeraar Swiss Life (14,6 procent). ING heeft volgens CCF de overname-plannen vrijdag in een brief ontvouwd. De Ne derlandse bank-verzekeraar was bereid om 137,5 euro (on geveer 300 gulden) per aan deel te betalen. De huidige koers van een aandeel CCF ligt rond de 120 euro. Was de overname doorge gaan, dan komt ING aan kop van de overname top-10 1999. De duurste aankoop van ING van dit jaar betrof BHF-Bank. Die overname kostte 4,6 mil jard gulden. riva-utrecht anp lathen peet vogels verdere personeelsreductie no dig is", zegt een woordvoerder. Als er bij Deutsche Bahn Cargo toch mensen uit moeten, heeft dat volgens hem geen gevolgen voor de huidige medewerkers van NS Cargo. De directie van NS Cargo voelde er aanvankelijk weinig voor om het al bestaande socia le plan uit te breiden. Bonden en ondernemingsraad eisten een verlenging van het plan met twee jaar tot 31 december 2005. Zij vermoeden dat de gro te klappen pas na 2003 zullen vallen. In het compromis loopt het sociale plan een half jaar langer en het geldt nu tot 1 juli 2004. Op 1 januari moet de fu sie een feit zijn. Beide bedrijven gaan dan samen verder onder de naam Railion. In een uurtje van Groningen naar Amsterdam met een ge middelde snelheid van meer dan 300 kilometer per uur en dat voor de prijs van een eerste klas treinkaartje. Dat scenario kan realiteit worden als de overheid besluit tot de komst van de supersnelle magnetische zweeftrein Transrapid. Over ruim een week brengt de com missie Olman advies uit aan minister Netelenbos over de haalbaarheid van deze Zuider- zeelijn. Tijdens een proefritje op de testbaan van de Transrapid in het Duitse Lathen, toonde de minister zich zaterdag enthou siast over de trein. Ook voorzit ter Olman van de adviescom missie toonde zich enthousiast. „Het is de techniek van de toe komst. De zweeftrein is echter nog nergens operationeel, dus we kunnen nog geen praktijk vergelijking maken. Daarom re kenen we nu de financiering nog eens grondig door." De Transrapid is door Siemens ontwikkeld en moet gaan rijden van Hamburg naar Berlijn. Ook Thyssen en Deutsche Bahn zit ten in het consortium. In Ne derland zitten naast Siemens, Philips mag High Tech Campus gaan bouwen eindhoven anp Philips mag beginnen met de bouw van de High Tech Cam pus in Eindhoven. De Raad van State heeft daarvoor toestem ming gegeven. De Brabantse Milieufederatie BMF had be zwaar gemaakt tegen de ver leende milieuvergunning en had ook gevraagd om hangen de de behandeling van die zaak geen toestemming te geven om al met de bouw te mogen star ten. Philips wil bij het Natuurkun dig Laboratorium een High Tech Campus bouwen. Het be drijf wil er vrijwel alle onder- zoeks- en ontwikkelingsactivi teiten concentreren. Op de campus komen 8.000 mensen te werken. Het project kost 900 miljoen gulden. De BMF vreest dat de aanleg onherstelbare schade toebrengt aan het dal van het riviertje de Dommel. Dat gebied heeft vol gens de federatie een grote na tuurwaarde. Volgens een zegs man van Philips komt tien pro cent van de investeringen ten goede aan milieumaatregelen. De testbaan van de supersnelle zweeftrein deTransrapid in het Duitse Lathen. Minister Netelenbos (verkeer) kwam er zaterdag even kijken. FOTO'S ANP KAPEL ZWANEVELD de bouwbedrijven HBG en Bal last Nedam en ABN Amro in het consortium. Volgens bere keningen bedraagt de investe ring tien miljard. Daarvan moet ruim 2,5 miljard gulden door het rijk worden betaald, de rest kan van private partijen komen. Die private partijen krijgen dan het recht de spoorlijn vijftien jaar te exploiteren. Om de exploitatie rond te krij gen, moet de overheid jaarlijks nog tussen de 220 en 440 mil joen gulden bijleggen. In 2010 zal dit scenario realiteit zijn ge worden als het aan de drie noordelijke provincies ligt. Commissaris van de Koningin in Friesland Nijpels werd door de testrit zo enthousiast dat hij zich afvroeg waarom de Trans rapid er nog niet lag. „De trein is snel, goedkoop in onder houd, de aanleg van de lijn kost de helft van de aanleg van een hoge snelheidslijn en de zweef trein is veel milieuvriendelijker. amsterdam anp Energieleverancier NUON (ex ENW en EWR) is druk doende de telefonische bereikbaarheid voor klanten in de regio Amsterdam te verbete ren. Er wordt extra personeel geworven voor een eigen telefonische dienst, een zogeheten call center. Daarnaast zijn afspraken gemaakt met een externe belcentrale, die kan bijsprin gen in piektijden. Het energiebedrijf werd na de sluiting van de laatste klantenbalie in Noord-Holland over stelpt met protesten. Het energiebedrijf was di rect na de sluiting van deze balie in de Amster damse Stopera in november voor veel klanten niet meer bereikbaar, erkent woordvoerster N. van der Wulp. De wachttijden waren ook voor het bedrijf zelf niet aanvaardbaar. Behalve het eigen call center heeft het bedrijf ook een nieuwe telefooncentrale aangeschaft. Die maakt het mogelijk dat kantoorpersoneel tijdens piektijden ook kan worden ingescha keld. Omdat nog niet alle vacatures voor het call center zijn gevuld is de bereikbaarheid nog niet helemaal op peil, aldus Van der Wulp. NUON streeft ernaar dat niveau binnen enke le weken te bereiken. Dan moeten op piektijden zo n zeventig mensen tegelijk beschikbaar zijn om klanten te woord te staan. De klachtenlijn kost 22 cent per minuut. amsterdam anp Als het aan de werkgevers ligt, is discriminatie, diefstal, seksu ele intimidatie en ander wange drag op de werkvloer binnen kort verleden tijd. Werknemers die zich misdragen tijdens hun werk kunnen een straf tege- moetzien, variërend van een berisping tot ontslag. Werkgevers- en werknemers organisaties hebben in de Stichting van de Arbeid hier over een overeenkomst geslo ten. Zij presenteren de notitie morgen formeel aan de bedrij ven. Ondernemers moeten zelf uitmaken hoe ze het wangedrag aanpakken, aldus CNV-be- stuurder H. Brüning. Ze kun nen een klachtenbureau op richten of de ondernemings raad de klus laten klaren. Aanleiding is de sterke toena me de laatste jaren van onge wenst gedrag binnen de bedrij ven. Ook het verzuim onder werknemers door pesterijen is enorm. Uit Europees onder- De Italiaanse coöperatieve ban- kengroep Credito Cooperativo wil zich aansluiten bij het sa menwerkingsverband van de Rabobank en de Duitse DG Bank. De voorzitters van de drie banken hebben zaterdag in Ri- va een principeovereenkomst getekend. In de eerste helft van volgend jaar willen de drie co- operatieve banken nadere af spraken maken over hun sa menwerking. Het is de bedoeling dat ver mogensbeheerder Robeco van de Rabobank de overkoepelen de bank van de Credito Coope rativo, Icerea Holding, zal on dersteunen, onder meer door het aanbieden van Robeco-pro- ducten. DG Bank zal Icerea Bank helpen met het verder ontwikkelen van haar bancaire activiteiten. Rabo en DG Bank maakten in oktober hun alliantie bekend. Zij willen een Europese coöpe ratieve financiële groep oprich ten. Credito Cooperativo is de eerste potentiële gegadigde. Ra- bo-topman H. Smits stelde twee maanden geleden dat bin nen twee jaar minimaal twee partners zich zouden moeten aansluiten om de samenwer king wereldwijd een rol te laten spelen. brussel anp Waar wachten we nog op?" Siemens is overtuigd van de commerciële haalbaarheid van de nieuwe techniek. Het con cern is al vanaf 1969 bezig met de ontwikkeling van de Trans rapid. Het grote voordeel is zijn enorme acceleratievermogen en de topsnelheid van boven de 400 kilometer per uur. Met ze ven stops tussen Schiphol en Groningen bedraagt de totale reistijd nog geen uur. Desondanks rijdt de Transrapid alleen nog maar op een proef- traject in Lathen in Nedersak- sen. De doorbraak zou de ver binding Hamburg-Berlijn moe ten zijn, maar de Duitse rege ring hikt tegen de hoge kosten aan. De beslissing is al talloze malen uitgesteld en volgens de Duitse staatssecretaris Wittling (verkeer) valt de beslissing in januari. Volgens Olman kijkt men in Nederland niet naar de beslis sing in Duitsland. „Wij onder zoeken alleen de technische en financiële haalbaarheid van de lijn tussen Amsterdam en Gro ningen. Dat het eventueel mo gelijk is de lijn door te treken naar Hamburg is mooi, maar voor ons geen onderwerp van studie." ropese markten vanaf 2003. Naast het schrappen van banen zullen ook veel interne over plaatsingen volgen. De Post heeft 660 miljoen gulden uitge trokken voor de financiering van de saneringsoperatie. Vorig jaar boekten de Belgi sche posterijen nog een winst van 253 miljoen. Dit jaar zal de winst naar verwachting uitko men op 308 miljoen. Het staats bedrijf zal de komende jaren gedeeltelijk geprivatiseerd wor den. Bij de Belgische posterijen is een grootscheepse sanering op komst, die duizenden banen gaat kosten. Dat zegt topman Bastien van De Post in een ge sprek met de Vlaamse zaken krant Financieel Economische Tijd. Volgens de vakbonden gaat het om vijfduizend banen. Bastien zegt dat een groot schalige ingreep nodig is om de Belgische post voor te bereiden op een liberalisering van de Eu- zoek eerder dit jaar blijkt dat de kosten van het ziekteverzuim in Nederland door intimidatie en discriminatie per jaar de 1 mil jard gulden overschrijden. Volgens Brüning kunnen be drijven meer preventief optre den tegen personeelsleden die zich misdragen. Hij pleit voor meer vrouwen en allochtonen op het werk om de vaak be staande machocultuur te door breken. SANDRA ESCODA Leeftijd: 30 Beroep: kunstschaatsster Burgerlijke staat: (nog) onge huwd Kinderen: één op komst (4,5 maand zwanger) Auto: Volkswagen Polo Hobby: watersldën den haag alex bogers De Spaanse Sandra Escoda schaatst een hoofdrol in Holi day on Ice. Onlangs begon voor haar het seizoen en het is nog even afwachten hoelang het duurt. Escoda is namelijk zwanger en als de buik teveel aanzet is het afgelopen, dan kan ze niet meer schaatsen. Escoda heeft zo haar specifieke problemen met de zwanger schap. Ze kan namelijk maar moeilijk leuke kleren vinden die passen bij haar groeiende buik, de zogenoemde positiekleding. „Ik kan maar weinig modieus vinden", zegt Escoda. „Alle jurken lijken tenten en de broeken hebben een snit van jaren geleden. Een paar dagen geleden vond ik eindelijk in eens iets, een zwarte broek voor 59 gulden, daarmee m'n laatste aankoop. Voor de rest van mijn garderobe zal ik. ben ik bang, nog behoorlijk moeten zoe ken." Bij Holiday on Ice zijn de kos tuums volgens Escoda geen probleem. „Daar is alles ge woon wat groter gemaakt. Dat komt op zich goed uit, want mijn opvolger is dikker." De beste aankoop die de schaatsster ooit deed was haar camper. Ze kocht er in Spanje een van 6,5 meter lang voor 3,5 miljoen peseta's, circa 46.000 gulden. „Hij is ideaal om in te wonen gedurende de toer van zeveneneenhalve maand die wij elke winter maken. Hij heeft een tweepersoons bed, een tafel met vier stoelen, tv, douche en toilet. Ik heb ook altijd al zo n camper willen hebben. Sinds mijn tiende fan taseer ik erover met mijn ou ders. We wilden er graag mee reizen. Maar nu ik hem heb, moet ik hem alweer verkopen als de baby er is. Ik ga bij mijn vriend wonen in Parijs. Een ge zin past niet in zo'n wagen." Slechte aankopen doet Escoda naar eigen zeggen niet. „Ik denk altijd goed na voordat ik wat koop," zegt ze. Na lang na denken kan ze er toch een vin den; een trui. „Dat was een paar jaar geleden. Ik had er niet bij nagedacht want hij paste he lemaal niet bij mijn kleur haar. Ik heb hem aan een vriendin gegeven met donker haar, daar paste hij wel bij." Als ze een tip moet geven, dan is het toch wel de koop van een klein huisje in haar geboorte stad Barcelona. „Ik heb begre pen dat de prijzen daar weer dalen. Je kunt leuke apparte menten kopen aan de zee in het oude Olympische dorp. De mensen in Barcelona zijn open, vriendelijk en behulpzaam." En voor wie niet het geld heeft om een leuk buiten te kopen in deze stad adviseert Escoda dan maar er eens op vakantie te gaan naar dezelfde stad. Maar de vakantieganger moet dan wel het 'topsouvenir' kopen voor thuis; een poster van een matador met stier en rode doek. Daarvan zijn er volgens Escoda mooie te koop.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7