Turkije wil sne van doodstraf i VUKO> Europa Verdeelde reacties buitenlandse politici op dood Kroatische president viert uiteindelijk feestje van de eenheid Zagreb rouwt om Tudjman, maar niet massaal 'Vader des Vaderlands' laat loodzware erfenis n Buitenland MAANDAG 13 DECEMBER 1999 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Ai DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten GERTSEN HELSINKI MARC PEEPERKORN EN PAUL KOOPMAN CORRESPONDENTEN Eind goed al goed. De laatste Europese top van de eeuw be gon verdeeld en in een verzuur de sfeer, maar eindigde in har monie en met blije gezichten. De ruzie over de Franse boycot van Brits rundvlees en de frus tratie over het Britse 'never' te gen Europese belastingplannen waren vergeten toen zaterdag middag in Helsinki het feest van de verbroedering werd ge vierd met dertien landen die al lemaal ooit lid van de Europese Unie mogen worden. Na een langdurige periode van 'eurosclerose' hebben de Euro pese regeringsleiders de vaart er weer behoorlijk inzitten. Al leen al het laatste halfjaar is een indrukwekkend aantal nieuwe projecten op de rails gezet. Na de gemeenschappelijke markt en munt zijn onder Fins voor zitterschap inmiddels de funda menten gelegd voor een ge meenschappelijk asielbeleid, een gezamenlijk defensiebeleid en een hervorming van de Eu ropese instellingen. En lest best: de uitbreiding van de Eu ropese Unie werd afgelopen weekeinde in een hogere ver snelling gezet. „Dit is een top om beter van te worden zei premier Kok, vrij dag nog snipverkouden maar Voornemen moet toetreding tot EU vergemakkelijken ZAGREB-BELGRADO DPA-ANP-RTR-AFP-GPD Buitenlandse politici hebben ver deeld gereageerd op het overlijden van de Kroatische president Tudj- man. Meerderen van hen grepen de gelegenheid aan om kritiek te uiten op de archtitect van een onafhanke lijk Kroatië. Vertegenwoordigers van de Europese Unie. bijeen in Helsin ki, zeiden te hopen dat het land na de dood van Tudjman een demo cratische richting zal inslaan. Het Witte Huis gaf eenzelfde reactie. In aartsvijand Servië werd het nieuws van de dood van Tudjman zeer terughoudend gebracht. Aan een analyse over de toekomst van Kroatië waagde geen krant of tv- zender zich. Evenmin werd er een vergelijking gemaakt met de eigen situatie. Tudjman en de Servische leider Milosevic speelden immers beiden een grote rol in het dramati sche uiteenvallen van Joegoslavië. De Kroatische regering kondigde zaterdag na de bekendmaking van Tudjmans dood drie dagen van na tionale rouw af. De president is vanmiddag begraven op de Mi- rogoi-begraafplaats. Ambassadeur Van Veldhuizen woonde namens Nederland de plechtigheid bij. Tud jman lag sinds 1 november in het ziekenhuis in Zagreb. Hij onderging een behandeling voor een geperfo reerde dikke darm en buikvliesont- steking. Hij werd geopereerd en vocht daarna contini voor zijn le ven. In Kroatië hield men daarom al langer rekening met het overlijden van de president. Eind november werd hij tijdelijk uit zijn functie ont heven. De 69-jarige Vlato Pavletic werd benoemd tot interim-presi dent voor een periode van zestig dagen. Officieel moeten presidents verkiezingen worden gehouden binnen zestig dagen na Tudjmans dood. Tudjmans eigen Kroatische Democratische Unie (HDZ) zal hoogst waarschijnlijk de gematigde minister van buitenlandse zaken Mate Granic aanwijzen als presi dentskandidaat. Met de dood van Tudjman is ook een mogelijke aanklacht van het Joegoslavië-tribunaal van de baan. Het VN-hof kan alleen levende per sonen aanklagen. Waarnemers ver wachtten een mogelijke aanklacht tegen Tudjman in de eerste maan den van 2000, afhankelijk van de uitspraak in de zaak tegen de Kroa tische generaal Blaskic. In het ma rathonproces tegen Blaskic hebben de aanWagers naar eigen zeggen be wezen dat bevelen voor massa slachtingen in Bosnië kwamen uit de 'paleizen van de macht in Za greb', aldus de afgelopen juli ge houden slotpleidooien. Tot grote woede van de regei getrouwe pers in Kroatië weri Tudjman zelf genoemd als bi ker van een geheim plan oi moslimbevolking in Centraal nië op te jagen met gruwelt om vervolgens een 'etnisch f verd' gebied te kunnen inlijvi Kroatië. Zo zou Bosnië uitein worden opgedeeld tussen Sen Kroatië. ZAGREB HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT De inwoners van de Kroatische hoofdstad Zagreb reageren vrij gereserveerd en verbluffend ontspannen op de dood van "Vader des Vaderlands' Franjo Tudjman, de eerste president van het moderne Kroatië. Geen hysterische taferelen, geen re gen van tranen. Het gewone le ven, al moeilijk genoeg met een gemiddeld maandsalaris van ongeveer 600 gulden, gaat ge woon door. Dat is winst voor Kroatië, vinden sommigen. ,,De tijd is voorbij dat alles van één persoon afhangtmeent kapper Ante Zmajevic. „Tudj man heeft ons vrijheid en onaf hankelijkheid gegeven, maar zonder ons. het volk, was hij daar nooit in geslaagd Ste wardess Nada. die net bood schappen heeft gedaan. „Kijk. hij was natuurlijk al lange tijd ziek, dus als 'ie dan sterft, tja. Om eerlijk te zijn, het interes seert me niet veel. Tudjman was wel heel erg van de oude garde; conservatief, autoritair." Wat een verschil met 1980. toen de Joegoslavische president Ti to stierf. In heel Joegoslavië stond het leven volledig stil. Ie dereen was verslagen. Bijna ie dereen stond te huilen op straat van wanhoop, ellende en diepe rouw. „Tito was een legende, Tudjman alleen een groot poli ticus", vindt Damir Janusic, een gepensioneerde die beide presi denten heeft meegemaakt. „Je kunt ze eigenlijk niet met elkaar vergelijken. Tito was werkelijk een man van het volk, Tudjman stond alleen aan het hoofd van zijn partij." De president had een legende a la Tito kunnen worden. „Het klinkt misschien een beetje on beleefd. maar' daar heeft hij te lang voor geleefd", zegt filoso fie-student Darko. .Als hij in 1992 was gestorven, had iedere Kroaat hem gezien als de bren ger van vrijheid en onafhanke lijkheid. Maar Tudjman heeft daarna een dubieuze rol ge speeld in Bosnië en in allerlei fi nanciële schandalen. Hij bleek gewoon een politicus te zijn, zoals we die overal zien. Eentje die zijn vrienden voortrekt en alle macht naar zich toe haalt. Ik heb altijd gedacht dat de dood van Tudjman me niet zou raken, maar nu voel ik toch een merkwaardig soort sympathie." Ondanks de gewone gang van zaken was het wel degelijk te merken dat Zagreb het afgelo pen weekeinde rouwde. Ingeto gen, rustig en respectvol. De staatstelevisie stond sinds de aankondiging van de dood van de president, in de vroege za terdagochtend, op twee kana len 24 uur per dag in het teken van de dood van Tudjman. In de winkels verschenen portret ten van de president. Kranten drukten speciale edities. Bij veel kerken werden kaarsen ontsto ken. Op de radio klonk alleen maar klassieke muziek. Voor het presidentiële paleis, waar Tudjmans lichaam lag op gebaard, ontstond gisteren een kilometers lange stoet van wachtende Kroaten die af scheid wilden nemen van hun president. Het deerde hen niet dat ze daar zes tot zeven uur voor moesten wachten. Enkele mensen huilden, onder wie de 77 -jarige Pavle Grenac. „Hij was de beste. Zonder hem zal het moeilijk worden. Tudjman heeft ons bevrijd van het com munisme, hij is onsterfelijk. Dit is de treurigste dag uit mijn le ven." een dag later al vrijwel geheel hersteld. „We zijn klaar voor de grootste uitbreiding ooit. Een betere afronding van het mil lennium was niet te bedenken". De Finse premier Lipponen, tij delijk voorzitter van de Europe se Unie, was het daar uiteraard mee eens. „Wij worden één grote happy family", stelde hij vast, verwijzend naar het feit dat volgend jaar al met twaalf landen onderhandeld wordt over toetreding, en de vriend schap met Turkije na een ijzige periode weer is opgebloeid. Turkije wordt voorlopig als eni ge kandidaat-lidstaat nog niet aan de onderhandelingstafel uitgenodigd, maar niettemin zaten de Turkse premier Ecevit en zijn minister van buiten landse zaken Cem als terugge keerde verloren zonen te glun deren in de gloed van Finse ca meralampen. „Dit is een keer punt in de geschiedenis voor Europa, Turkije en de hele we reld", zei Ecevit. Hij voegde er aan toe dat zijn land in totaal dertien jaar op dat historische moment heeft gewacht, verwij zend naar de aanvraag voor het lidmaatschap in 1987. Minister Van Aartsen van bui tenlandse zaken gaf het zater dag aarzelend toe: er is voor Europa geen weg terug meer. Zodra Turkije aan de gestelde voorwaarden voor het lidmaat- De Turkse premier Ecevit zwaait naar zijn gastheren bij aankomst in Helsinki. foto epa martti kainulainen schap voldoet, zwaait de Euro pese deur open. De discussie die de WD nog over de Turkse kandidatuur wil voeren is daar mee een achterhoedegevecht. Zonder dat er tevoren veel mis baar over is gemaakt, hebben de EU-leiders besloten dat het toekomstige Europa zich uit strekt over een forse lap Cen- traal-Azië. De Europese 'happy family' heeft echter nog veel werk voor de boeg voordat de Unie ruim vijfhonderd miljoen burgers zal tellen. De meeste EU-chefs be nadrukten dat Turkije eerst in grijpende hervormingen moet doorvoeren, met helemaal bo venaan de lijst: herstel van de betrékkingen met Griekenland en verbetering van de mensen rechtensituatie. Zelf hebben zij ook huiswerk meegekregen. Het komend jaar moet het Europees verdrag her schreven worden, om te voor komen dat de uitgebreide Unie onbestuurbaar wordt. Maar de aanpassingen die nu op de rol staan, schieten vrijwel zeker te kort om een Unie van 28 lan den mogelijk te maken. Neder land eist daarom ambitieuzer hervormingen, maar kreeg daarvoor in Helsinki onvol doende steun. Ook het Europees defensiebe leid ziet er op papier veel beter uit dan in de praktijk. De Euro pese leiders werden het er over eens dat de EU uiterlijk in het jaar 2003 een snelle interventie macht van 50.000 60.000 mili tairen moet kunnen inzetten voor vredestaken. Dat klinkt stoer, maar vooralsnog is geen enkel Europees land bereid zijn defensiebudget voor dit doel te verhogen. De 'neutrale' EU-lid- staten deinzen bovendien terug voor een al te assertief Euro pees veiligheidsbeleid. Gebruik maken van NAVO-middelen is verder makkelijker gezegd dan gedaan. De Turkse premier Ecevit liet zaterdag alvast weten dat hij zijn spullen niet zomaar aan Europa wil uitlenen, zolang zijn land nog geen lid van de Unie is. Al deze bezwaren nemen niet weg dat het Europa van de vol gende eeuw duidelijker contou ren heeft gekregen. Over zo'n tien jaar zal het merendeel van de huidige 13 kandidaat-lidsta ten zijn toegetreden, voorspel de de Finse premier Lipponen. „Er is een nieuw hoofdstuk van de Europese geschiedenis ge opend, maar net duurt nog wel even voor we het hebben uitge lezen", zei commissievoorzitter Prodi. Portugal, dat vanaf janu ari als EU-voorzitter de honeurs waarneemt, kan zich vast in de handen spuwen. De Turkse premier Ecevit wil de doodstraf in zijn land zo snel mogelijk afschaffen. Met deze belofte zet de Turkse regeringsleider een eerste stap op weg naar het lidmaat schap van de Europese Unie. Ecevit voorspelt dat Tur kije 'veel sneller dan verwacht volledig lid van de EU zal zijn'. Een precieze datum wilde hij echter niet noemen. HELSINKI MARC PEEPERKORN EN PAUL KOOPMAN CORRESPONDENTEN Ecevits poging om de Europese regeringsleiders afgelopen weekeinde in Helsinki van zijn goede bedoelingen te overtui gen, slaagde maar gedeeltelijk. Op twee andere voorwaarden die de EU aan het lidmaatschap verbindt, wilde hij niet ingaan. Ecevit houdt vast aan de twee deling van Cyprus, en het is voor hem nog geen uitgemaak te zaak dat het geschil met Griekenland over de Egeïsche zee aan het Internationaal Ge rechtshof wordt voorgelegd. Tijdens hun halfjaarlijkse topontmoeting besloten de EU- regeringsleiders Turkije officieel tot kandidaatlid te bestempe len. Ecevit reisde daarop direct naar af Helsinki om zijn blijd schap over dit goede nieuws te onderstrepen. Hij betitelde de kandidaatstatus als een 'grote overwinning', waar zijn land historisch recht op heeft. „Wij zijn al zeshonderd jaar een Eu ropees land. De weg naar het volledige EU-lidmaatschap ligt nu open", aldus Ecevit. Diplomaten verwachten nu langdurige onderhandelingen met Turkije, mogelijk zelfs zo'n tien jaar lang. Die onderhande lingen beginnen pas als Ankara aan een serie eisen voldoet. Zo dient Turkije de mensenrech ten te respecteren. Ea kende dat zijn land opi tekortschiet. Zijn wi doodstraf af te schaffe daar verandering in i Een dergelijk besluit zi de EU worden toegejui ker met het oog op de deling van PKK-leider Voordat Turkije kan den, moet het ook zijn len met Griekenland o De EU-chefs oefenen druk uit op beide lan een eind te maken aani deling van Cyprus. Ecevit is de scheiding Grieks en Turks deel j zegen voor het eiland, dan ook dat de Unie 'de situatie als realiteit om Ook de grensgeschill Griekenland in de Egeii zijn nog lang niet besli EU vraagt beide landen litiek overleg een oplo vinden. Als dat niet li het Internationaal Gen de knoop door te hakke Leden van de presidentiële garde stonden afgelopen weekeinde op wacht bij het opgebaarde stoffelijk over schot van Tudjman. foto »ap hrvoje knez CORRESPONDENT De vrijdagnacht overleden Kro atische president Franjo Tudj man (77) zal historici ongetwij feld nog lang bezighouden. Was hij een visionair politicus en een groot patriot en staatsman, zoals veel Kroaten menen? Of een oorlogsmisdadiger die het leven van duizenden moslims en Serviërs op zijn geweten heeft, zoals elders op de Balkan wordt beweerd? Het antwoord is minstens zo gecompliceerd als Tudjmans biografie. Franjo Tudjman werd op 14 mei 1922 geboren in Veliko Trg- ovisce ten noorden van Zagreb. Tijdens de Tweede Wereldoor log vocht hij met Tito's partiza nen tegen de Duitsers en hun Kroatische handlangers, de Us- tasja's, die van de Duitsers hun eigen staatje hadden gekregen. In het na-oorlogse Joegoslavië van maarschalk Tito maakte Tudjman snel carrière. Op zijn 38ste werd hij de jong ste generaal van het Joegoslavi sche leger. Hetzelfde leger waar hij het amper drie decennia la ter, in 1991, tegen op moest ne men als president van het zo juist onafhankelijk geworden Kroatië. Tudjman stond als communist en partizaan aan de wieg van het na-oorlogse fede rale Joegoslavië, en als nationa list en president van Kroatië aan het graf ervan. Het breekpunt in zijn carrière lag ergens in de jaren zestig. Kort na zijn promotie tot gene raal gaf Tudjman zijn militaire loopbaan op om zijn studie ge schiedenis af te maken. Hij schokte het tot hoogleraar, di recteur van het Instituut voor de Geschiedenis van de Arbei dersbeweging, parlementslid en tal van andere hoge partijfunc ties. Langzaam maar zeker be gon Tudjman zich echter steeds kritischer uit te laten over het federale Joegoslavië van Tito, waarin alle volkeren officieel even veel rechten hadden, maar waarin in werkelijkheid de Ser viërs de dienst uitmaakten. Tot een definitieve breuk met Tito's communisten kwam het eind jaren zestig, toen Tudjman het waagde de cijfers over het aantal slachtoffers van het be ruchte Kroatische concentratie kamp uit de Tweede Wereld oorlog, Jasenovac, in twijfel te trekken. Hij verloor al zijn par tijfuncties. In de jaren zeventig en tachtig werd hij zelfs tot twee maal toe tot celstraffen veroordeeld wegens 'contra-re volutionaire en staatsgevaarlij ke activiteiten'. In de beruchte Lepoglava-gevangenis overleef de hij ternauwernood een serie van vier hartaanvallen. Eind jaren tachtig ontpopte Tudjman zich als de onbetwiste De almachtige leider Tudjman maakt een overwinningsgebaar in het volledig verwoeste Vukovar, de in 1991 door Servië veroverde stadi 1997 terugkeerde in de Kroatische moederschoot. leider van de Kroatische natio nalisten. Zijn Kroatische Demo cratische Unie (HDZ) eiste in november 1989 het afschaffen van het monopolie van de com munistische partij in Kroatië, vrije verkiezingen en vergaande autonomie voor Kroatië. In mei 1990 won de HDZ bij de eerste vrije verkiezingen in Kroatië 205 van de 349 zetels, terwijl de communisten slechts 77 zetels haalden. Tudjman werd presi dent en drong aan op onder handelingen over een nieuw, los samenwerkingsverband tus sen de zes deelrepublieken van Joegoslavië. Maar Servië, waar Tudjmans aartsrivaal Milosevic inmiddels aan de macht was, wilde daar niets van weten. Toen Slovenië en Kroatië zich een jaar later, op 25 juni 1991, onafhankelijk verklaarden, was dat het start sein voor een bloedig conflict met Servië. Gesteund door het machtige Joegoslavische leger wist de Servische minderheid in de Krajina-regio een derde van het grondgebied van Kroatië te veroveren. Tienduizenden Kro aten werden tijdens de oorlog door de Serviërs verdreven. Vier jaar later, in de zomer van 1995, zag Tudjman eindelijk kans wraak te nemen. Het on dertussen met veel Amerikaan se steun opgebouwde leger liep de Krajina-republiek in luttele dagen onder de voet. Naar schatting 200.000 Krajina-Ser- viërs sloegen op de vlucht uit vrees voor etnische zuiverin gen. Dat ook Kroaten daarin bedreven waren, hadden de door Tudjman gesteunde Bos nische Kroaten in 1992 en 1993 in het aangrenzende Bosnië al aangetoond. Het Bosnisch-Kro- atische leger, door Tudjman ge bruikt als een instrument voor zijn streven naar een 'Groot- Kroatië', vermoordde daar hon derden moslims en Serviërs en joeg honderdduizenden ande ren op de vlucht. Pas na zware Amerikaanse druk gaf Tudjman zijn plan op om een flink stuk van Bosnië in te pikken. Maar ook na het vre desakkoord van Dayton in 1995 blèef Tudjman een dubieuze rol spelen in Bosnië. De extremisti sche Bosnische Kroaten in Mostar verhinderen tot op de dag van vandaag dat de gedeel de stad weer één wordt, en ze houden nog steeds de terugkeer van moslimvluchtelingen naar 'Kroatische' delen van Bosnië tegen. Ze weten zich verzekerd van de steun van de nationalis tische vleugel van de HDZ. Na de herovering van de Kraji- na in de zomer van 1995 kende Tudjmans populariteit in Kroa tië korte tijd geen grenzen meer. In alle hoeken en gaten van het land liet de president zich als 'Vader des Vaderlands' toejuichen. Bij voorkeur, zoals zijn vroegere held Tito, gehuld in een fraai, wit generaalsuni form. Het Kroatië van Tudjman was van de eerste dag af slechts formeel een democratie. Tudj man en zijn partij controleer den de media strak en duldden geen kritiek. Tot 1995 leek het gros van de Kroaten de autori taire, soms ronduit dictatoriale regeerstijl van Tudjman en zijn partij nog wel te accepteren. Het land was immers in oorlog en in zijn bestaan bedreigd. Maar vooral de afgelopen jaren raakten Tudjman en zijn partij steeds meer onder vuur. Kroatië is anno 1999 vrijwel bankroet. Buitenlandse inves teerders mijden het land. De werkloosheid bedraagt ruim 20 procent en een derde van alle Kroaten leeft in bittere armoe de. Een lange reeks schandalen heeft duidelijk gemaakt dat een kliek rond Tudjman, zijn eigen familie voorop, zich de afgelo pen jaren schaamteloos verrijkt heeft. Zo bleek Tudjmans vrouw Ankica, die volgens Tud jman zelf 'slechts een beschei den auto' zou bezitten, vorig jaar ineens over diverse keningen met daarop n een half miljoen gulden schikken. Volgens criti< wel de hele Kroatische I mie de afgelopen jaren den gekomen van HDZ den. Het Amerikaanse! zoeksbureau Kroll oms< de Kroatische regering jaar nog als 'één van de corrupte ter wereld'. Franjo Tudjman droon 'een onafhankelijk Kroa niet langer deel zou uiti van de Balkan, maar da verankerd zou zijn in E Het eerste deel van die heeft hij weten te verwe ken. Maar als typische! politicus was Tudjman staat om van het onafh Kroatië een echte, Euro mocratie te maken waa waarden als (pers)vrijh rantie en respect voor senrechten centraal sta Kroatië dat Tudjman n onafhankelijk, maar ooi ontwikkeld, vrijwel bal door en door corrupt, f menteel ondemocratis< politiek ernstig geïsolea jmans opvolger krijgt e< erfenis.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6