Amnestie voor Tsjetsjeense rebellen GOED KOOP Tanker vergaat voor kust van Bretagne Washington waarschuwt Wereldcoalitie tegen misbruik kinderen 11V Buitenland Presidentskandidaten VS worstelen allen met imago voor gerichte aanslagen IRA begint half januari met inleveren wapens Vaticaan vergelijkt abortus 13-jarige met nazi-terreur (fflAG 13 DECEMBER 1999 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pm sF DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters rouw zwelt op door helium-ongeluk Een Britse vrouw is vorige week door een ongeluk met heliumfles opgezwollen als een ballon. Het ventiel van de fles boorde zich in een dijbeen van de vrouw die ballonnen ihet oppompen was, waardoor het gas het lichaam van de uw binnendrong. De vrouw vertelde dat ze het gevoel kreeg uilen exploderen. „Ik voelde me zwak en misselijk en maak- oe zorgen over wat er gebeurd had kunnen zijn. Ik zag er uit ifik vijf maanden zwanger was", aldus Samantha Munns. en wisten ook niet wat ze met de vrouw aanmoesten. Het haar 'lek' te prikken met naalden werd verworpen. De me- besloten te wachten totdat het lichaam het niet giftige gas latuurlijke wijze had afgevoerd. Het duurt twee weken voor de vrouw haar normale postuur weer terug heeft. butters wilden onsterfelijk worden jg. De twee jongens die april dit jaar op de Columbine iSchool in het Amerikaanse Littleton in het wildeweg twaalf (scholieren en een leerkracht doodschoten, wilden onster- worden. Dat blijkt uit amateurvideo-opnamen die ze hen in de weken voor het schietincident. Ze hoopten hon den mensen te kunnen doden waarna de filmstudio's in ywood zouden vechten om hun verhaal, zo meldt het tijd- ift Time in zijn editie van vandaag. De twee tieners betuigen s video-opnamen ook hun spijt over het feit dat hun ouders hun moorddadige optreden moeten leven. Van enige spijt nover hun toekomstige slachtoffers is in de beelden echter i enkele sprake. itabank DDR-spionnen gekraakt ^■hamburg Computerspecialisten hebben, negen jaar na opheffing van de DDR, de databank met gegevens van bui- ilandse spionnen voor het communistische regime gekraakt, meldden de Duitse tijdschriften Der Spiegel en Focus zater- Het gekraakte gedeelte van de databank bevat 63.000 gege- i, waaronder de namen van alle 47.000 spionnen die sinds Ivoor de DDR in het buitenland actief waren. Tot nu toe slechts een fractie van hen ontmaskerd. De gekraakte gege- bevatten ook lijsten van ministeries, bedrijven, partijen en tnigingen in het westen die systematisch in de gaten werden louden. Het is nog niet bekend of betrokkenen de gegevens gen inzien. nerikaan wordt internet-kluizenaar De 26-jarige Amerikaanse vrijgezel Mitch Maddox is plan het jaar 2000 als intemetkluizenaar door te brengen, wil 366 dagen in afzondering leven, met alleen het internet contact met de buitenwereld. Via de elektronische snelweg iet hij aan voedsel, meubels en andere levensbehoeften zien omen. Op 1 januari verhuist Mitch naar een woning met e slaapkamers zonder meubels, kleding, voedsel en toiletpa- Het enige voorwerp in het huis is een pc met intemetaan- ing. tch hoopt dat 'de onlinekruidenier op de eerste dag orgt, anders krijg ik honger'. Het wordt volgens hem een nnend avontuur. „De mogelijkheden zijn verbazingwek- id", zei hij tegen de Britse zondagskrant Sunday Minor. „Ik de mensen laten zien hoe zij e-commerce kunnen gebruiken hun leven te vereenvoudigen." [koord over dwangarbeiders in zicht De partijen die al geruime tijd onderhandelen over schadevergoeding voor ex-dwangarbeiders in Duitsland lij tot overeenstemming te zijn gekomen. Volgens de Duitse it Welt am Sonntag is het bedrag voor de schadevergoeding loogd van acht naar tien miljard mark. De advocaten van de rmalige dwangarbeiders nöemden dat bedrag eerder de mi- lale compensatiesom. De acht miljard mark worden opge idoor de Duitse regering en het Duitse bedrijfsleven. De twee miljard komen volgens de krant van meer dan twee- derd Amerikaanse bedrijvep die tussen 1933 en 1945 via se dochterondernemingen dwangarbeiders in dienst had- ni k i.i» pr tmd meet 35 lichaamsfuncties «Li Een in de VS ontwikkeld 'gezondheidshemd' vol sen- tn is in staat de drager 24 uur per dag informatie te verschaf- over onder meer bloeddruk, hartslag en ademhaling. Het ad, dat eind volgend jaar op de Britse markt komt, kan onder gewone kleding worden gedragen. De gegevens over 35 li- unsfuncties zijn af te lezen op een kleine compüter die aan iroekriem kan worden gedragen. De bedenker van het kle- gstuk, longspecialist Marvin Sackner, zegt tegen The Sunday graph dat het hemd een veel beter beeld geeft van iemands andheid dan een geregelde medische controle door een igeluk met veerboot in Bangladesh gAï Dopr een ongeluk met een veerboot in.het zuiden van igladesh zijn gisteren waarschijnlijk meer dan 130 mensen ihet leven gekomen. Inmiddels zijn 35 doden, onder wie ook ideren, geborgen uit de rivier de Megnahe. Ongeveer hon- id passagiers worden vermist. Hoop dat zij nog levend ge iden worden, is er niet. De dubbeldeks veerboot was met on- feer driehonderd opvarenden aan boord onderweg van het wd Char Alexander naar de kustplaats Daulta Khan, zo'n 240 meter ten zuiden van de hoofdstad Dhaka. Het vaartuig liep een zandbank en sloeg om. Volgens de eerste berichten was schip overbeladen en had het geen vergunning. liegtuig neergestort op Azoren Bba* Een vliegtuig met 35 mensen aan boord is zaterdag in Azoren tegen een berg gevlogen en de autoriteitèn gaan er- iuit dat alle 35 inzittenden om het leven zijn gekomen. In de pvan zondag waren 23 lichamen geborgen. De reddingswer- R moesten hun werk doen in de mist, stromende regen en machtige wind. Het vliegtuig stortte neer op Sao Jorgem, van de negen eilanden van de Azoren. Waardoor het toestel 'SATA Air Azores is verongelukt is niet bekend. Er is geen ndsignaal ontvangen en de vluchtrecorder is nog niet gevon- pnieuw bloedige aanslag in Algerije t&i Algerijnse moslimrebellen hebben zaterdag vijftien ?ers vermoord. Het was de eerste aanslag sinds het begin 'de ramadan donderdag, de vastenmaand die doorgaans rtt gekenmerkt door een intensivering van de moordpartijen Algerije. Getuigen vertelden gisteren dat rebellen een busje een personenauto aanhielden op de weg langs het stadje Sidi 'dani, bij Blida. Dé inzittenden werden met machinegeweren schoten. Vijftien mensen werden vermoord, zes anderen zijn *'ond naar het ziekenhuis in Blida overgebracht. ussisch parlementskandidaat gepakt ÜSV. Een kandidaat voor de Russische parlementsverkie- •gen namens het blok Vaderland-Heel Rusland is gisteren ge- 'Pt met twee doses heroïne op zak. Het Openbaar Ministerie i'een onderzoek in. De politie vond voorts een ongeregi- *rd vuurwapen in de auto van de politicus Vjatsjeslav Mal- r Het is nog onduidelijk of de man mee mag doen aan de Bezingen, die volgende week worden gehouden. Vaderland- Rusland is de gematigd linkse lijstcombinatie van regiona- tominenten. De bekendste van hen is de Moskouse burge- ®ter Loezjkov, een mogelijke presidentskandidaat. nodtoestand bij machtsstrijd Sudan thuis gestuurd. El-Bashir heeft in een televisierede gezegd hij niet langer kan aanvaarden dat er elkaar tegenwerkende fhtspolen in de regering zijn. De noodtoestand blijft om te P^nen drie maanden van kracht. Morgen moest een debat in Parlement in Khartoem beginnen over een grondwetswijzi- jwaardoor de president niet langer de gouverneurs van de staten benoemt. Die zouden gekozen gaan worden. Inwoners Grozny wordt nog steeds aangeraden te vertrekken Tsjetsjeense rebellen die zich voor 1 februari overgeven, kunnen rekenen op amnestie. Het Russische parlement heeft dat vandaag besloten. Premier Poetin toonde zich na afloop van de stemming verheugd. Hij zei dat de Doema met de amnestieregeling, die overigens niet geldt voor zware criminelen, een belangrijk besluit heeft genomen. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russen proberen de overge bleven 30.000 tot 50.000 inwo ners van Grozny, de hoofdstad van de opstandige deelrepu bliek Tsjetsjenië, over te halen hun verwoeste stad te verlaten. Van het ultimatum van begin vorige week 'verdwijnen of ster ven' is geen sprake meer. Maar de Russische president Jeltsin maakte gisteren duidelijk dat hij orde en gezag in Tsjetsjenië zal herstellen. Bij een plechtigheid ter her denking van de Russische grondwet zei Jeltsin dat de Tsje tsjeense rebellen 'onder de dek mantel van de oproep tot natio nale en geestelijke onafhanke lijkheid hebben geprobeerd een Middeleeuwse slavernij te laten herleven'. Het Russische opperbevel deelde mee dat Grozny al sinds een week niet meer wordt be stookt uit de lucht en door de artillerie. Ooggetuigen bevestig den gisteren dat er rust heerste. Russische helikopters en vlieg tuigen wierpen opnieuw pam fletten uit die de inwoners op roepen Grozny via de twee ge opende corridors te verlaten. Tsjetsjeense rebellen wordt dringend geadviseerd hun wa pens neer te leggen. De Russen üjken hun beleid van de harde hand onder inter nationale druk enigszins te hebben bijgesteld. Maar de meeste van de inwoners van Grozny veelal bejaarden en vrouwen met kinderen, durven het risico om te vertrekken, niet aan. Volgens enkele berichten hebben hooguit duizend vluch telingen de stad verlaten. De plaatsvervangend chef van de Russische generale staf, gene raal Manilov, verklaarde op de televisie dat het leger de veilig heid garandeert van iedereen die via de corridors Grozny wil verlaten. De Russische minister voor noodtoestanden Sjoigoe was zaterdag aanwezig toen de tweede corridor werd geopend. Hij deed via de radio een op roep aan iedereen de wil hel pen bij de evacuatie. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dit weekeinde een 'wereldwijde waarschuwing' doen uitgaan aan Amerikanen in binnen- en buitenland. Het departement vraagt hen gedurende de ko mende weken extra op hun hoede te zijn. Washington zegt over 'zeer geloofwaardige infor matie' te beschikken dat terro ristische organisaties aanslagen voorbereiden die specifiek ge richt zijn tegen Amerikanen. Het verhoogde risico geldt speciaal gedurende de jaarwis seling. Het departement van minister Albright adviseert Amerikanen overzee weg te blij ven van grootschalige bijeen komsten waar de komst van het nieuwe millennium wordt ge vierd. Het ministerie noemt geen namen van plaatsen waar het risico extra groot is. Maar volgens het Amerikaanse tv-sta- tion CBS beschikt Washington over sterke aanwijzingen dat terreurgroepen in de nacht van de jaarwisseling aanslagen wil len plegen in Rome en/of Jeru zalem. De waarschuwing is vooral gerelateerd aan de activiteiten van de terreurorganisatie van de Saudische zakenman Osama bin Laden, een van 's werelds meest gezochte terroristen De periode van verhoogd risico is dit weekeinde begonnen en duurt tot eind januari. LONDEN-BELFAST ANP Het achterste gedeelte van de Maltese olietanker Erika drijft rond in de zee voor de Bretonse kust. Het schip brak gisterochtend in tweeën. 1 1 FOTO REUTERS FRENCH NAVY Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) begint half januari wa pens in te leveren. De terreur beweging heeft dit volgens Brit se media aan de voorzitter van de onafhankelijke ontwape ningscommissie voor Noord - Ierland, John de Chastelain, ge zegd. De Britse zondagskrant The Sunday Telegraph noemt 16 ja nuari als de datum waarop de IRA zich begint zich te ontwa penen. David Trimble, voor man van de Ulster Unionist Party (UUP)'en premier van de Noord-Ierse régionale regering, heeft eerder gezegd in februari te zullen opstappen als de IRA dan nog geen wapens heeft in geleverd. Inmiddels is bekend gewor den dat de voormalige Britse minister voor Noord-Ierse za ken, Mo Mowlam, persoonlijk toestemming heeft gegeven voor het afluisteren van Sinn Feinleider Gerry Adams en diens rechterhand Martin Mc- Guinness. Dat afluisteren ge beurde via geavanceerde appa ratuur die in het geheim was in gebouwd in een auto waarvan de twee onderhandelaars bij de vredesbesprekingen gebruik maakten. Adams eiste vorige week opheldering van de Britse regering nadat de afluisterap paratuur in zijn auto was ge vonden. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Een Maltese tanker met ruim 24.000 ton olie aan boord is gistermorgen in een ra zende storm voor de Franse kust bij Bretag ne in tweeën gebroken. Of de schipbreuk zal leiden tot een milieuramp, hangt af van de weersomstandigheden de komende da gen. Alle bemanningsleden van de tariker zijn gered. De kapitein van de tanker Erika liet de Franse kustwacht om 6.00 uur gisteroch tend weten dat hij zijn schip niet meer on der controle had. Een reddingscentrum bij het Bretonse Etel stuurde een helikopter naar het schip, waar vijf bemanningsleden in werden gehesen. Terwijl de helikopter terugvloog naar zijn basis, brak de Erika in tweeën. De bemanningsleden die zich in het voorste deel bevonden, verlieten het schip in een reddingssloep. De anderen moesten op hulp wachten. De 180 meter lange Erika brak 50 kilome ter ten zuiden van Penmarc'h in Bretagne. Van de twee helften lekte alleen het achter ste deel olie. Binnen enkele uren had zich een olievlek gevormd van tweehonderd bij duizend meter. Aanvankelijk dreef die vlek weg van de kust, maar deskundigen kon den niet garanderen dat de kust gespaard zou blijven. Alles hangt af van de stro ming, van de wind, en van de staat van de zee", zei professor Max Jonin van de uni versiteit van Brest. „Grote golven kunnen de olievlek in stukken breken." Waarom het Maltese schip brak, is on duidelijk. Maar de Erika was zaterdag de haven van Donges-St-Navire binnengelo pen omdat de kapitein een probleem had gesignaleerd. De Franse autoriteiten heb ben een onderzoek gelast naar de oorzaak van de ramp. ROME» HANS GELEUNSE Unicef: Politieke leiders schieten tekort DEN HAAG GERARD CHEL CORRESPONDENT Een wereldwijde coalitie van politieke leiders, particuliere organisaties, burgers en VN-in- stellingen moet de handen in een slaan en opkomen voor kinderen. Volgens Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, zijn vooral vrouwen en kinderen steeds opnieuw slachtoffer van armoede, ge weld, discriminatie en ziektes. „Ondanks internationale ver dragen worden de rechten van vrouwen en kinderen dagelijks op zo'n grote schaal geschon den, dat tellen geen zin heeft", zo schrijft Unicef in het van daag verschenen jaarlijkse rap port 'The State of the World's Children'. In dit rapport schetst het VN- kinderfonds hoe kinderen er wereldwijd voorstaan. Unicef- directeur Carol Bellamy haalt - opnieuw - fel uit naar politieke leiders, zowel in het Westen als in ontwikkelingslanden. „Er is bij hen onvoldoende politieke wil, daadkracht, visie en betrok kenheid om daadwerkelijk te positie van vrouwen en kinde ren te verbeteren". Dat in het jaar 2000 vele doelstellingen van het in 1990 vastgestelde 'actieplan voor kinderen' niet gehaald worden, wijt Bellamy dan ook hoofdzakelijk aan dat 'falende leiderschap'. ,Aan het geld ligt het niet, dat is er ge noeg." Vorige week besloot de VN in september 2001 een tweede 'Wereldtop voor Kinderen' te organiseren om een nieuwe agenda voor het eerste decen nium van de volgende eeuw op te stellen. Unicef grijpt deze top aan om een 'nog niet eerder vertoonde' wereldwijde coalitie te vormen van iedereen die zich voor kinderen inzet. Het kin derfonds komt zelf met een 'drie fasen plan' om binnen 25 jaar de positie van kinderen substantieel te verbeteren. CORRESPONDENT „Met deze abortus gaan we vijf tig jaar terug in de tijd naar de gruwelen van het nazistische racisme." Deze uithaal gisteren in de Osservatore Romano, spreekbuis van het Vaticaan, gold de voorgenomen abortus bij Laura, een 13-jarig geestelijk gehandicapt meisje. Laura, afkomstig uit een pro bleemgezin, is na het bekend worden van haar zwangerschap door de rechter onder voogdij geplaatst. De voogd, huisarts Ignatio Ruffino, hakte eind vo rige week de knoop door met het besluit om Laura te laten aborteren. Aanvankelijk was aangenomen dat het meisje door verkrachting zwanger was geworden. Voor priester Oren- zo Benzi uit Laura's woonplaats Pozzallo voegde dat een drama tisch element toe: „Na het sek suele geweld moet ze nu ook het geweld ondergaan van een haar opgelegde abortus", vond hij. Volgens sommige kranten is de vader een 14-jarige buurjon- gen. Laura zou gek op hem zijn en het kind willen houden. Dat was ook de opinie van wethou der van sociale zaken Frances co Gugliotto. ,Als er geen me dische problemen zijn hoeft de ze zwangerschap niet te wor den afgebroken", zei hij giste ren in de Corriere delta Sera. Arts Ruffino kreeg als voogd echter het laatste woord. Zijn besluit werd door de Osservato re Romano 'het toppunt van gekte' genoemd. „Het ongebo ren leven dat dit meisje in zich draagt is schijnbaar afval. Ge handicapten worden be schouwd als objecten waarover anderen kunnen beschikken", verklaarde de krant de vergelij king met het Hitler-tijdperk APPELSIENTJE literpak 1." WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Met het bericht dat de Democratische presidentskandidaat Bill Bradley ge plaagd wordt door hartritmestoornissen, werd duidelijk dat alle vier de kansheb bers voor de opvolging van Bill Clinton hun eigen imagoprobleem hebben. Bradley, die zijn campagne tijdelijk moest stilleggen voor een spoedeisend bezoek aan het ziekenhuis, deed dit weekeinde zijn best om zijn gezond heidsprobleem af te schilderen als een zaak van minimale betekenis. Maar dat het bericht over zijn hartkwaal zijn cam pagne schaadt, is onvermijdelijk. De vraag is in welke mate. Willen de Amerikanen een president die niet meer normaal kan functioneren zo dra hij zijn dagelijkse dosis medicijnen vergeet te slikken? Willen ze een leider met een hartkwaal? Bradley beklem toonde dat er in zijn land ruim twee mil joen mensen rondlopen met hetzelfde Erobleem als hij. Het verschil is natuur- jk dat geen van hen kandidaat is voor het fysiek en mentaal slopende ambt Vein president. Ook president Bush kampte met hartritmestoornissen, on derstreepten Bradley's medewerkers. Maar toen dat eenmaal aan het licht kwam, zat Bush al hoog en droog in het Witte Huis. Bovendien, nog vers in het geheugen liggen de televisiebeelden van president Bush die tijdens een staatsdi- ner in Japan overgevend onder tafel ver dwijnt. Dat was geen mooi plaatje. Bradley's partijgenoot Al Gore, vice-pre sident onder Clinton, vecht intussen al jaren tegen het vooralsnog niet kapot te krijgen idee dat hij een houten klaas is. Gore is onverminderd op zoek naar zichzelf. Hij tracht losjes tc doen, maar hij klinkt en oogt in al zijn uitspraken en bewegingen geënsceneerd. Op het ver velende af wekt hij de indruk dat hij het braafste en beste jongetje van de klas is. De meeste Amerikanen willen een vent van vlees en bloed in het Witte Huis. ie mand die vonken laat overspringen, geen wassenbeeld. Aan Republikeinse zijde zit de grootste kanshebber, gouverneur George W. Bush uit Texas, met een in potentie nog riskanter probleem opgescheept. De hardnekkige geruchten over zijn ver meende cocaïnegebruik heeft hij achter zich gelaten. Maar het weinig vleiende beeld dat er de laatste weken van hem wordt gecreëerd, weet hij nog niet van zich af te schudden. Bush jr., zoon van Clintons voorganger president Bush, lijkt slechts te bevestigen wat zijn poli tieke tegenstanders over hem beweren. Namelijk dat hij een leeghoofd is. Dat hij zaagsel tussen de oren heeft. Dat hij al leen teksten kan opdreunen die hij uit zijn hoofd heeft geleerd. Je moet een domme kerel niet opzadelen met de ver antwoordelijkheid van het president schap, geven zijn tegenstanders subtiel te kennen. Op spreekbeurten in zaaltjes die zijn volgepropt met Republikeinse suppor ters. doet Bush jr. het uitstekend - daar niet van. Hij heeft zijn teksten klaar en weet zijn gehoor met zijn charme be trekkelijk eenvoudig aan zich te binden. Maar nu het seizoen van de debatten is begonnen, wordt het moeilijker om met kant-en-klare scripts te werken. In de batten kunnen onverwachtse dingen ge beuren. Presidentskandidaten moeten met elkaar en met journalisten in de slag. En Bush deed het in zijn eerste de batten niet best. Zijn directe tegenstander, senator John McCain uit Arizona, torende in de de batten boven Bush uit. Maar ook McCa in heeft een imagoprobleem. De senator zou onder zijn collega's en onderge schikten bekend staan als een man die snel over de rooie raakt. Het spreekt vanzelf dat het niet goed is voor de VS en voor de rest van de wereld als vanaf januari 2001 bij de minste aanleiding de stoppen zouden doorslaan in het Witte Huis. McCain wimpelt het gerucht over zijn opvliegendheid weg als een leugen, ge fabriceerd door de machtige belangen organisaties in Washington die hij als president zegt te zullen aanpakken. Het is zijn belangrijkste doelstelling om een radicale hervorming door te voeren van de wijze waarop in de VS verkiezings campagnes worden gefinancierd. En wel omdat belangenorganisaties met hun donaties naar zijn overtuiging veel te veel greep hebben gekregen op de Ame rikaanse politiek. McCain zal zich de ko mende maanden van zijn beheerste kant moeten laten zien, wil hij overeind blij- STOKBROOD a per stuk U, om zelf thuis af te bakken KIPFILET kilo ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5