Zesde startbaan Schiphol mogelijk bij Zwanenburg Verse kerstbomen Bidden blijft taboe op openbare school Extreme standpunten moeten VVD uit isolement halen Weede Kamer tegen ijgeleide Bouterse Binnenland Oefening voor acties OP NAAR DE VOLGENDE EEUW rinkhorst verafschuwt erenbevrijdingsfront Premier Aruba onder vuur Werkgroep wil onderzoek naar geld Foster Parents end rukt tong vriendin af En 40-jarige Rotterdammer heeft zaterdagmorgen 4-jarige vriendin op gruwelijke wijze het zwijgen opgelegd, een nog onbekend voorwerp heeft hij een stuk van de tong iet slachtoffer afgerukt. Dat gebeurde tijdens een worste- ii een woning in de Tarwewijk van Rotterdam. De vrouw ierde in een shock en is naar het ziekenhuis overgebracht, ïdachte is door de politie in zijn woning opgepakt. De po- veet nog niet wat zich daar precies heeft afgespeeld. unitz Ombudsman zorgverzekering jAAG Oud-staatssecretaris van justitie Schmitz wordt met igvan 1 februari Ombudsman zorgverzekeringen. Schmitz in het eerste paarse kabinet belast met het asielbeleid. Van tot 1994 was zij burgemeester van Haarlem. Daarvoor was erkzaam als raadslid en wethouder sociale zaken, volksge- Iheid en bijzondere groepen in Rotterdam. De ombudsman i onafhankelijk klachteninstituut van de zorgverzekeraars, nitz behandelt klachten op het terrein van de ziekenfonds ekering, de AWBZ en de particuliere ziektekostenverzeke- waaronder ook de aanvullende verzekering tegen ziekte en. loten op Haagse discotheek iaag Op de deur van een discotheek aan de Amsterdamse kade in Den Haag zijn zaterdagnacht enkele schoten gelost, ogels gingen niet door de deur, omdat die is voorzien van [werende platen. De schoten vielen toen twintig bezoekers hun eigen smaak niet snel genoeg werden binnengelaten, de eigenaar daarop de deuren sloot en hen door de inter- liet weten dat ze niet welkom waren, vielen er schoten. De ie hield twee Rotterdammers aan van 21 en 26 jaar oud. dp aan de grond na kopje koffie Omdat de schipper even een kopje koffie wilde inschen- is een tanker op de Waal bij Tiel in volle vaart op de keien ren. Niemand raakte gewond, maar de oever is flink be- digd. De schipper verklaarde tegenover de politie dat hij, hij achter het roer vandaan stapte, vermoedelijk met zijn het pookje van de stuurrichting heeft geraakt. Daardoor iderde het schip van koers. De man bemerkte tijdens het ïenken van de koffie dat de lege tanker met een snelheid 25 kilometer per uur richting de oever voer. Hij probeerde rgeefs de koers nog te veranderen. De schade aan het schip :hat op 30.000 gulden. Tegen de schipper is proces- dood onder tractor vader ontje Een jongetje van twee jaar is zaterdag om het gekomen bij een dramatisch ongeval op een boerderij in f ^'oord-Hollandse Middenbeemster. De vader van het kind 1 Kt d tractor aan het werk in de koeienstal. Hij merkte 2 zoontje, dat ook in de stal was, niet op en reed over het heen. Het slachtoffertje was op slag dood. irechaussee doodgeschoten Bij een schietincident in een woning in Someren is ia dagochtend een 21-jarige marechaussee om het leven ge- en. De 23-jarige bewoner, eveneens een marechaussee, is [ehouden. Wat er zich in de woning heeft afgespeeld is nog lidelijk. Uit onderzoek moet blijken of de twee mannen al- i in het huis woonden of dat het slachtoffer bij de wacht - 5f ster op bezoek was. Omdat het twee medewerkers van de 0 schaussee betreft, doet de rijksrecherche het onderzoek '2 de schietpartij. Justitie sluit niet uit dat het fatale schot opzet was. rtifïcaten voor oudere werknemers es sum Minister Jorritsma van economische zaken hoopt :nd jaar de eerste certificaten voor oudere werknemers te zfeen uitreiken. Het certificaat moet ervoor zorgen dat werk teers vanaf 40 jaar bij verandering van baan sterker staan op beidsmarkt. Een belangrijk pluspunt voor hen ten opzichte 1 ongere werknemers is hun ervaring. Binnen het bedrijf ze werken is dat wel bekend, maar bij verandering van moet op de een of andere manier de schat aan ervaring op certificaat zichtbaar worden gemaakt. Jorritsma vindt dat 'zwaar overdreven' wordt dat jongeren zoveel meer kun- 1' dan ouders. rens van het Haags ge- ihof om de Surinaamse egerleider Bouterse tijde- i vrijwaren van aanhou- stuit op grote bezwaren in reede Kamer. Woordvoer- Jran WD, CDA en D66, een 01 irmeerderheid, zeggen al- s d te hechten aan tenuit J rj !gging van de celstraf van 'c ir, waartoe Bouterse eer- Vt it jaar wegens drugssmok- vfroordeeld werd. Hof sprak vrijdag in het beroep van de zaak de uit dat Bouterse in ons ihoord kan worden, ter ïring van de waarheids- 10 ig. Hij zou dan tot twee voor en twee dagen na 's komst niet gearresteerd J; m worden. Het bevel tot w htenisneming zou tijdelijk ïn geschorst. Met het baar Ministerie en met '-e ter Korthals van Justitie nog overleg volgen over 1(1 ijdeüjke vrijstelling van strafvervolging. WD-woordvoerder Frans Weisglas heeft problemen met zo'n tijdelijke vrijstelling. „Ik wacht op de reactie van het Openbaar Ministerie, maar mij lijkt het vrij ondenkbaar dat hij hier komt en wordt gevrijwaard voor van alles en nog wat, zoals de Decembermoorden. Het is tenslotte ons land dat interna tionaal ook om zijn aanhouding heeft gevraagd." Het CDA is verbaasd over de wens van het Hof. „Ik vind dit uitermate ongelukkig. Ik heb nooit eerder meegemaakt dat je zo'n zware crimineel dergelijke privileges geeft", aldus Agnes van Ardenne. D66'er Jan Hoekema wijst er op dat het Hof zijn eigen weg volgt. „Maar ik vind dat Bouterse moet wor den aangehouden voor de zaak waarvoor hij veroordeeld is." Ella Kalsbeek (PvdA) wil pas reageren als het Openbaar Mi nisterie en minister Korthals een besluit hebben genomen. Vijftig uitbreidingsvarianten onderzocht Een extra start- en landingsbaan op Schiphol komt mo gelijk tussen de Zwanenburgbaan en de toekomstige vijfde baan. Met deze variant zou de luchthaven fors ver der kunnen groeien. Dat blijkt uit de onderzoeken die de luchtvaartsector heeft laten verrichten naar de uitbrei dingsmogelijkheden op Schiphol. SCHIPHOL RICHARD MOOYAAAN De afgelopen maanden zijn cir ca vijftig baanstelsels bestu deerd die Schiphol meer groei mogelijkheden moeten bieden. Het gaat daarbij om een aan vullende uitbreiding op de reeds geplande vijfde baan, die in 2003 parallel aan de Zwanen burgbaan moet liggen. Tussen deze twee banen blijkt met passen en meten ruimte voor een zesde baan, die zowel noordwaarts als zuid waarts kan worden gebruikt. De veel lawaai veroorzakende Aals- meerbaan zou in deze variant dicht kunnen, aldus woord voerder R. Wever van Schiphol. Hij beklemtoont dat nog niet duidelijk is welke uitbreidings variant als beste uit de bus komt. Het staat niet vast dat er een zesde start- en landingsbaan wordt aangelegd. Het kabinet besluit naar verwachting vrij dag alleen dat de groei van de luchtvaart op Schiphol moet worden afgewikkeld. „Het kabi net zal een eerste grote schif ting aanbrengen in de baanstel sels", zo verwacht Wever. „Maar daarna is nader onder zoek nodig naar de kosten, de Amsterdam Greepeace hield gisteren op het U achter het Centraal Station in Amsterdam een oefening voor toekomstige acties. De klimspedalis- ten van de milieuorganisatie beklommen de Bungy Jump-toren nabij het station en lieten zich aan een touw neer. De bootspecialisten bekwaam den zich erin de klimmers keurig in hun boot op te vangen. Regen en wind zorgden voor de juiste oefenomstandigheden, zoals de Greenpeace- mensen die ook bij echte acties op zee tegenkomen. foto cpd evert elzinga amsterdam anp Islamitische leerlingen van het Calandly- ceum in Amsterdam-Osdorp krijgen geen lokaal waarin ze in de pauze kunnen bid den. Het Calandlyceum is een openbare school en daar past zoiets niet, vindt rector Dorsman. Dorsman kreeg vier jaar geleden ook al eens een dergelijk verzoek van een groep leerlingen en wees het toen ook af. GroenLinks heeft inmiddels opheldering gevraagd aan staatssecretaris Adelmund van onderwijs. Ook PvdA, CDA en D66 vin den dat de schoolleiding zich te star op stelt. Dorsman ontkent dat. Hij stelt de school wel degelijk openstaat voor de eigen cul tuur van leerlingen. „Wij zijn zo inter- of multicultureel als het maar kan." Islamiti sche leerlingen mogen eerder weg om op tijd te zijn voor de maaltijd tijdens de ra madan. Dan eten Turkse en Marokkaanse families zodra de zon onder is. En het kerstdiner gaat niet door, omdat het evene ment dit jaar samenvalt met de ramadan. Maar een gebedsruimte ter beschikking stellen op de school gaat hem te ver. Dat tast volgens hem het eigen karakter van de openbare school aan, waar het praktiseren of uitdragen van 'een bepaalde religie nu eenmaal per definitie niet thuis hoort. De helft van de ongeveer 1500 leerlingen op het Calandlyceum behoort tot een etni sche minderheid. Hoe groot de groep leer lingen is die op school wil bidden, weet Dorsman niet precies. „Het gaat om een groep meisjes. Maar het is zeker geen mas sale beweging." Dorsman ontkent dat het bidden niet mag omdat hij bang is dat er anders steeds meer vrome islamitische 1753 De witte os, Egbert Douwes begint een winkeltje in kruide nierswaren aan de Midst raat in Joure en legt daarmee de basis voor Pickwick thee en Douwe Egberts koffie. Aanbieding alleen met Bonus kaart en geldig t/m 19 december as 1999 Pickwick theesetje, Nu bij aankoop van twee Pickwick producten dit Pickwick theesetje kommetje en dekseltje) van &S5 voor 4.50 verkrijgbaar in drie moderne kleuren ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Topdrukte in boswachterij Austerlitz capaciteit en de hinder van'de baan varianten." Een vrijwel geheel nieuw baanstelsel maakt nauwelijks kans omdat het kabinet aan stuurt op een stapsgewijze en gematigde groei van Schiphol op de huidige plek. Behalve de aanleg van een zesde baan naast de Zwanenburgbaan lijkt ook een nieuwe baan parallel aan de Kaagbaan kans te ma ken. Probleem daarbij is dat mogelijk een deel van Rijsen- hout moet worden gesloopt. Minister Netelenbos (verkeer) voelt niets voor grootschalige afbraak in Rijsenhout. Om het 'wildkappen' van kerstbomen tegen te gaan houdt Staatsbos beheer weer kap- en spitdagen voor 'zelfzagers'. foto anp raymond rutting AUSTERLITZ JAN DANKBAAR Een goede kerstboom is net als een glas goede wijn: hij moet vol zijn, goed van geur, de kleur moet aanspreken en hij moet het een tijdje uit kunnen hou den. Boswachterij Austerlitz le vert dit jaar opnieuw de Grand Cru onder de kerstbomen, en daar komen ieder jaar weer honderden belangstellenden op af. Ze moeten de bomen wel zelf omzagen of uitgraven. Objectbeheerder Ab de Bouw komt even bij van de vele re genbuien. De kleine werk- schuur van Staatsbosbeheer is met eenvoudige middelen in kerstsfeer gebracht: houtkachel en soep met broodjes. Hier worden de bomen ook afgere kend per meter: een boom van een .meter kost een tientje, één van twee meter twintig gulden, enzovoorts. De gemiddelde prijs van een boom ligt al snel tussen de twintig en vijfentwin tig gulden. De Bouw en zijn collega's hebben een kwart hectare van de boswachterij ingeruimd voor de kerstbomen. Op het perceel rond de schuur staan ze van kleine kweeklingen tot bomen van enkele meters hoog. „Voor elk wat wils", vertelt De Bouw. „Zeg maar dat het een stukje klantgerichtheid is van Staats bosbeheer. Maar natuurlijk gaat het ook om de kerstgedachte. Je moet immers zelf een kerst boom uitzoeken voor de Kerst. Zo hoort dat nou eenmaal. En de kinderen \inden dit allemaal prachtig." Wie belangstelling heeft kan een zaag of een spade gebruiken van Staatsbosbeheer om vervolgens blubber en re gen te trotseren. Voor wie assistentie nodig acht, is De Bouw aanwezig. Zijn advies beperkt zich tot enkele praktische tips: de boom niet meteen binnen zetten, in de warmte. Dan vallen de naalden snel uit. De boom moet wen nen aan de warmte. En als de boom met kluit wordt uitgegra ven: niet alle wortels wegste ken, want dan gaat de boom alsnog dood. De Bouw verwacht net als het afgelopen jaar 750 tot 1.000 bo men te verkopen. „Eh ze ko men echt overal vandaan om bij ons de boom te kopen. Ik heb ze al gezien uit Alkmaar en Amsterdam", vertelt De Bouw. leerlingen op de school zullen afkomen, terwijl anderen wegblijven. CDA-Kamerlid Ross begrijpt de houding van Dorsman niet. „Door dit toe te staan toon je juist respect voor het geloof van leerlingen. En dat past bij de principes van een openbare school." Het ontstaan van is lamitische scholen, die er in het voortgezet onderwijs nog niet zijn, wordt met een der gelijk verbod gestimuleerd, vindt Ross. „Alsof er alleen ruimte is voor je geloof op een islamitische school. Maar wat als je dat niet wilt? Geloven is nu eenmaal niet iets wat je alleen achter je voordeur doet." GroenLinkser Rabbae wijst erop dat er ook genoeg bedrijven en banken bestaan die gebedsruimten ter beschikking stellen. „Dat wil toch niet zeggen dat dat islamiti sche banken zijn?" 'Eman en Vos kopstukken cocaïnelijn die in 1996 door Eman en Vos uit zijn functie werd gezet. Dat gebeurde vooral op aandringen van de toenmalige Nederlandse procureur-generaal Docters van Leeuwen en oud-minister van justitie De Ruiter, die on derzoek deed naar wantoestan den op het eiland. Zaandam verklaart het een raadsel te vinden dat zijn noti tie is uitgelekt Volgens hem be staat er slechts één exemplaar van en dat heeft hij aangebo den aan de gouverneur van Aruba met het verzoek het door te sturen naar de Nederlandse regering. Eman en Vos wijzen alle beschuldigingen in hun richting van de hand, al doen geruchten al jaren de ronde. ARUBA JACOB VAN DER MEULEN De Arubaanse premier Eman en justitieminister Vos zijn vol gens de Amerikaanse drugsbri gade DEA kopstukken van een cocaïnelijn. In een uitgelekte notitie maakt oud-politiecom missaris Zaandam melding van een brief Van de DEA waarin die beschuldiging voorkomt. Ook hoofdinspecteur Dompig wordt in het rapport genoemd. Hij zou de contactpersoon zijn geweest tussen Eman, Vos en Desi Bouterse, die door de Ne derlandse rechter tot zestien jaar cel is veroordeeld wegens drugshandel. Op Aruba worden de be schuldigingen afgedaan als een wraakneming van Zaandam, gendt anp De 'Werkgroep Fosterparents' uit het Gelderse Gendt wil dat de Katholieke Universiteit in Nijmegen een onderzoek doet naar de besteding van het re sultaat van hulpprojecten van de stichting Foster Parents. De werkgroep meent dat de orga nisatie geld int voor niet-be- staande kinderen en namens die kinderen zogenaamde brief jes aan Nederlandse adoptieou ders stuurt. De werkgroep kwam twee jaar geleden ook al in aanvaring met de Foster Parents-organi- satie. De werkgroep eiste des tijds inzage in de boekhouding omdat ook toen het idee be stond dat er geld aan de strijk stok bleef hangen. Dat conflict liep uiteindelijk met een sisser af. Er kon niet worden bewezen dat Foster Parents geld voor adoptiekinderen achterhield. De ruzie kostte Foster Parents evengoed tientallen donateurs. De werkgroep uit Gendt heeft sindsdien onverwacht Neder landse adoptieouders op reis gestuurd naar landen als Co lombia en Haïti. Volgens de werkgroep kwamen sommige ouders tot de ontdekking dat hun kinderen helemaal niet be stonden. Briefjes van die kinde ren bleken standaardexempla ren die aan veel ouders worden gestuurd. Bezoeken aan andere kinderen waren volgens de werkgroep in scène gezet. Over al bleken de zogenaamde ge adopteerde kinderen niets van de financiële steun uit Neder land te merken. Cadeautjes zijn niet aangekomen. De werkgroep wil nu dat de vakgroep Ontwikkelingssamen- werldng onderzoek gaat doen naar het reilen en zeilen van de organisatie. 1g jft» ANP ti «ter Brinkhorst van land- IIL 'verafschuwt de acties van nö Animal Liberation Front, indt dat sprake is van een van ontoelaatbaar anar- öe. De bewindsman vraagt u» af of acties om nertsen uit ib< hokken te bevrijden, niet ra de steun voor dierenwel- an ifbreken. nd t Animal Liberation Front re anbevrijdingsfront) heeft dit jaar, zoals eind au- in Zwammerdam bij Al- aan den Rijn veel nertsen laten. e dieren horen de mening van de organi- in de vrije natuur thuis, lil front wordt door sommi- in verbinding gebracht sn landstichtingen bij vlees- g" Iven, zoals in juni in Bode graven. De dierenbevrijders hoeven ook niet te rekenen op sympathie van de Dierenbe scherming. Voorzitter H. Maij- Weggen neemt afstand van de acties. Tweede-Kamerlid Stelling werf (RPF) riep de overheid op tot meer actie tegen de dieren bevrijders. Hij vindt het teleur stellend dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst en politie tot dusver geen dierenbevrijders hebben kunnen arresteren. Tij dens de overdracht van zijn eretitel 'Dierenbeschermer van het jaar' aan de D66-politicus Doeke Eisma, riep Stellingwerf de dierenbevrijders op af te zien van hun illegale acties en zich bekend te maken. „De dis cussie moet openlijk en met ar gumenten worden gevoerd." den haag koos van wees Wél naar gas boren onder de Wadden en géén WAO voor mensen met psy chische klachten. Het zijn dermate afwijkende standpunten dat de WD nooit kan hopen er een meerderheid voor te vinden in Den Haag. Maar daar gaat het de liberalen ook niet om. Door zich sterk te profileren hoopt de WD straks de grootste par tij te worden en weer uit het zelfge kozen isolement te komen. WD-leider Dijkstal zei onlangs in deze krant geen problemen te hebben met de eenzame positie van zijn partij in het Waddengas-debat. „Dan hebben we weer iets waarmee we ons profile ren." En hij heeft gelijk. Elke keer dat de kranten melden dat alléén de WD meent dat er geboord, gekort, gewei gerd of gecontroleerd moet worden, wordt de partij herkenbaarder voor de kiezer. Die geeft zo'n ogenschijnlijk compromisloze partij graag zijn stem. Volgens de laatste peiling staat de WD nog maar drie zetels achter de grootste partij, de PvdA. De keerzijde van de medaille is na tuurlijk dat de WD er door zijn opstel ling niet in slaagt ook resultaten te boeken. Afgezien van wat in het re geerakkoord al is afgesproken, hebben de liberalen nog niet één aansprekend punt binnengehaald. Simpelweg om dat er geen of te weinig andere partij en zijn die hun visie delen. Het CDA heeft weliswaar een rechtervleugel, maar die lijkt steeds meer aan kracht te verliezen. In tegenstelling tot de WD is het beeld van het CDA nog zo diffuus, dat de rechts georiënteerde kiezer zich daarin moeilijk herkent. En andere 'rechtse' partijen bestaan niet meer. Hoe graag ook de WD naar buiten toe het beeld uitdraagt dat het isolement zelfverkozen is, de waarheid is anders. Reken maar dat de partij graag com promissen sluit over het sociaal beleid, de volksgezondheid of de huren. Maar die onderwerpen worden gedicteerd door de PvdA. Dijkstal zelf hamert er altijd op dat bij de zogenoemde vrije kwesties, waarover geen afspraken zijn gemaakt bij de kabinetsformatie, alle coalitiepartijen de handen vrij hebben. Voorwaarde is wel dat éérst contact wordt gezocht met de coalitiepartners. Lukt het niet met hen tot afspraken te komen, dan moet vervolgens niet ge zeurd worden als het buiten de coalitie wel lukt. De PvdA maakt dankbaar gebruik van die afspraak en sluit het ene compro mis na het andere met het CDA en GroenLinks. De WD daarentegen moet lijdzaam toezien. Ondertussen groeit het onbehagen. Want wat bete kent dat isolement voor de toekomst? Als PvdA, CDA en GroenLinks elkaar nu al zo vaak opzoeken, hoe zit dat dan na de verkiezingen? In een recent tweegesprek tussen vice- fractievoorzitter Bijleveld van het CDA en haar WD-collega Cornielje hengelt de laatste bijna wanhopig naar de toe zegging dat het CDA niet met Groen Links verder wil. Dat zou samenwer king tussen CDA en WD onmogelijk maken, benadrukt hij. Maar Bijleveld heeft geen zin om net als Comielje GroenLinks nu al in de ban te doen. Misschien dat de WD nog hoop kan putten uit de uitspraken van CDA-lei- der De Hoop Scheffer. Die stelde dat hij de rechtse hardliner Hans Hillen onlangs naar de WD had gestuurd voor een toenaderingspoging. Dijkstal, die Hillen uitriep tot 'slechtste politi cus', beschouwde die toenaderingspo ging toen nog als een eenmansactie van een enigszins getroebleerd CDA- lid. Dé manier om te voorkomen dat de WD als muurbloem eindigt, is straks bij de verkiezingen zo groot mogelijk worden, liefst de grootste. De grootste partij neemt immers het voortouw bij coalitiebesprekingen. Met de 40 zetels in de peilingen staat de WD nog maar op drie zetels van de PvdA. De manier om nóg groter te worden, beseffen de WD'ers, is zo herkenbaar mogelijk te opereren. En daarmee zijn we weer terug bij af. De paradox van de WD is dat haar kracht tevens haar zwakte is: het isole ment. Misschien verklaart dat ook de extreem klinkende opvattingen van WD'ers als Kamp en Wilders, die nooit een meerderheid zullen halen. Daar gaat het ze ook niet meer om. Nu telt maar één ding: na de verkiezingen de grootste worden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3