Steeds meer mensen allergisch Gezondheid Biomateriaal biedt chirurgie nieuwe mogelijkheden Pillen Werkbelasting Botontkalking Listeriabacterie ligt op de loer s |ND< iAC 13 DECEMBER 1999 REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 it gaat goed", zegt Erika als ze de spreekkamer binnen st. Ik heb haar al in de wachtkamer zien zitten, maar her- te haar aanvankelijk niet. Een andere kleur haar, lachen den, er is duidelijk iets ten goede veranderd. 'gelopen maanden heb ik haar regelmatig op het spreek- gezien. Sinds ruim een jaar is Erika in opleiding voor fy- erapeute. Ze komt uit het oosten van het land en heeft na iddelbare school de grote stap gewaagd om in het westen Ier te gaan studeren. Het had natuurlijk ook in de buurt [j haar ouders gekund, maar dit was een prachtige aanlei- Igom helemaal opnieuw te beginnen. 'ais de enige dochter in een gezin met vier jongens. Vader leraar, moeder heeft zich haar hele leven aan haar gezin ge lid. De jongens plaagden graag, er hing een leuke sfeer in fjs. Maar Erika voelde zich er altijd een beetje buiten staan mjongste dochter. Ze was stilletjes, de jongens waren echte \bozen. Zij mocht dan wel graag studeren, ze moest er w veel moeite voor doen om te bereiken wat ze in haar ïfd had. De stap naar het westen leek een sprong in het maar anderzijds wilde ze uit de vaste patronen komen. i zo haar faalangst opzij te kunnen zetten en te laten zien ze was. \e opleiding kon ze goed mee komen, de stof boeide haar, te medestudenten waren wel aardig. Toch merkte ze al v dat ze in hetzelfde rollenpatroon terechtkwam. Bij de Jure aanleiding trok ze zich terug, en dan lag ze 's nachts te felen om zich voor te bereiden op de volgende spannende T. Zo kwam ze bij me terecht. slaap niet meer", zei ze. „Het maalt maar door mijn W en ik weet wel, dat ik beren op mijn weg zie, maar ik \l de spanning in mijn lijf kruipen. Mijn hart bonst, het mt harder dan normaal, de volgende ochtend krijg ik geen p door mijn keel. Ik loop de kamer nog vier keer rond om te n of ik niets vergeten ben, en als ik dan op school kom, ben dop! Ik haal de middag met moeite, kan me niet goed ntreren, terwijl ik zo graag goede resultaten haal. Heeft n slaaptabletje om wat beter te kunnen slapen, dan sta tnminste weer uitgerust op!" Meen tijdje praten kwam ik tot de conclusie dat een slaapta- alleen maar een oplossing op korte termijn zou zijn. Ik meen deal: Erika kreeg voor tien dagen een slaaptabletje; •genprestatie zou ze voor mij opschrijven wat haar zoal jhield. Dat zou opluchten, elke avond een stukje op pa- fr zetten. Imoderne medicijn dat haar spanningsniveau moest ver- ten, liet de eerste weken weinig verbetering zien. Maar nu I een stralende Erika. pf is er met je gebeurd?" jcht een beetje. ïzfl/ het maar eerlijk zeggen: ik was er achteraf niet aan toe lifaf te gaan slikken. Mijn vader zei altijd: al die pillen a gif. Dus voelde ik me schuldig als ik zo 'n pil in mijn han had. Maar de vorige keer gaf u die video mee, waar ik 'lelijk op zag hoe moeilijk de eerste periode is, waar je |r moet voor je resultaat kan verwachten. Mijn huisge- jtje heeft ook gekeken en we hebben er samen nog eens rgepraat. Toen heb ik ze ingenomen, trouw elke dag, zon- IIeen keer over te slaan. Een week geleden gebeurde het Ier: er viel een last van me af, het voelt als een bevrijding. ftfc nu mijn aantekeningen in mijn dagboek lees, denk ik, ar heb ik me toch druk over gemaakt. Het is zo'n ander ge- ?r het luisteren geniet ik van haar andere uitstraling, is niet voor niets geweest", denk ik. Medicijnen van dit jrr hebben soms wel een aanloopperiode van drie maanden Kg voor ze werkelijk beginnen te werken. Dat is een hele tière, maar die hebben we nu samen genomen. In die tijd ïben we regelmatig gesprekken gevoerd, waarin Erika haar B pel en wanhoop neerlegde en ik steeds weer uitlegde welke petering er kon komen. Het goede resultaat is mede te dan- l aan het voorlichtingsmateriaal, de video, en de steun van huisgenootje. nog de kunst om de volgende maanden te blijven slikken, j er wel negen maanden voor nodig om het resultaat mdigen, soms is er geen kans om te stoppen, als de spanningsvelden te groot zijn. Dan is het zaak de goede dosering te vinden, waar mee ze goed kan functioneren, zonder bij werkingen. Voor ze de deur uitgaat maken we een af spraak voorover vier weken. De pillen doen het natuurlijk niet alleen. Voor een goed eindresultaat blijft inzet van twee kanten nodig. MARIEKE VAN SCHIE, huisarts Iedereen kent wel iemand die allergisch is. Momenteel heeft 1 op de 3 mensen in West-Euro pa last van een vorm van aller gie, met name jongeren. Naar verwachting zal het aantal ge vallen de komende jaren explo sief stijgen, volgens een rapport van het internationale UCB In stituut voor Allergie. Wat is allergie? Een allergische reactie is een buitensporige re actie van ons afweersysteem op stoffen die het lichaam ten on rechte als gevaarlijk beschouwt. De meeste mensen hebben last van atopische allergie, waarbij erfelijke factoren een rol spelen. Vormen van atopische allergie zijn hooikoorts, eczeem en ast ma. In het onlangs gepubliceerde rapport geven Europese specia listen, wetenschappers, verte genwoordigers van gezond heids- en patiëntenorgansiaties en de Wereldgezondheidsorga nisatie een beeld van de huidi ge stand van zaken. „De groot ste vraag is waarom de laatste dertig jaar het aantal allergieën zo drastisch is toegenomen", aldus een van hen. Deskundi gen vermoeden dat het een combinatie is van erfelijke faco- ren, omgeving (vervuiling) en leefstijl (vooral voeding). Maar over de juiste oorzaken tast men nog in het duister. Volgens de allergoloog dr. Roovers uit Tilburg is er een duidelijk stijgende lijn in het Steeds meer kinderen krijgen last van een vorm van allergie. aantal allergiepatienten. „De wachtlijsten bij allergologen rij zen de pan uit. Steeds meer zui gelingen hebben last van con stitutioneel eczeem of astma, en volwassenen hebben meer klachten over hun allergie of ontwikkelen meerdere allergie- en. Naar.de precieze oorzaak tast men vaak nog in het duis ter. Daarom is meer onderzoek nodig naar de oorzaken van het ontstaan van allergie." De overheid is zich nog onvol doende bewust van de gevolgen die het hebben van een allergi sche aandoening met zich mee kan brengen. .Allergische reac ties zijn zelden fataal, maar kunnen vele mensen voor een heel lange periode of zelfs hun hele leven flink ziek maken. Dit brengt de kwaliteit van het le ven in gevaar. Wanneer allergi sche aandoeningen niet goed worden behandeld brengt dit veel ziekteverzuim en kosten voor de samenleving met zich mee", aldus het rapport. In Nederland gaat, zoals elders in Europa, de aandacht in de gezondheidszorg het meest uit naar het in de hand houden van de kosten. Daardoor is het moeilijk om onderzoek naar ziekten te kunnen uitvoeren en nieuwe medicijnen te kunnen ontwikkelen. Met de publicatie van het rapport hoopt het UCB Instituut een dicussie op gang te brengen om ervoor te zorgen dat allergie een volwaardige plaats krijgt binnen de budget ten van de gezondheidszorg. In het rapport staan actiepun ten om de opmars van allergie- en te stuiten. Een ervan is het verrichten van meer epidemio logische studies om vast te ste len waardoor allergieën worden veroorzaakt. Ook zijn er meer gegevens nodig over behande ling en voorlichting. Verder wil men inventariseren wat er in elk Europees land wordt ge daan aan voorlichting, preven tie en behandeling. Ook willen patiëntenorganisaties die actief zijn op gebied van astma en al lergie meer samenwerken met professionals uit de gezond heidszorg. (Het UCB Instituut voor Allergie geeft ook een heel informatief boekje uit over allergieën. Meer informatie via Postbus 6851, 4802 HW Breda, of tel. 076 - 5879 222 of www.TheUCBInsti- tuteofAllergy.ucb.be) Het is bekend dat ge stresste mannen met een hoge, belastende werkdruk een groter risico lopen op een hartinfarct. Volgens onderzoekers van de Vrije Universiteit in Amsterdam en van de Universiteit Utrecht is dat mede een ge volg van een verminderde antistollingscapaciteit van hun bloed. Ze schrijven dat in het vakblad Psychoso matic Medicine. Voor hun studie hebben de onder zoekers 124 mannen van middelbare leeftijd met een veeleisende kantoorbaan een vragenlijst voorgelegd. Daarin werd onder meer gevraagd naar werklast, be loning en ambities. Op ver schillende momenten tij- Een veel voorgeschreven groep van cholesterolverla gende geneesmiddelen, de statines, blijkt ook de aan maak van nieuw bot te sti muleren, schrijven Ameri kaanse onderzoekers in Science. In principe zou den deze medicamenten dan ook gebruikt kunnen worden bij de preventie en behandeling van osteopo rose, botontkalking. De Amerikanen vonden het botstimulerend effect van statines bij hun zoektocht naar kleine moleculen, die in staat waren een gen te activeren dat voor een bot- aanmaak bevorderend ei wit codeert. Van de 30.000 onderzochte middelen ble ken statines de enige die de productie van dat eiwit de den toenemen. De onder zoekers hebben de statines vervolgens eerst in het la boratorium getest, in kwe- dens een werkweek werd van de deelnemers aan het onderzoek bloed afgeno men. Dat werd onderzocht op factoren die betrokken zijn bij bloedstolling en an tistolling. Vooral bij men sen met een chronische werkstress als gevolg van sterke ambities bleek de antistolling geremd. Vol gens de onderzoekers is de gevonden verstoring van de balans tussen bloedstolling en antistolling een van de oorzaken van een verhoog de kans op een hartinfarct. Bij de desbetreffende men sen zullen sneller dan bij anderen bloedpropjes ver nauwde kransslagaders vol ledig verstoppen, en zo een hartinfarct veroorzaken. ken van botcellen van mui zen. Wanneer statines di rect in de huid van de sche del werden gespoten, bleek al na vijf dagen van injec ties het gehalte aan nieuw bot in de schedel met 50 procent te zijn toegeno men. Werden statines via het eten of drinken gege ven, dan bleek vooral tra becular bot na ongeveer een maand van behande ling met 40 tot meer dan 90 procent te zijn toegeno men. Volgens de onderzoe kers is het niet uitgesloten, dat statines niet alleen de botaanmaak stimuleren, maar ook de botafbraak een halt toeroepen. Of sta tines werkelijk een vooruit gang in de preventie en be handeling van osteoporose bij de mens zullen zijn, zal evenwel uit grote klinische studies moeten blijken. Onlangs moesten miljoenen pannenkoeken worden terug gehaald, omdat ze wellicht be smet waren met de listeriabac terie. Deze bacterie komt voor in grond, oppervlaktewater, planten en de darminhoud van dieren en mensen. Het beestje kan worden gerekend tot de vaste bewoners van stallen, slachthuizen, fabrieken en op slagruimten en via deze kana len kan de bacterie in het voed sel terecht komen. De listeria zit in rauwe voedingsmiddelen, zoals rauwe melk, kaas die van rauwe melk gemaakt is, rauw vlees, kip, vis en schaal- en schelpdieren. Hij wordt ook wel aangetroffen op rauwe groente. Riskant zijn dergelijke produc ten als ze worden gegeten zon der verhitting te hebben onder gaan. Als listeria aanwezig is in zachte kaas van rauwe melk, kan zij zich flink vermeerderen in de vaak wekenlange periode tussen kaasmaken en con sumptie. In harde kaas kan dat niet, omdat het vochtgehalte te laag is. Rauwe melk van de boerderij moet even worden opgekookt, voor ze gedronken of in gerech ten verwerkt wordt. Rauwe vis wordt kort bewaard, maar de wat langer bewaarde gerookte vis (die meestal koud gerookt wordt), kan nog met listeria be smet zijn. Rauwkost en onver hitte salades die gemaakt zijn met mogelijk besmette grond stoffen, zijn een ander voor beeld van een mogelijke be smettingsbron. Toch kunnen ook producten die wel verhit zijn een risico op leveren, als ze na de verhitting alsnog worden besmet. Sommi ge producten in het winkelkoel vak hebben een houdbaar - heidstermijn van verscheidene weken. Daar zijn producten bij als zachte kazen, paté en ande re vleeswaren, die listeriavrij kunnen zijn, maar herbesmet kunnen worden bij het verpak ken of in porties verdelen. Een bewaartijd van weken is dan riskant. In principe kan iedereen een listeria-infectie oplopen. Bij sommige mensen pakt deze heftiger uit dan bij anderen. Groepen met een verminderde weerstand, zoals ongeboren en pasgeboren kinderen, ernstig zieken en ouderen zijn extra kwetsbaar. Zij lopen een risico op hersenvliesontsteking. Ook zwangeren zijn extra ge voelig voor de listeriabacterie. Omdat een infectie tijdens de zwangerschap een spontane abortus tot ge volg kan hebben, is het advies om zoveel moge lijk risico te vermijden. i De kans dat een moeder I die haar kind zelf voedt, listeria via de moedermelk op het kind overdraagt, is te verwaarlozen. Wie uit voorzorg tijdens de zwangerschap zoveel mogelijk risico wil vermijden, kan er voor kiezen om de genoemde producten tijdelijk te laten staan. Ook in de eigen keuken kan men het risico beperken. Eet liever geen onverhitte rest jes die dagenlang in de koelkast zijn bewaard of gekoelde pro ducten die dichtbij of óver de houdbaarheidstermijn zijn. En zorg dat de koelkast afgesteld De listeriabacterie zit in een aantal rauwe voedingsmiddelen, zoals kip. FOTO HANS VAN WEEL staat op 4 graden Celsius. Om de listeriabacterie te doden is verhitting tot 80 graden Celsius nodig. PATRICIA SCHUTTE et gebruik van biomaterialen in geneeskunde biedt grote moge- :leD|kheden. Een patiënt die zijn oor aj kwijtgeraakt, zou op termijn 1 et behulp van nieuwe technie- a(ic n en biomateriaal zelf een eiL' euw oor kunnen produceren. In t Academisch Ziekenhuis Gro- ;t ngen experimenteren ze met ^rfv instzenuwen. Daarmee is een ^belangrijke stap gezet naar con- rete toepassingen van biomateri- ?r in mensen, fill oe8 :n dun fragiel doorzichtig buisje, JP6 eer is het niet, zo op het eerste la" zich!. De kunstzenuw, of kunst- 111 leider, ziet er bedrieglijk simpel t Het revolutionaire schuilt dan ik niet in de vorm, maar in het 1 bruikte materiaal. De kunstze- 001 i\v is geheel gemaakt van bioma- '8 riaal, een stof die na verloop van TI?e d verdwijnt en volledig wordt op- lie nomen door het lichaam. et gebruik van biomateriaal heeft toekomst, verzekert plastisch chirurg John van der Werff van het Academisch Ziekenhuis Groningen. Het biedt grote voordelen. „Stoffen als metaal, siliconen of plastics raak je nooit meer kwijt. Biomateriaal verdwijnt na verloop van tijd. Het is daarom heel geschikt om te gebrui ken als tijdelijk hulpmiddel bij bij voorbeeld het herstel van doorge sneden zenuwen." De ontwikkelingen op het terrein van biomaterialen gaan razendsnel. Van der Werff denkt dat het straks zelfs mogelijk is om met behulp van het kweken van menselijke cel len een patiënt die een oor kwijt is, zelf weer een nieuw oor te laten aanmaken. „Dat is nog puur expe rimenteel, maar wel heel span nend. Ik slaap er soms bijna niet van." Al enkele jaren wordt op de afde ling plastische chirurgie van Van der Werff en hoogleraar Jean-Phi- lippe Nicolai geëxperimenteerd met zenuwgeleiders om het herstel van doorgesneden zenuwen te ver beteren. Tot nu toe is het nog bij la boratoriumproeven gebleven, maar de beide specialisten hopen binnen twee jaar de kunstzenuwen ook werkelijk bij patiënten te kunnen implanteren. Dat gebeurt in het kader van een Europees project waarvoor onlangs een subsidie van 4,5 miljoen is toe gekend. Naast het AZG nemen ook de Erasmusuniversiteit in Rotter dam en enkele academische centra in het buitenland aan het project deel. Het AZG zal zich vooral bezig houden met de klinische toepas sing om te kijken of en hoe goed het in de praktijk werkt. Het ziekenhuis krijgt minstens een tot twee patiënten per week binnen met ernstige handletsels als gevolg van glas, het gebruik van een cirkel zaag of het doorsnijden van polsen in een poging zelfmoord te plegen. Vaak zijn de zenuwen zodanig be schadigd of is er een stukje weg, dat de chirurg ze niet zonder meer aan elkaar kan zetten. De chirurg ge bruikt dan meestal een stuk zenuw uit het onderbeen om de uiteinden te verbinden, maar dat gaat altijd ten koste van bepaalde functies el ders in het lichaam. „Dat betekent een extra operatie en een extra wond. Waar de zenuw is verwijderd, ontstaat een 'dove' plek in het been. Dat kan vervelend zijn", aldus Nicolai. Bij een patiënt met aangezichtsverlamming wordt soms een zenuw uit de tong ge bruikt. „Dan zit de patiënt met een half verlamde tong. Met zenuwge leiders is dat niet meer nodig." De kunstzenuw is niet meer dan een enkele millimeters dun door zichtig buisje van biomateriaal dat aan de beide gescheurde uiteinden van de zenuw wordt gehecht. Bin nen dat 'buisje' krijgen de ze nuwuiteinden de kans en tijd om naar elkaar toe te groeien en te her stellen. Om dat proces te bevorde ren is in de kunstzenuw een soort 'trapleertje' aangebracht. Volgens Van der Werff is uit onderzoek ge bleken dat de zenuwen dan sneller groeien. In de tijd die de zenuw nodig heeft om te herstellen, verdwijnt lang zaam de zenuwgeleider. .Alles wat je er in stopt gaat weg en de eigen zenuw komt er voor in de plaats." Die zenuw bestaat uit een soort te lefoondraad met daarin weer ontel bare kleine draden, de zenuwve zels. Het is volgens Van der Werff niet noodzakelijk dat iedere vezel weer in hetzelfde gaatje terecht komt. „Er is een enorme reserveca paciteit aan cellen. Het is een kwes tie van opnieuw programmeren waarbij andere cellen de functie overnemen." De patiënt kan daar na zijn hand of vingers weer bewe gen. Dat herstel verloopt wel beter bij kinderen dan bij ouderen, vertelt Nicolai. „Zolang kinderen nog groeien heeft het lichaam veel meer mogelijkheden zich aan te passen. Is iemand eenmaal volgroeid, dan is hij afhankelijk van de herstelmo gelijkheden van het eigen lichaam. Bij zenuwen zijn die nooit 100 pro cent." Een patiënt kan dus last houden van beperkingen bij het bewegen. De zenuwgeleider is geen oplossing voor bijvoorbeeld verlamming als gevolg van een dwarslaesie. Het is alleen toe te passen bij doorgesne den zenuwen in het perifere ze nuwstelsel; in onder meer handen, voeten en gezicht. Voor aantastin gen van het centrale zenuwstelsel bestaan nog geen oplossingen. Mo gelijk dat daar in de toekomst ver andering in komt. Het gebruik van biomaterialen biedt oneindig veel mogelijkheden. Zo verwacht Van der Werff dat het straks ook mogelijk is een nieuw oor te maken voor een patiënt die zijn oor is verloren als gevolg van een kankerbehandeling of brand wonden. Een mens beschikt over stamcellen die zijn geprogrammeerd om bij voorbeeld kraakbeen, bot of huid aan te maken. Het moet volgens Van der Werff op den duur moge lijk zijn met biomateriaal een oor schelp na te maken, die onder de huid te hechten en met behulp van de juiste stamcellen ervoor te zor gen dat het eigen lichaam vervol gens op die plek een nieuw oor fa briceert terwijl het biomateriaal op lost. Dat eigen oor kan vervolgens weer aan het hoofd worden ge naaid. Bij muizen is het al gelukt een nieuw oor op de rug te laten groeien. Op deze manier kunnen in de toe komst misschien ook defecten in het centrale zenuwstelsel worden behandeld, oppert Van der Werff. „Je instrueert het lichaam om iets aan te maken waarop het aan de slag gaat. Geweldig toch?" GERARD AKKERMAN ^wrd -min-een jop gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat ind letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 er. (B v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn ;ba< maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die 'sy< 'e*moe* worc^en' m°et blijken uit de kruisende woorden.) ut i totaal: 1. Metaal; 5. Griekse godheid; 7. zich uitstrekken tot; oi sgerecht; 9. insnijding; 11dwarsscheeps aanvaren; 'p nrienweefsel; 16. vis; 17. vogelverblijf; 18. heet; 19. stap; TU d in F ankrijk; 22. ongetrouwde adellijke dame; nSjj aldboom; 27. braaf; 29. mannetjesduif; 30. plag; «raljaar ver 2. Oevergewas; 3. rivier in Afrika; 4. uiterlijke lichte laai 6 winderig; 8. tijding; 9. heidemeertje; 10. fout; c oc rterklap; 13. wettig; 15. waterplant; 16. schaapkameel; 3isc velproduct; 21. prooi; 22. dandy; 23. zeer buigzaam; 1 !'l ifdie r; 26. huis; 28. koude valwind. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1Zzo; 5. Ier; 7. omkomen; 10. et; 12 kot; 14. ge; 15. feil; 17. iron; 19. nu; 20. bij; 21. raki; 23. eker; 25. er; 26. fit; 28. si; 31. picador; 33. rok; 34. bijl. VERTICAAL: 2 Zo; 3. ome; 4. mono; 5. iel; 6. en; 8. referee; 9. penarie; 11te; 12. kluif; 13 Tibet; 14. go; 16. ink; 18 rijk; 22. ar; 24 es; 27 imam; 29. hik; 30. bob; 31. po; 32. rij. HEINZ H-Ê-I-NZ E-O-M T-e^-tAS ZE Z-'AN NAE-T A-e-S-i. or-EH, A-UA£-E-f/ CAE p-eu-* ELEM-O 5 EEC/ S-EE-TC-E.' r—

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27