De laatste loodjes wegen zwaar voor Gerald Vanenburg Bernard: een bofkont in Tuin 'Zolang men mij lust, ga ik door' Sport MAANDAG 13 DECEMBER 1999 999 Utrechter snakt bij I860 München naar einde carrière UTRECHT GPD De laatste loodjes wegen zwaar voor Gerald Vanenburg. Nog drie weken en dan zit de carrière van de Utrechter er echt op. Tenminste, als 'Geraldinho' niet weer zwicht voor een verzoek van zijn huidige werkgever 1860 Mün chen om zijn loopbaan met nog een paar maandjes voort te zetten. ,,Die kans is klein, al wordt er vanuit de club wel druk uitgeoefend," aldus Vanenburg. chische international scheurde in de voorbereiding een achil lespees af, waardoor 1860 Mün chen ineens zonder libero kwam te zitten. Prompt werd een beroep gedaan op Vanen burg die de leemte achtergela ten door Votava moest opvul len. „Ik voelde er echt niet zoveel voor.'' houdt Vanenburg staan de. „Maar de voorwaarden wa ren erg gunstig en dan bedoel ik niet eens op financieel ge bied. Zo vlieg ik pas op donder dag vanuit Dortmund naar München. Daar train ik dan nog met de groep en draai ver volgens de hele voorbereiding op de wedstrijd van zaterdag mee. Direct nadat we hebben gevoetbald ga ik weer terug naar Nederland zodat ik op za terdagavond nog thuis ben. Het nieuwe ritme komt Va nenburg uitstekend van pas. De 35-jarige balkunstenaar begint het klimmen der jaren te voe len. „Ik geloof niet dat ik nog volledig zou kunnen meedraai en. Deze manier van leven be valt me goed. De eerste dagen kan ik Nederland bijkomen, aan het begin van de week start ik dan met een duurloopje. Na tuurlijk heb ik een uitzonde ringspositie, maar iedereen ac cepteert mijn 'status aparte' omdat ik vorig seizoen wat heb Eigenlijk had de 42-voudig in ternational al thuis in Eindho ven 'achter de geraniums' moe ten zitten. In mei dit jaar zette Vanenburg in München defini tief een punt achter zijn impo sante loopbaan. Dat gebeurde in het Olympia Stadion - dat wordt gedeeld met stadgenoot en rivaal Bayem - van de Lö- wen. zoals 1860 in de Zuid- Duitse metropool liefkozend door de eigen aanhang wordt genoemd. Het afscheid op de laatste speeldag tegen Schalke 04 was warm en vol bewondering voor de prestaties van Vanenburg, die slechts een seizoen in Mün chen speelde. Er was hoop bij het bestuur van de club. er was echter geen twijfel bij Vanen burg. „Ik heb dan ook heel lang moeten nadenken om er toch nog een half jaartje aan vast te knopen." aldus Vanenburg. „Maar ze zijn zelfs hier in Eind hoven geweest om het me te vragen. Dat was een teken dat ze me toch erg graag terug wil den hebben.' Toch was het zo ver niet ge komen als het onheil over de nieuwe aankoop Thomas Vota- va niet al zo vroeg in het sei zoen was afgeroepen. De Tsje- laten zien en we bovenin mee draaien". Vorige week zaterdag nog verraste 1860 München de ei gen achterban met een 1-0 overwinning op Bayem. Sinds 1977 waren de Löwen in de stadsderby niet meer de sterk ste geweest. „En het gekke was dat we met veel ruimere cijfers hadden moeten winnen." ge niet Vanenburg nog na. „In de eerste helft schoten we drie of vier keer tegen paal en lat. Bay em kreeg niet één uitgespeelde mogelijkheid". Waarmee Vanenburg maar wil zeggen dat de vierde plaats van 1860 München in de Bun- desliga niet op toeval is geba seerd. Na de zege op Bayem volgde zaterdag de 3-1 overwin ning bij VfB Stuttgart. Een suc ces waar Vanenburg overigens part noch deel aan had. „Ik zat thuis in Nederland. Een minuut of tien voor tijd tegen Bayem knapte er iets in mijn dijbeen, alsof ik kramp had. Ik ben di rect gewisseld, helaas was ik nog niet klaar voor het duel met Stuttgart". Zaterdag hoopt Vanenburg in elk geval wel van de partij te zijn. „Het gaat de goede kant op". De voormalige speler van onder meer Ajax, PSV en FC Utrecht hoopt zijn steentje bij te dragen aan de komende suc cessen van 1860. „We kunnen zelfs nog Herbstmeister wor den. Zonder gekheid, in de Bundesliga kan iedereen van ie dereen winnen. Vorig jaar ston den we rond de winterstop ook zo hoog, maar vielen we in de tweede competitiehelft ver te rug. Ik geloof niet dat er met de Gerald Vanenburg wordt in duel met Oliver Neuville van Leverkusen stevig aan zijn tricot getrokken. club na de winterstop weer het zelfde gebeurt. De selectie is nu een stuk sterker dan vorig jaar". Tegen Schalke 04 (thuis), Hertha BSC (uit) en Kaiserslau- tem (thuis) zal 1860 München het laatste sprongetje moeten maken. „Ik wil daar graag mijn best voor doen," zegt Vanen burg. „Het is mijn laatste maand als profvoetballer. Er gaan nu al stemmen op om mijn verblijf in München te rek ken tot Votava is hersteld, maar daar voel ik niet zoveel voor. Het gaat met hem de goede kant op, ik denk dat hij er na de winter weer bij kan zijn". Vanenburg kijkt verder. „Vol gend seizoen wil ik op de ver korte cursus trainer/coach be taald voetbal. Ik scout nu al bij de jeugd van PSV (6 tot 18 jaar) of er talenten bijzitten. Nee, ik sta niet zelf cijp het ve ook geen stajg e. Het wordt missel ïiien wel komst, maar eerst wedstrijden, dan is voor me afgelopen". Nestor sportjournalistiek Kuiphof: oet ik dan achter de gera niums gaan zitten?". erman Kuiphof werd een maandje geleden tachtig jaar, maar peinst niet over stoppen met werken. Hij schrijft nog wekelijks een column voor NRC Handelsblad en is aan een boekje bezig over 'de leuke dingen in de sport'. „Zolang ik het nog leuk vind en men mij nog lust, ga ik door. Het geeft een goed gevoel om er nog bij te horen". Herman Kuiphof werd in Franeker geboren. Via Zwolle, waar zijn vader bij een notaris werkte, verhuisde het gezin naar Voorburg. Daar werd Kuiphof lid van een amateur club. „Ik heb tot m'n 42ste ge voetbald. Als linksbinnen en later linksback. Ik had tien, twaalf jaar eerder moeten stop pen. dan was ik een veel betere tennisser geweest". Pas twee jaar geleden borg Kuiphof het tennisracket op. In zijn jeugd leek Kuiphof, een kwajongen, amper op zijn va der. „Die had iets plechtigs, was goed van inborst, maar streng en 100 procent serieus. Ik was veel losser. Een voor beeld is de nacht van 9 op 10 mei 1940. Met vrienden was ik Voorburg in geweest en moest om twaalf uur thuis zijn. Het werd één uur en ik vond de deur op de knip. Aan de ach terkant heb ik me toen op de rieten stoelen laten ploffen en geslapen. Half vier schrok ik wakker. Vlogen de Duitsers laag over met die zware vlieg tuigen om parachutisten te droppen boven Ypenburg. In die dagen daarvoor was het al spannend geweest: komen de Duitsers of niet. Ze waren dus gekomen. Het licht werd boven aangeknipt, de deur ging open en ik zie mijn vader nog in de deuropening staan. Hij zei: kom binnen jongen, ik vrees dat het mis is". Was Kuiphof voor de oorlog al begonnen met een journalis tieke carrière bij de (Nieuwe) Nederlander, in 1946 werd hij chef sport bij de Haagsche Courant. Kuiphof kreeg de wind in de rug. trouwde, werd vader van drie kinderen en versloeg de WK's van '54 (Zwitserland) en '58 (Zweden). „In de Finale van '54 wonnen de Duitsers na een 2-0 achterstand alsnog van de Hongaren. lammer, ja. Ik had een nekel aan de Duitsers, de oorlog lag nog vers in het ge heugen. Dat is maar langzaam overgegaan". In 1961 vroeg de VPRO hem bij de televisie, destijds een on bekend fenomeen. „Ik was 41 en twijfelde. Was ik niet te oud? Was ik wel geschikt? Maar televisie was in opkomst, het nieuwe wondermiddel. Ik be sloot het te doen en werd als commentator met Nederland- Hongarije meteen voor de leeuwen gegooid. Nadien kreeg ik een grote brief van de VPRO- directeur Jan Nieuwenhuizen met complimenten én de nodi ge aanwijzingen. Grappig. Hij belde me onlangs op. Is 85. ge loof ik. We gaan deze week een hapje eten". „Overigens heb ik één gou den tip gekregen. Doe niet als of je een immense zaal toe spreekt, maar die ene man in dat huiskamertje. Wie er nu uitspringen? Die Frank Snoeks. Die houdt van voetbal, is des kundig. heeft gevoel voor hu mor en is in staat te relative ren. Harry Vermeegen? Een supporter. Eddy Poelmann? Te moeilijke zinnen en niet vloei end". Als commentator was Kuip hof aan het werk bij de WK's van Engeland (1966). Mexico (1970), West-Duitsland (1974) en Argentinië (1978). Na Ar gentinië legde Kuiphof zich toe op tennis. Zijn beste interview had Her man Kuiphof met lohan Cruijff. „Op Papendal. Het was niet 'live' en op een gegeven moment zei ik: 'Stop de came ra'. En tegen Cruijff: 'Johan, wat bedoel je nu eigenlijk? Geef nu eens concrete ant woorden'. Werd hij boos. Wat nou stoppen, zei hij, ik gééf toch antwoord. We deden het over en daarna ging het echt veel beter. Een eigenwijzere voetballer heeft er nooit be staan en zal er ook nooit meer bestaan". Toch stal Cruijff ook Kuip- hofs hart. „De allerbeste die ik ooit heb zien voetballen. Pele was een aanvaller, maar Cruijff was alles, bemoeide zich op het veld met alles. Met zijn snelheid op de eerste meters zorgde hij altijd voor een ver rassing. Hij kon kansen benut ten. maar ze nog beter schep pen. Als studiogast weet hij het ook altijd beter en vaak is dat ook zo, al was het niet verstan dig van hem zich zo over Rijk aard uit te laten na Nederland- Tsjechië. Als Nederland nou Herman Kuiphof. met 3-0 was weggespeeld, maar 1-1 was heus geen abso lute wanprestatie. Hij zegt het niet letterlijk, maar je kunt merken dat Cruijff het niet ziet zitten in Rijkaard als bonds coach. Ik zeg dan: 'lohan. ga er zelf staan, ze smeken je haast'. Het heeft inmiddels iets frus- trerends". In 1985 bereikte Kuiphof de pensioengerechtigde leeftijd, maar van stoppen met werken kwam, tot op de dag van van daag, niets. „Toen mijn vrouw overleed, nu tien jaar geleden, heb ik nog meer werk aange pakt. Haar dood was een enor me klap. Ik was immers altijd een zondagskind geweest, alles werd me aangeboden. Ik heb zelfs nooit hoeven solliciteren. Ik heb veel werk opgepakt om het verdriet te verwerken". Drie jaar later werd Kuiphof, toen 73 jaar. verliefd. „Ik wist echt niet dat dat nog kon, maar leeftijd zegt niets. Het was een andere verliefdheid dan in mijn jeugd. Maar even span nend. Voor mijn eerste af spraakje was ik zenuwachtig. Onzeker ook. Ik was tien minu ten eerder dan zij en dacht tel kens: ze zal toch wel komen. FOTO OPD/JAQUES ZORGMAN Toen we aan het diner zaten, klikte het meteen. Daarvoor had ik al eens contact gehad, want alleen zijn is lang niet al les, eigenlijk niks". Zij schonk hem voor zijn 80ste verjaardag een abonne ment op Canal+. „Terwijl ik daar altijd principieel tegen ben geweest. De beste voetbal wedstrijden horen op de pu blieke netten, vond en vind ik nog altijd. Ik ben nu 80, maar voel me nog 65. Komt er een tijd dat ik niet meer schrijf, dan duik ik de geschiedenis in. Na de oorlog heb ik dat ook ge daan. op zoek naar de echte waarheid. Die liefde voor die oorlogsgeschiedenis is geble ven. Angst voor de dood heb ik niet, wel om gammel te wor den. Ik geloof niet in reïncar natie, maar als ik het ooit over mocht doen dan keer ik het liefst terug met een schitteren de zangstem. Ik heb altijd ge zongen en ooit zelfs overwo gen van zingen m'n beroep te maken. Maar ik heb het nooit aangedurfd. Zingen is namelijk fantastisch". Onbekende volleybaltrainer bondscoach in Tunesië TUNIS/DEN HAAG GPD Weinigen zijn volgens Stewart Bernard op de hoogte van zijn verblijfjplaats. De Arnhemse volleybaltrainer vertrok vorig jaar juli met stille trom uit Ne derland. Een dik jaar later is de bondscoach van Tunesië een bescheiden held in het Noord- Afrikaanse land. Tunesië speelt tenslotte deze week wél in de World Cup in Japan, waar de volleyballers van Oranje niet welkom waren. En Bernard ligt in tegenstelling tot collega Toon Gerbrands niet wakker van het olympische kwalificatietraject. Het zou de Tunesiërs zelfs hooglijk verbazen als zij er straks in Sydney niet bij zijn. In de kop van Afrika voelt Bernard zich een bofkont. De vrijgezel huist in een fraai ge meubileerd appartement met een eigen oprijlaan. Succes heeft zijn aanzien vergroot en het salaris is evenmin grond sikkeneurig in Tunis rond te lo pen. Alsof dat niet genoeg is, informeert hij voor zijn ge moedsrust regelmatig naar het weer in Nederland. Het ant woord is nooit een reden om zijn koffers te pakken. In Tunis brandt het herfstzonnetje nog op z'n zomers. De kleine kolonie Nederlan ders ('Akzo heeft hier een verf- fabriekje') is goed gezelschap, voor als de eenzaamheid hem plaagt. En Baron Benting, de Nederlandse ambassadeur in Tunis, vergeet Bernard nooit uit te nodigen voor weer een feest je of andere happening. In Nederland is Bernard voor het grote publiek een onbeken de. Hij maakte tien seizoenen deel uit van de trainersstaf bij Jong Oranje. Vier jaar als assis tent, zes jaar als hoofdtrainer. Daarnaast assisteerde hij in die jaren diverse hoofdcoaches bij de volleybalclub Zevenhuizen, tegenwoordig Nesselande. Eén jaartje had hij het daar zelfs al leen voor het zeggen. Via Nederlandse connecties bij de wereldvolleybalfederatie (FIVB) kwam hij vorig jaar maart in contact met de presi dent van de Tunesische volley- balbond. Drie dagen later pro beerde hij zich ter plaatse bin nen een week een voorstelling te maken van het werk en leven daar. In juni rondde hij de on derhandelingen af. Intussen had Bernard wel wat kennis van het Tunesische vol leybal vergaard. Het beste land in Afrika, deelnemer aan de Olympische Spelen van Atlanta. Bernard: „Met een heel jong team. Nu nog ligt de gemiddel de leeftijd op maar 25 jaar. Die jongens kunnen zelfs Athene Stewart Bernard op weg naar Tunisië. FOTO GPD/MARTIN DROOG 2004 halen." Of Bernard er dan nog bij is, durft hij niet te zegen. Hij heeft een contract tot en met de Mid dellandse Zee-spelen in 2001. Maar een opvallend paragraafje in de overeenkomst vermeldt dat Bernard kan opstappen als bijvoorbeeld het vaderland hem roépt. Niet dat hij op de positie van Toon Gerbrands loert, maar toch. „Ik denk er niet aan, maar als er een aanbieding komt zou je als coach wel gek zijn om daar niet over na te denken. Aan de andere kant: ik ben pas 34 jaar. Ik heb nog een lange tijd te gaan." Goede resultaten hebben Bernards leven in Tunis verrijkt. Op straat wordt hij herkend en bejubeld. Een afzaldcertje in de kroeg nemen is er daarom niet meer bij. Bernard neemt het dringende advies zich niet kwetsbaar op te stellen ter har te. „Je moet in moslimlanden oppassen met wat je doet. Je hebt hier ook met achterklap te maken." De bondsvoorzitter die zich hard maakte voor Bernards komst, heeft inmiddels het veld moeten ruimen. Slachtoffer van een machtstwist binnen de bond. Bernard heeft de nieuwe voorman voor zich gewonnen door kampioen van Afrika te worden en goud te winnen op de Arabische Spelen. „Dat was nog niemand hier in één jaar gelukt." Bovendien won Tunesië deze zomer tijdens een trainingssta ge in China één keer van de Aziatische ploeg. Ook dat was een primeur. De successen bieden slechts garantie voor één dag werk. „Ze hebben hier veel bui1 coaches geha«:i en niei den succes. J<t begrijj niet iedereen op wet tenlanderzat te wacht 'Die dingen' liggen Maar Beman pl beaai liever een Europese naast zich hati gehad le van de lieve vred heemse hulp in zijn duldt. Op de vraag o schien aan zij n stoelp volgt een veelzeggen „Ik zou graagj wat m( het Europes e contii naartoe.halei Mense i andere meni :aliteit. spraken mak ten en di voeren zit hier nam een groot vei schil. Je voorkauwen. De spe men ook soms niet voor training ;en of bel dag zelf nog af. Dat i wel verbeten d." e Tegenover behoed diplomatiek hand el er plezier dat B emard a beleeft. Tijdi :ns het c melden de internatit J twee dagen j )er weeki t ningscentrui n in Ti schril contrast met n landse volleyballers, u half jaar onbereikt j voor de bom jllscoach. Bovendier zit er doende pers pectief in sische volle ybalploeg ,j het team me t Europe B moet vergeli jken, dan z op het niveau van Duitsland." Graag zon Bernard wedstrijdje tegen willen spel en. VoorE zocht Orar ije nog naar sparringpanne j niemand kwam op h< ,n de kampioen van Afr et gen. „Als Gerbrands t wil, kan ik zi jn keuze pen. Misse hien komst." Tunesië plaatste I I zomer als e erste lani World Cup iin Japan, olympische kwalif nooi. In Japan loop" wellicht Cerbrand slechts toeschouwer, (B lijf. Het is ondenkbai n nesië zich ail in Jap )e| voor de Spel tan in Sy< nard mikt op het i n' kwalificaties >emooi eind janua ri. Op nr grondgebied werd Tu kJ slotte ook Afrikaans 1 a|( „Egypte, Alge rije en N onze concurt enten, n heel reëel o rn te ver len dat wij tons daal 6. voor Sydney. Als ik oo ht< keer op de )lympisc (ve wil coachen, dan •wfc mijn kansen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26