an Bos winnaar in inderig Innsbruck ersteeg en De Lange superieur tijdens EK-trials Sport fgang Alecto: 9-0 Forescate als laatste winter in roen en Judith Straathof in achterhoede Miraculeuze ontsnapping brengt Jaspers hoofdprijs Van Es pakt marathontitel van gewest )AC 13 DECEMBER 1999 I i/wangh raakt leidende positie kwijt aan Wotherspoon tjes vlogen van de tribune, kussens waaiden over de ïiNiet echt de ideale omstandigheden voor Jan Bos i ijn rondjes te schaatsen. Toch eiste de technicus r de sprinters in Innsbruck de meeste aandacht op. fón gisteren de 1000 meter en is volop kanshebber lo, de wereldbeker op deze afstand. op de 1000 meter nog een hoop goedmaken", zei de vice-we- reldkampioen. Wennemars staat in de wereldbekerstand 500 meter zesde, Bos achtste. Op de buitenbaan in Inns bruck had de Nederlandse équipe last van de straffe wind. „Het was alsof ik tegen een muur opreed", zei Bos. Op de laatste dag had hij de wind tot zijn opluchting op het beslis sende moment mee. „Voor het eerst in drie weken reed ik een goede 1000. Ik had zaterdag nog wat last van mijn maag. Zondag voelde ik me goed." Absolute ster van het week einde was Monique Garbrecht. De Duitse won alle afstanden. Gisteren vestigde ze op de 500 meter zelfs een officieus we- 9; Jan Leeuwangh beleefde el minder weekeinde en zijn leidende positie in ssement kwijt aan de Ca- - ij Jeremy Wotherspoon. angh staat tweede, net los. De onttroonde aan- in r keek zondag niet vrolijk i,: i achttiende tijd (1.14,25), rier seconden achter het ecord van Bos (1.10,60). as een dag eerder al goed uk brons. Leeuwangh deed t: m nog aardig als vierde. n Wennemars deed op meter vooraan mee met ierde plaatsen. Bos had te afstand veel minder in Sr* „Op de 500 is er r" meer te redden. Ik kan reldrecord op buitenbanen: 38,41. De 31-jarige Garbrecht deelde op haar verjaardag zo'n klap uit aan de concurrentie dat ze in beide klassementen om de wereldbeker een straatlengte voorstaat. „Ik had me voorge nomen niet slechts een keertje te vlammen", sprak ze. Vorig jaar liet ze zich acht jaar na haar eerste wereldtitel op nieuw tot mondiaal snelste kro nen. Bos zag haar in Innsbruck met verbazing bezig. „Niet nor maal. Ze rijdt zo sterk, ook als de omstandigheden wat min der zijn." Andrea Nuyt bleef op de 500 meter aardig in de buurt van Garbrecht. Tweemaal werd ze vijfde. Gisteren schaatste ze een knappe race tegen de Ca nadese LeMay-Doan, die ze net verloor. In de wereldbekerstand is ze zesde. Op de dubbele afstand was Nuyt ook al twee keer de beste Nederlandse. Op de openings dag eindigde ze als vijfde, een dag later als negende. Olym pisch kampioene Marianne Timmer had ditmaal een bijrol. l üSi. Judith Straathof ji zich tijdens de World vedstrijden in Innsbruck 02 de kijker kunnen rijden. Leiden woonachtige ^•feer uit de kernploeg van 25 Gerard Kemkers werd afgelo pen weekeinde in het A-veld 17de en 19de op de 1000 meter (met respectievelijk 1.13,93 en 1.15,06 door slechte weersom standigheden). Judith Straathof, lid van van de kernploeg opleiding sprint, liet afgelopen zaterdag in de A- groep de 18de tijd (1.22,48) over 1000 meter noteren. Gis teren werd de 22-jarige Zoeter- woudse op diezelfde afstand 16de (met 1.22,39) en. op de 500 meter (in 'de B-groep) met 42,29 negende. OOSTERHOUT ANP Jan Bos op weg naar de winnende tijd op de 1000 meter. i). ÜÜÜLL w /ersteeg en Melanie de 42 hebben zich de sterkste 3 d tijdens de selectiewed- i voor het EK shorttrack B. inioren en het WK short- (0 >or junioren. De 23-jari- 5S. naar en de één jaar jon- 59 iderdorpse wonnen af- i weekeinde in Zoeter- :ou die vier de afstanden. 98 oach Wilf O'Reilly liet voor honderd procent r(3 |i de ploegen te staan, die 5. is van de trials werden !este'd voor de grote 3 Si lien. >jj eeg, sinds het seizoen f0 i lid van de kernploeg, Mai et ogenschijnlijk veel ge- e verschillende finales. 'en zaterdag finishte de 58 d Nederlands kampioen vy te op de 1500, even later jnn tde hij op de 500 meter, 'ar: n was het al niet anders op de 1000 meter en de 3000 meter. „Ik voelde me niet eens echt super, maar mijn versnel ling is op het moment wel erg goed", aldus de Lissenaar. „Ik heb ervoor gekozen om steeds als tweede of derde weg te gaan. Anderen dus een hoop werk te laten doen. Vervolgens profiteer ik dan van mijn snel heid. De 1000 meter loopt het best, op de langere afstanden heb ik nog moeite om één tem po te houden." Versteeg vertrekt morgen met de geselecteerden voor negen dagen naar het Zuid-Duitse Oberstdorf, waar al jaren de mogelijkheid bestaat om op snel ijs te trainen. Hij zal daar de nadruk leggen op tempo- hardheid, maar wil tevens zijn bochtentechniek aanscherpen. „Tijdens de World Cup in Salt Lake City kwam ik vrij wijd uit de bocht. Het gaat nu om kleine technische aanpassingen. Het heeft iets te maken met de vrij grote trainingsgroep. Je krijgt niet honderd procent aandacht, waardoor dit soort zaken erin sluipt. Omdat we nu met min der mensen in de ochtend heb ben getraind, gaat het snel be ter." O'Reilly zag net als Versteeg in de Prins Willem Alexander- hal bewijs van vooruitgang. „We zijn bezig met verplaatsing van zijn gewicht op de linker schaats. Hij moet 'korter' door de bocht. Daarbij nemen we de terminologie van het snow- boarden, voor wat betreft het 'carven', over." Is het beter aansnijden van de bochten een detaillistisch aandachtspunt, O'Reilly koos dit seizoen ten aanzien van de grote lijn voor een andere strategie. Zijn pupil len uit het vaderlandse keur korps verrasten de laatste jaren met opvallend goede prestaties in het begin van het schaats- jaar. „Ik heb voor dit seizoen definitief en bewust gekozen om iedereen later in vorm te la ten komen." Melanie de Lange, die op het kunstijs van het nationale trai ningscentrum in Zoetermeer eveneens overtuigend de maxi male score behaalde, is volgens Noordwijker O'Reilly technisch gezien nog niet zover als Ver steeg. „Maar ze is zeker vooruit gegaan. Met name haar start is verbeterd. En toch ook het in halen van concurrenten. Voor het eerst had ik zoiets van: juist, zo hoort dat. Melanie heeft veel kracht, maar ze had moeite om die kracht om te zetten. Daar om zijn we gestopt met echte krachttraining en doen we bij voorbeeld meer aan sprong kracht." De Lange hoeft zich tijdens het trainingskamp in Oberst dorf overigens niet 'alleen' te •voelen. De Commissie Top sport stemde in met het advies van O'Reilly om (naast Joost Smit uit Den Haag) tweelingzus en Nederlands kampioene Maureen mee te nemen. De ploeg voor de Europese kampioenschappen (21 tot en met 23 januari 2000) in het Ita liaanse Bormio bestaat uit: Ver steeg, Alex Velzeboer (Noord- wijk), Cees Juffermans (Stomp- wijk), Jeroen Huiskamp (Oude Leije), Benny Bruggemans (Zoetermeer), De Lange, Da nielle Molendijk (Brugge), Anke Jannie Landman (Delft), Ma- riëlle Lootsma (Menaldum) en Chantal Boer (Woubrugge). Als reserve zijn aangewezen: Rob- bert-Kees Boer (Woubrugge) en Anouk Wiegers (Hengelo). Kopman Versteeg: „Mijn doel stelling is een plaats bij de eer ste drie. Ik ben erop gebrand om naar het EK toe te gaan. Er is niets mooiers, dan Italianen in hun eigen land verslaan." De ploeg voor de wereldkam pioenschappen voor junioren (8 en 9 januari 2000) in het Hongaarse Székesfehérvar be staat uit: Bruggemans, Robbert- Kees Boer, Juffermans, Molen dijk, Lootsma en Wiegers. Als reserve zijn aangewezen: Ids Dijkstra (Jorwerd) en Liesbeth Mau-Asam (Woubrugge). Juf fermans, lid van de opleidings- ploeg, werd geselecteerd op ba sis van sterke prestaties eerder dit seizoen. Het talent van de Indoor Hardrij Club Leiden (IHCL) kon niet deelnemen aan de trials, omdat hij herstellende is van een 'arm uit de kom'. Versteeg is in navolging van bondstrainer O'Reilly onder de indruk van IHCL'er Robbert- Kees Boer. „Hij heeft duidelijk vooruitgang geboekt, vooral op de langere afstanden. Maar hij laat zich nog te vaak wegdruk ken en moet nog een hoop le ren." Verbazing, verbijstering, on geloof. Het was gisteren in Oosterhout een overtreffende trap aan het einde van de fi nale van het slottoemooi in de wereldbekercyclus drieban den. Dick Jaspers moest het toernooi winnen om de cup te pakken, zijn tegenstander Jor ge Theriaga uit Portugal be schikte over Jaspers' lot. Tot driemaal toe mocht hij aan leggen voor de beslissende stoot. Drie keer ook faalde hij. Jaspers uiteindelijk niet en ontsnapte miraculeus. „Ik dacht al: het is over, ik heb het verprutst." Mirakels genoeg in dit toer nooi. Dat Jaspers de wereld beker voor de tweede keer in zijn loopbaan zou winnen, had hij van tevoren niet dur ven dromen. Sterker nog, hij was er al van uitgegaan dat het net als vorig jaar niet zou lukken. Niet dat de concur rentie in Oosterhout geen misstappen maakte. Titelver dediger Blomdahi. de Italiaan Zanetti, de Deen Carlsen en de Turk Sayginer gingen allen onderuit. Alleen de koploper in het klassement, de Ameri kaan Sang Lee, bleef winnen. Tot zaterdagavond. Tegelijkertijd met Sang Lee werkte Jaspers de halve eind strijd af. Zelf had hij een zwaar karwei; de in topvorm verke rende Belgische nestor Ray mond Ceulemans stond te genover hem. Sang Lee had het gemakkelijker, werd alge meen aangenomen. De Portu gees Theriaga won nog nooit een wereldbekertoernooi en sprong er wat betreft zijn moyennes ook niet echt uit. Maar Sang Lee moest op har de wijze ondervinden hoe hard biljarten kan zijn. Na vier zware sets leek hij in de vijfde zijn tweede wereld beker binnen te slepen. Een fi naleplaats, ongeacht de pres taties van Jaspers, was daar voor voldoende geweest. In de laatste set leidde Sang Lee soeverein met 9-0. Jaspers keek toe, maar hoopte tegen beter weten in. Wonderlijk ge noeg kon Sang Lee het niet waar maken. Theriaga kwam langszij en passeerde zelfs de Amerikaan: 15-10. Op dat moment wist Jaspers wat hem te doen stond: win nen van Theriaga in de finale. Vol vertrouwen keek hij zater dag een dag vooruit. Hij had zelf immers net excellent ge speeld tegen Ceulemans: een moyenne van drie caramboles per beurt. „Perfect", becom mentarieerde 'de Belg. „Dat woord kent u, hè? Foutloos!" Ceulemans had dat in de onderlinge partij al snel in de C kan tegen Alkmaar weer winnen 50.' NHOCKEY 3 (9 IROEKHOF 35.' )k 28 vergangsklasse was kop- 2 lurley veel te sterk voor De Leiderdorpsen verlo- ooi isloos met 9-0. Foresca- ics de in Rotterdam tegen met 2-2 gelijk. LOHC 1 oor het eerst sinds vier in) weer eens aan de goede de score. Alkmaar f M iet 3-0 verslagen. (D« o fungeerde in de over- enk lasse als speeltje voor i ier Hurley. Met maar >2i! ging de equipe van Wi'ss Han Kolleman ten on- .13 Amsterdam. De Leider- formatie startte niet 55J echt, m ar kwam door ekkingsfouten met 2-0 Daarna was er geen i meer aan. Speelster Le ers,, van Tilburg: „Het leek i-i. 'perkasthockey. We kre- Haai bal niet meer weg." Hiiva eklasser Forescate .eeis tegen Victoria niet tot ^orC !~2). Daarmee waren de iuca ïotensen bepaald niet fóg- Met name in de helft werd Forescate fel enïi huid gezeten. Veel per- e duels gingen verloren *7"or de cohesie tussen de ipaj zoek was. Dominique <0ix k°n voor de rust de Mart Kerstand nog ongedaan Mus Victoria kwam kort na /e vatting andermaal op ong en dat leek ook de testa nd te worden. Forescate e toch nog een punt uit Lisse ir toen Masha Kimman rünfl 'aatste minuut ment uit de kansen. Als dat al lemaal loopt, speel je de tegen stander stuk", meldde een op geluchte LOHC-trainer Martijn Grosmann. Catelijne de Haan opende voor de pauze de score. Na de rust waren Ivana Essers en nogmaals de van lang bles sureleed teruggekeerde Catelij ne de Haan trefzeker. Leidse Studenten had in de tweede klasse tegen koploper Dopie niet veel in te brengen en verloor ruim met 4-0. De studs waren slechts gevaarlijk via spaarzame counters, maar die troffen geen doel. Alphen was in Schiedam te gen nummer twee Asvion kans loos. De 5-1 nederlaag was vol gens coach Jan Smid geflat teerd, maar zeker terecht. In de eerste helft kon de derdeklasser gezien de 2-0 ruststand het ni veau nog enigszins bijbenen. Nadat het 3-0 werd, was het definitief gedaan. Fleur van Geest scoorde voor Alphen te gen. Noordwijk verloor in een ge- lijkopgaande wedstrijd nipt met 1-2 van nummer drie Terriers. De Noordwijksen kwamen door een doelpunt van Angela Pas- ma aan de leiding. De ploeg uit Heiloo kwam kort voor rust op gelijke hoogte en vlak na de pauze op voorsprong. Hoewel er nog kansen over en weer wa ren vielen er geen doelpunten meer. Catwyck won zuinig met 1-3 in en tegen Muiderberg. „Het is moeilijk spelen tegen een te genstander die met veel men sen achter de bal opereert. Daarbij speelden wij te traag", vertelde Catwyck-coach Sam Hingst na afloop. Het klassever- schil werd door Sandra van Dijk, Marjolein van de Velde en een heel mooie van Muriel van Beek toch in doelpunten uitge drukt. Overgangsklasser met 6-2 onderuit MANNENHOCKEY RONNO BROEKHOF Vreugde bij de vrouwen van LOHC na de winst op Alkmaar. FOTO DICK HOGEWONING Hisalis won met 2-0 van Xe- nios. Die stand was al bij rust bereikt. Amanda Klinkhamer en Celeste Elzendoom scoorden voor de nummer twee uit de vierde klasse. Forescate verloor met 6-2 van Victoria. Door de nederlaag bleef Forescate staartploeg in de over gangsklasse. Alecto gleed met 5-1 uit tegen Do pie, de lijstaanvoerder in de eerste klasse. LOHC speelde met 3-3 gelijk tegen Geel Zwart. Alphen boekte zijn tweede zege in de tweede klasse. Roomburg was het slachtoffer dat met 3-0 moest buigen voor de Alphenaren. Forescate verloor teleurstellend met 6-2 van Vic toria. Thuis hadden de Voorschotenaren nog met 5-5 gelijk gespeeld. „Het tempo lag te laag. Maar we gaven ook veel te makkelijk doelpunten weg", vertelde coach Eric Kruijsmulder na af loop. Door het trage tempo en uitblinker Wouter Langemeier bij de tegenpartij (hij scoorde drie keer), liep Voorschotense formatie achter de feiten aan. In de tweede helft werd het ge vaar Langemeier door de man- to-man verdediging enigszins bezworen, de nederlaag was evenwel onafwendbaar. Gertjan Egberink nam beide treffers van Forescate voor zijn rekening. LOHC speelde in Veghel met 3-3 gelijk tegen Geel Zwart, de nummer vier van de ranglijst. LOHC, negende, was minimaal gelijkwaardig. Coach Peter van der Meer had het middenveld extra bezet in de wetenschap dat Geel Zwart graag door het centrum opbouwt. LOHC kwam op achterstand, maar uitblinker Niels van den Wall-Bake trok de stand gelijk. Bert Bonsink bracht de Leidse ploeg na de rust aan de leiding. Geel Zwart buitte twee LOHC fou ten uit (3-2). In de laatste minuut scoorde Os wald Mattheussen toch de verdiende gelijkma ker. Alecto verloor met 5-1 bij Dopie. De Leiderdor pers laten graag de bal snel rond gaan, maar kwamen daar niet aan toe. Na een kwartier lukte dat beter en maakte Bas Brouwer de inmiddels opgelopen 1-0 achterstand goed. De bewoners van sportpark De Bloemerd kregen echter een mentale tik toen Dopie op slag van rust op 2-1 kwam. Nadat de Delftse ploeg 3-1 scoorde, was het eigenlijk gebeurd. Door een foutieve wissel ontving aanvoerder Marijn Kuiper geel. Er was ook geel voor Joost vanTongeren zodat Alecto Coach Van Nunen over nederlaag Roomburg: 'Dit was zo slecht dat ik er eigenlijk om moet lachen gaten. Nadat Jaspers 24 ca ramboles op rij had gemaakt, wist Ceulemans genoeg. Hij maakte er maar een grapje van. „Bende ge nou niet moe, manneke", vroeg hij Jaspers toen die weer plaats nam. „Dat was niet d'n afspraak, he?" Jaspers glimlachte en stoomde door naar de finale. En juist in die eindstrijd leek alles in duigen te vallen. Waar Jaspers vanaf de tweede ronde met zijn moyenne niet meer onder de twee kwam, was zijn gemiddelde in de finale een tegenvaller: 1,314. Hij won wel. dat maakte (bijna) alles goed. „Er is maar één kantte kening: ik heb het toernooi in de finale niet op superieure wijze kunnen beëindigen. Ik heb gewoon geluk gehad. Dat is een understatement, als je tegenstander net drie matchpoints heeft verknoeid. Vlak voor het moment van eu forie had de 32-jarige Braban der inwendig al de deceptie meegemaakt. „Ik was verlo ren. Voor de vierde keer twee de in de wereldbeker. Ik had me al verzoend met het ver lies. Het hele toernooi stond ik goed te biljarten en vandaag kon ik er niets meer van." Gelukkig voor de man uit Sint Willebrord had Theriaga mededogen. Al miste hij op één matchpoint maar heel nipt. „Ik was al uit mijn stoel opgestaan om hem te felicite ren. Dat die bal er naast ging, ongelooflijk. Er kon werkelijk geen vloeitje tussen. Maar het heeft blijkbaar zo moeten zijn, 15-14 in de vijfde set." Bij zijn vorige wereldbeker winst, in januari 1998 (hoewel het de cyclus van 1997 betrof) ondervond Jaspers concur rentie van darter Raymond van Barneveld, die toen voor het eerst de Embassy won. De aandacht voor de pijltjes was vele malen groter dan die voor de keu. „Jammer, maar zo was het nu eenmaal", keek Jaspers terug. „Ik hoop dat de mensen op tv nu hebben gezien hoe moeilijk biljarten is. Ik hoop ook op erkenning." Ook al zou die er niet zijn, Jaspers ontne men ze de titel niet meer. „Ik heb echt geluk gehad. Vorig seizoen excelleerde ik, had ik over het hele seizoen een ho ger moyenne dan Blomdahi, die de cup won. Nu had ik 'm eigenlijk niet moeten winnen. Drie weken terug scheurde ik bij een misstap mijn enkel banden in. Gelukkig kon ik nog meedoen aan het toer nooi in Turkije. Voor hetzelfde geld had ik dat toernooi en daarmee de wereldbeker ge mist Niet te geloven, mooier kan niet." met negen man verder moest. Dopie profiteerde twee keer. Noordwijk verloor met 5-3 van Bennebroek. Het rendement van Bennebroek, vijf doelpunten uit even zovele kansen, was de Noordwijkers te machtig. Kort na de rust bracht Lennon Wiarda Noordwijk op 1-1. Noordwijk kwam opnieuw op achterstand, maar Eric Verdoom bracht de Noordwijkers met twee treffers aan de leiding. In de slotfase, waarin Noordwijk door een gele kaart van keeper Casper Claasen met tien man verder moest, benutte Bennebroek iedere kans. Alphen won knap met 3-0 van Roomburg. Vanuit een verdedigend con cept zocht Alphen naar openin gen die er legio waren. Room burg-coach Frank van Nunen werd na de nederlaag niet eens boos. „Dit was zo verschrikke lijk slecht dat ik er eigenlijk om moet lachen. Een absolute wanprestatie van mijn ploeg", meldde de Leidse coach die Al phen prees om het feit dat zij bleven knokken en vechten. Dat leverde drie doelpunten op. Jeroen Gilles (2x) en Jeroen van Leeuwen waren de Alphense doelpuntenmakers. Leidse Studenten liet num mer twee Haarlem alle hoeken van het veld zien. Het team van Barend Mees won met 6-2. De studs hadden meer balbezit waaruit kansen en doelpunten voortvloeide. Jasper Luyendijk, David Du pare en Wouter Plantenga (2x) zorgden er voor de stu denten met 4-0 konden rusten. Na de pauze werd Haarlem sterker, maar bleven de Leide- naars de betere ploeg. David Duparc en Maarten Smook scoorden nog een keer. Catwyck won met 3-0 van Zoetermeer. Al na twee minuten scoorde Ernst Jan Hogenwoning. Kort daarop kwam Zoetermeer langszij uit een strafcorner. Catwyck was echter de betere ploeg al duurde het tot diep in de tweede helft voordat dat in de score tot uitdrukking kwam. Ronald Sieval en Martijn Houwaart waren de doelpun tenmakers. Hisalis verloor nipt met 2-3 van Weesp. De Lissese ploeg kwam op achterstand, maar Ben Blokhuizen egaliseerde. Door Paul van Velde kon Hisalis toch voordelig rusten. Twee verdedigings- fouten werden Hisalis na de pauze fataal. Martijn van Es heeft op het kunstijs van De Uithof de ge westelijke titel marathon- schaatsen voor zich opgeëist. De Stompwijker was dat ook aan zijn stand verplicht. Hij was dé favoriet tijdens het sterk ge- devaleerde Zuid-Hollandse kampioenschap. In verband met The Greenery Six, een (te ruggekeerde) zesdaagse die de ze week wordt verreden, lieten al zijn collega's uit het nationa le A-veld verstek gaan. Zonder sterke rijders als Henk Angenent (Woubrugge), Ruud Borst (Leiderdorp), Jan Dirk Corts (Koudekerk aan den Rijn), René Vergeer (Warmond) en Ubbo Kuper (Rijpwetering) was het in Den Haag nauwelijks een ware titelstrijd. Het teleur gestelde organisatiecomité kon slechts een kleine dertig in schrijvers verwelkomen. Van Es, die dit jaar debuteert in het A-peloton dat strijd om de Unox Cup, kreeg de B-rijders Lars Hoogenboom uit Roelof- arendsveen en dorpsgenoot Joost Juffermans naast zich op het podium. De mannen reden zeventig ronden. Koos van der Geest boekte succes bij de veteranen. In het grootste startveld van de dag - ruim vijftig deelnemers - finish te de Oegstgeestenaar na zestig ronden aJs derde. Bij de vrou wen waren er na veertig ronden ereplaatsen weggelegd voor de oud-Hoogmadese Jolanda van Goozen (zilver) en Wendy Ver geer (brons) uit Warmond. Hoogmadenaar Danny van Leeuwen behaalde brons bij de jongens junioren, Marleen Els- geest (Hoogmade) en Lindewij Nicolai uit Leiden respectievlijk goud en brons bij de meisjes ju nioren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23