Champagne voor Crash Kloosterziel speelt remise tegen oud-wereldkampic Foreholte kruipt door het oog van de nal Oegstgeest '80 alleen aan kop Vivax wint zinderende pa Sportj Eenvoudige zege Boonstra in Zandboscross MAANDAG 13 DECEMBER 1999 993 Beste jaarprestatie voor Tameling zwemmen Jeffrey Tameling boekte gisteren in het Vijf Meibad een beste jaarprestatie. Tijdens clubkampioenschappen noteer de hij een tijd van 28.71 op de 50 meter rugslag. De oude tijd dateerde uit '96 en stond op naam van Sander Ganzefles: 29.1. Bokszege Mark Lantrok drachten Mark Lantrok van Boksschool Leiden heeft in Drach ten een overwinning op punten geboekt op Olie Bakker. Voor de 23-jarige, 70 kilo zware Lantrok gold de partij als repetitie voor de open kampioenschappen van district Zuid-Nederland. De tegenstander deed het in de finale beter dan BC Crash. Toch behaalde de Leidse bridgevereniging giste ren het Nederlands kampioenschap viertallen in de meesterklasse. Het Amsterdamse Hok/Transfer Solu tions begon met een achterstand van 21 wedstrijdpun- ten (IMP's) aan de finale. De Amsterdammers konden het verschil niet goedmaken. Na de 88 voorgeschreven spellen was de eindstand 189-169 in Leids voordeel. De zege op de Amsterdamse ri vaal in het André Boekhorst Centrum te Utrecht betekende het eerste kampioenschap voor Crash. Drie finales in de afgelo pen drie jaar waren door de Leidse bridgeclub verloren. De vierde keer lieten de paren Huub Bertens/Bart Nab. Ricco van Prooijen/Simon de Wijs en lean Paul Vis/Jack Zhao zich het kaas niet meer van het brood eten. Vooral dankzij een goede prestatie tijdens de eerste sessie op zaterdag (drie series van zes tien spellen), had Crash een voorsprong van 55 IMP's ver diend die niet meer door Hok kon worden ingelopen. Hiermee werd tevens een einde gemaakt aan de hegemo nie van de Amsterdamse bridgeclubs, die sinds 1971 al tijd de titel bij de viertallen op eisten. Dit tot grote vreugde van Jean Paul Vis, die ook alle door Crash verloren finales had mee gespeeld. Toch was hij geen moment bevreesd dat het voor de vierde keer op rij mis zou gaan. ,,Ik was ervan overtuigd dat we beter waren dan Hok. Ik heb echt nooit het idee gehad dat we zouden verliezen." De Zoetermeerder speelde dit jaar met drie nieuwe teamgeno ten, nadat Ed Hoogenkamp emigreerde naar Spanje. Gerard Versluis stopte en Loek Verhees ging spelen voor 't Onstein. Het Leidse team kreeg versterking van het duo Van Prooijen/De Wijs en Zhao werd de nieuwe partner van Vis. Crash had in het begin van het seizoen weinig hoop op zelfs maar het behalen van de finale. Modalfa en het nieuw opgerichte 't Onstein maakten met grote overmacht de dienst uit in de meesterklasse en zij waren dan ook de huizenhoge favorieten om in een onderlin ge eindstrijd uit te maken wie de sterkste was. Crash vocht zich echter in de kwartfinale langs Pegasus en rekende ver volgens in de halve eindstrijd af met regerend kampioen Modal fa. Opvallend was dat de tegen standers van de Leidse bridgers voor het einde van de twee daagse strijd opgaven. Hok haalde de eindstrijd door ver rassend 't Onstein te verslaan. In de finale had Crash dus het grote voordeel van de car ry-over' van 21 IMP's. De regel is dat de onderlinge score van de voorrondes meetelt bij de eindstand in de finale. Hier maakte Crash optimaal gebruik van, omdat de marge op het einde maar twintig wedstrijd-, punten bedroeg. Toch kon het team zeer te vreden terugkijken op de wed strijd, waarin de ploeg nooit achterstond. De verkregen voorsprong werd gestaag uitge bouwd Het werd alleen even spannend toen Hok in de laat ste sessie tot op vijf IMP's na derde. In de gesloten kamer bleek het partnership van Vis en Zhao echter in spel negen tien een contract van 3SA te hebben gemaakt dat bij hun te genstanders in dezelfde lijn twee down ging. Deze score le verde twaalf IMP's op en samen met nog een paar scores was de totaalmarge ruim voldoende voor het eerste kampioenschap van Crash. Met drie atletes bij de eerste vijf was Leiden At letiek ruim vertegenwoordigd in de Zandbos cross. De Deumse veldloop was de sterkst be zette Nederlandse wedstrijd van het afgelopen weekeinde. Miranda Boonstra boekte een een voudige zege op de baanatlete Annet Bezemer. „Op de langere afstand mag ik van Annet niet verliezen", aldus Boonstra, die al in de tweede van drie rondes alleen op kop kwam en niet voluit hoefde door te gaan voor de winst. In Deurne stond ook clubgenote Iris Wullems op het erepodium. In een totaal verregende wedstrijd op een lastig parcours van 4,8 kilome ter bleef de achterstand op Boonstra (21.05) be perkt tot 39 tellen. Claartje Raedts (vijfde) gaf meer toe. Toch moet haar prestatie hoger wor den aangeslagen dan de derde plaats van Anne- miek Peet in de Spadocross. In Bergen op Zoom werd René van Dijke (eveneens Leiden Atletiek) achtste (34.07 over tien kilometer). Na de vierde ronde van de KNSB-competitie is de schaak club Oegstgeest '80 de verras sende leider in de eerste klasse. Oegstgeest won zelf met grote cijfers (2.5-7,5) van Paul Keres (Utrecht) terwijl medekoploper Schaakstad Apeldoorn verras send verloor. De tweede lich ting van het Leidsch Schaakge nootschap won met ruime cij fers (2,5-5,5) van het Haarlemse VHS. De derdeklassers Philidor Leiden. Leiderdorp. De Zwarte Pion (Lisse) en Voorschoten be haalden degelijke overwinnin gen. Grootmeester Genna Sosonko ging het team van Oegstgeest '80 voor in de ruime zege op Paul Keres. Sosonko had geen enkele moeite met het aange nomen dame-gambiet van zijn tegenstander en zette deze hardhandig van het bord. Het volgende volle punt kwam van Robert Straver, die een dag eer der teruggekomen was van een vier maanden durende reis. Ook Joop Piket greep het volle punt in een koningsaanval. An ne Reedijk sloeg in de tijdnood- fase toe, nadat hij eerst op zo wel de dame- als de konings vleugel een aanval had afgesla gen. Mede door een aantal re mises waren beide matchpun- ten toen al in Oegstgeester be zit. Thomas Willemze won daarna nog met stukwinst in een technisch middenspel. Het Leidsch Schaakgenoot schap II nam aan de topborden tegen VHS een gepaste opstel ling aan en wist daaruit twee re mises te halen. Henk van Put ten hield meester Kalinin op re mise en Sven Bakker kon z'n twee pluspionnen maar net niet verzilveren tegen Lex Jongsma. Mare Erwich. Machiel de Heer, Linda Jap en Raoul van Ketel konden allen op groot ope ningsvoordeel terugkijken en wonnen snel materiaal en de partij. Bij AAS was de 'Leidse' in breng met 1.5 bordpunt in orde (Ad van den Berg speelde remi se en Geralt Serdijn won). De ploeg verloor wel. met 4,5-3,5 van Weenink. Bij de derdeklassers behaalde Philidor Leiden een ruime (eerste) zege op het Haagse AJ- teveer. Alleen Piet Bakker ver loot zijn partij, die hij in rap tempo tegen Mark Thiele af werkte. Ook Voorschoten kwam tot een ruime overwin ning. Degelijke zeges van Alge- ra, Den Herder. Wilschut, Bey en Fritschy zorgden voor een ruime 5,5-2,5 winst. Het vijfde team van LSG ging in die klasse aan de leiding en kreeg (met drie invallers) Idop van het Ver- eenigd Amsterdams Schaakge nootschap (5-3). De Zwarte Pion uit Lisse won van het Witte Paard uit Haar lem en staat nu met LSG V op de tweede plaats. Aan de eerste vier Lissese borden werden twee remises genoteerd (Jan Bakker en Guus van Dijk) en twee goede winstpartijen van Richard Godijn en Sjaak Kamps. Dit bleek een goede ba sis voor de 3-5 zege, ondanks het gewaagde afslaan van remi se in een toreneindspel, bij een 3-4 stand, van invaller Van Me- chelen. Het derde van het Leidsch Schaakgenootschap ging (net als LSG II) met een aangepaste opstelling het twee de team van Promotie te lijf. Dat lukte wonderwel: teamcap tain Gert Michiel de Niet (die zelf op bord één won) had aan de borden zes tot en met acht respectievelijk Rogier Hoerch- ner, Lucien van de Lisdonk en Theunis Stelling geposteerd en die zorgden voor evenzovele winstpunten. Met deze over winning doet LSG III nog mee om het kampioenschap in klas se 3E, mits er in de volgende ronde van koploper WSC wordt gewonnen. Het voor het eerst in de lan delijke competitie spelende Leiderdorp won met 3,5-4,5 van hekkensluiter Rotterdam III en is nog steeds zonder neder laag. De Alphense Schaak Club kreeg het ambitieuze Schaak- stad Apeldoorn II op visite en ook nu ging er weer van alles mis op de borden (3-5). Het vierde team van LSG ging met zeven spelers naar Voerendaal (Arvic Harms luisterde z'n ant woordapparaat niet af) en wist ondanks die handicap, zowaar een 3-5 zege mee naar huis te nemen. dammen jan bey In de landelijke damcompetitie kwam het tiental van RDC (Rijnsburg) met de schrik vrij tegen het in degradatienood verkerende NOAD, 10-10. Bij het Leids Damgenootschap ging tegen Heem stede van alles mis: 6-14. Het Hazers- woudse collectief van Samen Sterk be haalde daarentegen in Amersfoort een fraaie overwinning van 9-11 op subtopper ADG II. Het tweede team van RDC kreeg met een 10-10 punten- deling tegen het team can Schiedam II te weinig. RDC-NOAD 10-10 De nood bij NOAD is hoog, getuige het opstellen van een aantal damgroothe- den. Aan de topborden speelden grootmeester Wladimir Wimy, oud-wereldkampioen Piet Roozen- burg (75 jaar en nog steeds actief) en M. Krasnjanski. Cor van Dusseldorp hield Wirny op remise (hij miste zelfs een winstkans) en bij Van Dijk-Krasn janski en Kloosterziel-Roozenburg 'vlogen' de schijven in ijltempo in de opbergdoosjes (remise). Eric Hogewo- ning haalde tegen mevrouw Wirny (E. Altsjoel) maar net de vijftig-zettencon- trole, om vervolgens over zijn volgen de zet drie kwartier na te denken. Dat is vragen om moeilijkheden en Hoge- woning verloor. Het was maar goed dat Dennis Bosch zijn tegenstander met decorwisselingen in verwarring bracht. Door zijn overwinning ont snapte RDC aan een nederlaag. LDG-Heemstede 6-14 „Wat een rampenmiddag. Vijf man ga ven door blunders hun partij weg", zei teamcaptain André van de Kwartel van LDG. Henk Meester liep al in de ope ning in een bekend zetje en verloor. Jan Slingerland dacht een voordelige afwikkeling te maken, maar had deze slecht doorberekend en bleef met een mindere stelling en schijfverlies ach ter. Ook Heemskerk, Van de Kwartel en Den Ouden verloren onnodig. Arend van Beelen werkte wel de hate lijke nul weg. Hans Tangelder nam, met een schijf minder, een dam-om- damstelling die hij een paar zetten la ter met een schijf meer wist te winnen. ADG II - Samen Sterk 9-11 Jo Fijen hield op het kopbord Harry de Waard van het Amersfoorts Dam Ge nootschap'II op een knappe remise en miste zelfs nog een winstkans. Het bleek achteraf een belangrijk gelijk spel. Aan het derde bord verloor Micha van Tol. Martin Out stond in gewon nen positie en kon in twee zetten win nen, maar hij pakte de verkeerde schijf en kon direct opgeven. Linda Schnie- ders stond op winst maar het lukte haar opnieuw niet om haar voordeel te verzilveren. Goede winstp Gijs de Groot (standaardcc Raymond van Es (groot in Cees de Gelder (beter tijd zorgden voor een krappe, diende winst. Schiedam II-RDC II10- RDC nam een kordate 0-4 r en bleef aan de leiding, ton tumult ontstond rond het bi no Kooloos. De arbiter i juiste beslissing en bracht 1 in verwarring bracht dat hij winst miste. Daarna kwam Egmond, in een vier-om-dii Jan Schijff ook niet verder d 10-10. de Vivax-coach Michel van der Zeeuw schudt zijn mannen wakker. Het hielp, Vivax won na een aanvankelijke achterstand met 9-8. foto henk bouwman AZC won de uitgestelde wed strijd tegen HZC/De Robben vrij gemakkelijk. Slechts acht Alphenaren wezen de Hilver summers met 6-9 terug, nadat zij aanvankelijk met 4-1 achter stonden. Trainer Ron de Vogel zag zijn ploeg iets te ontspan nen aan de wedstrijd beginnen. „We speelden natuurlijk met in ons achterhoofd de bekerfinale van aanstaande zaterdag. Dus was het belangrijk om iedereen heel te houden en geen schor singen te krijgen. Maar de start was duidelijk te gemakzuchtig. Later ging het beter." AZC stond halverwege de tweede periode met 4-1 achter. Daarna ging de contra beter lopen en werd De Robben snel achter haald. AZC stoomde in een ruk op naar 4-8. In de laatste perio de werd de eindstand bepaald op 6-9. AZC speelt de bekerfinale in Zeist tegen Polar Bears. De ploeg uit Ede was landskampi oen ZPB na verlenging de baas met 11-10. Vivax won na een zinderende partij met 9-8 van UZSC. De fy siek sterke Utrechtenaren ston den bij de start van de laatste periode op een 5-8 voorsprong. Pas in de laatste periode wer den de opdrachten goed uitge voerd. Trainer Michel van der Zeeuw: „Tegen dit soort kracht patsers moet je veel bewegen. Toen we dat eindelijk gingen doen, bleek dat we in staat wa ren te winnen. Maar ik heb ze wel goed moeten wakker schudden om ze zo ver te krij gen. Het is wel een belangrijke zege want nu blijven we uit zicht houden op de vierde plaats." Vivax - met Joep Duin hoven als goede invaller-keeper - sloeg pas in de slotfase toe. Sjors Verburg bewees zijn waar de voor de ploeg en scoorde de belangrijke 8-8 en 9-8. Topscorers Vivax: Ivo Dietz 3 en Sjors Verburg 2. De Zijl/LGB won in Alkmaar met 8-11 van DAW. Jacob Spij ker keek tevreden terug. „We hebben het in uitwedstrijden nog wel eens moeilijk, maar nu draaide de ploeg goed. Vooral in de laatste periode waren we oppermachtig." De Zijl/LGB stond de hele wedstrijd voor en sloeg op basis van een betere conditie in de slotfase definitief toe. Van 7-7 werd het 8-11. Door deze zege gaat De Zijl/LGB nog altijd kansrijk voor een van de topposities de win terstop in. Topscorers Zijl/LGB: Rob Dubbelde- man 4, Joachim de Ruijscher3. Katwijk sloot de eerste com petitiehelft af met een fraaie overwinning op koploper De Dolfijn. De Amsterdammers waren de gehele wedstrijd de mindere en verloren terecht met 9-6. Door deze zege mengt Katwijk zich nadrukkelijk in de strijd om de titel van de tweede klasse. Met Leo Vooys als goede vervanger voor vaste keeper Leo Schaap was de start wat minder. Trainer Ruud Ploevier: „We hadden twee weken niet gespeeld en dat merkte je toch. We misten wat ritme. Als we de kansen beter benut hadden, waren we in de beginfase al op een grote voorsprong gekomen. Later schoten we ze er wel in en was De Dolfijn kansloos." Na de slechte competitiestart heeft Katwijk nu de goede lijn te pak ken. Plouvier wil nog niet aan een kampioenschap denken. „We spelen van wedstrijd naar wedstrijd en zien wel waar het schip strandt." Katwijk besliste de wedstrijd in de laatste perio de. Van 4-4 liepen de Zeekan- ters uit naar 8-4 en toen was de buit binnen. Sassenheim heeft na een aantal mindere wedstrijden de eerste competitiehelft positief afgesloten. De 3-5 zege op De Kempvis was ook noodzakelijk omdat de onderste plaatsen akelig dichtbij kwam 1 Alkemade blijft ii klasse goed presterei werd met 9-6 terugge Woerdenaren speek Een systeem waar wel raad mee wist. van Es meende dat met een grotere i kunnen winnen, de schutters om eeo flarden te schieten, n beurde nog te wé overwinning is geeni K gevaar geweest." Topscorers Alkemade: Bi f, 2 en Jeroen Duvekotte 2. Een incompleet verloor in Amersfoo van De Amer. Na ee sprong werd toch r> is verloren. Door deze haakt Koudekerk voo i de titelstrijd in de de; tv Goals: Martijn Oostt e Werner Stolk 2, Vrouwen De \TOuwen van LZ: den een opmerkelijk Zonder de geschorst al ster Noeki IQein, zij vervangen door de Bianca Huijgens, loopster OZPC na partij met 5-3 verslagfcii scherp schietende M stoppel nam LZ touw. Door de zegfci Leidse ploeg kand io promotie naar de ho Doelpunten LZ 188& stoppel 3, Femke Hai Yvonne Flippo. Alkemade leed stellende nederlaag I bl do. In de slotfase de punten weg na wedstrijd op voor? staan te hebben. D was vooral in de be$k< opgewassen tegen kansen werden ook merieke meerderhed lei nut. Via 3-1 en 6-31 eindstand bereikt. Goals: Wendy van Ouwerkerk en Jorien Klei n; B Satumus bleef niet te lang stil staan bij de nederlaag van vori ge week en won van Atomium '61. Foreholte greep in een tur bulente slotfase de winst tegen Swift uit Arnhem. De vrouwen van Foreholte pakten gistermiddag in een vol le Gaasbak hun derde overwin ning in de eerste divisie door het Arnhemse Swift met 24-21 terug te wijzen. Net zo mooi als de uitslag was de manier waar op die tot stand kwam. Want met nog enkele minuten op de klok leek een nederlaag onaf wendbaar toen bij 19-19 twee speelsters van de thuisploeg het veld moesten ruimen. Ellie Spreeuw voor twee minuten, Esther Hoek definitief. De Arn hemse ploeg kon bij 19-19 niet profiteren van de overtal-situa- tie en zag zelfs vlak voor tijd drie van haar beste speelsters met een tijdstraf naar de kant gaan. Foreholte buitte deze bui tenkans vervolgens wèl uit. Coach Rinus Rondberg was verbijsterd over de actie van zijn pupil Esther Hoek, die vlak voor tijd uit het veld werd ge stuurd toen zij de bal na een overtreding woedend wegsloeg. „Wedstrijden worden niet zel den door zulk aspirantengedrag verspeeld. Op de belangrijkste momenten még je er gewoon niet worden uitgestuurd. Top- scheidsen als vandaag zijn hier in zeer consequent." Even daarvoor had Anja van de Lans de thuisploeg terug in de wedstrijd gebracht. De eer ste tien minuten van de tweede helft verliepen namelijk drama tisch. De 14-11 voorsprong bij rust was door slordigheden uit handen gegeven en Foreholte stond met 15-18 achter. Daar waar Rondberg zijn kalmte be waarde. liet de 'mooi weer - coach van Swift zich plotseling nadrukkelijk - en irritant - ho ren. Maar zoals zo vaak dit sei zoen bewees Anja van de Lans haar meerwaarde op de mo- bepaler van de ti ire het spelen onmogel Bl In eerste instani taak weggelegd vol S] Leeuwen, later vu jfo overgenomen doe foi m Freek de Bakker 'üj doelpunten alweer lil Dat Atomium toch tegenscoorde, lag a Elrr makzucht van Satur Het duel was doo ee verschil voor somt Ier zó oninteressant ge ook de concentratk leed. Prettige bijl was het bericht da zelfde middag in een punt had versj DES, zodat het boi meen spannend bli Derdedivisionist in Rijswijk van H oorwassing: 26-9. B den de Veensen r J| achter. Ondanks he leerde verlies, vond 't Mannetje dat zijn had gekund: „Als je to* blijft van de basisp de vaste patronen nr kan je nooit zo fo en worden als wij vanc ind andere kant tekent* ld zich almaar helderd Qi competitie. Wij ff nc pieken tegen tegen in het réchterrijtje." te De vrouwen van edi /Fairplay wisten in tijn halve vermakelijke lor EHC in Leidschenr tve slaan met 10-17 Dn Keepster Mirelle B ida; als één van de vu ere goede partij, waarin iari sen onbenut werder uin De mannen van ig. trokken in de derde i w de verandering ee: t het langste eind Ida; Sport in de uitwedsi rd 18 (rust: 9-7) af te t elei nog luttele seconde) len schoot Niels Franke wel naren naar een vert i ee winning. In dezelfde oor Saturnus 2 thuis op gen koploper Vires ten 19-22. menten dat het écht nodig is. De onwrikbare drang om te winnen maakt in haar een on gekende agressie los, zowel ver dedigend als aanvallend. Eerst scoorde zij in een ondertal-situ- atie twee belangrijke aanslui tingstreffers, later bracht zij de Voorhoutsen met 19-18 op nieuw aan de leiding. 'De Tank' zelf deed haar prestatie af met een simpele verklaring: „De te genstander lag ons wel van- daag." Op de vraag waarom Rond berg de schijnbaar sterkste op stelling uit de eerste helft totaal omgooide en met andere speel sters in het tweede bedrijf aan trad (en zodoende de wedstrijd bijna verspeelde), kwam een nobel antwoord: „Iedereen speelt bij mij. Als je lid bent van een vereniging en wekelijks en kele uren traint, dan laat ik je in een wedstrijd niet voor twee minuten opdraven", aldus de coach. Uiteindelijk pakten de wissels goed uit. Henriëtte Leonard stichtte aan de rechterkant be duidend meer gevaar dan Anja van de Lans, die op haar beurt Mariska van Steijn als stoorspe- ler verving. Verder bewees Ellie Spreeuw wederom dat zij een sluwe schutter is. Acht 'onzicht bare' treffers brachten haar op nieuw bovenaan de topscorers- lijst. In de eerste divisie bij de mannen heeft Saturnus zich hersteld van de nederlaag tegen Hellas. Er werd gewonnen van Atomium'61 met maar liefst 38- 24. In de Vijf Meihal wees coach Peter Barreveld zijn spelers voor de wedstrijd vooral op de reeks goede prestaties die was neergezet vóór de verloren top per tegen Hellas. 'Het incident' van vorige week moest snel worden vergeten en onder aan voering van Marcel Nieuwen- huys (die zelf acht maal scoor de) speelden de Leidenaars de Rotterdammers volledig aan flarden. Al na een kwartier was het verschil zo hoog opgelopen, dat Barreveld het 'normale' 5-1- blok opgaf, en koos voor een 5 +1-verdediging, een dekking waarbij de stoorspeler de spel- Nico Mooren legt aan voor een schot. Zijn ploeg Satumus won met overtuigende cijfers van Atomium '61. foto dick hocewoning

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20