Ruim 34 uur 'preuts' kussen WEER Het Gesprek van de Dag 19 I» Begrip voor conducteurs Dingen die niet voorbijgaan Mogelijk verbod op Super Mario en Pokémon in Québec David Beckham koopt mini-Ferrari voor zoontje Bloed aan de slurf (2) Spaanse koning kust gedoopte kleinzoon MAANDAG 13 DECEMBER 1999 Onweer, hagel en smeltende sneeuw Het bijzonder zachte weer van de afgelopen dagen, zaterdag werd het op Schiphol 11,9 gra den, behoort voorlopig tot net verleden. De komende dagen is het veelal niet meer dan een graad of 4-5 en in de nacht en ochtend kan het, als het vol doende opklaart, een graadje vriezen. Het is echter wat over dreven om te spreken over 'te koud voor de tijd van het jaar' want het gekenschetste tempe- ratuumiveau is normaal voor halverwege december. Later in de week wordt onder invloed van een nieuwe stormdepres- sie, die zich naar het zuiden van Scandinavië verplaatst, tij delijk weer vrij zachte lucht aangevoerd. Dat resulteert voornamelijk op donderdag in iets hogere temperaturen. Tijdens het komende weekein de bevindt ons land zich in het overgangsgebied tussen koude lucht uit de poolstreken en zachte lucht boven het zuid westen van Europa. Deze situa tie heeft opnieuw neerslag tot gevolg. Het is bepaald niet uit gesloten dat er dan ook sneeuw gaat vallen. De komende dagen zal moeten blijken of deze ont wikkeling de opmaat gaat wor den naar een meer winterse kerstweek. Morgen vallen er, onder invloed van een opvul lende depressie bij de Wadden, nog enkele buien. Deze kunnen van onweer, hagel en smelten de sneeuw vergezeld gaan. Ver der komt in de nacht en och tend plaatselijk mist voor. De temperaturen komen uit op maximaal zo'n 5 graden. De wind is meest zwak tot matig en waait uit richtingen tussen west en noordwest. Tijdens het afgelopen week einde is er veel neerslag ge vallen. Op enkele plaatsen viel tussen vrijdagavond en gisteravond meer dan 30 mm, in de Ardennen zelfs 70- mm. Bij ons werd in Alphen a/d Rijn 19 en in Hoofd dorp en Santpoort - -Noord 25 mm op gevangen. De mees te neerslag viel op za terdag toen een actie ve frontale storing over ons land trok. In Bloe- mendaal werd 's avonds 22 mm afgetapt en aan de kust kwam een stormachtige wind te staan. Gisteren viel de meeste regen in het zuiden van het land. COMMENTAAR Tientallen uitgevallen treinen, duizenden gestrande forenzen en zeer lange files. Dat was zo ongeveer het beeld vanmorgen tijdens de spits als gevolg van een wilde staking van conducteurs van de Nederlandse Spoorwegen. Het personeel op de treinen onderbrak vanmorgen het werk uit protest tegen de toenemende agressie on der passagiers. De actie was spontaan. De maat was gewoon vol. De reacties onder het reizende publiek waren verdeeld. 'Rijden de treinen eens een keer op tijd, gaan de conducteurs staken', zo val len de negatieve reacties enigszins sarcastisch samen te vatten. Toch was er ook begrip. In de treinen die nog wel reden werd het 'hoe en waarom' van de actie uit de doeken gedaan. De vakbon den waren vanmorgen niet van de partij. De actie vond zijn oor sprong in Rotterdam waar een anoniem actiecomité het voortouw nam. Dat vanmorgen tienduizenden mensen de dupe werden van de werkonderbreking is betreurenswaardig, maar in de meeste geval len geen drama. Al jaren roept het treinpersoneel vergeefs om meer maatregelen tegen het geweld aan boord van treinen. luist het spontane karakter van de actie en het feit dat die zich als een lopend vuurtje vanuit Rotterdam verspreidde, toont aan dat er sprake is van een ernstig probleem. Een probleem waar ook de ge- rrtiddelde treinreiziger zelf steeds vaker mee wordt geconfronteerd. Natuurlijk zijn er tal van maatregelen te bedenken om de agressie onder reizigers terug te dringen: meer personeel op de treinen, een snellere en daadkrachtiger inzet van de politie en justitie als er wat gebeurt en scherpere maatregelen tegen zwartrijders, voetbalsup porters en discovandalen. Maar de vraag is of je er daarmee bent. De toenemende agressie en het toenemende geweld zijn een maatschappelijk verschijnsel en beperken zich dus niet tot de trein. Van openbaar vervoersbedrijven, voetbalclubs, discotheken en scholen kan onmogelijk verwacht worden dat zij allemaal op ei gen houtje beleid formuleren om het probleem te tackelen. Een dergelijke aanpak leidt tot hap-snap-maatregelen en symptoom bestrijding. De politiek zal een veel actievere en vooral creatievere rol moeten opeisen om het toenemende maatschappelijk geweld in te dammen. Er moet een strategie worden uitgezet die het ge weld (en geweldsverheerlijking) bij de wortels aanpakt, maar er te gelijkertijd niet voor terugdeinst om overtreders hard aan te pak ken. Stel uit Lelystad breekt wereldrecord 'Overdekt Staand Zoenen Ze zoenden, dat is waar. Het lieflijke stel Van der Hoeve/Costra e Silva uit Lelystad, dat gis termorgen het wereldrecord 'Overdekt Staand Zoenen' brak, hield zich inderdaad aan het reglement dat de lippen der beide deelnemers met elkaar in contact moeten zijn. Maar wie vandaag nog denkt dat de kus doorgaans duidt op liefde, passie en genegenheid, heeft dit weekeinde geen kijkje genomen in de Baja Beachclub. In Rotterdam werd gisteren na 34 uur en ruim zeventien minu ten de langste kus van de re cordpoging beëindigd. Maar het zoenen hield eigenlijk niet meer in dan het tegen elkaar drukken van lippen. Het licht aanraken van de mondhoek van de tegenpartij werd al als een zoenende handeling be- schouwd. Zoenen kon cfit week einde tijdens de 'kuscontest' zelfs slapend plaatsvinden. De wedstrijd was trouwens uitge schreven ter gelegenheid van de nieuwe single 'Kiss' van de Venga Boys. De deelnemende kussers ston den op sportschoenen, op bad- slippers, op blote voeten of, ta melijk ordinair, op sokken. En de kleinste kusser van ieder stel stond steevast op een omge keerde emmer, een kussentje of twee telefoonboeken. Boven dien bleef de tong, op een en kele oprisping na, bijna con stant binnenboord en werd zo dit weekeinde terloops ook het wereldrecord Preuts Kussen verpletterd. Het maakte de prestatie van de kussende Hollanders in de Baja -de deelnemers hadden zich vanuit het hele land aange meld- er echter niet minder om. Probeer maar eens meer dan dertig uur lang tegen je partner aan te leunen. Hoewel de stelletjes zich vorige week hartstochtelijk hadden inge- zoend, liepen ze toch al gauw tegen hun eigen grenzen aan. Na de start op vrijdagavond van vijftien koppels, waren er zater dagmorgen reeds negen stellen afgevallen. En wie zaterdagmorgen om elf uur tijdens Uur Negentien van de kus eens een kijkje nam in de strandtent, zag de zoeners worstelen. De dame in de witte jurk, type bruidsjapon, was zelfs in slaap gevallen. Haar partner -zwarte snor en paar denstaart, cowboylaarzen, leren broek met mobiele telefoon- hield haar zoenend overeind. Anderen deden tussen de zoe nen door aan rekoefeningen, aan een massage of probeerden een dansje om de verveling te verdrijven. Weer andere stellen zoendep stuurs, zakelijk en onverschillig door. En keken soms eens met grote ogen naar het discotheek- personeel dat om hen heen drentelde. Pas tijdens de korte pauzes -eens per uur mochten de zoeners vijf minuten relaxen en zich tegoed doen aan wat water, een broodje of fruithap- je- werd het ware gezicht van de zoeners duidelijk. De een bleek niet-zoenend stukken Wie nog denkt dat de kus duidt op liefde, passie en genegenheid heeft in het afgelopen weekeinde geen kijkje genomen in de Baja Beach Club in Rotterdam. foto gpd knapper. De ander zag er zoe nend net een tikkeltje beter uit. En de man met de zwarte snor liet weten: „Ik ben door een diep dal gegaan." Later zou hij zijn snor afscheren. Zijn weer wakker geworden vrouw vond dat het ding na 25 uur zoenen wat al te erg ging prikken. Het mocht niet baten. Om zeven tien over vier zondagmorgen zakte, temidden van regulier rokend, drinkend en dansend Bajapubliek, vrouwlief alsnog ineen. WESSEL PENNING Duizenden Duitse joden vluchtten in de jaren dertig naar Neder land om daar een nieuw bestaan te vinden. Het gros van hen vond later de dood in de gaskamers. In de documentaire 'Ik bedek mijn Schmerz met een nerts' (een te grove titel voor een tamelijk melan choliek werkstuk) werd een sfeervol beeld geschetst van drie in Am sterdam wonende, hoogbejaarde Duitse joodse vrouwen die de oor log wisten te overleven. Ilse Hecht. Helga Domp en Inge Heinemann wilden eigenlijk niet meer praten over het onthutsende verleden. 'Ik wil niet spreken waarover ik verdriet heb', zegt de een. 'Ik moet niet aan vroeger maar juist vooruit denkenzegt de ander. Maar toch kom je via via en stukje bij beetje wel wat te weten over wat ze hebben doorgemaakt. Ilse lag met een jodenster op haar py jama in een Fries ziekenhuis en wilde per se haar familie achterna die naar Westerbork was gevoerd. Het verzet stak daar een stokje voor, onti'oerde haar en bracht haar op een onderduikadres in vei ligheid. Van haar grote familie was zij de enige overlevende. Ze trouwde na de bevrijding met haar jeugdliefde die al in 1936 naar Columbia was vertrokken en die ze toen niet had willen volgen. De nog vitale Helga dook met haar ouders onder in Amerongen, waar ze op het onderduikadres van alles werden beroofd. Toch had ze 'die jaren niet willen missenvanwege de intensieve gesprekken die de gezinsleden in die periode met elkaar voerden en waar ze la ter veelaan had gehad. Na 1945 werd ze een succesvolle zaken vrouw. Naar Duitsland gaat ze nog wel eens 'maar altijd contre- -coeur'. Inge Heinemann overleefde de kampen, haar man zag ze niet meer terug. Haar dochtertje, ondergebracht bij een niet-joodse vrouw, herkende haar na de bevrijding niet en het duurde een jaar voor het kind haar als moeder wilde aanvaarden. Dertig jaar lang leefde In ge samen met een man die haar graag wilde trouwen, maar ze wees dat al die tijd af, want haar echtgenoot mocht toch nog eens terug keren. Pas toen stemde ze in een nieuw huwelijk toe. Haar tweede man bracht kostbare cadeaus (bontjassen, horloges) van zijn zaken reizen voor haar mee om de niet wijkende pijn te verzachten. 'Ik bedek mijn Schmerz met een nerts' is met gevoel en terughou dendheid gemaakt en esthetisch vormgegeven. Een bezwaar vond ik dat de portretten wel erg fragmentarisch in elkaar waren gezet. Hoe hun leven voor de oorlog en na de bevrijding in Amsterdam was en wat ze van Nederland vonden, bleef grotendeels onbelicht. De regering van de Canadese provincie Québec heeft de ma kers van computerspelletjes als Super Mario en Pokémon tot eind december de rijd gegeven ze in het Frans te vertalen. Ge ven ze niet aan hoe ze dat gaan doen, dan zullen ze in deze Franstalige provincie worden verboden. Québecs taaiminister Louise Beaudoin zou hiermee met de Québecse taalwet in de hand in één keer kunnen bereiken wat miljoenen ouders over de hele wereld niet lukt: de rage rond de computerspelletjes Poké mon een halt toeroepen. De taalwet bepaalt onder meer dat Frans de enige taal moet zijn in commerciële uitingen in Québec, enige uitzonderingen daargelaten. Ook computerpro gramma's en videospelletjes moeten beschikbaar zijn in het Frans. Doel van deze wet was het Frans te beschermen tegen de alom aanwezige invloed van het Engels. Hoewel rechtbanken de wettig heid van de maatregel diverse keren hebben aangetast, is ze nog steeds van kracht. De taai minister zegt dat anderstalige spelletjes ook in Frankrijk, Bel gië, Zwitserland en Japan te koop zijn. Ze vindt het daarom onbegrijpelijk dat dit in Québec niet kan. De Commissie ter Be scherming van de Franse Taal zou vierhonderd klachten heb ben ontvangen over de Engels taligheid van de spelletjes. Bedrijven als Sony en Nintendo zeggen dat instructies en ge bruiksaanwijzingen in het Frans op verzoek verkrijgbaar zijn. Ze willen uitgezonderd worden van de taalwet. Boven dien zouden de klachten alleen van taai-haviken komen, niet van de gewone consument. Hun Canadese hoofdkantoren zijn in het Engelstalige Ontario gevestigd en zijn daardoor on bereikbaar voor de Québecse taalpolitie. Mogelijk zullen we derverkopers en winkeliers van de spelletjes daarom worden aangesproken en eventueel worden bekeurd met boetes tussen 1.400 en 7.000 Canadese dollar (tussen 2.000 en 10.000 gulden) per geval. De Britse voetbalinternational David Beckham heeft voor zijn negen maanden oude zoontje Brooklyn een duur speeltje ge kocht: een mini-Ferrari. Beek- ham en zijn vrouw Victoria Adams, een van de Spice Girls, kochten de auto voor 48.000 pond (een kleine 160.000 gul den) bij het luxe warenhuis Harrods, meldt de BBC. De kinder-Ferrari, die op diesel rijdt, biedt plaats aan twee kin deren, die zich kunnen neer vlijen op crèmekleurige lederen stoelen. Hun lievelingsmuziek hoeven ze onder het rijden niet te missen want er zijn een CD- speler en een DVD-speler aan boord. De maximumsnelheid is 54 kilometer per uur. Vinden de ouders van de jeugdige chauf feur dat het desondanks te hard gaat, dan kunnen ze met een afstandsbediening gas terugne men. Hoewel zijn zoontje nog niet eens kan lopen, kan Beckham nauwelijks wachten tot het kind kan autorijden, vertelde Victo ria Adams aan de zondagskrant Sunday Mirror. Beckham, die zeven auto's heeft, kreeg vorige week een boete omdat hij veel te hard reed. De rechter besloot een eerder opgelegd rijverbod in te trekken omdat Beckham had gezegd dat hij alleen maar te hard reed omdat hij werd achtervolgd door fotografen. George Michael: 'Cliff Richard exploiteert religie' De Britse popster George Michael heeft sir Cliff Richard beschuldigd van het exploiteren van de religie in zijn 'verachtelijke' single Millennium Prayer. In het omstreden werk zingt Richard de tekst van het Onze Vader op de melodie van Auld Lang Syne. Na een oproep aan christelijke Brit ten de single vooral de kopen, staat Millennium Prayer op nummer één van de Britse hitparade. Michael: „Er zijn mensen die het hun christelijke plicht achten de single te kopen. Het is echt verschrikkelijk om zo de eerste plaats te bereiken." Als tegenactie riep de voormalig Whaml-zanger de Britten op Imagine van John Lennon massaal te kopen. Dit lied is in verband met de millen niumviering opnieuw uitgebracht. De dag van gisteren eindigde ik in de stoel van mijn nieuwe tandarts, die er behagen in schept alle door zijn voorganger geplaatste vullingen methodisch te vervangen. En de dag van vandaag begin ik op de operatietafel van het gezondheidscentrum in een buurgemeente. Vanaf mijn navel tot halverwege mijn dijbenen heeft de arts een groen lakentje uitgespreid, waar precies in het midden een cirkel van zo'n twintig centimeter is uitgespaard. Dat had best wat kleiner gekund, deze morgen. Alles wat zich onder het la ken bevindt is met een kwastje uitbundig in de jodium gezet. Of ik vannacht een beetje heb geslapen?, infor meert de arts in een poging mij enigszins op m'n gemak te stellen. Onbegonnen werk. Lang voordat ik de daartoe bestemde injectie ont- i vang. ben ik al volledig verdoofd. Door een m mengeling van angst en onbehagen. In die r gemoedstoestand heb ik zojuist voor de j vrouwelijke dokter en haar twee assistentes mjm die half zo oud zijn als ik, mijn broek laten zakken. Als iemand die door een goochelaar in tweeën f I wordt gezaagd, probeer ik mezelf geestelijk los 1 te maken van mijn onderlichaam. Goedkope truc. De verdoving die met een injectienaald er gens in het episch centrum van het lakentje wordt gestoken, blijkt tot het pijnlijkste onderdeel van deze, door medici ten onrechte als routine-in greep omschreven behandeling te horen. DICK VAN DER PLAS Boven de stoel van de tandarts hing een televisietoe stel, waarop zich woordloos een vergadering van het Engelse Lagerhuis voltrok. Het gejank van de boor verdrong ik door mijn hersens te pijnigen over het on derwerp dat de Britse volksvertegenwoordigers zo gloedvol behandelden. Boven deze operatietafel hangt, behalve een lamp, helemaal niets. Ik kan kie zen tussen staren naar het systeemplafond of naar de gestuukte wand. Een poging om mezelf in een hogere staat van meditatie te brengen, wordt wreed verstoord door de stem van de arts. Waar is m 'n mes? Jullie zijn vergeten m'n mes klaar te leggen. Als de verdoving haar heilzame werk heeft gedaan (prikje met het mes; ik voel niks) wordt de eerste inci sie gemaakt. Aangezien ik feestelijk heb bedankt voor de mogelijkheid om gebruik te maken van een spiegel, moet ik het voor het verloop van de handelingen doen met de op rustige toon uitgesproken mededelingen van de dokter. „Dan probeer ik nu de eerste streng te pakken. Dat kan een beetje vervelend aanvoelen. "Dat doet het. „Dan plaats ik nu de klemmetjes aan weers kanten en snijd ik er ongeveer een centimeter tussen uit. De uiteinden bind ik af. Daarna hecht ik de huid weer.Dit proces herhaalt zich aan de andere kant. Ik lig er bij met wat ik beschouw als een neutrale ge laatsuitdrukking. Des te merkwaardiger dat de dokter elke twintig seconden bezorgd vraagt of het wel met me gaat. De pijnlijkste momenten komen na de operatie. De li chamelijke naweeën bestaan uit buikpijn, geklop en De Spaanse koning Juan Carlos kust zijn kleinzoon Juan, die in de armen ligt van zijn moeder Infanta Cristina. De kleine Juan werd gisteren gedoopt in het paleis van Zarzuela, waar zijn moeder en zijn vader Inaki Urdangarin tijdens de doopplechtig heid werden vergezeld door leden van de Spaan se koninklijke familie. foto reuters gezeur in de lies en blauw aanlopende bloeduitstor tingen rond de hechtingen, die het begin van elke wandeling wat pijnlijk maken. Maar die vallen in het niet bij de psychische naweeën. Er zijn maar weinig ingrepen die zo op de lachlust wekken als degene die ik zojuist heb ondergaan. Als ik thuis wat bleekjes in de bank klaag over buikpijn lopen mijn echtgenote en mijn twee nakomelingen in polonaise rotid de tafel, op de tonen van een eigengemaakt vers waarin op plastische wijze de oorsprong van mijn ongerief wordt bezongen. (Als ik hetzeven jaar geleden had gedaan, was er helemaal geen polonaise geweest, houd ik ze voor.) En als ik de dag erna op mijn werk verschijn hangt er, vastgeknoopt aan het rooster van de tl-ver- lichting, een opengesperde schaar boven mijn bureau, die zijn puntige armen in twee balletjes van chocola prikt. Ernaast hangt een verzameling foto's van aan het mannelijk geslacht verwante kerels die het gebruik van de falsetstem met elkaar gemeen hebben: Gerard Joling, de gebroeders Gibb (die samen The Bee Gees vormen) en Gerald Vanenburg. Daaronder mijn beel tenis zoals u die aan de linkerkant van deze column kunt aantreffen. 'Welkom bij de club', staat er in, al weer, chocoladeletters onder. Maar daar heb ik allemaal nog geen weet van als ik aan de rand van de operatietafel mijn onderbroek voorzichtig over de twee gaasjes aantrek, en op de vraag van de dokter wat ik van de ingreep vond, ge woon een toontje lager zing. „De tandarts was erger." MILLENNIUM nog dagen Nog 19 dagen en he i we millennium bret Reden voor deze kn in een dagelijkse sei rug te kijken op bel; gebeurtenissen die grepen op correspoi rende data in de 1000 jaar. Deze weefcj dec 1872: Dubbele ifto moord Hendrik Jut; 1911: Roald Amund Zuidpool; 15 dec 19! ninkrijksdag ingeste dec 1935: Euwe wet ij kampioen; 17 dec 1! Eerste vlucht gebroi Wright; 18 dec 1964: theater K W Den 1 di lii Nc 13 DECEMBER 1872 Het anatomisch museum de rijksuniversiteit in G rgi gen zal jarenlang over 2 jt prepareerde hoofd best maar nu rest er niet me| een gipsen afbeelding, 'kop' waarin eens het p wordt uitgebroed voor de opzienbarendste mi n van de negentiende eei waar- over heel Nederl; m zingt: 'O Jut, O Jut, nu 2 zo de put. En had je mevn h der Kouwen het leven l houen, O Jut dan zat je in de put'. Jut is de mai 13 december 1872 sami re zijn verloofde Christina d volk een dubbele moor er aan het huidige Haagse .e] genspark op de rijke wi iii Van der Kouwen (63) ei i ij dienstmeisje Leentje Bi ;ti Het drama - 'Ik kom no x mijn oude schoenen hi d zegt Christina, waarna 1 tweemaal dodelijk steel in heel Nederland tot schudding en een nieuv cussie over de pas afga doodstraf. Na de levens m veroordeling slaat Jut zi ie vele malen tegen een h ei geluid dat velen doet sic b en een kermisattractiejo van Jut', op wie iederee 7 woede kan koelen, is gc u Lang 'leeft' Jut voort in ce ningse Museum. 'Maar met zijn hoofd raakte lc d; conservator John Le Gr 'Daarna deden schimm werk. Dan is het echt 01 je'. MENSELIJ st De 18-jarige SON IA R0I !n zaterdagavond in Parijsij] tot Miss Frankrijk 200Q. is in de Rwandese hoofd gali geboren. De miss-vc j geschiedde in een televi n van de commerciële zeofc vanuit het stadhuis van TF1 stelt dat 300.000 ki hebben meegestemd va kiezingen het dit jaar ge eens waren met de offici j| in het stadhuis. Vorig jai 1 de jury een andere Missl y dan de kijkers. Rolland I n Franse vader en een Rvw b moederen vluchtte in 1! M Rwanda naar de Bourgoi b vertegenwoordigde deze ti terdagavond en werd tot j gekozen van de 43 kand jj De prijs voor de mooiste ristische uitdossing ging Miss Corsica, die op het komen was om een replii een uniform van Napolec trekken. Alle toenaderingspoging 5 spijt: de Britse koningin beth is niet van zins omi t nis te maken met CAMIL*' KER BOWLES, de vrienc A haar zoon prins Charles, ir The Sunday Times heeft stin dat overduidelijk gei gesprekken met vertroun al binnen haar staf. Elizabf h houdt Camilla medever* d delijk voor de vele schan de aflopen tien jaar rond t Britse vorstenhuis. De re e tussen Charles en Camill11 iedereen bovendien nog'15 de feiten dat de kroonpri li slecht huwelijk had met' lukte prinses Diana. Volg c ingewijde stelt de koning i Charles maar met Camill bed moet gaan als hij dal»" maar dat er ,,in hemelsn b geen koddige vertoning" maakt moet worden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2