Keegan praat liever niet over Duitsland Michels roept Nederland uit tot favoriet Euro 2000 at de loting vandaag was, wist ik niet' II Steden houden zich aan strenge normen ISL NDAG 13 DECEMBER 1999 19 Duitsland Franse bondscoach Lemerre kiest voor rol van 'underdog ïlbond: hl 1900, 000 spelers EK-historie: Wedstrijden: Winst: Gelijk: Verlies: Score voor: Score tegen: it 1e 1972,1e 1980. 1e 1996 Voetbalbond: opgencht1909, 112.000 spelers EK-historie: Wedstrijden. 81 Winst: 38 Gelijk: 22 Veriies: 21 Score voor: 140 Score tegen: 82 Beste resultaat: laatste acht 1960 en 1972 De Duitse bondscoach Ribbeek was het met zijn Nederlandse collega Frank Rijkaard eens dat het lot Oranje en Duitsland niet gunstig gezind was geweest. ,,De groepen A en D zijn het zwaarst. Er zijn natuurlijk geen zwakke tegenstanders meer, maar wij hebben wel een heel erg sterke groep getroffen", aldus Ribbeek. „Portugal en Roeme nië zijn technisch sterke ploegen en Engeland dat is een tegenstander die je je niet wenst." BRUSSEL GPD Portugal Engeland Wedstrijden: 83 Winst: 44 Gelijk: 19 Verlies: 20 Score voor: 141 Score tegen: 78 esultaat: laatste vier 1984 Duitslands nationale voetbalo rakel Franz Beckenbauer was het niet helemaal eens met Rib beek. Groep A is volgens hem het moeilijkst van allemaal. „Duitsland is het als Europees kampioen van '96 'aan zijn stand verplicht verder te ko men. En onze Mannschaft moet daartoe in staat zijn", al dus Der Kaiser. De historisch beladen con frontatie met de Engelsen, ook tegenstander in de kwalificatie voor het WK van 2002, wordt in het Duitse kamp met een men geling van optimisme en berus ting tegemoet gezien. De afge lopen jaren trokken de Duitsers in meestal dramatische wed strijden vaak met geluk aan het langste eind. De Engelse bondscoach Ke vin Keegan was niet gelukkig met de uitkomst van de loting. „Wij zijn in een moeilijke groep terechtgekomen. Dat is duide lijk. Ook Portugal en Roemenië zijn meer dan te duchten te genstanders. Kijk naar de UEFA-ranking en je zal zien dat Engeland in theorie de minste van de groep is. Daarom spreek ik voorlopig liever niet over Duitsland. Onze eerste wed strijd is tegen Portugal. Die is voor ons het belangrijkst. Als die partij winnen dan zijn we al een stap dichter bij de kwartfi nales." Spanje heeft zeer gelukkig ge loot. De ploeg van bondscoach Camacho treft in groep C Noor wegen, Slovenië en Joegoslavië. Toch hief Camacho meteen een waarschuwende vinger „Het is fout om te vertrouwen op je te genstander. Ploegen die zich plaatsten voor de eindronde hebben allemaal veel in de mars. Onze groep is net zo moeilijk als de andere drie." De Italiaanse bondscoach Di- no Zoff deed gisteren voor de tv-camera's zijn best zo serieus mogelijk te kijken toen hem om een reactie op de EK-loting werd gevraagd. „Het is te doen, maar het is zeker geen makke lijke groep", deelde hij zijn voetbalgekke landgenoten van uit Brussel mee. Italië lootte voor de tweede keer binnen een week gelukkig. Voor de voorrondes van het WK 2002 kwamen Roemenië, Hon garije en Litouwen uit de bus. Zoff wilde daar gisteren niet bij stilstaan. „Denk er wel aan dat we tegen België uitkomen dat Beste resultaat: 3e 1968 'We hebben mooi materiaal, het komt wel goed' EK-historie: Wedstrijden: 26 Winst: 18 Gelijk: 5 Verlies: 3 Score voor: 54 Score tegen: 19 jsultaat: 2e 1996, 1e 1976 (als Tsjechoslow.) Frankrijk EK-historie: Wedstrijden: 87 Winst: 44 Gelijk: 26 Verlies: 17 Score voor: 162 Score tegen: 90 EK-historie: Wedstrijden: 94 i Winst 39 r Gelijk 20 Verlies: 35 Score voor: 145 Score tegen: 129 1e 1992 anp bron: UEFA 'rs en coaches reageren BRUSSEL GUSBERT SPIERENBURG GPD-VERSLAGGEVER Het is in de zomer van 1996 tij dens het Europees kampioen schap voetbal in Engeland als in Manchester, om de hoek van het hotel waar de UEFA en Ri- nus Michels logeren, 's mor gens vroeg een bom inslaat in een warenhuis. De krater is enorm, de schade is navrant. De volgende dag vragen wij meneer Michels of een gewezen generaal tegenwoordig nog schrikt van zo'n bommetje. „Nee jongen", is het barse ant woord. „Ik was op het moment van de klap niet in het hotel. Mijn vrouw Wil wel. Die zat be neden bij de kapper. Binnen twee minuten stond ze buiten, met 81 krulspelden in het haar. Ik kan je zeggen: zo snel is ze nog nooit geweest." De Generaal is drieënenhalf jaar later ook weer paraat in Brussel, in het kader van de lo ting voor Euro 2000. Hij maakt in de Expohal zijn opwachting in z'n hoedanigheid van voet balambassadeur. Het is een job die hij nog altijd met verve ver vult, en bovendien niet zonder ironie. Als hem tijdens een persconfe rentie door het internationale journaille wordt gevraagd wie volgens de oude maestro de grote favoriet is voor Euro 2000 komt er een antwoord dat z'n complete gehoor bijna sprake loos maakt: „Mijne heren, la- dies and gentlemen, mes ma dames et messieurs, als ik Slo venië noem dan breng ik een earthquake teweeg. Dat doe ik dus niet. Daarom roep ik Ne derland uit, en wel hierom. Oranje is toe aan een groot suc ces in het nieuwe millennium, al is het alleen maar om mij de finitief in de schaduw te stel len." Onder leiding van Michels werd het Nederlands elftal in 1988 in West-Duitsland Europees kam pioen, voor de eerste en tot nu toe laatste keer. Hij meent het warempel serieus met de kan sen van Oranje. „Ze moeten het nu doen, nu hebben ze het ma teriaal er nog voor. Hoe het straks is, weten we niet. Daar voor gaan de ontwikkelingen allemaal veel te snel in het mo derne voetbal." De oud-supervisor is niet onge lukkig met de loting. „Ik ben blij dat we die Roemenen, de Noren en de Joegoslaven niet hebben getroffen. Die spelen een onvoorspelbaar counter spelletje dat ons niet ligt. De Tsjechen en de Fransen kennen we en ook de Denen hebben voor ons weinig geheimen." Michels ziet het zitten met Rijk aard en z'n selectie op Euro 2000. „Nederland heeft echt mooi materiaal. Het komt wel goed. We moeten ons niet on gerust maken over die gelijke spelen in de oefencampagne. Het onverstandigste wat we zouden kunnen doen is nu nog een andere bondscoach uitpro beren. Dat zou een grote blun der zijn. Ik begrijp dat het pu bliek en de media overwinnin gen willen zien, maar Oranje heeft alleen maar baat bij deze ontwikkeling en die is dat het EK centraal staat. Ik zie ze naar elkaar toegroeien, de spelers en de bondscoach. Ja, inderdaad, dat is het oog van de meester. Dank u." 'H in Wonderen, voetballer van "jfrd en Nederlands international: Poule? Ik wist niet eens dat de lo- ïdaag was. Nee, het leeft nu nog uninste niet bij mij. We zitten nog 'rste helft van de competitie. Bij en ord hebben we net de nodige strub- T n achter de rug. En dan zitten we ;in de Champions League. Het EK enk ik, pas écht leven als de compe- lopen is." sche bondscoach Jozef Chovanec fdeert Frankrijk tot favoriet in P- Nederland, Denemarken en komen volgens de oud-voetbal- PSV in aanmerking voor de twee- ttn heel zware groep. Ik had Frank- er niet willen hebben. Frankrijk is K toemooiland; ze kunnen zich bij opladen voor een groot toernooi. '-c Winnen van het WK vorig jaar zijn ze fdt Va^en- maar dat is logisch. Ze had- Eite met de motivatie en daarom vee' moe'te de kwalificatie te En. Nederland maakte in de voorbe- 8een sterke indruk, waarbij het aan- Elingen in de ploeg me vooral is op- 1; Ze hebben natuurlijk nog een half tijd een ideale ploeg samen te stel- e hebben het thuisvoordeel. Alleen 'zijn ze een van de favorieten." bondscoach Roger Lemerre: |djn wij de grote favoriet? Dat is ab- fe ^jn eerder de underdog als je re sultaten en het spel in de kwalificatie in ogenschouw neemt. Ik kan er niets zinnigs over zeggen, behalve dat het een zware lo ting is. Dat we wereldkampioen zijn, telt niet meer. Daar krijgen we geen punten Bo Johansson, bondscoach van Denemar ken: „Ik hoop op een mooie manier afscheid te kunnen nemen. Maar ik reken nergens op, want normaal gesproken zijn Frankrijk en Nederland te sterk voor ons. Wij willen leuk voetbal laten zien, dat vind ik het voor naamste." Morten Olsen, de bondscoach van Dene marken na het EK: „Denemarken heeft wel een goede ploeg, maar een aantal spelers is nog erg onerva ren en juist dat geeft vaak de doorslag op een groot toernooi. Tomasson en Gronkjaer zijn de jongens voor de toe komst. Tomasson is heel bepalend achter de spits. Maar het team zal op sommige plaatsen moeten worden veranderd. De ploeg zal wel proberen te voetballen, ze gaat zich niet verschuilen." Feyenoorder Jon Dahl Tomasson speelt op 16 juni met Denemarken in De Kuip een 'uitwedstrijd' tegen Nederland: „Het zal een hele rare gewaarwording zijn. Oranje is favoriet, hoewel de resultaten van de oefenwedstrijden tegenvallen. Iedere andere bondscoach als Rijkaard zou wel licht al ontslagen zijn. Ik weet echter zeker dat de spelers van het Nederlands elftal er op het moment van de waarheid weer staan. Rijkaard beschikt over alleen maar toppers. Echt hele goede voetballers, stuk voor stuk grote namen. Het zal een hele moeilijke wedstrijd voor ons worden. Zoals de duels tegen Frankrijk en Tsjechië in de poule natuurlijk ook allesbehalve makkelij ke klussen zijn." Frank de Boer, aanvoerder van Oranje en speler van Barcelona: „Ik kan niet wachten om tegen Denemar ken, Tsjechië en Frankrijk te spelen. Dit is een zware groep met een wereldploeg als Frankrijk en een zeker niet makkelijk Tsje chië. Ik had eigenlijk liever in de poule van Spanje gezeten (met Noorwegen, Joegosla vië en Slovenië, red.). Maar eigenlijk zijn er geen makkelijke poules. We onderschatten niemand." PSVer Ruud van Nistelrooy: „Het EK kan eindelijk beginnen, het komt nu lekker dichtbij. Nu heb je ten minste echt iets om naar toe te leven. Als je naar de andere poules kijkt, kun je niet zeggen dat we ongunstig hebben geloot. Tegen De nemarken en Tsjechië hebben we dit jaar nog gespeeld en hebben, denk ik, geen ge heimen meer. In deze groep zijn dat de outsiders. We hebben inderdaad twee keer gelijkgespeeld, maar legen wie niet? Het is in elk geval gunstig dat we Frankrijk in de laatste wedstrijd treffen. Dat scheelt abso luut." Jon Dahl Tomasson, spits van Denemarken en Feyenoord, in actie tij dens het EK-beslissingsduel tegen Israel. foto ap Noorwegen Beste resultaat 1e 1964 EK-historie: Wedstrijden: Winst Gelijk: Verlies: Score voor: Score tegen Beste resultaat: kwalificatie EK- eindronde 2000 het grote voordeel van de thuis ploeg heeft", waarschuwde hij. Erüc Gerets, de Belgische trai ner van PSV: „Zelfs als ik het objectief bekijk, heeft België het natuurlijk absoluut getroffen. Een droomloting, en beter dan Nederland. Nee, dat is niet gek scherend bedoeld. Als je al in Italië wint (anderhalve maand geleden met 1-3 in Lecce, red) moet dat thuis helemaal kun nen. De Italianen doen het nu al in de broek. Bovendien is met die overwinning de rehabi litatie van België als voetbalna tie bezegeld. Italië zal gewaar schuwd zijn. En als we de lijn van de laatste maanden door trekken, plaatsen we ons ge woon voor de achtste finales." De Franse bondscoach Roger Lemerre bleek zowaar geamu seerd door de loting. Het na kende duel tegen Nederland bracht hem duidelijk niet uit zijn humeur. „Waarom zou ik? lachte hij. „Het publiek krijgt ongetwijfeld een prachtige wedstrijd voorgeschoteld. Ne derland voetbalt op een manier die mij bevalt: veelal technisch, weinig krachtvoetbal. In deze groep zijn we zelfs de under dog, wereldkampioen of niet." Of Nederland volgens hem minder goed is dan twee jaar geleden? „Ik weet dat ze al een jaar lang niet meer hebben ge wonnen, maar voor mij bete kent dat niets. Dat zijn maar oefenwedstrijden. Als het toer nooi begint zal Oranje er staan. Wat mij wel bezighoudt is het thuisvoordeel dat Nederland geniet. Frankrijk heeft op het WK getoond waartoe dat kan leiden." Zweden Score tegen: 112 Beste resultaat: EK-eindronde 1996, 2000 Beste resultaat: 1e 1968 De vier bondscoaches Bo Johansson (Denemarken), Roger Lemerre (Frankrijk), Jozef Chovanec (Tsjechië) en Frank Rijkaard (Nederland) zijn in groep D van de eerste ronde van het Europees kampioenschap aan elkaar gekoppeld. foto ap BRUSSEL GPD De oud-voetballers Johan Neeskens (links) en Paul van Himst verrich ten in Brussel de loting voor Euro 2000. Neeskens, assistent van bondscoach Frank Rijkaard, nam op het laatste moment de plaats in van Johan Cruijff die om onduidelijke redenen moest afzeggen. foto reuters Euro 2000-logo mochten ge bruiken. Er waren ook al offici ële Rotterdamse T-shirts. Bo vendien staat al vast dat voor de finale de Rotterdam-promo van negentig seconden op tv wordt uitgezonden. Arnhem trok veel bekijks met een levend standbeeld, de 'Go- De acht speelsteden voor het Europees kampioenschap voet bal 2000 hielden zich in Brussel keurig aan de strenge regels van commercieel 'uitbater' ISL. Controleurs van het sportmar ketingbureau ontdekten zater dag weinig concurrerende re clame-uitingen in de presenta ties. „Er gaat een verhaal dat Eindhoven zich een aantal ma len zou hebben vergaloppeerd in de promotievideo", zegt Jos Alberts namens ISL. „Beelden met Pepsi Cola in plaat van Eu ro 2000-sponsor Coca Cola. Maar wij hebben niets hoeven ondernemen, omdat wij simpel nog niets hebben ontdekt. Wij staan uiteraard voor de rechten van onze sponsors, maar wij houden wel de redelijkheid in het oog." In Brussel hadden Rotterdam en Arnhem de meest in het oog springende stands. Rotterdam pronkte met een wand waarop de stad zich als 'Finalestad' manifesteerde. Rot terdam is de enige Nederlandse stad die een contract onderte kende met ISL, waarna ze het din van Europa', die een bal ophield met als opschrift 'Arn hem nodigt u uit'. Het minia tuur van het stadion Gelredo- me, met zijn uitschuifbare dak en veld, trok eveneens veel be kijks. Arnhem had ook vast een voorschot genomen op de komst van Vitesse-trainer Ro nald Koeman, die op levens groot posterformaat de passan ten het Gelredome showde. Hoewel tot nog toe alleen het Belgische Charleroi en Rotter dam een overeenkomst teken den met ISL inzake de lokale sponsoring, verwacht ISL geen al te grote problemen meer met de andere zes speelsteden. „Wij streven ernaar ook met die zes tot een akkoord te komen, maar ook al lukt dat niet, dan nog zal er een werkbaar klimaat blijken te bestaan", aldus een ISL-top- man. Slovenië opgericht 1919, 125.000 spelers Beste resultaat 2e 1960,2e 1968 Voetbalbond: 1920. 22.000 spelers EK-historie: Wedstrijden: 22 Winst 9 Gelijk 5 Veriies: 8 Score voor: 28 Score tegen 29 Beste resultaat: EK-eindronde 2000

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19