PORT Oranje in 'kampioenenpoule' dn Nistelrooy zich nn geen kwaad bewust Na de goudkoorts tijd voor bezinning Tweede functie voor kroonprins in IOC ersman kan mogelijk toch naar NK IDAG 13 DECEMBER 1999 ANDA' 17 Ploegen en speelschema Euro 2000 nale in Rotterdam twee uur later De finale van Euro 2000 begint zondag 2 juli in Rotter- nniet om 18.00 uur maar om 20.00 uur. Dat heeft Jeu Spren- 5, voorzitter van de KNVB en de Stichting Euro 2000, zater- in Brussel bekendgemaakt. Het tijdstip van de eindstrijd in [uip is vooral veranderd op verzoek van de zestien deelne- nde voetballanden. Zij willen langer rust tussen de halve fl es en de finale. Het eerste duel in de halve eindstrijd is ensdagavond 28 juni in Brussel. De tweede wedstrijd is don- dagavond 29 juni in Amsterdam. Het gemeentebestuur van terdam maakt geen bezwaar tegen de verplaatsing. rijgegeven kaarten verkocht De 400.000 kaarten voor Euro 2000 in Nederland en zijn een dag voor de loting allemaal aan de man ge- :ht. Toernooidirecteur Harry Been sprak van een geweldig ces. Nu de groepsloting bekend is, worden er nog eens .000 kaarten op de markt gebracht. De overige 400.000 kaar- worden vergeven aan sponsors en media. echten EK 2004 naar EBU De Europese voetbalunie UEFA heeft de televisierech- voor het EK 2004 in Portugal vergeven aan EBU. De Europe- Broadcasting Union betaalt ruim 800 miljoen gulden voor de Iden. De EBU zal alle 31 wedstrijden live op een open net «geven. Het Duitse Kirch Media en Engelse Octagon wilden graag de televisierechten van het EK 2004 hebben. De EBU sinds 1960 eigenaar van de beelden van alle Europese kam- nschappen. at wijk wil zaterdag inhalen wuk» Katwijk wil komende zaterdag de wedstrijd tegen evertingen inhalen. De wedstrijd werd afgelopen zaterdag minuten voor aanvang door scheidsrechter Van Ast afgelast, volgende inhaaldag is op zaterdag 15 januari. Op die datum elt Katwijk waarschijnlijk een oefenwedstrijd tegen de profs Feyenoord. ash wint NK viertallen en; Drie keer verloor de Leidse bridgeclub de finale, maar elopen weekeinde liet Crash zich de kaas niet van het brood n: de club werd voor het eerst in de geschiedenis van haar aan ederlands kampioen viertallen in de meesterklasse, snstander Hok werd met 189-169 verslagen in Utrecht, verder pagina 20. en sporters benoemd tot IOC-lid Tien topsporters zijn gisteren in Lausanne benoemd lid van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Het be- Roland Baar (Duitsland/roeien), Hassiba Boulmerka (Alge- atletiek), Sergei Boebka (Oekraïne/atletiek), Charmaine dks (Canada/aüetiek), Robert Ctrvrtlik (Verenigde n/volleybal), Manuela di Centa (Italië/skilopen), Johann- Koss (Noorwegen/schaatsen), Alexander Popov (Rusland- tmmen), Vladimir Smimov (Kazachstan/skilopen) en Jan zny (Tsjechië/atletiek). De tien sporters waren al lid van de atletencommissie. De zomersporters ritten voorlopig tot 85 iey 2000, waar nieuwe verkiezingen rijn voor acht plaatsen. k lrie wintersporters blijven tot 2002 met verkiezingen voor gi plaatsen. maandag 12 juni Duitsland-Roemenië LUIK 18.00 uur Portugal-Engeland EINDHOVEN 20.45 uur zaterdag 17 juni Roemenië-Portugal ARNHEM 18.00 uur Engeland-Duitsland CHARLEROI 20.45 uur dinsdag 20 juni Portugal-Duitsland ROTTERDAM 20.45 uur Engeland-Roemenië CHARLEROI 20.45 uur KWARTFINALES zaterdag 24 juni winnaar van A-tweede van B AMSTERDAM 18.00 uur België-Zweden BRUSSEL 20.45 uur Turkije-ltalië ARNHEM 14.30 uur woensdag 14 juni Italië-België BRUSSEL 20.45 uur donderdag 15 juni Zweden-Turkije EINDHOVEN 20.45 uur maandag 19 iuni Turkije-België BRUSSEL 20.45 uur Italië-Zweden EINDHOVEN 20.45 uur Spanje-Noorwegen ROTTERDAM 18.00 uur Joegoslavië-Slovenië CHARLEROI 20.45 uur zondag 18 juni Slovenië-Spanje AMSTERDAM 18.00 uur Noorwegen-Joegoslavië LUIK 20.45 uur woensdag 21 juni Joegoslavië-Spanje BRUGGE 18.00 uur Slovenië-Noorwegen ARNHEM 18.00 uur zondag 11 juni Fran krij k - Denemarken BRUGGE 18.00 uur Nederland-Tsjech ië AMSTERDAM 20.45 uur vrijdag 16 juni Tsjechië-Frankrijk BRUGGE 18.00 uur Denemarken-Nederland ROTTERDAM 20.45 uur woensdag 21 juni Frankrijk-Nederland AMSTERDAM 20.45 uur Denemarken-Tsjechië LUIK 20.45 uur zondag 25 juni winnaar van C-tweede van D BRUGGE 20.45 uur HALVE FINALES KWARTFINALES ■BSSHÜSnSZHi zaterdag 24 juni winnaar van B-tweede van A BRUSSEL 20.45 uur AMSTERDAM 20.45 uur BRUSSEL 20.45 uur FINALE zondag 2 juli ROTTERDAM 20.00 uur winnaar van D-tweede van C ROTTERDAM 18.00 uur Vier oud-winnaars EK verzameld in groep D van Euro 2000 LAUSANNE ANP Het Internationaal Olympisch Comité heeft kroonprins Wil lem Alexander een tweede zware functie, naast rijn ge wone lidmaatschap, toebe deeld. De prins neemt ritting in de op te richten nominatie commissie. Deze gaat kandi daat-leden toetsen op hun merites. „Ik ben vereerd", ver klaarde de prins na de benoe ming. „Het is een grote op dracht." De kroonprins was grondig voorbereid naar Lausanne ge reisd. Hij kende de materie, interpelleerde tijdens de twaalf uur van beraadslagin gen negen keer en dwong in ternationaal bewondering met rijn manier van optreden. Twee keer stemde hij vier kant tegen een overgrote meerderheid in. Eenmaal was dit bij de voorgestelde leef tijdslimiet van 70 jaar. „Ik ben tegen leeftijdsdiscrimatie. Ik vind dat in een modem IOC helemaal geen leeftijdsgrens mag bestaan." De andere keer gebeurde het bij de persoon lijke bezoeken van steden die Olympische Spelen organise ren. Hij behoorde tot de tien voorstemmers. Negentig wa ren tegen. De prins van Oranje deed bij het meest heikele punt van hervormingen nog een voor stel waar veel IOC-leden zich in konden vinden. Hij pleitte voor een soort rapportagesys teem om de kandidaat-steden toch te kunnen bezoeken, omdat hij in verschillende hoedanigheden veel reist. Hij kreeg veel verbale steun. De 'oranjeregel' haalde het toch niet, omdat een meerderheid de wens van voorzitter Sama ranch volgde. Met drie andere voormalige kampioenen en de regerend wereldkampioen weet het Nederlands elftal zich in de eerste ronde van Euro 2000 verzekerd van een verblijf in de 'kampioenenpoule'. Voor Oranje had het Europees kampioenschap niet mooier kunnen worden omlijst. BRUSSEL MARCEL VAN DER KRAAN Frank Rijkaard riet als bonds coach door de grote reputatie van rijn tegenstanders niet op eens grote problemen opdoe men. „Het is makkelijker om kampioen te worden dan om kampioen te blijven. Geen en kele tegenstander kan naar het toernooi komen met het verle den op zak. Het verleden telt in juni niet meer", reageerde hij. Tsjechië (toen nog Tsjecho- Slowakijë) won in 1976 op een voor Nederland gedenkwaardig EK de titel. Oranje werd in een bikkelharde halve finales uitge schakeld, waarbij de huidige as sistent-bondscoach Johan Neeskens uit het veld werd ge stuurd. Bij het laatste Europees kampioenschap haalde het .voormalige Oostblokland de fi nale. Frankrijk werd in 1984 winnaar van het EK en de De nen schakelden Nederland in Zweden uit op weg naar hun 'gouden race' in 1992. Voor de drie voormalige winnaars weegt het EK-goud van Nederland in 1988 net zo zwaar. Aan die - Rijkaards eigen - generatie heeft Oranje in Euro pa een grote reputatie te dan ken. Jozef Chovanec, bonds coach van de Tsjechen, durfde gistermiddag in Brussel na de loting ook meteen te vertellen dat Nederland voor hem naast Frankrijk de grote favoriet is om het EK te winnen. „Frankrijk is voor mij favoriet in de eerste ronde. Nederland speelt thuis, het heeft fantastische voetbal lers en het heeft een bonds coach die weet hoe het is om de Europese titel te veroveren. Alle bagage om er een fantastisch EK van te maken, is bij Neder land aanwezig", zei de oud- PSVer. Didier Deschamps, aanvoer der van wereldkampioen Frankrijk, riet in Nederland ook een levensgevaarlijke concur rent. „Er was één land dat wij niet in de eerste ronde wilden tegenkomen en dat was Neder land." Frank Rijkaard beschouwde dat als een mooi compliment. „Maar zo zien wij Frankrijk als een grote rivaal in de groep. Het is toch de wereldkampioen waarover je praat. Als coach kijk ik ontzettend naar juist die wedstrijd uit. Al heb ik tijdens het WK vorig jaar te weinig van de Fransen gezien om nu echt een oordeel over hun kwalitei ten te geven." De Fransen, dat wist hij wel, staan bekend om hun techniek en fysieke kracht. Rijkaard: „Die weten ze geweldig goed te kop pelen. En op de een of andere manier zit er altijd een speler tussen die boven de rest uit springt." In Brussel begon, uiteraard, het grote gissen naar de kansen van Oranje. Rijkaard werd van de ene naar de andere buiten landse tv-commentator ge sleept. Maar de nuchtere bondscoach had weinig trek om onzin uit te kramen. Hij weet dat voor Euro 2000 louter grote voetballanden zijn over gebleven. Bovendien staan twee van de drie tegenstanders nog op het netvlies van de bondscoach. Oranje werkte in augustus nog een oefeninter land tegen Denemarken af, in november stonden de Tsjechen in Eindhoven tegenover het Ne derlands team. In beide partij en kwam de ploeg van Rijkaard niet verder dan een gelijkspel. Na de interland in Eindhoven daalde een regen van kritiek neer op het hoofd van Rijkaard en werd Oranje ook door Johan Cruijff neergesabeld. Toch hield Rijkaard niet zo'n slecht gevoel aan de confrontatie met de Tsjechen over. „Het was stom zoals we de voorsprong uit handen gaven. Maar de manier waarop we het eerste uur speel den, was helemaal niet zo gek. We hadden die wedstrijd kun nen winnen. Ik was niet zo on tevreden." Dat Rijkaard zich in Brussel niet te veel wilde fixeren op zijn toekomstige tegenstanders, had, zo zei hij eerlijk, ook te maken met het feit dat er aan Oranje ook nog het een en an der moet worden gesleuteld. „In de resterende oefeninter lands wil ik in de eerste plaats werken aan m'n eigen ploeg. Pas daarna kan ik kijken of we in wedstrijden iets met tacti sche ingrediënten van Frank rijk, Tsjechië of Denemarken kunnen doen." Na de winterstop staat Duits land in Amsterdam als eerste opponent in het veld. Rijkaard: „We hebben veel gelijkgespeeld en weinig gewonnen. Wat Oranje nu nodig heeft is het doorbreken van die serie gelijke spelen. Ik heb genoeg vertrou wen in Oranje, maar er moet wel een overwinning komen. Dat helpt ons verder op weg naar Euro 2000." Meer nieuws over Euro 2000 op pagina 19 en e f 'MARK CALDENHOVEN dat toch de laatste weken Ruud van Nistelrooy? g ands grootste talent lijkt Eindhoven plotsklaps goed meer te kunnen Struikelpartijen worden spreekkoren begroet - Ije Matthaus' - en bij elk 5 ntact van de begenadigde zijn helse fluitconcerten Bij FC Utrecht - PSV was het niet anders. Van rooy zegt dat het hem laat. maar zijn trainer, Er- ets, weet wel beter, i Nistelrooy heeft de laat- x eken niet alleen ruzie met L ook met het publiek. De orer van Nederland, beju- na 19 doelpunten in 11 staat nu vier wedstrijden en krijgt vreemd genoeg hoeken de hoon over leen. Over Coen Dillen, irer aller tijden in de ere- met 43 doelpunten, rept niemand meer. Van Van des te meer. Bij het van Galgenwaard e een supporter van FC ht hem genante kwalifica- f; De. waarvan 'matennaaier' 48 ifle geitenkop' de vriende waren. Nederland lijkt op weg ook één van zijn 16, i internationals het land jagen. 38. Tslachtig boog Van Nistel- l bij de verwensingen van [ding het hoofd, identiek houding tijdens negen tig minuten tegen FC Utrecht. De spits van PSV kreeg bij uit blinker Patrick Zwaanswijk geen poot aan de grond en ver kwanselde een paar fraaie kan sen. Het was koren op de mo len van de aanhang van FC Utrecht. Van Nistelrooy lijkt de wereld niet meer te begrijpen. Al wil de Brabander van frustra ties niets weten. „Het vreet niet aan me. Maar als je me vraagt waar die volkswoede ineens vandaan komt, moet ik het ant woord schuldig blijven. Ik zou het écht niet weten." In de slotfase van de teleur stellende wedstrijd tegen FC Utrecht openbaarden zich plots de gevoelens van Van Nistel- rooys. De spits'maakte opzich tig hands, maar claimde bij ar biter Ruud Bossen geheel ten onrechte een vrije trap. Die kwam FC Utrecht toe en Van Nistelrooy ging vervolgens flink over de rooie. Hij solliciteerde nadrukkelijk naar een gele kaart, die Bossen begripvol op zak hield. Het zou Van Nistel rooy de kraker tegen Ajax heb ben gekost. Gerets: „Ik weet niet of de scheidsrechter heeft geweten dat Ruud op scherp stond, maar het getuigde van intelligentie. Hij heeft zich waarschijnlijk in de moeilijke situatie van Van Nistelrooy in geleefd." FC Utrecht was minder te spreken over Bossen. Hans van Breukelen, technisch directeur, fulmineerde zware taal in de richting van de arbitrage, die FC Utrecht per seizoen 'een punt of zeven' zou kosten. Na scheidsrechterlijke dwalingen tegen Cambuur en Willem II - wedstrijden waarin FC Utrecht riante voorsprongen verspeelde - was tegen PSV een strafschop de inzet van een nieuwe com plot-theorie van Van Breukelen. Bossen zag in een tackle van achteren van Dmitri Khokhlov bij aanvaller Rodney Cairo een perfecte sliding in plaats van een strafschop. FC Utrecht leidde met 1-0 (uit een vrije trap van uitblinker Didier Martel op het hoofd van Van Nistelrooys sterke cipier Zwaanswijk) en zag zich een ul tieme kans op 2-0 ontnomen. Trainer Mark Wotte: „Al zegt dat bij ons niet zoveel." Boven dien maakte PSV de achter stand in de daaropvolgende aanval goed.Van Nistelrooy werd op de rand van het zestien metergebied aangepakt en Wil fred Bouma velde met een vrije trap door de muur het vonnis. Na de rust vloeiden de krachten uit beide elftallen weg en zoem den alleen de spreekkoren rich ting Van Nistelrooy nog na. FC Utrecht: Wapenaar; Vreven. Van der Gaag, Oliseh, Zwaanswijk en Bos- schaart; Robbemond en Lucius; Cairo (83. Groenendijk), Dijkhuizen (77. Kuijt) en Martel (90. Jean-Paul de long). PSV: Waterreus; F-'aber, Dirckx, Addo (65. Nikiforov) en Van der Weerden; Khokhlov (81. Rommedahl). Van Bom mel. Vogel en Bouma: Bruggink en Van Nistelrooij. PETER VAN DER HULST gi 1 Hersman is voorzichtig optimistisch over KjJ fclname aan het NK allroundschaatsen. De •heimer tobt al enige tijd met een rugkwet- Tijdens de World Cup van Heerenveen fe pijn zelfs zo hevig dat hij voortijdig de tometer moest staken. Op Tenerife werkte aatser aan zijn herstel en gisteren bleek in aag dat het de goede kant op gaat. „Ik had ast van mijn rug, maar mis nog wel de no- -*■ nelheid en tempohardheid", reageerde hij 'test op De Uithof. stnan reed in Den Haag de 500 in 38,08 se tt en 1500 meter in 1.55,03. „Vooral mijn "oei nog sneller. Ik deed nu over de ope- '0.4 seconden, enkele weken geleden was dat nog 9,9. Maar ik ben in ieder geval fysiek in staat om een 1500 meter te rijden, al zegt dat nog weinig over de 5 of 10 kilometer." De rijder is hoopvol gestemd, maar wil niet te vroeg juichen. „Eerst maar eens kijken of er geen reactie komt", aldus Hersman. „Vorige week woensdag reed ik mijn beste training, maar don- ontzien heeft Hersman op Tenerife veel op de fiets gezeten. „Die warmte op mijn rug heeft me goed gedaan. Ik heb er rustig aan mijn herstel kunnen werken." Maar frustrerend was het wel. „Je bent er 24 uur per dag mee bezig. Het eerste waar je aan denkt als je opstaat is; voel ik het nog." De beslissing of hij daadwerkelijk in Den Haag aan de start verschijnt neemt Hersman pas vlak voor het NK. LISSABON HANS VOS Pieter van den Hoogenband kust de gouden medaille die hij won op de 100 meter vrije slag. foto anp Op de rand van Europa, in het gemoedelijke Lissabon, be kroop Pieter van den Hoogen band plotseling een angstig gevoel. Vooraf aan weer een puike demonstratie van zijn natuurlijke gaven bij het EK korte baan op het konings nummer, de 100 meter vrije slag. „Doet iemand wat in mijn bidon, die ik hier ge woon aan de kant had staan, ben ik de zak. Best eng, dat je zo gaat denken." Sportieve weelde en jaloe zie, Van den Hoogenband heeft beide leren kennen in het jaar van zijn doorbraak. Voor zijn laatste kunststukje van 1999, de daadkrachtige aanval op Lars Frolander, de wereldkampioen op de borst- cawl in de 25-meterbaan, luchtte de gangmaker zijn hart. „Dat ziekelijke gedoe rond doping. Telkens wanneer iemand hard zwemt, zijn er meteen beschuldigingen. Maar stel dat iemand kwaad wil... Het is een vreselijke ge dachte dat ze wat in je eten of drinken kunnen gooien. Ik zou er niet aan moeten den ken." December is voor Van den Hoogenband niet alleen de feestmaand met twee open Amerikaanse titels plus twee Europese (100 en 200 meter vrije slag). Het is vooral ook een periode van bezinning na de goudkoorts, die in juli in Is tanbul bij de ware EK in zes- voud haar hoogtepunt kende. „Nu ik in de vorm van mijn le ven ben, en hard aan het trai nen, kan een mafkees zo maar iets in mijn bidon flikkeren..." Dat heldere besef ventileerde Van den Hoogenband in de Portugese hoofdstad bij het opmaken van zijn internatio nale jaarbalans met louter klinkende cijfers. Tussen de regels door was Van den Hoogenband een beetje zwaar denkend. Feite lijk tegen zijn natuur in. De lasten van de adoratie, hij zal er mee moeten (leren) leven. „Ik ben bij aankomst in Lissa bon meteen op dopinggebruik gecontroleerd. Twee weken voor de US Open en een paar dagen ervoor ook al. Ik pies me ziek, zo vaak als ik word gecontroleerd. En dan willen ze straks bloedcontroles door voeren. Word je ook nog eens lek geprikt." De klaagzang werd door hemzelf overstemd, met een prima uitsmijter van het vier daagse toernooi. Duellerend met Frolander (amper uitge rust na de halve finale 50 me ter vlinderslag) haalde Van den Hoogenband het onder ste uit de kan: een nieuwe Eu ropese titel en een fraai Ne derlands record (47,20). De Zweedse opponent kon niet dieper gaan ditmaal, niet pro fiteren van zijn specifieke ar beid in het 'duikelbad' in Texas. Een regiefout - tegen beter weten in starten op de nietszeggende vlinderslags print - kostte Frolander de prestigieuze ereplaats op de 100 meter. „Ik vond de gok te groot", stelde de tweevoudig winnaar van Lissabon. „Maar ik denk dat ik hem anders ook had verslagen." Puur op karakter joeg de vermoeid ogende Van den Hoogenband op de slotdag van de EK in het als olympisch betitelde Jamor-complex de geweldenaar uit Zweden voor bij. Na gedane zaken was er dat vurige verlangen naar een adempauze. Het liefst zou de zwemmer van de talloze pie ken (dit jaar in totaal acht Eu ropese titels) rond de jaarwis seling een paar weken gaan afdalen langs besneeuwde berghellingen op ski's. „Maar Iaat ik het lot maar niet tarten in een olympisch seizoen. Ik ski al vele jaren, nooit is er wat gebeurd. Er kan me ook wat in een zwembad overkomen, wanneer ik een keer uitglijd. Of met mijn auto." Van de aspecten van Lissa bon, de weldadige stad aan de Taag, pikte Van den Hoogen band slechts graantjes. In zwembad en hotel en daartus sen. „Ze zullen wel weer tegen me zeggen: Portugal geweest, lekker zeg. Maar het is steeds hetzelfde verhaal. Ook hier moest ik elke dag aan de bak."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17