Canda-gebouw mogelijk snel pla 'Van een walvis kon je echt alles s Floris V even te gast op raadhuisplein Rijnsburg Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, -7 WEKEN VOOR f 39 95 BEL 071-5128030 FI.ORIS Contactbijeenkomsten voor mantelzorgers in Bollenstreek MAANDAG 13 DECEMBER 1999 976 H (.TRAAF \'AN HOLLAndt r F K\ ZEELANDT B TM j .jBLfc ,ij< i heer Van Vrie^laIsjdt VVD- statenfractie naar Rijnsburg runsburg De WD-fractie uit de provinciale staten van Zuid- Holland brengt morgen een werkbezoek aan Rijnsbrug. Er is een overleg met het college van B en W gepland. De interesse van de provinciale WD'ers gaat vooral uit naar de voortgang van het Economisch Beleidsplan Rijnsburg. Om 20.00 uur is er een openbare vergadering van de Rijnsburgse WD-afdeling. De statenleden willen daar van gedachten wisselen met WD-leden, WD-stemmers en andere geïnteresseerden over de toekomst van Rijnsburg. De bijeenkomst wordt gehouden in restaurant- bistro De Roos aan de Valkenburgerweg. Negen mille voor school De Burcht valkenburg De kerstmarkt van de christelijke basisschool De Burcht heeft afgelopen vrijdag negenduizend gulden opge bracht. Het bedrag wordt besteed aan de jubileumfestiviteiten in het kader van het 75-jarig bestaan van de school, dat officieel op 1 april 2000 plaatsheeft. De Burcht houdt een reünie van oud-bestuursleden, oud-leerkrachten, en oud-leerlingen. Voor meer inlichtingen: Gijs Schoneveld, Joghtlaan 13, Valkenburg, telefoon: 071-4026745. Knutselmiddag in Cleijn Duin katwuk Kinderen van 5 tot en met 12 jaar kunnen woensdag knutselen in sporthal Cleijn Duin aan de Stadhoudersdreef in Katwijk. In de kleine zaal kunnen allerlei kerstwerkstukjes wor den gemaakt. De organisatie is in handen van Kubus 85. Toe gangskaarten zijn bij de ingang van Cleijn Duin verkrijgbaar en kosten zes gulden per persoon. De knutselmiddag begint om 13.30 uur. Nieuwe duinkaarten te koop bij VW's noordwükerhoutDe entreekaarten voor de Amsterdamse Wa terleidingduinen voor het jaar 2000 zijn weer verkrijgbaar bij de VW's in Noordwijk en Noordwijkerhout. Bij de VW s is ook een plattegrond te koop van dit natuurgebied, waar alle wandelrou tes, vogelkijkhutten, uitzichtpunten en paden zijn opgenomen. Er zijn ook toegangskaarten te verkrijgen voor het Nieuw Leeu- wenhorstbos bij de VW Noordwijkerhout. Dronken man ontkomt niet aan politie noordwük Een 22-jarige Noordwijker sloeg zaterdagmorgen op de vlucht voor de politie, maar werd toch aangehouden. Hij was dronken, reed zonder rijbewijs en maakte zich schuldig aan mishandeling. Agenten zagen de man op de Hoogwakersbos- straat met hoge snelheid een bocht nemen, waarbij hij bijna en kele geparkeerde auto's raakte. Vervolgens negeerde hij het stopteken, zette zijn auto aan de kant en rende weg. De agenten achterhaalden de Noordwijker en lieten hem blazen. Hij had ruim drie keer zoveel drank op als toegestaan. Bovendien bleek de man geen rijbewijs te hebben. Ook werd hij samen met een passagier, een Noordwijker van 27 jaar, aangehouden voor een mishandeling eerder die avond. Daarbij kreeg een 23-jarige Noordwijker op het Jan Kroonsplein klappen. Volgens de twee wilden zij een vernieling stoppen en liep dat uit de hand. De politie en de Koninklijke Marechaussee onderzoeken de zaak. De 22-jarige Noordwijker is militair. Geweld in Noordwijkse horeca noordwükIn een fastfoodzaak aan de Hoofdstraat in Noord- wijk werden zaterdagavond een 18-jarige Noordwijker en een 20-jarige Katwijker zonder aanleiding mishandeld. De twee kre gen kopstoten, vuistslagen en trappen van twee 'gabbers'. Vol gens de politie waren de twee uitgedaagd om te vechten en daar niet op ingegaan. De Katwijker hield aan het geweld mogelijk een gebroken middenhandsbeentje over, de Noordwijker had blauwe plekken en beschadigingen rond zijn oor. De manager van de zaak werkte de daders naar buiten. Fietsen onder invloed bekeurd noordwükEen fietser die zondagmorgen slingerend over de Oude Zeeweg in Noordwijk ging, werd door de politie aange houden. Op het bureau bleek uit de blaastest dat de fietser, een 19-jarige Noordwijker, ruim driemaal de toegestane hoeveel heid drank op had. Hij kreeg een proces-verbaal. LLssenaar krijgt klappen lisse Bij het verlaten van een café aan de Heereweg in Lisse kreeg een 31-jarige inwoner van die plaats zaterdagmorgen klappen van enkele onbekenden. Hij hield daar een dik blauw oog en een wondje op het hoofd aan over. Ambulancepersoneel behandelde de man ter plekke. De politie onderzoekt de mis handeling. Dronken uit de bocht noordwükerhout Een 28-jarige Noordwijkerhouter raakte za terdagavond op de Victoriberg in zijn woonplaats de macht over het stuur kwijt, ramde in een bocht enkele palen en kwam tot stilstand. Bij de ademanalyse op het politiebureau bleek de man meer dan vier keer zoveel als toegestaan te hebben ge dronken. Inbraken in Katwijk en Sassenheim katwuk/sassenheimInbrekers bezochten het afgelopen weekein de woningen in Katwijk en Sassenheim. In Sassenheim namen de dieven videorecorders mee uit woningen aan de Vrouwen- polderstraat en het Evert van Dijkpad. Zij kwamen in beide ge vallen binnen door het forceren van een achterdeur. In Katwijk lichtten inbrekers een schuifpui uit de rails aan de Gravin van Burenlaan. De buit is nog onbekend. Wim van der Plas toont fotomateriaal van Katwijkers op de walvisvaart. „Er komt hopelijk nog een boek. Ik leg daar momenteel de laatste hand aan." foto dick hogewoning terend dat ik ermee bezig was. Ze ble ven maar vertellen. Dat vond ik alle maal prachtig." Van der Plas heeft rich niet alleen tot de laatste generatie walvisvaarders beperkt. Zijn zoektocht ging ver terug in de geschiedenis. Zo traceerde hij plaatsgenoten die tussen 1614 tot 1870 op de grote vissen jaagden in de wate ren rond de Noordpool. Eind vorige eeuw was daar bijna geen walvis meer te bekennen. Van der Plas: „Toen al was er sprake van overbevissing. Van de walvis kon bijna alles gebruikt wor den, vandaar ze populair waren. Ieder een viste erop, vooral de Noren. Van gen was makkelijk, want de walvissen die bij de Noordpool zwemmen zijn van een soort dat niet zo hard zwemt. Die konden ze met een zeilschip en roeiboten worden gevangen." Na de Tweede Wereldoorlog kwam de walvisvaart weer op gang. Dat ge beurde in de wateren bij de Zuidpool. De reis duurde ongeveer zes maanden. Daarvoor werden de vissers goed be taald. De Amsterdamse rederij Vinke en Co wierf ook personeel in Katwijk. De Katwijkers klommen al snel op tot kapitein. De walvissen werden met de Willem Barendsz - een omgebouwde tanker en vernoemd naar de schipper die tij dens rijn ontdekkingsreis naar Indië overwinterde op Nova Zembla, walvis sen waarnam en opnam in rijn reis verslagen - gevangen. Van der Plas laat foto's zien van Katwijkers die in zee op de gevangen walvissen stonden. „Denk nu niet dat de walvisvaarders het allemaal even prettig vonden om de dieren dood te schieten met een harpoen. Ik heb verhalen gehoord van Katwijkers die het helemaal niet leuk vonden. Maar ze moesten wel, er Omwonenden vrezen brandstichting tijdens jaarwisseling Het voormalige Canda-gebouw aan de Hoomeslaan in Katwijk moet zo snel mogelijk plat. Dat vinden raadsleden J. Slings (D66/GB) en J. van der Plas (WD). De eigenaar van het pand, het bouwbedrijf De Lange Van der Plas, durft sloop echter nog niet aan. Er zouden te veel onzekerheden zijn rond de mogelijke wo ningbouw op het terrein. De gemeente Katwijk kan de bouwer na melijk niet beloven dat de provincie toestaat dat er huizen komen. „We doen er alles aan en op grond daarvan ziet het er naar uit dat de eigenaar wel wil slopen. Maar hij heeft het er moeilijk mee", al dus wethouder A. Berkheij. bijzonder tijdens de jaarwisseling. „Er zitten de hele dag kinderen in. Van daag of morgen gebeuren er ongeluk ken." In het dorp zouden al geruchten de ronde doen over illegale nieuw jaarsfeesten in en om het pand en bin- Slings wil bij uitblijven van sloop in elk geval de toezegging dat het gebouw hermetisch wordt afgesloten, in het nen zouden al houten pallets zijn op geslagen voor een vreugdevuur. De voorzitter van de bewonersver eniging van de tegenovergelegen Piersonflat bevestigt die geruchten. De bewoners van de 79 woningen maken zich volgens hem ernstige zorgen. „Er gaan verhalen dat in het gebouw pal lets rijn opgeslagen voor 'het grootste vreugdevuur van de eeuw'. Bijna iede re avond wordt er vuurwerk in het ge bouw gegooid. We rijn bang dat het gebouw met oud en nieuw in de brand gaat. Niemand die er iets aan doet. Daarom hebben we burgemeester, wethouders en alle fracties een brief geschreven om aandacht voor deze problemen. In de tijd dat Karei Oto het gebouw beheerde, is nog nooit een ruit ingegooid. Nu rijn alle ruiten eruit en wordt het gebouw van binnen to taal gesloopt." De bewoners verbazen zich over de tolerantie van de gemeente, zegt de voorzitter. „Het is absurd dat de ge meente dit toelaat. Om het Candage- bouw zijn twee scholen, en het Kwa drant gevestigd, stel dat er brand uit breekt. De politie heeft toegezegd extra te surveilleren maar daar merken we nog niet veel van." De noodkreet van de bewoners kwam onder andere op het bureau van wethouder J. van Paridon terecht. Maar zij zegt weinig te kunnen doen: „We zijn er bijna dagelijks mee bezig. We moeten de projectontwikkelaar eerst de zekerheid geven dat er wonin gen op die locatie mogen kou lang hij die zekerheid niet hed het gebouw nog niet gesloop niet voor oud en nieuw. De g heeft geen juridische middels projectontwikkelaar te dwiii sloop." Burgemeester B. van Wou toegeeft dat het pand met timmerde deuren en gebroke geen fraai aanzicht biedt, hoop dat het Candagebouw de grond gelijk wordt gemaa een gesprek mét directeur Vani van het bouwbedrijf hield de meester donderdagmiddag indruk' over. De directeur zeil afgelopen dagen niet bereikbi commentaar. Wim van der Plas verzorgt fotopresentatie van Katwijkers en de walvisvaart Is-ie nou te groot of toch niet? Het standbeeld van Floris V moet en zal er komen. Het comité 'Monument/s tandbeeld Floris V' stelt alles in werking om Floris in Rijnsburg eindelijk een plekje te geven. Denkt Rijnsburg dat het beeld te groot is? Geen probleem. Karei Frauenfelder en Wim de Beer bouwen wel even een houten replica zodat inwo ners, en met name de gemeenteraadsle den, met eigen ogen kunnen zien dat het allemaal best meevalt. En zo verrees afgelopen zaterdag een twee meter hoge Floris op een sokkel van nog eens 2,5 meter op het Koo- mansplein. Tussen de kerk en het ge meentehuis, de plek waar het comité het beeld graag wil plaatsen. Het is weer een stapje in de goede richting, vindt Ada de Haas, penning meester van het comité. Een klein stap je, want de lang gekoesterde wens kan voorlopig nog niet in vervulling gaan. „We hadden gehoopt met een jaar het benodigde bedrag van 180.000 gulden binnen te halen. Daar hebben we maar twee jaar van gemaakt Inmiddels is veertig procent van het bedrag toege zegd, dus we gaan de goede kant op. Maar de kunstenares Daniëlle Orelio heeft nog geen opdracht gekregen het beeld te maken. Dat durven we nog niet aan." Het comité vindt het belangrijk een stukje geschiedenis terug te halen naar Rijnsburg. „Floris V is erg belangrijk ge weest voor Nederland. Bovendien is hier de officiële begraafplaats van de Graven van het Hollandse Huis gevestigd. Daar rijn we best trots op. De gemeenteraad is niet tegen het beeld, maar vindt het te massaal. Nu kunnen ze met eigen ogen zien dat de verhoudingen tussen kerk, standbeeld en gemeentehuis goed rijn." Als de houten Floris op rijn sokkel wordt vastgeschroefd, komen de eerste reacties van de Rijnsburgers los. Burge meester Van der lie:Het valt mee. Die sokkel moet groot rijn, anders kan alle informatie er niet op. Maar het valt mij mee." Jan de Koning wordt straks de overbuurman van Floris V. „Ik vind het te massaal en te pompeus. Van mij mag ie ietsje kleiner." Voorbijganger Erik de Groot is dezelfde mening toegedaan. „Hoog is mijn eerste reactie. Ik ben so wieso niet zo'n beeldenfan. Ze mogen het van mij neerzetten, prima. Maar dan wel iets lager en ietsje meer naar links." Mevrouw De Mooij-Teljeur is er weg van. „Ja, keurig zo. Ik vind het mooi. Er rijn mensen tegen het beeld omdat Flo ris hier niet begraven zou rijn. Maar dat maakt mij niets uit, begraven of niet. Van mij mag hij hier staan." En dan komen de mensen langs voor wie het beeld eigenlijk geplaatst is: de gemeenteraadsleden. Raadslid Jan de Bruin van Gemeentebelangen Rijnsburg wil het beeld wel hebben. „Dit is goed voor de beeldvorming. En wat mij be treft, gaat het door." Zijn collega bij de PvdA, Johan Wïjnekus, is nog niet zover. „Ik ben één van die raadsleden die zegt dat het beeld te massaal is. En nu het hier staat, blijf ik bij die mening. De sok kel is behoorlijk groot en het poppetje dat erop staat, is ook niet klein." Het houten beeld blijft nog een week op het Koomansplein staan. moest brood op de plank komtze moet het zien in het licht van er werd toen heel anders tegen visvaart aangekeken. Bovend# ie den we de walvis vlak na de oo 'n dig, er was niks, we gebruikten r r van. Traan bijvoorbeeld voort ne en lampolie en vet voor sm delen." In 1964 maakte de WI °S( rendsz de laatste tocht naar d§£_ póol. - Jagen op walvissen is anno den boze. Van der Plas: „En i grijpelijk. Het gebeurt nog w ee Japanners, die rijn helemaal walvis, en door Noren, die d re' voor semi-wetenschappelijke! den. De Eskimo's vangen zet leven er nog van." Van der Plas geniet van de m denis van de walvisvaarders, i Wa les wat met de zee te maken 1 interesse heeft van de 54-jarige iia ker. „Ik heb op de grote vaartfPlu Dan ben je géïntererseerd in met zee en varen heeft te mal He werkt nu 'op de wal' bij een eursbureau in Zoetermeer. Plas: „Ik kreeg tijdens mijn on in eerste instantie te horen dat Katwijkers op de walvisvaart gezeten. Maar wat bleek? *10 Katwijkers gingen bij een hat nen, zoals bijvoorbeeld DeÜ ree Rotterdam en Amsterdam." Uiteindelijk viel de puzzel in Eén 'stukje' kwam zelfs uit Zuid „Dat is een mooi verhaal. Iklo' UIU bij de atletiekvereniging Rijns: raak aan de praat met iemand walvisvaart. Ze zei tot mijn gn bazing dat ze een zwager heeft IPy de walvisvaart heeft gezeKinir] woonde alleen in Zuid-Afrih dag later hing Van der Plas aan Een paar dagen later had hij fl f. d; riaal in bezit. Via het Shantyh? Ad de Mast kwam hij aan de ontb: Ee nummer 34. Die man woont in lië en was 'toevallig' op bezoel wijk. „Ik heb 'm uiteraard opj Ook al wordt er 35 jaar i door een Katwijker op een v jaagd, voor Wim van der Pl^Jlgc legende voort. „Er komt hope! een boek. Ik leg daar mornet rt3r laatste hand aan." 20 Valt hi of is N te pon Het cm Monu Standi FlorisV plaatst! weekei een hu replica het bei N het Km Het steunpunt Mantelzorg Duin- en Bollenstreek houdt in Lisse en Noordwijk een reeks contactbijeenkomsten voor mantelzorgers. Het gaat hierbij om mensen die - vaak jaren lang - voor een ziek familielid zorgen. De gespreksbijeenkom sten waar men ervaringen kan uitwisselen, worden een keer in de zes weken gehouden. In de Duin- en Bollenstreek zorgen naar schatting 20.000 mensen voor partner, een of beide ouders, kind, vriend of kennis. Dit gebeurt zonder op hef. Daarom wordt deze zoge heten mantelzorg ook wel 'stille zorg' genoemd. In de meeste gevallen verloopt de verzorging probleemloos, maar soms is dat niet het geval. Veel verzorgers hebben het zwaar en hebben het idee er alleen voor te staan. Tijdens de bijeenkomsten wordt onder meer besproken hoe andere mensen bij de zorg kunnen worden betrokken. Er wordt ook informatie gegeven over andere hulpmogelijkhe den. Overigens kunnen deelne mers zelf ook onderwerpen aandragen. De contactbijeenkomsten worden onder meer gehouden in De Beukenhof aan de Eiken hof 2a in Lisse. De eerste bij eenkomst is morgenmiddag om twee uur. De andere sessies worden gehouden op 25 janua ri, 14 maart, 18 april en 30 mei. In Noordwijk rijn er ge spreksgroepen op woensdag avond van acht uur tot half tien 's avonds in De Wieken aan de Wassenaarsestraat 5. De eerste bijeenkomst is woensdag 15 de cember. De andere bijeenkom sten zijn op 26 januari, 8 maart, 19 april en 31 mei. Als klein jongetje luisterde Wim van der Plas bij een vriendje thuis adem loos naar de verhalen over de walvis vaart. Een broer van dat vriendje ver diende rijn brood met het vangen van walvissen in de wateren rond de Zuid pool. Dat vond kleine Wim spannend. Sinds die tijd hebben de wetenswaar digheden over Katwijkers op de wal visvaart hem niet meer losgelaten. Inmiddels is hij een verwoed verza melaar van alles wat met de walvis vaart te maken heeft. Vanavond krijgt burgemeester Van Wouwe een collage van 550 foto's overhandigd uit hémden van de notoire collectioneur. Van Wouwe mag de twee boeken even in kijken en moet ze vervolgens overdra gen aan het Katwijks Museum, de plek waar de foto's blijven om bekeken te worden door het nageslacht. Het is uniek materiaal, beschikbaar gesteld door de 34 Katwijkse walvisvaarders die Van der Plas heeft kunnen trace ren. Afgelopen winter werd in het Kat wijks Museum al een tentoonstelling gehouden over Katwijkers op de wal visvaart. Dat gebeurde, uiteraard, op initiatief van Van der Plas, die als vice- voorritter aan het museum is verbon den. Hij kreeg begin dit jaar 2500 gul den aanmoedigingspremie uit het D.F.E. Meerburgfonds. Desondanks moest hij toch nog zelf geld op tafel leggen om de verzameling rond te krij gen. Vooral het kopiëren van de foto's was kostbaar. Van der Plas paste uit ei gen zak bij om rijn 'kindje' het levens licht te laten zien. „Voor mijn gevoel moest ik dit afronden. Anders zou ik geen rust hebben gehad. Wat ook meespeelde, is dat de meeste walvis vaarders nu nog in leven rijn. Dan kun je niet te lang meer wachten" Wim van der Plas blaast even uit op zolder in rijn Katwijkse woning. Het verzamelen van fotomateriaal en in formatie is geen simpel klusje geweest. En het was behoorlijk tijdrovend. Van der Plas had het werk afgelopen zomer willen afronden, maar het kwam er maar niet van. „Elke keer als ik bezoek had van een walvisvaarder, was ik een avond kwijt. Die lui vonden het schit-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14