Protest tegen stijging OZB Voorschoten Zoeterwoudse Eendenkooi is nu mooier en cultureier foto bruinvis de mooiste Leidse Wesley (12) vindt Regio Grensoverschrijdend gedrag Zoeterwoudenaars ipbrug' over de iet in januari open Boompje uitzoeken Wesley Boom buigt zich over de fc in groepjes de beste foto's kie zen voor binnenland, buiten land, Leiden/regio en sport." Onder de inzendingen waren vooral veel dierenldekjes en >'s die door kinderen geselecteerd v confronterende foto's uit oor logsgebieden. Foto's van be kende Nederlanders waren er niet, behalve dan die van de huilende Maij-Weggen tijdens rden voor 'beste dagbladfoto'. de Bijlmerenquête. En minister Zalm, met een groot stuk slag roomtaart op zijn gelaat, hing er ook. Popsterren en televisie- helden ontbraken grotendeels: foto dick hogewoning „Kinderen negeren de hypes. Geen foto's van Maxima, Furby of Big Brother", beoordeelde organisator Stichting Krant-in- -de Klas de keuze van de kinde- WDAC 13 DECEMBER 1999 oegstgeest Op de kerstmarkt bij tuincentrum Van Nieuwland in me chocolademelk of een glas Glühwein. Het Oegstgeester Symfonie Oegstgeest vlogen de kerstbomen gisteren de deur uit. Om in kerst- Orkest bracht sfeervolle muziek ten gehore. stemming te komen konden de bezoekers kiezen tussen een kop war- foto dick hogewoning zoeterwoude maarten dessing Over de verbouwde Eenden kooi in Zoeterwoude-Rijndijk is maar één oordeel mogelijk. Vraag willekeurige dorpsbewo ners wat ze ervan vinden en ze antwoorden allemaal hetzelfde. Tini van Wetten, bestuurslid van de bejaardensoos: „Het is héél mooi, veel royaler gewor den." laco Meuldijk, bestuurs lid Vein drumfanfare De Rijntamboers: „Het is reuze op geknapt". Of Willem Helmus, beheerder van De Eendenkooi: „Het gebouw is ontzettend mooi geworden. Ik ben er trots op." Zaterdagmiddag konden de buurtbewoners het multifunc tioneel centrum De Eendenkooi voor het eerst in haar nieuwe kleren zien. Piet Kremer, voor zitter van de stichting die het centrum beheert, en wethou- derj. Stuijt verrichtten de offici ële opening door een gele vlag te ontrollen, waarop het nieuwe logo staat: de naam van het ge bouw met een sobere tekening van een eendenkop. „Naast sin terklaas, kerst en oud en nieuw viert Zoeterwoude vandaag de vierde hoogtijdag van de de cembermaand", begon Kremer zijn toespraak. Daarmee kwam een eind aan de oude 'Huiskamer van de Ho ge Rijndijk'. Het donkere, ou bollige. en naar binnen gekeer de gebouw, waarop de vele be zoekers (100.000 in 1999) het nodige te mopperen hadden, is door een keur aan Zoeterwoud se bouwbedrijven omgetoverd in een ruimtelijk, licht centrum. De bijgeverfde bar ziet er weer uit als nieuw. En ook de ge luidsoverlast tussen de zalen, waarover beheerder Helmus klaagde, is voorbij. Het meest tevreden zijn de bewoners over de nieuwe en tree. Niet meer aan de kant van het Kooikerspad, maar aan die van het parkeerterrein. Mét een aantrekkelijke, verlichte luifel, waardoor het gebouw meer dan vroeger uitnodigt om binnen te komen. „Vroeger kon je bij de ingang je auto niet keren", zegt Van Wetten. „Lastig als je ie mand wilde afzetten." Nie mand hoeft ook meer te zoeken naar de ingang. Meuldijk: „Daardoor is De Eendenkooi veiliger geworden. Op een par keerterrein ben je meer in het zicht." Op de plaats van de oude in gang zijn grote ramen geko men. Met de koepels in het pla fond geeft dat de zaal van De Eendenkooi meer licht. De zaal zelf is flexibeler geworden door verplaatsbare paneelwanden. Volgens architect Benno Schildwacht kan de beheerder de ruimte naar wens vergroten tot er maximaal drie- tot vier honderd man in passen. „Daar door kunnen nog meer activi teiten plaatsvinden", meent Meuldijk, „en kan het centrum nog multifunctioneler wor den." Dat is ook precies de bedoe ling van het bestuur: het aantal activiteiten uitbreiden en het centrum nadrukkelijker een culturele functie geven. Dat laatste is mogelijk omdat de ge meente zich tegenwoordig ga rant stelt voor de tekorten en het bestuur niet langer ver plicht is zalen voor bruiloften en partijen te verhuren om elk jaar quitte te spelen. Als voor beeld van nieuwe activiteiten suggereert voorzitter Kremer 'cursussen over beleggen of bloemschikken'. Ook exposities kunnen in het centrum vaker onderdak vin den. De eerste begon zaterdag al: een fototentoonstelling van Jan van Bemmelen. Om meer bezoekers te trekken verspreidt het bestuur volgend jaar een brochure met informatie van alle verenigingen en clubs die van het multifunctionele cen trum gebruik maken. Helemaal af is De Eendekooi nog niet. Pas aan het eind van de maand komen de nieuwe stoelen, bijvoorbeeld. En voor daarna koestert de voorzitter nog enige wensen. „Ik zou graag willen dat de omgeving van het gebouw nu ook een grote opknapbeurt krijgt. Inclu sief de groenvoorziening. De bronzen beelden die naast de oude ingang stonden, wil ik graag naar de nieuwe laten ver plaatsen. Een andere wens is een signaleringsbord aan de Hoge Rijndijk, bij het eind van de Oranjelaan, zodat bezoekers van buiten ons makkelijker kunnen vinden." De eerste wens van Kremer honoreert de gemeente. Zij gaat op zoek naar geld voor een 'grootschalige herinrichting' van de directe omgeving. Vol gens wethouder Stuijt met de verwachting dat het geld ge vonden wordt. De tweede wens vervult de architect: hij zal in 2000 de stoep voor de entree aanpassen en het bronzen hondje daar neerzetten. Over het signaleringsbord heeft daarna niemand het meer. ren. Drie maal liepen de kinde ren. gewapend met verkiezings briefjes, langs de foto's die in de gangen van het ANP hingen. In de eerste twee rondes bepaal den ze de drie beste foto's in de categorieën regionaal, binnen land, buitenland en sport. In de laatste ronde kozen ze uit deze twaalf foto's die van de vulkaan als de allerbeste. Lid zijn van de kinderjury be viel de Leidse Wesley wel, of schoon hij van de cameraploe gen en journalisten die om de kinderen heen zwermen 'best wel zenuwachtig' wordt. Wel vindt hij het leuk om op televi sie te komen: „Ik ben al een paar keer geïnterviewd." Wes ley heeft de smaak van het be oordelen van foto's te pakken en het lijkt hem wel wat om mee te doen aan de selectie voor de internationale World Press Photo Kinderjury. Een aantal kinderen van Krantenfo to Kinderjury mag volgende maand deelnemen aan de se lectiedag. „Ja, natuurlijk zou ik dat willen", zegt Wesley over tuigd. Maar wil hij zelf ook foto graaf worden? „Nee, Ik wil graag chef-kok worden. Voor mijn moeder maak ik nu al wel eens pannenkoeken. Ik vind eten lekker, mijn lievelingsge recht is spaghetti. Maar daar waren vandaag geen foto's van." BEWONERSVERENIGING - De Leyhof houdt zaterdag kerst feest voor alle bewoners. Om vijf uur ontsteekt de kerstman de lichtjes in de boom op het Burchtplein. Dan gaat het per arrenslee naar de kantine van korfbalclub Velocitas. Daar is het tot 19.30 feest. De Vereniging Eigen Huis protesteert tegen de verhoging met 12,5 procent van de onroerend-zaakbelasting in Voorschoten volgend jaar. „Wij maken ons daarover ern stig zorgen, omdat bezitters van woningen dubbel ge troffen dreigen te worden. Zij betalen immers zowel het gebruikers- als het eigenarendeel", schrijft Eigen Huis aan de gemeenteraad. De landelijke vereniging Eigen Huis, die de belangen behartigt van eigenaren van woningen, stelt vast dat de stijging van de gemeentelijke lasten elk jaar opnieuw veel hoger uitvalt dan het inflatiepercentage. „Het wordt in veel gemeenten lang zamerhand gemeengoed om de inkomsten te vergroten door verhoging van de tarieven van de OZB. Dat is blijkbaar voor gemeenten een eenvoudige en snelle manier om meer inkom sten te generen. En dat terwijl de regering jaar in jaar uit aan dringt op matiging van de ge meentelijke tarieven." De organisatie, die 'alarme rende berichten van enkele le den in Voorschoten' heeft ont vangen, dringt bij de gemeente raad aan op een forse verlaging van de verhoging. Tijdens de begrotingsvergadering op 10 november is besloten de OZB komend jaar te verhogen met 12,5 procent en in 2001 met elf procent. Het is niet bekend of de Ver eniging Eigen Huis ook heeft geprotesteerd tegen OZB-stij- gingen in andere gemeenten in de Leidse regio, zoals Leider dorp waar de huizenbelasting volgend jaar met 32,5 procent omhoog gaat. Vanmorgen was de vereniging niet bereikbaar voor commentaar. Voor de ge meente Voorschoten is het nog te vroeg om op de brief te rea geren, aldus een woordvoerder. tegen boom Een 22-jarige Haagse heeft gisterochtend een her- fhudding opgelopen toen ze met haar auto tegen een jn reed op de Wittenburgerweg in Wassenaar. De vrouw C vaart minderen, maar merkte dat de remmen van haar Cniet werkten. Ze week uit naar rechts en kwam in de berm ]p een boom tot stilstand. De technische staat van de auto |t onderzocht. Jachten na aanrijding Een 58-jarige vrouw uit Zwammerdam heeft zater- lorgen op de Engelendaal in Leiderdorp nekklachten opge- ji, toen ze met haar auto op twee voorgangers botste. De wzag het rode verkeerslicht over het hoofd, waarna een jiding niet meer was te voorkomen. De twee andere he aders kwamen er zonder kleerscheuren vanaf. De Zwam- mse is voor behandeling aan naar het Rijnland Zieken- J gebracht. lefoon gestolen bij inbraak Bij een inbraak in een huis aan de Piet Heinlaan in w test is zaterdagavond een telefoon gestolen. De inbrekers ien de woning binnen door een ruitje in te slaan. auto's vernield in Oegstgeest In de nacht van donderdag 9 op vrijdag 10 decem- ijn in Oegstgeest drie auto's vernield. Van een auto die aan egentesselaan stond is de buitenspiegel gesloopt. Aan de n monderweg werd met een stoeptegel een portier van een ernstig beschadigd. En aan de Laan van Oud Poelgeest een autoruitje ingeslagen. ruswuk annette van der elst Wesley Boom (12) vindt de foto van een aangespoelde bruinvis, bij Ossenisse in Zeeland, het mooist. „De opbouw van de fo to vind ik goed. En ik vind het zielig. Hij ligt helemaal alleen op het strand. Zonder zijn va der en moeder." Aldus het Leidse jurylid, dat zaterdag meedeed aan de verkiezing van de Krantenfoto Kinderjury -ver kiezing bij het persbureau ANP in Rijswijk. Een regen van as uit een vulkaan in Quito (Ecuador), van het Britse persbureau Reu ters werd door de kinderen uit gekozen als beste dagbladfoto van 1999. Wesley is leerling van De Vuurvogel (speciaal basison derwijs) en dol op dieren. Als vertegenwoordiger van het Leidsch Dagblad deed hij mee aan de landelijke verkiezing van de beste krantenfoto. Vijftig kinderen uit het hele land ko zen het plaatje van de vulkaan zaterdag tijdens de Krantenfoto Kinderjury verkiezing bij het ANP in Rijswijk. De kinderen, tussen de 8 en 13 jaar, moesten kiezen uit 125 afbeeldingen die ze eerder al hadden uitverkoren in voorselecties bij de dertig deelnemende kranten. Wesley: „Ja, ik ben ook al naar Rotter dam geweest. Daar moesten we Het mysterie van het 'verdwenen afval' in Zoeterwoude is nog niet opgelost. De gemeente kondigde vorige week een onderzoek aan. Leidenaar Paul Bordewijk uit alvast zijn vermoedens van 'afvalpiraterij.' En bewoners in de Leidse regio moeten binnenkort gaan betalen voor regionale radio en yj televisieprogramma's. Elke nacht trekken Zoeterwoude naars bepakt en bezakt erop uit. In colonne gaan ze de grens over. Met lege etensblikken, vieze luiers, plas tic verpakkingen, resten van verf, hout, gft, oud ijzer, afgetrapte schoenen, kapotte auto-onderdelen en verbogen regenpijpen. Alles wordt meegesleept door het leger des eigen heils. Zonder zaklantaarns en andere verlichting, maar met een verkenner voorop. Tot voor kort werd alleen maar aan genomen dat deze nachtelijke expe dities worden gehouden. Bij het val len van de avond, midden in de nacht of tegen de ochtend. In elk geval zouden het activiteiten zijn die het daglicht niet kunnen velen. Maar nu zijn die afvaltoeristen, zeg maar gerust terroristen, betrapt. Op heterdaad, in het koudst en het holst van de nacht. Paul Bordewijk, oud-wethouder van Leiden, moet ze gezien hebben. Hij is de eerste oog getuige. Dat is de conclusie die je kunt trek ken uit zijn column in het blad van de Leidse PvdA, De Partijgenoot. Daarin stelt hij vast, dat het systeem waarbij je per hoeveelheid afval moet betalen niet werkt. Dus ook niet in Zoeterwoude, dat anderhalf jaar geleden op deze wijze van af- valinzamelen overging. „Aan de nachtelijke afvallozingen zie je dat het niet werkt." Een tijdstip vari deze dumpingen noemt Bordewijk niet. Ook vermeldt hij niet om hoeveel mensen en afval het gaat. Wel dat hij zijn container 's Waar blijft toch dat Zoeterwoudse afval? avonds halfvol buiten zet en de an dere morgen overvol terugvindt. En omdat hij in een deel van Leiden woont 'dat het dichtst tegen Zoeter woude aanligt' (de Burgemeesters- wijk), is volgens hem kennelijk het bewijs wettig en overtuigend gele verd, dat Zoeterwoudenaars dé ver vuilers van Leiden zijn. In elk geval zijn het voldoende argumenten voor Bordewijk om zijn conclusies te trekken: „Leiden zou moeten na gaan of er geen reden is om Zoeter woude te laten betalen voor de door die gemeente uitgelokte afvalpirate rij, en anders van Zoeterwoude te eisen dat men ermee ophoudt." Misschien is het handiger als Borde wijk eerst 's nachts achter een boom gaat staan om écht het bewijs te le veren. Aan die boom kunnen de verdachten alsnog worden opge hangen als de Zoeterwoudenaars bij de grensovergang in de kraag wor den gevat. Weggegooid geld Weggegooid (kijk- en luister) geld. Dat is kort samengevat elke gulden die de inwoners van Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Zoeterwou de, Voorschoten en Stompwijk, van de provincie in Radio en TV West moeten stoppen. De provincie vindt namelijk dat haar inwoners vanaf volgend jaar 5,75 gulden voor TV West moeten betalen. Op dit mo ment betalen ze al jaarlijks een tien tje voor Radio West. In totaal: 15,75 gulden voor regionale radio en tv. En wat zie je daarvoor terug? Wei nig. Ruim vijftien piek contributie voor een zender die gemiddeld en kele minuten per week besteedt aan de gemeenten in de Leidse regio. Dat lijkt iets teveel van het goede voor een zender waar je als Oegst- geestenaar bijna net zoveel aan hebt als bijvoorbeeld de Duitse WDR of de Franse TV5. Waarom moeten we nu betalen? Wat is de werkelijke reden? Het ant woord op die vraag is simpel: waar schijnlijk is het de politici allemaal te doen om zichzelf beter te profile ren. Via radio en televisie. Via Radio en TV West. De provincie is te klein voor het ser vet en te groot voor het tafellaken. En zo is het met de regionale televi siezender TV West ook. Beide zullen nooit volwassen worden. En (zor gen) kinderen kosten nu eenmaal geld. jan preenen peter blok m Eisen krijgt monumentenzorg -«geestDe Oegstgeestse milieuwethouder G. van Eisen kressief Oegstgeest) krijgt monumentenzorg en de ontwik- ngvan bedrijventerrein Rijnfront in zijn takenpakket. Van In, die ook al ruimtelijke ordening in zijn portefeuille had, lunt die onderdelen over van WD-wethouder M. Smitsloo (fi- •utiën/economie), die volgens eigen zeggen 'omkwam in het De nieuwe wethouder D. de Ruijter (CDA) neemt de ta lwelzijn en sport van zijn afgetreden partijgenote G: Kem- ir|over. De gemeenteraad moet donderdagavond nog wel in- 1 imen met de nieuwe taakverdeling van het college. komende maand kunnen fiet sers over vrijliggende paden van Zoetemeer naar de Wasse- naarse Slag rijden. Al eerder is daarvoor onder de Veurseweg in Voorschoten een tunnel aan- gelegd. De fietsbrug heeft als werkti tel 'Knipbrug' gekregen. De ge meenten Voorschoten en Leid- schendam en de provincie heb ben een prijsvraag uitgeschre ven om tot een definitieve naam te komen. Alle inwoners vein Zuid-Holland kunnen deel nemen. De inzendingen moe ten vóór 22 december bij de provincie (antwoordnummer 100, 2509 WB Den Haag) bin nen zijn. Tijdens de opening van de brug op 26 januari wordt de naam bekendge maakt. De prijswinnaar ont vangt een VW-bon en de overi ge vier genomineerden een pennenset. is kunnen in elk geval 26 januari gebruikmaken 01 e brug over de Vliet in het gde van de Kniplaan in choten. De fietsbrug zou nkelijk al in oktober wor- opengesteld, maar dat niet haalbaar. Het werk l nu gestaag. „Op wat af- nde werkzaamheden na brug klaar. De komende Drdt nog gewerkt aan het ren van de aansluitende iden. Zonder die wegen cj, immers niets aan een ibi De kans bestaat dat de olj I eerder open gaat, maar iki mgt van het weer af', al- -t i en woordvoerder van de °ll ,cie e" irug vormt de ontbreken- |e( takel in de fietsroute 'Tus- inv|ee en Zoetermeer'. Vanaf

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13