Vroege Vogels verrassen asielzoekers Saneren Meerewijt Leimuiden uitstelle Rijn Veenstreek Ruim 1500 hardlopers van het zuiverste water Boortunnel weer ter discus; Vrachtwagen kantelt op Gemeneweg Hazerswoude s#stii A/WAN DAG 13 DECEMBER 1999 974 Kastanjes voor populieren alphen aan den run De kaalslag langs de Koninging Julianabrug in Alphen aan den Rijn is van tijdelijke duur. De populieren in de Bleijenbergstraat, aan de oprit van de brug, zijn de afgelopen week gekapt in verband met de slechte staat van de bomen. Ge regeld waaiden grote takken uit de bomen de straat in. In hun plaats komen kastanjebomen uit de Wagenmaker. Die moeten weg uit de Ambachtenbuurt in Alphen Noord vanwege een re constructie van die wijk. Dinsdag en woensdag is de grote ver huizing. Dan brengen de volwassen kastanjes het groene straat beeld langs de brug terug en zitten de bewoners van de Bleijen bergstraat niet meer te kijk. Kandidaten voor vrijwilligersprijs rupweteringVeertien inwoners van Buitenkaag, Hoogmade, Kaag Nieuwe Wetering, Oud Ade en Rijpwetering heeft Rabo bank Alkemade genomineerd voor de 'vrijwilligersaward' 1999. Collega's droegen de veertien, die hun vrije tijd steken in diver se verenigingen, kerkbesturen en dorpsraden voor de trofee voor. De genomineerden zijn uitgenodigd voor een concert van de jarige Muziekvereniging Noméro uit Alkemade op zaterdag 18 december. Tijdens dat concert in het dorpshuis in Rijpwete ring wordt de winnende vrijwilliger naar voren gehaald. Kaarten kosten vijf gulden per persoon. De zaal gaat om 19.30 uur open. Vier snelkrakers ingerekend alphen aan den run De politie van Utrecht heeft vanochtend omstreeks vijf uur vier mannen uit die plaats aangehouden die ervan worden verdacht kort daarvoor een snelkraak te hebben gepleegd in een audiowinkel in de Castellumstraat in Alphen. De politie van Alphen ging omstreeks kwart over vier bij de win kel poolshoogte nemen na een inbraakalarm. Ter plaatse meld de zich een getuige die een kenteken had genoteerd van een personenauto die bij de inbraak was betrokken. De auto zou af komstig zijn uit Utrecht. De Alphense politie seinde de collega's in Utrecht in. Die pakte ze op de A12 op. De buit, vier hifisets, lag in de kofferbak. Brandjes vermoedelijk aangestoken alphen aan den run Vijf winkels van het winkelcentrum De Aar hof hebben gistermiddag rookschade opgelopen na een brand op de expeditieplaats. Daar stonden kartonnen dozen en een vuilniszak in brand. De brandweer had het vuur snel onder controle. De beheerder van De Aarhof heeft aangifte gedaan van brandstichting. Brandstichting is vermoedelijk ook de oor zaak van een brand in een kelderbox aan de Argosstraat in de vroege zaterdagochtend. Er bevonden zich geen brandbare stoffen in de box en de brand was op een onlogische plaats ont staan. Nogmaals internetadres leiden Het internetadres van veehouder Van der Post is anders dan eerder in deze krant stond afgedrukt. Wie met de Leidse fa milie van gedachten wil wisselen kan terecht op http: /home.planet.nl/ whlpost. Onze excuses voor de verkeerde vermelding. Moonlightshopping in Hazerswoude hazerswoude-runpuk Schapen en herders verhogen de kerst sfeer, kinderen zwaaien met lampionnen en het winkelend pu bliek nipt aan glühwein. Op zaterdag 18 december organiseren de winkeliers van winkelcentrum Da Costa in Hazerswoude- Rijndijk een avondje 'moonlightshopping'. Om 18.30 uur lopen kinderen met lampionnen in een optocht door het winkelcen trum. Die lampionnen kunnen ze gratis ophalen bij De Margriet aan de Da Costasingel. Een gelegenheidsmuziekkorps zorgt voor achtergrondmuziek. Elke winkel heeft een speciale aanbie ding en er is glühwein en chocolademelk te krijgen. De winkels zijn die avond geopend van 18-21 uur. Opbrengst Operatie Schoenendoos hazerswoude-runduk/koudekerk aan den run De actie Operatie Schoenendoos in Hazerswoude-Rijndijk en in Koudekerk aan den Rijn heeft 250 dozen met speelgoed, toiletartikelen en schrijfgerei opgeleverd. Dat is zo n vijftig dozen meer dan vorig jaar. Vier scholen in beide dorpen deden mee aan de actie. De schooljeugd bracht de dozen zaterdag naar gebouw Honswijck in Koudekerk. De dozen gaan deze week naar het centrale inle- verpunt in Gouda. Vandaar worden de dozen verzonden naar kinderen in het door oorlogen geteisterde Sierra Leone en Libe ria en naar de vluchtelingenkampen in Albanië en Bulgarije, waar Kosovaarse kinderen verblijven. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar worden de geschenken uitgedeeld. hazerswoude-dorp Een vrachtwagen is zaterdag middag op de Gemeneweg in Hazerswoude-Dorp gekanteld. De weg was daarom gedurende tweeënhalf uur afgesloten. De betrokkenen, de bestuurder van de vrachtwagen en die van een personenauto, raakten niet ge wond. Het ongeluk ontstond ter hoogte van Molen De Rooie Wip, waar de personenauto met aanhangwagen in de rich ting van Hazerswoude-Dorp reed. De vrachtwagen van su permarkt Hoogvliet reed achter hem. Door de harde windstoten ging de aanhanger slingeren en raakte hij de vrachtwagen. Deze week uit naar de berm en kan telde daarbij. Het duurde ruim twee uur voor de vrachtwagen weer op zijn wielen stond. runwoude tim brouwer de koning Gelukkig lopen we op ZOAB. Die opmerking is niet van de lucht bij de start van de Nll- loop. Zowel aan de Zoeter- woudse als aan de Alphense kant van het nieuwe stukje rijksweg staan honderden door weekte hardlopers zondagmor gen om 11.11 uur te wachten op het startschot. Enkele minu ten later 'dopen' de kleumende meutes het Zeer Open Asfalt Beton, waarop plassen geen kans hebben. Vanaf donderdag ligt dit gedeelte van de rijksweg open voor gemotoriseerd ver keer. De ruim vijftienhonderd 'wa tertrapperszijn in de woorden van de Alphense organisator Nico de Bruijn 'idioten, net als ik'. De duizendpoot vindt on danks alle organisatorische rompslomp zelfs nog tijd om met startnummer 11 het veer tien kilometer lange traject af te leggen. Tijdens het lopen kan hij al gauw geen woord meer uitbrengen. Aan de ene kant heeft hij een brok in zijn keel door het grote enthousiasme dat hij ontmoet. Anderzijds moet hij zo veel bekenden aan de overkant van de vangrail groeten, dat zijn stem het al snel begeeft. De Bruijn heeft het met zijn Leidse mede-organisator Tjeerd Scheffer bewust zo bedacht. Op het maagdelijke stuk asfalt tus sen Alphen aan den Rijn en Zoeterwoude-Rijndijk is plaats voor twee wedstrijden. De ont moeting met de tegenstrevers zorgt tot tweemaal toe voor welkome afwisseling voor de hardlopers die zich tot doel hebben gesteld zeven kilometer heen en zeven kilometer terug te rennen. Het best hebben echter de toeschouwers ter hoogte van de Gemeneweg bij Hazerswoude het begrepen. Op een steen worp afstand van een grote op geblazen uil van een sponsor zijn zij zo wijs om beschutting te zoeken onder het viaduct. Een fanfare slaagt er zelfs in feestelijke klanken uit haar in strumenten te toveren. Ook burgemeester Boelen van Rijn woude houdt het lijf droog. Hij ziet zijn Alphense collega Schoof tot tweemaal toe aan zich voorbijgaan. Hoewel Al phens eerste burger aanvanke lijk van plan was om zich tc be perken tot een enkeltje, laat hij zich op de dag van de wedstrijd verleiden tot een heen-en- weertje: Schoof, getooid met start nummer 2, toont zich daarmee een hardloper van het zuiverste alphen aan den run 1 anneke de jonge Zelf viert hij geen kerst, nu hij in het asielzoekerscentrum in Alphen aan den Rijn wacht op wat gaat komen. Maar toen de moslim Becirovic Abdurahman nog in Sarajevo woonde, ging hij elk jaar op kerstavond met zijn katholieke vrienden naar de kerk. „Vroeger deden we al les samen in Joegoslavië. Dat was geen probleem. Maar dat was voor de oorlog. Helaas gaat dat nu niet meer.'' In Neder land merkt Abdurahman dat de diverse geloven toch naast el kaar kunnen bestaan. „Uitein delijk is er één God. daar gaat het om." Op deze zondagmiddag bren gen de Vroege Vogels een be zoekje aan het asielzoekerscen trum aan de Eikenlaan, 's Och tends komen twintig kinderen en dertig volwassenen samen in het zaaltje van de Bonifacius- parochie aan de Paradijslaan. Daar knutselen ze twee kerst bomen in elkaar, compleet met versiering en wensen, 's Mid dags geven ze de bomen een mooi plaatsje in de activiteiten ruimte van net centrum. Kinderen uit het Alphense asielzoekerscentrum verdringen zich onder de kerstbomen waar de pakjes op hen liggen te wachten. Foto henk bouwman Jacobswoude doet beroep op provincie De gemeente Jacobswoude vraagt de provincie om uit stel van de sanering van de Leimuidense Meerewijck. Dat stellen burgemeester en wethouders naar aanleiding van het onderzoek van de vervuilde grond door het bu reau Touw. Dat onderzoek bevestigt de conclusies uit een eerder onderzoek door de provincie, waaruit bleek dat de grond vervuild is en dringend aan sanering toe is. leimuiden ewout van der pussen In diezelfde brief erkent het ge meentebestuur echter wel de conclusies van dat onderzoek en het eerdere onderzoek door Oranjewoud. Daaruit blijkt dat de ernst en urgentie van de bo demverontreiniging voldoende zijn aangetoond. „Het is een compromis", zegt wethouder Vink in een poging om de te genstrijdige opvattingen met el kaar te verzoenen. De bewoners van de bungalows, die op de voormalige stortplaats zijn ge bouwd, zijn nog steeds tegen sanering. Vink hoopt dat er na verloop van tijd een voor ieder een aanvaardbare sanerings techniek beschikbaar komt. Met het compromis van de gemeente heeft E. Broekema, voorzitter van de bewonersver eniging van de Meerewijck, gro te moeite. „Ons advies aan de provincie is niet saneren", zegt hij. „En onze tweede optie is een nieuwe bepaling van de ur gentie van de sanering." Broe kema mist een motivering van het gemeentelijke advies. „De gemeente mag van on afwijken, maar ze moet duidelijk maken waan dus Broekema, die daai voegt behoefte te heblj een publieke discussie i de verschillende partij tegenaan kijken. Naast de adviezen va meente en de bewone er ook nog een advies v tenaren van de pro\u een eerdere reactie is i ken dat die vasthouden nering van de grond. D en het openbaar groen dan een meter afgegr met schone grond wei vuld. Het is dan ook ni( wachten dat uit de dn punten een eensluiden komt aan gedeputeerd) Een woordvoerder van vincie verwacht dat teerde staten begin vol( de knoop doorhakken. Wethouder Rijnwoude: gepasseerd station runwoude marieta kroft Minister Netelenbos is welkom in Rijnwoude, maar niet om over de boortunnel te komen praten. „Met die discussie zijn we klaar en dat houden we ook zo", zegt wethouder F. Uljee. Hij reageert op recente uitlatin gen van zijn partijgenoot, het Tweede-Kamerlid G. Leers (CDA). Leers vindt dat Netelenbos opnieuw met de gemeente Rijnwoude moet praten over de aanleg van een goedkopere ge graven tunnel. Hij heeft aanwij zingen dat de kosten voor de aanleg van de boortunnel hoger uitvallen dan verwacht. De aan besteding van het eerste deel van het traject in Noord-Hol land is namelijk dertig procent duurder dan begroot. Dat komt onder meer door de schaarste aan bouwvakkers en bouwma terialen. Leers verwacht elders ook kostenoverschrijdingen. „Wellicht loopt het project in dat geval vertraging op en moe ten we een boete betalen. De kans op vertraging is toch al groot. En wat is nu twee jaar vertraging op honderd jaar ex ploitatie." Leers begrijpt dat zijn voor stel slecht valt in Rijnwoude. „Ik zit hier niet alleen voor Rijnwoude, maar voor bevolking. Het graven tunnel geeft enkele jan last, maar daarna zie je schil niet meer met ei tunnel. Wellicht kan j meente er nog iets exl slepen ter compensatii overlast." Als voorbeel hij een iets langere tuni Voor Uljee is deze echter een gepasseerd „Een gegraven tunnel renlang overlast." Vol| recteur W. Korf van het bureau HSL-Zuid is Ne. niet van plan om Rijm benaderen over de boot water. Dat geldt ook voor num mer 1 Gerard Nijboer, die ta melijk anoniem meehobbelt met de Alphense lopers. Zij blij ken vooral door het sleurwerk van Boskoper Fred van Zoest gemiddeld ruim een minuut sneller dan hun Zoeterwoudse tegenvoeters (57 om ruim 58 minuten). Van Zoest is zo'n vier minuten eerder in Alphen terug dan de snelste van het Zoeter- woudse/Leidse peloton, John van Wieringen uit Hazerswou de. Wel geldt voor de traagste meute een verzachtende om standigheid. Aan de Zoeter woudse kant loopt een snelle Castricummer mee, die het zichzelf moeilijk maakt door zijn zoon in een babyjogger voor zich uit te duwen. On danks die handicap klasseert Jan Dirk Hazeleger zich als tweede. Zijn goed ingepakte zoon Vincent moet mee om de sponsor van de sportbuggy te plezieren. Hazeleger senior doet mee om een oude frustra tie van zich af te lopen. „Die nieuwe rijksweg had er vijf jaar geleden al moeten liggen", zegt hij na afloop, terwijl het opmer kelijk genoeg plotseling droog is. „Toen woonde ik nog in Ha zerswoude en had ik dringend behoefte aan die weg om naar mijn werk te rijden." Daarbij wordt duidelijk dat die verschillende religies soms niet helemaal met elkaar spo ren. Hoewel veel bewoners van het centrum zichtbaar blij zijn met de aandacht van de Vroege Vogels, nemen ze toch niets van de kerststol en de oliebollen, omdat ze deze maand de rama dan houden. Vanavond weer, denken ze. Voor de kinderen is het een groter feest. Zij mogen wel eten en storten zich daarna vol overgave op de pakjes onder de bomen, die afkomstig zijn van de Alphense winkeliers. Even later lopen ze glunderend rond met puzzels, spelletjes en viltstiften. Wensen Anke van der Kwaak, één van de Alphenaars die vaker mee doet met het vroeg vogelen, maakt het weinig uit dat veel asielzoekers geen kerst vieren. „Het gaat eigenlijk om wensen voor mensen. En of je dat nou op 25 december of op 3 april doet, dat maakt niet uit. Wij vieren dit feest, dus pakken we het nu aan." Daniël, een tienjarig jongetje uit het voormalige Joegoslavië, lijkt het wel met haar eens te zijn. „Ik vind kerst niet leuk, want wij zijn moslim. Maar nu krijgen we cadeautjes en dat is wel leuk", zegt hij grijnzend. Ook meneer Rahimic viert geen kerst. „Wij zijn zigeuners. Maar het is wel leuk dat de Nederlan ders hierheen komen om ons op te zoeken." e Leidsch DagbladAltCHIIiVEN ANNO 1899 Woensdag 13 December LEIDEN - Zondag a.s. zal te één uur het eerste ge deelte van het eigen gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond, Rapenburg 10, in gebruik worden geno men. Het is de moeite waard, om er eens een kijkje te ne men. Is reeds eenigen tijd geleden de teekenschool, bezocht door 50 leerlingen onder leiding van de heeren P. Van Oerle en V. Sommers, geopend, dezer dagen is ook de conversatiezaal in gereedheid ge bracht. Hier vindt men alles, wat 't den mensch ge zellig kan maken. Een keurig buffet, lectuur, biljart, consumptie tegen billijk tarief, dat alles zegt, dat het Bestuur der Afdeeling eer van het werk heeft. Ook dient hier vermeld te worden, dat er in di bouw voor den katholieken werkman een bibl is opgericht, waarvan de opening spoedig volj Het gebouw, zooals wij vernemen, is toeganki ten allen tijde voor de heeren donateurs met i ductie, voor de leden van den Ned. R.-K. Volk met introductie en op de Zon- en Feestdagen met hun vrouwen of meisjes. Zoo heeft dan d tholieke werkman hier ter stede een eigen teh waar hij zich in de uren van uitspanning karn ken en op een gepaste en christelijke manier ten kan. Dat het druk worde bezocht niet allei den beginne, maar altijd, is zeker de wensch Bestuurder Afdeeling. Komt en ziet, het loont de moeite. ANNO 1974 LEIDEN - Gistermiddag konden leerlingen van het St. Agnescollege gaan kijken naar een gedramati Shaïnda en Adinda, het bekende verhaal van Multatuli, uitgevoerd door een groep medeleerlingen foto archief leidschi Vrijdag 13 december HAZERSWOUDE - Hazerswoude 'barst' van de slechte woningen. Er zijn 61 krepeergevallen, 71 zeer slechte woningen, 101 slechte woningen en 132 huizen, die in aanmerking komen om onbe woonbaar verklaard te worden. Dit is het antwoord van B en W op vragen, die hieromtrent waren gesteld door raadsleden, die zich met de gemeentebegroting hebben beziggehouden. De zuiveringsinstallatie van het hoogheemraadschap Rijnland zal eind 1975 worden opgeleverd; de riole ring in het dorp zal in de eerste helft van het komend jaar worden voltooid. In 1975 ook zal de subsidie van de Cultuur Techni sche Dienst beschikbaar zijn voor verbetering van het Pad van Meurs. Gestreefd wordt om volgend jaar het plan voor de verbreding van de Voosweg rond te krijgen. Verbetering van de straatverlichting van de Rijndijk is niet mogelijk; dat behoort overigens, men« W, tot de taak van de wegbeheerder (Rijkswa staat). NOORDWIJK - Er is een groeiende stroom pra merkbaar tegen de aanwezigheid van paarden Noordwijkse strand. Oud-directeur I. J. Sloos Leidse Onderwijs Instellingen en het Nederla Drukkerij Bedrijf in Leiden, maar al jaren inw van Noordwijk, trok recentelijk fel van leer tef 'paardenhorden op het strand, die gevaarlijke dan dronkaards achter het stuur op de weg', i die veelal te paard op het strand vertoeft, acht loppades van groepen van twintig ruiters, die meeste gevallen een paard nauwelijks ondert Ie kunnen houden, onaanvaardbaar. De heer? stelt tenslotte, dat ook een ervaren leider van groep machteloos staat tegenover een snel ga rende horde paarden. Hij vergelijkt een en art met een bestuurder van een auto zonder remf Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque l| overschrijvingskaartl ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Dagblad, t.a.v. Leidsch E jblitd Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door Dagblad MffÊM betaling aan dt de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Ondanks de regen kunnen de deelnemers aan de N11-loop goed uit de voeten op het ZOAB van rijksweg 11foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12