r Koster Toon Koek neemt afscheid van Petrus Bandi Islamitische Universiteit wil koploper zijn in Euro Steeds meer filosoferende managers ontdekken Soera Geloof Samenleving H hogedruk MAANDAG 13 DECEMBER 1999 VANDAAG j q Van de heilige van maandag 13 december, Lu- IU cia. is, net als bij vele andere heiligen, niet zeker DEC of ze werkelijk heeft bestaan. Neemt niet weg dat Lucia (derde eeuw) uitermate populair is in bepaalde streken, voornamelijk in Sicilië. Maar ook in Zweden, waar haar feestdag voor de kalenderherziening in 1582 samenviel met oude midwinterriten. Lucia's relieken liggen al eeuwen, omringd door brandende kaarsen in een kerk in Venetië. De legende wil dat zij tegen haar zin zou worden uitgehuwelijkt aan een heidense jongeman. Zij ging naar het graf van de heilige Agatha om genezing voor haar zieke moeder af te smeken. Agatha verscheen, genas haar moeder, maar vertelde erbij dat Lucia zelf spoedig zou sterven. Daarop besloot ze maagd te blijven, en de haar nog restende dagen volledig aan God te wijden. De teleurgestelde aanstaande gaf haar aan als christen bij de autoriteiten. Zij rukte haar eigen ogen, die hij zo bewon derde. uit de kassen en legde ze op een bordje voor hem op tafel. God herstelde haar zicht overigens. Na enkele vruchteloze pogingen haar te folteren - ook een teken van heiligheid - stierf ze tenslotte door een dolksteek in haar hals. Scientology Kerk niet liefdadig londen De Scientology Kerk mag zich in Groot-Brittannië geen liefdadigheidsinstelling noemen, omdat de organisatie geen al gemeen nut dient. Dat heeft de Britse liefdadigheidscommissie bepaald. De Scientology Kerk liet weten in beroep te gaan tegen de beslissing. Volgens de commissie zijn de activiteiten van de Scientology Kerk particulier van aard en dienen ze een particu lier doel. Mexicanen eren maagd Bssa e rw san Cristobal de las casas Pelgrims dragen een schilderij van de heilige maagd van Guadeloupe de trappen op naar de kerk van Guadeloupe in San Cristolbal de las Casas in Mexico. Met pro cessies en missen eerde Mexico gisteren de maagd van Gua deloupe, die weliswaar niet heilig is verklaard door de Rooms- Katholieke Kerk, maar na de vlag wel het belangrijkse symbool is voor de Mexicanen. foto reuters Pauselijke onderscheiding Van Soest den bosch Paus Johannes Paulus II heeft directeur J. van Soest van de rooms-katholieke hulporganisatie Mensen in Nood be noemd tot ridder in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. Bisschop Hurkmans van Den Bosch reikte hem de onderschei ding vrijdag uit. Van Soest krijgt de hoge kerkelijke onderschei ding voor zijn inzet voor ontwikkelingssamenwerking. Hij was een van de voortrekkers van de fusie van de rk-ontwiidcelingsor- ganisaties Bilance/Vastenaktie, Memisa en Mensen in Nood in Cordaid. Van Soest legt zijn functie per 1 januari om gezond heidsredenen neer. Jarige Muskens voelt zich steeds beter breda Bisschop Muskens van Breda, die eerder dit jaar werd getroffen door twee herseninfarcten, voelt zich steeds beter. Artsen, behandelaars en de leiding van het bisdom zullen eind deze maand bekijken of en wanneer hij zijn werk kan hervatten. Muskens vierde vrijdag in eigen huis zijn 64-ste verjaardag. Muskens is „naar de mate van het mogelijke en wenselijke" be trokken bij het bestuur en beleid van het bisdom. Daarnaast rust hij veel. Russisch Neva-Ensemble in Witte Kerk noordwukerhout Ht Russische Neva-Ensemble uit St. Peters burg in Rusland geeft donderdag 16 december een concert in de Noordwijkerhoutse Witte Kerk. Zij zingen vele liederen uit hun vaderland met als thema de voorbereiding op de komende Christusgeboorte. Het Neva-Ensemble zingt liederen uit de Sla- visch-Byzantijnse kerktraditie en Russische volksliederen. De toegang is gratis. Er wordt een collecte gehouden ten behoeve van het Neva-Ensemble en hun families. Ook zijn er cd's te koopt. Het concert begint om 20.00 uur. rotterdam anp De Islamitische Universiteit Rotterdam (IUR) moet een internationale rol gaan spelen. Het bestuur van de particuliere opleiding heeft daarom besloten vanaf september 2000 ook studenten uit Duitsland en België toe te laten. Dat zegt rector S. Damra, die zater dag voor het eerst een propedeusebul uitreikte aan acht studenten. In het nieuwe studiejaar is er plaats voor tien studenten uit Duitsland en vijf uit Bel gië. Op termijn zullen naar verwach ting ook studenten uit andere Europe se landen, zoals Frankrijk en Zwitser land, de vierjarige opleiding tot imam, geestelijk verzorger en islamdeskundi- ge kunnen volgen. De IUR wil in Europa een 'koploper' zijn, aldus Damra. Onder moslims in het buitenland bestaat volgens hem veel belangstelling voor de opleiding. De studenten zullen in de toekomst ook promotieonderzoek kunnen doen aan andere universiteiten in Europa. Voor de uitbreidingsplannen is wel meer geld nodig. Damra hoopt dat de overheid de IUR zal erkennen. „Ons bestaansrecht is wederom bewezen", zei bestuursvoorzitter M. Bhoelan bij de buluitreiking. De gereformeerde theoloog D. Mul der zei te hopen, dat de IUR een be langrijke bijdrage gaat leveren aan de samenwerking tussen moslims en aan hangers van andere godsdiensten. Hoewel moslims en christenen al veer tig jaar in Nederland samenleven, ken nen ze elkaar nog niet goed, aldus de oud-voorzitter van de Raad van Ker ken. Allerlei waanvoorstellingen over elkaar verstoren volgens hem de on derlinge relatie. Mulder, die aan de IUR godsdienst wetenschap doceert, probeert de toe komstige imams en geestelijk verzor gers kennis van andere godsdiensten bij te brengen om een eini vooroordelen te maken. „Je kaar niet veroordelen voorde kent", benadrukte de emeriti raar aan de Vrije Universiteit De IUR hoopt volgend tussen de 200 en 250 studei laten. Nu zijn er 120. De instelling wil een bijdrage lc een volwaardige deelname lims in de samenleving. Ned bijna 700.000 moslims. 'De eerste veertig jaar komt ik op zondag niet meer in de kerk' De eerste afscheidscadeaus heeft Toon Koek zaterdagmorgen al binnen. Een mand met delicatessen van de parochieraad, wat flesjes wijn en gedestilleerd en een pakket bloembollen van de buren. „En dit is nog maar het begin van het feest, vanavond komt het grote werk", grapt de scheidende koster van de Sint Petrus Banden parochie. Afgelopen zaterdag vierde de Roelofarendsvener zijn 40-jarig jubileum én het begin van een ongebonden leven. „Wat ik ga missen? Niets. Ik heb de pastoor al verteld dat ik de eerste veertig jaar niet meer 's zondags in de kerk kom." roelofarendsveen suzanne barbier Koek is blij dat hij de zondagen voortaan voor zichzelf heeft. „Eindelijk kan in het weekeinde gaan en staan waar ik wil. God is een goede jongen, maar als je zo lang bij dezelfde 'baas' loopt als ik, dan raak je er wel op uit gekeken." Het moet in 1959 zijn ge weest, dat hij de priester in de preekstoel hoorde vragen om een nieuwe koster. Of niet ie mand in de parochie bereid was die taak op zich te nemen. „Daar moest ik toch wel even over nadenken. Dat betekende wel het einde van mijn vrije weekeinden en ik was nog vrij gezel. Aan de andere kant kon bij de kweker waar ik toen werkte toch nooit op vakantie en dat leek me ook wel eens wat. De baan leek me afwisse lend, werk met een lach en traan, zeg maar. Ik dacht, laat ik het maar eens proberen. Mijn voorganger Verschie heeft me 'bidwijs' gemaakt en het be viel." Met een roeping had dat niets van doen, wuift Koek die suggestie weg. „Thuis waren we wel goed katholiek, zoals 99 procent van de gezinnen in Roelofarendsveen. Wij moesten 's zondags verplicht twee keer naar de kerk. In ons gezin wa ren er al twee broers, Gerard en Koos, die het klooster ingingen. Die vertrokken op hun twaalfde naar Sint Oedenrode naar het seminarie. Koos heeft zijn laat ste jaren bij dominee Visser ge werkt in Rotterdam, Perron Nul en zo. Voor de drugsverslaafden was hij hun praatpaal. Toen hij werd begraven kwam er een bus met heroïnchoertjes af scheid nemen. Zelf ben ik nooit geroepen, zoals dat toen heette. Ik heb altijd te veel van het zon nige leven gehouden om gees telijke te worden." Als de kerk zo lang een cen trale rol speelt in je leven, maak je de veranderingen in het pa rochieleven van dichtbij mee. „Ik heb nog jaren in de oude Sint Petrus gediend, waar je da gen aan het onderhoud kon werken zonder dat je vooruit gang zag. Wat dat betreft heb ik altijd prettiger gewerkt in de nieuwe kerk. Ik kijk ook met plezier terug op de tijd dat de nieuwbouw er kwam. Dat was een goede tijd, altijd veel men sen om me heen. We zaten toen in een noodkerkje waar hooguit 200 man in konden, echt heel bijzonder. Daarna werd alles Koster Toon Koek kreeg bij zijn afscheid een pauselijke onderscheiding. modem. In de oude kerk had je nog begrafenissen in drie klas sen. Moesten er evenveel kaar sen worden aangestoken als de overledene oud was geworden. Dat was fysiek zwaar: overal van die zware kandelaars en al het zilver op het altaar. Bij de gewone man stonden er dan vier koperen kandelaartjes bij de kist. Gelukkig is dat veran derd." De komst van de nieuwe kerk liep bijna gelijk met de leegloop van de kerk in de jaren zestig. Tegenwoordig komen er op za terdag zo'n zestig, en op zon dag 200 mensen naar de mis. Afgezien van het jongerenkoor zijn dat toch vooral de wat ou dere inwoners. „Het dorp ver grijst. Bijna alles wat jong is vertrekt naar Oude Wetering, waar nog gebouwd wordt. Ik heb hier ook maar een of twee huwelijken per jaar. De enige jongeren wonen hier op de hoek in het appartementen complex van het voormalige bejaardenhuis, 's Zondagsmor gen wil ik nog wel eens extra lang luiden om nieuwe klanten te winnen." Het komt er met een schaterlach uit. Het pensioen komt Koek geen dag te vroeg. Zo veel plan netjes kan hij uitwerl tijd het toelaat. Niet kweekkastje in de tuir hem, ook de hengel, I en zijn grote hobbj Naar de kerstdagen koster Koek dit jaar j uit. Voor het eerst in v geen gehol van misi maar rustig brunchel familie. Afscheid ne niet altijd pijn. leusden anp Steeds meer moderne mana gers laten zich inspireren door Socrates, aartsvader van de westerse filosofie. Zijn bijna 2500 jaar oude inzichten blijken goed te passen bij opvattingen die in het hedendaagse be drijfsleven in zwang zijn. Het Centrum voor Organisa tiefilosofie (COF) in Leusden organiseert sinds twee jaar met succes trainingen in Socrati sche gesprekstechniek. Organi saties als de politie, banken en de Belastingdienst maken er ge bruik van om problemen te ver helderen en fundamentele keu zes te maken. Steeds meer managers gaan op de filosofische toer, zegt di recteur P. Wouters van de In ternationale School voor Wijs begeerte, waarvan het COF deel uitmaakt. „Grote aanbieders van bedrijfsopleidingen hebben tegenwoordig ook een filoso fisch aanbod. Kennelijk zijn veel mensen daar rijp voor." Wouters zelf treedt op informe le bijeenkomsten in bedrijven wel eens op als 'stand-up philo sopher'. „Tien jaar geleden zou men daarbij de wenkbrauwen hebben gefronst." Toch zullen filosoferende managers altijd een minderheid blijven, verwacht Wouters. Lei dinggevenden die hun handen vol hebben aan het oplossen van alledaagse problemen, zul len zich niet door filosofische methodes aangesproken voe len. Managers die met de stra tegische keuzes op de lange ter mijn bezig zijn, des te meer. De Socratische gesprekstech niek, in Nederland vooral po pulair gemaakt door Marcel van Dam in zijn roemruchte tv-pro- gramma De achterkant van het gelijk, heeft tot doel algemene inzichten te verwerven door het beschrijven en verdiepen van een specifiek voorbeeld. „Cru ciaal daarbij is het gebruik van de kennis van de deelnemers zelf. De methode maakt een groep wijzer door de eigen in zichten van de leden te explici teren", aldus Wouters. Het Socratische gesprek past volgens Wouters wonderwel bij moderne inzichten over de le rende organisatie en zelfsturen de teams. „Mensen weten het wel, maar ze moeten onder steund worden bij het ontwik kelen van wat ze in zich heb ben", zo verwoordt n van de nieuwe man<| losofie. De Internationale voor Wijsbegeerte in Ij in 1916 opgericht do anderen de schrijvei] van Eeden. Het doel i tiviteiten is filosofie a dichter bij elkaar te Conferenties, wetend ke bezinning en een lijks 'café des idéés daar een bijdrage aan. WEEROVERZICHT BUITENLAND C O Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien. Middagtempera- tuur dalend tot rond het vries punt. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met winterse neer slag. Middagtemperatuur uiteen lopend van een graad of 2 in Schotland tot 7 in Zuidwest-ler- land. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen, in de Ardennen ook sneeuw. Middagtemperatuur da lend tot ongeveer 4 graden, in de Ardennen nog iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en perioden met regen, in de bergen later vanaf 700 me ter sneeuw. In het westen soms ook opklaringen. Maxima uiteen lopend van 3 graden in het oos ten tot 9 in het westen. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen, in de bergen vanaf 700 sneeuw. Eerst langs de Middel landse Zeekust geregeld zon en in het Rhónedal waait de Mistral. Middagtemperatuur meest tussen 6 en 12 graden. Spanje: Aan de kusten in het zuidoosten zonnige perioden. Elders meer bewolking en van tijd tot tijd re gen, met name in het noordwes ten. Plaatselijk veel wind. Maxi ma tussen 14 en 21 graden, maar maandag in het noorden minder warm. Portugal: Wolkenvelden en af en toe regen, vooral in het noorden. In de Al- garve overwegend droog en ook wat zon. Middagtemperatuur meest tussen 13 en 18 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vooral dinsdag weer veel wind. Verder geregeld zon en droog. Middagtemperatuur iets oplo pend tot omstreeks 19 graden. Marokko: Westkust: droog en geregeld zon. Op sommige plaatsen ook laag hangende wolken of mist. Maxi ma in het noorden net onder 20 graden, elders daarboven. Tunesië: Zonnige perioden en waarschijn lijk overal droog. Middagtempera tuur aan zee ongeveer 19 graden. Madeira: Geregeld zon en droog. Maxima ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en droog, 's Middags op de stranden ongeveer 23 graden. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen, op steeds meer plaatsen overgaand in sneeuw. Middag temperatuur dalend tot om streeks 3 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden en vooral in het noorden en westen af en toe sneeuw, in de dalen ook regen. Maxima dalend tot omstreeks 3 graden. Zwitserland: Overwegend bewolkt en vooral in het noordwesten van tijd tot tijd sneeuw, in de dalen eerst ook re gen. Middagtemperatuur dalend tot een graad of 3. in het zuiden lokaal nog wat hoger. Polen: Veel bewolking en perioden met regen, op meer en meer plaatsen ook sneeuw. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 2 graden. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Middagtempe ratuur omstreeks 3 graden. Hongarije: Half tot zwaar bewolkt en kans op een bui. Middagtemperatuur on geveer 4 graden. Italië: Nu en dan zon en kans op een lo kale bui, in de bergen in het noor den een sneeuwbui. Hier en daar veel wind. Maxima van een graad of 6 in het noorden tot rond 16 in het zuiden en op Sicili. Corsica en Sardinië: Veel wind, geregeld zon en later een toenemende kans op een bui. Middagtemperatuur omstreeks 15 graden. Griekenland en Kreta: Nu en dan zon en van tijd tot tijd een bui. Middagtemperatuur maandag omstreeks 17 graden, daarna van het noorden uit iets kouder. Malta: Zonnige perioden en eerst nog een kleine kans op een bui. Mid dagtemperatuur omstreeks 18 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en buien, dinsdag plaatselijk pittige buien. Aan zee maandag maxima van 13 in het noordwesten tot tegen de 20 in het zuiden en op Cyprus. Dinsdag iets lagere temperatu ren. DINSDAG 14 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.41 Zon onder 16.27 Maan op 12.42 Maan onder22.57 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.15 19.36 06.48 19.09 Laag 02.54 15.30 02.35 15.11 Weerrapporten 13 december 07 uur: L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) o station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam regenbui w5 10 4 10.0 De Bilt regenbui zzw3 10 5 10.0 Deelen zw5 3 0.9 Eelde licht bew. zzw3 9 1 6.0 Eindhoven regen wzw7 9 4 21.0 Den Helder regenbui zw3 9 4 4.0 Rotterdam regenbul wnw9 10 4 10.0 Twente halt bew. zzw3 10 1 13.0 Vlissmgen regenbui wil 9 5 14.0 Maastricht regen zw9 11 4 19.0 Aberdeen licht bew. wnw6 4 0 0.0 Athene onbewolkt n2 16 10 0.0 Barcelona onbewolkt n5 13 7 0.0 Berlijn licht bew wil 10 3 7.0 Boedapest regen wl 6 5 14.0 Bordeaux regenbui wzw3 9 5 0.0 Brussel half bew. zw5 9 4 25.0 Cyprus zwaar bew. wzw3 21 12 0.2 Dublin licht bew. wzw7 6 1 0.1 Frankfurt half bew. zw5 8 4 1.0 Genève zwaar bew. zw4 12 4 8.0 Helsinki regenbui zzo7 6 2 28.0 Innsbruck zwaar bew ver. 1 10 1 4.0 Istanbul onbewolkt zzw2 17 10 0.1 Klagenfurt mistbanken ver. 1 2 -1 4.0 Kopenhagen sneeuw wnw6 4 1 2.0 LasPalmas onbewolkt w.s. 0 23 17 0.0 Lissabon regen w.s.0 16 11 4.0 Locarno onbewolkt nol 4 -1 3.0 Lorden onbewolkt zw3 9 3 6.0 Luxemburg sneeuw w7 10 0 18.0 Madnd licht bew. n-2 0 0.0 Malaga zwaar bew. wl 19 13 0.0 Mallorca onbewolkt nnw3 19 6 0.0 Malta licht bew. w8 18 14 23.0 Moskou zwaar bew. zzo 1 3 3 2.0 München regen wzw9 9 3 0.3 Nice onbewolkt w6 14 9 0.0 Oslo licht bew nno6 -3 -4 0.8 Panjs onbewolkt w6 7 4 1.0 Praag zwaarbew. wzw 5 11 3 0.4 Rome onbewolkt ono3 15 5 00 SpM zwaarbew nw2 15 7 4.0 Stockholm zwaarbew. wnw4 1 •1 0.0 Warschau zwaarbew zw4 9 6 0.9 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) l.f. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 58 Familieberichten: 023- 5311 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315S ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEH! Maandag t/m vrijdag van 8.30I 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van N abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER PO Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toesl aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of een an: leeshandicap hebben), is een u' van het regionale nieuws uit hï Dagblad op geluidscassette best informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu Auteursrechten voorbeha Dagbladuitgeverij Da» I E E N H U I Wenen zwaar bew. wnw8 6 4 0.9 New Orleans zwaar bew. wzw3 22 18 30.0 Zurich zwaar bew. wzw6 13 3 12.0 New York hall bew. ver. 2 8 3 0.0 Bangkok licht bew n3 29 23 0.0 TelAvtv onweer z6 22 12 0.2 Buenos Aires halt bew. wzw3 32 20 0.0 Tokyo onbewolkt zzw3 12 4 0.0 Casablanca licht bew. zzwl 18 7 0.0 Toronto sneeuw nno3 3 -5 0.1 Johannesburg licht bew w.s. 0 27 18 0.8 Tunis halt bew. wzw4 18 13 0.0 Los Angeles onbewolkt waO 17 7 0.0 Vancouver hall bew zzw6 11 5 11.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond® feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. bewolkt regen opklaringen mist zonnig onweer ■fc sneeuw k. hagel windrichting 1 9 temperatuur W warmtefront V koufront lagedruk luchtdruk in -1000- hecto pascal 17

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10