L Loezjkov onderschat Jeltsin niet meer Lijsten tellen veel curieuze 'vogels' Huizen met tuin verdringen portiekflat Binnenland/Buitenland Amerikaanse scholen lijken vaak meer op gevangenissen intra DAG 11 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten De Russen, die ooit slechts op één partij konden stemmen, hebben bij de parlementsverkiezingen van ilgende week zondag de keus uit liefst 28 partijen en bewegingen. Programma's spelen geen al te grote rol. gaat om nationale gevoelens, de oorlog in Tsjetsjenië en de opvallende populariteit van de huidige premier etin, door president Jeltsin aangewezen als zijn kroonprins bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar. bben de uitdagers Loezjkov en Primakov een kans, of is het alleen Poetin wat de klok slaat? Correspondent ins Hoogendijk belicht een aantal opmerkelijke kanten van deze verkiezingen. Vandaag de strijd tussen de >mlinkliek en de burgemeester van Moskou, Joeri Loezjkov. En de vreemde vogels op de kandidatenlijsten. 1sident ook voor populaire burgemeester Moskou bijna onoverwinnelijke tegenstander chtige, ambitieuze bur ster van Moskou leek het aal zo aardig voor elkaar iben. In de Russische stad regeert Joeri Loezjk- een verlicht despoot, die r zorgt dat de meer dan tiljoen Moskovieten er in vai heel wat beter aan toe an de rest van de Russen, ntroleert alles wat er in de ebeurt en duldt geen op- Vele miljarden inves- hij in de verpauperde die nu weer glans heeft, zij n wat kitscherige, isering van de grote indu- hield Loezjkov tegen. De stad is nog altijd goed 4 procent van het bruto nlands product. Meer dan icent van alle financiële len wordt door Moskou rst. Drieënhalf jaar gele- inkte de stad Loezjkov ïem met bijna 90 procent uw te kiezen als burge er Na de herverkiezing ■esident Jeltsin in 1996 Loezjkov te overwegen of ioskouse model niet op le land overdraagbaar jn. Kapitalistische pro- i en socialistische distri- onder een centrale lei dat is kort samengevat edo. notoir jaloerse Jeltsin i zeer tegen zich in het s te jagen, ontkende ov bijna als een Tibe- jebedsmolen zijn presi- le ambitie. Maar de oude n het Kremlin begon al chterdochtig te worden, relaties tussen beide :re strijdmakkers ver erden snel. De kwakke- Jeltsin werd in het defen- dreven door de op alle n opererende Loezjkov. eer als Jeltsin weer uitge- i het ziekenhuis belandde, p de tv een sportende 63- Loezjkov te zien. Voetbal- tennissend, rolschaatsend ïsend wilde hij het ver- ussen zijn fysieke toe- en die van zijn generatie- it Jeltsin zichtbaar maken, feds meldde hij het roken nken tien jaar geleden te in opgegeven, rgemeester zette ook zijn medianetwerk op, sloot gische verdragen met an dere invloedrijke regionale vor sten, en stelde openlijk de gees telijke en fysieke toestand van het staatshoofd ter discussie. Loezjkov is een uitgekookte man die niet over één nacht ijs gaat, dus moet hij over infor matie hebben beschikt dat Jel tsin er bar slecht aan toe was. De beer in het Kremlin gromde slechts wat, maar ondernam niet of nauwelijks actie. En dat moet Loezjkov verder gesterkt hebben in de overtuiging dat het een aflopende zaak is met Boris Jeltsin. De volgende stap was het op richten van een eigen partij met de patriottische naam "Vader land'. Het Kremlin was er niet erg gelukkig mep, maar reageer de niet. Ernstiger werd de toe stand voor de 'familie', zoals de kliek rond Jeltsin wordt ge noemd, toen Loezjkovs 'Vader land' afgelopen zomer een fusie aanging met de beweging 'Heel Rusland' van een aantal regio nale leiders. 'Heel Rusland' is de schepping van onder ande ren gouverneur Jakovlev van Sint Petersburg, het tweede machtscentrum, en president Sjamijev van de semi-autono- me olierijke republiek Tatars- tan. De machtsconcentratie van geld en bodemschatten bete kende een regelrechte bedrei ging voor het Kremlin, te meer omdat de net ontslagen pre mier Primakov bereid was een van de lijsttrekkers te worden. Primakov was op dat moment veruit de populairste politicus in het land. De meeste analis ten waren het erover eens dat Loezjkov nu een kolossale poli tieke machine in handen had, en dat de politieke elite Jeltsin blijkbaar had afgeschreven. De nieuwe beweging scoorde hoog in de opinie-peilingen. En voor velen stond de winnaar van de parlementsverkiezingen al vast. De vraag was alleen nog wie in 2000 de nieuwe president zou worden: Loezjkov of Primakov. Dat was de toestand slechts een paar maanden geleden. Daarna zette de 'familie' de tegenaan val in. De door het Kremlin be heerste tv-zenders begonnen een lastercampagne zonder weerga. Loezjkov werd beschul digd van corruptie, in verband gebracht met enge sekten, er werd gesuggereerd dat hij ach ter de moord op een Ameri kaanse zakenman zat en dat zijn zakelijk zeer succesvolle vrouw een louche ondernemer is. Tegelijkertijd pakten de Kremlin-media Primakov kei hard aan. Ook hij kreeg ladin gen modder over zich heen. Een gemeentewerker hangt in Moskou een poster op met de drie belangrijkste kandidaten van 'Vaderland- Heel Rusland': Loezjkov (links), Primakov (midden) en Jakovlev. foto epa joeri kotsjetkov Het Kremlin probeerde zelfs, volgens Primakov, voor vele miljoenen kandidaten van "Va derland-Heel Rusland' over te halen hun naam van de kandi datenlijst te laten schrappen. Het Kremlin ontkende uiter aard. Via de eigen media en de commerciële zender NTV pro beerde het tweetal terug te slaan. Maar tegen de landelijk opererende staatszenders RTR en ORT konden ze niet op. De populariteit van Loezjkov en Primakov en van hun partij is dramatisch gedaald. Loezjkov laat de Moskovieten op 19 december tegelijk met de parlementaire stembusgang een nieuwe burgemeester kie zen. Niemand twijfelt eraan dat hij zal winnen. Het Kremlin heeft een aantal tegenkandida ten opgesteld onder wie oud premier Kirijenko. Ze zijn kans loos, maar ze zullen er wel voor zorgen dat Loezjkov bij lange na niet meer aan de 90 procent komt van de vorige keer. Dat zal ongetwijfeld door het Kremlin worden uitgelegd als een motie van wantrouwen tegen Jeltsin. Voor zijn presidentiële ambitie is dit puur vergif. Joeri Loezjkov is de zoveelste die aan den lijve ondervindt dat zelfs een aange slagen Jeltsin een bijna onover winnelijke tegenstander is. Zo'n 5.000 kandidaten doen een gooi naar een van de 450 zetels in de Doema, het Russische parlement. En er zitten heel curi euze vogels bij. Neem nou de Russische So cialistische Partij. Het is een soort familie bedrijf. De eerste zes kandidaten dragen de naam Brintsalov. Het zijn allemaal familie leden van de schatrijke farmaceutica-mag- naat Vladimir Brintsalov. Het wagenpark van de familie, ingezet bij verkiezingsoptre dens, bestaat hoofdzakelijk uit Mercedes- sen 600 en een enkele Jaguar, Lincoln of Rolls Royce. Een andere opvallende naam is die van Jev- geni Dzjoegasjvilli, kandidaat van het stali nistische blok. Geen wonder, want Jevgeni is de kleinzoon van Josef Stalin, geboren Dzjoegasjvilli. Voor de partij Vaderland- Heel Rusland kandideert Michael Kalasjni- kov. De 80-jarige is de man die ruim een halve eeuw geleden de AK-47 uitvond, het automatische ge\veer dat wereldberoemd werd onder de naam van de bedenker. Buitengewoon dubieus is de kandidatuur van Joeri Sjoetov, nu nog afgevaardigde in de gemeenteraad van Sint Petersburg. Hij moet terecht staan op verdenking van ze ven huurmoorden. Omstreden is ook de eveneens uit Sint Petersburg afkomstige Aleksander Sjomonov. Hij probeerde op 7 november 1990 'uit naam van de democra tie' met een jachtgeweer de toenmalige Sovjet-president Gorbatsjov dood te schie ten. Sjomonov onderging daarna vele jaren een speciale behandeling in een psychiatri sche inrichting. Hij heeft nog nooit spijt be tuigd. Een andere ex-bajesklant is de onafhanke lijke kandidaat Jakoebovski. Hij was ooit ju ridisch adviseur van het Kremlin, maar werd beroemd doordat hij in 1994 manu scripten met een waarde van ruim een half miljard gulden had gestolen uit de Natio nale Bibliotheek. De nu 36-jarige kreeg voor deze daad vier jaar cel. De manuscrip ten zijn nog spoorloos. Ook het militaire element is weer royaal vertegenwoordigd. Er staan zó veel kolo nels en 'gewone' generaals op de lijsten dat het geen zin heeft die te vermelden. Tien vier-sterrengeneraals en één maarschalk dingen naar een zetel. Die maarschalk is de 78-jarige Koelikov, held uit de Tweede-We reldoorlog en van 1977 tot 1991 opperbe velhebber van de strijdkrachten van het Warschaupact. De ruimtevaartsector levert tien kandida ten. Voor de communisten staat Titov hoog op de lijst. Deze 64-jarige was na Gagarin de tweede man in de ruimte. De commu nisten gooien verder de vrouwelijke oud kosmonaut Svetlana Savitskajain de strijd. De 51-jarige vroegere MiG-piloot was de eerste vrouw die een ruimtewandeling maakte. Ze verbleef in 1994 ruim een half jaar in de ruimte, en vloog drie jaar later ook nog eens negen dagen met de Ameri kanen mee in hun shuttle. Er zijn heel wat figuren die proberen een zetel te bemachtigen vanwege de daaraan verbonden onschendbaarheid. Ze hebben of iets op hun kerfstok of ze vrezen voor hun vrijheid en geld als hun politieke te genstanders aan de macht komen. Een van hen, de magnaat Bikov, gezocht wegens huurmoorden, had voor vele miljoenen een topplaats gekocht op de lijst van Zjirin- ovski, maar nadat diens lijst kortstondig ge schrapt werd wegens onregelmatigheden, vluchtte Bikov naar Hongarije. Moskou heeft inmiddels zijn uitlevering gevraagd. Een andere omstreden grootheid die zich wil indekken, is de notoire intrigant, Krem- lin-adviseur en miljardair Boris Berezovski. Hij kandideert als onafhankelijke in een obscuur gebied in de Noordelijke Kauka- sus. Zijn schatrijke vriend Roman Abramo- Aanhangers van het conservatieve stalinistische blok laten van zich horen. Ze worden vertegen woordigd door de kleinzoon van hun held Stalin. foto ap ivan sekretarev vitsj (33), net als hij lid van de Kremlin- clan, neemt ook het zekere voor het onze kere en wil zich in een Siberische uithoek laten kiezen. Zijn kiezers kennen hem niet, maar hebben wel de lading wodka die hij stuurde opgedronken. AbramovitsjHiet ook levensmiddelen en olie overvliegen, want brandstof hebben ze in zijn district al in ja ren niet gezien. Sportievelingen komen er ook in de nieuwe Doema. Voor de beweging 'Beer' staat Alexander Karelin op de tweede plaats. De ze sterkste Grieks-Romeinse worstelaar ter wereld is in twaalf jaar niet verslagen en won op drie Olympische Spelen goud. Ka relin is belastinginspecteur in Siberië. En daar vertellen ze dat hij om in vorm te blij ven regelmatig een koelkast na^r de hoog ste etage van het zeven verdiepingen tel lende belastingkantoor draagt. Geen man om ruzie mee te krijgen. Een andere sportlegende is de 31-jarige Je- lena Vialbe die kandidaat is voor de mi lieupartij 'Kedr'. Vialbe, nu trainer, is de beste langlaufster uit de geschiedenis. Min der bekend is dat Grigori Javlinski, de 47-ja- rige leider van de liberale Jabloko een spor tief verleden heeft. In zijn jonge jaren was hij junior-kampioen boksen in Oekraïne. Dubieuzer is de sportieve reputatie van oud-premier Tsjernomyrdin. De 61-jarige kwam een paar jaar geleden in opspraak toen hij met behulp van KGB-agenten, een paar bulldozers en helikopters een beer wist te schieten. Tsjernomyrdin is niet de enige oud-pre mier die in de Doema wil. Zijn voorganger, de radicale hervormer Gaidar, doet ook mee aan de verkiezingen. Maar zijn kansen op een comeback zijn minimaal. Beter ziet het eruit voor Tsjernomyrdins opvolger Ki rijenko, die ook nog kandideert voor het burgemeesterschap van Moskou. De man die na hem kwam, Stepasjin, zal het even eens redden. Hij staat tweede op de lijst van de liberalen. Naoorlogse woonwijken worden gesloopt om plaats te maken voor dure woningen *AG GPD rlogse woonwijken zullen de ko- le tien jaar moeten wijken voor lere eengezinswoningen en appar- ïten. De oude wijken moeten wor- esloopt, verwacht staatssecretaris es van volkshuisvesting. Om hoe- roningen het precies gaat kan hij eggen. Gemeenten zijn vrij in die singen. Maar de ontwikkeling is neer te stoppen, aldus de staatsse- is. (D-bewindsman wijst erop dat J in de grote steden te eenzijdig is uwd. Hierdoor zijn er te weinig wo- n voor bijvoorbeeld hogere inko- groepen. Aan sloop in de woonwij- oor de lagere inkomensgroepen ijna niet meer te ontkomen, aldus es. gelopen jaren hebben gemeenten •ningbouwcorporaties al een begin akt met sloop van 'slechte' woon- n Het bekendste voorbeeld is de ermeer in Amsterdam, maar ook s wordt op grote schaal gesloopt laats te maken voor nieuwbouw èl aansluit bij de woonwensen van tgers. In IJmuiden worden enkele jflats gesloopt om plaats te maken eengezinswoningen en laagbouw. I Haarlemse plan 'Schalkwijk 2000 veneens sprake van sloop. Het zijn ooral portiekflats die het veld moe- limen voor eengezinshuizen en 'ppartementen. "an de eerste voorbeelden was de 'van achthonderd woningen in de tenbuurt in Rotterdam-Zuid. Ook >endrecht is een dergelijke opera- gevoerd met de sloop van de wijk hoek-noord. Een nog grotere sane- dndt plaats in Hoogvliet, waar een- 'van de totale woningvoorraad l gesloopt en vervangen door vbouw. Komende jaren wordt 1,7 fd geïnvesteerd om de kwaliteit van ]k op te krikken 'tobleem in veel naoorlogse wijken de woningen volstrekt niet meer to bij de wensen van de bewoners. De huizen die tijdens de wederopbouw in hoog tempo zijn neergezet, zijn veelal klein en voorzien van weinig luxe. Zeker nu bewoners en woningcorporaties vol doende geld te besteden hebben, wordt de vraag naar grote en comfortabele wo ningen steeds groter. Sloop komt dan als oplossing in beeld, hoewel staatssecre taris Remkes verwacht dat dit in de ste den 'emotionele discussies zal opleve ren'. Door goedkope flats en woningen te vervangen door duurdere panden, wordt het voor lagere inkomensgroepen moeilijker aan goedkope woonruimte te komen. De woningbouwcorporaties, verenigd in Aedes, de voormalige Nationale Wo ningraad, zijn het in grote lijnen eens met de staatssecretaris.Als er maar vol doende goedkope huurwoningen over blijven," aldus een woordvoerster. Ae des ziet het liefst dat er voor de huidige oude woonwijken een kwaliteitsplan wordt opgesteld waarin voor iedereen een woning beschikbaar komt. „Gediffe rentieerd, dus zowel goedkope als dure woningen. Nu zijn de woonwijken te eenzijdig. Vaak alleen maar portiek- flats." Aedes heeft in een eigen rapport vorig jaar becijferd dat er de komende jaren zes- tot twaalfduizend huurwoningen zouden worden gesloopt. Ontmantelde flats in Umuiden-Zeewijk. De flats moeten wijken voor eengezinswoningen. foto united photos de boer marisa beretta DEN HAAG FERDI SCHROOTEN Tijdens de les even naar de wc? Alleen als je een speciaal pasje hebt met een handtekening van de leraar die slechts een paar minuten geldig is. Op streng beveiligde scholen in Amerika is het ook vaak niet mogelijk om in de pauze even een lucht je scheppen, net zo min als je plaats verlaten tijdens de lunch in de kantine. Veiligheid gaat voor alles, weten Nederlandse tieners die op een Amerikaanse highschool hebben gezeten. De scholieren, die afgelopen schooljaar zijn uitgezonden via de YFU International Exchange, reageren naar aanleiding van de schietpartij in Veghel. Daar bij schoot een 17-jarige jongen vijf mensen neer. De ministers van justitie en onderwijs noem den kort daarna de plaatsing van detectiepoortjes tegen wa penbezit bespreekbaar. Volgens de 'uitwisselingsscholieren' kan dat de eerste stap zijn naar een toestand als in de VS, waar scholen vaak meer op gevange nissen lijken. Marjolein van Olst (16) uit Hat- tem, die op twee uur rijden van Pittsburg op highschool heeft gezeten, schrok zich rot toen ze kennismaakte met wat doet denken aan een gevangenisre gime. Op haar school mocht ze na binnenkomst de hele dag niet meer naar buiten. Rond- lummelen op de gang was ta boe. Op het afstudeerfeest wa ren de beveilingsmaatregelen rigoueus. „Iedereen moest door metaaldetectiepoorties, omdat er berichten waren dat scholie ren van elders de zaak zouden komen verstieren. De hele avond mocht je niet meer naar buiten, ook niet om een luchtje te scheppen en zelfs niet voor een romantische time-out." Toch vindt de Hattemse de be veiligingsmaatregelen niet overdreven. „Het is op zich best een eng idee, maar het geeft ook een veilig gevoel. Mijn ou ders waren ook best ongerust toen ze ervan hoorden, zeker na die schietpartij in Littleton, waarbij op een school 15 doden en 22 gewonden vielen. Maar dan sta je er wel bij stil dat het zo kan gebeuren en moet je de boel dus beveiligen." Sander Laban (17) uit Deventer heeft daar zijn twijfels over. Hij heeft een jaar op highschool ge zeten op een hïdf uurtje rijden van Washington, waar onder Design 12 december koopzondag van 12.00-17.00 uur Classics woonkunst Kooimeerlaan 17 Alkmaar-Zuid. Telefoon 072 5155256 Langs de ringweg richting Heiloo Q Donderdag koopavond meer camera's hangen bij de ingang. Regelmatig werd er ge oefend wat leerlingen moesten doen bij meldingen van drei gend geweld. Daarnaast moest ook Laban elke stap buiten het klaslokaal kunnen verantwoor den met een 'spinbook', een schrift waaruit op de gang pa trouillerende bewakers konden aflezen of hij toestemming had om over de gang te wandelen. „Het geeft misschien wel een veilig gevoel, maar je voelt je er ook door opgesloten. Dat geeft spanningen. Het leidt ertoe dat leerlingen zich af gaan vragen hoe ver ze kunnen gaan. De 19-jarige Marieke de Bruin uit Monnickendam. die net in Meadville nabij Pittsburg op school heeft gezeten, heeft er extreme dingen meegemaak- t.„Er zijn meerdere keren be dreigingen geweest van een man die zei op school te komen schieten. Op een feestdag heb ik een keer meegemaakt dat bij een dreiging noodcodes wer den omgeroepen en alle deuren als in een gevangenis automa tisch op slot gingen. Heel be klemmend, maar misschien ook wel begrijpelijk als je be denkt dat wakbij twee jaar eer der een leraar op school was doodgeschoten." Toch vindt Sander Alban dat Nederlandse scholen zich verre moeten houden van Ameri kaanse toestanden. „Er is toch wel een verschil tussen Amerika en Nederland. In de VS worden mensen meer als massa, als kudde behandeld. Als er één mogelijk iets fout kan doen. wordt meteen de hele groep be veiligd. Hier wordt meer uitge gaan van de eigen, individuele verantwoordelijkheid. Hopelijk blijft dat zo." i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5