De klant als koning in het rijk van Pieper 'Tijdsdruk wordt doodsteek voor ons poldermodel' ZATERDAG 11 DECEMBER 1999 Een extreem bezette agenda vertaalt zich in een afspraak om acht uur 's morgens, thuis op Landgoed Caprera in Bloemendaal. Een reus op kousenvoeten zijgt neer op de sofa. Een paar seconden later vliegen er kussens door de salon. Roel Pieper (43) houdt niet van behaaglijkheid. Een uur later heeft de gewezen kroonprins van Philips, e-goeroe en parttime-hoogleraar e- commerce (elektronische handel) van Universiteit Twente de bijl aan de wortels van de consensusmaatschappij en het poldermodel geplaatst. „Nederland noch Europa is klaar voorde volgende eeuw. We wentelen ons in economische zonneschijn, maar vergis je niet. 'Success breeds failure'." tel, je staat bij het groen- i tenvak in de Albert Heijn en je pakt een krop sla. Naast je staat een vrouw. Zij grijpt ook een krop. Stap je naar die wildvreemde vrouw toe met de vraag: vind je die krop sla eigenlijk wel goed? Nee, dat doen we niet. We zeggen ook niet tegen elkaar: kom, we gaan samen naar de kassa. Kijken of we een beetje van de prijs kunnen afhalen. Dat doen we ook niet. Het gekke is: in de intemet-wereld doen we dat nu juist wel." Een koddige novemberavond. Het weer is van slag. Zo ook de notabelen van de Koninklijke HFC. Eerst omdat de eregast op de traditionele sponsor borrel van Nederlands oudste voetbal club even op zich liet wachten, vervol gens omdat hij toch nog sneller dan ge dacht kwam opdagen en uiteindelijk omdat Roel Pieper weinig minder dan de revolutie preekt. Burgers, boeren en buitenlui! We staan aan de vooravond van een omslag die net zo groot en om vattend is als de industriële revolutie, alleen zal die zich zes keer sneller vol trekken. Met behulp van het groentenvak van 's lands grootgrutter en nog zo n dozijn andere voorbeelden toont Pieper aan dat de consument de grote winnaar zal zijn van de e-revolutie. De klant wordt eindelijk de ware koning - zo suggereert Pieper deze week ook bij zijn eerste col lege aan de Universiteit Twente voor weer een ander gehoor. Ditmaal schetst hij zevenhonderd studenten economie welk doemscenario het traditionele be drijfsleven wacht. Wee het bedrijf dat zich geen raad weet met de nieuwe ei sen van de nieuwe tijd! „Negen van de tien bedrijven weten niet meer wie hun klanten zijn en wat ze willen. Ze produ ceren voor de bulk, schuiven als het ware hun product de markt in. Ze pus hen. Maar met het internet weet iedere klant straks precies waar hij zijn voor deel moet halen. De markt wordt vol komen transparant." Ontplooiing In Bloemendaal komt hij even bij van maandenlang tomeloos afzien. Het zijn tropenjaren voor Roel Pieper, die na zijn zelfverkozen en overbelichte ver trek op 26 juli bij Philips ('Conflict over de concernstrategie') bepaald niet in het beruchte zwarte gat is beland. Zijn transatlantische vluchtschema is ner veuzer dan de shuttlediplomatie van Kissinger of Holbrooke ooit is geweest. Niet zelden twee keer per week naar New York voor een 'face to face' en met het kerende toestel retour. Piepers za kelijke ontplooiing houdt dan ook gelij ke tred met de versnelling van de inter- net-economie. Hij heeft geld gestoken in een veertigtal 'start-ups', beginnende bedrijven die zich uitsluitend op de nieuwe media richten. Pieper kocht zich vorige week in bij Insight Capital Partners, één van de grootste kapitaalverstrekkers aan de e- commerce. Daarmee is Pieper de groot ste zogeheten 'venture-kapitalist' van het land. Investeren in e-commerce geldt als het injecteren van durfkapi- taal. Daarnaast is hij vporzitter van Twinning, een door het ministerie van economische zaken gestarte instelling die beginnende IT'ers helpt bij hun eer ste wankele schreden in de zakenwe reld. En verder wachten lezingen en speeches - Nederland moet worden wakker geschud. Niets is hem daarbij te gek. Pieper hulde zich vorige week zelfs in bisschopskleding om de passie te preken. Sinterklaas moet nooit eerder zo in de smiezen zijn gelopen. Wat behelst de e-revolutie? Pieper: „Je neemt alle industrietakken. Schrijft ze allemaal op. Vervolgens zeg je: oké, waar wordt in al die industrietakken onderhandeld over de prijs of de kwali teit van het product? Het maakt niet uit waar en op welk niveau gesproken wordt over vraag en aanbod. Overal waar sprake is van marktwerking kun je de bestaande handel als het ware 'openknippen' en er een 'virtual ex change' tussen zetten." „Neem nou de autobusiness in Euro pa: de meeste producenten kampen met overproductie, heel veel handela ren hebben te veel auto's tot hun be schikking. Van tijd tot tijd moet dat op een of andere manier worden wegge werkt. In die tak van sport komen op heel veel niveaus heel veel vraag- en aanbodspelletjes voor om te zorgen dat dit gebeurt. Het is geen open proces, maar een wereld van telefoontjes naar vriendjes, faxjes naar kennissen. Dat schuift maar heen en weer. Wat zou er nou gebeuren als je dat hele proces van vraag en aanbod op internet zou laten gebeuren? Twee dingen: a) de prijs van de gemiddelde auto wordt versneld ge nivelleerd. En b) De markt is niet langer privé maar openbaar." Zien is geloven. IBM verkoopt haar computers nog uitsluitend via internet en kondigde die strategische koerscor rectie drie maanden geleden van de een op de andere dag af. E-Bay is een veilinghuis op internet dat de traditio nele veilinghuizen inmiddels danig dwars zit. Het aantal gebruikers op het net zorgt voor een zo omvangrijke communicatie dat ze die van het hele Europese telefoonverkeer overtreft. Voorspellingen Toch stort Piepers zaad vaak op een rotsige bodem. Zijn dadendrang ging zijn vorige werkgever Philips te ver. En veelvuldig haakt zijn gehoor af omdat het eigen jargon van de elektronische handel niet wordt verstaan. Zo be schrijft Piepers voorbeeld hierbovén een typisch scenario in de zogeheten B2B-handel, het business to business- verkeer - in normaal Nederlands: het zakenverkeer tussen twee of meerdere ondernemingen. Piepers voorspellingen krijgen er niet minder urgentie door. „Ruwweg drie kwart van de marktwerking zal straks via internet lopen. Zowel in Amerika als in Europa zullen nieuwe bedrijven die zich op deze vorm van e-commerce richten, heel veel bestaande tussen schakels de markt uitdrukken. Juist om dat de klant, de computergebruiker, zelf de markt kan overzien. Op het mo ment dat steeds meer aan- en verkopen zich via internet zal afspelen, wordt de mogelijkheid groter dat hele bedrijfske- tens verdwijnen. Dat ligt natuurlijk per industrietak verschillend, maar dat bijna elk bedrijf zich zal moeten bezinnen op zijn eigen toekomst als het afhankelijk is van sup ply (bevoorrading), distributie, inkoop, logistiek of regionaal afzetgebied is dui delijk. Behoud je je eigen toegevoegde waarde voor de klant? Daar denken veel te weinig mensen over na. Wat gebeurt er als je trouwste klant komt vertellen dat ie voortaan naar Klaartje gaat, waar hij hetzelfde product op die en die da tum voor de helft van de prijs krijgt die jij gewend bent door te berekenen?" Roel Pieper heeft zich tot 31 decem ber de tijd gegeven als een roepende in de woestijn rond te reizen. Zijn betoog komt er op neer dat elk bedrijf te ma ken krijgt met steeds lastiger eisen van steeds eigenzinniger consumenten. De klant als koning zal steeds meer macht kunnen doen gelden. Wie op bestelling levert, zal garen spinnen. Pieper: „Er zijn enkele bloemenbedrijven in en om Aalsmeer die het helemaal voor elkaar hebben. Ze leveren op bestelling bloe men die in Amerika op basis van een virtuele catalogus worden geveild, maar op het moment van verkoop nog moe ten worden geplukt. Zodra de distribu teur zegt: die wil ik hebben, moet hij betalen en krijgt hij binnen dertig uur geleverd. Dat is revolutionair omdat vandaag de dag gewoon bloemen wor den aangeleverd aan een veiling in de hoop dat ze worden verkocht. Zo niet, gooi ze weg. Hoeveel spullen uit Korea staan hier niet te vergelen in warenhui zen tot ze uiteindelijk worden ge dumpt?" Verrast Als de golf der mogelijkheden slaat op de kust der mogelijkheden moet je han delen, zei de arabische wijsgeer Ibn Saoed. Pieper zegt zelfs als insider ver rast te zijn door de enorme opleving van de e-commerce. „De laatste twaalf maanden heb ik gedurfder business plannen gezien dan in de hele jaren ne gentig. Ik kom heel veel mensen tegen die zeggen: wij gaan deze markt op z'n kop zetten. De kick is dat je mensen ontmoet die ongelofelijk spannend en intrigerend te werk gaan en binnen de kortste keren in staat zijn een wereld- bedrijf op te zetten. Als ik kan èn er het nut van inzie, help ik." De wake-up call van Pieper wordt niet op elk bedrijfs- en politiek niveau gehoord. De Nederlandse samenleving is nou eenmaal geheid op consensus. De wetten van het poldermodel hebben geleid tot een paarse maatschappij waarin kernbeslissingen soms maan den-, soms jarenlang vooruit worden geschoven: waddengas, Betuwelijn, HSL, Schiphol. Pieper: „We moeten on der alle omstandigheden blijven probe ren zoveel mogelijk mensen te informe ren over de problemen waarmee we te maken krijgen en wat onze mogelijkhe den zijn. Met behulp van het internet kan dat ook beter en makkelijker. Maar ik geloof er niet in dat je zo'n commu nicatieproces kan omvormen naar een beslissingsproces. Twee mensen kun nen met elkaar een probleem beslissen, drie misschien, vier hoogst zelden, vijf onmogelijk. Het is naar mijn gevoel belangrijk veranderingen door te voeren in de ma nier waarop Nederland - Europa - wordt bestuurd. Het is in de tijd waarin we leven, waarin zoveel beslissingen te gelijkertijd moeten worden genomen, essentieel in beweging te blijven. We moeten 'om' van besturen naar onder nemen. En ondernemen is beslissen. En dat betekent beslissen in een kli maat van openheid en communicatie. Maar er moet wel iemand de knoop doorhakken. En besluiten moeten wor den uitgevoerd. Dat wat ik op tal van niveaus probeer uit te leggen, heeft daarmee te maken. Ik denk dat besluiteloosheid en risi co-mijdend gedrag een Europees pro bleem is. Vooral in Nederland zal goed moeten worden nagedacht hoe we on der tijdsdruk tot hesluiten komen. We staan namelijk onder druk van tijds- compressie; de snelheid waarmee ver anderingen op ons afkomen, is zo groot dat je steeds minder tijd wordt gegund om te reageren. Ik denk dat er zeer in teressant universitair onderzoek te doen is naar de mogelijkheid om be drijven te besturen over de tijds-as in plaats van over de financiële as, zoals nu nog het geval is. Want er komt veel meer marktinformatie los, veel meer gegevens over je concurrentie, over je klanten. Tijd wordt bij wijze van spre ken waardevoller dan geld. Die nieuwe ontwikkeling zal de doodsteek beteke nen voor ons consensusmodel, ons poldermodel. Je kan beslissingen noch op politiek noch op ondernemersni veau straks nog voor je uitschuiven. De Betuwelijn? Zoiets hoef je straks toch niet meer te bouwen? Het is goedkoper het niet te doen. Bij grote ondernemingen is besluite loosheid het centrale probleem nu we in het elektronische tijdperk van de vir tuele markten zijn gekomen. Men heeft niet geleerd te communiceren, niet ge leerd de knoop door te hakken. We hebben heel veel bestuurders, geen be slissers. De innovatie blijft achter. We slapen in onder invloed van onze eco nomische successen. Success breeds fai lure - succes voedt de kans op falen. Dat is altijd al een gevaar geweest, maar zeker in Europa waar we altijd al min der scherp zijn geweest. Het sociaal-de mocratische model stelt ons traditio neel gezien minder in staat adequaat te reageren op veranderingen op de we reldmarkt. Veel Europese toponderne- mingen hebben het zwaar. Dan is het opmerkelijk dat iemand als de gewezen Europese commissaris Karei van Miert juist alles inzette op een mentali teitsomslag: eigen ondernemer durven zijn, risico's te nemen. Dat is voor mij een teken dat sommigen de verande ringen wel waarnemen." Reputatie In het Bloemendaalse waart Pieper rond als een nieuwe Howard Hughes - een man met een internationale stijl. Zijn reputatie wordt er afgelezen aan de borrelpraat die er over hem rond gaat. Hij is er iemand en tóch weer niet, want hij mingles with a different crowd. Met Jack Welch bijvoorbeeld, de CEO van GE, een multinational die van de een op de andere dag internet tot prioriteit nummer 1, 2 en 3 verklaarde. Pieper „En voor zover er nog iemand aarzelde, ook tot nummer vier. Gewoon, piew' Snoeihard, dwars door de zaak heen. En dat betekent wat voor een multina tional. hoor. Nog zo'n teken aan de wand dat ons een ommekeer te wach ten staat." Terug in de reële wereld heeft Pieper Koekoeksduin nabij Vogelenzang aan gekocht. Het landgoed wordt her nieuwd in de stijl die het aan het begin van deze eeuw typeerde. De binnen- duin-eigenschappen aan de rand van Vogelenzang keren terug, het pand uit 1908 wordt uitgebreid gerenoveerd. „Of ik me thuis voel in Bloemendaal? zo herhaalt Pieper de vraag. „Het is inderdaad zo dat mensen die veel in de 'virtuele wereld' vertoeven, een grote behoefte ontwikkelen aan het 'echte' in het leven. Echte ervaringen, 'live' er gens bij zijn. Dal geldt ook voor Koe koeksduin waar we vanaf februari ho pen te wonen. Maar het is eigenlijk meer het 'ding' van mijn vrouw. Zij leidt de renovatie. Zo heeft ze ook ons huis in Silicon Valley op orde gebracht. Dateert eveneens van begin deze eeuw. Dat is ons 'thuis' in Californië. Ach, ik voel me overal thuis." JOHN 00MKES Roel Pieper: „Met het internet weet iedere klant straks precies waar hij zijn voordeel moet halen. De markt wordt volkomen transparant. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MARISA BERETTA

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 49