Miljoenenfraude Utrechtse veiling Ex-donateur wil geld van Foster Parents Politie mag vaker DNA-test uitvoeren De Nobelprijs voor de Vrede win je niet alleen VOOR DE El E EEUW Binnenland Uitreiking Nobelprijs aan Nederlands duo Van Mierlo treedt toe tot Napoleons legioen van tilViiusuHiii Celstraffen tot zes jaar voor mensensmokkel Griffier Zuid-Holland neemt definitief ontslag Gerechtshof wil vrijgeleide Bouterse naar Den Haag [DAG 11 DECEMBER 1999 ordpoging zoenen in Rotterdam Neli van der Hoeven (48) en haar acht jaar jongere Wanderley Costa e Silva zoenen dat het een lieve lust is. len het dertig uur volhouden. Ze doen mee aan een wed- in de Rotterdamse discotheek Baja Beachclub, die gister- ig vijf uur is begonnen. Dertien paren, gekozen uit hon- ioppels, gaan proberen het wereldrecord te breken, dat op staat. Constant lipcontact is een vereiste. Rust is de deel- nauwelijks gegund; elk uur vijf minuten pauze en na alf uur een half uur rust In het Guinness Book of Re- Ïjmen lukt niet meer vanwege te late aanmelding maar ird wil men wel degelijk breken. foto reuters (partijen hof te kijk op internet De Faunabescherming heeft op internet een site met informatie over koninklijke jachtpartijen. Met dit fejre actiemiddel zet de organisatie haar jarenlange pleidooi l fschaffing van de 'barbaarse drijfjacht' op wilde zwijnen Tijdens elke hofjacht is de Faunabescherming met waar- s in het veld. De site www.hoQacht.nl geeft onder meer latie over de plaatsen waar wordt gejaagd, de jachtmetho- itfci de rituelen, de tijdstippen van de hofjacht en de namen in en aantal deelnemers. Ook is een foto-impressie te zien en zwijnendrijfjacht. garandeert studenten in spe kamer dfDAMDe Vrije Universiteit in Amsterdam wil nieuwe stu- ;ei huisvesting garanderen. Op die manier wil het College di stuur meer studenten naar de VU trekken. Om de belofte ?f e maken zal de universiteit nieuwe studentenflats moeten de in. Veel studenten die eigenlijk naar Amsterdam willen, ei de voorkeur aan andere universiteiten omdat het erg ap kis in de hoofdstad goedkope woonruimte te vinden. Om /ei iten te lokken heeft de Universiteit van Amsterdam on- rla aangekondigd de komende jaren enige honderden stu- ïei ïflats bouwen. Rector magnificus prof. dr. T. Sminia van igi denkt binnen twee jaar tweehonderd woningen te verwe- ae en. De VU praat met de UvA en de Hogeschool van Am- di m over een gezamenlijke aanpak. U nf iA moet tegen homohuwelijk zijn' lei iü De SGP vindt dat het CDA unaniem tegen het homo- P ik moet stemmen. De kleine christelijke partij reageert na ee op het besluit van de CDA-fractie om de leden vrij te ivcjui hun stemgedrag. SGP-Kamerlid Van der Vlies zei van- ni n Ridderkerk: „Het zogenaamde homohuwelijk druist zo •r treeks in tegen alles wat God ons in Zijn woord voor- I ddat ik het politiek onverteerbaar vind als er ook maar el )A-Kamerlid vóór de wettelijke verankering van dat hu- :ct zal stemmen." Van der Vlies is ook tegen het voorstel om i/e Jaren het recht te geven kinderen te adopteren. 501 rtvisser overlijdt na aanvaring se Een 65-jarige sportvisser uit Steenbergen is gisteren om .nl 'en gekomen na een aanvaring op de Oosterschelde nabij Vi nnaland. De man lag met zijn bootje voor anker en werd ihi ren door een leeg binnenschip. Uit verhoor is volgens de ai lolitie duidelijk geworden dat de schipper het bootje niet sg jezien. Volgens de politie kan de binnenvaartschipper »rg door schuld ten laste worden gelegd, ta ;ei irwerkcampagne wordt aangepast li Hï De Stichting Ideële Reclame (SIRE) past op verzoek Ie t Gehandicaptenraad de nieuwe vuurwerkcampagne aan. m teit met gehandicapten zullen de spotjes op radio en tv o n toevoeging worden voorzien. De SIRE-vuurwerkcam- ira richt zich nadrukkelijk op de sociale gevolgen van een to: erkongeval. Zo blijft een verbrande jongen moederziel al- eh i de disco terwijl twee meisjes om zijn vrienden vechten. Ei handicaptenraad vindt dit stigmatiserend voor mensen en handicap. Gisteren nog startte de Gehandicaptenraad ocedure bij de Reclame Code Commissie. SIRE zal zich uitspraak neerleggen. Posters worden echter vooralsnog ingepast. us 2000 voor mensen bijstand 0 Uitkeringsgerechtigden in Delft hoeven niet bang te zijn de nieuwe eeuw niet feestelijk kunnen inluiden. De ge- V te geeft de vaste klanten van de Dienst Maatschappelijke een eenmalige uitkering van 100 gulden om de ejctra kos- r betalen die worden gemaakt om de millenniumwisseling en. De uitkering is bestemd voor 3.000 huishoudens die al inste een jaar een uitkering krijgen. pd eidereenden nog mysterie i De afgelopen week zijn er aan de Friese Wadkust hon- •j' n dode eidereenden aangespoeld. Het aantal loopt naar larschijnlijkheid nog op tot duizenden. Dit wordt pas dui- nadat de dode eenden, die op de Waddeneilanden zijn spoeld, ook zijn meegeteld. Het is niet bekend wat de oor- 12 5 van de sterfte. Voedseltekort wordt uitgesloten. Toene- |J c vervuiling van het Wad of gif zou een mogelijke oorzaak 'c, n zijn voor de sterfte. Twintig eeuwen meubelmakerskunst heeft geresulteerd in een collectie modem-klassieke meubelen die de kunstzinnigheid van vroeger combineert met kennis en com fort van nu. Axel Enthoven is één van de ontwerpers van het 'klassiek van de 21e eeuw'. vinden deze en limeerde op de afdeling kf|b Klassiek bij Van Til Do-Vr 9 30-21. (X ARNHEM ANP Een boze ex-donateur wil ruim 10.000 gulden terug van het Foster Parents Plan (FPP). De betrokkene heeft tijdens een aantal bezoeken aan haar foster-kinderen in Guatemala geconstateerd dat het ge stuurde geld aan andere zaken is besteed dan aan bijvoorbeeld het lekkende dak van het huis van één van de kinderen. De advocaat van de Arnhemse E. Vermeu len, mr. O. Wassenaar, heeft onlangs een claim neergelegd bij FPP. Naast teruggave van de donaties van de afgelopen negen jaar wilde de raadsman precies weten wat FPP doet in Guatemala. Vermeulen heeft door de inspanningen van haar advocaat inmiddels inzage gekregen in de projec ten van Foster Parents Plan in Guatemala. Vermeulen krijgt steun van de Vereniging van Verontruste Foster Parents (WFP). Deze vereniging bestaat uit zeshonderd Nederlandse ex-donateurs van FPP. In januari '98 zegden zij hun deelname aan FPP op na beschuldigingen van on doelmatige besteding van hulpgelden in een actualiteitenprogramma. De WFP heeft Vermeulen een renteloze lening ge geven. Daarvan kan ze haar eigen bijdrage in de advocaatkosten betalen. Volgens voorlichter D. van Eeghen van Foster Parents Plan is het de eerste keer dat een donateur zijn geld terug wil. „Me vrouw Vermeulen is tijdens een bezoek geconfronteerd met een lekkend dak. Daarover is ze boos geworden. De reden voor dat lekkende dak ligt in hoe wij wer ken. Samen met de lokale gemeenschap beslissen we wat prioriteit krijgt. Die koos eerst voor het verbeteren van gezond heidszorg en klaslokalen. We betreuren het enorm dat het zo is gelopen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten DEN HAAG ANP Het gerechtshof in Den Haag zou graag zien dat ex-legerlei der Bouterse naar Nederland komt om te getuigen in het ho ger beroep tegen hem. Het Hof is bereid het bevel tot gevan genneming tijdelijk te schorsen. Het Openbaar Ministerie (OM) moet dan toezeggen, dat Bou terse niet voor andere feiten - bijvoorbeeld de december moorden in 1982 - wordt aan gehouden. Het OM heeft nog geen beslissing genomen. Gisteren hebben de beide aanklagers bij het gerechtshof zich fel verzet tegen een vrijge leide voor Bouterse. Zij vinden het onjuist om de sterke man in Suriname zonder kans op ar restatie te laten komen en gaan. terwijl internationaal om zijn arrestatie is gevraagd. Bouterse is eerder dit jaar tot zestien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Momenteel vindt het hoger beroep in deze zaak voor het gerechtshof plaats. Fruithandelaren geven diefstal vrachtwagenladingen en inventaris ruiterlijk toe Bij de Utrechtse fruitveiling van The Greenery in Nieu- wegein is voor miljoenen guldens gefraudeerd en gesto len. Vrachtwagenladingen vol fruit zijn nooit betaald door handelaren. Tienduizenden appels en peren zijn uit veilinghallen ontvreemd. Inventaris is zoek. Dat blijkt uit onderzoek van Utrechts Nieuwsblad. UTRECHT HENK VAN ESS The Greenery bevestigt de dief stallen en fraude. Het bedrijf zegt in een eerste reactie dat de veiling door allerlei oorzaken in een neerwaartse spiraal terecht is gekomen. Voldoende contro le ontbreekt. De veiling is leeggeplukt op een wrang moment. De handel in fruit wordt juist stopgezet als gevolg van tegenvallende om zetten. The Greenery sluit per 21 december de bijna honderd jaar oude veilingklok, ooit de meest lucratieve van Neder land. Het fruit uit midden-Ne derland wordt vanaf 2000 opge slagen in Nieuwegein om afge voerd te worden naar de veiling in Barendrecht. Twee commissionairs en drie fruithandelaren hebben inmid dels tegenover Utrechts Nieuwsblad verklaard bij elkaar meer dan anderhalf miljoen gulden in eigen zak te hebben gestoken. Dat was mogelijk door de chaotische boekhou ding van The Greenery, die vaak geen nota's verstuurde voor geleverde goederen. De frauderende handelaren hebben geen spijt. „Ik betaal geen cent terug", zegt één van hen. „De leiding heeft jarenlang met ons geld gesmeten, nu wordt het tijd dat wij eens pro fiteren." The Greenery heeft in derdaad meer dan veertig mil joen gulden uitgegeven aan ver beteringen aan het niet goed werkend order- en factuursys teem. The Greenery reageert ge schokt op de 'bekentenis' te genover de journalist. Woord voerder S. Roos: „We wisten dat er fruit niet in rekening is ge bracht door fouten in ons sys teem, maar de omvang was nog Nobelprijswinnaar prof.dr. G. 't Hooft kust enthousiast zijn vrouw Betteke na de uitreiking van de Nobelprijs voor natuurkunde. Hij deelde de prijs met zijn leermeester prof.dr. MJ.G. Veltman, die op de foto enthousiast de toegesnelde fotografen zijn onderscheiding laat zien. fotos 'ap' jonas ekstromer STOCKHOLM AP De Nederlandse natuurkundi gen G. 't Hooft en M.J.G. Velt man hebben gisteren in de Zweedse hoofdstad Stockholm de Nobelprijs voor natuurkun de in ontvangst genomen. Ze kregen de prijs voor de door braak die ze dertig jaar geleden bewerkstelligden in de theorie van de elementaire deeltjes. Behalve die voor natuurkun de werden in het concertge bouw van Stockholm ook de Nobelprijzen voor literatuur, economie, scheikunde en me dicijnen uitgereikt. De laurea ten kregen hun prijs uit handen van de Zweedse koning Karei XVI Gustaaf. De Nobelprijs voor de vrede, die dit jaar naar Artsen zonder Grenzen (AzG) ging, werd zoals gewoonlijk uitgereikt in het Noorse Oslo. Een Franse arts, zojuist uit het Afrikaanse Burundi teruggekeerd, nam de prijs in ontvangst. Artsen zon der Grenzen werd in 1971 in Frankrijk opgericht onder de naam Medecins Sans Frontie- res (MSF). Aanleiding voor de betrokken tien artsen was de 'nietszeggende' neutraliteit van het Internationale Comité van het Rode Kruis. „Stilte werd in die tijd vaak verward met neutraliteit", zei voorzitter J. Orbinski van AzG gisteren. „We weten niet zeker of woorden altijd levens kun nen redden, maar we weten dat stilte zeker kan doden." De Duitse schrijver Günter Grass kreeg de Nobelprijs voor de literatuur. Hij zei de 7,9 mil joen kroon (twee miljoen gul den) waaruit de Nobelprijs voor de literatuur bestaat, te zullen gebruiken om de strijd tegen de discriminatie van Roma (zigeu ners) te ondersteunen. De Nobelprijs voor economie ging naar de Canadees R. Mun- dell. die voor medicijnen naar de Duits-Amerikaanse G. Blobel en die voor scheikunde naar de Egyptisch-Amerikaanse A Ze- wail. DEN HAAG ANP De politie mag vaker DNA-ma teriaal afnemen bij verdachten. Personen die verdacht worden van een delict waar zeker vier jaar cel op staat, kunnen wor den gedwongen celmateriaal af te staan voor onderzoek. Nu is dat nog acht jaar. Voor het af nemen van het materiaal is niet langer toestemming nodig van de rechter-commissaris, maar alleen van een officier van justi tie. Het kabinet heeft dat giste ren besloten. Verdachten die weigeren mee te werken, kunnen worden ge dwongen DNA af te staan. Al leen verpleegkundigen mogen wangslijmvlies met een watten staafje afnemen om het erfelijk profiel vast te stellen. Maar als bijvoorbeeld een koffiebekertje achterblijft in een verhoorka mer, mag de politie dit direct gebruiken. Minister Korthals van justitie verwacht met deze onderzoe ken meer misdrijven te kunnen oplossen. Nu gebruikt justitie bij zo'n zevenhonderd onder zoeken DNA-materiaal. Dat aantal kan bii invoering van de regeling oplopen tot zeker 13.000 per jaar. Voorlopig heeft justitie daar nog niet voldoende capactiteit voor. zodat de meest urgente zaken voorrang krijgen. Dat betreft ieder geval zedende licten en moord of doodslag. Justitie mag van personen die niet verdacht worden van een strafbaar feit alleen DNA-mate riaal gebruiken als zij vrijwillig meewerken. Die gegevens mo gen niet worden opgeslagen in de DNA-databank in Rijswijk. Het erfelijkheidsprofiel van ver oordeelden mag daar maximaal dertig jaar worden bewaard. PARUS CEES VAN ZWEEDEN DESIGNCENTRUM Ex-minister H. van Mierlo treedt maandag in de voetsporen van Goethe en Victor Hu- go. Hij wordt in Parijs benoemd tot Com mandeur van de Légion d'Honneur, een door keizer Napoleon bedachte onder scheiding. Van Mierlo zal naar Parijs reizen om zich de medaille te laten omhangen. Het is niet geheel duidelijk waarom Van Mierlo deze eer te beurt valt. Hij was minis ter van buitenlandse zaken tussen 1994 en '98 toen de betrekkingen tussen Nederland en Frankrijk een dieptepunt bereikten. In 1996, toe de ruzie over drugs geheel uit de hand was gelopen, zei Van Mierlo nog: „Ik erger me rot aan die Chirac." Toch vindt de Franse ambassade in Den Haag het gepast Van Mierlo voor de onderscheiding voor te dragen. „Hij heeft veel gedaan voor de ban den tussen beide landenzegt eerste se cretaris Clouet. De rang van Commandeur is twee treden hoger dan die van Chevalier, de eer die voormalig minister Hirsch Ballm in 1997 te beurt viel. Een Chevalier hoort het lint met de medaille op de linkerborst te dragen, terwijl Van Mierlo met zijn juweel midden niet bekend. Dit getuigt van een heel zieke mentaliteit. Geen wonder dat kopers in veel duurdere auto's rijden dan de armlastige fruittelers." De diefstal van pallets met appels en peren uit de veiling- hallen bedraagt volgens Roos op jaarbasis een paar ton. „Er wordt ontzettend veel gestolen, maar wat doe je daar tegen? We kunnen moeilijk een militaire basis maken van de veiling, compleet met wacht en prikkel draad." Na diefstal van compu ters zijn camera's in de hallen geplaatst, maar dat helpt niet echt. De veiling werd drie jaar geleden door een kleine meer derheid van de telers verkocht aan de nieuw opgerichte mam moetveiling The Greenery. Ko pers vertrokken vorig jaar mas saal toen entreegeld van 7.500 gulden en meer werd geheven. De veiling is al weer doorver kocht. Dat gebeurde op last van de banken die eerst geld wilden zien voordat ze een overbrug gingskrediet gaven. Voor bijna zeventig miljoen gulden werd Multiplan Ontwikkeling B.V in Den Bosch de nieuwe eigenaar. HAARLEM ANP Illegalen via Schiphol land binnengeloodst restaurant op Schiphol en was daarom in het bezit van een Schiphol-pasje. Volgens de offi cier heeft hij dit pasje meerdere malen gebruikt om Marokka nen illegaal Nederland binnen te brengen. De man is ook ge zien op video-opnamen die van de smokkel zijn gemaakt. De Amsterdammer ontkent. Tegen een 19-jarige plaatsge noot eiste de officier tweeënhalf jaar cel, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Ook deze man was werkzaam bij een restau rant op Schiphol. Hij zou zijn Schiphol-pas verschillende ke ren voor 500 gulden hebben uitgeleend. Op 1 juni zou hij zelf twee Marokkanen hebben begeleid vanuit de transitruim te. Deze verdachte heeft wel be kend. Een 36-jarige Libiër en een 36-jarige Marokkaan hoorden beiden vier jaar cel eisen. Ook zij hebben volgens de officier meegeholpen aan de mensen smokkel op 1 februari en op 22 juni dit jaar. De rechtbank doet uitspraak op 23 december. Tegen verdachten van een om vangrijke mensensmokkel zijn gisteren voor de Haarlemse rechtbank straffen tot zes jaar geëist. De criminele organisatie zou dit jaar mensen vanuit Ma rokko naar Nederland hebben gesmokkeld. Eerder werden verdachten in dezelfde zaak veroordeeld tot gevangenis straffen tot maximaal vier jaar. De illegalen werden volgens justitie al in Marokko geron seld. Zij boekten een vlucht van Casablanca naar Istanbul via Nederland. Vanuit de transit ruimte op Schiphol werden zij illegaal het land binnenge loodst door mensen die in het bezit waren van een Schiphol- pasje. Officier van justitie A. Nien- huis eiste zes jaar cel tegen een 29-jarige Amsterdammer. Die zou op 1 februari betrokken zijn geweest bij de smokkel van drie mensen en op 23 juni van zes tien mensen. De marechaussee heeft deze illegalen aangehou den en teruggestuurd. De verdachte werkte bij een DEN HAAG ANP Griffier A. Korff van de provin cie Zuid-Holland neemt defini tief ontslag. In oktober al trad hij vanwege zijn rol in de Cete- co-affaire tijdelijk terug. Of zijn ontslag gepaard gaat met een gouden handdruk wil de pro vincie niet zeggen. Over de ont slagvoorwaarden wordt nog ge praat. aldus de provincie. In de voordracht aan Provin ciale Staten wil tijdelijk com missaris van de koningin D. Lu- teijn niet ingaan op de afspra ken die nu al zijn gemaakt met de ex-baas van alle provinciale ambtenaren. „Volstaan wordt met de constatering dat de met de heer Korff gemaakte afspra ken passen binnen de bestaan de rechtspositionele kaders." Provinciale Staten moeten de ontslagprocedure van Korff ko mende woensdag nog goedkeu ren. SP-fractievoorzitter F. Ver geer wil voor die tiid van het college weten of al dan niet sprake is van een gouden hand druk. Drie gedeputeerden (De Jong, Heijkoop en Wolf) en de com missaris van de koningin Leem huis gingen Korff in zijn slacht offerrol voor. Daarnaast ver schijnen ook treasurybeheerder K. Baarspul en het vroegere hoofd financiën Bloemendaal al een tijdje niet meer op het provinciehuis. Hun dossiers worden nog steeds onderzocht. In de Ceteco-affaire kwam aan het licht dat de provincie Zuid-Holland voor miljarden guldens 'bankiertje speelde'. Van het noodlijdende handels huis Ceteco is inmiddeld be kend dat het de lening van 473 miljoen gulden naar alle waar schijnlijkheid niet kan terugbe talen. op de borst mag pronken. Van Mierlo hoeft niet bang te zijn dat Chirac de medaille zal omhangen. Dat doet de Franse minister van buitenlandse zaken Védrine. Chevaliers, Commandeurs en andere of ficieren in het legioen ontlenen tal van voorrechten aan hun medaille. Ze kunnen zich gratis laten verzorgen als ze gewond zijn geraakt bij een veldslag. Ze mogen ook hun dochters naar één van de elitaire inter naten sturen die het Légion d'Honneur heeft. Artsen zonder Grenzen is in 1999 onderscheiden met de Nobelprijs voor de Vrede. Deze prijs dragen wij op aan al onze vrijwilligers, lokale medewerkers, donateurs en alle andere betrokkenen. Wij danken iedereen voor hun steun.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3