k speel net zo makkelijk tegen mannen' Biljarters spelen met stipballen Je worden steeds meer als topsporters gezien' Jan Wouters? Sport AZ-spelers putten kracht uit middagdutje v"* 1 msdÊl iü wm DAG 11 DECEMBER 1999 37 irtster Joke Martijn strijdt voor deelname aan het NK lartijn heeft maar twee zinnen nodig om haar pas- or de biljartsport duidelijk te maken. „Van nature een spelletjesmens. Dus als je me een spelletje wil ik winnen ook." Het was haar echtgenoot Fred iar met het 'spelletje' bekend maakte, maar aan- Kjk ook sceptisch reageerde. „Ik wilde het eens en. 'Niks ervan, straks ga je door het laken heen!', •d." Het viel wel mee, want dit weekeinde neemt /lartijn in Dordrecht deel aan de voorrondes van jderlands Kampioenschap driebanden-groot voor iaymond grimbergen ;rste stoot was een jaar ien geleden", blikt Mar de vooravond van het atietoernooi terug, peelde toen al een tijdje :n eigenlijk verveelde ik beetje tijdens die wed- Nadat ik voor het eerst had gestoten, ben ik het gaan oefenen om mee :n doen in de laagste an de competitie. Je wilt ijk niet afgaan tegenover annen, hè." 995 speelde ze libre bij ireniging Morskwartier, ngedoopt tot Brande- dat jaar nam Fred Mar- huidige voorzitter van se Biljart Bond (LBB) - op de hoek van de rgersingel en de Mare- r. Hij gaf het de toepas- naam 'De Pomerans', /en van DOS, voluit «spanning Sterk. „Door heen was ik in het libre leter gaan spelen", ver- .eidse. „Ons team is zes impioen geworden van Maar rond die tijd be- het driebanden me te ;ren. Libre is eigenlijk het spelen van de ene r de andere. Maar het naar de oplossing voor leilijk te maken caram- it is nou het mooie aan driebanden." Driebanden is de sportieve afsplitsing van de wiskunde. Tenminste, als je het aan Mar- tijn's 'motivator' Jan van Loon vraagt. „Rekenen, rekenen en nog eens rekenen", zegt hij en doet het een aantal keren voor. De getallen, corresponderend met de witte stippen op de bo venkant van de vier banden, vliegen in het rond. „Ik kende Jan al een tijdje, maar twee jaar geleden kwam ik hem voor het eerst in de competitie als tegen stander tegen", vertelt Martijn. „Op een gegeven moment vroeg hij me of ik als vierde speler van zijn team in de Ne derlandse competitie drieban den-groot mee wilden doen. Hij zei dat-ie zag dat ik nog veel verder vooruit zou kunnen ko men. Dat vond ik hartstikke leuk natuurlijk." Van Loon: „Ik had haar moy enne, het gemiddelde aantal caramboles, vergeleken met dat van de andere spelers in de der de divisie. Joke had ongeveer 0,4 en die anderen lagen zo tus sen de 0,3 en 0,5. Ik wist dus dat dat wel goed zat. Het ging ook best dat eerste jaar. Voor veel mannen is het geen pretje om van een vrouw te verlie zen." Het spelen op de grotere wedstrijdtafel was wel even wennen. „Vooral de eerste helft van het seizoen", zegt Martijn. „Ik was de kleinere tafels uit de LBB-competitie gewend. Maar de tweede helft begon ik het steeds meer door te krijgen." Dat bleek. Twee jaar geleden zegevierde Joke Martijn bij het onderdeel driebanden op het zogeheten Feest der Kampioe nen. Een toernooi waarbij alle clubkampioenen uit de Leidse regio uitmaken wie zich de bes te van de Leidse Biljart Bond mag noemen. In de Nederland se competitie eindigde ze dat jaar met haar team in de mid denmoot. Toch is het pas drie weken geleden dat ze in die competitie voor het eerst tegen over een andere vrouw kwam te staan. „In Nederland zijn er maar een stuk of tien vrouwen die driebanden op een match tafel. Toch zie je dat er de laat ste jaren steeds meer vrouwen gaan biljarten. Dat is een goede zaak, hoewel ik moet zeggen dat ik net zo makkelijk tegen mannen als tegen vrouwen speel." Dit weekeinde zal Martijn louter vrouwelijke opponenten moeten verslaan om door te dringen tot het Nederlands Kampioenschap. „Jan heeft vertrouwen in me. Hij kijkt naar m'n moyenne, en zegt dat ik het kan halen. Zelf denk ik ook wel dat ik een goede kans maak. Die vrouw die ik drie we ken geleden tegenkwam, doet ook mee. Daar heb ik al van ge wonnen." Maar, denkend aan het toer nooi, zegt ze: „Best wel span nend eigenlijk. Met biljarten heb je een vaste hand nodig, dus als je een beetje staafte tril- len van de zenuwen... Snap je wat ik bedoel? Ach, ik vind het in ieder geval heel leuk om mee te doen. En mocht ik er uitge knikkerd worden, dan probeer ik het volgend jaar gewoon Joke Martijn: „Zelf denk ik dat ik een goe de kans maak." FOTO DICK HOCEWONINC alkmaar cpd In de sport is bijgeloof niet weg te denken. Neem de voet ballers van AZ en hun trainer Van der Lem. Voordat ze bij uitwedstrijden op het veld ko men hebben ze verplicht een middagdutje gedaan. Elke keer met een overwinning als gevolg. Ze gaan het nu ook bij thuisduels doen. Bijgeloof of is er meer aan de hand? In de wetenschappelijke li teratuur heet het 'strategie napping'. Strategisch dutten. Dat klinkt best positief. Even als de aanduiding 'power nap'. Een dutje waarvan je sterker wordt, opknapt. Al thans, dat suggereren de di verse benamingen. Gerard van der Lem, trainer van AZ, gelooft in die 'naps'. Dit seizoen kreeg hij de pen ningmeester zelfs zover om extra geld uit te trekken voor het inhuren van hotelaccom modatie in de buurt van het stadion van de tegenstander. Niet om er een nachtje over te blijven maar om op de wed strijddag over slaapruimte te kunnen beschikken voor de selectie. Slapen voorafgaand aan de (avond)wedstrijd dus. Iets dat de Alkmaarders goed bevalt. Van alle uitwedstrijden verloor AZ er dit seizoen slechts eentje. Dat was uitge rekend het duel bij Willem II, dat niet voorafgegaan werd door een siësta. Natuurlijk is de imponeren de reeks zeges in uitwedstrij den geen sluitend weten schappelijk bewijs voor deze vorm van voorbereiding. Toch zijn er in de wetenschappelij ke literatuur best aanwijzin gen te vinden dat Van der Lem het niet zo gek bekeken heeft. „Strategie napping is nuttig om het niveau van functione ren te verhogen. Maar men moet ervoor zorgen dat men tenminste twee uur vóór een belangrijke activiteit ont waakt", aldus een bijdrage die het Nederlands Aeromedical Instituut vorig jaar leverde aan een bijeenkomst van het Na tionaal Coach Platform. Wat betreft de duur van de 'power naps' adviseert het instituut, dat zich mede baseert op ge gevens van NASA-onderzoe- kers, twee tot drie uur. Bij AZ is volgens Van der Lem vier uur slaap zelfs de praktijk. „Het zou best kun nen dat die extra tijd ten koste gaat van de slaapkwaliteit 's nachts, maar daar zitten we niet mee. Het gaat puur om de wedstrijd en de voorbereiding daarop", tijdens een bijeen komst van coaches. Algemeen bekend is dat de mens in de middag een dip te genkomt. Dat leidt ertoe dat men zich gedurende enkele uren minder goed, minder scherp en minder waakzaam voelt. Pas later in de middag herstelt het bioritme dat. Vol gens onderzoekers is dat laat ste aspect de verklaring voor het feit dat veel records in het begin van de avond gevestigd worden. Het zou best eens zo kun nen zijn dat Van der Lem met zijn spelers in één klap twee vliegen vangt. Door de spelers te verplichten te slapen in de door het bioritme bepaalde, minst productieve uren, be nutten ze het lichamelijke én geestelijke herstelvermogen van slaap. Bovendien zou het wel eens zo kunnen zijn dat ze in die slaapperiode als het wa re een buffer opbouwen voor de topsport in het begin van de avond. Van der Lem gaat in elk ge val door met deze aanpak. Sterker nog: ook bij thuiswed strijden krijgen de spelers vanaf nu 'slaapopdrachten'. ballen en een tijdklok, de professionele we- BWA het recept om :en, in dit geval het [den, aantrekkelijker te voor het grote publiek, irtsport kampt al sinds 4liet een imagoprobleem, it is vooral dat de doel- aar vergrijst. Veel toe- :rs komen niet meer op toernooien af en jon- helemaal niet. >m gaat de BWA in de nieuwe eeuw in het offensief. Bij de toernooien die de bond organiseert (intermidget, grandprix en wereldbeker) wordt vanaf 1 januari een tijd klok ingevoerd in de hoop de partijen korter te maken en spannender voor de toeschou wers. Momenteel kunnen de biljarters bijvoorbeeld in de we reldbekertoernooien voor elke stoot op het gemak bekijken hoe ze de bal willen raken. In de toekomst moeten ze de tijd in de gaten houden en daar door sneller beslissen welke stoot ze produceren. Daarbij heeft de bond een nieuwigheidje bedacht. Bij de wedstrijden die aandacht krij gen op televisie, spelen de bil jarters met gestippelde ballen. Op de twee afstootballen, de witte en de gele, worden zes ro de stippen geplaatst. Daardoor wordt het effect dat de spelers de bal meegeven voor tv-kijkers vele malen duidelijker zicht baar. De spelers hebben unaniem ingestemd met de wijzigingen. De BWA is erachter dat de sport, wil hij enig perspectief behouden, op bepaalde punten aangepast dient te worden. BWA-voorzitter Cor van Erp: „We hebben gemerkt dat biljar ten niet het meest ideale pro duct is om de markt mee op te gaan. Tenzij het een bejaarden- markt is." Sponsors weten dat natuurlijk ook en willen eisen stellen om hun investeringen zo lucratief mogelijk te maken. „In het verleden reageerden de bonden te weinig flexibiliteit. Wij willen nu meer open staan voor nieuwe initiatieven", aldus Van Erp. eede-speelster Sarina Wiegman met Oranje in actie tegen Spanje raymond grimbergen ioit haalden de Neder- vrouwen de eindronde Europees Kampioen- roetbal. Maar als de ma- iopulariteit van de sport 'enredig is aan de pres- het veld, zou het deze :h moeten lukken. Dit ide verblijven de Oran ten in het Spaanse waar de leatiewedstrijd tegen land zal worden ge- Middenveldster Sarina i, aan haar vijfde sei- Ij Ter Leede bezig, is vol 'en over de goede af- oud ons in de gaten." ze zes jaar oud was, nu itig jaar geleden, trap- t het eerst tegen een eigenlijk vindt ze alle leuk „Voetbal heeft er altijd bovenuit gesto- :rtelt Wiegman, die als lichamelijke opvoeding hobby haar werk heeft t „Het zat een beetje in "'ie, want mijn vader Ie ook. Als klein meisje dus vaak bij de velden 10 in Wassenaar te vin een gegeven moment samen met mijn twee- :r lid." :e aanleg had voor het kwam vrij snel aan het maakte meestal deel de selectie-elftallen, de mensen zeggen na- al gauw dat je lekker !tbaÜen, omdat je een bent. Tot en met de 'en speelde ik namelijk jongens mee. Eigenlijk lat niet, maar in het be ft ze toch niet dat ik een was." Hoewel ze bij de wilde blijven spelen 'en m'n vriendjes") 'iegman op haar twaalf- meisjesteam van Cele- Den Haag terecht. „Dat "ft een van de beste en bovendien dicht in pt" Na een aantal jaar 'd te hebben voor het KFC'71, weer een stapje 'os ze vijf jaar geleden 'et Sassenheimse Ter Daar ga ik niet meer zegt ze stellig. „Ik had Sarina Wiegman: „Er is een enorme vooruitgang geboekt." ook voor een club uit Rotter dam kunnen kiezen, maar Ter Leede geeft mij gewoon een goed gevoel. De ambitie van en de sfeer binnen de club spraken me heel erg aan, en ook qua reistijd is het goed te doen. Ter Leede is een supergezellige ver eniging, waar ook de vrouwen afdeling goed geregeld is. We kunnen bijvoorbeeld gewoon op normale tijden trainen." Wiegman heeft de afgelopen jaren een stijgende lijn in de prestaties van het vrouwenteam gezien, en geeft de doelstelling van de Sassenheimse club aan: „Het gat dichten met Saestum. Dat team is op dit moment nog te goed voor ons. Gelukkig hou den ze bij Ter Leede altijd een oog open voor eventuele ver sterkingen van ons team." Met Oranje is kwalificatie voor het EK het doel. Het Ne derlands elftal is ingedeeld in FOTO UNITED PHOTOS DE BOER een poule met Frankrijk, Zwe den en Spanje. Het eerste duel, anderhalve maand geleden te gen Frankrijk, eindigde in 1-1. „Gezien het wedstrijdbeeld een terechte uitslag", vindt Wieg man. „Maar we kunnen beter. Als we wat meer vooruit hadden gespeeld en iets eerder druk hadden kunnen zetten, dan wa ren we als winnaar uit de strijd gekomen. Ik ga er ook van uit dat we tegen Spanje meer in balbezit zullen zijn. Hoewel dat team al twee wedstrijden heeft verloren, moeten we Spanje ze ker niet onderschatten. Het blijft, vooral in de counter, een levensgevaarlijke ploeg. Maar bij ons is iedereen fit en we hebben een goed gevoel over de afloop van de wedstrijd. We moeten kunnen winnen." Het zouden de eerste vruch ten kunnen zijn die het zogehe ten Olympisch Plan van de KNVB en het NOC'NSF af werpt. Begonnen in februari van dit jaar, moet dit plan er voor zorgen dat de Nederlandse vrouwen zich in 2004 voor de Olympische Spelen plaatsen. „We zijn twee keer in de week, op dinsdag en woensdag, met het Nederlands elftal bij elkaar in Zeist om te trainen. En je ziet nu al dat we een gigantische vooruitgang hebben geboekt. In de oefeninterlands tegen top- landen als China en de Verenig de Staten speelden we heel goed, hoewel we van die twee landen wel verloren. Maar dat zijn full-profs natuurlijk. Zo ver zijn wij nog niet. Maar overal in de wereld ontwikkelt het vrou wenvoetbal zich heel snel. Je moet nu meedoen, anders slaan de toplanden een enorm gat." Met 65 duizend speelsters is voetbal a1 de grootse vrouwen- teamsport van ons land. Maar in de Verenigde Staten, waar dit jaar nog het wereldkampioen schap werd gehouden en de stadions zo goed als uitverkocht waren, kan de sport nauwelijks populairder worden dan ze al is. „Daar spelen acht miljoen vrouwen voetbal", weet Wieg man. „Iemand als Mia Hann, één van de topspeelsters, kan daar niet normaal over straat. Die staat op posters afgebeeld tussen Michael Jordan en Tiger Woods. Maar ook in Nederland zie je dat dat WK een positieve invloed heeft gehad. De voor oordelen zijn in ieder geval een stuk minder geworden dan bij voorbeeld vijftien jaar geleden. We worden steeds meer gezien als topsporters. En dat is goed, want dat zijn we natuurlijk ook." Ajax staat wel aan kop in de eredivisie, maar het spel is niet om aan te zien. Is Jan Wouters de man die Ajax weer aan het voetballen kan krijgen? Katwijker Robert-Jan Ravensbergen, speelt bij Volendam, trainde vorig seizoen bij Ajax 2 on der Jan Wouters: „Ik ben niet anders dan positief over Wouters. Toen hij bij Ajax 2 ku>arn, kon je merken dat hij net als trainer begon, dat-ie moest wennen. Maar de coaching, het overbrengen van kennis ging steeds beter. Ik denk dat ik veel van hem heb geleerd, je kon duidelijk merken dat hij in de top had gevoetbald. Ik begrijp dat er nu wordt getivijfeld aan zijn capaciteiten. Mis schien dat hij er te vroeg is ingestapt. Hij moest het overnemen van Olsen, terwijl hij eigenlijk nog had willen wachten. Leidenaar Henk de Cler, vader van Tim de Cler, linksback van Ajax: Hier ga ik niet over zitten ouwehoeren. Voor je het weet staan er vervelende dingen in de krant, en daar heeft Tim niets aan. Ik vind wel dat clubs tegenwoordig te snel in paniek zijn. Kijk nou eens naar Leo Beenhakker. Vorige week kon hij er niks van, deze week is hij de kampioen. Ruud Bröring, trainer van Noordwijk, titel houder in de hoofdklasse A van het zaterdag- voetbal: „Ik vind niet dat een topvoetballer als begin nend trainer ineens naar een grote club moet gaan, zoals Jan Wouters en Ronald Koeman, en Frank Rijkaard bij het Nederlands elftal. En als amateurtrainer kom je niet aan de bak omdat je geen flesje van de doellat kan schieten. In het trainersvak is het belangrijk dat je ervaring hebt. Het is handig dat, wanneer zich iets voordoet, je het al een keer hebt meegemaakt. Volgens mij is het goed om als trainer bij de jeugd te beginnen. En dan vind ik de A-jeugd van Ajax eigenlijk al te hoog. Ik begrijp ook niet dat de clubs en zelfs de KNVB niet inzien dat het niet goed is om on ervaren trainers zo'n belangrijke functie te ge ven. Eigenlijk begrijp ik ook niet dat die jongens er zelf in stappen.'' Ruesink in het Algemeen Dagblad: „Coachen is het doseren van de hoeveelheid ken nis die je in één keer kwijt kunt. Wie een oplei ding aan de sportacademie, de Pabo of Cios heeft gevolgd, zoals Leo Beenhakker, Co Adri- aanse, Louis van Gaal en Foppe de Haan, krijgt dat mee in zijn opleiding. In dat opzicht heeft Wouters een achterstand. Als hij die kan weg werken, dan kan hij uitgroeien tot een toptrai- De Leiderdorpse sportjournalist Christiaan foto anp Joop van Eek uit Leiden, Feyenoord-supporter in hart en nieren: „Je kan wel zien dat Jan Wouters er geen snars van begrijpt. Je hoort Johan Cruijff op televisie haarfijn uitleggen hoe Ajax moet spelen, iedere leek begrijpt het. Alleen Jan Wouters niet. Vol gens mij zitten die jongens van Ajax moorkop pen te eten voor de training in plaats van dat er met harde hand wordt geregeerd. Wouters komt watjesachtig" over. Natuurlijk heb ik er ab Feyenoord-supporter geen problemen mee. Ik vind het prachtig, laat Wouters nog jaren bij Ajax blijven. Rob van der Zanden, voormalig sportjourna list van deze krant, nu 'Ajax-watcher' namens de Amsterdamse krant Het Parool: „Ik denk dat Wouters niet geschikt is ab trainer van dit Ajax. Hij gaat ervan uit dat ziin spelers al een bepaald niveau hebben en dat hebben ze niet. Wouters en zijn spelers zitten op een totaal verschillende golflengte. Hij zegt dat de spelers het Ajax-systeem niet kunnen uitvoeren. Ik vraag me af of hij zelf wel weet wat het Ajax-sys teem is. Ik heb ook het idee dat hij te snel weer van systeem verandert. Vroeger wist iedere speler bij Ajax wat hij moest doen. Laatst zag ik hoe Aron Winter tijdens een wedstrijd een andere speler drie kwartier stond uit te leggen wat hij moest doen. Het gebrek aan chemie en automa- tbmen in het elftal b stuitend. tekst willem spierdijk

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39