)ver ongeduldige ouders en een leraar PORT 9 MOOIER dan GOUD Randje BUITENSPEL ^nrmwmnw Een jaar Jan Wouters als trainer van Ajax: Wouters (39) is morgen één jaar in functie als hoofdtrainer van Ajax. Hij st, zei voorzitter Michael van Praag na het ontslag van Morten Olsen, de ederopstanding' van Ajax gaan vormgeven. In het eerste half jaar van iuters werd de beker gewonnen en nu voert de Amsterdamse club, die l seizoen als zesde eindigde, de ranglijst van de eredivisie aan. Maar de waarop dat is gebeurd laat vaak te wensen over. Ligt dat aan Wouters? dat te simpel en is er meer. Zoals de gewijzigde constructie van Ajax en opgeblazen verwachtingen? Het complexe eerste jaar van Jan Wouters nader beschouwd. door HENK HOIJTINK iren spelers van Ajax, zoals Aron Winter of ludrup, wordt gevraagd naar de capaciteiten Wouters, geven ze een eenslüidend ant- Wouters kan een toptrainer worden." Het is In vergelijkbare bewoordingen spreken de ionals over bondscoach Frank Rijkaard, een egenoot van Wouters. lationale team en de Nederlandse topclub aangevoerd door trainers die volgens hun kunnen wórden. Ze behoren in hun professie nog niet tot de top. De kans is at hetzelfde gezegd zal worden over Ronald die na de jaarwisseling als trainer van Vi- gint. Het beeld van een stroeve start in Arn- (weer) een onbegrip uitstralende jonge trai- een grote naam als voetballer is gezien de elling van de spelersgroep van Vitesse al in en te schetsen. et tactische inzicht van de Europese kampi- an 1988 ligt dat niet. Dat is hoogwaardig. Het hien wel hun grootste kwaliteit. Maar dat rlopig, hoe paradoxaal dat ook klinkt, tevens otste zwakte. Er ligt, zeker in het geval van te veel de nadruk op. De tactiek is zijn wa- jral omdat hij over vele andere eigenschap van een trainer worden verlangd, nog niet Wouters en de andere dertigers missen, in rd, ervaring. 'outers was één jaar assistent van Ronald Dij FC Utrecht. Daarna trainde hij anderhalf het tweede team van Ajax. Toen hij werd ld als hoofdtrainer in Amsterdam, was zelf de eerste om te erkennen dat het naar lak ets te snel was gegaan. De promotie af hij aan, in elk geval een half jaar te vroeg. hij hebben gedacht - want zo denken alle jong of oud - dat hij het onder Olsen vastge- met zijn kennis vlot zou kunnen trekken. En hoe lovend waren begin dit jaar de kritieken die overwaaiden uit Zuid-Afrika, waar Ajax zich voorbe reidde op de tweede competitiehelft. Ajax trainde weer op positiespel, Wouters had oog voor de de tails. „Jij komt er wel", zei Ronald de Boer op zijn laatste werkdag bij Ajax tegen Wouters. .Alles is al ontdekt", zei Wouters zelf. Hij wilde geen moeilijke dingen gaan doen, hij hoefde niets uit te vinden. Hij had van Cruijff en Michels vooral ge leerd dat simpel voetbal moeilijk genoeg is. Wouters bedoelde dat hij simpel voetbal wilde gaan onder richten. Dat zou dan toch gauw voor iedereen dui delijk zijn? Het is de denkfout van een groot strate gisch voetballer; van de man van de perfecte pass op 21 juni 1988 in de EK-wedstrijd tegen West-Duits- land op Marco van Basten, de perfecte spits. Nog steeds vindt Wouters dat hij op het trainings veld simpele dingen doet en zegt. Hij is in zijn ele ment als hij buiten de schijnwerpers en ver van mi crofoons in een klein gezelschap over voetbal kan praten. Dan bewegen wijs- en middelvinger naast el kaar over tafel, dan roept hij situaties tot in detail te rug. Hij trekt zijn spelers over het trainingsveld, zet ze neer en wijst: zó simpel is het. Maar het is te moeilijk, zo blijkt telkens weer, voor de veelal jonge spelers van Ajax. Hun nervositeit kan leiden tot verkramping. Ze worden heen en weer geslingerd tussen het algeme ne belang, de tactische verlangens van de trainer, en het individuele belang, de zorg om het eigen plaatsje in het elftal. Ajax speelt aan de hand van Wouters vaak zonder flair, durf, vreugde. Er wordt, zo luidt de kritiek, niet meer gelachen bij Ajax. Ondanks zijn droge gevoel voor humor kan Wouters die indruk niet wegnemen. Wouters is bovenal een perfectionist. Hij maakt het zich erg moeilijk. Hij heeft zichzelf met de zwaarst denkbare opdracht opgezadeld: een nieuw Jan Wouters aan het werk tijdens een training van Ajax. team vormen naar het door Louis van Gaal geperfec tioneerde Ajax-systeem. Het is te makkelijk om Wou ters voor te houden dat de investeringen van 70 mil joen gulden in nieuwe spelers gemeten naar de schoonheid van het spel niet renderen. Dan wordt voorbij gegaan aan de ingrijpende aard van de her vormingen in het Ajax-team. Ajax is na het vorige seizoen zijn ziel kwijtgeraakt. Doelman Van der Sar, de gebroeders De Boer, aan voerder Blind en Litmanen vormden jarenlang het geraamte van de ploeg. Hun vertrek betekent in een groepsproces veel meer dan louter het verlies van vijf spelers. De hiërarchie en de samenhang vallen weg. Met het oog daarop haalde Ajax oud-spelers als Winter en Verlaat terug naar Amsterdam. Maar van hen kan niet worden verwacht dat ze de mentale leemte opvullen die voornoemd vijftal heeft achter gelaten. Zij kunnen Ajax niet binnen een paar maan den een nieuwe ziel bezorgen. Wouters zal het zich allemaal realiseren. Maar in zijn onervarenheid kan hij ongeduldig, soms kribbig, verbeten en onbuigzaam zijn. De laconieke Feyen- oord-trainer Leo Beenhakker, toonbeeld van erva ring, speelt voortdurend het spel van geveinsde haat en liefde met zijn onpeilbare spits Julio Ricardo Cruz. Dat beheerst Wouters niet. Hij raakte Nikos Machlas, zijn spits van negentien miljoen, in diens Griekse trots door hem in het onbeduidende Euro pese duel met Dukla Banska Bystrica al na een half uur te vervangen. Handig was dat niet. Hetzelfde gold voor zijn weigering in Banska By strica om na de laatste training een klein groepje journalisten te woord te staan. Wouters' omgang met de pers was aanvankelijk moeizaam, maar lang zamerhand treedt er verbetering op. Een vrolijke Ik heb rh'n koffer gekozen, want op vakantie gaan is een passie van mij. Het liefst ga ik ver weg. Het leuke van va kantie is dat je even met niets anders bezig bent, je kunt even alles van je afzetten, ner zijn we - m'n vriendin en ik - naar Indonesië geweest, li, Java en Lombok. Het jaar daarvoor waren we een week wfrika. Dat was een verrassing van mijn vriendin. Zij is ste len ik kon met haar mee, het was een verjaardagscadeautje. Ir bezochten we Venezuela. Met waterpolo ben ik ook wel geweest, maar dan is het anders, dan zie je weinig van een zoveel mogelijk van de wereld zien. Ik zou wel terug wil- Indonesië, om andere eilanden te bekijken, ik zou ook wel tnam toe willen en Australië staat ook op mijn lijstje. Er veel op, eigenlijk. et leuk om met andere culturen in aanraking te komen. En ir maakt ook altijd veel indruk, zoals de dieren in Zuid- i Venezuela hebben we de hoogste waterval ter wereld ge was prachtig. jd met een koffer op vakantie, niet met een rugzak. Want 'l in een hotel zitten met een zwembad, zodat je ook eens font uitrusten en een boek kunt lezen. Vanuit het hotel re deexcursies. Vooreen excursie van meerdere dagen hebben tón rugzakje. ffer heb ik een fototoestel gedaan, heel belangrijk, want we Itijd heel veel foto's. Ook m'n snorkelspullen zitten erin en iboek. Dat is voor het snorkelen, want als ik neter zwem in een vakantie is het veel. En boe- er ook in, want ik lees graag en normaal heb 'inig tijd voor. h Zuidweg (25) stapte vijf seizoenen geleden over van LZ 'aar AZC. De Alphense waterpoloclub is koploper van de Uasse A en bereikte vorige week de bekerfinale door een •Op AZPC. Het hoogtepunt van zijn sportcarrière was de zesde plaats met het Nederlandse studententeam op de piade in Japan, in 1995. Zuidweg maakt sinds 1997 deel het Nederlands herenteam, dat zich deze zomer niet kon ceren voor de Olympische Spelen in 2000. Niels Zuidweg tferd geboren in Voorschoten en verhuisde een paar jaar •en naar Alphen aan den Rijn. Samen met zijn ouders en broer heeft hij een bedrijf in kantoormeubelen. prater zal hij in een groot gezelschap nooit worden. Het is onzinnig om dat te laten meewegen in de be oordeling van de voetbaltrainer Wouters, en toch ge beurt het af en toe. Zinvoller is -het te beschouwen met welke in vloedssferen de jonge, onervaren trainer in Amster dam rekening heeft te houden. Om een nieuw team te kunnen opbouwen moest hij de verdeelde selectie van zijn voorganger Olsen zuiveren. Wouters stootte zeven spelers met lopende contracten af. Op basis van wat zij bij Ajax hadden laten zien, was er weinig tot niets op die schifting aan te merken. Maar de voorspelbare kritiek - de reserve Dean Gorré noem de Wouters bot - weerkaatste slechts op de trainer. Openlijke steun bleef uit voor Wouters, die al in zijn eerste maanden als hoofdcoach een onsympathieke operatie moest uitvoeren, waarvan menig collega in zijn hele loopbaan gevrijwaard blijft. In Banska Bystrica ging Danny Blind, directeur spelersbeleid, in de fout. Hij plaatste in informele sfeer enkele vraagtekens bij het optreden van Wou ters. Er is naderhand intern over gesproken, maar van zo'n voorval blijft altijd iets hangen. De constel latie met een generatiegenoot als technisch klank bord is voor Wouters een complicerende factor. Maar het grootste probleem voor Wouters is de te genstelling tussen hem en de zakelijke directeuren van Ajax. In de drastisch gewijzigde constructie van de Amsterdamse club heeft de directie de rol van het bestuur op de voorgrond overgenomen. De voor naamste blikvanger is Frank Kales, algemeen direc teur. Hij heeft, voor IBM, jarenlang in Amerika ge werkt. Zijn vocabulaire is doorspekt met Engelse ter men. Hij denkt in het groot en in geld. Kales denkt niet in voetbal, maar in het 'product voetbal'. De zakenman Kales praat voortdurend over clubs als Barcelona, Inter Milaan, Manchester United. Ver lekkerd denkt hij hardop aan de miljoenen die daar binnenstromen. Met volle vaart gaat hij in op een vage flirt van een commerciële zender. Zijn gedach tewereld wordt bepaald door tv-rechten, die nieuwe pot van goud, en Europese competities. Hij vindt dat Ajax moet concurreren met de top van Europa. Wouters denkt aan Roda JC en RKC. clubs waar van zijn ploeg nog niet kan winnen. Hij kent de in ternationale verhoudingen. Hij kent de golfbewegin gen en hij weet dat Nederlandse clubs voorlopig niet aan Europse hoogtijdagen mogen denken. De directeuren van Ajax, Kales voorop, zijn als on geduldige ouders die een begaafd kind denken te hebben dat minstens een klas zou kunnen over slaan. Wouters is de strenge leraar die de ouders moet temperen om ze op andere gedachten te bren gen. Op het huidige, nog elementaire niveau is voor de leerling Ajax immers nog genoeg op te steken. Het is een ondankbare taaie voor Wouters. De om geving werkt ook niet mee. De moderne Arena, de beursgang, het Amsterdamse superioriteitsgevoel - het draagt er allelnaal toe bij dat de verwachtingen bij Ajax altijd opgeblazen zijn. Ajax moet altijd win nen, altijd mooi voetballen, altijd de beste zijn. Het is een interessante ontwikkeling dat in Neder land wordt gekozen voor jonge trainers met een groot voetbalverleden. Het is voor Wouters te hopen dat in Amsterdam ook alle consequenties van die keuze worden aanvaard. Dat hij tijd en gelegenheid krijgt om te bouwen aan Ajax in een krachtenveld waarin de ambities en belangen van sport- en za kenmensen haaks op elkaar lijken te staan. Met alle horten en stoten van dien. De keuzeheren van de Leidse elftallen van de eeuw zijn er nog niet uit. Lezers dezes zijn er in geslaagd twijfel te zaaien bij Witn van Duivenbode en onder getekende. Vandaag wilden we onze selecties, profs én ama teurs, bekend maken, maar we nemen wat respijt. Daartoe aangemoedigd door het publiek zijn we opnieuw gaan schuiven met de genomineerden. Moet bij de profs Jeffrey van As (ooit Roodenburg nu NAC) linksback ofAjacied Tim de Cler (ex-Lugdunum)? En bij de amateurs duelleren Jan Leget (middenvelder, LA'S) en Leo Holl (midvoor, UVS en RCL) om een ereplaats. Hoe dat kan? 'Duif en ik willen de amateurs in een ouderwets 3-2-5-systeem opstellen. Wie ooit kanthalf was, moet daarom niet raar op kijken als hij eind 1999 rechts- of linksbinnen komt te staan. De elftalcommissie excuseert zich, de lezer achterlatend met enkele reacties op mijn oproep van vorige week. Warmonder en KNVB-medewerker Jozef van der Vooren e-mailt dat het idee om een Leids amateurelftal van de eeuw samen te stellen niet erg origineel is. „De Haagsche Cou rant heeft net twee edities achter de rug", laat hij ons wat hu meurig weten. Eën Leids elftal in de Haagsche Courant? Twee edities? Is er ook een elftal van de negentiende eeuw verschenen soms? Natuurlijk is onze actie niet uniek. Maar moet dat dan? Het hele jaar worden er al elftallen van de eeuw verzonnen. Op ho ge poten vervolgt Van der Voo ren dat het een schande is dat een regionale krant alleen een elftal voor stadsmensen wil op stellen. „Daarmee devalueert u het Leidsch Dagblad tot een plaatselijke reclamefolder", draaft Jozef door. Wat voor re clame en voor wie? Van de Vooren vraagt zich af of de elftalcommissie soms bang is dat er geen Leidenaars in het elftal komen als er ook dorpe lingen mogen meedoen. Ant woord: nee, we kwamen op het idee om Leidse elftallen te ma ken toen ik vaststelde dat Leiden weliswaar een armoedige voet- balstad is, maar toch een aardig "Wat dacht je, dat ik seniel aan het worden ben of zo?' rijtje markante voetballers heeft voortgebracht. Tot besluit draagt Van der Voo ren zijn dorpsgenoten Arie van Staveren en Martin de Louw voor. Beiden verlieten ooit War- munda om voor geld te gaan spelen. Van Staveren bij Sparta en De Louw bij Rijnsburgse Boys. Het zal Jozef niet verbazen dat beide nominaties zijn afge wezen. Ook een uitgemaakte zaak is de kandidatuur van Koos Bekooy. Deze talentvolle middenvelder van Lugdunum komt hoe dan ook in het amateurelftal. En was hij vroeger een fikkie fana tieker geweest dan had Koos het tot de elf beste Leidse profs ge schopt. Maar toen Eeyenoord vijfentwintig jaar geleden aan hem trok, gaf de wispelturige technicus niet thuis. Fred Blankemeijer, tegenwoor dig senior-manager in de Kuip en vroeger bestuurslid met oog voor talent, vertelde mij eens dat hij lyrisch was van Bekooy. Totdat hij een hele middag ver geefs op de eigenzinnige Leide- naar had zitten wachten. „Wat kan ik voor je doen jongen?", riep 'ome' Fred Blankemeijer jo viaal in de telefoon toen ik hem van de week belde. „Of ik me Koos Bekooy nog kan herinne ren? Wat dacht je, dat ik seniel aan het worden ben of zo? We wilden hem graag hebben. Hij was kandidaat voor het mid denveld en met zijn inzicht en techniek had hij bij ons ook li bero kunnen worden. Het klinkt misschien wat vreemd, maar ik zag een nieuwe Rinus Israël in hem. Om die Bekooy eens uit te proberen, hadden we een wed strijd voor hem geregeld. Maar wie er die middag ook kwam opdagen, geen Koos. Kijk jon gen, ze hoeven echt niet met jam naar ons te gooien, maar ze moeten niet denken dat we ze thuis komen ophalen." Toen Bekooy verstek liet gaan, wist Blankemeijer meteen wat voor vlees hij in de kuip had. Koos was een knappe voetbal ler, maar hij had niet de menta liteit om prof te worden. Ik denk dat hij bang was dat hij het bij ons niet zou redden. Want er stond hier in die tijd wel even een elftal hoor. Blankemeijer doelt op het Feyenoord van een andere, min der talentvolle Leidenaar: de ka raktervoetballer Wint Rijsber- gen. Speelde dat elftal thuis dan zaten er duizenden Leidenaars in de Kuip. Blankemeijer: Met de trein zat je vanaf Leiden in drie kwartier in het stadion. Als ik mijn ogen dicht doe, zie ik één van die Leidenaars nog zo voor me: Jan Oudshoorn, die grote kale met dat deukje in zijn schedel waar water in bleef staan als het regende. In een Leids elftal aller tijden mag volgens ome Fred één naam niet ontbreken. „Vergeet je Piet Kantebeen niet? Die kwam in de jaren dertig over van UVS. Hij was midvoor, en niet zo zuinig Ook. En zet die Bekooy er ook maar in. Want dat kreng had het ruituurlijk wel in zijn pootjes. Maar als je het niet erg vindt, ga ik me nu voorbereiden op de wedstrijd van vanavond tegen Marseille. Dag jóngen. Wordt vervolgd. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37