9 Toerisme u4m5K 5 wil een plek op de skikaart R gedoe FEITEN CIJFERS WINTERSPORT KRABBELT UIT DAL SIS3EKICH rSM u 29 Bij het dalstation van het Pal-gebied kan het soms knap druk zijn. ANDORRA Een landje van niets, oog in de Pyreneeën. Bekend als belastingparadijs en dentele etappeplaats van de Ronde van jankrijk. Maar dat het staatje bijna 250 ometer aan skipistes :ft, is minder bekend, erkwaardig eigenlijk. Want de afdalingen ogen dan niet bijster lang zijn; zelfs de !s" wende wintersporter zal zich er niet snel vervelen. Ronald Koeman, Boudewijn Zenden en Ruud Hesp komen er graag. Maar ook voor onbekende Nederlanders is het goed toeven in de besneeuwde bergen van Andorra, het dwergstaatje in de Pyre neeën. Het landje is zo groot als de helft van de provincie Utrecht. Er wonen ruim 66.000 mensen, van wie de meesten hun geld verdienen met de verkoop van be lastingvrije artikelen. Er zijn er ook die hun zakken vulllen met smokkelen. Een lucratieve bezigheid, want de prijs voor een pakje sigaretten ligt rond de drie gul den. Smokkelaars gebruiken afgedankte pistebully's om de duizenden sloffen over de hoge bergen te krijgen. Dat lukt soms. Maar soms ook niet. De Spaanse douane controleert streng. Datzelfde gebergte biedt Andorra moge lijkheden de vleugels op een legale ma nier uit te slaan. Het land wil een plek veroveren op de mondiale skikaart en heeft miljoenen geïnvesteerd om winter sporters naar het belastingparadijs te lokken. Dat laatste aspect is overigens geen onbelangrijke factor. Belastingvrij winkelen is zonder twijfel één van de aantrekkelijke kanten van het skiën in Andorra. De vijf skigebieden van het staatje heb ben de handen ineen geslagen. Na elkaar jarenlang op leven en dood te hebben beconcurreerd, treedt het kwintet nu als één blok naar buiten. Voor wie de ver wende skiër binnen de poorten wil halen, is dat geen onverstandig besluit. Andorra heeft nu totaal 246 kilometer piste in de aanbieding. Met de wetenschap dat de zon er langdurig kan schijnen, is Andorra een uitstekend alternatief voor de Oos tenrijkse en Franse Alpen. Diezelfde zon heeft ook een nadeel. De sneeuw smelt snel. Om dat euvel te ver helpen, straat er verspreid over de ber gen een batterij van 872 sneeuwkanon nen. Die zorgen ervoor dat de pistes op de meeste plekken in uitstekende condi tie blijven. Dat moet ook wel, want de pistes in Andorra zijn door de hoge sneeuwgrens van 1500 meter niet bijster lang. In sommige gebieden kan de skiër niet meer dan 600 hoogtemeters over- >v" v Sneeuwkanonnen zorgen voor een dik sneeuwdek. foto rob onderwater bruggen; de langste afdalingen zijn ge middeld 4 kilometer. Toegegeven, die zijn wel heerlijk om te doen. De geoefende skiër heeft in Andorra niet zo heel veel te zoeken. De afdalingen zijn mooi, maar niet spectaculair. Voor de huis-tuin-en-keukenskiër daarentegen is Andorra een eldorado. Het wemelt er van de groene en blauwe pistes. Van de vijf gebieden spreekt Ordino het meest aan. Het kleine, maar veelzijdige gebied is niet toevallig de plek waar de Nederlandse voetballers van Barcelona (drie uur rij den) zich naar beneden laten glijden. Vanwege de gunstige ligging ten opzichte van de zon ligt er veel en ook langdurig sneeuw. Pas de la Casa/Grau Roix is met aan 88 kilometer aan afdalingen het grootste gebied en bij de Nederlandse va kantieganger - er komen er in het hoog seizoen gemiddeld 700 per week - het meest populair. Dat is niet verwonderlijk. Het appartementencomplex ligt aan het eind van de piste. Bovendien glijdt de va kantieganger zo de kroeg in, waar op zijn Oostenrijks de après-ski gevierd wordt. Maar voor het echte feest - als je dat zo tenminste mag noemen - moet je in Ar- insal zijn, het stadje waar jaarlijks zo'n 30.000 Britse skiërs de bloemetjes buiten zetten. De Spaanse vakantiegangers - zij zijn verreweg in de meerderheid - laten zich echter liever verwennen in het tro pisch zwemparadijs van Caldea. En de Nederlanders? Die hikken vooral tegen de afstand aan. De auto- dan wel busrit naar Andorra duurt vijf tot zes uur langer dan die naar Oostenrijk. De trein en het vliegtuig (naar Barcelona) zijn niet echt een alternatief omdat je in Andoraa - wil je de vijf gebieden bezoeken - bijna niet buiten een auto kan. Maar laad hem - klaar voor de terugrit naar huis - niet veel vol met goedkope drank en sigaretten. Bij de Spaanse grens wachten stuurs kijken de douaniers met hele grote snorren. ROB ONDERWATER Andorra heeft vijf skigebieden: Arinsal, Ordono, Pal, Pas de la Ca sa/Grau Roig, Soldeu el Tarter Totaal aantal kilometers piste: 246 Liftinstallaties: 84 sleep- en stoeltjesliften; 3 gondelbanen Seizoen: van begin december tot eind april. Prijs voor een zesdaagse sldpas (hoogseizoen): 230 gulden, kin deren 185 gulden. Betaalmiddel: Franse franc en Spaanse peseta. Skilessen: In alle gebieden. Som mige hebben Nederlandse leraren. Bijzonderheden: Wintersportar rangementen voor Andorra wor den onder meer verzorgd door Re- kro Reizen (telefoon 010.414.22.33). De Pas de la Casa is onlangs verbonden met Soldeu el Tarter. Dat levert ruim 160 kilome ter aaneengesloten skipgebied op, meer dan de helft van het totale aanbod van Andorra. Onlangs werd in het dorp Encamp een zes kilometer lange gondelbaan in ge bruik genomen, die de skiër een ki lometers lange autorit naar de top van de berg bespaart. Een verblijf in dit gebied is het overwegen waard temeer daar van hier uit be trekkelijk makkelijk naar andere gebieden kan worden 'gehopt'. Meer informatie: Andorra dienst voor toerisme Brussel 00 32 2 502 1211 lenstelling tot wat de algemene gedachte is, stabili- het aantal snowboarders zich nadat het de laatste jaren is teruggelopen. foto Zwitserland toerisme Er zat een paar jaar de klad in, maar langzaam krabbelt de in- tersse voor wintersportvakanties weer op. Na het topseizoen 1992- 1993, toen 1.240.000 Nederlan ders naar de sneeuw trokken, zakte de belangstelling plotseling in. Een jaar later stond de teller stil op 1.140.000, het daaropvol gende seizoen zakte dat cijfer verder weg tot 1.020.000 en in '97/'98 kwam de grens van 900.000 zelfs in zicht. Vorig jaar echter kwam de kentering. Vol gens ramingen van de Stichting Continu Vakantie Onderzoek reisden de afgelopen winter weer ruim 1 miljoen Nederlanders naar de sneeuw. De verwachting is dat er ook de komende maanden een 'plus' zal worden gescoord. „We merken dat de belangstelling voor de wintersport weer toeneemt ten koste van de verweg-bestemmin- gen", zegt Hans de Looij, winter sportspecialist bij de ANWB. Ter wijl dat na het wintertopseizoen precies omgekeerd was. Niet dat het aantal vakantiegangers naar een zonbestemming zelfs maar in de buurt van een meerderheid kwam. Grofweg is de verhouding sneeuw-zon nog altijd zo'n 65 te gen 35 procent. Maar de groeien de belangstelling voor bijvoor beeld de Canarische Eilanden ging voor een niet gering deel ten koste van de wintersport. Het aantal reizigers naar een winter zonbestemming steeg van 270.000 in '92-'93 naar maar liefst 450.000 een seizoen later. Nu sta biliseert dat aantal zich tot iets boven de 400.000. Hoewel er nooit echt onderzoek naar is gedaan, wordt aangeno men dat de lage koers van de dol lar één van de belangrijkste oor zaken was van die ommezwaai. Wintersport is bepaald geen goedkope vakantie en zal dat ook nooit worden. Overigens voor kwam de opkomst van het snow- boarden dat het aantal winter sporters in de jaren '90 nog ster ker daalde. Vooral jongeren za gen in het flitsender snowboar- den een dynamisch alternatief voor het gewone skiën. Laat staan dat ze nog interesse toon den voor het langlaufen. Toch lijkt ook de piek van het snow- boarden al weer achter ons te lig gen. Volgens de Stichting Conti nu Vakantie Onderzoek waren er in het seizoen 1994-1995 10.000 Nederlandse snowboarders en een seizoen later al was dat aan tal vervijfvoudigd. Daarna liep het weer terug naar 30.000 in '97- '98. Langlauf en gewoon rustig wan delen zijn twee andere redenen voor Nederlanders om 's winters naar de sneeuw te gaan. De piek van het Langlaufen lag eind jaren '80, beginjaren '90 met 180.000 beoefenaars. Nu is het aantal ge daald naar 80.000. Het aantal wandelaars liep terug van 230.00 (begin jaren negentig) naar 120.000. Oostenrijk blijft veruit het favoriete wintersportland. Zo'n vijftig procent van de Ne derlanders reist naar dat land. Frankrijk en Zwitserland zijn tweede en derde met achtereen volgens ruim twintig en dertien procent. Veel lagere percentages komen op naam van Italië, Duits land, Noorwegen, Zweden, Oost- Europa, Amerika en Canada.De Looij ziet in die populariteit niet zo veel veranderen. Hij voorspelt wat winst voor Italië („Daar zijn ze heel goed met kunstsneeuw") en verlies voor Oost-Europa („Een kwaliteitsprobleem."). Ook op financieel gebied voorziet hij weinig wijzigingen. De prijzen voor overnachting en skipas zijn volgens hem overal redelijk sta biel gebleven. REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Dolfinarium Ook dit jaar opent het Dolfinarium in Harderwijk tijdens de kerstperiode - van 26 december tot en met 2 januari met uit zondering van oud- en nieuwjaarsdag - van 11 tot 17 uur zijn deuren. Europa's grootste zeedierenpark is voor deze gelegen heid gedecoreerd in winterse sferen en bovendien wordt het publiek getrakteerd op speciale shows met zeeleeuwen en dolfijnen. Informatie: Dolfinarium, telefoon (0341 ).467.467. ANWB-ledenwijzers Bij de ANWB verscheen zojuist een viertal ledenwijzers dat - omschrijving van de persdienst van de grootste club van Ne derland - 'winterpret' als onderwerp heeft. Een brochure ('Schaatsen' geheten) is geheel gewijd aan schaatsen; ééntje ('Ski Snowboard') verschaft een overzicht van in Nederland verkrijgbare ski's en snowboards en twee (respectievelijk 'Wintersport in België, Duitsland en Oostenrijk' alsmede 'Wintersport in Frankrijk, Zwitserland en Italië') geven be schrijvingen van de populairste wintersportplaatsen. De bro chures zijn door ANWB-leden gratis af te halen. Kerstman De kerstman woont op vele plaatsen. In Rovaniemi (Finland) op de poolcirkel staat zonder twijfel het meest vermaarde pa leis van de kindervriend (de man kreeg vooral uit Engeland zoveel bezoek dat er zelfs een speciaal vliegveld voor werd aangelegd), maar de Fransen zouden natuurlijk geen Fransen zijn als ook zij geen 'La Maison du père Noël' hadden. Het staat sinds twee jaar in Poix-Terron (Franse-Ardennen). Rondom de gerestaureerde molen worden tot en met 26 de cember tal van activiteiten georganiseerd waarbij een Ont moeting met de Kerstman en zijn zes kabouters natuurlijk de belangrijkste plaats inneemt. In 1997 trok 'La Maison du pè re Noël' tienduizend bezoekers, in 1998 vijftienduizend en dit jaar worden er nog veel meer verwacht. Voor sommige eve nementen is vooraf reserveren nodig. Informatie en reserveringen: VVV Franse-Ardennen, 22 Place Ducale, 08000 Charleville—Mézières, telefoon: (0033).324.56.06.08. Dickens Aan thema's gelieerde evenementen verspreiden zich rondom de kerstdagen als een olievlek over Nederland. In het oude stadscentrum van Deventer is Charles Dickens de man die kleur geeft aan een festival. Dus geven op zaterdag 18 en zondag 19 december figuren als Olivier Twist, Scrooge, mr. Pickwick en uiteraard de vermaarde Engelse schrijver zelf ac te de présence. Zij worden omgeven door bedelende zwervers, schoorsteenvegers, goedmoedige zakkenrollers en uiteraard de onvermijdelijke Christmas Carol Singers. Het Dickens fes tijn begint op beide dagen om 11.00 uur. Informatie: ANWB/VVV, telefoon (0570).613.100. Snertvaarten Vanuit bezoekerscentrum 'De Hollandse Biesbosch' aan de Baanhoekweg 53 in Dordrecht wordt ook dit jaar weer een aantal snertvaarten gehouden. Tijdens deze tochten wordt on der leiding van deskundige gidsen veel aandacht besteed aan de vogels die overwinteren in het internationaal vermaarde 'wetland', zoals ganzen en eenden. Verrekijkers en een tele scoopkijker zijn aan boord. De eerstvolgende trips vinden plaats op 12, 19, 28 en 29 december en op 2, 7, 9, 23 en 30 januari. Alle tochten beginnen om 12.30 uur met een in leiding; prijs 18 gulden, inclusief een kop erwtensoep. Informatie en reserveringen: "De Hollandse Biesbos', telefoon (078).630.53.53. O M N Het begint al in september. Uit fraaie kluiten gewassen meiden waarschuwen me vanuit folders, vrouwenbladen en winter sportmagazines, dat ik straks niet zomaar naar de Alpen kan afreizen. Ik moet aan de skigymnastiek. Voor het slapen gaan, drie keer per week moeilijke kunstjes doen. Want anders breek je een pols. Of een been. Ik doe maar een greep. Automatisch komt bij zulke adviezen de assurantiemaatschap pij in beeld. Die mij in een folder voorhoudt, dat ik vooral niet moet vergeten een goeie reisverzekering af te sluiten. Mét winter sportdekking. Want stel dat ik straks met een gipsvlucht naar huis terugkeer. Ddt is duur. En dan heb ik het krantje van m'n garagehouder nog niet eens ontvangen. Hou-je niet voor mogelijk: wat er allemaal op de Autobahn kan gebeuren als ik mijn bougies niet op tijd heb ont vet. Of geen slot-ontdooier meeneem. Of het profiel van mijn banden niet laat controleren. Ook dien ik volgens allerlei krantenartikelen straks rekening te houden met ellenlange files, blijk ik op danig verouderd dus zeer risicovol materiaal te skiën (twee jaar geleden aangeschaft) en moet het allerergste nog komen: het inpakken. Ooit vertrok ken we met twee kinderen in een Fiat 127 met imperial (dat wel) naar de Alpen. Straks - dat weet ik nu al - zal mijn vrouw er moeiteloos in slagen een flinke midden klasser met skibox) met de spullen van ons beiden tot aan de nok toe te vullen. Zij zet eerst alles in de gang waarna ik het met veel passen en meten in de auto mag proppen. Ik ben dol op skiën. Maar al dat gedoe vooraf.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31