Voorspellers slaan plank mis Het Gesprek van de Dag TV WEER In Gouden Kooi van sbs6 willen 1600 mensen COMMENTAAR D66 en de zondagsrust au Radio Times 152 Uit onverwachte hoek kwam deze week het voorstel om bij wet te regelen dat werknemers die principieel niet op bijvoorbeeld zater dag of zondag willen werken op die dag vrijaf kunnen krijgen. Voor veel christenen geldt de zondag als een rustdag, voor joden en moslims kan het werken op vrijdag en zaterdag problematisch zijn. Het is een opmerkelijk initiatief. Niet alleen omdat D66-Kamerlid Bakker wil regelen wat eigenlijk al lang geregeld had moeten zijn. Ook omdat het uit de koker komt van een partij die nogal eens het verwijt krijgt geen oog te hebben voor confessionele belangen. Natuurlijk is het pikant dat bijvoorbeeld het CDA, de partij die het 'niet bij brood alleen' predikt, niet eerder met zo'n initiatief is ge komen, maar principieel gaat het natuurlijk niet om een godsdien stige kwestie. Aan de orde is de vraag of een samenleving persoon lijke overtuigingen en afwegingen zwaarder wil laten wegen dan economische en praktische motieven. De aandacht daarvoor is bij uitstek een punt dat D66 past en waarmee de Democraten zich kunnen profileren. De tijd is er om meer dan één reden rijp voor. Voor steeds meer mensen wordt de zondag een normale werkdag. Aan de andere kant werkt bijna niemand officieel meer dan 38 uur per week, is er veel deeltijdwerk en kunnen werknemers behalve vakantiedagen ook adv-dagen opnemen. Er is kortom ruimte genoeg om in een week van zeven dagen vijf dagen te vinden die geheel of gedeelte lijk aan werken kunnen worden besteed. Tegenover werknemers die werk op maat zoeken, staan werkge vers die personeel ook op minder gebruikelijke uren willen inzet ten. Met andere woorden: hier is redelijk overleg en wederzijdse flexibiliteit geboden. Daarbij is het goed collectief rechten en plichten vast te leggen en die in de praktijk op maat nader uit te werken. Vooral voor kleine bedrijven en instellingen zal dat niet al tijd eenvoudig zijn. Daar zal de wetgever oog voor moeten hebben. Lekker, een zoutvaatje op je eten! Hij weet iets vreselijks van de HMG-directie en chanteert ze daar mee. Of hij presenteert gratis. Anders valt het niet te verklaren waarom RTL5 die stoethaspel van een Hans van der Togt toch weer een programma heeft gegeven. Van een heel uur nog wel Elke werkdag i>an drie tot vier worstelt Van der Togt zich door een quizje dat Woordzoeker heet. De kandidaten moeten uit een bak met 25 letters woordjes halen, waarvan ze ook nog een omschrij ving krijgen. En natuurlijk is er het onvermijdelijke 'belspel', speciaal voor kij kers met het IQ van een bloemkool. Die krijgen zo'n zelfde letterbak te zien en dan geeft Hans de omschrijving. Dat gaat zo. „Dit smelt in een pan, maar ook op je hoofd, ais je tenminste schuld hebt." Bo ter, riep mijn zoontje van zeven zonder de letterbak een blik waar dig te keuren. „Ga daar maar eens goed over nadenken, mensuh", riep Van der Togt. De kandidaten lijden stuk voor stuk aan hersenvenveking. Zelfs als Hans voor de tweede keer vraagt naar de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie, en i>ertelt dat het een afkorting is, zien ze nog de letters PLO niet. Maar ja, ze geven ook zonder gêne toe dat ze nooit lezen, en hebben daardoor de woordenschat van een 4-jarige. Al die verzamelde domheid leidt wel tot vermakelijke situaties. Als bij een woord van tien letters er nog maar één moet worden inge vuld, en Hans de overigens foute hint geeft dat 'oudere mensen het graag krijgen', zegt kandidate Marion met een vraagteken in haar stem: „Respectbol?" Voor een 'rivier die langs Abcoude stroomt' kiest zij uit de verzameling letters het woord 'piel'. En dat is dan nog de uiteindelijke winnares. Van der Togt is het i>olle uur zijn eigen, domme zelf. „Je doet het op je eten, dames", helpt hij, als het gevraagde woord 'zoutvaatje' is. En als de kijkersvraag 'boter' moet opleveren zegt hij: „Je hebt het in room en je hebt het in margarine mensuh. Kom op nou! Het is een spreekwoord, eigenlijk." Geen zin brengt Van der Togt tot een goed einde. Zijn bravoure is er niet minder om. „We hebben weer hartstikke gezellig gepuzzeld met elkaar zegt hij na een uur stompzinnigheid. „Maandag zijn wij er iveer. Ik wens u een goed weekend en ik hoop dat het niet gaat sneeuwen en niet gaat hagelen en dat soort dingen. En maandag ben ik er weer. Maar dat had ik al gezegd. WIL BUYS MENSELIJK De laatste uitzending van BIG BROTHER is niet op 30 decem ber, de dag waarop de winnaar bekend wordt. Veronica zal in de maand januari nog vier vervolgaf- leveringen op het scherm bren gen. Daarin worden de eerste be levenissen van de bewoners bij hun 'terugkeer in de gewone we reld' gevolgd. De extra afleverin gen zijn telkens op donderdag te Stormachtige zuidwester Depressies lopen zich voorals nog het vuur uit de sloffen om luchtmassa's uit de poolstreken op afstand te houden. Tot me dio volgende week lukt dat vrij aardig maar daarna lijkt het tij te keren. Doordat de depressies steeds meer controle over Eu ropa krijgen komt het grensge bied tussen koude en warme luchtmassa's helemaal boven de Mediterrane regio te liggen. Daardoor kan de koude lucht laag dikker worden hetgeen een licht winters scenario tot gevolg heeft. Hogedrukgebieden bo ven Noord- en/of Noordoost Europa zijn niet aan de orde. Om die reden is er vooralsnog geen uitzicht op een solide win terse periode. Toch is er geen reden om boude uitspraken te doen in de trant van "het wordt toch niks" of juist het tegen overgestelde: "serieus winter weer in aantocht". We kunnen over het algemeen, hoe graag we dat ook zouden willen, niet verder kijken dan vier tot zes dagen. Het windveld van een randsto- zien, momenteel de dag van de wekelijkse lange uitzending. Hoe het programma er precies gaat uitzien, is nog niet bekend. Mo menteel zitten er nog vier men sen in het Big Brother-huis in Al- mere. In de week voor Kerstmis volgt de laatste nominatieronde. Uit de drie overgebleven bewo ners wordt dan op 30 december de winnaar gekozen. Het 'magische' jaar 2000 breekt aan zonder space-mobiel, maaltijdpil of huisrobot We flitsen niet door de lucht met space-mobiels, ons voedsel is niet vervangen door wondermaaltijdpil- len en onze woning wordt niet schoongemaakt door een bliepende huisrobot. Het jaar 2000 moet welis waar nog aanbreken, maar nu al is duidelijk dat een heleboel voorspellingen niet uitkomen. De magische klank van 2000 heeft de afgelopen decennia een heleboel toekomstvoor spellers en sciencefiction-au- teurs het hoofd op hol ge bracht. Nu de eeuwwisseling in zicht is, is het zeer vermakelijk om nog eens terug te blikken op al die visionaire verwachtin gen. Veel deskundigen blijken de plank volledig misgeslagen te hebben. Zo voorspelde een studie van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbe leid in 1977 dat rond de eeuw wisseling de huizenmarkt in ba lans zou zijn. De gekte op de woningmarkt is echter groter dan ooit. Uit datzelfde jaar da teert ook een roemruchte uit spraak van Ken Olsen, oprich ter van de ooit toonaangevende computerfabrikant DEC. Olsen zag geen reden om in de toe komst in ieder huis een aparte computer te plaatsen. Een vol komen achterhaalde uitspraak in een tijdperk waarin zelfs peuters al een eigen computer krijgen. Toekomstvoorspellingen blij ken vooral veel te zeggen over de tijd waarin ze gedaan wor den. Zo draaien populaire voor spellingen in het begin van de jaren zestig rond straalmotoren en de televisie. Eind jaren zestig domineert de ruimtevaart de toekomstscenario's. Begin jaren zeventig staat de energie cen traal, zoals in het alarmerende rapport Grenzen aan de Groei van de Club van Rome. Volgens G. Wierda, auteur van een studie over de toekomst van wetenschappelijke infor matievoorzieningen, is de in vloed van de tijdgeest nog steeds groot. „Zoals de media in het begin van de jaren zestig vol stonden met straalmotoren en tvs, zo staan de media nu bol van de elektronische snel weg", aldus Wierda. „De Ame rikaanse overheid en de Euro pese Commissie voorspellen dat de elektronische snelweg een oplossing zal bieden voor de kosten van de gezondheids zorg, de kwaliteit van het on derwijs en de werkloosheid. Deze voorspellingen geven eer der de belangrijkste problemen van de betrokken regeringen weer dan de werkelijke capaci teit van die elektronische snel weg." Veel voorspellers zaten met hun bespiegelingen wel een eind in de goede richting, al konden ze vaak niet vermoeden hoe snel sommige ontwikkelingen zou den gaan. Zo werd in de jaren vijftig nog voorspeld dat er in het jaar 2000 misschien wel duizend computers zouden zijn. Maar minstens zo vaak is de ontwikkeling van de tech niek schromelijk overschat. Dat geldt bijvoorbeeld voor de toe passing van kunstmatige intelli gentie en het gebruik van ro bots. Wetenschappers van het toon aangevende Massachusetts In stitute of Technology, waar de wieg van de kunstmatige intelli gentie stond, dachten in de ja ren vijftig dat de mens op z'n laatst rond het jaar 2000 zou zijn afgedankt door intelligente computers. Ook Roy Mason be schreef in 1983 hoe een 'intelli gente' woning rondom de eeuwwisseling eruit zou zien. Een huisbrein zou zich gedra gen als een huisgenoot, die al lerlei mogelijke gegevens bij houdt en via de satelliet met de hele wereld communiceert. Anno 2000 zit kunstmatige in telligentie verborgen in CV-re- gelaars en in speelgoed, zoals de Furby's en Tamagotchis. Ook wordt er in technische la boratoria gestaag verder ge werkt aan de ontwikkeling van zelfdenkende systemen. Maar de doorsnee nieuwbouwwo ning wordt nog steeds niet voorzien van dergelijke hoog standjes, laat staan dat het menselijk brein daardoor wordt overtroefd. Slimme huissyste men zijn nu vooral bedoeld voor trendsetters. Zo bevat het huis van Microsoft-baas Bill Gates een systeem dat perso nen identificeert en daaraan di rect diens voorkeur voor mu ziek en temperatuur weet te koppelen. Toch is het verrassend dat som mige beoefenaars van de futu rologie het wel degelijk bij het rechte eind hebben gehad. J. Verschuure van de Rijksplano logische Dienst deed in het boekwerkje Nederland en de wereld op weg naar het jaar 2000 in 1968 treffende uitspra ken over de ingrijpende gevol gen van de automatisering, de toename van vrije tijd, de groei van het aantal echtscheidingen en de vorming van een econo misch Groot West-Europa. Trends in de Verenigde Staten zetten hem daarbij vaak op het juiste spoor. Ook in kleinere details zocht Verschuure het in de goede richting. Zo beschreef hij hoe in 2000 de automatische gras maaier zelf zijn schuur verlaat zodra het gras een bepaalde hoogte heeft bereikt en niet te vochtig is. Grasmaairobots die grotendeels aan die omschrij ving voldoen, blijken er inmid dels inderdaad te bestaan, al zijn grasvelden zelf niet zo tren dy meer. Ook de voorspelling dat de onderwaterrecreatie een hoge vlucht gaat nemen, is he lemaal zo gek nog niet. In Ha waï wordt op dit moment het eerste onderwaterhotel ge bouwd. Het boekwerk van Verschuure maakt eveneens pijnlijk duide lijk dat de maakbaarheid van de samenleving maar beperkt is. Het doen van de juiste voor spellingen is één ding, maar ongewenste ontwikkelingen ke ren of bijsturen is een tweede. Verschuure voorspelde bijvoor beeld een grote groei van het autoverkeer, al is die groei nog veel fabelachtiger geweest dan hij dacht. Dat heeft het ver- keersinfarct, waar Nederland bijna aan bezwijkt, echter niet kunnen verhinderen. Voertuigen waarmee Ver schuure ons het jaar 2000 in zag rijden, zijn er overigens ook nooit gekomen. De starrcar (een kruising tussen een auto en een railvoertuig), de tele- trans (aan elkaar gekoppelde stadskarretjes die de gebruiker met behulp van een ponskaart automatisch naar de juiste be stemming voert) en de hoover- craft-op-rails hebben ons straatbeeld nooit verrijkt. Ook pogingen om de ruimtelij ke inrichting van Nederland in goede banen te leiden, zijn veelal mislukt. Zo heeft de rijks overheid tientallen jaren ge poogd de groei van de woning bouw te concentreren in en bij de grote steden. Woningbouw in het landelijke gebied gaat echter gestaag door. Bescherm de gebieden die juist open zou den moeten blijven, zoals het Groene Hart en de Veluwe, vor men daarop geen uitzondering. Ook het vergroten van de land schappelijke verscheidenheid is mislukt. Het Nederlandse land schap wordt steeds eenvormi ger. De vraag is natuurlijk wat dit al les betekent voor voorspellin gen in de toekomst. De roep om toekomstscenario's is im mers zeker niet minder gewor den. Niet alleen de overheid maar ook bedrijven willen graag vooruit blikken om zoveel mogelijk houvast te hebben voor hun beleid of productont wikkeling. Minister Pronk van ruimtelijke ordening stelt zich vooralsnog bescheiden op als het om de toekomst gaat. In zijn Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die de komende zomer verschijnt, wil hij alleen globale schetsen geven hoe Nederland er rond 2030 uit moet zien. Het minis terie heeft hardhandig geleerd van de effecten van de vorige nota, de Vierde Nota Extra (Vi- nex). Handige speculanten kochten precies de gronden op die als bouwlocaties waren aangewezen, wat de prijzen enorm opdreef. Het vertrouwen in de mogelijk heden om de toekomst naar onze hand te zetten, is dus nog al getemperd. Maar ook hierbij waart de tijdgeest rond. Op de drempel van het derde millen nium wagen we ons liever niet aan visioenen over allerlei tech nische hoogstandjes. We zijn er eerder bang voor, zoals* de dis cussies over genetische mani pulatie en privacybescherming aantonen. Het verlangen naar het verle den is daarentegen groter dan ooit. In de modernste dansmu ziek klinken de sterren van de jaren zeventig en tachtig door. Architecten van nieuwe wonin gen grijpen terug op de bouw stijl uit de jaren dertig. In de vensterbanken staan weer san severia's en in het Schevening- se Circustheater beleeft keizerin Sissi haar comeback. En menig een slaapt liever in een ouder wets hemelbed dan in een ruimtehotel ergens in het Melk wegstelsel. De populariteit van klassieke sciencefiction-verhalen als Star Trek past daar ook bij. Wie bij voorbeeld een themafeest geeft om het jaar 2000 te verwelko men in zilverkleurige ruimte- pakken, is dan ook heel erg bij de tijd. Als toekomstvisioen is Star Trek volkomen gedateerd, maar daarom juist weer erg modem. Het huis van de toekomst in Rosmalen. FOTO ANP SIGRID VAN IERSEL Zo'n 1600 mensen hebben zich opge geven voor de variant op Big Brother, een programma var. SBS6 met de voorlopige titel De Gouden Kooi. De commerciële omroep wil tien tot elf mensen zestien weken lang in een dubbeldekker door het land laten rij den. De winnaar krijgt aan het einde ongeveer een miljoen gulden. De bus gaat waarschijnlijk op 14 februari rij den. Om er zeker van te zijn dat er alleen gemotiveerde mensen meedoen, moeten de deelnemers een borgsom van 6000 gulden storten. Als zij vrijwil lig uit de bus stappen of de spelregels overtreden, zijn zij hun borg kwijt Deelnemers die worden weggestemd, krijgen hun geld terug, aldus een woordvoerder van SBS6 gisteren. Van de 1600 aanmeldingen, roept SBS6 ongeveer vierhonderd mensen op voor selectiedagen volgende week. In februari volgt uiteindelijk de defini tieve selectie in een serie televisiepro gramma's. Daarbij stemt het publiek mee. ANP» maar op. En ineens zag ik hem weer voor me zoals hij in de hoorspelstudio door de grind bak liep („Held loopt oprijlaan op") en een fles water in glazen schonk („Gast heer serveert wijn"), leder geluid dat niet door een menselijke stem werd voortgebracht nam hij voor zijn reke ning. Omveer, pistoolschoten, sleutel in roestig slot. Maar die tijd was geweest, jawel meneer. Tegenwoordig haalden ze ieder geluid uit de computer. De wind- machine die hij zelfgebouwd had, kon zo de schroothoop op. Trouwens, wie maakte er nog hoorspelen. Toen hadden ze een baantje voor hem bedacht als gastheer bij de radio. Iedere klojo diege- interviewd werd, daar bedoelde hij niets persoonlijks mee hoor. moest hij van een kopje thee i>oorzien of van een glaasje jus. „Wordt er nog een beetje naar dit pro gram ma geluisterd vroeg ik. Nou nee, dat moest ik uit mijn hoofd zetten. Vroe ger wel natuurlijk, toen ze nog op een gunstige tijd zaten. Luisteraars genoeg. Maar een paar jaar geleden was er een nieuwe zenderindeling gekomen. Dit mocht niet meer, dat mocht niet meer. Een leuk plaatje draaien mocht niet meer. En uitzenden op de tijd waar ze al honderd jaar op uitzonden mocht ook niet meer. „We moesten verhuizen, vraag mij niet waarom, naar een tijd waarop geen hond naar de radio luis tert. En dan kom je in de spiraal naar beneden terecht hè. Want vroeger zaten we op een mooie locatie in hartje Am sterdam. Geen enkelegast hoefde hele maal naar Hilversum te reizen. Maar heb je weinig lu isteraars, dan zeggen de bazen: Atnsterdam is te duur voor een programma dat niet scoort. En dus moesten we in deze Gooise pisbak gaan uitzenden. Gevolg je kunt haast geen interessante gasten meer krijgen. Gevolg: er luisteren nog minder mensen. Maak je geen zorgen Joost, ik mag toch wel Joost zeggen, het maakt geen donder uit wat je zegt, er luistert geen mens. Woor den inde wind." Dat was vroeger wel anders bij het hoorspel", zei ik om hem wat op te vro lijken. .Ach man", zei hij, „heel Neder land luisterde. De gouden tijd. Paul Vlaanderen en Sprong in het Heelal Dan waren de straten leeg hoor. En aan geluidseffecten geen gebrek Ik heb ooit met een recorder het geluid van de echte wind opgenomen. En daarna het geluid i>an mijn windmachine. Geen mens die het verschil hoorde. Geweldig toch. Maar wat kom jij eigenlijk doen? Recla me maken voor een nieuw programma? Televisie zeker." „Klopt", zei ik. „Ik was er al bang voor zuchtte hij. Toen arriveerde de man die mij zou in- terviewen. De oude inspiciënt stond op en zei: „Wat mag het zijn, meneer Prin sen. Kopje thee? Glaasje jus?" ring lijkt op zondag vooral de Fransen te zullen bezighouden. Vandaag komt er aan de kust en op het IJsselmeer een harde, vooral vanavond mogelijk een stormachtige zuidwestenwind te staan. Aanvankelijk waait de wind uit het zuiden en doet het met 3 4 graden vrij koud aan. Vanmiddag en vanavond stijgt het kwik tot 9 10 graden. Verder is het bewolkt met perioden met regen, vanmiddag ook buien met kans op onweer. Morgen ligt de de- pressie nog steeds boven de Noordzee. Vooral in het zuiden p en midden van het land gaat het in de loop van zondag weer regenen. Elders zou het wat kunnen opkla ren. JANVBSB** De omroep waar ik voor werk had mij naar een radioprogramma gediri geerd waar ik live geïn terviewd zou worden. De studio bevond zich in een achteraf gebouwtje dat zo te zien niet lang meer te leven had. De inter viewer was nog niet aanwe zig. Ik werd ontvangen door een oudere heer die mij 'namens het program ma' welkom heette. „Maakte u vroeger geen hoorspelen vroeg ik „Nou, maakte was veel gezegd", ant woordde hij, maar hij had wel - zijn halve leven bij de hoor spelafdeling gewerkt. Als inspi ciënt. Hij kende mij wel. Hij had me als jong broekie nog zien ko- in de tijd van Wam Heskes, Borkus, Dogi Ruganh noem JOOST PRINSEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2