voor de kleinverbruiker Huurlingen in levensgevaarlijke missies speiienhandboek_ Letsbuyit: kwantumkorting Multi Media orton System Works 2000 Id, swoordraadsel "IZONTAAL: 1. Windrichting; 5. Europeaan; 7. sneuvelen; hans voegwoord; 12. armoedige woning; 14. persoonlijk vnw.; misslag; 17. reukstof uit viooltjes; 19. thans; 20. insect; 21. Turkse lewijn; 23. eikenschiller; 25. bijwoord; 26. in prima conditie; Muzieknoot; 31. stierenvechter; 33. kledingstuk; 34. hakwerktuig !fl' TICAAL: 2. Aldus; 3. familielid; 4. enkelvoudig; 5. mager; 7°egwoord; 8. scheidsrechter; 9. nood; 11. voorzetsel; 12. been; autonome provincie van China; 14. Japans bordspel; 16. deel van fuik; 18. vermogend; 22. soort slee; 24. boom; 27. hoofd van Moskee; 29. middenrifskramp; 30. wintersportartikel; nachtspiegel; 32. file °ssing van vrijdag: kontaal: 1. Europa; 4. dekstier; 6. wind; 8. sela; 9. nakaarten, fcaal: 1 ed; 2. rijken; 3. pats; 5. rollen; 6 want; 7. draf; 8. stro. HEINZ I p DAG 11, DECEMBER 1999 r veel mensen is een spelle- pelen op de computer de Ponste zaak van de wereld, rwie voor het eerst in deze ale wereld stapt raakt al en iv de weg kwijt vanwege de mogelijkheden. Voor deze nners hebben de spellenex- ;Jan-Iohan Belderok en Jan roos een handboek ge- even: De Gaming Guide, vel het Games Survival dboek. Het boek is een pro- je van het populaire spel- lad Power Unlimited, waar e auteurs ook voor werken, handboek is geschreven in elijke taal en rijk geïllus- d. De schrijvers behande- le mogelijkheden van de st gangbare machines: de n de Apple, en de spelcom- jrs Sony Playstation, Nin- r" jo 64, Sega Dreamcast, Nin- "u do Gameboy en Neo Geo x' kei. De PC is nog altijd de e keus als het gaat om de hi nische mogelijkheden en enorme spellenarsenaal dat :ffl oor is uitgebracht, maar het ok veruit de moeilijkste ma- e. Niet te vergelijken met spelcomputer waar je vrij- direct mee aan de slag kan. ooek gaat ook in op de soorten (sport, racen, ra eten, strategie) en geeft beelden van de beste spel- n hun genre. De Gaming je is dus ook heel handig voor mensen die direct de aller beste spelen willen gaan spe len: die zijn hun geld meer dan waard. Verder is er aandacht voor spe len in een netwerk en op Inter net, en wordt er een overzicht gegeven van de beste websites voor informatie over spellen, oplossingen en technische on dersteuning. De auteurs kijken nog even in het verleden en werpen ook nog een blik in de toekomst, en tenslotte is er een lijst van begrippen uit de 'gamers-taal'. De Gaming Gui de, een bijna verplichte aan schaf voor beginnende spelers maar ook handig voor gevor derden, kost 14,95 gulden en is verkrijgbaar bij kiosken en boekwinkels. antec heeft nog steeds het alleen als het gaat om gein- serde software die het com- irsysteem (PC en Apple) in mie conditie moet hou- De enige concurrent is (fee, dat bij een test van zijn ities' echter pijnlijk onder- Norton SystemWorks nzijn versie 2000 toe. Het in feite nog steeds om de le programma's, die weer verder zijn verbeterd, ton Utilities verbetert de van de harde schijf en t fouten uit het register van dows. Ook kan het pro- ïma bij een zware 'crash' de computer de zaak vanaf m ettes of een zipdisk weer op dis zetten, ve on Antivirus is nog steeds este virusscanner, en on- oekt in deze versie ook de lil, tegenwoordig de bron itstek van geniepige virus- tlie bijvoorbeeld de harde f proberen te wissen. Van- prekend wordt de vi- canner via Internet steeds swerkt, omdat dagelijks we macrovirussen op In- ;t opdoemen. Dat proces LiveUpdate en verloopt automatisch. iSweep haalt de rommel Ie harde schijf die door In- en installaties van prop- la's wordt achtergelaten, de beste manier om een ma te verwijderen. Ook iet bestanden terughalen )er ongeluk zijn gewist, ihguard probeert bestanden idden als de computer vast- 3rs it. Het programma is nog ds niet echt in staat om een iputercrash te voorkomen pte lossen, maar meestal niet opgeslagen werk nog worden veilig gesteld. ton SystemWorks 2000 kan problemen oplossen zon- 91 geinstalleerd te worden. Als omputer dus die bekende ante melding geeft dat een aald apparaatbestand niet worden gevonden kan dat iden opgelost door de cd- nte plaatsen en Norton de teven te laten nakijken. Br het beste effect wordt zelfsprekend bereikt door emWorks te installeren. Om di oorkomen dat het program- de start van de machine erg ijraagt door van alles te gaan 311 ijken kan ervoor worden ge- or en deze optie uit te zetten. vf idows start dan normaal en de achtergrond wordt het Cl eem dan toch nog aardig ax cherrnd tegen alle ellende ,|i zich bij Windows kan voor- n. ton SystemWorks 2000 be- ter in een Nederlandse en else versie. Ook is er een fessionele uitvoering, die is tol ebreid met Norton Ghost, een programma om snel een kopie van de harde schijf mee te maken. Ook lost de profes sionele uitvoering alle millenni umproblemen op. Norton SystemWorks 2000 kost in de Nederlandse uitvoering 243 gulden, een upgrade kost 138 gulden. Norton SystemWorks 2000 Professional bestaat alleen in het Engels en kost 354 gulden, een upgrade kost 142 gulden. In formatie: www.symantec.com.nl ANDRÉ KEIKES Als je met een groep inkoopt, kun je vaak een aardige korting bedingen. Maar hoe vind je zo n groep, als je alleen voor je zelf een kerstboom of een nieu we computer wil? Dat kan op internet. Slimme zakenlieden in Zweden hebben een virtueel bedrijf opgericht, waar je sa men spullen kunt kopen. In Zweden is dat al een door slaand succes. Daarom breidt Letsbuyit uit naar de rest van de wereld. Niet iedereen is ervan overtuigd dat internet op termijn de hele economie op zijn kop zal zet ten. Maar dat er af en toe heel aardige initiatieven opduiken, staat buiten kijf. In de Zweedse hoofdstad Stockholm begon kort geleden een groep zaken mensen een bedrijf dat nog veel van zich zal laten horen: Letsbuyit.com. Onder deze naam, waar de con- sumeerlust van afspat, is sinds een jaar een website te vinden voor mensen die graag 'geen cent te veel' uitgeven. De een voudige, maar doeltreffende ge dachte erachter: laten koper^Tn spe zich even melden, zodat Letsbuyit de grootst mogelijke korting bij de fabrikant kan be dingen. Het idee sloeg zo aan, dat Letsbuyit inmiddels voor bereidingen treft om wereld wijd te gaan werken. Uit belas tingoverwegingen is de hoofd vestiging op papier inmiddels naar Amsterdam verhuisd. 'Kleine man' Iedereen kent het verschijnsel dat klanten die in het groot in slaan sneller en meer korting krijgen dan de 'kleine man'. Dat kan heel frustrerend zijn als het om exact dezelfde producten gaat. De initiatiefnemers van Letsbuyit.com, afkomstig uit Zweden, waar het uitgangspunt van 'eerlijk delen' nog een beet je voortleeft, menen met be hulp van internet een oplossing te hebben gevonden. Het achterliggende idee van hun professioneel opgezette si te is het aanbieden van een keur aan veelgevraagde pro ducten, waarop geïnteresseer den kunnen inschrijven. Al spoedig blijkt dan hoe veel mensen, die zich eerst als deel nemer bij Letsbuyit hebben la ten inschrijven, wel zin hebben om een bepaald artikel aan te schaffen. Aangezien er steeds een sluitdatum is aangegeven, krijg je als klant in spe een aar dig beeld van het effect van de buikinkoop. Letsbuyit.com werkt met een aantrekkelijke startprijs, die hoe dan ook wordt aangehouden. Geen klant zal dus ooit de hoge (re) winkelprijs hoeven te beta len. Stel dat er maar één be langstellende is, dan nog is er zo winst te behalen. Mooier wordt het natuurlijk als er meer klanten komen. Op de site van het bedrijf is via staafdiagram men af te lezen hoe veel aspi rant-kopers zich gemeld heb ben. Per product is van tevoren vastgesteld bij hoeveel klanten het 'beste resultaat' is bereikt. Hoe duurder het artikel, hoe sneller dat gaat. Aantrekkelijk is het brede aan bod zonder twijfel. Neem de populaire computer Apple iMac Bondi Blue, die in de win kel in Zweden omgerekend on geveer 2.600 gulden kost. Door dat vijftig mensen zich meld den, konden zij bijna de helft besparen. Twaalf mensen voel den wel wat voor aanschaf van Calvin Kleins after shave Eterni ty. In plaats van 75 gulden in de winkel, hoefden zij slechts 50 piek neer te tellen. Het zijn slechts enkele voorbeelden van geslaagde handel. Op de site van Letsbuyit staan liefst 32 pa gina's met in totaal bijna vijf honderd producten, die hun weg vonden naar duizenden kopers. En wie niets van zijn gading vindt, kan de onderne ming gemakkelijk per e-mail een suggestie doen voor een nieuwe aanbieding. FRANK BUURMAN Als leunstoelgeneraal kun je bij sommige spellen miljoenen sol daten de oorlog insturen, maar er is ook een publiek dat liever met een paar commando's aan de slag gaat. Er gaat volgens de ze ijzervreters niets boven een goed lijf-aan-lijf-gevecht. Bij Jagged Alliance van software huis Sirtech staat een groep huurlingen centraal, die voor goed geld levensgevaarlijke missies uitvoert. De Jagged Al liance-reeks bestaat al jaren, maar heeft nu concurrentie ge kregen van Shadow Company van softwarehuis Sinister Games, waarin ook met huur lingen wordt gewerkt. Het grootste verschil is dat Jagged Alliance in beurten wordt ge speeld, terwijl in Shadow Com pany de actie non-stop door- In Shadow Company is de spe ler de leider van een groep van 15 huurlingen, die in opdracht van de zogenaamde Granite Corporation een invasie in An gola hebben uitgevoerd. Dat liep niet geheel naar wens, want de huurlingen werden op gewacht door een tot de tanden bewapend gewaarschuwd An golees rebellenleger. De meeste huurlingen sneuvelden, maar het selecte groepje van vijftien mannen en vrouwen overleefde de slachting en gaat een nieuwe poging doen om de rebellen uit te schakelen. Shadow Company is een geemancipeerd spel, want vrouwen spelen dus ook een rol in het huurlingenleger tje. Naast Rambo-achtige figu ren zoals Jack Beecher en Lewis Underwood komen ook 'powergirls' zoals Dasha Postni- kov en Chloe Marco aan bod. Deze huurlingen hebben alle maal een unieke persoonlijk heid en hun specifieke vaardig heden. De speler mag met maximaal acht mensen aan de slag en moet dus steeds een keus maken. De huurlingen staan tegenover een geweldige overmacht en moeten het voor al heb ben van het be sluipen van de vijand en het opblazen van munitiedepots, om maar iets te noe men. Omdat Shadow Company ook een beetje een rollen spel is doen de huurlingen ervaring op bij hun mis sies en worden ze in de loop van het spel steeds sterker.Het spel is be hoorlijk moeilijk, omdat de vijand erg nerveus is. Bij het minste teken van onraad schieten de rebellen er op los. Sha dow Company ziet er heel be hoorlijk uit, met mooie driedi mensionale beelden van het Afrikaanse oorlogsterrein. De huurlingen maken vaak gebruik van wapens die ze kunnen ver overen en niets is mooier dan een tank in te pikken en daar mee dood en verderf te zaaien. Jagged Alliance Wie Shadow Company al moei lijk vond zal Jagged Alliance he lemaal lastig vinden. Het spel heeft nog steeds zijn klassieke structuur: dat wil zeggen dat het je het speelveeld schuin van bovenaf bekijkt (bij gebouwen kijkje dwars door het dak heen, omdat je anders je huurlingen niet meer zou kunnen volgen) en dat je actie punten krijgt om in je beurt te kunnen doen. Dit vraagt om een speciale aanpak, want het is nogal zinloos om al je actie punten te gebruiken om een ruimte in te stormen die vol zit met gewapende mannen, en vervolgens te worden afgeslacht in de beurt van de vijand zon der dat je een schot hebt kun nen lossen. Bij Jagged Alliance is Zuid-Amerika het strijdter rein. In het denkbeeldige land Arulco zwaait een nogal domi nante koningin de scepter en de speler wordt ingehuurd door de voormalige president om de dictatuur onderuit te halen. Het aardige van het spel is dat je geen reeks van missies moet doorlopen om tc winnen, maar dat je helemaal zelf uitmaakt waar je naartoe gaat en welk doel je aanvalt. Er zijn dus veel manieren om het einddoel te bereiken. Jagged Alliance is nog veel meer een rollenspel dat Shadow Company. Er zijn 70 huurlingen beschikbaar en de speler komt ook nog allerlei personen nen geven. Het spel heeft veel mogelijkheden: zo kun je ook mijnen veroveren om met de opbrengst je oorlogje te finan cieren. De speler heeft altijd de beschikking over een 'eigen huurling', die niets kost en ei genlijk je persoonlijke vertegen woordiger is op het speelveld. Niets is zo vervelend als deze vechtersbaas te verliezen, dus hij of zij zal goed getraind moe ten worden. Jagged Alliance ziet er niet spectaculair uit, het spel moet het vooral hebben van dé enorme diepgang. Voor Shadow Company is een driedimensionele videokaart noodzakelijk. Het spel heeft ver der minimaal een Pentium 200 met 32 Mb Ram nodig en Windows95/98. Jagged Alliance draait vanaf een Pentium 133 met 32 Mb Ram en Windows95/98. Beide spellen kosten omstreeks 100 gulden. Beschikbaar gesteld door Ubi Soft/MVSP en Denda Multimedia. Uitvindingen 3D Myst is terug van weggeweest Mindscape heeft een remake van Myst op de markt gebracht: het beroemde computerspel van de broers Rand en Robyn Mil ler. Myst hoort thuis in de traditie van grote adventuregames als The Seven Guest en The 1 lth Hour, maar neemt toch een ge heel eigen plaats in. Myst werd een fenomeen, dat nauwelijks meer kon worden overtroffen, ook niet door de opvolger van het spel, Riven. Het probleem is wel dat Myst naar de huidige technische maatsta ven niet meer bij de tijd is. De computertechniek is sinds het uitkomen van het spel flink verbeterd. Vandaar dat het voor de liefhebbers goed nieuws zal zijn dat de adventure opnieuw is uitgebracht. Prijs: 49,95 gulden. Van het wiel tot en met de de microchip: het is allemaal in de afgelopen eeuwen een keer uitgevonden door slimme mensen. Het Duitse softwarehuis MegaSystems heeft aan al die uitvin dingen een dubbele cd-rom gewijd met encyclopedische ken nis over al die hersenspinsels die de huidige maatschappij zijn vorm hebben gegeven Uitvindingen 3D. De vertaalde versie wordt door Denda Multimedia uit Oldenzaal op de markt ge bracht. De lamp van Edison, het buskruit, de boekdrukkunst, het is allemaal terug te vinden. De cd-roms bevatten naast veel informatie ook diverse videofilmpjes en informatie, waar de en cyclopedie een echt multimediaproduct is geworden. Veel uit vindingen houden verband met elkaar en daarvoor zijn er Inter- netachtige hyperlinks gelegd. De bediening is simpel en met de zoekfunctie kan de gewenste vinding snel in beeld worden ge bracht. De cd-rom is ideaal voor studenten en scholieren, maar ook de in techniek geinteresseerde computergebruiker zal er zijn voordeel mee kunnen doen. Uitvindingen 3D draait al op een 80486/66 Mhz, met 8 Mb Ram en Windows 95/98/NT. Prijs: 59,95 gulden. Leuk leren met RedCat Davilex brengt van tijd tot tijd compilaties uit van zijn succes volle RedCat-reeks, speelse leer programma's voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De consument kan op deze manier relatief goed koop veel 'edutainment' in huis halen. De nieuwste com pilatie heet MegaPack 3 en omvat 'De Snelle Sommenrace' (Rekenen 2), 'De Duistere Dieren- diefstal' (biologie) en 'De Reusachti ge Letterraket' (Taal 2). Als bonus is de muziek-cd 'De Knallende Komeet' toe gevoegd. Dit zijn verhalen en liedjes die de kinderen kunnen meezingen. De leerzame avonturen van RedCat draaien minimaal op een Pentium 166 met 16 Mb Ram. Prijs: 79,95 gulden. Gigaport in Media Plaza GigaPort, het project van overheid en bedrijfsleven om de ont wikkeling van zogenaamde breedband internettoepassingen te demonstreren, krijgt meer en meer vorm. Het GigaPort-netwerk moet honderd keer sneller worden dan het huidige internet. Datatransmissie via GigaPort zal verlopen met een snelheid van 155 megabit per seconde. Daarmee ontstaan allerlei nieuwe mogelijkheden en functies op het netwerk. Hoe GigaPort straks ongeveer zal werken, is nu al te zien in Me dia Plaza, het demonstratiecentrum voor de elektronische snel weg in het Jaarbeurs-complex in Utrecht. Er zijn demonstraties van het Telematica Instituut, Lucent Technologies, de Techni sche Universiteit Delft, IBM, KPNResearch en diverse andere bedrijven. Mlarlj Formule 1 Denda Multimedia uit 01- rvrunv denzaal brengt in samen werking met Dipro Multime dia het jaaroverzicht van het Formule 1-seizoen 1999 op de markt. Alle hoogtepunten en dieptepunten van het af gelopen jaar, zoals de tweede wereldtitel van Hakkinen en de beenbreuk van Schuma cher, zijn terug te vinden. De cd-rom bevat video's, foto's, diashows van de teams, overzichten, statistieken, technische gegevens van de racemonsters, circuitpresentaties en nog veel meer. Voor de echte fan is deze cd-rom onmisbaar. Het jaaroverzicht draait op minimaal een Pentium 120 met 16 Mb Ram en kost 39,95 gulden. Fotobeheer voor thuis Het Noorse softwarebedrijf Fotoware heeft zich de laatste jaren I vooral beziggehouden met digitale opslagsystemen voor profes sionele gebruikers. De eleküonische fotoarchieven van grote Europese en Aziatische kranten worden vaak beheerd met pro ducten van het bedrijf. Het gaat om complexe programma's, die de gebruikers in staat stellen om binnen enkele seconden pre cies de juiste foto terug te vinden in een archief, dat vaak hon derdduizenden opnamen bevat. FotoYVare komt nu ook met een beheerpakket voor de consu mentenmarkt. Dat programma, FotoStation 4.0, is geschikt voor het beheren van maximaal 80.000 foto's, een aantal waar de ge middelde consument wel een poosje mee toe kan. Inca Electronic Imaging in Haarlem, die FotoWare in Nederland vertegenwoordigt, brengt het pakket op de markt voor rond de 400 gulden. Het programma zal worden gebundeld met digitale camera's. I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29