Cultuur Kunst Bijzondere bruidsfoto's in Leidse galerie Veel kunst in oorlog naar Lakenhal Musical bleef zijn grote liefde igneert Van Gogh best bezocht Leni Saris 1915-1999 or critici nooit voor vol aangezien 'CHONE CHIJN Klein gebrek en toch een groot bezwaar Lex Goudsmit 1913-1999 Verveling slaat toe bij concert Flairck 11 DECEMBER 1999 23 üiniumversie van 'The Exorcist' Het Amerikaanse filmbedrijf Wamer Brothers is een millenniumversie te produceren van de griezelfilm jrcist'. Volgens het Britse showbizzpersbureau WENN erhandelingen gaande met Linda Blair, de door de dui ten hoofdrolspeelster uit de eerste Exorcist-film, om 2000-versie te spelen. Ook Antony Hopkins is ge- iee te doen. 'The Exorcist 2000' moet in de zomer van in de bioscopen komen. De cult-horrorfilm kent al een aantal vervolgversies. jrandt trekt 135.000 bezoekers Het Mauritshuis in Den Haag heeft tot nog toe Ibezoekers aan de Rembrandt-tentoonstelling geteld. De loopt af op 9 januari. In totaal waren er 340.000 kaar- likbaar voor 'Rembrandt Zelf. Het Mauritshuis hoopt 200.000 mensen uit te komen. Het museum is op Eer- -eede Kerstdag open. val rond elektronische muziek De zesde editie van Sonic Acts, het festival rond lische muziek, trekt van 21 tot en met 23 december de lamse wateren op. Het publiek wordt op diverse locaties lang getrakteerd op Sonic Acts, licht- en geluidsinstalla- ater en performances. De tocht eindigt bij Paradiso, n avond- en nachtprogramma plaatsvindt. Uitgangs iet werk van de Italiaanse componist Monteverdi. Op 20 er is er een try out, op 22 december 's middags het kin- ramma Super Sonic Kids. Hans Koreman: 'Tijdens zo 'n bruiloji verkeer ik ook in een roes' tau-tiy. 1 nieuwe roman: Het tedere kind dag 15 december .00 tot 12.00 uur ;er Ginsberg traat93, Leiden Het Van Gogh Museum in Amsterdam is op dit mo ment het best bezochte mu seum in Nederland. Sinds de heropening op 24 juni kwa men er ruim 700.000 men sen. Het Van Gogh kreeg on der meer een nieuwe vleu gel. Mede daardoor steeg het aantal bezoekers de afgelo pen maanden met 50 pro cent vergeleken met voor gaande jaren. Op 17 decem ber opent de tentoonstelling 'Praag 1900: poëzie en exta se'. Tot 10 januari is nog de expositie 'Jean-Francois Mil let, Tekeningen' te zien. De bruid leunt tegen de brug, vertrekt haar gezicht in een grimas en buigt zich in een onnatuurlijke pose over naar haar bruidegom. Klik, zegt de bruidsfoto graaf. Het resultaat is een plaatjesalbum vol gepo seerde foto's. Nee, dan het werk van de Leidse foto graaf Hans Koreman. Hij legt het voetjevrijen van het bruidspaar vast, de aangegeten bitterballen en de geëmotioneerde schoonouders. Zijn foto's lijken geposeerd, omdat het er allemaal zeer fraai en gelikt uitziet, maar zijn dat geenszins. „Ik heb oog voor bijzondere momen ten tijdens een bruiloft." leiden caroline van overbeeke Koreman is inmiddels een be kende fotograaf in binnen- en buitenland: zijn werk wordt ge bruikt voor wenskaarten en hij wordt regelmatig door bekende Nederlanders gevraagd reporta ges of portretten te maken. In middels zit hij tien jaar in het vak en hij vierde dat begin dit jaar met een tentoonstelling in Gallery Nine aan de Keizers gracht in Amsterdam. Op de ex positie 'De grote stap' was een aantal opmerkelijke foto's te zien die Koreman maakte op bruiloften. Deze "bruiloftsfoto's zijn komend weekeinde en het weekeinde daarna ook in Lei den te bezichtingen, in zijn ei gen galerie aan de Hogewoerd. Een bruidje wordt door haar man ergens naar binnen gehol pen in een oud slot. We zien al Een bruidegom bindt zijn bruid de schaatsen onder. leen haar sleep, waardoor het lijkt of de gom zijn vrouw een duw geeft. Op een andere foto staat pa met een gescheurd jac quet. Verderop zien we een plaatje van het bruidsmeisje dat met een krat bloemen loopt te sjouwen, een echtpaar op de schaats, een stel op ski's... Soms lijken het wel reclame- foto's, zo perfect zijn de tafere len in beeld gebracht. Zoals bij voorbeeld bruid en gom op de tandem, omringd door blauwe ballonnen. Maar Koreman ver zekert dat dit allemaal uit het leven gegrepen is. „Het zijn ac tiefoto's. Dit is allemaal echt ge beurd. Ik ga de hele dag mee, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, ik zit bij de kapper en ik feest mee. Pak alle bijzon dere momenten van de dag." Hij wijst naar de foto van een kersvers paar onder de douche, tussen plechtigheid en feest in gekiekt. Intiem is ook de foto van een jong bruidspaar: vlak voordat man en vrouw de kerk ingaan, nemen ze in de auto nog een slok water uit een flesje mineraalwater. Humoristisch is de bruid met de rode jarretel die zichtbaar wordt als ze de auto uitstapt. Ontroerend is het plaatje van de zus van de bruid FOTO PR/HANS KOREMAN die aan een hersenaandoening lijdt en in haar eentje 'feest viert'. Ze heeft een verjaardags hoedje op, rookt een sigaret en kijkt wezenloos voor zich uit. Vrolijker is de foto van de rijstkorrels die over een bruids paar worden uitgestrooid: de rijst zweeft boven hun verwach tingsvolle hoofden. Ronduit ko misch is de afbeelding van een envelop op de cadeautafel met ;r Leni Saris die donder- -jarige leeftijd overleed iekenhuis in Rotterdam, totaal 110 meisies- en fa- ïans, twee verhalenbun- een gedichtenboekje op im gebracht. Rotterdam geboren Saris i de mulo enkele kantoor- en en belandde vervol een notariskantoor. In tijd schreef ze haar eer- 'Leontine' dat in 1938 lubliceerd. Haar volgen- ieromans sloegen zo aan, kantoorbaan kon op- èeft bij haar leven meer dan 8 miljoen iverkocht. In september van dit jaar ver- Ij nog haar 110de roman: 'De gouden iVoor het volgende jaar staan nog twee p gepland: 'Wij drieën' en 'Het diamant je gouden handjes'. Saris is door de 'serieuze critici' niet al- br vol aangezien. Ze schreef immers Iteratuur'. Het kwetste Saris als ze in de maling werd genomen, bleek drie jaar geleden uit een inter view: „Mijn werk is mijn leven. Dan doet het pijn als mensen, bijvoorbeeld van die docenten Nederlands, je in een hoek wil len drukken. Waarom ben je minder als je geen literatuur schrijft? Wat is dat trouwens, li teratuur? Ik lees het weieens, maar ik zie het niet. Mensen beschouwen mij als vriendin en vertrouwen mij hun problemen toe. Ik krijg stapels brieven. Sommige fans schrijven jaren achtereen. Ik heb een afscheids brief gehad van een fan. Ze was ongeneeslijk ziek. In haar laatste brief schrijft ze dat ze heel veel aan mijn boeken heeft ge had. Tja, dan valt alle kritiek weer in het niet." Hoewel Leni Saris veel over de liefde schreef, deed ze het zelf op dat gebied bijzonder rustig aan: „Ik heb alle mannen afgewezen omdat ik in geen van allen de ware zag." tekst cpd leiden cees van hoore vervolg van voorpagina Christiaan Vogelaar, conserva tor van De Lakenhal, karakteri seert het onderzoek 'Rapport inzake de aanwinsten van Ste delijk Museum De Lakenhal in Leiden gedurende de periode 1940-1948' als 'heel degelijk". „Er is zowel gebruik gemaakt van het Lakenhal-archief dat bij het Gemeentearchief Lei den berust als van het bruik leenarchief hier. Wij hebben, evenals andere musea, destijds van het ministerie het verzoek gekregen om de boel in kaart te brengen. We meenden er goed aan te doen dit onderzoek door derden te laten verrich ten. Wethouder Pechtold heeft opdracht gegeven aan het Ge meentearchief, die A. van Noort, een onafhankelijk on derzoeker, heeft ingehuurd. Ik zou de zogenaamde Goudstik kers hier niet willen omschrij ven als 'dubieus'. Wel kan wor den gezegd dat het eigendoms recht door de erven nog wordt bestreden. Ik heb overigens al contact gehad met de Inspectie Cultuurbezit en de reactie daar is niet: 'Ho, wacht eens even, hier is iets verkeerd gegaan!"' Talloze mensen en instellin gen hebben in de oorlog hun kunstvoorwerpen in bewaring gegeven aan De Lakenhal. Daaronder bevindt zich de Is raëlitische Gemeente Leiden. Het rapport concludeert dat deze bewaargevingen na de oorlog aan hun rechtmatige ei genaren zijn teruggeven. Niet duidelijk is wat er is gebeurd met een collectie boeken uit Joods bezit die was opgeslagen bij het Leidse antiquariaat Bur- gersdijk Niermans. In 1946 ontving D.F. Lun- singh Scheurleer, waarnemend directeur van De Lakenhal, het verzoek om deze boeken voor enige tijd in het museum op te bergen. Noch in de notulen van De Lakenhal, noch in het brievenboek is een reactie op dit verzoek te vinden. De on derzoeker schrijft dat het dus nog maar de vraag is of deze boeken inderdaad in De La kenhal zijn gedeponeerd. In het rapport worden vier bruiklenen onder de loep ge nomen. De belangrijkste zijn die van de familie Larsen-Men- zel en de Berliinse kunstverza melaar Dr. Alphons Jaffé. In maart 1939 ontving De Laken hal van Jaffé het verzoek om 79 zeventiende-eeuwse meesters in bruikleen te nemen. Jaffé vond de situatie in Duitsland zeer onzeker en achtte het vei liger zijn collectie naar Neder land door te sluizen. Op 22 februari 1940 schreef Jaffé, die inmiddels naar Lon den was verhuisd, een brief waarin hij verzocht twintig werken naar Londen te sturen. Daarnaast verkocht hij twee kunstwerken aan de Amster damse kunsthandel De Boer. De resterende 57 werken wer den geconfisqueerd door de berucnte Dienststelle Milhl- mann en naar de collecties van Hitier en Goering doorgesluisd. De Stichting Nederlands Kunstbezit slaagde erin na de oorlog veel werken aan de ei genaar terug te bezorgen. Van drie schilderijen is het ondui delijk waar ze zijn gebleven. De collecties van Larsen- Menzel werd door een zoge naamde 'Verwalter', een door de Duitsers aangestelde be heerder van vijandelijk joods vermogen, ter veiling gebracht. Of een en ander onder dwang is gebeurd, is nog niet echt duidelijk. Ook van dit bruik leen heeft de Stichting Neder lands Kunstbezit de meeste werken weten terug te brengen naar Nederland. Eén schilderij is nog spoorloos. oven het artikel had oeids en berustends. aar dit: 'Vuurtorenmu- lieuwste idee'. De liet ruimte voor een het vermoeden dat dit hetzelfde lot is be- als al die andere, eens- naar-nu-oude plan- :aven in ideeënbussen testen tussen de kse duinen, t dinsdag schreef het tagblad dat het de ge- loordwijk wel een leuk maar dat het publiek tesse heeft in de angs kunst'. Een muse- icht met louter stuk- e depots van andere h het liefst in de buurt lurtoren, anders sloeg Vuurtorenmuseum' k nergens op. Een des van het Stedelijk in am had al wat veld- icht. Er was gesproken ridse musea over het lur spelen. En men veral positieve gelui- beleidsmedewerker tmeente Noordwijk "at gezond cultureel merschap al een aero- che naam verzonnen: tizermuseum (onwille ns je daarachter: 'Let's ngs better"). En de op- k want Van der Ploeg zoiets gezegd. 1$ Het museum moest als voor proefje dienen voor de hoofd gerechten in de zalen van de 'echte' musea. Goed, inhoude lijk klopt de naam niet hele maal. 'Museum voor kliekjes kunst' klopt beter, maar straalt weinig status uit. Alles was goed bedoeld, maar bleek niet haal baar. Aan de kust klinkt alweer het geklepper van een doorge roest ideeën-massagraf. Jammer. Het idee was goed. De Noordwijkse vuurtoren: een ge bouw met alleen maar een symbolische en decoratieve functie. Een fossiel stuk erfgoed waar geen windsurfer zich nog iets van aantrekt. Gevuld met zielepootjes, museumstukken die gewoonlijk als sokkenbolle- tjes een schijndood bestaan lei den in een donkere la die nooit opengaat. Spelers in de eredivi sie die altijd op de reservebank zitten. Ze waren goed genoeg maar andere waren beter. Het Noordwijkse idee leek op een huwelijk van veronacht zaamde losers waar iets prach tigs uit zou groeien. Boven de deur van het museum zou een bordje hangen: klein gebrek geen bezwaar. En uit een poë tisch gevoel voor rechtvaardig heid zouden de stukken uit de diepste kelders het hoogst in de toren zijn geplaatst. Tot ver over de grens krijgt het het mu seum het koosnaampje 'under dog arthouse'. Romantische zielen die fiks do neren aan Artsen zonder gren zen zouden massaal naar Noordwijk zijn getrokken voor de verschoppelingen van de kunst. Op de wenteltrap zou den ze zich vergapen aan dat gene wat zich aan de wanden openbaart. Een Vermeer waar de kat over heeft gelopen, een verkeerd gelijmde Ming-vaas die niemand bij Volkenkunde de deur uit durfde te doen, beesten op sap die Naturalis dubbel heeft en half vergane, opgespelde glimmende insec ten die lijken op gebroken bro ches. Topstuk: De enige Mond riaan in de wereld met diagona len. „Die heeft nog jaren op zaal in het Haags gemeentemu seum gehangen. Totdat men ontdekte dat Mondriaan uit woedende onvrede over het werk een groot kruis over het doek had getrokken." En de vuurtoren wachter suppoost (een heerlijke Melkertbaan) opent de bezoekers de ogen. Dit is allemaal net zo mooi als al die kapsoneskunst die jaren lang in het zonnetje mag staan. Maar het gaat niet door. Er is te weinig publieke belangstelling voor het idee. Alleen als het museum een eigen collectie zou hebben, kan het wat wor den. Maar al zou de vuurtoren tot mijlenver over de Noordzee lichtreclame maakt voor de ver geten museumschatten, dan nog wil niemand het zien. Een klein gebrek is toch een groot bezwaar. Dat is tragisch voor al die sokkenbolletjes die nooit de la uitkomen en voor de vuurto ren die nu ziin eigen Nacht wacht moet blijven spelen. En niemand die er op let... pablo cabenda De jongste generatie zal hem zich herinne ren als de aardige opa uit Sesamstraat: voor ouderen blijft zijn naam onlosmakelijk verbonden aan de musical-figuur Ana- tevka. Slechts een en keling weet nog hoe Lex Goudsmit, die gisteren op 86-jarige leeftijd aan de gevol gen van een hersen bloeding overleed, begon bij de later in ternationaal bekende zanggroep The Co median Five. Goudsmit kreeg twee maanden geleden nog de Blijvend Applaus Prijs voor mensen die op vallend en algemeen gewaardeerde bijdragen aan theater, televisie en film hebben geleverd. De zanger en acteur was uitermate geliefd. Zijn warme en volumineuze alt, het vaderlijke uiter lijk. en zijn van elke pretentie of ijdelheid ge speende acteren maakte dat het publiek hem generaties lang in het hart sloot. Bij Goudsmit was dat geen pose: ook zijn collega's hebben hem leren kennen als een buitengewoon aardig mens, hoewel hij zeker niet het type was dat zich met Jan en Alleman verbroederde. Het bleek dat zijn latere handelen sterk bepaald werd door de oorlogsperiode. „Voor de oorlog behoorde ik tot een vrien denclub van een man of tien. We werkten sa men bij de diamantenslijperij, kwamen elke avond bijeen, met vier van hen zong ik in The Vocal Kings. Er is er geen één teruggekomen uit Duitsland. Later ben ik op goede voet geraakt met Hans Boskamp en Jaap Stobbe, maar échte vrienden heb ik nooit meer gemaakt. Halverwege de jaren vijftig - hij was toen foto anp rond de veertig - kon hij de roep van het theater niet langer weerstaan. Hij nam privé-lessen, kreeg werk bij een Haags operettegezelschap en deed met groot succes auditie bij de toen net begonnen televisie. Stukken als 'Lot uit de loterij' en Rat in de val' waren het begin van een lange tv-loopbaan. Van 'Flipje, de tovenaarsleer ling' via 'De Lex Goud smit Show' en 'Citroen tje met suiker' tot 'De dag waarop de paus gekidnapt werd'. Goudsmit was gedreven, maar zelf zou hij dat woord nooit hebben gebruikt. Acteren vond hij niets om hoogdravend over te doen: het was een vak zoals elk vak. punt uit. „Brood op de plank, daar ging het om", zei hij over zijn drijf veer. „Ik kom er rond voor uit." Zijn vertolking van de wijze joodse boer Tevje in de musical Anetevka maakte zo n indruk dat hij gevraagd werd om ook in Engeland deze hoofdrol te vertolken. Zeshonderd maal zong hij in het Londense 'Her Majesty's Theatre' hits als 'If I were a rich man', 'Sunrise-sunset' en 'Do you love me'. Nadien moest hij zich in Ne derland behelpen met rollen die eigenlijk onder zijn kunnen lagen. Dit omdat grote musicals zoals Anetevka lange tijd niet meer in ons land werden geproduceerd. Dat moet Goudsmit pijn hebben gedaan, want musical was zijn grote liefde. „Je kunt er veel meer in kwijt dan bij to neelzei hij eens. „Het lijfelijke plezier dat ik beleef als ik een lekker lied zing, dat lichamelij ke, dat is heerlijk." tekst eric van oer velden daarop de tekst "Voor Thijs en zijn ex'. De fotograaf: „De ach ternaam van de bruid was Ex." Koreman begon te fotografe ren op zijn veertiende. Hij was lid van studentenvereniging Minerva en studeerde geschie denis in Leiden. „Als historicus wil je alles voor later vastleg gen." Gaandeweg kreeg hij steeds meer opdrachten voor bruidsreportages en besloot hij van zijn hobbv zijn vak te ma ken. „Het zit helemaal in mijn bloed." Koreman heeft een 'journa listieke aanpak', zegt hij zelf. Hij maakt geen gestileerde portret foto's, maar probeert zijn on derwerp in actie te fotografe ren. „Ik loop vaak een dagje mee. Ook als een politicus een portretfoto wil, want ik maak geen geposeerde foto's. Ieder een heeft zijn eigen stijl en ik ben niet makkelijk navolgbaar. Het gaat om je oog en niet om de techniek." Inmiddels heeft hij 500 hu welijken gefotografeerd. „Ik verkeer tijdens zo'n bruiloft ook in een roes. Op zo'n dag ren en vlieg ik rond, er gebeurt ontzet tend veel. Het bruidspaar krijgt uiteindelijk twee fotoboeken met 250 foto's. Close-ups, de tails, het hele sfeerbeeld. Ik heb iemand 's horen zeggen: 'Ik heb de albums gezien, ik weet pre cies hoe het was'. Mensen zit ten vaak te trillen als ze de fo to's zien. Ze beleven de dag op nieuw. In detail." De foto-expositie is te zien ko mend weekeinde van 13.00- 18.00 uur en het weekeinde van 18 en 19 december van 13.00-18.00 uur, in de galerie aan de Hogewoerd 69 in Lel den. Daarna op telefonische afspraak: Hans Koreman, tel 07! - 5124700. muziek muziek sabine van den berg Concert: 'Symfonie van de Oude Wereld' door Flairck. Gehoord 10/12, Stadsge hoorzaal, Leiden Het is een leuk idee om onder weg tijdens het reizen wat mu zikanten op te pikken. Die kun nen je optreden verrijken. Dat vertelt gitarist Erik Visser. Hij staat voor het eenentwintigste seizoen met Flairck op de plan ken. Van de oorspronkelijke formatie is hij als enige overge bleven. Onder de vaste kern van de huidige groep bevindt zich sinds vier jaar een weergaloze fluitist: Jeroen Goossens. Maar de gastartiesten die voor de vertolking van 'Symfo nie van de Oude Wereld' uit zo wel Nederland als het buiten land zijn aangetrokken hebben ook genoeg kwaliteit in huis. Zoals flamencogitarist Eric Vaarzon Morel. Of cim- balonspeler en vibrafonist Ma- rius Preda uit Roemenië. Alle bei topmuzikanten. Desondanks slaat na een half uur muziek de verveling toe. Dat ligt niet zozeer aan de mu zikanten, maar aan de eenzijdi ge compositie. Het stuk is van de hand van Visser en accor deonist Ben van den Berg. Een symfonie uit vier delen, geti teld: Het Noorden, Het Oosten. En na de pauze: Het Westen en Het Zuiden. In het laatste deel is de grootste rol weggelegd voor de flamencogitaar. In het tweede stuk voert Preda de bo ventoon. De soli zijn niet slecht, er is ruimte voor improvisatie, de instrumenten zijn niet saai, en toch gaat de uitvoering ner- f;ens echt leven. Het geheel is angdradig zonder hoogtepun ten. Als je zo'n simpel schema volgt als de vier windstreken, dan moet je er ook voor zorgen dat de delen zich duidelijk on- derscheiden in genre, in stijl. Maar dit gebeuren is ondanks al zijn toeters en bellen vooral veel van hetzelfde. Zangeres Natalia Rogalski ziet er charmant uit hoor, en haar stem heeft kracht, maar diep gaat het allemaal niet. Verder zit de helft van de muzikanten er zo nu en dan bij of het zijn laatste oortje heeft versnoept Beetje meer pit zou niet mis staan. Sterk is wel de wisselwer king tussen de fluitist en de Finse violiste: Mirella Pirksa- nen. Een zekere muzikante met genoeg power. Nee, dit urenlange concert, met hier en daar wat stemge- drein, is niet boeiend genoeg. Het zakt om het kwartier ais een pudding ineen. Na afloop wil je hard naar huis hollen. Oost west, in dit geval, thuis best.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23