Centrumplan spekt Voorhoutse kas 'Van onze vijver ze dus af blijven Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement y WEKEN VOOR 39,95 BEL 071-5128030 S P RI lil G J j 'Dit heeft alle ingrediënten voor succes Bloemenveiling Flora investeert miljoenen Dét nooit meer, dachten de tstuurders in Voorhout, toen de slepende discussies over een ftieuwe bibliotheek het einde Bedenker Van Egmond lyrisch over Voorhoutse centrumplannen naderden. Vijfendertig jaar elden Voorhoutse politici over bouw van de 'bieb'. Gelukkig i we inmiddels in een andere tijd en bewijst de Voorhoutse ek dat het allemaal ook vlotter kan. t waar vroeger decennia lang gewikt en )gen werd over het verrijzen van het 8 tenhuis, daar maken ze in het dorp laag-de-dag binnen vier jaar korte met- net zo'n stapel stenen en glas. Over het egrip van de architect verbazen ze zich e 'i gemeentebestuur: 'Pakken we de za- •9 een keer voortvarend aan, is het weer r" goed...' 1 heeft het slopen van een gebouw van 0 niljoen - onder andere omdat er een installatie yan 50.000 gulden ontbreekt 1 iets weg van het met een kanon op mug schieten. Dat valt nog niet mee, r als je, zoals Hans Bik bitter vaststelde, 11 van de mug een olifant maakt, ben je 1 klaar. Bik noemt het cultuurbarbaris- maar Voorhout gaat gewoon mee in de t der volkeren. De nieuwe zakelijkheid vi gt om andere normen en waarden. -burgemeester M. de Goeij vergeleek Bschiedenis van de bieb destijds - toen vi iVoorhout nog aan slepende kwesties tn- met een boek: „Het heeft elemen- van science-fiction, een thriller, een kroman en zelfs horrorachtige ken- ®n." Haar opvolger Cor de Ronde bor- 9 rt daar op voort. En daarbij heeft hij 1 geluisterd naar de broertjes De Boer, A aetballers die zich buiten het voetbal- afficheren als boegbeelden van die we zakelijkheid. 'De Voorhoutse bi- jj, heek, dat was een mooi boek, maar het M eentebestuur heeft het uit'. "8 die nieuwe zakelijkheid moeten ze in a rdwijkerhout niets hebben. Daar hangt v die kaneelachtige gezelligheid van oe- 1 >ze discussies en oneconomische be- ^n, waaraan politici in Voorhout soms weemoed terugdenken. In tegenstel- tot moderne ambtenaren, die direct kaasschaaf en kapmes klaarstaan om idies en kostenposten te stroomlijnen, de Noordwijkerhouters in de aanko- ïortnota vooreerst vast waar het ijk écht om gaat. „Sport is een ge- van oefeningen en ontspanning, met te in de open lucht, die vaardigheid en Architect Hans van Egmond is uiterst te vreden over zijn ontwerp voor het Voor houtse centrum. De Noordwijker is ander half jaar geleden, na het debacle met pro jectontwikkelaar ING-vastgoed, voor de ontwikkeling van de plannen ingescha keld. „Het was zwoegen in korte tijd. Maar ik ben echt wild enthousiast over de resul taten", zegt hij. Het voordeel is volgens Van Egmond dat er twee echte pleinen in het gebied zitten. „En dat je daarbij parkeergarages kunt maken. Zo zijn alle ingrediënten om er een succes van te maken, aanwezig", al dus de architect, die eerder het centrum van Lisse heeft ontworpen. „Maar daar is het grootschaliger, met name het Blok huis. In Voorhout ligt het accent juist op het kleinschalige." Ook op het terrein naast het raadhuis plein, de grond van en naast de biblio theek, en naast het Stationsplein wil Van Egmond kleinschalige bebouwing. Dit in tegenstelling tot de eerdere plannen van ING die juist massieve bebouwing op het terrein van de bibliotheek voorstelde. Dat de bibliotheek moet wijken voor de plan nen beschouwt hij laconiek. „Ik weet niet wat Bik (de architect van de bibliotheek, red.) er van vindt. Misschien is hij blij dat de smet op zijn blazoen weg is." Aan de eis van de gemeenteraad om een samenhangend centrum, waarbij het deel over het spoor en de Herenstraat een ge heel vormen, denkt Van Egmond duidelijk te hebben voldaan. Hiervoor heeft hij de zogeheten tweepolenstructuur - met daar tussen de Herenstraat - uitgewerkt. De ene pool is het raadhuisplein met de be bouwing naast en op de plaats van de bi bliotheek. de andere pool is het Kerkplein met de daaraan gelegen Agnes en aanslui tend het Boerhaavekwartier. Iedere pool heeft een supermarkt (en een parkeergarage) als publiekstrekker- .Van Egmond verwacht dat beide pleinen zullen bruisen van activiteit en gezellig heid: „Op het Kerkplein komt onder meer een muziektent. En op ieder plein kunnen cafés en restaurantjes komen. Laat het maar ontstaan. De Herenstraat moet volgens de archi tect een dorps karakter behouden en hij verzet zich tegen de eenvormige gevels, zoals die in veel winkelcentra zijn te vin den. „De eigen, typisch Voorhoutse stijl, zoals bijvoorbeeld van het huis naast De Toog, moet uitgangspunt zijn van nieuw bouw. Die panden mogen ook best los van elkaar staan. De beeldbepalende panden, zoals vastgelegd in het oeeld/kwaliteits plan, moet leidraad zijn. Dat mag natuur lijk wel in een modem jasje. Laten de ar chitecten daar maar op zwoegen." Van Egmond is zelf betrokken in de ont werpen van de vernieuwing van Huize Ag nes, de winkelpanden en daarboven een zondagsschool op de plaats van de koster woningen aan de Herenstraat, en de wo ningen in het Boerhaavekwartier. „Maar laat verder maar zoveel mogelijk architec ten met zoveel mogelijk gezichten ko Zelf een kerstboom zagen in de duinen RUNSBURG PETER VAN EGMOND De Rijnsburgse bloemenveiling Flora zet opnieuw tientallen miljoenen opzij voor investe ringen in nieuwbouw. Gister avond stemden de leden van de veilingcoöperatie in met een in vesteringsbegroting van 46,5 miljoen gulden. Hiervan is 22,4 miljoen 'overgebleven' van vo rige jaren. De rest betreft nieu we investeringen, waaronder bouwplannen en de aanschaf van stapelwagens. Momenteel wordt al ge bouwd aan uitbreiding van het kopersgebied. De veiling gaat verder het kantorengebouw verbouwen. Het hart van de veiling - het gebied rondom de toren, het ketelhuis en de open kopersruimte - wordt opnieuw ingericht. De ruimte die zo vrij komt, wil de coöperatie gebrui ken om de distributie te stroomlijnen en te automatise ren. Dat scheelt arbeidskrach ten, wat gezien de krapte op de arbeidsmarkt noodzaak is. Meer in de toekomst ligt het volgende grote bouwproject. Een deel van het huidige ko persgebied maakt plaats voor een kopersruimte en daarboven een parkeertoren. Alle bouw projecten moeten voor het ein de van 2001 achter de rug zijn. Omdat lege ruimte rondom het veilingcomplex steeds schaarser wordt, hebben de Flora-leden besloten een per ceel van 3190 vierkante meter vlakbij de zogeheten Proeftuin op te kopen. Het gaat om een vrijstaande villa plus bijbeho rende grond, die voor een klei ne 1,4 miljoen in handen komt van de coöperatie. NOORDWUK Voor een tientje zelf een kerst boom uitzoeken - en omzagen - in de duinen; dat kan ook dit jaar in Noordwijk. Belangstel lenden kunnen zich morgen tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags melden bij een met vlaggen aangegeven parkeerstrook aan de Duinweg, tussen de Northgodreef en res taurant De Witte Raaf. Daar kan men een zaag lenen en vervol gens een boom gaan uitzoeken. NOORDWUKERHOUT Tijdens de jaarlijkse kerstveiling van voetbalvereniging WSB in Noordwijkerhout, die vanavond wordt gehouden, treedt wereld kampioene wielrennen Leon- tien van Moorsel op als veiling meester. Samen met Piet Alleen de dennen die met ro de linten zijn getooid, komeri voor kappen in aanmerking. Deze bomen moeten volgens Staatsbosbeheer verdwijnen omdat ze te dicht bij elkaar groeien. Er staat chocolademelk en erwtensoep klaar, voor als de klus is geklaard. Staatsbosbeheer organiseert deze bomenactie voor de twee de keer. Vorig jaar kwamen ruim vijfhonderd mensen op de actie aL Broekhof zet zij eerst de kinde ren die de meeste loten voor de loterij hebben verkocht in hef zonnetje. Vervolgens neemt ze daadwerkelijk de hamer ter hand en veilt de eerste artike len. De veiling begint om 19.30 uur en wordt gehouden in dé kantine van de voetbalclub. Leon tien van Moorsel veilt bij WSB QRHOUT ROB ONDERWATER [oet de vijver voor de kerk irden gedempt voor een ho fplein? Daar komt hele- jal niks van in." Oud-pas- ir C. van Bockxmeer, woon- w in de pastorie aan de irenstraat, klinkt vastbera- n. Hij heeft 'iets' gelezen er de Voorhoutse centrum- innen. Onder andere dat de ver wordt dichtgegooid om een andere plek te worden gegraven. )e pastoor blijkt evenwel !t ingelicht. En het bestuur n de rooms-katholieke kerk s ook niet. „Daarvan ben ik orzitter, dus zou ik het jeten weten. Van die vijver jven ze dus af, dat is name- ons eigendom. Het kan h niet zo zijn dat een ander ier onze eigendommen gaat ilissen?" )ok eigenaar John van Dijk [i supermarkt Edah moest En slikken, toen hij werd ge- nfronteerd met de plannen I de gemeente. Voorhout t graag dat de Edah ver- ist naar een nieuwe winkel de Herenstraat, waama de huidige plek van de ah een nieuwe bibliotheek mt. Bovendien ziet Voor- ut graag een vestiging van >ert Heijn binnen zijn ge- lentegrenzen. /an Dijk: „Ik krijg mensen mijn winkel die vragen of ik mee stop. Natuurlijk stop- n wij niet. Wij gaan door ;t de supermarkt, alleen wil- I we niet naar de plek die de neente voorstelt. Wij willen ag naar het nieuwe winkel- itrum. Op de plek waar de neente Albert Heijn wil jben. Wij hebben de oudste hten en vinden het vreemd de gemeente bepaalt wie ar komt. Het is de taak van gemeente om voorwaarden icheppen, niet om op stoel i de ondernemer te zitten. is zuur voor ons als AH irrang krijgt. Daarover gaan in gesprek." 'oorzitter Hans Willemse de winkeliersvereniging I/O vindt het ook vreemd de gemeente in gesprek is t Albert Heijn. „De af- aak is dat winkeliers uit )rhout voorrang hebben als naar de nieuwe locatie wil- verhuizen. Albert Heijn zit daar dus nog niet", zegt hij. De winkeliersvereniging is verder tevreden over de plan nen. Willemse en bestuurslid Ruud Neuteboom werden op de hoogte gehouden van de plannen van de stuurgroep. Willemse: „Toen ik in '92 voorzitter werd, stond cen- trumvemieuwing als eerste op mijn prioriteitenlijst. Ik ben heel blij dat het er eindelijk van komt. Ik heb er heel wat uurtjes arbeid ingestoken en heb in de loop der jaren heel wat kwesties aangezwengeld." Neuteboom zegt dat onge veer tachtig procent van de adviezen van de winkeliers vereniging is gerealiseerd. „We hadden graag het hore- caplein wat verderop gezien. Daarmee zouden de winke liers aan het begin van de He renstraat meer bij het cen trum worden betrokken. Maar ik vind dit plan ook mooi. Hulde voor de snelheid waar mee de gemeente met de plannen is gekomen. Dat had ik, eerlijk gezegd, nooit ver wacht." Neuteboom hoopt dat de Herenstraat nu snel een autol- uwe straat wordt met een bre de stoep. „Maar dat kan pas als de noordelijke randweg er komt. Ik heb begrepen dat de gemeente er alles aan gaat doen om die weg er versneld te laten komen." De bewoners van de twaalf aanleunwoningen werden vanmorgen door directeur H. van Tienen van Huize Agnes op de hoogte gesteld door de plannen van de gemeente om de huizen te slopen ten be hoeve van koopwoningen. De bewoners schrokken zich een hoedje. Van Tienen: „Ze had den wel verwacht dat er iets groots ging gebeuren, maar sloop van de aanleunwonin gen kwam ze toch wel rauw op hun dak vallen. Ze vonden het jammer, want ze zijn blij met de plek waar ze nu wo nen." Bewoner M. van der Berg was daarentegen helemaal niet onder de indruk. „Ik ben 87, het zal mijn tijd wel duren. Ze hebben hier de afgelopen jaren van alles geroepen. Er zou hier een bruggetje komen over de vijver en een mooi plantsoen. Nou. er is nooit wat gekomen." De vernieuwing van het Voorhoutse centrum kost de ge meente geen cent. Wethouder P. van Riet van financiën zei gisteren zelfs dat de gemeentekas zal worden gespekt door de uitvoering van de plannen. „Op de ontwikkeling van het Boerhaavekwartier na, zijn alle andere plannen profijtelijk. Dat levert de gemeente geld op, maar dat hebben we ook weer hard nodig." Zo moet er ter vervanging van het SEC-gebouw een nieuw jongerencentrum komen, heeft de bibliotheek een nieuw on derdak nodig en kost de bestra ting van de Herenstraat zo'n twee miljoen gulden. De bouw van de drie parkeer garages - zo'n zes miljoen gul den per garage - gebeurt voor VOORHOUT ANNETTE VAN DER ELST De opbrengsten komen onder meer uit verkoop en verhuur van winkelpanden en apparte menten. De wethouder wil die opbrengsten gebruiken voor het bekostigen van andere pro jecten die met de vernieuwing van het centrum samenhangen. een groot deel op kosten van de exploitanten van de desbetref fende complexen (supermark ten en winkels op de biblio theeklocatie en bij de Agnes, kantoren en dienstverlenende instellingen bij stationsplein). Parkeren in de drie garages wordt overigens gratis. Architect Hans van Egmond schat dat de vernieuwing van het centrum ongeveer vijf jaar gaat duren. Omdat de uitvoe ring in fases gebeurt - zo wordt de ontwikkeling van het Boer haavekwartier en de biblio theeklocatie volgend jaar al ter hand genomen - is het terug dringen van het autoverkeer ook binnen die vijf jaar ge wenst. Het centrum zal lang voordat de randweg er ligt klaar zijn, vertelde burgemeester C. de Ronde gisteren. De gemeente is nu nog met de provincie Zuid-Holland in onderhandeling over het exacte tracé van de Noordelijke rand weg, die vanaf de Jacoba van Beierenweg langs de toekomsti ge wijk Voorhout-Noord moet aansluiten op de Leidse Vaart, nabij de Noordwijkerhoek. Dekking van de kosten van de aanleg van de weg - geschat op zo'n twintig miljoen gulden - moet komen uit de exploitatie van de huizenbouw in Voor hout-Noord. De bouw van deze wijk begint pas na 2005. Van Egmond denkt dat de komst van de drie parkeergara ges, en daarmee het verdwijnen van de parkeerplaatsen in de Herenstraat zelf, al enig 'lucht' brengt. „Mensen die met hun auto vanuit de nieuwbouwwij ken naar de supermarkt op de bibliotheeklocatie gaan, zullen hun auto daar in de parkeerga rage zetten en, na of voor het doen van de boodschappen, te voet naar de overige winkels gaan. De voetganger krijgt dan ook voorrang in de nieuwe Voorhoutse centrumplannen. Het verdwijnen van de par keerplaatsen in de Herenstraat heeft evenwel ook tot gevolg dat het er voor automobilisten prettiger rijden is en verkeer juist wordt aangetrokken. Bui gemeester De Ronde houdt hiermee rekening: „Hoe je het ook went of keert, er zal verkeet door de Herenstraat gaan. We zullen daarom fysieke maatre gelen nemen." Welke dat zijn, kon de burge meester niet zeggen. In ieder geval doet de gemeente in de eerste helft van 2000 een proef met het afsluiten van de Heren straat op zaterdag. Het gaat dan om een experiment van drie maanden. kracht vordert en bevordert, zoals roeien, fietsen, zwemmen, schaatsen, worstelen, voetballen, enz.", luidt de definitie. Raadslid Marian Kuijper stelde maandag beschaamd vast dat die omschrijving uit 1928 dateert. Ze dreigde per e-mail een modernere definitie toe te sturen. Maar of dat nu gepast en gewenst is in een dorp waar tijdens dezelfde vergadering besloten wordt om het centrum op gemeentekosten op te fleuren met bloembakken, planten bakken en 'hanging baskets', is maar de vraag. Vorige week was in Amsterdam nog te zien wat er allemaal mis kan gaan als je monumenten uit 1928 aan de eisen van de Dat Theo Sweers graag de touwtjes in handen heeft, is genoegzaam bekend. Dat hij graag op de juiste knoppen drukt en aan de hendels trekt, ook. En dat hij het liefst de vuile was bin nenhoudt is ook al geen geheim. Dus was er geen logischer ere gast dan wethouder Theo bij de plaatsing van de nieuwe onder grondse papier- en glascontainers in Noordwijk. Het heft in handen en de rotzooi uit het zicht: het vlees geworden nieuwe Noordwijkse politieke motto was maandag te bewonderen in de Prins Bemhardstraat moderne tijd wilt laten voldoen. Marian, laat alles maar bij het oude. Waar schuw misschien in de sportnota de voet ballers van WSB het lederen monster niet te koppen op de veter, want dat kan nare verwondingen aan het voorhoofd veroorza ken. Adviseer schaatsers nog hun Friesche doorlopers goed te slijpen en dan komt al les wel goed. Het moet tenslotte wel gezel lig blijven in Noordwijkerhout, het enige dorp in West-Nederland waar geluk nog heel gewoon is. Of dat geluk nu gesubsidi eerd is of niet. ERIC DE JAGER» 1Boerhaavekwartier 2. Herenstraat 3. Kerkplein 4. Huize Agnes 5. Stationsplein 6. Raadhuisplein Het nieuwe cen trumplan van Voorhout op kaart. Bij de kerk aan de Heren straat verrijst een horecaplein, waar op een muziektent en terrassen moe ten komen. Het stationsplein vormt een tweede middelpunt van het centrum. Twee appartementen complexen - de een met een zorg centrum op de be gane grond, de ander met winkels - grenzen aan het stationsplein. TEKENING ARCHITECTEN BUREAU HANS VAN EGMOND

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21