Turkije zegt 'ja' tegen EU 1n sSchadeeren Verbazing en woede bij architect Voorhoutse bibliotheek ZONDAG A.S. GEOPEND! ^inlratuin 'Rechtspraak is af en toe aan het hannesen' Leiden koos bijna ook voor 'Haagse' tunnel Vier schilderijen bruikleengevers spoorloos GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 35 nnium spekt omie Japan to VANDAAG 200 VACATURES I Parijs vanuit i ZONDAG OPEN! Keizer Japan vrijwel zeker naar Leiden 2 WEKEN ;de en iet om iboom J! atwoud Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Het complexe eerste jaar van Ajax-trainer Jan Wouters Tjeerd van Rij over de politiek, het bestuur en de crisis Studente uit Oegstgeest promoveert op haar 77ste Roel Pieper is Nederland wakker aan het schudden jjoraakers van de ver- ui aan het Tweede Ka- 10uw op de dag van de tnstaking moeten fi- I aansprakelijk worden Een ruime meerder- Sl|n de Tweede Kamer is De meeste fracties er bij het presidium Tweede Kamer op aan- en te bekijken of aan- elling mogelijk is. jk zullen het voor- uders van de relschop- die er financieel voor ilier dood mazelen jarige scholier uit Goes erdag overleden aan de i, zo werd gisteren be- ij was niet ingeënt Hij rste dode van de epide- D kinderen) in Zeeland, gens de GGD al over ogtepunt heen is. De inderen waren vrijwel ll vanwege religieuze niet ingeënt. chtshof wil :erse horen echtshof in Den Haag ag zien dat ex-legerlei- uterse alsnog naar Ne- komt. Hij kan dan gehoord in zijn eigen Het Hof is bereid het t gevangenneming tij- schorsen. Justitie ziet zitten. ikeliers in Japan zijn over de millennium- er onder de bevol- 8t De Japanse bevol- namelijk massaal aan uteren geslagen nu de leling dichterbij komt ers klagen al jaren zuinige consumenten, zij hun omzet behoor- Jen. stingplan EU r uitgesteld rcptse Jnie heeft zich- i laatste kans gegeven anderhalf jaar geleden erde Europese belas- ket te redden. De EU- n van financiën kwa lteren niet tot een op- Groot-Brittannië blijft rnelijk verzetten tegen d. dat belastingontdui- pn zou moeten gaan. DAAG 54 PAGINA'S and and en Kunst lort lie in deze krant circa U vindt de baan die bij u past voorhout eric de jager „Schandelijk vindt architect Hans Bik de beslissing om zijn creatie, de Voorhoutse biblio theek, al na vier jaar weer te slopen. „Het economisch be lang weegt zwaarder dan het belang van de bevolking van Voorhout. Een gebouw van 1,5 miljoen gulden dat al na vier jaar gesloopt wordt. Onbegrij pelijk." Bik vermoedt dat de problemen met klimaatbeheer sing in 'zijn' bibliotheek nu ge bruikt worden als dekmantel voor een economische afwe ging. .Appartementen, winkels en een supermarkt brengen na tuurlijk meer geld in het laatje dan een bibliotheek. Dat is een verzameling boeken, die kost alleen maar geld. Misschien hebben ze destijds al een fout gemaakt door het gebouw op een verkeerde plek neer te zet ten. En dan grijpen ze de helsinki-ankara paul koopman marc peeperkorn In een eerder op de dag opge stelde verklaring stellen de Eu ropese staats- en regeringslei ders dat Turkije 'voorbestemd' is voor het EU-lidmaatschap en op dezelfde manier wordt be oordeeld als de overige twaalf kandidaat-lidstaten. Maar te genover deze handreiking staat de eis - op Grieks aandringen - dat grensgeschillen (op Cyprus) binnen redelijke termijn en zo nodig via het Internationaal Ge rechtshof worden beslecht. De EU wil één en ander uiterlijk 2004 tegen het licht houden. Turkije ervaart dat volgens een woordvoerder als een ultima tum. De Finse premier Lipponen, tijdelijk voorzitter van de EU, heeft de afgelopen weken hevig gelobbyd voor het herstel van de betrekkingen met Turkije. Ankara keerde de EU in 1997 gekwetst de rug toe, omdat het zich als derderangs kandidaat lidstaat behandeld voelde. De Griekse premier Simitis ging gisteren akkoord met een leiden ruud sep Leiden heeft met de Stations tunnel bijna dezelfde proble men gehad als Den Haag met haar lekke tramtunnel. Het Leidse gemeentebestuur koos aanvankelijk voor dezelfde bouwmethode die nu in Den Haag voor kostenoverschrijdin- gen van tientallen miljoenen en een vertraging van naar ver- -3,5 7 23 25 wachting vier jaar zorgt. Door een gelukkig toeval besloot Lei den uiteindelijk tot een meer 9,11 en Samenleving14 k van de Dag2 tafia/Strips27 13,15,17,19,21 ögramma's30,31 35,37,39 te29 ►erzicht14 conventionele, maar wel veilige bouw. Volgens wethouder Tj. van Rij, destijds de eerstverant woordelijke voor de aanbeste ding van de tunnel, is een alerte reactie van de directeur van bouwbedrijf Structon er de re den van dat Leiden uiteindelijk afzag van de 'Haagse' methode, waarbij eerst het dak van de tunnel wordt gebouwd en daar na de grond eronder weg gegra ven. „We zijn daarmee door het oog van de naald geglipt", al dus Van Rij. Nadat de gemeente in princi pe koos voor de Haagse manier, die als alles goed gaat minder overlast oplevert voor de omge ving, kwam de directeur van Structon bij de wethouder langs om een alternatief aanbod te doen. „Ik gaf hem een half uur tje om zijn verhaal te vertellen, daarna vertelde ik hem dat zijn tijd er op zat", vertelt Van Rij. „Bij het afscheid stelde de di recteur voor om de kennisma king voort te zetten bij een di ner. Ik vertelde hem dat ik daar niet van houd. De meeste men sen vallen dan stil, maar hij vroeg heel alert of hij dan mis schien iets anders kon doen. Ik warmte in de bibliotheek aan om de architect en het gemeen schapsbelang de grond in te stoppen. Het is natuurlijk een mooie smoes, dan hoef je niet meer uit te leggen dat er een verkeerde plek is gekozen. Maar ze verdraaien de feiten. Bik vindt dat met de plannen het culturele hart uit Voorhout wordt gesneden. „Nu hebben ze een 'centrumplan', maar de bibliotheek zou het culturele centrum van het dorp moeten zijn. Nu moeten de boeken in een oude winkel van de Edah. Wat voor bibliotheek moet dat dan zijn? Ik ben benieuwd wat de Voorhoutse burgerij ervan vindt." „Het bibliotheekbestuur zegt 'verlost' te zijn van het gebouw. Maar het functioneerde prima. Op een paar dagen na, maar die warmteoverlast was met een simpele ingreep van 50.000 gul den te verhelpen. De gemeente wist dat, maar ze weigerde een cent extra aan ventilatie uit te geven. Ik had niet verwacht dat ze zover wilden gaan om hun gelijk te halen. Slopen is wel erg drastisch. Vier jaar geleden was het nog het mooiste gebouw van Voorhout." Nog nooit zag Bik een ont werp van zijn hand zo snel weer verdwijnen. „Ik bouw niet voor de eeuwigheid, maar vier ghei jaar? Dat is belachelijk. Ik ben boos en verbaasd. Het is onbe grijpelijk dat dit zomaar kan. Hereniging Cyprus geen voorwaarde meer Turkije gaat akkoord met de voorwaarden die de Euro pese staats- en regeringsleiders verbinden aan het EU- lidmaatschap. 'EU-minister' van buitenlandse zaken So- lana kreeg gisteravond laat in Ankara het 'jawoord' van de Turkse premier Ecevit. De Turkse premier liet Solana weten vandaag naar de Finse hoofdstad te komen voor een lunch met de EU-leiders en de vertegenwoordigers van andere kandidaat-leden voor het EU-lidmaatschap. opwaardering van de Turkse kandidaat-status, maar eiste daarvoor in ruil dat het sinds 1974 in een Grieks en Turks deel gescheiden Cyprus gemak kelijker EU-lid kan worden. De hereniging van het eiland is geen voorwaarde meer voor de toetreding, zegden de EU-lei- ders toe. Nederland stelde zich altijd op het standpunt dat een ge deeld Cyprus nooit lid van de EU zou kunnen worden. Pre mier Kok wilde gisteravond geen commentaar leveren op deze ommezwaai, omdat het overleg over Turkije en Cyprus pas vandaag wordt afgerond. In schril contrast met het moeizame getouwtrek rond de positie van Turkije, gingen de EU-chefs in een vloek en een zucht akkoord met de verdub beling van het aantal landen waarmee onderhandeld wordt over toetreding. Behalve de huidige zes (Hongarije, Polen, Tsjechië, Slovenië, Estland en Cyprus) schuiven volgend jaar ook Slowakije, Bulgarije, Roe menië, Malta, Letland en Litou wen aan tafel. amsterdam/leiden connie van uffelen Het Nederlandse rechtssysteem gaat 'hannesen' als het te ma ken krijgt met zedenzaken of vrijwel onmogelijke zaken, zo als de Leidse balpenzaak. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld euthanasiezaken, waarbij de politiek de rechtspraak op scherp zet. Dat zegt J. Nijboer, hoofddocent strafrecht aan de Leidse Universiteit en plaats vervangend raadsheer bij het Gerechtshof van Amsterdam, naar aanleiding van het boek Complex cases. Perspectives on the Netherlands Criminal Justi ce System. In dit boek, dat mede onder re dactie staat van Nijboer, zijn zes spraakmakende juridische zaken tegen het licht gehouden. Het betreft de balpenzaak, hulp bij zelfdoding, gedwongen zwangerschapsafbrekingen, het doden van een pasgeboren kind met ernstige fysieke aan doeningen, een dubbele moord en roekeloos rijden. Voor het boek werd onderzocht hoe rechters in deze zaken tot een oordeel kwamen, nadat verschillende experts van me ning verschilden. Nijboer vindt dat er in dat geval te vaak een compromis wordt gesloten. „Wij zijn in Nederland geneigd om onenigheid te verbloemen, om gedragsdeskundigen dan hun werk over te laten doen." Volgens Nijboer is er te weinig coördinatie in zaken en wordt dit veroorzaakt door te weinig feedback.Alle schakels, van een politiefunctionaris tot aan de hoogste rechter toe, zien maar een klein beetje van de zaak." Zo vindt Nijboer dat er bij de balpenzaak - waarbij een vrouw dood werd aangetroffen met een balpen in haar hoofd - te laat technische experts zijn geraadpleegd om uit te zoeken of het slachtoffer wel kón zijn vermoord door afschieten van de pen via een kruisboog. „Ter wijl van begin af aan al duide lijk was dat het ook een ongeluk had kunnen zijn. Daar is men niet op door gaan recherche ren. Ook is het slordig dat men klakkeloos op de verklaring van een therapeute is afgegaan Dat is de Haagse rechtbank aan te rekenen", aldus Nijboer. antwoordde dat ik wel met een aantal ambtenaren een rondlei ding wilde krijgen op een verge lijkbaar bouwproject van Struc ton. Bij die rondleiding zijn we omgegaan." Later, toen Leiden inmiddels had besloten het project aan Structon te gunnen, probeerde de directeur een nog mooier plan te verkopen. Met een kost bare kleurenfolder probeerde hij Van Rij ervan te overtuigen dat Leiden beter al het verkeer over het Stationsplein tijdelijk om kon leiden over de Morssin gel en de Rijnsburgersingel. Op die manier konden de twee tunnelbuizen tegelijkertijd wor den aangelegd, waardoor de bouwtijd aanzienlijk kon wor den bekort. Van Rij: „Daar heb ik toen nee tegen gezegd, om dat ik niet geloofde in het plan om de singels tijdelijk te verbre den. Maar die mooie folder heb ik nog wel ergens." Het Zaterdags Bijvoegsel: 'Ik ben eigenlijk een enorme aar zelaar' Rapport aanwinsten Lakenhal 1940-1948 gereed leiden cees van hoore Vier schilderijen van bruikleen gevers spoorloos, enkele aan winsten van dubieuze her komst, de bewaargevingen keu rig afgehandeld, en voor de rest niets aan de hand. Dat is de voorlopige conclusie van het 'Rapport inzake de aanwinsten van Stedelijk Museum De La kenhal in Leiden gedurende de periode 1940-1948'. Het onder zoek is op verzoek van de In spectie Cultuurbezit uitgevoerd door een onafhankelijk onder zoeker. De Leidse cultuurwethouder A Pechtold prijst 'de veelheid aan informatie' in het rapport, waarin 'elke splinter en elke snipper is onderzocht'. „Maar toch verbaast het me dat veel zaken in De Lakenhal niet goed zijn vastgelegd. Je leest telkens: 'kon niet worden nagegaan', of: 'verder spoor ontbreekt'. Het is noodzaak dat zoiets wel ge beurt. Maar goed, je draait dat niet terug en Leiden heeft alles gedaan wat het kon doen. Dit is het voorwerk voor de Inspectie Cultuurbezit. Nu moet men zich nationaal gezien erover gaan buigen." Volgens de schrijver van het rapport, A van Noort, is nog niet vast te stellen of sommige schenkingen en aankopen van het Stedelijk Museum in de pe riode 1940-1948 een dubieus karakter dragen. Wel kan de herkomst van enkele schilderij en die door de Stichting Neder lands Kunstbezit na de oorlog in bruikleen aan De Lakenhal zijn gegeven, als 'dubieus' wor den gekarakteriseerd. Deze doeken, waaronder een Jan Steen en een Gerard Dou, zijn afkomstig uit de befaamde col lectie Goudstikker. Het eigendomsrecht van deze stukken staat niet definitief vast nu de erven van Goudstikker in een juridisch steekspel met de Op zondag 12 december zijn de IKEA vestigingen Amsterdam, Delft, Duiven, Heerlen en Sliedrecht geopend van 10.00 -17.00 uur. Iedere maandag t/m vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 cf/min.) van 12.00-17.00 uur VOORSCHOTEN Leidseweg 518 het groene warenhuis Tel. 071 5322203 NR. 42180 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Waanzin! Ik zou graag degene ontmoeten die dit heeft beslo ten. Iedereen zal zich wel ach ter een ander verschuilen, maar ik ben nieuwsgierig naar de ar gumenten. Ik kan niets anders bedenken dan koele, economi sche redenen. Ze hebben van een mug een olifant gemaakt en de olifant doodgeschoten." Pagina 21: Centrumplan spekt Voorhoutse kas VAN ROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311GH Leiden ITéL (071) 5122362, HET WOORD IS AAN Anonymus Velen gaan zedepreken na dat zij te oud geworden zijn om een slecht voorbeeld te geven. WEERSVERWACHTING 9 VOOR HET WEEKEND L. tt. Perioden r v.-.Vv.v met regen parus Na Lon den heeft ook Pa rijs een 'millenni um-reuzenrad'. Vanuit dit zestig meter hoge rad, op de Place de la Concorde, heb je een mooi zicht op de Eifeltoren. Het reuzenrad is een van de speciale millennium at tracties. Tijdens de jaarwisseling wordt er op de Champs-Elysées vuurwerk afgesto ken, wat mensen vanuit het rad kunnen bewon deren. FOTO EPA JOEL SAOET .j vooruitblik MAAN DINS WOENS SMS? *76° 174" Jsa; 60% 50% 30% SSSS35? 20% 20% 20% leiden annet van aarsen Keizer Akihito van Japan brengt in mei volgend jaar hoogst waarschijnlijk een bezoek aan Leiden. „De kans is groot dat het bezoek doorgaat", verklaar de gisteren een van de atta- chees van de Japanse ambassa de tijdens een huldigingsplech tigheid voor de Leidse oud-bur gemeester Goekoop. De komst staat in het teken van de viering van vierhonderd jaar betrekkingen tussen Japan en Nederland. Leiden speelt daarbij een grote rol met onder andere het huis van Philipp von Siebold aan het Rapenburg 19. Von Siebold heeft in de negen tiende eeuw, tijdens zijn verblijf op het 'Nederlandse' handelsei landje Deshima, een sleutelrol gespeeld in het contact tussen Japan en de Westerse wereld. In het huis aan het Rapenburg, waar hij in 1830 ging wonen, wordt komend jaar een cen trum voor Japans-Nederlandse betrekkingen geopend, dat dienst doet als museum en als ontmoetingsplaats voor Neder landse en Japanse wetenschap pers en het bedrijfsleven. Pagina Leiden: 'Het is eigenlijk een onderscheiding voor Leiden' Nederlandse staat zijn verwik keld. Onderzoek naar de grote bruiklenen van de kunstverza melaars jaffé en Larsen-Menzel heeft opgeleverd dat vier schil derijen, die volgens het Laken hal-archief niet door de Duit sers werden meegenomen, spoorloos zijn. Men neemt aan dat ze door de bezetter zijn ge roofd. Dat zijn de voornaamste conclusies uit het rapport. Pagina 23: Kunstvoorwerpen ln bewaring bij Lakenhal ALPHEN A/D RUN: GOUWtSTRAAT *0A 0178-47*471 ALPHEN A/D RUN: RUNHAVINKADI «A - 0178-483388 AMSTELVEEN: BINDKRU 14a 090 *409987 (BOVENKERK) NltUW VENNEP HOOFDWEG 1300 - 0958 *79018 TER AAR: WISTKANAALWEG 100 - 0171 *04441 1* 0179-405499 flSD BOVENLAND) Ja, Ik wil aan abonnament op hat Laidach Dagblad. a de Nrit* (wh weken totaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro 100.90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatlacha bataling krijgt u bovandlan aan 1/5 staatslot mat jackpot cadaau. Leidsch Dagblad Dl WERELD OM JE NEEN. Stuur deze ton In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer ÏOOSO, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: agblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1