Twijfels over haalbaarheid Bentwoud Rijn Veenstreek Passantenplaatsen recreatievaart in regio toegewezen anderen krijgen les vuurwerk afsteken Gepaste vreugde om 'eerste boom' Bentwoud Projectontwikkelaar negatief over plannen Zegerplas eschut langen in ïitenkaag Dak vernieuwd partycentrum Parola lekt Leefbaar Hoogmade grijpt naast subsidies >orwaardelijke straf na irijven smaadbrieven n notabelen Ter Aar Fid* Makelaardij ...de juiste aankoop DAG 11 DECEMBER 1999 19 ernetadres Van der Post Het internetadres van veehouder Van der Post is anders eerder in de rubriek De Boer Op stond afgedrukt. Wie met eidse familie van gedachten wil wisselen kan terecht op :/home.planet.nl/whl~Post ntvignetten 2000 te koop l» De pontvignetten voor het jaar 2000 zijn er. Kagers kun- het jaarabonnement voor het veer weer met korting kopen, voensdag 22 december tussen 15 en 16 uur en tussen 19 en ur en op donderdag 23 december tussen 19 en 20 uur kos- de vignetten 42,50 gulden. Wie het vignet later koopt, be- 45 gilden. De bewijzen zijn te koop in het ponthuisje. l tra vergadering waterschap lrdqrp Het waterschap De Oude Rijnstromen buigt zich over de begroting voor volgend jaarDaartoe schreef ilijks bestuur een extra vergadering uit voor dinsdag 21 er. Maandag 29 november keurde de verenigde verga- jvan het waterschap in Leiderdorp het begrotingsvoorstel het bestuur af. Een meerderheid wil een half miljoen gul- bezuinigen. Door de vertraging krijgen huishoudens en be- n ren in de regio de aanslagen volgend jaar later. Het gebied het waterschap strekt zich uit van Nieuwkoop tot de kust en Hillegom tot Leidschendam. re I AAN DEN RUN» 250 Alphense basisschool- ïgen krijgen op donder- 6 december een lesje vei- urwerk afsteken. De poli- irzorgt samen met de Al- ;e vuurwerkexperts en - pers gebroeders Kabalt murwerkles in het Wete- ark. rlingen van de groepen 7 van een aantal Alphense «holen zijn uitgenodigd, en hoe ze veilig met vuur- kunnen omgaan en hoe ze al vuurwerk kunnen her- n. Ook laten de experts 10e het fout kan gaan, bij voorbeeld als je vuurwerk in je jaszak stopt of experimenteert met sterretjes en illegale strij kers. Wethouder F. Dales schiet om 13.45 uur de eerste pijl de lucht in. De vuurwerkles is een onderdeel van het project Doe Effe Normaal. In dat project ge ven zogenaamde adoptie-agen ten lessen over onderwerpen die met veiligheid te maken hebben. Nieuwkoopse leerlin gen krijgen op 14 december een vuurwerkles. Scholen die zich nog willen aanmelden kunnen bellen met Kees Streefkerk van de politie. Telefoon 0172- 484555. REAU CERBERUS lleen verloor een 67-jarige Mm uit Ter Aar meer dan Jduizend gulden aan civie- jjycedures tegen de ge- ^fte, gisteren kwam de ruzie :en parkeerplaats in zijn pin hem ook nog eens op itrafrechtelijke veroorde- staan. De politierechter n Haag legde hem een aardelijke gevangenis een week op wegens ging van de burgemeester jy dere Ter Aarse 'notabe- T)e officier van justitie mr. attouw had 250 gulden en een week voorwaarde- ïlstraf geëist. notabelen van Ter Aar onder andere op oude jaarsavond '97 brieven in de bus waarin ze werden uitge maakt voor 'Hitler' of 'SS-beu- len'. De brieven waren het ge volg van een jarenlang slepende ruzie tussen de 67-jarige man en de gemeente over de par keerplaats die was aangelegd voor zijn huis aan de Korteraar- seweg. Volgens de man is de grond (gedeeltelijk) van hem. De ruzie haalde zelfs het televi sieprogramma Lopende Zaken. De staatssecretaris van binnen landse zaken gaf de Ter Aarder gelijk, maar de man verloor alle juridische procedures tegen de gemeente, tot aan de Hoge Raad toe. In een van de boze brieven had de Ter Aarder de proceskosten waartoe hij even eens veroordeeld was (twaalf duizend gulden) contant bijge voegd; „Tollenaar!", stond er in het schrijven. Advocaat mr. M. Groen vond het gek dat de plaatselijke poli tici geen dikkere huid hadden. Zijn cliënt had ook geen aangif te gedaan toen iemand van de gemeente hem in het televisie programma ziek in het hoofd noemde. Rechter mr. L van Zaltbommel vond echter dat de man met zijn brieven toch echt te ver was gegaan. Overigens lijkt de gemeente nog niet van haar inwoner af te zijn. De man zou weer nieuwe procedures willen beginnen. 'Rijk moet meer geld beschikbaar stellen De gemeente Rijnwoude heeft twijfels over de haalbaar heid van het Bentwoud. Het Rijk stelt te weinig geld be schikbaar om grond te verwerven. Daardoor duurt het lang voordat het Bentwoud er is en neemt de kans dat het project mislukt toe. Ook vreest het gemeentebestuur dat het Rijk op zoek gaat naar alternatieve geldbronnen door meer landhuizen in het bos toe te staan. De 'geboorte' van het Bentwoud werd onder meer opgeluisterd door een optreden van drie 'kleidanseressen' die een bosbewegingsspel opvoer den. foto mark lamers MARIETA KROFT Precies op het moment dat de wolken plaats maakten voor de zon, vloog er een vliegtuigje over met het opschrift: Vaarwel open ruimte!' Blijdschap en verdriet, de toon voor het feestelijke begin van het Bentwoud op een stukje land in Benthui zen was gezet. Op de eerste 47 hectare ko men binnenkort bomen. Bij sommige boeren langs de Hooge- veenseweg, waar het bos komt, hing de vlag halfstok. Voorzitter van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie Gerrit Knibbe vertolkte ten overstaan van enige honderden bestuurders, ambtenaren en kinderen hun gevoelens: „Voor de agrari ërs is dit een dag van treurnis." Hij reali seerde zich tegelijkertijd dat er geen weg meer terug is en probeerde er dan ook maar het beste van te maken. „We hebben hier uitstekend uitgeruste loonbedrijven die bij aanleg en onderhoud van het Bent woud graag hun diensten aanbieden." David Luteijn, interim-commissaris van de koningin, viel Knibbe bij. „Ik sta hier ook met gemengde gevoelens. Ik ben ook akkerbouwer en het is altijd jammer als er levensvatbare bedrijven weg moeten." Terwijl hij de hoop uitsprak dat het nieu we bos voorspoedig mag groeien, rolden drie 'kleidanseressen' zich als aardappelen voor zijn voeten. De drie vrouwen voerden met levende muziek op de achtergrond een bosbewegingsspel op. Marjolijn van Egmond, regiohoofd Zuid-Holland van Staatsbosbeheer, be loofde de boeren een goede buur te zijn. „De eerste jaren groeien er veel distels. We beloven ze te maaien, voordat ze kunnen uitzaaien." De grote afwezige was de zieke staatsse cretaris Geke Faber van landbouw, natuur en visserij. Ze liet zich vervangen door de hoge ambtenaar Romke Woudstra. Hij legde uit waarom het bos in een verstede lijkt gebied zo belangrijk is. „Natuur voor mensen, natuur bij mensen. Zo zou het Bentwoud, als het aan de staatssecretaris ligt, ook mogen heten." De laatste rol tijdens de festiviteiten was weggelegd voor scholieren uit Benthuizen en Boskoop. Hun geduld werd na ander half uur wachten beloond: ze mochten hun zelfgemaakte tegels met daarop crea ties van het Bentwoud onthullen. De te gels worden voorlopig bewaard. Over tien of wellicht vijftien jaar, als het bos er is, komen ze ergens in het Bentwoud terecht. RUNWOUDE MAR!ETA KROFT Wethouder F. Uljee wilde giste ren tijdens het feestelijke begin in zijn gemeente van het dui zend hectare grote Bentwoud de menigte graag toespreken. „Maar ik krijg geen kans, want ik zit niet in het protocol", zei hij teleurgesteld. Uljee, die in een commissie zit die de aanleg van het Bentwoud voorbereidt, behoorde met burgemeester M. Boelen wel tot de genodigden. Om toch zijn hart te luchten liet Uljee de gemeentevoorlichtster persberichten uitdelen. Van de gemeente Rijnwoude had het Bentwoud er nooit hoeven te komen. „Nu het er dan toch komt, moeten de initi atiefnemers spijkers met kop pen slaan", zei Uljee bezorgd. Hij vindt het maar niets dat het nieuwste streven van de pro vincie en het Rijk is om het Bentwoud vóór 2015 te realise ren. „Ons advies is: stel meer geld beschikbaar en voer een actief aankoopbeleid, zodat het Bentwoud er over tien jaar is. Dat schept meer duidelijkheid voor de agrariërs." Uljee denkt aan een bedrag van 75 miljoen gulden extra. „Voor een tientje de vierkante meter lachen de boeren ze vier kant uit. Laten we ervoor op passen dat de agrariërs gelijk krijgen en het project mislukt. De wethouder is ervan over tuigd dat als er niet meer geld op tafel komt, de overheid zich zelf over een aantal jaren tegen komt. „De grondprijzen stijgen alleen maar, waardoor net Bentwoud onbetaalbaar wordt. We zitten niet te wachten op landgoederen in het bos die de kosten voor de aanleg moeten drukken. Als wij met zo'n bouwplan zouden komen, zou den we minister Pronk over ons heen krijgen." Het Rijnwoudse gemeentebe stuur wil met staatssecretaris Faber hierover van gedachten wisselen. Volgens R. Woudstra van het ministerie, die de zieke Faber gisteren verving, betaalt het Rijk de prijs die de grond op dat moment waard is. „Wij mo gen de markt niet verstoren, want dat kan elders prijsopdrij vend werken. Als het land over enige tijd meer waard is, moe ten we die prijs betalen. Geld mag geen belemmering zijn voor de aanleg van het Bent woud." Alphen, Leiderdorp, Lisse en Woubrugge krijgen geld REGIO JANNEKE DE JONGE Natuurgebied De Hemmen en Jachthaven Woudwetering in Woubrugge, het Aarkanaal in Alphen aan den Rijn, Jachtha ven De Poel in Lisse en de Doeshaven in Leiderdorp krij gen subsidie voor aanlegplaat sen voor de recreatievaart. Ook 32 andere havens in het Groene Hart kunnen uitbreiden. Het gebied krijgt er de komende twee jaar 700 nieuwe passan tenplaatsen bij. Een projectgroep met verte genwoordigers van de provincie Zuid-Holland, het Bestuurlijk Platform Groene Hart en <jle Stichting Recreatietoervaart Nederland (SRN) koos de geno mineerden uit meer dan 200 kandidaten. De projectgroep wil binnen drie jaar duizend ex tra aanlegplaatsen voor plezier- vaart langs de waterkanten in het Groene Hart. Over vier maanden honoreert zij wellicht nog meer aanmeldingen. Voor de nieuwe aanlegstei gers is drie miljoen gulden be schikbaar. Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft dat geld doorge sluisd naar de SRN, een initia tief van het Rijk en de provincie om de pleziervaart te stimule ren. „Dat bedrag is niet kosten dekkend", zegt N. van Lams- weerde van de SRN. „Wij stre ven ernaar dat we ongeveer de helft van elk project kunnen be talen." Gemiddeld krijgt iedere aanvrager ruim 80.000 gulden. De aanmelders moeten bin nen vier maanden een uitge werkt plan inleveren bij de pro jectgroep en de steigers binnen twee jaar aanleggen. De SRN kan de definitieve plannen nog afkeuren, maar Van Lamsweer- de verwacht niet dat dat ge beurt. „We hebben een goede indicatie door de voorlopige schetsen." Toch zijn niet alle genomi neerden zo zeker van hun zaak. E. van der Sluis van Jachthaven Woudwetering in Woubrugge gelooft het pas als hij het be drag op zijn rekening ziet staan. Hoewel hij al negen extra aan legplaatsen naast de dertig be staande heeft gecreëerd, ziet hij de subsidie met graagte tege moet. Zijn Leiderdorpse collega D. van der Rest van de Doesha ven is net zo afwachtend. „In verband met de verbreding van de A4 moeten wij inkrimpen of verhuizen. Ik weet daarom niet of we die extra aanlegsteigers direct kunnen bouwen." De jachthaven met 600 vaste lig plaatsen voor de leden van de watersportvereniging heeft zes passantenplaatsen en wil er nog wel zo'n twintig bij. In het Aarkanaal in Alphen leggen recreanten al jarenlang hun bootjes illegaal aan. De ge meente wil er goede voorzie ningen en een beheerder, om dat de mensen er hun boten maanden laten liggen en verhu ren. Volgende week presenteert Alphen het plan voor de aan legplaatsen. L. Visser, eigenaar van de Lis- sese jachthaven De Poel, is blij met de subsidie. Hij wil in de Ringvaart een steiger aanleggen met plaats voor acht tot tien re- creatieboten. „Wie op weg is naar de Kaag kan hier aanleg gen, een fiets pakken en zo de Bollenstreek in. Je krijgt dan ac tiviteiten rondom de jachtha ven die*we nu niet hebben." ALPHEN AAN DEN RUf/« SASKIA BUITELAAR Het liefst wil projectontwikkelaar Krol een jachthaven in de Alphense Zegerplas. Maar de gemeente wil geen 'verkeer' op het water heb ben. Zonder de inkomsten van de jachthaven is de horecagelegenheid die Verenigde Bedrijven Krol (VBK) wil bouwen aan de zuidkant van de plas moeilijker te exploiteren. VBK overweegt daarom om na vele jaren van onderhandelen uit het overleg met de gemeente te stappen. De gemeente wil pleziervaarders alleen bui ten de Zegerplas, dus aan het Aarkanaal laten aanmeren voor enkele dagen. Bij de aanleg plaatsen in de plas zelf mogen alleen bezoekers voor een dag komen. Motorboten mogen niet over de plas varen. Directeur E. Rossel van VBK vindt dat de ge meente te veel voorwaarden stelt aan de hore- caplannen. VBK wil een Boathouse bouwen, een restaurant op palen waar motorbootjes, kano's en waterfietsen worden verhuurd. „Er komen steeds meer beperkingen. De Alphense politiek wil geen 'traffic' op de plas en er mogen ook geen ligplaatsen voor een jaar worden gereser veerd. We moeten ons afvragen of het idee dat wij voor ogen hadden nog te realiseren is." Volgens Rossel wankelt de financiële dekking van de plannen. „We hebben onze verantwoor delijkheid tegenover de exploitant Als onze in komsten lager uitvallen, kunnen we de afge sproken huurprijs voor Horex niet handhaven. Bovendien zijn we al vijf jaar bezig en hebben behoorlijk wat kosten moeten maken voor ont werpen en architecten. Op een gegeven mo ment krijg je daar de pee over in. Wethouder D. van der Veen Meerstadt ver wacht nog steeds dat de onderhandelingen met VBK binnenkort resultaat opleveren. Hij hoopt dat het Boathouse in het voorjaar van 2001 open kan. Jnen verteerden het eerste n hutje. Het tweede ille- bouwsel sleepte de ge- ed te Haarlemmermeer weg. na ruim een half jaar dak- rondhangen kunnen de s ren van Buitenkaag en eken eindelijk verpozen n eigen shelter. Niet meer i hut van brandbaar hout Ét een vergunning van de :nte. De Jongeren Ont- st ngs Plaats OOP), zoals de .Jj'e naam voor de plek hangjongeren luidt, staat gisteren op het verharde Ite van de speeltuin naast chool Sint Willibrordus in jst^geren uit onder andere ikaag, Kaageiland en Ab- komen al geruime tijd sa- op het speelveldje. „De bestaat in totaal uit een of dertig, maar meestal 'e met ongeveer twintig 'en", zegt Ed Rodewijk id van de Kaagse jeugd- Jn met Leon van Klink ver- Ordelijk voor de JOP. «1 in de weekeinden is het Nu is het in verband met LANGERAAR Het dak van het vernieuwde partycentrum Parola in Langeraar lekt. Daarom onder gaat het pand aan de Langeraarseweg be gin volgend jaar al zijn eerste verbouwing. De aannemer legt dan nieuwe dakpannen. Voor de Stichting tot beheer van Partycen trum Parola betekent dit een tegenvaller van een ton. Bestuurslid Jan Hardenberg reageert luchtig op de jobstijding. „Dan gaan we toch wat langer door met onze obligatieac tie", zegt hij. „Bij de opening in november hadden we nog de hoop dat het dak het een jaar of tien zou houden. Maar dat blijkt onmogelijk. Zeker nu de binnenkant van het gebouw zo mooi is, mag de buitenkant niet achterblijven. In overleg met een vo gelactiegroep schaffen we aparte dakpan nen aan, waar een kolonie gierzwaluwen die hier huist zich kan nestelen." In deze dure tijden komt tienduizend gulden uit het Schipholfonds als geroepen voor de stichting. „Wij hadden wel op iets gerekend", erkent Hardenberg. „Voorzitter Piet Verhoef zei zelfs dat wij niet voor vijf duizend gulden naar de uitreiking zouden komen. Alles is meegenomen, maar we hadden eigenlijk op wat meer gerekend. Het geld stoppen we in het bouwfonds, want het is niet bedoeld voor het restau rant." Dat restaurant doet volgens Hardenberg goede zaken. „Sinds Parola open is, is het één groot succes." Met behulp van een kraan wordt het onderkomen voor de jongeren op zijn plaats gezet foto mark lamers het weer niet zo lekker om er te zitten." Maar met een dak bo ven je hoofd en muren om je heen wordt dat een ander ver haal. De jongeren zijn blij met de shelter, maar hadden er al bijna niet meer op gerekend omdat de komst steeds werd uitge steld. Sinds april zorgden onder meer problemen met de leve rancier voor vertraging. „We vinden het leuk, en waar moet je anders heen", zegt Ed Rode- wijk. „Een café hebben we hier niet en bovendien ga ik niet el ke avond in de kroeg zitten. Dat wordt me te duur." De shelter is gemaakt van golfplaat en plexiglas. Gemeen telijk rayonmanager F. van der Kwast vindt het 'een aparte vorm, erg modem'. De hut heeft aan één kant een opening, waarvoor een doorzichtig schot wordt geplaatst. De jongeren ritten uit de wind, mensen kun nen wel naar binnen kijken. Omwonenden hebben inge stemd met de plaatsing van de JOP, aldus Van der Kwast. Zij ergerden zich met name aan rondslingerend vuil dat de jon geren achterlieten. Ed Rodewijk en Leon van Klink gaan er daar om samen voor zorgen dat het terrein schoon blijft. Vanmiddag om 14 uur opent wethouder J. van Pope ring van Haarlemmermeer de hut HOOGMADE EWOUT VAN DER PUSSEN De Klankbordgroep Leefbaar Hoogmade zit na bijna een jaar nog steeds zonder geld. Tot te leurstelling van de Hoogmade- naren kunnen zij geen subsidie krijgen uit de Groene Hart-pot of uit de gemeentekas van Ja- cobswoude voor hun plannen om het dorp aan de Does leef baarder te maken. Uit de 'Kwaliteitsimpuls Groene Hart regeling' blijkt dat het kabinet de miljoenen voor het Groene Hart slechts be schikbaar stelt voor natuur- en recreatieprojecten. Daar hou den de Hoogmadenaren zich echter niet mee bezig. Verder waarschuwde burgemeester W. van Beek bij een bezoek aan de klankbordgroep eerder deze week voor al te hooggespannen financiële verwachtingen. De gemeente heeft daarvoor vol gens hem weinig geld beschik baar. De Klankbordgroep reageer de vooral teleurgesteld op de mededeling van M. Breedijk, de medewerkster van het Groene Hartteam die de klankbord groep ter zijde staat. „Op de eerste avond met de presentatie van het leefbaarheidsproject Zowiezo kregen wij te horen dat er voor goed onderbouwde voorstellen geld uit de Groene Hart-pot zou rijn", zei J. van der Meer, lid van de klankbord groep. Breedijk erkende dat. Zij beloofde dat het Groene Hart team alles in het werk zou stel len om nieuwe subsidiekanalen te vinden. Burgemeester Van Beek druk te de klankbordgroep op het hart de lobby te zoeken. „Lob byen is geen vies woord", zei de burgemeester. „Probeer weer klank te krijgen bij de gekozen volksvertegenwoordigers." Van Beek noemde de groep een nieuw fenomeen, die nog een juiste plaats in de gemeente moet krijgen. Hij wil niet dat Hoogmade door een georgani seerd overleg een voorsprong krijgt op de andere dorpen. Ook mag de klankbordgroep van hem geen 'gemeenteraadje spe len'. „Er zijn geen raadsleaen van Hoogmade of Woubrugge, maar alleen van de gemeente Jacobswoude." Een ontwikkeling naar een dorpsraad riet Van Beek niet ritten, omdat dat zou kunnen leiden tot vier of vijf dorpsra den. En al het overleg daarmee zou het besturen er niet een voudiger op maken. Van Beek suggereerde op persoonlijke ti tel een vorm van wijkbeheer, met op het gemeentehuis een aanspreekbare ambtenaar als wijkbeheerder of de instelling van een 'wijkwethouder'. telefoon 071 5120006 Fick makelaardij B V. Doezastraat 21, 2311 CZ leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19