'Voorschoten drukt plan Vlietland College door' Plan Noordbuurtseweg voorlopig 'te ambitieus' Regio Computer bekroont zelfstandigheid stoutenbeek ;stgeest wil meer greep plaatselijke monumenten allenrookwolken en enes bij oefening ME Geen uitvindersprijs voor waterzuiveringsinstallatie Ervaar het perfecte zit- en ligcomfort tijdens de Jori-overzichtsshow Tijdens de Jon-ovewchtsshow. tot december, vindt u bi| Stoutenbeek nagenoeg alle modellen En kunt u zelf ervaren hoe liggen en zitten in eikaars verlengde liggen I HUI e«!0«t m :c mtv -t «njuvunMN m Wij komen graag bij u thul» )AG 11 DECEMBER 1999 973 17 Zoeterwoudse Corbuloschool op eigen benen zoeterwoude nienke ledegang Drie leerlingen van de Zoeter woudse Corbuloschool moch ten gistermiddag een door de gemeente aangeboden cadeau van dé verpakking ontdoen. Met het sinterklaasfeest waar schijnlijk nog in het achter hoofd, gebeurde dat in zo'n tempo, dat de raadsleden niet eens de kans kregen het ca deau, een computer, officieel aan te bieden. De gemeente schenkt de computer aan de Corbulo school als be kroning op de verzelfstandi ging van de openbare basis school. Vanaf augustus be hoort het be stuur van de school niet meer tot het taken pakket van de gemeente, maar is er een zelf standige be stuurscommis sie aan het werk. .Alleen voor de begroting, subsidies en jaarre keningen kloppen wij nog bij de gemeente aan. Verder doen we alles zelf', zegt voorzitter C. Kramp van de bestuurscom missie, „Als commissie voelen wij ons meer betrokken bij het reilen en zeilen van de school. Er is meer affiniteit." Burgemeester A. Koopman schap beaamt dat. „Een ge meente die tegelijkertijd schoolbestuur is, dat is niet ide aal. Het is een beetie het ver haal van de dubbele pet. Op een gegeven moment ontstond duidelijk de wens voor een zelf standig bestuur. In nauwe sa menwerking met de school is toen gekeken naar de mogelijk heden. Daarbij kijk je naar hoe je zo'n bestuur wil vormgeven. Een jaar geleden is het defini tieve besluit voor de Corbulo school gevallen en zijn we in vulling gaan geven aan de pro cedure, met als sluitstuk de aanstelling van vijf bestuursle den." Tijdens het werkbezoek van gisteren kregen de raadsleden de gelegenheid te kijken hoe het de Corbuloschool vergaat onder het nieuwe bestuur. Di recteur J. Slagmolen dirigeerde de afvaardiging door het schoolgebouw aan de West- eindseweg. Voor de nieuwe computer heeft ze al een be stemming. Met een plaatsje in de aula is hij be doeld voor alle leerlingen die naast de gewo ne lessen iets extra's willen of moeten doen, remedial tea ching bijvoor beeld. „Mochten ze in Den Haag willen weten hoe je een studie huis het beste kan vormgeven, dan moeten ze hier maar eens komen kijken. Het is hier een soort mini-studiehuis", vertelt een trotse Slagmolen. „Al in groep één en twee leren kinde ren zelfstandig te werken en keuzes te maken. En in de aula krijgen ze dus de ruimte om op eigen niveau en in eigen tempo te werken. Heel simpel, maar wel heel belangrijk." De Corbuloschool vaart wel bij het nieuwe bestuur. Volgens Kramp ligt dat niet alleen aan de formule, maar ook aan het enthousiasme waarmee de be trokkenen te werk gaan. „Het is een hele hechte club niet al leen het bestuur, maar ook de 'Een gemeente die tegelijkertijd schoolbestuur is, dat is niet ideaal ouderraad en de medezeggen schapsraad. Die laatste twee hebben het nieuwe bestuur vanaf het begin gesteund en ge stimuleerd. Een hele belangrij ke basis voor een goed functio nerend orgaan." Er is niet meer veel te wensen voor de enige openbare school in Zoeterwoude. Tussen neus en lippen laat Slagmolen nog wel even weten dat de plafonds hard aan vervanging toe zijn en de toiletten ook. Misschien toch maar weer eens met de ge meente om tafel gaan zitten... ststukjes maken in Alettahof moten Kerststukjes maken kan woensdag 15 december 00 tot 22.00 uur in buurthuis Alettahof in Voorschoten, «wil doen kan zich tot 14 december opgeven (071- 9). De kosten bedragen vijf gulden voor leden en 7,50 voor niet-leden van de vereniging Noord-Hofland. Deel- 5 moeten zelf een scherp mesje, een schaaltje en kaarsen men. senaar wil dorp niet afsluiten aar» Wassenaar is niet van plan een deel van het dorp af »n voor doorgaand verkeer. Dat is volgens een woord- rvan de gemeente een groot misverstand. Hij reageert op ikel dat vorige week in deze krant verscheen en waarin j »erept over een gedeeltelijke afsluiting. „Er ligt wel een n het verkeer tijdens de ochtendspits te beperken", aldus irdvoerder. Gedacht wordt aan een doseersysteem bij de cseweg dat om de zoveel tijd een beperkt aantal auto's ier tijd nodig voor W4-plannen' jrpi De provincie en de gemeenten Leiden, Leiderdorp terwoude hebben de ministers Pronk en Netelenbos ge- voorlopig nog geen besluit te nemen over de verbreding A4 bij Leiden en Leiderdorp. Ze willen uitstel, omdat ze ker een half jaar nodig hebben om hun zogeheten W4- •rder uit te werken. Met dit plan willen gemeenten en cie voor elkaar krijgen dat de A4 over een grotere lengte )t wordt aangelegd. Dat willen ze bekostigen door de ge- aan weerszijden van de weg te gebruiken. Daarbij wordt meer gedacht aan het ontwikkelen van bedrijfsterreinen. - est moet alle gemeente rijksmonumenten digi- leggen. Dat vinden wet- ■iM. Smitsloo van monu- leleid en P. Hellinga vereniging Oud-Oegst- )aarmee kun je de eige- ijan die monumenten be- gaten houden. Je kunt voorbeeld veel beter ren of zij hun bezit in ikelijke staat houden." j 00 wil verder op korte een informatie-bijeen- houden voor de eige- 1 de monumenten die ;t rijk is. Op die bij eenkomsten gaat de gemeente de bezitters van monumentale panden de weg wijzen in 'sub- sidieland'. Er is volgens hem voldoende financiële steun te krijgen voor het restaureren van panden. Het probleem is alleen dat mensen niet weten waar ze moeten zijn. Smitsloo: „Er zijn bijvoorbeeld afspraken te ma ken met de belastinginspecteur hoe je wilt afschrijven op je be zit. Door die aftrekposten kun je jezelf de nodige belasting be sparen", stelt Smitsloo. „Daar naast kun je bij het nationaal restauratiefonds bijvoorbeeld geld lenen tegen zo'n 1,2 pro cent per jaar." nenden van het militi- nplex Maaldrift in Was- hoeven maandag niet ikken als ze knallen ho- rookwolken zien. Ook J? van sirenes heeft betekenen. Het lawaai mstig van een peleton Ie eenheid van de Ko- f ke marechaussee, die r 'oorbereidt op de ko- jaarwisseling. jUrbij wordt knalvuurwerk >ken. worden rook- granaten gebruikt om brand te simuleren. De oefening, waaraan ook de politie deel neemt, duurt van 12.00 tot 22.00 uur. De marechausse heeft de omwonenden in een brief op de hoogte gesteld van de oefe ning. In de brief zegt de mare chaussee ernaar te streven om de geluidsoverlast tot een mi nimum te beperken. Zo stop pen de ME'ers om 20.30 uur met het afsteken van vuur werk en zijn na 21.00 uur geen sirenes meer te horen. Bob Ledegang d: 55 I tp: predikant van de 1 n op Weg-gemeente punt plaats: Voorschoten staat: gehuwd, inderen Bewoners Bernard Zweerslaan en Grieglaan vrezen chaos De gemeente wil de plannen met het voormalige Vliet land College aan de Van Beethovenlaan doordrukken, vinden bewoners van de Bernard Zweerslaan en de Grieglaan in Voorschoten. In een bezwaarschrift wijzen zij erop dat geen rekening wordt gehouden met omwo nenden. Zij verwachten parkeerproblemen en een on veilige situatie voor hun kinderen, nu de gemeente heeft besloten om in het Vlietland College de ds. Fortgens- school, kinderopvang en buitenschoolse opvang onder te brengen. voorschoten jan preenen In juni tekenden bewoners ook al protest aan. Dat bezwaar trokken ze in toen de gemeente beloofde een informatieavond te houden. Die bijeenkomst heeft in de ogen van de be zwaarmakers echter niets opge leverd. „Ons is gebleken dat de gemeente geen inzicht heeft in de toekomstige verkeersintensi teit en de parkeersituatie, laat staan in de veiligheidsaspecten. Ambtenaren spraken elkaar te gen en hadden op veel vragen geen adequaat antwoord. Dit verontrust ons in hoge mate. Wij zijn ervan overtuigd dat de gemeente de huidige plannen wil doordrukken, waarna de veiligheidsaspecten pas afdoen de worden bekeken tijdens of zelfs na het realiseren van de bouw. Dat is dus te laat'", schrijft J. van Katwijk namens de bewoners. Nadrukkelijk wijzen de be zwaarmakers erop dat zij niet tegen een andere bestemming voor het Vlietland College zijn. Zij willen echter een 'chaos' voorkomen. „En daar zal zeker sprake van zijn", zo licht Van Katwijk het bezwaarschrift toe, „als aan de achterkant van het gebouw, aan de Grieglaan, een nieuwe entree wordt gemaakt voor de basisschool. Daarvoor wordt speciaal een brug gesla gen over de sloot langs de Grieglaan. Het is nu al onge looflijk druk. Dat wordt alle maal nog maar erger. Middel bare scholieren, met wie we in het verleden te maken hadden, kwamen op eigen gelegenheid naar school. De meeste leerlin gen van een basisschool wor den gebracht met de auto." Van Katwijk dringt er bij de gemeente op aan om af te zien van de brug en de 'ruime entree zoals die er nu is' te handhaven op de hoek Van Beethovenlaan- /Chopinlaan. „De gemeente wil die entree alleen nog gebruiken voor de kinderopvang. Maar juist daar is volop parkeergele genheid. Er kan op die plek zelfs nog meer ruimte worden gecreëerd. Er zijn brede groen stroken en stoepen. Eventueel zou de gemeente aan de Van Beethovenlaan nog kunnen denken aan een ingang voor ie dereen die met de fiets komt." De gemeente was gisteren onbereikbaar voor commen taar. leiderdorp judynihof Leen Aandewiel en Albert van Duijn van het Leiderdorpse bedrijf Najade zijn geen uit vinder van het jaar geworden. Met hun waterzuiveringsin stallatie waren ze genomi neerd voor de titel, maar M. Emanuel ging er tijdens de feestelijke uitreiking in Rotter dam met de hoofdprijs van door. Hij ontwierp een instru ment dat poliepen en vleesbo men uit de baarmoeder ver wijdert. Het deert Aandewiel en Van Duijn niet dat de prijs van 15.000 gulden aan hun neus voorbijgaat. „We zijn niet ontevreden. Er waren duizend uitvindingen. Om bij de 25 genomineerden te ho ren, is ook heel leuk." De uitvindersprijs is een ini tiatief van de Rotterdamse ID- NL Groep, een 'innovatiecen trum voor uitvindingen'. De twee uitvinders begrijpen wel waarom de jury koos voor het instrument van Emanuel, die verbonden is aan het Spaarne Ziekenhuis in Haarlem. „Zo'n baarmoederknabbelaar spreekt meer tot de verbeel ding", aldus Van Duijn. „Onze uitvinding is dermate tech nisch en industrieel, dat het moeilijk is om de werking aan een wat breder publiek uit te leggen. We gunnen het Ema nuel van harte." Volgens Van Duijn heeft de ID-NL Groep wel belangstel ling getoond om verder met de waterzuiveringsinstallatie aan de slag te gaan. „De ID- NL Groep probeert ideeën aan de markt te slijten. Ze willen met ons een contract afslui - ten, maar daar zijn we niet eens zo happig op. Zelf zijn we ook al actief op zoek naar toepassingen. We zijn bijvoor beeld in gesprek met Wage- ningen voor een toepassing van onze uitvinding in de in tensieve vee- en varkenshou derij." uw grootste zonde? lest zondig ik tegen de of sregels. Ik ben een vrij ze rijder die verkeersre- ;u ar wat graag aan zijn n^pt Alleen op de fiets ms, want een rijbewijs niet. Regelmatig scheur het dorp. Daarbij neem achten nogal eens te Jvendien rijd ik over en toepen en parkeer ik ook al mag dat niet. Ik «onverbeterlijk. En n?Tja, een verklaring er ook niet voor. Als de mij beboet, geef ik ze oit ongelijk. Ik weet dat oe en erin blijf volhar bekend kenmerk van tekent Kerst voor u? rst komt God tastbaar j- God heeft in de mens estalte gekregen, maar s geen God. Hij is en blijft lij een kind, of beter hét m God. Jezus heeft ons he het goede voorbeeld m. Daarover zal ik dan eer preken dan over het uit Bethlehem. Dat as- eigenlijk maar een bij- gheid. Ik wil in de 'chtdienst stilstaan bij Verwerpen: hemel en °P leven en dood en tijd wigheid. <grm u een hemel en een je nooit over uitge- omdat het antwoord ze ker wetenschappelijk niet sim pel ja of nee is. De term 'hel' vind ik in elk geval ongepast. Daarmee zijn door de eeuwen heen al heel wat mensen bang gemaakt. Dat kan volgens mij nooit Gods bedoeling zijn ge weest. Hij zet mensen volgens mij niet onder druk, God laat hen de vrijheid om voor Hem te kiezen. Ik denk liever niet in de tegen stelling hemel en hel. Ik vind het veel belangrijker wat je als mens doet met je leven. Je leeft maar één keer, je krijgt geen herkansing. Wat is uw motto? Wees trouw en betrouwbaar. Eerlijk duurt het langst. Mensen moeten erop aan kunnen dat je doet wat je zegt, dat je integer bent. Je woorden en daden moeten met elkaar in overeen stemming zijn en blijven. Voor al in mijn werk. Wat is uw liefste bezit? Mijn vrouw en kinderen zijn mij lief en dierbaar, maar die zie ik niet als mijn bezit Daar om kies ik voor mijn muziek (Mozart, Maler en Bruckner) en mijn boeken, met name de joodse literatuur van bijvoor beeld Singer. Wat is uw slechtste eigenschap? Ik ben erg ongeduldig. Ik wil iets snel voor elkaar hebben. Aan eindeloos gezever erger ik me enorm. Daarom raak ik tij dens vergaderingen regelmatig geïrriteerd. Ik ben dan ook geen regionale vertegenwoordiger tijdens vergaderingen over onze kerk. Waar heeft u zich de afgelopen week het meest over opgewon den? Dat D66 eerst de zondag als rust- of in ieder geval als niet- werkdag om zeep heeft gehol pen en deze week nota bene heeft gepleit voor meer rustmo menten en meer respect voor 'andersdenkenden'. Dat had den ze zich eerder moeten rea liseren. Daarnaast ben ik in on ze eigen kerk geschrokken van het toenemende materialisme. We lijken steeds meer in de mammon, de geldgod, te gaan geloven. Het gevoel zou juist in de kerk centraal moeten staan. Wat mag er in Voorschoten nooit komen? Hoge flatgebouwen en andere uitwassen. Voorschoten is mo menteel een verrukkelijke plaats. Het dorp heeft de men selijke maat weten te behou den. En dat is een groot goed. Voorschoten is echt nog een dorp en dat moet het altijd blij ven. Wat is uw favoriete plek in Voorschoten? De Voorstraat, het hart van Voorschoten. En de kerk, mijn werkplek waar vele emoties sa menkomen. Welk principe is u heilig? Respect voor het leven van de ander. We moeten in alle vrij heid kunnen leven en ook mo gen geloven. Maar aan die vrij heden zijn wel degelijk grenzen verbonden. Tolerantie is de grootste deugd der karakterlo zen. tekst peter blok foto hielco kuipers De Noordbuurtseweg in Zoeterwoude wordt ingrijpend veranderd. foro hielco kuipers De plannen voor reconstructie van de Noord buurtseweg zijn zo 'ambitieus' dat de gemeente heeft besloten om de tweede inspraakavond over deze doorgaande route in Zoeterwoude te verschuiven naar januari. „We moeten nog een aantal zaken met elkaar bespreken. Zoals het er nu voorstaat wordt de weg héél anders dan hij nu is", zo licht wethouder H. van der Kooi van verkeer het uitstel toe. Dat is het enige dat hij erover wil zeggen. Voor de opknapbeurt van de Noordbuurtse weg en de kademuur tussen de Schoutenbrug bij het Watertje en de Dirk van Santhorstweg zijn tijdens de eerste inspraakavond in septem ber al de nodige voorstellen gedaan. Bewoners willen dat de Noordbuurtseweg smaller wordt, dat er 'knikken' in de straat komen en dat het trottoir breder wordt. Bovendien werd aange drongen op speciale fietsstroken. Die mogelijk heid werd echter meteen van tafel geschoven, omdat dergelijke stroken volgens de gemeente en het stedenbouwkundig bureau niet passen in een 30-kilometerzone. De meningen waren toen ook nog verdeeld over het invoeren van eenrichtingsverkeer. Daarvan kan alleen sprake zijn als elders geen sluipverkeer ontstaat. Verder zou de zogeheten klankbordgroep, die bestaat uit acht bewoners, vertegenwoordigers van busmaatschappij Connexxion, de politie, de gemeente, het stedenbouwkundig bureau en een verkeerskundige zich onder meer buigen over het al dan niet verhogen van kruispunten, herinrichting van het plein voor het gemeente huis, het aanbrengen van drempels, de keuze tussen klinkers of asfalt, het planten van bomen en een rotonde op de kruising Dirk van Santhorstweg/Noordbuurtseweg/Molenpad waar de situatie vooral voor fietsers erg onover zichtelijk is. De gemeente wil maximaal anderhalf miljoen gulden uitgeven aan de reconstructie. Ook heeft zij als voorwaarde gesteld dat de maxi mumsnelheid teruggaat van vijftig naar dertig kilometer.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17