Vierkante eieren, beschuitbollen en een ijzeren kip INGEN VOORBIJGAAN Leiden Regio STADSGEZICHT DAG 11 DECEMBER 1999 972 15 De broodfabriek Ceres aan de Korevaarstraat, voorheen Zijdgracht, anno 1900. foto gemeentearchief leiden de banken door en het was muisstil, want hij kon heel mooi vertellen. Mijn lievelings film was 'Bastitte', een film over een krachtpatser die de bomen zo uit de grond rukte. Van der Helm had twee dochters die de plaatsbewijzen verkochten. Zo'n lekkere toet hadden die meiden. Ik werd altijd een beet je verliefd op ze. Misschien om dat ze ook een beetje lippenstift op hadden. Naast alle andere werkzaamhe den, gingen we dikwijls vissen. Soms ging mijn vader alleen, andere keren gingen Bram en ik na schooltijd mee. Meestal vis ten we in de Zoeterwoudse sin gel bij het Kruidhuis of in de Zijl. We visten naar snoekvissen (aas voor snoeken) en naar aas jes voor baars. De aasjes vingen we met een schepnet, gemaakt van een strook gordijnstof, waar we witbrood in legden om ze te lokken. De snoekvissen vingen we met dehengel. Mijn vader viste in opdracht van een aantal heren in Den Haag, die de aas gebruikten om te henge- lén in de sloten en vaarten in omliggende dorpen zoals Zoe- terwoude of Hazerswoude. Ze stuurden mijn vader hun be stelling per briefkaart. Mijn va der hield van vissen. Helaas werd het zijn dood. Hij zat bij het vissen altijd op een emmer tje met een handdoek over zijn knie. De handdoek gebruikte hij om zijn handen te kunnen wassen na het aanraken van de vis. Toen hij op een keer voor over boog om zijn handen in de Zijl te wassen, viel hij voorover in het water. Hij kon niet zwemmen. Een baggeraar zag het van veraf gebeuren, maar kon niet snel genoeg met zijn schuit bij mijn vader zijn. Toen hij dichterbij kwam, kon hij mijn vader niet meer vinden. Hij heeft nog met zijn baggerhaak in het water rond geprikt, maar het was te laat. Toen mijn vader eindelijk was gevonden, werd ik naar Warmond geroepen met een oom om hem te identificeren. Moeilijke tijden braken aan. We hadden een paar jaar daarvoor al de winkel weggedaan vanwe ge de zware concurrentie van grote kruidenierszaken zoals De Gruyter. Nu misten we boven dien het inkomen van mijn va ders kraam. Gelukkig werkte ik intussen als timmerman en Bram als kapper. Omdat we nog bij moeder thuis woonden, betaalden wij haar kostgeld. Koos was inmiddels getrouwd en woonde in Amsterdam. Mijn zussen waren ook getrouwd, maar woonden in Leiden. Na de Plantsoenschool, had ik overdag de ambachtschool ge daan en 's avonds de MSG (Ma thesis Scientiarum Genetrix), de technische school, op de Pie terskerkgracht. Daarna deed ik de tekenschool 'Geloof, hoop en liefde' samen met mijn vriend Henk Sonneveld. Elke dag gingen we van huis met een tas over onze schouder van één vierkante meter afmeting met ons tekenbord erin. We leerden details van gebouwen tekenen, bijvoorbeeld kozijnen. Mijn kennis heb ik eerst in praktijk gebracht bij timmer mansbedrijf Genie in de Rem- brandtstraat en later 24 jaar lang bij bouwbedrijf Proper in Oegstgeest. Voor beide bedrij ven deed ik het onderhoud van de diverse militaire bases in de regio. Op mijn dertigste ben ik met Jannie Ruitenbeek getrouwd en we hebben twee dochters ge had. Ondanks tragische wen dingen, zoals de dood van mijn vader, heb ik een plezierige jeugd en een goed leven ge had." ESTHER BARFOOT s Leidsch Dagblad U 11 V ANNO 1899 Dinsdag 12 December LEIDEN - De Raad der gemeente Leiden ver klaart, dat de perceelen Hazenwindsteeg No. 1 en Geerestraat No. 7, behoorende aan de Wed. J.O. De Vries-Filippo', als schadelijk voor de openbare gezondheid, ongeschikt zijn voor het bewonen, en dat de gebreken, waardoor die ongeschiktheid wordt veroorzaakt, niet vatbaar zijn voor verbetering. Bepaalt dat deze perceelen door de bewo ners moeten worden qntruimd binnen zes we ken, te rekenen van den dag, waarop afschrift van dit Raadsbesluit, blijkens proces-verbaal van den door Burg. en Weths. daarmede belas ten beambte, aan de eigenares en aan den hoofdbewoner van ieder perceel zal zijn mede gedeeld of aangeboden. -Ten gevolge zijner gebrekkige constructie is een gedeelte van den walmuur aan de Aal markt onverwachts over een lengte van 15 Me ter bezweken. Uit het door de Commissie van Fabricage ingesteld onderzoek is echter geble ken, dat een vernieuwing over een lengte van 30 Meter noodig is, ten einde te voorkomen, dat de muur binnen korter of langer tijd iets verder opnieuw zou instorten. De kosten, aan de uitvoering van dit werk verbonden, zullen circa 80 per strekkenden Meter en dus in het geheel pl.m. 2400 be dragen. ANNO 1974 n Wijk werd op 14 mei 1905 »n op de Zijdgracht, nu de larstraat, in een familie die wist van leken. Behalve dat zijn ouders een nierswinkel voerden, werkte zijn in de broodfabriek Ceres, gingen Jan en zijn broertjes erop uit om chocola te verkopen en visten ze samen met hun vader naar snoekvisjes voor heren in Den Haag. In deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' vertelt Van Wijk over werk en spel tijdens zijn jeugd. Leidenaars blikken terug op hun verleden broers en twee zus- en we thuis. Alie was de Na haar kwamen Nel, en Manke Bram. Toen Bram twee jaar oud was, j door de melkwagen Hij brak zijn been, af dat moment drie cen- was dan de ande- acht jaar ouder dan ;enlijk mijn tweede Miïn echte moeder in de winkel achter ij hielpen ook. Koos en altijd om vijf uur op. het brood op rekken binnengedragen. Wij meteen met de ver- rant om zes uur moes ten de mensen aan het werk in de omringende fabrieken, zoals de conservenfabriek Tieleman en Dros en de blikfabriek Hoogstraten. Tussen de ver koop door maalden we de kof fie in een grote koffiemolen waar wel een paar kilo bonen in pasten. Om negen uur gingen we naar school: de Plantsoenschool. Dan stond Alie samen met moeder in de zaak. Ze sjouwde de voorraden naar zolder, waar alles werd opgeslagen: de ka zen, de puntzakken waarin we onze waren verkochten. We verkochten de typische kruide nierswaren: meel, rijst, bonen, erwten, eieren, specerijen, pe- „De opslagzolder was tegelijkertijd de slaapkamer van i. Als wij trek hadden, pakten we stiekem de appelboor en ji een stuk uit een van de kazen." foto hielco kuipers troleum en groene zeep. Alle maal los in bakken, niet voor verpakt zoals nu. Als we iets verkochten, schepten we het voor de klant in puntzakken ge maakt van grof papier. Alie droeg die zakken naar zolder aan een lange stok gebundeld in bosjes en gesorteerd naar maat. De opslagzolder was tegelijker tijd de slaapkamer van ons kin deren. Als wij 's avonds trek hadden, pakten we stiekem de appelboor en boorden een stuk uit een van de kazen. De korst bewaarden we en stopten we na afloop terug waardoor je van buiten niet kon zien dat de kaas hol was. Maar als mijn moeder in de winkel een stuk van de kaas wilde afsnijden, schoot het mes in een keer door de kaas. 'Die rotjongens hebben weer aan de kaas gezeten!' Ik hoor het haar 'nog roepen. Mijn vriendjes kwamen graag in de winkel, want dan kregen ze een babbelaar van moeder. Voor een halve cent mochten ze ook iets uit de snoepkast uit kiezen, bijvoorbeeld een paar pepermunten, een trekdrop of een toverbal. Mijn vader werkte van vier uur 's middags tot zes uur 's och tends in de broodfabriek Ceres tegenover ons huis. Hij was bakker en ovenist. Het was zijn taak de oven met takkenbossen en grove cokes aan te houden. Hij bakte beschuitbollen van deeg dat hij lekker maakte met suiker. Het deeg vulde hij in blikken die bestonden uit twee deksels. Met zijn blote handen haalde hij die gloeiend hete deksels uit elkaar en sneed de bollen in drie schijven. Daarna werden de schijven opnieuw gebakken zodat het beschuit werd. Een aantal beschuitbol len werd ook als zodanig ver kocht. Toen mijn vader vijfentwintig jaar bij Ceres wefkte, werd hij bij de directie geroepen. Je raadt nooit wat ze tegen hem zeiden. Ze bedankten hem voor vijfentwintig jaar dienst, maar zeiden dat de tijden slecht wa ren en dat ze hem moesten in ruilen voor twee jonge jongens. Kun je het je voorstellen? Maar hij bleef niet lang werkloos, want zijn broer kwam al snel met een slim plein. 'Joh Koos', zei hij. (Mijn vader heette ook Koos.) 'Je moet lekker krenten brood klaarmaken met boter en bruine suiker en daarmee op de markt gaan staan. Achter ons huis hadden we een grote stuk land ingesloten door de huizen van de Zijdgracht, de Garenmarkt, de Hoefstraat en de Raamsteeg. Daar stond een kippenhok, waar ons kipje Greintje woonde. Greintje legde haar eieren altijd op de leun stoel in de huiskamer. Als een van ons Greintje toevallig hoor de kakelen, omdat ze een ei moest leggen, zorgden we dat we snel op de stoel zaten. Dan sprong Greintje op onze schoot en legde haar ei in onze hand. Een pasgelegd ei is klef en zacht en je kunt er figuurtjes van kne den. Niet te gek natuurlijk, want dan breekt het. Wij maak ten er meestal een vierkant ei van. Als we in de winkel eieren verkochten, grapten we altijd: 'We hebben ook vierkante eie ren, hoor!' Op het stuk land stond ook een oven, waarin we de pinda's brandden die we in de winkel verkochten. Die oven gebruikte mijn vader om het krenten brood en de beschuitbollen die hij op de markt verkocht, te bakken. Bij het Van Nelle-ma- gazijn naast De Waag haalde hij koffie en thee. En het liep nog ook! Mijn familie zag overal handel in. Het was van halen, halen, halen. In de vakanties verkoch ten mijn broer Koos en ik cho colade. 's Ochtends vroeg, na dat we ons werk in de winkel hadden gedaan, pakten we re pen uit de winkel en legden ze in een kistje dat we om onze nek deden. We wisten precies hoe laat de soldaten die in de Morspoort gelegerd waren, naar de schietbaan in Katwijk marcheerden. Als we op tijd bij de kazerne waren, konden we achter de colonne aanlopen. Wanneer ze onderweg, op een vast punt in Rijnsburg, langs de kant van de weg in de berm wat uitrustten, sloegen wij onze slag. Doordat onze familie overal geld inzag, hadden we het ook wat beter dan andere gezinnen - al was het nog geen weelde, hoor. Af en toe kregen we vijf cent van onze vader om naar de speeltuin op de Witte Singel bij de Witte Rozenstraat te gaan. Inbegrepen bij de toegang was een bon voor een glas melk. Soms kregen we extra geld mee voor de ijzeren kip. Als je een vierkante stuiver in de ijzeren kip stak, legde ze een blikken ei. Het ei bestond uit twee helften en er zat een chocolade-ei in. Het blikken ei bewaarden we. Andere keren kregen we geld om naar de bioscoop te gaan: naar Van der Helm op de Oran jegracht, een klein bioscoopje waar ongeveer zeventig mensen in pasten. Omdat het stomme films waren, werd de hele film door Van der Helm uitgespro ken. Al vertellend liep hij tussen Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrifvingskiiart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wil) op te «.turen naar het U-idsch Dagblad, t.u.v. leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante Iwiallng aan de balie van het leidach Dagblad aan de Rooseveltxtraat 82. II ontvangt de foto binnen drie weken. taurant De Beukenhof werd gepleegd, opge lost. Gisteren werden twee Leidenaars, beiden 22 jaar oud, aangehouden. Een deel van de buit, waarvan de waarde wordt geschat op 15.000,- werd teruggevonden in de auto van een van de verdachten. De rest vond men in een woonhuis. De dieven hebben eerst gepro beerd door een deur het restaurant binnen te komen. Toen dat niet lukte hebben ze met een steen een ruit ingeslagen en zijn daarna meer dere keren van het restaurant naar de verder in de straat geparkeerd staande auto gelopen, om de buit daarin over te brengen. LEEUWARDEN - De Graafschap, Veendam, Fortuna SC, Eindhoven en FC Groningen heb ben dinsdag bij SC Cambuur geïnformeerd naar Hans Bleyenberg. Alle clubs schrokken echter terug voor de vraagprijs die rond de 70.000 gulden zou liggen. LEIDEN - In de eerste klasse van de Leidse zaalvoetbal competitie speelde Swift gisteravond te gen het team van Batteljee en Terpstra. De wielrenners wonnen met 8- 0. Cock van Weerlee scoor de gisteravond drie keer en bracht zijn to taal op 11. foto archief leidsch dagblad Woensdag 11 December LEIDEN - De Leidse politie heeft in de afgelo pen nacht beslag gelegd op twee klandestiene zenders. Surveillerende agenten betrapten om streeks twee uur een 16-jarige Leidenaar er op dat hij bezig was uit te zenden vanuit een auto op de Haagweg. Achter het stuur zat een even eens 16-jarige iongen, die de auto van zijn va der bleek te hebben meegenomen. Toen de agenten deze jongen, na verhoor op het politie bureau, naar de ouderlijke woning in de Leem anstraat brachten, troffen zij daar voor de deur eveneens een auto met zendapparatuur aan. Deze wagen bleek toe te behoren aan de jeug dige etherpiraat, die op de Haagweg aan het uitzenden was. OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie heeft samen met Leidse collega's de antiekdiefstal, die in de nacht van maandag op dinsdag in res-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15