Operatie schoenendoos leert kinderen delen met ande Geloof Samenleving Wetenschappers hebben rol van voorspellers overgenon F VANDAAG BEROEPINGSWERK ZATERDAG 11 DECEMBER 1999 4 4 Paus Damasus (ca. 3004-384} kwam aan het be- I I wind in een tijd dat ook ene Ursinus zich paus 0EC noemde. Wie van de twee nu de 'tegenpaus' was, viel toentertijd moeilijk te zeggen. De geschiede nis heeft inmiddels Damasus aangewezen als enige echte bis schop van Rome, én zoals hij zichzelf voor het eerst noemde: 'Pontifex Maximus'. Hij heeft inderdaad Ursinus en zijn vol gelingen verslagen. Zijn aanhangers richtten een waar bloed bad aan onder die van Ursinus. Met de bestorming van de ba siliek Maria Maggiore, waar veel Ursinianen zich tenslotte hadden verschanst, als genadeslag. Daarna kon hij met de burgerlijke overheid aan zijn zijde - keizer Theodosius verhief het christendom tot staatsgodsdienst - beginnen aan de eveneens bloedige vervolging van allerlei ketters. Damasus ging ook de geschiedenis in als de paus die Hieronymus op dracht gaf de bijbel te vertalen in volkslatijn (de Vulgaat). Hij liet kerken bouwen, reorganiseerde de pauselijke archieven en liet alle bekende martelaren opnieuw begraven. Daarmee legde hij het fundament voor dat wat eeuwenlang de machti ge Heilige Stoel zou blijven. Op 11 december wordt de 'heili ge' Damasus herdacht. 12 DEC Begin zeventiende eeuw stichtte de Frangaise Jeanne-Frangoise Frémoit de Chan tal, samen met haar vriend en inspirator Franciscus van Sales, de zusterorde der visitandinnen. Een voor die tijd ongebruikelijk milde gemeenschap. In plaats van opgesloten tussen de hoge kloostermuren boete te doen, gingen de visitandinnen de straat op naar de armen en zieken, op visite. Dertig jaar lang leidde Jeanne de Chantal opgewekt haar orde, geteisterd door ziekte, tegen slag en tegenwerking. Bij haar dood in 1641 waren er ze ventig visitandinnenkloosters, en trok een waar nonnenle- ger dagelijks erop uit om minderbedeelden en ongelukki- gen te helpen. Haar bijzondere verdiensten werden be loond met een heiligverklaring en eigen feestdag op 12 de cember. Comité drukt huwelijkskosten koeweit-stadEen lid van het Othman Zakat-comité schikt de hoofddoeken van de 28 bruidegommen tijdens een groepshu welijk in Koeweit-Stad. Het islamitische comité heeft zich ten doel gesteld de hoge kosten van huwelijken in Koeweit te druk ken. Het comité betaalt eenderde van de gemiddelde 135.000 gulden die een trouwerij in het oliestaatje kost. De islamitische regels schrijven voor dat de bruiden een receptie alleen voor vrouwen houden, en de bruidegommen één voor mannen. FOTO AP Paus niet naar Irak Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II gaat niet naar Irak. Vol gens het Vaticaan heeft Bagdad laten weten dat het bezoek van de kerkleider aan Irak niet mogelijk is door de beperkingen die de internationale gemeenschap heeft opgelegd. De pausreis stond voor begin volgend jaar op de agenda. Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk wilde rond de viering van het jaar 2000 een bezoek brengen aan de bijbelse stad Ur, de geboorteplaats van Abraham. Maar het VN-embargo tegen Irak en het gedeel telijk vliegverbod staan een goede organisatie van het bezoek in de weg, zo hebben de Iraakse autoriteiten gezegd. Volkskerstzang in Maranathakerk alphen aan den run Het koor Credo uit het Noord-Hollandse Landsmeer treedt zondagavond op in de Maranathakerk bij de Swaenswijkbrug in Alphen aan den Rijn. Dominee Wilschut en pastor Spruit gaan voor in de dienst, waarin alle bekende kerst liederen worden gezongen. Het begint om 18.30 uur. NED. HERV. KERK Beroepen: te Maurik: D. Smink te Maasdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Boskoop A. Vermeij te Zwijndrecht. OUD GER. GEMEENTEN Bedankt: voor Kinderdijk: T. Klok te Ürk. HILVERSUM BERT POL Operatie Schoenendoos zal dit jaar naar verwachting 90.000 gevulde schoenendozen ople veren, 10.000 meer dan vorig jaar. De dozen vinden hun weg naar zieke kinderen en kinde ren die hun ouders hebben ver loren. In ontwikkelingslanden wel te verstaan. Al die tiendui zenden schoenendozen wor den gevuld met veel school spullen, kleurboeken, speel goed, zeep, tandpasta en snoep dat houdbaar blijft, door leer lingen van protestants-refor matorische en katholieke scho len. In totaal doen 650 scholen in het hele land mee aan de actie. Ook de kerken van protestants- christelijke signatuur (eveneens 650 in getal) zijn weer bij Ope ratie Schoenendoos betrokken, een actie die aan het begin van de jaren negentig voor het eerst werd gehouden. Hoewel de actie nog doorgaat tot aan de kerstvakantie, staat een deel van de pakketten al opgesteld in een opslagplaats in Gouda. Vandaar worden ze per vrachtwagen getransporteerd naar het straatarme Albanië en Bulgarije, terwijl voor Sierra Leone en Liberia, landen in West-Afrika die al een aantal ja ren door een burgeroorlog wor den verscheurd, de dozen per schip worden vervoerd. De actie is daarom van zo'n grote betekenis, omdat Neder landse kinderen leren te delen met anderen. Dat is een belang rijk element van mondiale vor ming in ons land, vindt domi nee Tjeerd de Boer, secretaris buitenland van de Unie voor Christelijk Onderwijs in Amers- Dominee Tjeerd de Boer „De internaten zijn voortdurend aan het bedelen voor voedsel en andere zaken." foort, die samen met de stich ting De Barmhartige Samari taan zorgt draagt voor de ope ratie. Waarbij de 'Samaritaan' tekent voor de coördinatie van de kerkelijke dozenactie. ,,In Bulgarije gaan de gevulde dozen naar weeshuizen. In feite zijn dat internaten van de over heid, maar die heeft geen geld meer om het verzorgend perso neel te betalen, laat staan voor andere zaken. De internaten zijn voortdurend aan het bede len voor voedsel en andere za ken", aldus De Boer, die on langs een bezoek bracht aan Bulgarije, waar hij met eigen ogen de verdrietige levensom standigheden van de wezen zag. Het gaat om een aantal van zo'n 30.000 kinderen, die geen ouders meer hebben. Ook als ze half wees zijn ko men veel kinderen doorgaans in zo'n internaat terecht, omdat de vader of de moeder hun kind financieel niet kan onder houden. Want Bulgarije bleef na de ineenstorting van de communistische dictatuur ver pauperd achter. En nog altijd is het land niet uit het economi sche dal geklauterd. De recente oorlog eerder dit jaar op de Balkan, toen Ameri kaanse bommen op Servië en Kosovo vielen, heeft er ook geen goed aan gedaan, want er is nog steeds geen scheepvaart op de Donau mogelijk, althans op de doorgaande route vanuit Servië naar Bulgarije. In Servië zijn de scheepswrakken in deze rivier nog steeds niet opge ruimd. Er moet dus wel hulp komen van buitenaf. Operatie Schoenendoos helpt daarbij een handje. In Bulgarije zelf worden de pakketten, die net voor kerst aan de weeskinderen worden uitgereikt, gedistribueerd door de lidkerken van de Bulgaarse Evangelische Alliantie. „De lid kerken van deze alliantie heb ben overal in het 1 tal weeshuizen ge; zijn op die manii geworden in relati sociaal werk", ze Overigens krijgen ;n in Albanië de ges; ia] een paar dagen vo feest. kk „Zo'n actie als hi nj de Bulgaarse kerke eigen kring ook,n dingen te doen. V< den de kerken ei die min of meer Operatie Schoenen t is op zichzelf toch 1 aanvulling", merkt der op. Van de 90.000 zen gaan er zo'n Bulgarije. Dit aam eens verhoogd me dozen uit Duitslai als Operatie wordt ook gehoui land en de Verenig organisaties in dez ren de pakketten v en dere gebieden. Dit nog eens vele ti e] kinderen, die ook gr; dige omstandighe leven, met een ge Jj£ nendoos worden vi aj Op verzoek van j.Q lijke kerken in Sie wa Liberia worden n ,er ons land ook kru stoelen ingezame 'jj: zorgt weer de Barmhartige Sam a Boer: „Die krukke |er len zijn hard nodij rcj den, want veel e| door de oorlog v en geldt in het bijzon rar van wie velen led ben verloren. Dat afschuwelijk/ Als grotere, genetisch gemanipuleerde vissen hun kleinere soortgenoten opeten en de vrouw tjes ook nog veel vaker met de grotere, aantrekke lijker mannetjes paren dan met de kleinere man netjes, sterft die soort uit. Die grotere mannetjes worden tegenwoordig let terlijk gemaakt door een menselijk gen in te bou wen dat groeihormonen produceert. De bioloog William Muir weet er alles van, want hij heeft dergelijke vissen in het laboratorium gebouwd, onderzocht hoe hun paringsgedrag is en hoe het hun nakomelingen vergaat. Van <hem komt Het gaat op deze plek om de Edah, die moet wijken voor de bibliotheek.de onheilstijding dat genetisch gemanipuleerde dieren hun gewone, niet gemanipuleerde soortgenoten kunnen gaan uitroei- en. Dat komt, zo meldt Het Parool, om- LU dat een op de drie nakomelingen mvan de vissen met het ingebouwde gen op heel jeugdige leeftijd sterft. En daardoor is het dan na een paar X generaties met de hele soort ge daan. <Niet alleen in laboratoria worden experimenten gedaan met het in- bouwen van genen van de ene dier- soort (waaronder de mens) in de andere. Ook op kwekerijen worden genetisch gemanipuleerde vissen gehouden en gebruikt. Het gevaar daarbij bestaat dat een enkel met een menselijk groeihormoongen uitgerust dier ontsnapt naar de vrije natuur. Alleen al één zo'n vis kan de Lbm uitroeiing van de soort teweeg brengen. Hoe snel dat gaat kan Muir niet zeggen, zijn voorspellin gen doet hij op grond van wiskundige modellen. Ook in het bijbelverhaal van deze week, over Jo zef en de dromen van de Farao (Genesis 41-44: 17), spelen voorspellingen een cruciale rol. Vori ge week is het verhaal over Jozef al begonnen. Zijn vader Jakob heeft twaalf zonen bij vier vrou wen. De vrouw die zijn hart volledig in beslag houdt, Rachel, geeft hem Jozef en Benjamin. Jo zef wordt door zijn broers van de andere vrouwen in een put ge gooid, met de opzet hem daarin te laten sterven. Jozef heeft de ja loezie van zijn broers opgewekt doordat hij de zoon is van wie Ja kob het meest houdt en zich die liefde heeft laten aanleunen. Bo vendien heeft hij opgeschept over de macht die hij uiteindelijk over zijn broers en vader zal heb ben; dat deed hij door een droom te vertellen waarin zij al len voor hem buigen. Zijn broers willen hem dus uit de weg rui men. Maar het gaat anders. Langstrek kende kooplieden halen Jozef uit de put en verkopen hem aan een karavaan die naar Egypte trekt. Daar wordt hij verkocht als slaaf aan Potifar. Jozef functioneert zo goed dat hij het huishouden van Potifar te be stieren krijgt. Totdat het noodlot opnieuw toe slaat. Potifars vrouw wil naar bed met Jozef. Die weigert dat en vlucht, waarop Potifars vrouw Jo zef ervan beschuldigt haar te hebben willen ver krachten. Jozef verdwijnt voor een aantal jaren in de gevangenis, waar hij een reputatie opbouwt dromen te kunnen uitleggen. Op een gegeven moment droomt de Farao een droom, die de magiërs, de wijze mannen aan zijn hof, niet bevredigend kunnen uitleggen. De Fa rao staat aan de Nijl en ziet er zeven vette koeien uit komen; daarna ziet hij zeven magere koeien uit de rivier komen die de zeven vette koeien op eten zonder dat hun magerte verdwijnt. Vervol gens ziet hij zeven volle korenaren opspruiten en daarna zeven bijna lege halmen, die de zeven volle opvreten, zonder dat zij dikker wqrden. De Egyptische magiërs leggen de Farao uit dat hij eerst zeven dochters zal krij gen, waarna er zeven dochters zullen sterven. Dat is volgens hen de betekenis van de droom met de koeien. De ko renaren staan voor provinciën: eerst zal hij er zeven verove ren, daarna zeven verliezen. De Farao gelooft ze niet, en evenmin de andere uitleggin gen die de joodse traditie ver der niet vermeldt. Hij laat Jozef komen, die beide dromen, zo wel de droom van de koeien als de droom van de korena ren, opvat als een en dezelfde droom. Eerst zullen er zeven jaren van voorspoed en over vloed komen, de zeven vette koeien en de zeven volle korenaren, daarna ze ven jaren van hongersnood die zo erg zal zijn dat ze de herinnering aan de jaren van overvloed vol ledig zullen verdringen, de magere koeien en de dorre korenaren. Met deze uitleg is de Farao wel tevreden. De commentatoren vragen zich af waarom. Wat is het verschil tussen de uitleg van de magiërs en de uitleg van Jozef? De magiërs staan in aanzien, zij zijn het die in de wereld van de Farao de wijsheid en de kennis bezitten, Jozèf is niet meer dan een slaaf, die bovendien ook nog gevangen zit als ver meend aanrander. Bovendien is hij een vreemde ling, een Hebreeër. Het verschil zit gen de commentatoren, in de doels magiërs en van Jozef. De magiërs zijn slechts geïnteressei voorspellen van de toekomst en in dat. Jozef, daarentegen, wil weten w wachten staat opdat er kan worden Blijkbaar is dat het waardoor de Far; aangesproken. Al even merkwaardig is het dat de F; macht geeft om de maatregelen te m noodzakelijk acht om de zeven jaren gersnood door te komen. Een absoli Hij hoeft met niemand te overlegger overtuigen van de juistheid van de n die hij wil treffen, iedereen moet naa jonge Hebreeër, luisteren en doen w Geen inspraakcultuur. Geen referent geen democratisch systeem waarin stuurders na het hebben gehoord v« ten voor en tegen, besluiten nemen gelen. Dromen zijn niet meer beleidsbep; overheid, zoals in het Egypte van Jol de plaats gekomen zijn wetenschap] rimenten en de conclusies die eruit' trokken. De wetenschappers hebber voorspellers overgenomen van de profetisch toegeruste jongelingen hebben de kennis en dus ook de wij het element van uitleg is bij hen mir sterk als in het bijbelverhaal. Hebber als Muir gelijk? Of zijn er andere voi mogelijk die jninder angstwekkend de geldt voor voorspellingen over di de opwarming van de aarde, de sch; boringen in de Waddenzee. De lijst Welke wetenschappers hebben gelijl democratiën snel en effectief maatrt men-om de destructie te keren? WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Denemarken: Overwegend bewolkt, veel wind en perioden met regen. Zaterdag eerst rustiger weer met enkele op klaringen, later opnieuw veel wind en regen, in het noordoos ten ook kans op sneeuw. Maxima vrijdag rond 6, zaterdag rond 3 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Vrijdag tijdelijk wat rustiger en enkele opklaringen. Verder veel wind en bewolking en perioden met regen, vooral in de heuvels in het noorden zaterdag ook kans op sneeuw. Maxima rond 6 graden, zaterdag in het zuiden zachter. België en Luxemburg: Vrijdag hier en daar wat zon maar ook enkele buien. Later opklarin gen. Zaterdag opnieuw toene mende wind en bewolking ge volgd door regen, in de Ardennen voorafgegaan door sneeuw. Maxi ma rond 8 graden, in de Arden nen kouder. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijdag af en toe zon en een enke le bui. Zaterdag veel wind en wol ken en af en toe regen. Maxima tussen 5 en 10 graden, zaterdag zachter. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen, sneeuwgrens eerst 1100 m. later stijgend 1600 m. In het zuidoosten vooral vrijdag geregeld zon en vrijwel droog, wel veel wind. Maxima tussen 6 en 11 graden, zaterdag wat zachter. Spanje: Aan de kusten in het zuiden en oosten vrijwel droog en zonnige perioden. Elders wolkenvelden en zeker in het noordwesten regen achtig en veel wind. Maxima rond 12 graden, aan zee van 14 gra den bij Barcelona tot 19 in het zuiden. Portugal: Wolkenvelden en vooral in het noordwesten kans op een bui. In het zuiden zonnige perioden. Maxima van 11 graden in het bin nenland tot 17 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Winderig en waarschijnlijk droog weer met af en toe zon. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Canarische Eilanden: Veel zon maar aan de noordzijde van de eilanden ook enkele wol kenvelden. droog. Maxima aan zee rond 23 graden. Duitsland: Vrijdag meest bewolkt en van tijd tot tijd regen, boven 800 m sneeuw. Zaterdag eerst opklarin gen, later vanuit het westen op nieuw regen, plaatselijk voorafge gaan door sneeuw. Soms veel wind. Maxima rond 5 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en enige tijd re gen of sneeuw. Zaterdag tijdelijk opklaringen, in de avond vanuit het westen opnieuw regen of sneeuw. Maxima rond 3 graden. Zwitserland: Vrijdag bewolkt en geruime tijd regen of sneeuw. Zaterdag eerst enkele opklaringen, in de loop van de middag vanuit het westen opnieuw regen of sneeuw. Maxi ma tussen 3 en 7 graden. Polen: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen, mogelijk ook sneeuw Maxima dalend naar on geveer 3 graden. Tsjechië en Slowakije: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen, vooral in de bergen ook sneeuw. Maxima tus sen 2 en 6 graden. Hongarije: Soms opklaringen, verder veel be wolking en af en toe regen. Maxi ma tussen 3 en 7 graden. Italië: Wisselvallig weer met veel wolken en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Sneeuwg.ens in de bergen rond 1200 m. Maxima van 8 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselvallig weer met soms wat zon maar ook enkele buien en langs de westkusten veel wind. Maxima omstreeks 14 graden. Griekenland en Kreta: Vanuit het westen veel bewolking en nu en dan regen, mogelijk ook onweer. Maxima van 12 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Malta: Af en toe zon maar ook enkele buien en tamelijk veel wind. Maxima dalend naar 16 graden. ZONDAG 12 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.39 Zon onder 16.27 Maan op 11.44 Maan onder20.43 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.09 18.19 05.42 17.52 Laag 01.34 «14,16 01.15 13.57 MAANDAG 13 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 40 Zon onder 16.27 Maan op 12.15 Maan onder21.48 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.46 18.55 06.19 18.28 Laag 02.25 14.56 02.06 14.37 Weerrapporten 10 december 07 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam hall bew. w6 9 6 3.0 De Bilt motregen zw6 9 6 8.0 Deelen half bew. zw7 9 5 1.0 Eelde regen zw7 9 6 1.0 Eindhoven zwaar bew. zw7 10 6 0.2 Den Helder licht bew. w7 9 7 0.7 Rotterdam zwaarbew w5 9 6 5.0 Twente regen zw5 9 6 2.0 Vlissmgen regen zw8 9 6 11.0 Maastncht regen zw9 9 5 0.1 Aberdeen licht bew. wnw6 6 2 3.0 Athene half bew. w.5.0 17 12 0.0 Barcelona licht bew. nw3 13 8 0.0 Berlijn licht bew. zzw6 10 5 0.5 Boedapest half bew. zo2 7 1 0.0 Bordeaux regenbui zzw2 8 5 0.0 Brussel motregen zw6 9 5 1.0 Cyprus onbewolkt nnwl 22 B 0.0 Dublin onbewolkt w6 8 2 2.0 Frankfurt regenbui zzw 7 8 7 0.4 Genève zwaarbew z2 11 6 17.0 Helsinki regen zzw 4 4 3 11.0 Innsbruck licht bew. ver. 1 10 -3 0.0 Istanbul half bew. z4 14 7 0.0 Klagenfurt licht bew. ver 1 4 -3 0.0 Kopenhagen regenbui zzw 12 6 5 0.0 Las Palmas half bew. nno5 21 16 0.0 Lissabon onbewolkt w2 15 8 2.0 Locamo zwaar bew ol 5 1 15.0 Londen licht bew. w3 9 3 0.1 Luxemburg zwaar bew zzw 6 7 3 4.0 Madrid half bew. w7 6 2 4.0 Malaga halt bew nw 7 18 11 0.2 Mallorca half bew nw8 16 9 6.0 Malta weerlicht zS 18 0.0 Moskou zwaar bew. z2 0 0 0.0 München zwaarbew. zzw 3 7 4 0.1 Nice zwaar bew. nnw3 9 8 0.0 Oslo zwaarbew. nno3 •2 -2 4.0 Panjs half bew wzw 7 8 4 0.0 Praag zwaar bew Z3 12 2 0.0 Rome half bew o2 6 0.0 Split half bew. z2 14 10 10.0 Stockholm half bew. w.sO 5 3 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur 1(W1 luchtdruk in 1000 hecto pascal Warschau zwaarbew. z3 6 4 0.1 New Orleans zwaarbew. wnw5 23 16 1.0 Wenen mist n2 7 -4 0.0 New York half bew. z3 13 4 0.0 Zurich zwaarbew. wzw 2 9 5 3.0 Tel Aviv onbewolkt ozo 1 21 8 0.0 Bangkok licht bew. w2 28 19 0.0 Tokyo onbewolkt nol 18 8 0.0 Buenos Aires onbewolkt no4 31 23 0.0 Toronto regen zo 1 9 0 0.1 Casablanca regen zzw 2 20 13 2.0 Tunis half bew. z3 18 8 0.0 Johannesburg zwaar bew ono3 29 17 6.0 Vancouver licht bew. zl 9 3 6.0 Los Angeles zwaarbew. waO 15 9 0.0 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma.t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 532 Familieberichten: 023- 023- 5320 216 Redactie: 071- 532 1 921 Hoofdredactie: 071-5: ADVERTEN Maandag t/m vrijdag van 071- 5356 230 RUBRIEKSADVE Maandag t/m vrijdag van 071- 5143 545 ABONNEMB bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machi het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvan betaling. VERZENDING P Voor abonnementen die per worden verzonden geldt et aan portokosten per versch( LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk' hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws Dagblad op geluidscasse informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Auteursrechten v Dagbladuitgev E-MAIL: redactie.ld6damiate.hdc.nl I E E N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitge feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendie INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14