-f.tdf.n Regio 'Onvoldoende inspraak over betaald parkeren' Ambassadeur vraagt opheldering over muurresten De Stemming waakt treken Leiden moet snel projecten grote-stedenbeleid aanpassen 'Het is eigenlijk een onderscheiding voor Leiden' ft. :toberhal noodopvang ns millenniumwisseling dag a.s. Buurt in actie tegen komst coffeeshop naar Hooigracht met de de allen.» Bini AHA ZONDAG 12 DECEMBER GRATIS WONEN CD-ROM OP MEUBELPLEIN LEIDERDORP! MEUBELPLEIN LEIDERDORP IC 11 DECEMBER 1999 13 >e 51ste Dag van de Rechten van de Mens werd gisteren in vierd met een fakkeloptocht door de binnenstad, georga- oor Amnesty International. Het thema van de avond was sualiteit. De tocht eindigde in het LVC. Daar werd de film d gedraaid. De film geeft van vijf landen weer hoe er tegen sualiteit wordt aangekeken. foto hielco kuipers ANNET VAN AARSEN Hij had èr enkele volzinnen Ja pans voor ingestudeerd en zich geoefend op een galante bui ging. Het is duidelijk: oud-bur gemeester Cees Goekoop is zeer vereerd met de Order of the Sacred Treasure, Gold Rays with Ribbon, de hoge Japanse onder scheiding die hij gisteren uit handen van de Japanse ambas sadeur T. Ikeda ontving. Dat de plechtigheid zich juist voltrok op de Japanse nationale feest dag, gaf de onderscheiding nog extra cachet. Ambassadeur Ike da: „Het is van speciale beteke nis dat we de decoratie op de dag dat we de verjaardag van de keizer vieren aan meneer Goe koop mogen overhandigen. Op deze mapier eren we zijn toe wijding aan Japan." Ikeda en Goekoop zijn oude vrienden. „Toen ik meneer Goekoop voor het eerst ont moete tijdens zijn burgemees terschap van Leiden, was ik on der de indruk van zijn warmte en welgemeende vriendelijk heid. Het zijn twee karakter trekken, waar hij beroemd door is geworden, hier en in Japan", aldus Ikeda. De onderscheiding, die Goe koop ontving, is één van de be langrijkste die Japan kent. De Japanse regering kent hem slechts toe aan enkele buiten landers, die van groot belang zijn geweest voor de goede be trekkingen met Japan. „Ik heb gehoord dat Anton Geesink er ook één heeft ontvangen, enke le jaren geleden", aldus Goe koop. Hij toonde zich overigens bescheiden. „Het is eigenlijk een onderscheiding voor de stad Leiden", doelde hij op on der andere de inspanningen van cultuurwethouder Pecht- old, mensen van de universiteit en de directeuren yan Volken kunde en Natupalis om Leiden te bombarderen tot het middel punt van de Japanvieringen in 2000. De plechtigheid voltrok zich in een select gezelschap. De hoogbejaarde moeder van Goe koop was onder andere aan we- De gedecoreerde oud-burgemeester Goekoop met zijn 94-jarige moeder. foto mark lamers zig, Dries van Agt, ooit ambas sadeur voor Europa in Japan, de Japanse consul Rost Onnes, directeur Steven Engelsman van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, directeur Wim van der Weiden van Naturalis en een delegatie van het Leids ge meentebestuur. Zij verstonden hoogstwaarschijnlijk weinig van de Japanse woorden van Goe koop, maar zijn dankbetuigin gen zetten de Japanse aanwezi gen aan tot een luid applaus. „Het was bijzonder mooi Ja pans", meende N. Noda, de derde secretaris van de ambas sade. C-JAN BERENDSEN oberhal aan de Sma- dient als noodopvang ivolking dis er zich tij millennium wisseling e problemen voor- arbij moet bijvoor den gedacht aan een val gedurende acht daarbij behorende ef- or de burgers. Dat burgemeesters en rs in antwoord op een districtchef Bert Wij de politie Leiden- i. ationele diensten zo- brandweer en ambu- W i Winsen tuincentrum iweg 54 Warmond 371 - 3010282 ?est gezellige sfeer en kerstbeurs I Geopend van 12.00 - 17.00 uur. lancediensten hebben rond de jaarwisseling hun maximale pa raatheid. Het stadhuis is ge opend (niet voor burgers) voor eventuele ambtelijke onder steuning want vanaf oudejaars dag 14.00 uur is de gemeentelij ke Rampenstaf operationeel, 's Nachts om 2.00 uur wordt de situatie geëvalueerd met het Regionaal Beleidsteam. Leidenaars met 'millennium problemen' kunnen zich mel den op de politiebureaus Ste venshof en Langegracht, de brandweerkazernes aan de Gooimeerlaan en Roosevelt- straat en bij Milieu en Beheer aan de Admiraal Banckertweg. De meldpunten zijn voorzien van noodstroom, verwarming en verbindingen. De Eerste Hulp-afdelingen van het Leids Universitair Medisch Centrum en het Rijnland Ziekenhuis zijn bezet. Om eventuele vuiloverlast in de stad te voorkomen zet Mi lieu en Beheer twee ploegen in die restanten van vreugdevuren meteen kunnen opruimen. Pre ventief wordt kwetsbaar straat- meubilair verwijderd, aange past of beschermd. Eenzelfde beleid wordt gevoerd ten aan zien van vuilcontainers en bouwplaatsen in de stad. Commissie: procedure moet over Leiden moet opnieuw een inspraakprocedure houden over de invoering van betaald parkeren in wijken buiten de singels. Dat vindt de Inspraakcommissie naar aanlei ding van klachten van de Werkgroep Parkeren van de Wijkvereniging Professoren- en Burgemeesterswijk, het Wijkcomité Tuinstad-Staalwijk en de Wijkvereniging Plan Noord. delijk te maken wat er nu pre cies verandert als wijken zelf kunnen kiezen voor invoering van betaald parkeren. Volgens de nota kan betaald parkeren in wijken worden ingevoerd na LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De commissie is het met de be- wonersgroepen eens dat de in spraakprocedure afgelopen zo mer te kort is geweest om dui- overleg met bewoners. De com missie vindt echter dat er na een dergelijk besluit weer een vorm van inspraak moet ko men, omdat betaald parkeren in een bepaalde wijk weer ge volgen heeft voor nabijgelegen wijken. Daar komt bij dat er in de oorspronkelijke nota over het parkeren nog niet stond dat het beleid uitwerking heeft tot aan de gemeentegrenzen. De infor matieavond die de gemeente deze zomer over de nieuwe ver ordening hield, acht de com missie dan ook niet gelijkwaar dig aan een echte inspraakpro cedure. De wijkverenigingen die de procedure bij de Inspraakcom missie hebben aangespannen, zullen begin januari met elkaar om de tafel gaan zitten om de nu ontstane situatie te bespre ken. Het is de bedoeling dat de clubs met elkaar afspraken ma ken over eventuele maatregelen die ook gevolgen hebben voor aangrenzende gebieden. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Bewoners en winkeliers van de Hooigracht hebben ernstig bezwaar tegen de mogelijke komst van coffeeshop Double Aa. De coffeeshop zou komen op nummer 72 waar nu nog eetcafé De Illegale is geves tigd. Momenteel wordt een handtekeningenactie voorbe reid en overweegt men ook 'hardere' acties. Daarbij wordt gedacht aan een verkeersblok- kade op de Hooigracht. De bewoners krijgen steun van wijkvereniging Pancras-West. Volgens ae initiatiefnemers van de actie heeft Pancras- West al te maken met de nodi ge overlast van drugsgebruik. Daarbij wordt gewezen op de randverschijnselen van de verslaafdenopvang in De Bak kerij aan de Oude Rijn en aan de Nieuwstraat. Ook zou er al sprake zijn van overlast van een pana aan de Middelweg waar sprake is van illegale hard- en softdrugshandel met alle problemen vandien. Bo vendien is er al een coffee shop in de wijk - die aan de Beschuitsteeg. Verdere over last vindt Pancras-West on aanvaardbaar. Daar komt vol gens de wijkvereniging bij dat de maatschappelijke nood zaak van nóg een coffeeshop in de buurt niet is. aange toond. Onlangs verloor coffeeshop Double Aa aan de Lage Rijn dijk een procedure tegen de gemeente. Leiden wil namelijk geen coffeeshops buiten de singels. Daarop besloot de ei genaar van Double Aa dat hij met zijn zaak naar de Hooi gracht 72 wil verhuizen. Hij heeft daarvoor inmiddels een vergunning aangevraagd laat is een traditionele aan vervanging toe, steeds Internet: Kunststof Raamfabnkant b v Tel.: (071) 331 53 61 nsen kiezen voor kunststof. Ai.vanderploeg.nl ir Ploeg: een kei in kunststof deuren ROBBERT MINKHORST De Amerikaanse ambassadeur Cynthia Schneider wil opheldering over de sloop van de laatste res ten van de Onze Lieve Vrouwekerk in Leiden. Ze heeft een gesprek aangevraagd met wethouder monumentenzorg Alexander Pechtold. Beiden ontmoeten elkaar hoogstwaarschijnlijk ergens volgende week. Schneider is verontrust over de berichten van landgenoten die haar bereiken. De muurresten van de kerk zijn een waardevol symbool voor de nazaten van de Pilgrim Fathers. Dezd Engelse vluchtelingen kregen onderdak in Leiden voor ze jaren later op de boot naar cle Verenigde Staren stapten. Onder andere Oud-president George Bush is een afstammeling van de Pilgrim Fathers. De gemeente wil de restanten van de kerk af breken en heeft daarvoor toestemming gekregen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en later ook van de rechter, nadat de sloopplannen waren aangevochten. Sinds Amerikaanse media lucht hebben gekregen van het Leidse besluit, komen Amerikanen in actie. Boze mensen sturen brieven en e-mails aan de gemeente. Pechtold gaat in het gesprek met Schneider 'veel onduidelijkheden wegnemen', laat hij we ten. Onder andere wordt de waarde van de ruïne overschat, vindt hij. Een aantal brievenschrijvers uit de VS heeft de indruk dat qen complete basi liek zal worden afgebroken. Dat is niet het geval. De Onze Lieve Vrouwekerk werd in de eerste helft van de 19e eeuw gesloopt en later her bouwd. Nu staat er alleen nog een stuk van het achterdeel van het koor, dat bovendien in slechte Isgeld i gegeven om het op te kalefateren, terwijl het keer op keer verpaupert." Behalve bij Amerikanen zijn de muurresten oqjc populair bij wildplassers. Bovendien zijn de restanten van de kerk niet de enige herinnering in de stad aan de Pilgrim Fathers, weet Pechtold. Ook dat beeld wil hij bij Schneider rechtzetten. Wie op zoek is naar de ge schiedenis van de géloofsvluchtelingen, kan bij voorbeeld ook'terecht in de Pieterskerk en in het Gemeentearchief. De Leidse Amerikaan Jeremy Bangs richtte een museum in over de geschiedenis van de Pilgrim Fathers. Hij vecht al jaren tegen de sloop van de muuresten. „De kerk heeft een bijzonder belang voor Leiden als Vluchtelingenstad. Het is een tastbare herinnering aan de Pilgrim Fathers." In 1603 werd de voorvader van de latere president Franklin D. Roosevelt er gedoopt, zegt hij. Voor ouders van Bush zijn er getrouwd. Bangs gelooft niet dat de muurresten weg moeten. „Ze staan niet in de weg. De gemeente laat de restanten verloederen om ze te kunnen slopen." Teemd klinken, maar altijd mensen die inzelfsprekend vin overal en altijd de om langs een draai- era te lopen. Dat in zen en in paskamers igzaken camera's wa uw en onze eigen- is dan nog tot daar laar dat er ook wan- itsvermoedend over delt ineens op je kan igezoomd, gaat veel og net iets te ver. e gemeentebestuur lopig geen behoefte ra's op straat. En als een keer camera's ge- luden worden, dan ie alleen worden ge il geweld tegen perso- ^streren. Inbrekers en ïven hoeven zich geen maken over de came- uuien eventueel zelfs itje van de film nabe- 'ant een gestolen er is een te klein ver- zo'n zwaar middel als ira tegen in te zetten, n mooi, principieel it. Jammer alleen dat t iemand diezelfde re- heeft opgezet voor tcamera's. Wie zonder ng buiten de venster- Breestraat in rijdt, is .een grotere misdadi- le dief die even later de de auto sloopt. Maar reen in de Leidse ge- I »ad is even principieel, er Harro van den Brink voorstellen dat bij- voorbeeld bij het Vredesmonu- ment op de Garenmarkt of in de Stationstunnel een camera wordt opgehangen om respec tievelijk vandalen en fietsendie ven te betrappen. Maar daar vindt de WD'er Daan Sloos, oud-SP-raadslid en pleitbezorger voor veilige ho mo-ontmoetingsplaatsen, op zijn weg. Want in de Stations tunnel, zo weet Sloos, gebeuren ook dingen waarvan je hele maal niet moet willen dat die worden gefilmd. Naast het tra ditionele fietsie stelen worden daar ook nog volkssporten be oefend die niet geschikt zijn voor jeugdige kijkers en al hele maal niet voor beveiligingsper soneel. Het wachten is voorlopig op de slimme Leidse camera die pas gaat draaien op het moment dat er ergens iemans zinloos in elkaar wordt getrapt. Zo lang die er niet is, zullen er wel hele maal nog geen camera's wor den opgehangen. Bloemenpr^js Wat was nou de ware reden van het bezoekje van de Leidse wet houders Tjeerd van Rij, Jan Laurier, Hans Baaijens, Alexan der Pechtold en Melanie Schultz aan de Rijnsburgse bloemenveiling Flora, afgelo pen dinsdag? Volgens het offici ële communiqué na afloop wil de de directie van de veiling eens praten over Leidse steun voor de aanleg van de volledige Al 1 West en voor de verbete ring van de A4. En om te pleiten voor wat meer bestuurlijke slagvaardigheid in de regio. De gemeente Leiden speelt name lijk in veel regio-overstijgende zaken een belangrijke rol, zo wilde de woordvoerder van de veiling-na afloop wel kwijt. Het zal ongetwijfeld eventjes aan de orde zijn geweest. Maar waar de bijna complete wethoudersploeg werkelijk voor naar Rijnsburg kwam, waren natuurlijk toponderhandelin- gen over de bloemenprijs. De kosten van een fraaie ruiker dreigen dezer dagen een forse hap uit de Leidse gemeentebe groting te nemen. Bij de ver trekkende topambtenaren Klaas de Vries, Jan Castelein, Jan Vellekoop en Rick Stortelers kan het college immers niet met drie bossen tulpen aanko men van de bloemenman op de hoek Haarlemmerstraat en Donkersteeg. De grootverdie- neners dienen toch minstens met een fraai sierboeket uitge zwaaid te worden. Daarvoor moet diep in de buidel worden getast. En met de kerstdagen voor de deur zelfs extra diep. Vandaar dat bezoek aan Flora. Want aan geld over de balk smijten heeft het vijftal wethou ders een bloedhekel. Bloemen vallen namelijk niet onder het grote-stedenbeleid, vandaar. Het volgende regionale be drijfsbezoek zal ongetwijfeld richting Heineken gaan. Niet om over de bereikbaarheid van regionale bedrijfsterreinen te praten of over de woningbouw in de Grote Polder, maar om eens wat korting op de vaten bier te bedingen. Want bij een afscheid hoon, behalve een bloemetje, ook een receptie. En daar wordt, naar het schijnt, wel eens een biertje gedronken. TEKST: RUUD SEP, ERIC-JAN BERENDSEN TEKENING: MAARTEN WOLTERINK LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Leiden moet binnen vier maan den de plannen voor het grote- stedenbeleid aanpassen. Er moet meer samenhang komen in de projecten en Leiden moet aangeven hoe zij de effecten van naar beleid gaat meten. Die voorwaarden stelt minister R. van Boxtel bij het geven van subsidie voor Leidens grote- stedenbeleid. „Leiden krijgt geen onvol doende, maar een convenant met randvoorwaarden", zegt wethouder grote-stedenbeleid A. Pechtold „In de komende maanden tot aan mei moeten wij ons Meerjarenontwikke- lingsprogramma 2000-2004 (MOP) aanpassen. Dat wordt voor mij en het college priori teit nummer één. We geven nu wel aan wót we willen, maar niet hoe en wanneer." Het ministerie helpt Leiden bij het aanpassen van de plan nen. Ook wil Leiden kijken hoe andere steden zaken hebben aangepakt. Pechtold zegt dat zijn eerste reactie op dit oordeel van de minister er een van 'gro te verbazing' was. „Dat was schrikken: wat krijgen we nu? Terugkijkend waren er wel sig nalen dat dingen absoluut beter konden." Pechtold doelt daar bij op de volgens hem 'niet misselijke' kritiek in het rapport van Van Boxtel's visitatiecom missie die Leiden eind april be zocht. In dit rapport oordeelde de commissie dat de gemeente te weinig gebruik maakt van re gionale samenwerking en ken nis van de universiteit. Boven dien zou Leiden een 'wethou- dersstad' zijn. waar het college regeert en de wethouders dient op de uitvoering zitten. De ge meenteraad is nauwelijks zicht baar als het gaat om grote-ste denbeleid, luidde de kritiek van de commissie. Pechtold wil de komende maanden dan ook meer overleg op verschillende fronten. „We moeten van de nood een deugd maken door de regio, de uni versiteit, partners en de raad er bij te betrekken. Dat wordt niet poetsen en schaven en vervol gens weer over tot de orde van de dag. Daarvoor is wat er op het spel staat te serieus." De kritiek op de wijze van be sturen van het college trekt hij zich aan. „Op gemeentelijk en college niveau moeten er 'hel derdere lijnen' komen", vindt Pechtold. „We moeten de raad eerder bij plannen betrekken en niet de raad in de eindfase laten zien hoe het college ergens over denkt. We moeten meer breed samenwerken. Dan zie je eerder dingen misgaan en heb je kans op sturing." VAN 10 TOT 17 UUR (M.U.V. MIJNDERS EN CHAIRITY) Stel je voor, een speciale Wonen CD-rom waarmee je je huis drie dimensionaal kunt inrichten Compleet met meubels en kleurvariaties. Normaal is de Wonen CD-rom verkrijgbaar voor fl. 24,95, maar bij Meubelplein krijg je hem hele maal gratis bij aankoop vanaf fl. 500,-. Kom snel langs bij Meubelplein Leiderdorp, pal aan de A4, afslag Leiderdorp Wees er snel bij, want de CD- rom vliegt weg KIJKEN KUN JE OVERAL. SLAGEN DOE JE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13